LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

Arkadaşlarım @memleket  ve  @Kazasker‍   için LM1875 li ampli tasarımı sunuyorum.
İyi bir ampli tasarımında çıkış devresinin önemi çok ta fazla değildir.
Çıkış devresinin önemi, istenilen güç bandı doğrultusunda kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani çok fazla güç istenmeyen veya yüksek sesle müzik dinlenilmesini sevmeyen kişiler elbette daha düşük güçte çıkış katını tercih edebilecekleri gibi, yüksek güç isteyen kişiler de elbette çok daha yüksek çıkış gücü verebilen çıkış katlarını tercih edebilirler.
Konumuz esas itibarı ile iyi kalite bir ampli tasarımı olup, integrated bir amplinin teknik özelliklerini tartışıp, gereğini yerine getirebilmektir.
Bir integrated amplide çıkış katı haricinde ton kontrol, pre amplifikatör gibi ön devreler de bulunabilmektedir.
Esasen, genel dinleme amaçlarını gözönünde bulundurduğumuzda bu ön devreleri de mecburen kullanmalıyız.
Tasarıma gelelim.
Her cihazda olduğu gibi, bir amplideki besleme devresinin önemi tartışılmazdır.
Bu sebeple ilk olarak uygun bir besleme devresi sunuyorum.
Bu besleme devresi genel amaç için tasarlanmış olup, LM1875 veya benzer özelliklerde başka bir çıkış katını ve ön devreleri besleyebilecek özelliktedir.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Kasım 2018, 18:48:01Arkadaşlarım @memleket  ve  @Kazasker‍  için LM1875 li ampli tasarımı sunuyorum.
İyi bir ampli tasarımında çıkış devresinin önemi çok ta fazla değildir.
Çıkış devresinin önemi, istenilen güç bandı doğrultusunda kullanıcı istekleri doğrultusunda belirlenmektedir.
Yani çok fazla güç istenmeyen veya yüksek sesle müzik dinlenilmesini sevmeyen kişiler elbette daha düşük güçte çıkış katını tercih edebilecekleri gibi, yüksek güç isteyen kişiler de elbette çok daha yüksek çıkış gücü verebilen çıkış katlarını tercih edebilirler.
Konumuz esas itibarı ile iyi kalite bir ampli tasarımı olup, integrated bir amplinin teknik özelliklerini tartışıp, gereğini yerine getirebilmektir.
Bir integrated amplide çıkış katı haricinde ton kontrol, pre amplifikatör gibi ön devreler de bulunabilmektedir.
Esasen, genel dinleme amaçlarını gözönünde bulundurduğumuzda bu ön devreleri de mecburen kullanmalıyız.
Tasarıma gelelim.
Her cihazda olduğu gibi, bir amplideki besleme devresinin önemi tartışılmazdır.
Bu sebeple ilk olarak uygun bir besleme devresi sunuyorum.
Bu besleme devresi genel amaç için tasarlanmış olup, LM1875 veya benzer özelliklerde başka bir çıkış katını ve ön devreleri besleyebilecek özelliktedir.

@Mr_YAMYAM‍, üstad LM337 nin bağlantısına bi bakar mısın?

Mr_YAMYAM

LM337 ile LM317 nin bacak bağlantıları aynı değildir.
LM337 de 2 numaralı bacak (Ortadaki) V in iken LM317 de 3 nolu bacak V in dir.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm137.pdf

memleket

LM317 yi proteusta yanlış yapmışlar o zaman. 2 nolu bacak OUT görünüyor.

Mr_YAMYAM

Mümkündür.
Ben LM337 yi 30 yıldır kullanıyorum.
Halihazırda yapılmış devrelerim de var.
Yani kesin olarak 2 nolu bacak giriştir.

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 02 Kasım 2018, 19:27:07Üstad ordaki 1R 10W direnç ne için?

Amatör bir tasarımın ground etkilerini en aza indirebilmek için bir ilave.
Bu direnç hem ripple'ları birazcık azaltır, hem de hafif bir soft start etkisi gösterir.
Teknik olarak besleme gerilimine seri olmasına karşın, besleme kaynağı iç direncini bir miktar artırarak ground hattındaki küçük çaptaki dalgalanmaları engeller. Bu da tasarımda yapılabilecek küçük çaptaki baskı devre yolları etkileşimini azaltır.

İyi bir tasarımda bu dirençlere ihtiyaç duyulmaz. Ancak PCB yollarındaki küçük dirençlerin etkilerini ölçebilmek genellikle çok zordur.

Kazasker

konuyu açmana çok sevindim yamyam abi.  birazdan evde olurum. proteusu açıp girişeyim işe  :)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Mr_YAMYAM

Bakalım bu besleme devresini kimler yapacak.
Daha sonra LM1875 in PCB tasarımını da yapacağım.
Ton kontrol zaten daha önce yapılmış ve konu açılmış olduğu için, bu konu dahilindedir.

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi besleme devresinde 4700 uf kapasitörleri 80wat kullansam sorun olur mu? 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 02 Kasım 2018, 20:42:55@Mr_YAMYAM  abi besleme devresinde 4700 uf kapasitörleri 80wat kullansam sorun olur mu?

80W mı ?  :D :o :P
 O kondansatör 10 kilo falan olur. Kutuya bile sığdıramazsın.

Eğer watt değil de volt demek istemişsen, bacak bağlantıları tuttuğu takdirde ve PCB ye sığdığı takdirde rahatlıkla kullanabilirsin.

Ben muhtelif kondansatörler için birkaç delik daha işaretlemiştim. Genellikle tüm kondansatörlere uyacaktır.

Kazasker

Mr_YAMYAM

HAH onlar gayet hoşşt olur.
Köprü diyottan hemen sonra kahverengi olanları (80V) takarsın. Dirençten sonra 35V olanları takarsın.
Besleme gerilimin 19V AC olacağı için güvenle hepsini kullanabilirsin.

NOT:
Çakmağı Ampli için herhangi bir amaçla kullanamzsın.
3227 sayılı kanun gereğince suç sayılır :D

Kazasker

:D  :D    :D  :D çakmak olurda bir aksilik olursa komple sistemi yakmak için  ;D

Mr_YAMYAM

Korkma benim tasarımlarım asla aksilik yaratmazlar.
Daha önce yapmış olduğum ve kullanmakta olduğum güç devreleri.
[attach type=image]9711[/attach]
[attach type=image]9713[/attach]
LM317 ve 337 li simplex besleme devresi.
Konu içerisinde paylaşmış olduğum devrenin aynısı olup sadece iki adet kondansatör ve direnç ilavesi sizler için yapılmıştır.

Aynı devrenin daha gelişmiş hali.
[attach type=image]9715[/attach]
Servo güç kaynağı olarak bilinen bu devreyi @gevv‍  vermişti. :D
O yıldan itibaren birkaç tane yapıp test etmiştim.
Normal güç kaynaklarında 2-3mV ripple değerine ulaşabilirken, bu servo güç kaynağında max. 1mV ripple değerine ulaşmış bulunuyorum.
Yüksek kazançlı pikap önkuvvetlendiricisi için böyle bir devre gerekli idi.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Kasım 2018, 22:57:29Korkma benim tasarımlarım asla aksilik yaratmazlar.

o konuda hiç şüphem yok abi. devreler çok güzel .  malzeme siparişi verdim.  yalnız bakır  plaketlerden hiç memnun değilim. uclarım çok iyi olmasına rağmen geçen hafta aldığım plaketler delinirken eriyor ve delik etrafı kabarıyor.  sizin devrelede dikkatimi çekti. epoxy plaket mi onlar. görüntüsü de çok hoş.

Mr_YAMYAM

Epoxy ama çok ta kaliteli değiller. Çin işi.
Yıllar önceki epoxy ler çok hoş ve kaliteli idi.
Matkapın eriyorsa ya uçların adidir ya da yeterli devirde dönmüyordur.
0.8 lik bir matkap için en azından 20.000 devirli motor kullanılmalıdır.
Ben plaketleri hazır yaptırıyorum.
Vatandaş kalıp parası olarak 40TL alıyor. 5 plaket için yaklaşık 50 kaat ödüyorum.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 01:02:32Epoxy ama çok ta kaliteli değiller. Çin işi.
Yıllar önceki epoxy ler çok hoş ve kaliteli idi.
Matkapın eriyorsa ya uçların adidir ya da yeterli devirde dönmüyordur.
0.8 lik bir matkap için en azından 20.000 devirli motor kullanılmalıdır.
Ben plaketleri hazır yaptırıyorum.
Vatandaş kalıp parası olarak 40TL alıyor. 5 plaket için yaklaşık 50 kaat ödüyorum.

Hocam besleme devreleri mükemmel. Ben biraz dinlendim, eksiklerimi giderdim ve geri geldim. Şimdi, bu besleme devresinde 1ohm 10W direnç kullanmışsınız. Bunları kullanmak gerekli mi? Eğer çok önemli bir şey değil ise kullanmamayı düşünüyorum.
Ekleme: Eğer uygun görürseniz 5W kullanabilirim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Kasım 2018, 14:24:23Hocam besleme devreleri mükemmel. Ben biraz dinlendim, eksiklerimi giderdim ve geri geldim. Şimdi, bu besleme devresinde 1ohm 10W direnç kullanmışsınız. Bunları kullanmak gerekli mi? Eğer çok önemli bir şey değil ise kullanmamayı düşünüyorum.
Ekleme: Eğer uygun görürseniz 5W kullanabilirim.

Çok gerekli değil. Ancak ground hesaplarını yapamayan arkadaşlar kullanırsa faydalı olacaktır.
Devreden çekilecek akıma göre direncin güç değeri belirlenir.
LM1875 li bir devrede 5W kullanılabilir. Sorun olmaz.

GELELİM LM1875'in PCB TASARIMINA.
Geliştirilmiş olarak yeniden çizdim ve sizlerin kullanımına sunuyorum.
[attach type=image]9719[/attach]
Görüleceği üzere alışılagelmiş LM1875 devresinden farklı değerler ve ilave ekipmanlar eklenmiştir.
Bu elemanların hesaplamalarını ve işlevlerini konumuz içerisinde tartışıp, kullanıcı arkadaşların tasarımları doğrultusunda değerlerini belirleyeceğiz.
Devrede J1 olarak görülen bağlantı bir JUMPER'dır.
Bu jumper pre state ground ile power state ground'u birleştirmektedir.
Bu jumper PCB hazırlanıp bağımsız olarak test edilirken kısa devre edilecek, montaj tamamlandıktan sonra açık devre edilecektir.
Pre state ground ayrı bir yerde olacağı için genellikle volüme kontrol potansiyometresi civarı bir yerlerden ana şaseye irtibatlanmaktadır. Dolayısı ile tasarımımızın merkez noktası burası olacaktır. Tüm pre devrelerin şaselerini bu noktayı baz alarak yapacağız.
Ton kontrol devresinde de hep pre state hem de power state ground hatları olduğu için, montajımızda bu unsurlar doğrultusunda yol izleyerek en ideal montajımızı yapacağız.
NOT:
Bass karakteristiği için loudness ilavesi devre üzerinde değildir. Tasarımımız daha üst seviye olduğu için ayrı bir karta loudness devresi yapıp, bu kartı da tasarım prosedürleri dahilinde kutumuza monte edeceğiz.
İyi bir loudness DYNAMIC SUPER LOUDNESS olarak tanımlanmış olup, aşırı duyulan frekans bölgesinin genliğini kulağın eşgürlük eğrisine göre azaltan loudness uygulamasıdır. Ancak bu tür loudness için 5 uçlu (Haricen 2 bağlantısı daha olan pot) kullanılması gerektiğinden malzeme temini doğrultusunda tasarlanacaktır.
5 uçlu pot temin edilemiyorsa normal 3 uçlu potlar kullanılarak bilindik loudness uygulaması yapılacaktır.
POT değeri minumum 50K max 100K olarak hesaplanmıştır.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 02 Kasım 2018, 19:57:21Amatör bir tasarımın ground etkilerini en aza indirebilmek için bir ilave.
Bu direnç hem ripple'ları birazcık azaltır, hem de hafif bir soft start etkisi gösterir.
Teknik olarak besleme gerilimine seri olmasına karşın, besleme kaynağı iç direncini bir miktar artırarak ground hattındaki küçük çaptaki dalgalanmaları engeller. Bu da tasarımda yapılabilecek küçük çaptaki baskı devre yolları etkileşimini azaltır.

İyi bir tasarımda bu dirençlere ihtiyaç duyulmaz. Ancak PCB yollarındaki küçük dirençlerin etkilerini ölçebilmek genellikle çok zordur.

amatörler için  evet kullamak gerekli ;)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 16:05:39Çok gerekli değil. Ancak ground hesaplarını yapamayan arkadaşlar kullanırsa faydalı olacaktır.
Devreden çekilecek akıma göre direncin güç değeri belirlenir.
LM1875 li bir devrede 5W kullanılabilir. Sorun olmaz.

GELELİM LM1875'in PCB TASARIMINA.
Görüleceği üzere alışılagelmiş LM1875 devresinden farklı değerler ve ilave ekipmanlar eklenmiştir.
Bu elemanların hesaplamalarını ve işlevlerini konumuz içerisinde tartışıp, kullanıcı arkadaşların tasarımları doğrultusunda değerlerini belirleyeceğiz.

Devrede J1 olarak görülen bağlantı bir JUMPER'dır.
Bu jumper pre state ground ile power state ground'u birleştirmektedir.
Bu jumper PCB hazırlanıp bağımsız olarak test edilirken kısa devre edilecek, montaj tamamlandıktan sonra açık devre edilecektir.
Pre state ground ayrı bir yerde olacağı için genellikle volüme kontrol potansiyometresi civarı bir yerlerden ana şaseye irtibatlanmaktadır. Dolayısı ile tasarımımızın merkez noktası burası olacaktır. Tüm pre devrelerin şaselerini bu noktayı baz alarak yapacağız.
Ton kontrol devresinde de hep pre state hem de power state ground hatları olduğu için, montajımızda bu unsurlar doğrultusunda yol izleyerek en ideal montajımızı yapacağız.
NOT:
Bass karakteristiği için loudness ilavesi devre üzerinde değildir. Tasarımımız daha üst seviye olduğu için ayrı bir karta loudness devresi yapıp, bu kartı da tasarım prosedürleri dahilinde kutumuza monte edeceğiz.
İyi bir loudness DYNAMIC SUPER LOUDNESS olarak tanımlanmış olup, aşırı duyulan frekans bölgesinin genliğini kulağın eşgürlük eğrisine göre azaltan loudness uygulamasıdır. Ancak bu tür loudness için 5 uçlu (Haricen 2 bağlantısı daha olan pot) kullanılması gerektiğinden malzeme temini doğrultusunda tasarlanacaktır.
5 uçlu pot temin edilemiyorsa normal 3 uçlu potlar kullanılarak bilindik loudness uygulaması yapılacaktır.
POT değeri minumum 50K max 100K olarak hesaplanmıştır.

Hocam o zaman ilk soru benden. Cx olarak belirttiğiniz kondansatör nedir, ne işe yarar ve değeri en ideal ne olmalıdır?

Mr_YAMYAM

Cx kondansatörü çıkış katımızın yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu içindir.
Takribi öngörülen değer 100nF ila 220nF arasındadır.
Ancak kalibrasyon için (2K2 trimpot) devre tasarımı bittikten sonra ve yük empedansı doğrultusunda ayar yapılacağından, kesin bir değer belirlenemez.
Ancak kesin olan birşey vardır ki burada kullanılması gereken kondansatör tipi oldukça önemlidir.
AUDIO devreleri için kullanılan kondansatörlerden kullanılması gerekmektedir.
Normal duyumda bu devrenin etkileşimi kulak tarafından algılanmayabilir. Ancak temel frekans karakteristiği ölçülürken, ciddi farklar görülecektir.
Sizler öncelikle bu kondansatörü devrede boş bırakıp, tasarımınızı tam anlamıyla yapabildikten sonra öneriler doğrultusunda ayar yapmalısınız.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 16:25:16Cx kondansatörü çıkış katımızın yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu içindir.
Takribi öngörülen değer 100nF ila 220nF arasındadır.
Ancak kalibrasyon için (2K2 trimpot) devre tasarımı bittikten sonra ve yük empedansı doğrultusunda ayar yapılacağından, kesin bir değer belirlenemez.
Ancak kesin olan birşey vardır ki burada kullanılması gereken kondansatör tipi oldukça önemlidir.
AUDIO devreleri için kullanılan kondansatörlerden kullanılması gerekmektedir.
Normal duyumda bu devrenin etkileşimi kulak tarafından algılanmayabilir. Ancak temel frekans karakteristiği ölçülürken, ciddi farklar görülecektir.
Sizler öncelikle bu kondansatörü devrede boş bırakıp, tasarımınızı tam anlamıyla yapabildikten sonra öneriler doğrultusunda ayar yapmalısınız.

Hocam devrenin giriş kısmında 1 ve 2 numaralı noktalar neyi ifade ediyor? Bir de, kondansatör olarak MKT kullansam olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Kasım 2018, 16:31:18Hocam devrenin giriş kısmında 1 ve 2 numaralı noktalar neyi ifade ediyor?

İNEK canlı ve İNEK şase :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 16:32:08İNEK canlı ve İNEK şase :D

Devre yollarını takip ettiğimde 2 nolu pin canlı uç galiba? Umarım dayak yemem...

Kazasker

eline sağlık abi. evet gördüğüm lm1875 lerden çok farklı olmuş.
bazılarını sorayım şimdiden :)
1. 2k2 trimpotlar ne için?
2. simetrik beslenen  devrelerde kafamda netleştiremediğim konu güç bağlantıları. sizin besleme devresinde 2 adet simetrik çıkış var. biri ampli devremiz diğeri ton devremiz . devreyi bu şekilde bastığımda enerji girişini köprüleyerek mi vermeliyim ampliye.
3. cx capasitor ?
4. loudnes için ayrı devre yapacağız.  bunun için bahsettiğiniz potansiyometrelern on/of mono potansiyometre  yani şu resimdekiler. ama 50-100k olmalı  demi :)

[attach type=thumb]9722[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 16:49:54eline sağlık abi. evet gördüğüm lm1875 lerden çok farklı olmuş.
2. simetrik beslenen  devrelerde kafamda netleştiremediğim konu güç bağlantıları. sizin besleme devresinde 2 adet simetrik çıkış var. biri ampli devremiz diğeri ton devremiz . devreyi bu şekilde bastığımda enerji girişini köprüleyerek mi vermeliyim ampliye.
3. cx capasitor ?
4. loudnes için ayrı devre yapacağız.  bunun için bahsettiğiniz potansiyometrelern on/of mono potansiyometre  yani şu resimdekiler. ama 50-100k olmalı  demi :)

[attach type=thumb]9722[/attach]
Loudness potu o değil. Ben baktım. Tanesi 27 dolara geliyor. Hocam bana önceden bir konuda link göndermişti. Bulabilir isem atarım linki.
Ekleme: Link burada. 4 uçlu ama anladığım kadarı ile bu da kullanılabiliyormuş.
https://www.ebay.com/p/Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-same-as-Alps/13003920443?iid=201963087970

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 16:49:54eline sağlık abi. evet gördüğüm lm1875 lerden çok farklı olmuş.
3. cx capasitor ?

2K2 trimpot ve Cx kondansatörünü yukarda açıklamıştım. Yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu.
Bu devre son derece hassastır ve yanlışlıkla entegreleri yakabilirsiniz.
Bu yüzden Cx kondansatörünü koymadan, öncelikle devreyi sağlıklı çalıştırmalı ve gereğinde bu devreyi aktif hale getirmelisiniz.
Bilindik MKT tipi kondansatörler burada kullanılmaz.
Kullanılabilecek bazı tipindirik kondansatör tiplemeleri.
[attach type=image]9724[/attach]
Tip olarak benzerlik gösterseler de yapısal olarak çok farklı olabilmektedirler.
İyi bir elektronikçi yapısal farkları ve etkilerini bilmelidir.
Normal olarak kondansatör tiplerinin farklı kullanılması genel duyumda fark göstermeyebilir.
Ancak devre bütünlüğü ve dolayısı ile tüm etkenler bir araya geldiğinde, tüm kullanılan malzeme tipi ve kalitesi, tasarımdaki farkı ortaya çıkacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 17:24:162K2 trimpot ve Cx kondansatörünü yukarda açıklamıştım. Yüksek frekans bölgesi kompanzasyonu.
Bu devre son derece hassastır ve yanlışlıkla entegreleri yakabilirsiniz.
Bu yüzden Cx kondansatörünü koymadan, öncelikle devreyi sağlıklı çalıştırmalı ve gereğinde bu devreyi aktif hale getirmelisiniz.
Bilindik MKT tipi kondansatörler burada kullanılmaz.
Kullanılabilecek bazı tipindirik kondansatör tiplemeleri.
[attach type=image]9724[/attach]
Tip olarak benzerlik gösterseler de yapısal olarak çok farklı olabilmektedirler.
İyi bir elektronikçi yapısal farkları ve etkilerini bilmelidir.
Normal olarak kondansatör tiplerinin farklı kullanılması genel duyumda fark göstermeyebilir.
Ancak devre bütünlüğü ve dolayısı ile tüm etkenler bir araya geldiğinde, tüm kullanılan malzeme tipi ve kalitesi, tasarımdaki farkı ortaya çıkacaktır.

Abi ben o kondansatörleri nereden bulayım ya ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Kasım 2018, 17:19:17.
Ekleme: Link burada. 4 uçlu ama anladığım kadarı ile bu da kullanılabiliyormuş.
https://www.ebay.com/p/Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-same-as-Alps/13003920443?iid=201963087970

4 uçlu potansiyometreler de kullanılabilir.
Sınırlı olarak orta frekans bölgeleri azaltılabilir ve ilaveten bilindik loudness ilavesi yapılarak kompanzasyon tamamlanabilir.
Gerçek bir loudness devresi için şöyle bir pot gereklidir.
[attach type=image]9726[/attach]
POT temin edilemezse 4 uçlu ile de benim devre gibi yapılabilir :D
[attach type=image]9728[/attach]
Bu devre komplike bir devre olup, şimdilik tavsiye etmiyorum.
Sizler için daha basit devre çizeceğim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Kasım 2018, 17:29:34Abi ben o kondansatörleri nereden bulayım ya ;D

https://urun.n11.com/diger/22uf-50v-5mm-polyester-kondansator-100-adet-P277471060
Bu kondansatörler sınırlı koşullarda kullanılabilir.
Vishay, Roederstein istersen bulabilmelisin. Ancak bu fiyata bulamazsın :D
Mouser de var ama SMD tipi.
https://www.mouser.com.tr/AVX/Passive-Components/Capacitors/Film-Capacitors/_/N-9x371?P=1z0zlseZ1z0wquu
Tanesi de 2.30 EURO imiş :D

HAH BULDUM :D
WIMA marka ve ideal ürün.
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/WIMA/MKS2-22-63-10A?qs=sGAEpiMZZMv1cc3ydrPrF0%252bXlSxdKWua5GHOuFrj6BQ%3d
Tanesi 0.85 EURO 10uF a kadar çeşitleri varmış.
Teknik dökümanları.
https://www.mouser.com.tr/datasheet/2/440/e_WIMA_MKS_2-1139871.pdf
VISHAY olunca fiyatlar fırlıyo.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 17:57:34https://urun.n11.com/diger/22uf-50v-5mm-polyester-kondansator-100-adet-P277471060
Vishay, Roederstein istersen bulabilmelisin. Ancak bu fiyata bulamazsın :D
Mouser de var ama SMD tipi.
https://www.mouser.com.tr/AVX/Passive-Components/Capacitors/Film-Capacitors/_/N-9x371?P=1z0zlseZ1z0wquu
Tanesi de 2.30 EURO imiş :D

HAH BULDUM :D
WIMA marka ve ideal ürün.
https://www.mouser.com.tr/ProductDetail/WIMA/MKS2-22-63-10A?qs=sGAEpiMZZMv1cc3ydrPrF0%252bXlSxdKWua5GHOuFrj6BQ%3d
Tanesi 0.85 EURO 10uF a kadar çeşitleri varmış.
Teknik dökümanları.
https://www.mouser.com.tr/datasheet/2/440/e_WIMA_MKS_2-1139871.pdf
VISHAY olunca fiyatlar fırlıyo.

Hocam Mouser'den alırdım ama kargosu çok pahalı. 20 Euro nedir ya :) Eğer son seste müzik dinlerken herhangi bir şey hissetmeyeceksem şu "sınırlı koşullarda" olarak belirttiğin kondansatörlerden kullanacağım. Ha ama illa ki ondan alınacak diyorsan bir şekilde yurtiçi bulmam lazım.

Kazasker

Abi bunlardan hangisi isimi görür.  Wimalar 047 uf diğerlerinden işime yarayacak değerler mevcut.
[attach type=thumb]9732[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 19:24:00Abi bunlardan hangisi isimi görür.  Wimalar 047 uf diğerlerinden işime yarayacak değerler mevcut.

Portakal renklileri kullanabilirsin. Bazı yeşil renklilerden de varsa onlar da iş görür.

Arkadaşlar bu işin tek yolu vardır.
2.2uF lar haricindeki kondansatörleri eski cihazlardan bulabilirsiniz.
Özellikle 80 yıllarda imal edilmiş videoların kartlarında çoklukla kullanılmakta idi.
2.2uF ları ise WIMA gibi kondansatörlerden ucuza bulabilirsiniz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 17:57:34https://urun.n11.com/diger/22uf-50v-5mm-polyester-kondansator-100-adet-P277471060

Arkadaşlar...

Buradaki kondansatörleri daha detaylı inceledim. Orijinal ürün oldukları belirtilmiş.
2.2uF 50V 5mm Polyester Kondansatör ( 100 Adet )
EVOX RIFA - Orjinal - Sıfır Ürün - Faturalı
Sanırım eski atıl ürünlerden oldukları için elden çıkartıyorlar. Site ile ilginiz varsa kaçırmayın derim.

Kazasker

turuncu var yeterli sayıda. ayrıca o yeşiller 10 kadar var. resimde pek çıkmamış ama garip  bir yeşil. içinde canlı bişeyler var gibi.  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 21:47:24turuncu var yeterli sayıda. ayrıca o yeşiller 10 kadar var. resimde pek çıkmamış ama garip  bir yeşil. içinde canlı bişeyler var gibi.  :D

Önemli olan 2.2uF bee olanları bulabilmek.
Ben onların 3.3uFF bee olanlarından birkaç tane @memleket   e vermiştim.
Feedback devresindeki Cx için şimdilik acele etmeye gerek yok.

Kazasker

tamam abi. bende plaketleri ve diğer levazımları sipariş etmiştim. pazartesi gelir kısmetse.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 22:17:32tamam abi. bende plaketleri ve diğer levazımları sipariş etmiştim. pazartesi gelir kısmetse.

Memleket ne alemde acaba.

Ben ondan daha umutluydum bu devre için. 

Kazasker

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Kasım 2018, 22:46:27Bir kenarda izliyordur belki  :D  ;D

Birileri bu devreyi tamamlasa da forum için iyi bir kaynak olsa.
Tabiiki daha loudness devresi ve tasarım prosedürlerimiz var.
hemen yap et olmayacak bu devre.
Ama layıkı ile yapılabilirse birçok ürüne kafa tutabilecek kalitede olacak.

Kazasker

ben tamamlayacağım bu dvreyi  8)  sonrada keyifle seyredeceğim kısmetse.

https://urun.n11.com/diger/22uf-50v-5mm-polyester-kondansator-100-adet-P277471060
bu linkteki 2.2 ufları almak istiyorum ama çok fazla :)    TA entegresinde de kullanamıyorum.  çünkü basları kesiyor yerine orjinal şemadaki gibi 1 uf taktım. 

yukarda attığım resimdeki silindir capasitörler 2.2 uf ama  kendi büyük.  :)
cx için ayar yapılacağından henüz parça sipariş etmedim.
47 uf  NP  : burdaki np nin anlamı ne abi?

memleket

No Polar yani kutupsuz kondansatör demek..

Kazasker

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 21:51:38Önemli olan 2.2uF bee olanları bulabilmek.
Ben onların 3.3uFF bee olanlarından birkaç tane @memleket  e vermiştim.
Feedback devresindeki Cx için şimdilik acele etmeye gerek yok.

Üstad elimde uygun trafo yok. Konuyu takip ediyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 04 Kasım 2018, 00:52:07Üstad elimde uygun trafo yok. Konuyu takip ediyorum.

Cahal civelek @memleket   :D
Kartları hazırla, devreleri yap, önceki trafon ile testleri yap. Beğenirsen yeni bir trafo zaten temin edersin.

asma

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Kasım 2018, 16:05:39GELELİM LM1875'in PCB TASARIMINA.

Üstad besleme devresinin pcb görüntüsünü de resim olarak yüklermisin. Yanında açık şema da olursa tadından yenmez.

Kolay gelsin.

memleket

Alıntı yapılan: asma - 04 Kasım 2018, 02:49:34Üstad besleme devresinin pcb görüntüsünü de resim olarak yüklermisin. Yanında açık şema da olursa tadından yenmez.

Kolay gelsin.

Üstad uyumuştur :D
Ben indirmiştim ve aşağıya yükledim..

Kazasker

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın