LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 21:44:44Arkadaşlar...

Buradaki kondansatörleri daha detaylı inceledim. Orijinal ürün oldukları belirtilmiş.
2.2uF 50V 5mm Polyester Kondansatör ( 100 Adet )
EVOX RIFA - Orjinal - Sıfır Ürün - Faturalı
Sanırım eski atıl ürünlerden oldukları için elden çıkartıyorlar. Site ile ilginiz varsa kaçırmayın derim.

Şimdi bunu da kullanabiliyor muyuz? Eğer kullanabiliyorsak bundan alacağım. Bir de şu 47pF kondansatörler var. Onlar hangi tip olacak?

Kazasker

günaydın abi. loudness devresi dahil kutu ölçülerini tahmini değer verebilirmisin @Mr_YAMYAM
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asma - 04 Kasım 2018, 02:49:34Üstad besleme devresinin pcb görüntüsünü de resim olarak yüklermisin. Yanında açık şema da olursa tadından yenmez.

Kolay gelsin.

Forum kaynakları için açık devre şeması gerekli olsa da, besleme devresinde özel bir özellik yoktur.
Bilindik LM317, LM337 li simetrik regüle güç kaynağı.
Amplimiz ile ortak ground noktası oluşturması gerektiğinden, ampli beslemesi ana kondansatörün çıkışından alınmış, ton kontrol devresi için regüle edilmiş gerilim ayrıca alınmıştır.
Yine de talep edilirse, bu devrenin açık şemasını da çizebilirim.

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Kasım 2018, 10:53:06Şimdi bunu da kullanabiliyor muyuz? Eğer kullanabiliyorsak bundan alacağım. Bir de şu 47pF kondansatörler var. Onlar hangi tip olacak?

Buradaki 2.2uF lar rahatlıkla kullanılabilir.
Aynı markaları ben birçok devremde sorunsuzca kullanmıştım.
47pF kondansatörler STROFLEX diye adlandırılan SARMAL kondansatörlerden olması en ideal seçenektir. Stoflex bulunamazsa mercimek tabir edilen seramik kondansatörlerden de kullanılabilir.

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Kasım 2018, 12:14:57günaydın abi. loudness devresi dahil kutu ölçülerini tahmini değer verebilirmisin @Mr_YAMYAM

Kutu ölçüsü vermeyeyim. Çünkü trafo ve genel yerleşim planı kullanıcılara göre değişim gösterecektir.
Ancak loudness devresi, pot dahil 3cm ye 3cm hadi switchi de koysak 5cm ye 5cm gibi bir plakete yapılabilecektir.
Loudness devresini senin TA 7240 amplin için zaten yapmıştık.
Resmini ilave etmiş olduğum dinamik süper loudness devresi son derece hassas bir devredir. Kalibrasyon için bazı ölçü aletleri kullanılması gereklidir. Üstelik bazı malzeme tipleri ve toleransları resimden de anlaşılacağı üzere özeldir.
Bu devrenin teknik dökümanları elimde olduğu için talep gelirse yayınlayabilirim. Ancak sadece PCB LYT dosyasını yükleyebilirim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 12:26:54Forum kaynakları için açık devre şeması gerekli olsa da, besleme devresinde özel bir özellik yoktur.
Bilindik LM317, LM337 li simetrik regüle güç kaynağı.
Amplimiz ile ortak ground noktası oluşturması gerektiğinden, ampli beslemesi ana kondansatörün çıkışından alınmış, ton kontrol devresi için regüle edilmiş gerilim ayrıca alınmıştır.
Yine de talep edilirse, bu devrenin açık şemasını da çizebilirim.

Buradaki 2.2uF lar rahatlıkla kullanılabilir.
Aynı markaları ben birçok devremde sorunsuzca kullanmıştım.
47pF kondansatörler STROFLEX diye adlandırılan SARMAL kondansatörlerden olması en ideal seçenektir. Stoflex bulunamazsa mercimek tabir edilen seramik kondansatörlerden de kullanılabilir.

Kutu ölçüsü vermeyeyim. Çünkü trafo ve genel yerleşim planı kullanıcılara göre değişim gösterecektir.
Ancak loudness devresi, pot dahil 3cm ye 3cm hadi switchi de koysak 5cm ye 5cm gibi bir plakete yapılabilecektir.
Loudness devresini senin TA 7240 amplin için zaten yapmıştık.
Resmini ilave etmiş olduğum dinamik süper loudness devresi son derece hassas bir devredir. Kalibrasyon için bazı ölçü aletleri kullanılması gereklidir. Üstelik bazı malzeme tipleri ve toleransları resimden de anlaşılacağı üzere özeldir.
Bu devrenin teknik dökümanları elimde olduğu için talep gelirse yayınlayabilirim. Ancak sadece PCB LYT dosyasını yükleyebilirim.

Seramik oluyor ise 47pF olanları kolayca halledebilirim. Şimdi sıra dirençlere geldi. Ne kadar toleransa sahip bir direnç kullanmam lazım? Yüzde 1 yeterli midir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Kasım 2018, 12:56:25Seramik oluyor ise 47pF olanları kolayca halledebilirim. Şimdi sıra dirençlere geldi. Ne kadar toleransa sahip bir direnç kullanmam lazım? Yüzde 1 yeterli midir?

Tolerans değerleri ne kadar düşük olursa, devredeki sapmalar da o denli küçük olacaktır.
Dirençler temel kazanç elemanları olduğu için %1 lik tolerans oldukça uygundur. %5 toleranslar da kabul edilebilir olsa da, günümüzde %1 lik toleranslı dirençlerin aşırı maliyeti yoktur.
Ancak ton kontrol devresinde kullanılan dirençlerin toleransları en azından %1 olmalıdır. Hatta potansiyometrelerin toleransları da oldukça önemli olup, en fazla %10 kabul edilebilir. Tüm elemanlar devreye takılmadan önce ve devreye lehimlendikten sonra hassas bir şekilde ölçülmelidir. Aşırı ısı dolayısı ile değer değiştiren elemanlar, devreyi kullanılamaz hale getirebilir.
Ton kontrolde kullanılan kondansatörler doğrudan feedback görevi gördükleri için, hem tip olarak hem de tolerans olarak önemlidirler. Ton kontrol kondansatörleri ML veya MKP tipli polypropylene kondansatörlerden seçilmelidir. Toleransları %5 olmalıdır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 13:32:38Tolerans değerleri ne kadar düşük olursa, devredeki sapmalar da o denli küçük olacaktır.
Dirençler temel kazanç elemanları olduğu için %1 lik tolerans oldukça uygundur. %5 toleranslar da kabul edilebilir olsa da, günümüzde %1 lik toleranslı dirençlerin aşırı maliyeti yoktur.

Ancak ton kontrol devresinde kullanılan dirençlerin toleransları en azından %1 olmalıdır. Hatta potansiyometrelerin toleransları da oldukça önemli olup, en fazla %10 kabul edilebilir. Tüm elemanlar devreye takılmadan önce ve devreye lehimlendikten sonra hassas bir şekilde ölçülmelidir. Aşırı ısı dolayısı ile değer değiştiren elemanlar, devreyi kullanılamaz hale getirebilir.
Ton kontrolde kullanılan kondansatörler doğrudan feedback görevi gördükleri için, hem tip olarak hem de tolerans olarak önemlidirler. Ton kontrol kondansatörleri ML veya MKP tipli polypropylene kondansatörlerden seçilmelidir. Toleransları %5 olmalıdır.

Bu durumda çıkış katındaki dirençlerin hepsi %1 toleransa sahip olacak.
En az %1 demişsiniz. Daha düşük toleransa sahip dirençler yurtiçi satışta var mı bakmam lazım. Yoksa mecburi %1 kullanacağım.
MKP bulmak zor değil. Ancak %5 toleransa sahip MKP bulmak, işte bu zor.

Kazasker

Yamyam abi bahsettiğim plaket bu acayip bir yapısı var fiberglass gibi. Çok farklı uçlar denedim yine de en düzgün bu şekilde deldim. Yeni siparişleri kahverengi olanları tercih ettim onlar sorunsuz delindi...
[attach type=thumb]9734[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Kasım 2018, 13:38:07Bu durumda çıkış katındaki dirençlerin hepsi %1 toleransa sahip olacak.
En az %1 demişsiniz. Daha düşük toleransa sahip dirençler yurtiçi satışta var mı bakmam lazım. Yoksa mecburi %1 kullanacağım.
MKP bulmak zor değil. Ancak %5 toleransa sahip MKP bulmak, işte bu zor.

Yazdıklarımı anlayamamışsın.
Çıkış katı için %5 bile kullanılabilir. Ama %5 toleranslı dirençlerle (Karbon) %1 toleranslı dirençler arasında fazlaca fiyat farkı yoktur.
Burada önemli olan dirençlerin temin edildiğindeki hali değil, devreye montajından önce ve montajdan sonraki değerleridir.
Ben arkadaşlarımda %1 toleranslı direnç kullanıp ta devreye lehimledikten sonra aşırı ısı nedeniyle bozulmuş dirençleri bile gördüm.
Piyasadaki MKP kondansatörlerin çoğu farklıdır. Çin üretimleri piyasaya girdiğinden beri bu gibi ürünler saçma şekilde ortalıkta dolaşmaktadır. Bir çin piyasasından MKP diye 1TL ye alınan EŞŞEK büyüklüğünde bir kondansatör ile, yukarlarda muhtelif örneklerini vermiş olduğum VISHAY, SIEMENS veya EVOX kondansatörler aynı değillerdir.
Gerçekten ciddi bir tasarımda ve ölçümde bu kondansatör tiplerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Ancak sizler dilediğiniz bir kondansatörü kullanabilirsiniz. Sonuçlara göre konumuz içerisinde tartışır, gerekirse ŞU KONDANSATÖRÜ şu tip ile değiştirmelisin diyebilirim.

Amplide zaten efektif iki adet direnç bulunmaktadır. Diğerleri tolerans olarak çok fazla etkin değildir. Efektif dirençlerin toleransları %5 bile olsa kazanç faktörünü etkileyeceği için iki kanal arasındaki fark ta bu seviyede olacaktır. İki kanal arasındaki bu kadar düşük fark zaten çok önemsenmez.
Önemli olan ton kontroldeki dirençler ve potlardır. Ve de kondansatörlerdir.
İyi bir tasarım için bu değerler son derece önemlidir. Ancak amatör bir arkadaş bu ton kontrol devresini kabalama yapsa da çalışacaktır.
Bizler konumuz içerisindeki tasarım hassasiyeti doğrultusunda ELİMİZDEN GELDİĞİNCE iyi kalite bir tasarım yapmaya çalışacağız. Konumuzun amacı budur.
Bu sebeple malzeme tipleri ve toleranslarına değinmekteyim.
Bu tasarım bir amatörce yapılabilecek en iyi tasarım olacaktır. Ancak malzeme tiplerini ve toleranslarını ele aldığımızda ÜST SEVİYE (Hi-End) tasarımlara doğru ilerleme sağlayacağız.
Ancak gerçek anlamda Hi-End bir tasarım yapılmak istendiğinde bu denli basit olmayacaktır.
Başta PCB yol uzunlukları, devredeki akımlar ve dönüş yollarındaki etkileşimleri, malzeme kalitesi ve toleransları ele alındığında gerçek bir Hi-End cihaz hiç te ucuz olmadığı gibi, bazı değerlerin ölçülebilmesi bile amatör arkadaşlarca mümkün olmayacaktır.
Bu sebepledir ki, konumuz, bir amatörce yapılabilecek ve fazlaca hesap kitap içermeyen en uygun kalite ampli tasarımıdır.
Başlarda da belirtildiği üzere çıkış katının kalitesi, böyle bir tasarımda şimdilik çok etken değildir. Aklınıza gelebilecek her türlü çıkış katını kullanabilir, hoparlörlerinizin karakteristiği doğrultusunda dilediğiniz güçte bir çıkış katı kullanabilirsiniz.
Ben yıllardır STK465 kullanıyorum. 30-40W lık bir çıkış gücü bana istediğim dinamik alanı rahatlıkla sağlıyor.
Çoğu kişilerin ısrarla aradıkları gibi 300-500W lık çıkış katlarına yönelmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Kasım 2018, 14:07:34Yamyam abi bahsettiğim plaket bu acayip bir yapısı var fiberglass gibi. Çok farklı uçlar denedim yine de en düzgün bu şekilde deldim. Yeni siparişleri kahverengi olanları tercih ettim onlar sorunsuz delindi...
[attach type=thumb]9734[/attach]

Devreyi beğendim @Kazasker 
Plaket resimden epoxy olarak değil de FLENOL gibi görünüyor.
Bu tür plaketler ısıya dayanıklı olup bel vermeyen tiplerdedir. Işığı geçirmezler.
NOT: İki adet deliği unutmuşsun :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 14:31:54Yazdıklarımı anlayamamışsın.
Çıkış katı için %5 bile kullanılabilir. Ama %5 toleranslı dirençlerle (Karbon) %1 toleranslı dirençler arasında fazlaca fiyat farkı yoktur.
Burada önemli olan dirençlerin temin edildiğindeki hali değil, devreye montajından önce ve montajdan sonraki değerleridir.
Ben arkadaşlarımda %1 toleranslı direnç kullanıp ta devreye lehimledikten sonra aşırı ısı nedeniyle bozulmuş dirençleri bile gördüm.
Piyasadaki MKP kondansatörlerin çoğu farklıdır. Çin üretimleri piyasaya girdiğinden beri bu gibi ürünler saçma şekilde ortalıkta dolaşmaktadır. Bir çin piyasasından MKP diye 1TL ye alınan EŞŞEK büyüklüğünde bir kondansatör ile, yukarlarda muhtelif örneklerini vermiş olduğum VISHAY, SIEMENS veya EVOX kondansatörler aynı değillerdir.
Gerçekten ciddi bir tasarımda ve ölçümde bu kondansatör tiplerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Ancak sizler dilediğiniz bir kondansatörü kullanabilirsiniz. Sonuçlara göre konumuz içerisinde tartışır, gerekirse ŞU KONDANSATÖRÜ şu tip ile değiştirmelisin diyebilirim.

Amplide zaten efektif iki adet direnç bulunmaktadır. Diğerleri tolerans olarak çok fazla etkin değildir. Efektif dirençlerin toleransları %5 bile olsa kazanç faktörünü etkileyeceği için iki kanal arasındaki fark ta bu seviyede olacaktır. İki kanal arasındaki bu kadar düşük fark zaten çok önemsenmez.
Önemli olan ton kontroldeki dirençler ve potlardır. Ve de kondansatörlerdir.
İyi bir tasarım için bu değerler son derece önemlidir. Ancak amatör bir arkadaş bu ton kontrol devresini kabalama yapsa da çalışacaktır.
Bizler konumuz içerisindeki tasarım hassasiyeti doğrultusunda ELİMİZDEN GELDİĞİNCE iyi kalite bir tasarım yapmaya çalışacağız. Konumuzun amacı budur.
Bu sebeple malzeme tipleri ve toleranslarına değinmekteyim.
Bu tasarım bir amatörce yapılabilecek en iyi tasarım olacaktır. Ancak malzeme tiplerini ve toleranslarını ele aldığımızda ÜST SEVİYE (Hi-End) tasarımlara doğru ilerleme sağlayacağız.
Ancak gerçek anlamda Hi-End bir tasarım yapılmak istendiğinde bu denli basit olmayacaktır.
Başta PCB yol uzunlukları, devredeki akımlar ve dönüş yollarındaki etkileşimleri, malzeme kalitesi ve toleransları ele alındığında gerçek bir Hi-End cihaz hiç te ucuz olmadığı gibi, bazı değerlerin ölçülebilmesi bile amatör arkadaşlarca mümkün olmayacaktır.
Bu sebepledir ki, konumuz, bir amatörce yapılabilecek ve fazlaca hesap kitap içermeyen en uygun kalite ampli tasarımıdır.
Başlarda da belirtildiği üzere çıkış katının kalitesi, böyle bir tasarımda şimdilik çok etken değildir. Aklınıza gelebilecek her türlü çıkış katını kullanabilir, hoparlörlerinizin karakteristiği doğrultusunda dilediğiniz güçte bir çıkış katı kullanabilirsiniz.
Ben yıllardır STK465 kullanıyorum. 30-40W lık bir çıkış gücü bana istediğim dinamik alanı rahatlıkla sağlıyor.
Çoğu kişilerin ısrarla aradıkları gibi 300-500W lık çıkış katlarına yönelmiyorum.

Hmm...
Zaten çin işi üretim olan ve MKP adı ile satılan kondansatörler ile kaliteli üretimler arasındaki fark teknik detaylara girmeden bile kendisini belli ediyor. Şu an elimde iki adet 100nF kondansatör var. İkisi de MKT olarak yazılmış ancak, birinin diğerine oranla boyutu yaklaşık olarak 25-30 katı. Ha, dayanma gerilimi konusunda farklar var, ancak bu durumda bile bu kadar boyut farkı olması sıkıntı olabilir.
Sizin de belirttiğiniz ve benim de bildiğim üzere %1 toleranslı dirençler %5 toleranslı dirençlere göre aşırı pahalı değiller.
Çıkış katı her ne kadar özel malzemeler kullanmayı gerektirmese de, sanırım ön devreler bunu gerektiriyor.
Sebebi(ton kontrol için) doğru frekansları doğru şekilde artırmak ve bu esnada ses kalitesine kötü etkilerde bulunmamak.
Şu an yazdıklarınızdan bunları mı anlamam gerekiyor?

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 14:34:31Devreyi beğendim @Kazasker 
Plaket resimden epoxy olarak değil de FLENOL gibi görünüyor.
Bu tür plaketler ısıya dayanıklı olup bel vermeyen tiplerdedir. Işığı geçirmezler.
NOT: İki adet deliği unutmuşsun :D
teşekkürler abi. delikleri Fotoğrafta  görünce farkettim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Kasım 2018, 14:50:05Hmm...
Zaten çin işi üretim olan ve MKP adı ile satılan kondansatörler ile kaliteli üretimler arasındaki fark teknik detaylara girmeden bile kendisini belli ediyor. Şu an elimde iki adet 100nF kondansatör var. İkisi de MKT olarak yazılmış ancak, birinin diğerine oranla boyutu yaklaşık olarak 25-30 katı. Ha, dayanma gerilimi konusunda farklar var, ancak bu durumda bile bu kadar boyut farkı olması sıkıntı olabilir.
Sizin de belirttiğiniz ve benim de bildiğim üzere %1 toleranslı dirençler %5 toleranslı dirençlere göre aşırı pahalı değiller.
Çıkış katı her ne kadar özel malzemeler kullanmayı gerektirmese de, sanırım ön devreler bunu gerektiriyor.
Sebebi(ton kontrol için) doğru frekansları doğru şekilde artırmak ve bu esnada ses kalitesine kötü etkilerde bulunmamak.
Şu an yazdıklarınızdan bunları mı anlamam gerekiyor?

HAH şimdi doğru anlamışsın.
Devreleri önce amatörce yapıp, daha hassas yapabilecek duruma geldiğinde işte o zaman pahalı malzemelerin önemini anlayacaksın.

Şunu örnek vereyim .
Bir ampli var ki bir dünya para..
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-luxman-l-550ax-istanbul-tek-yetkili-bayi-493586149/detay
Özelliklerine bakacak olursak 8 ohm hoparlör ile 20 şer watt gücünde :D
Ee bizler ne yapıyoruz. LM1875 ile 20 şer wattlık ampli.
Üle bu ampli 6500 küsür EURO'ya satılırkene bizim tasarımımız neden bu kadar ucuz?
Bu linkteki ampli içerisindeki tüm malzemeleri söksek, tüm malzemelerin kaliteleri doğrultusunda bire bir piyasadan alsak kaç para tutacaktır. Hadi diyelim ki 1000$ yani 5500TL ya da 2000$ 11000TL tutsun.
Yahu kabaca 40-50.000TL gibi parayla satılan bu amplinin fiyatının bu kadar yüksek olmasındaki özelliği nedir ki?
Üretici firmadan yetkili birisini alsak karşımıza.
Desek ki kardeşim bu ampli neden bu kadar pahalı?
O da der ki...
YAPABİLİYORSAN SEN YAP KARDEŞİM :D
Bu ürünü örnek olarak gösterdim. Öyle cihazlar var ki ev değerinde. Bunlara değinmiyorum bile.
İşte konumuz bu unsur üzerinedir. Yani yapabileceğimizin en iyisini yapabilmek için temel bilgiler.
Linkteki ampli gibi iyi bir ürün yapmaya kalkışırsak ne olur?
İşte o zaman malzeme seçerken 1TL lik olanları değil de belli standartlardaki ve üst düzeyde uyumlu ve kaliteli olanları seçeriz.
Sadece malzeme temini ile elbette iş bitmez. Bu malzemeleri bir araya getirip bir tasarım oluşturmaya kalktığımızda, sadece ölçüm tekniği için bile bir yığın masraf yapmamız gereklidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 16:03:12HAH şimdi doğru anlamışsın.
Devreleri önce amatörce yapıp, daha hassas yapabilecek duruma geldiğinde işte o zaman pahalı malzemelerin önemini anlayacaksın.

Şunu örnek vereyim .
Bir ampli var ki bir dünya para..
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-luxman-l-550ax-istanbul-tek-yetkili-bayi-493586149/detay
Özelliklerine bakacak olursak 8 ohm hoparlör ile 20 şer watt gücünde :D
Ee bizler ne yapıyoruz. LM1875 ile 20 şer wattlık ampli.
Üle bu ampli 6500 küsür EURO'ya satılırkene bizim tasarımımız neden bu kadar ucuz?
Bu linkteki ampli içerisindeki tüm malzemeleri söksek, tüm malzemelerin kaliteleri doğrultusunda bire bir piyasadan alsak kaç para tutacaktır. Hadi diyelim ki 1000$ yani 5500TL ya da 2000$ 11000TL tutsun.
Yahu kabaca 40-50.000TL gibi parayla satılan bu amplinin fiyatının bu kadar yüksek olmasındaki özelliği nedir ki?
Üretici firmadan yetkili birisini alsak karşımıza.
Desek ki kardeşim bu ampli neden bu kadar pahalı?
O da der ki...
YAPABİLİYORSAN SEN YAP KARDEŞİM :D
Bu ürünü örnek olarak gösterdim. Öyle cihazlar var ki ev değerinde. Bunlara değinmiyorum bile.
İşte konumuz bu unsur üzerinedir. Yani yapabileceğimizin en iyisini yapabilmek için temel bilgiler.
Linkteki ampli gibi iyi bir ürün yapmaya kalkışırsak ne olur?
İşte o zaman malzeme seçerken 1TL lik olanları değil de belli standartlardaki ve üst düzeyde uyumlu ve kaliteli olanları seçeriz.
Sadece malzeme temini ile elbette iş bitmez. Bu malzemeleri bir araya getirip bir tasarım oluşturmaya kalktığımızda, sadece ölçüm tekniği için bile bir yığın masraf yapmamız gereklidir.

Teşekkürler hocam. Elimden geldiğince anlamaya çalışıyorum. Bir de merak ettiklerim var.
1 - Ton kontrol kartının çizimini ne zaman göreceğiz?
2 - Virtual Surround yapacak mıyız, yoksa ampliyi yapanların isteği doğrultusunda mı yapılacak? Şahsen yapmayı düşünmüyorum. 4 tane aynı model hoparlör bulmak zor olur. En azından benim için.
3 - Loudness için normal Loudness devresi mi, yoksa Super Dynamic Loudness devresi mi kullanacağız?

Kazasker

H_SerhatY

@Kazasker o zaman ben salı günü plaketlerin siparişini vereyim. Yanlız bayağı pahalı olacak gibi plaketler.
https://www.direnc.net/20x30-epoxy-plaket-fr1
Buradan almayı düşünüyorum. Bu boyutta epoksi plaket için normal bir fiyat mı?

Kazasker

Bence 2 tane 10x20 al. Zaten bir tanesi ile loudness hariç tüm devreler çıkıyor. Diğerini yedek yaparsın  ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Kasım 2018, 20:30:09Bence 2 tane 10x20 al. Zaten bir tanesi ile loudness hariç tüm devreler çıkıyor. Diğerini yedek yaparsın  ;)
Öyle diyorsan öyle yapalım hocam.
Ekleme: @Mr_YAMYAM hocam bu konuya bot attılar kasıyor ;D Şaka bir yana şu an 15 kişi buraya bakıyor.

Kazasker

yarın öğleden sora karaköye gidip malzemeleri bizzat görerek alacağım.  yalnız orda bir sıkıntı oluyor.  Amatör olduğumuzdan biraz şaşkın davranıyorum.  bu durumda dükkan sahipleri ile  bazen münakaşalar yaşayabiliyorum.birde istediğimiz değerde ki bir parçayı isteddiğimde ellerie ilk geçeni vermeye çalışıyorlar. acaba Karaköyde dükkanı olan yada tanıdığı olan bir üyemiz ve tanıdık biri falan var mı malzemeleri gönül rahatlığıyla alabilecğimiz...  @Mr_YAMYAM , @Yusuf usta @memleket  üstadlarım.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Kasım 2018, 21:16:03yarın öğleden sora karaköye gidip malzemeleri bizzat görerek alacağım.  yalnız orda bir sıkıntı oluyor.  Amatör olduğumuzdan biraz şaşkın davranıyorum.  bu durumda dükkan sahipleri ile  bazen münakaşalar yaşayabiliyorum.birde istediğimiz değerde ki bir parçayı isteddiğimde ellerie ilk geçeni vermeye çalışıyorlar. acaba Karaköyde dükkanı olan yada tanıdığı olan bir üyemiz ve tanıdık biri falan var mı malzemeleri gönül rahatlığıyla alabilecğimiz...  @Mr_YAMYAM , @Yusuf usta @memleket  üstadlarım.

O işin ilmi vardır.
Önce eline birkaç tane numune alacaksın. Sonra o numume ile parça arayacaksın.
Vatandaş eline kötü kondansatörü vermeye kalkışırsa, bunlar ucuz malzeme yerine olmaz diyeceksin.
Bu sefer vatandaş senin malzemenden bulmaya çalışacaktır. Tabiiki fazla fiyat çekmek için.
Diyelim ki buldu ve 2.2uF kondansatör için 5TL fiyat çekti. (Buradaki unsur ecik sana bağlı. O kondansatörün 5TL edip etmeyeceğini bilebilmelisin)
Eğer gerçek bir Vıshay veya ERO ise 5TL vermek hiç te pahalı sayılmaz. Ama 1 TL lik wima türlerinden ise o zaman politika konuşur.
Aabi o kondansatörler  yurt dışından 50 kuruşa alınabiliyor dersin. Gerekirse linki verebilirsin.
Ama vatandaş doğru fiyat verip 1-1.5TL gibi fiyat isterse o zaman normaldir. Zaten sana 4 adet lazım. Alırsın 10 adet başka yerlerde de kullanırsın. 15TL ödeneğin olur sadece.
Ben konya sokakta bu politikayı uyguluyorum. O yüzden çoğu satıcı bana ucuz malzeme vermek istemiyor. İstediğim yoksa aabi bizdekiler sana yaramaz diyorlar. Ben de ivedi lazım bir malzeme arayışında isem o yaramaz malzemeleri uygun fiyatla alıyorum böylelikle :D

Kazasker

abi karaköye gitmedin bu aralar galiba.  :D  :D  hiçte yemiyor burdakiler. n 11 deki stıcıya mesaj çektim. 100 adet 2.2 uf yerine 50 1 uf 50 2.2 uf koy alayım dedim daha dönmedi

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Kasım 2018, 21:16:03yarın öğleden sora karaköye gidip malzemeleri bizzat görerek alacağım.  yalnız orda bir sıkıntı oluyor.  Amatör olduğumuzdan biraz şaşkın davranıyorum.  bu durumda dükkan sahipleri ile  bazen münakaşalar yaşayabiliyorum.birde istediğimiz değerde ki bir parçayı isteddiğimde ellerie ilk geçeni vermeye çalışıyorlar. acaba Karaköyde dükkanı olan yada tanıdığı olan bir üyemiz ve tanıdık biri falan var mı malzemeleri gönül rahatlığıyla alabilecğimiz...  @Mr_YAMYAM , @Yusuf usta @memleket  üstadlarım.

ben bu yaşıma geldim, gönül rahatlığı ile kimseden mal alamadım daha. sen başarırsan bana da söyle :)
ben ne lazımsa kendim getiriyorum dışarıdan. acil lazım olan hiçbir şey kaliteli olması gereken bir ürün değil benim için. ne bulursam alıyorum. malzeme satan kim varsa parayı veya mevkiyi görünce bir tarafı kalkan oluyor. yanlış anlama olmasın bir tarafı kalkan balığına benziyor. ilginçtir işte benziyor, balık bu yani benzer...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Kazasker

:D  :D  kalkan balığı felsefesi güzelmiş. 
acil malzeme dediğiniz gibi katagulleye gelmiş gibi oluyor üstad . bu sepeble proje de yavaş ilerliyor. bir bakayım yarın ne çıkacak.

Mustafa281

Kondansatör demişken bir görsel de ben paylaşayım

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 23:08:51Bu kondansatörler gayet HOOŞŞT.
HANTAL olanlar
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 23:08:51Bu kondansatörler gayet HOOŞŞT.
HANTAL olanlar dekuplaj için.
Tek bir tene film var. İşte o bizim devre için ideal.
İki tene silindirik olanlar (stroflex) onlar da girişteki gondansatörler.
 7-8 ay önce karaköy pasajını dolaşmıştım.
2.5TL dediği düğme başlarını 1 er TL ye aldım. Hem satıcı memnun oldu hem de ben :D

dekuplaj için.
Tek bir tene film var. İşte o bizim devre için ideal.
İki tene silindirik olanlar (stroflex) onlar da girişteki gondansatörler.
 7-8 ay önce karaköy pasajını dolaşmıştım.
2.5TL dediği düğme başlarını 1 er TL ye aldım. Hem satıcı memnun oldu hem de ben :D

Bende biraz var stroplexlerden abi olabildiğince eski cihazlardan söküyorum

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Kasım 2018, 23:08:517-8 ay önce karaköy pasajını dolaşmıştım.

hangi tükkanmış o hatırlayabildin mi abi  :D

Kazasker

@MR_YAMYAM abi ton kontrolde ki komponentler orjinal mi kalacak. Zira 82 nf leri bulmakta zorlaniyorum

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Kasım 2018, 11:18:36@MR_YAMYAM abi ton kontrolde ki komponentler orjinal mi kalacak. Zira 82 nf leri bulmakta zorlaniyorum

82nF kullanırsan roll-off frekansın 35-40Hz civarı olur.
68nF kullanırsan yaklaşık 50-55Hz olur.
Her durumda da hoparlörlerin bu frekanslara inebilmelidir :D 
Yoksa etkilerini müzik dinlerken anlamayabilirsin.
Bass kondansatörlerini 100nF ila 47nF arasında kullanabilirsiniz. Sonuçları kendi sisteminize göre uyarlarsınız.
Ancak iyi bir sistemin anahtarı geniş band olduğu için öncelik değer 82nF olmalıdır.

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Kasım 2018, 02:38:37hangi tükkanmış o hatırlayabildin mi abi  :D

Eski bir bina idi ve koridor şeklinde idi. Ortalardaki bir dükkandı adını hatırlamıyorum. Küçük bir yerdi.
Dükkanın tam önünde genelde iki kişi tavla oynuyordu :D

Kazasker

Karaköy pasajını andırıyor sanki. Gözüm tavla oynayan dükkanda olacak

Mr_YAMYAM

Yine de tavsiyemdir.
Bu tür parçalar için eski hurda cihazları karıştırıp malzemeleri sökmenizdir.
Üzerinden FİL geçmiş bir eski betamax videoyu hurdacıdan 20TL ye almıştım.
İçinden öyle kondansatörler çıktı ki, içinde ÇOK KIYMETLİ DE VARDI :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Kasım 2018, 13:51:22Yine de tavsiyemdir.
Bu tür parçalar için eski hurda cihazları karıştırıp malzemeleri sökmenizdir.
Üzerinden FİL geçmiş bir eski betamax videoyu hurdacıdan 20TL ye almıştım.
İçinden öyle kondansatörler çıktı ki, içinde ÇOK KIYMETLİ DE VARDI :D

Hocam ben bugün baskı devreleri alacağım ancak bir şey gerekiyor. Bu verdiğiniz lyt dosyalarını tam boyutunda olacak şekilde pdf'ye nasıl çeviririz?
Ekleme: PDF olayını hallettim. Şimdi bir şey soracağım. Ben bu ufak taş dirençlerden bulamıyorum. Uzun taş direnç kullanmam lazım. Nasıl yaparım? Kendim bir şeyler çizdim ama siz onay verir misiniz bilemedim. Resmini atayım mı?

Mr_YAMYAM

Taş dirençler zaten uzun ve dik olacak şekilde yerleştirilecektir.
5W tan 20W a kadar tüm taş dirençler yerine olur.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Kasım 2018, 11:18:36@MR_YAMYAM abi ton kontrolde ki komponentler orjinal mi kalacak. Zira 82 nf leri bulmakta zorlaniyorum
Aynı tip 68nf altına 12, 15 veya 22nf lehimlersin olur herhalde.
işin bilimselini , fiziğini, kimyasını, astrolojisini üstad daha iyi bilir.
Aklıma geldi yazdım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 05 Kasım 2018, 20:37:40Aynı tip 68nf altına 22nf lehimlersin olur herhalde.
işin bilimselini , fiziğini, kimyasını, astrolojisini üstad daha iyi bilir.
Aklıma geldi yazdım...

@memleket  
Senin ÇİN işi ton kontrolde hangi kondansatörler vardı hatırlıyormusun.
Gel bi zahmet senin amplini aç ta ton kontrolünü iyice bi resimle.
47nF tan 100nF a kadar kullanılabilir.
100nF ta turnover frekansı çok aşağılara ineceği için kulak bu frekansları duymayacaktır. Ancak en alt frekanslardan itibaren kazanç değiştirileceği için duyma bölgesindeki frekansalarda (40Hz 60Hz) kazanç faktörü daha az olacaktır.
Yani bir devremizi +/-20db kazanca göre yapmışsak ve turnover frekansımız 10Hz ise 10Hz bölgesinde 20 db artırıp azaltabileceğiz. 40-60Hz bölgesindeki kazancımız ise belki 6-7 db olacaktır. Haliyle ton kontrolle oynadığımızda bass bölgesi pek etki etmiyor gibi olacaktır.
Eğer hoparlörümüz çok üst seviye bir hoparlör ise bu şekilde süper bir lineerite sağlamış olacağız. Çünkü sistemimiz 10Hz ten itibaren eşitlenmeyi sağlayacaktır. Keza hoprlörümüz çok iyi ise ve 47nF takmışsak bu sefer de 60Hz in daha yukarısı frekansları artırıp azaltmış olacağız.
60Hz ve yukarısı kulağın duyma eğrisinde UĞULTU gibi algılandığı için kaliteli hoparlör sisteminde bass sesler değil uğultuyu artırmış olacağız.
Ancak hoparlörlerimiz kötü ise ki 40Hz frekansları bile layıkı ile verebilen hoparlörler delidir, o denli de pahalıdır, Bu sefer bu ayarımızda ton kontrolümüzden hiç randıman alamıyormuş hissine kapılacağız.
ANCAK:
Bizler elimizden geldiğince en ideal seçeneği belirleyip o doğrultuda tasarım yaparsak, tasarımın sonuçlarını başka şekilde test edebiliriz.
En büyük sorunumuz hoparlörler olduğuna göre bunun çaresi uygun kalite bir kulaklıkla test etmek olacaktır.
Kötü de olsa çoğu kulaklıklar 30-40Hz bölgesini yeterince verebilmektedirler. Dolayısı ile tasarımımızda doğru neticeyi aldıktan sonra, doğru hoparlör arayışına girebileceğiz.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Kasım 2018, 21:09:16@memleket 
Senin ÇİN işi ton kontrolde hangi kondansatörler vardı hatırlıyormusun.
Gel bi zahmet senin amplini aç ta ton kontrolünü iyice bi resimle.
47nF tan 100nF a kadar kullanılabilir.
100nF ta turnover frekansı çok aşağılara ineceği için kulak bu frekansları duymayacaktır. Ancak en alt frekanslardan itibaren kazanç değiştirileceği için duyma bölgesindeki frekansalarda (40Hz 60Hz) kazanç faktörü daha az olacaktır.
Yani bir devremizi +/-20db kazanca göre yapmışsak ve turnover frekansımız 10Hz ise 10Hz bölgesinde 20 db artırıp azaltabileceğiz. 40-60Hz bölgesindeki kazancımız ise belki 6-7 db olacaktır. Haliyle ton kontrolle oynadığımızda bass bölgesi pek etki etmiyor gibi olacaktır.
Eğer hoparlörümüz çok üst seviye bir hoparlör ise bu şekilde süper bir lineerite sağlamış olacağız. Çünkü sistemimiz 10Hz ten itibaren eşitlenmeyi sağlayacaktır. Keza hoprlörümüz çok iyi ise ve 47nF takmışsak bu sefer de 60Hz in daha yukarısı frekansları artırıp azaltmış olacağız.
60Hz ve yukarısı kulağın duyma eğrisinde UĞULTU gibi algılandığı için kaliteli hoparlör sisteminde bass sesler değil uğultuyu artırmış olacağız.
Ancak hoparlörlerimiz kötü ise ki 40Hz frekansları bile layıkı ile verebilen hoparlörler delidir, o denli de pahalıdır, Bu sefer bu ayarımızda ton kontrolümüzden hiç randıman alamıyormuş hissine kapılacağız.
ANCAK:
Bizler elimizden geldiğince en ideal seçeneği belirleyip o doğrultuda tasarım yaparsak, tasarımın sonuçlarını başka şekilde test edebiliriz.
En büyük sorunumuz hoparlörler olduğuna göre bunun çaresi uygun kalite bir kulaklıkla test etmek olacaktır.
Kötü de olsa çoğu kulaklıklar 30-40Hz bölgesini yeterince verebilmektedirler. Dolayısı ile tasarımımızda doğru neticeyi aldıktan sonra, doğru hoparlör arayışına girebileceğiz.

Üstat ayrıntılı resimleri yarın çekeyim.
Benim aldığım ürün bu..

https://tr.aliexpress.com/item/JS-Amplifier-kit-NE5532-Preamp-kit-DIY-Treble-mediant-Bass-Blance-volume/2034072413.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.1ec64c4dhGzUjC

memleket

Satıcı açık devre şemasınıda göndermişti.

[IMG]https://resmim.net/f/LCRMAe.jpg[/img]

[IMG]https://resmim.net/f/lQ0wrx.jpg[/img]

Mr_YAMYAM

INEK' teki R14 ve R18 gerçekten 1K ise tüm basları yalar yutar yer :D
O dirençlerin en azından 50K civarı olması lazımdır.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Kasım 2018, 22:59:33INEK' teki R14 ve R18 gerçekten 1K ise tüm basları yalar yutar yer :D
O dirençlerin en azından 50K civarı olması lazımdır.

Malzeme listesinde 10k görünüyor. Şu an işteyim. Sabah eve gidince ölçerim...

Mr_YAMYAM

10K olsa bile çok düşük.
Bence onları 47K yap. Basslar ortaya çıksın ecik.

Kazasker

dün saat 3 ten 6 ya kadar karaköyde dolaştım. bulabildiğimce kaliteli parçalar bulmaya çalıştım. sadece 82nf ler 1 yerde bulabildim. o da italyan malı imiş.  gri renkte kutu tip.
kondansatörler %5 lik toleransa sahip.  47p eri phlıps buldum.  ton kontroldeki 47 uf ları  ne 05 ne de 7mm bulamadım. sadece 275mm buldum. o da pcb nin yarısını kaplıyor :)  o yüzden almadım bunun yerine amlideki  kutupsuz tip 47 ufu kullansam olur mu ? . cx. için 100n, 120n , 150n ve 220 n değerlerde aldım değişken olduğundan ...
2.2 uflar için wima orjinal buldum.  lm337t  ler tamam. bu gün montajı yaparım.
tantal kondansatörleri 3.3 uf aldım. 35volt.
bu kadar parça 50 tl tuttu. tabiki de ufk pazrlıkla  ;D [attach type=thumb]9738[/attach][attach type=thumb]9740[/attach][attach type=thumb]9742[/attach]

Kazasker

@memleket üstad n5532 hazır devre de sizin devre ile (LM1875) herhangi bir uyuşmazlık oldu mu. yoksa sorunsuz uydu mu ?

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 13:54:25@memleket üstad n5532 hazır devre de sizin devre ile (LM1875) herhangi bir uyuşmazlık oldu mu. yoksa sorunsuz uydu mu ?
Sorunsuz çalıştı. Birbirlerini çok sevdiler :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 11:30:42dün saat 3 ten 6 ya kadar karaköyde dolaştım. bulabildiğimce kaliteli parçalar bulmaya çalıştım. sadece 82nf ler 1 yerde bulabildim. o da italyan malı imiş.  gri renkte kutu tip.
kondansatörler %5 lik toleransa sahip.  47p eri phlıps buldum.  ton kontroldeki 47 uf ları  ne 05 ne de 7mm bulamadım. sadece 275mm buldum. o da pcb nin yarısını kaplıyor :)  o yüzden almadım bunun yerine amlideki  kutupsuz tip 47 ufu kullansam olur mu ? . cx. için 100n, 120n , 150n ve 220 n değerlerde aldım değişken olduğundan ...
2.2 uflar için wima orjinal buldum.  lm337t  ler tamam. bu gün montajı yaparım.
tantal kondansatörleri 3.3 uf aldım. 35volt.
bu kadar parça 50 tl tuttu. tabiki de ufk pazrlıkla  ;D [attach type=thumb]9738[/attach][attach type=thumb]9740[/attach][attach type=thumb]9742[/attach]
Hocam atma şunların fotosunu canım çekiyooo ;D

Kazasker

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 16:34:32sen bide akşam gör neler atacam  :D
Hocam bana da gönderiversen ya birkaç tane :) Sizin bulduklarınızı burada değil 50 liraya almak, 500 liraya yine alamazsınız :(
(Gönderin derken şaka yaptım. Ciddi bir durum yok.)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 16:34:32sen bide akşam gör neler atacam  :D
Hocam benim bunları alabileceğim bir internet sitesi yok mu? Cidden burada malzeme bulmak işkence gibi. Adama WIMA kondansatör soruyorum, tek dediği "O ne?" oluyor. Getiriyorlar çinden uyduruk malzemeler, sonra bize satmaya çalışıyorlar. Ben anlamıyorum ki...

Kazasker

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Kasım 2018, 17:35:06Hocam benim bunları alabileceğim bir internet sitesi yok mu? Cidden burada malzeme bulmak işkence gibi. Adama WIMA kondansatör soruyorum, tek dediği "O ne?" oluyor. Getiriyorlar çinden uyduruk malzemeler, sonra bize satmaya çalışıyorlar. Ben anlamıyorum ki...
entegre dünyası var sitede var herşey. Onların dükkanında buldum çoğunu..

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Kasım 2018, 19:24:06entegre dünyası var sitede var herşey. Onların dükkanında buldum çoğunu..
İnternette bulurum, dimi?

Kazasker

Plaketler hazır  ;)
[attach type=thumb]9744[/attach][attach type=thumb]9746[/attach][attach type=thumb]9748[/attach]

memleket

@Mr_YAMYAM‍ Devre şemasında İNEK dirençleri R14, R18 diye gösterilen dirençler, devre üzerinde R3 ve R4 diye gösterilmiş ve değeri 1K

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın