LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 14:04:42Al da görek boyunu :D
Aha sana link.
https://www.questcomp.com/part/4/lm3915n/229080631?utm_term=lm3915n&utm_campaign=aktype0&utm_medium=industry-cpc&utm_source=findchips&utm_content=standardpricing
Listede görülen ve sadece 2 adet kalmış olan ürün orijinal NATIONAL.
Tanesi 11.2 DALIR :D
Diğeri ise 3$ cık olup, özgürün EBU PPM i için konya sokaktan muhayyer aldığım entegrelerdendir.
Orijinal gibi çalışmasa da çalışıyorlar.
Ali Veli expres gibi sitelerdekiler NO BRAND üretimler olup, vereceğiniz 1$ a bile yazık olacaktır.

Alamıyorum en az 25 dolarlık alışveriş yapacaksın diyor.
İlerlesem bir de kargo ekler. Olur bana 50 dolar. İnsan kazıklanmış hissediyor kendini.
Konya sokağın açık adresi var mı

Mr_YAMYAM

Hah buldum :D
Orijinal NATIONAL LM3915 ler.
İki tenesi 17 isterlin imiş.
https://www.ebay.co.uk/itm/2-x-LM3915N-Dot-Bar-Display-Driver-NS-DIP-18-2pcs/161371678247?hash=item2592806627:g:jIwAAOSwZqZaL~3h:rk:37:pf:0
10 adetten fazla temin edilebiliyormuş.
Bence kaçırmayın KOŞUUUNNN DAMPING VAAARR :D

Konya sokaktaki vatandaştan 10 adet aldıktan sonra daha aynı entegrelerden getirmedi.
Abi kazanamıyorum diyor :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 14:24:08Hah buldum :D
Orijinal NATIONAL LM3915 ler.
İki tenesi 17 isterlin imiş.
https://www.ebay.co.uk/itm/2-x-LM3915N-Dot-Bar-Display-Driver-NS-DIP-18-2pcs/161371678247?hash=item2592806627:g:jIwAAOSwZqZaL~3h:rk:37:pf:0
10 adetten fazla temin edilebiliyormuş.
Bence kaçırmayın KOŞUUUNNN DAMPING VAAARR :D

Konya sokaktaki vatandaştan 10 adet aldıktan sonra daha aynı entegrelerden getirmedi.
Abi kazanamıyorum diyor :D

17 sterlin 108tl filan yapıyor

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 14:50:03Yanlış ifade :D
Teknoloji git gide ÇÖPÜYOR demeliydin :D
20 sene önce elimdeki orijinal entegreleri 3 ila 5 dolardan alıyordum. Ortalama 4 dolar.
Ama genellikle hepsi orijinal idi. Hiç sorun çıkartmadan çalışıyorlardı.
Hatta işyerine -57db +5db High Resolution DIN PPM yapmıştım.
Alette 2 adet LM3916 2 adet te Lm3915 kullanmıştım.
O yıllardaki maliyeti 500TL gibi olup döviz bazında 350$ gibi idi.
İşte o yıllarda alıp ta elimde kalan entegreleri kullanmaya kıyamıyorum.
İnternet alışverişim olsaydı 17 sterlin olan entegreleri kaçırmazdım. Hatta 10 paket bile alırdım yani 20 adet.
Sanırım 1000TL civarı ediyor. Entegrenin tanesi de 50 kaada geliyor.

Ben senin için alayım internetten dicem ama kredi kartım da 1000tl lik boşluk yok. Bu arada kargosu da bedava imiş sanırım.

Mr_YAMYAM

Bilimsel tecrübesi olmayan arkadaşlar bence DIN PPM işine şimdilik girmeyin.
Olası sorunları çözebilmeniz çok zor olur.
Benzer aksaklıkları forumlarda görüyoruz.
https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.electro-tech-online.com/threads/problem-with-chained-lm3915.146193/&prev=search
Şu adam.. Pardon BEY çok iyi yazmış :D
[attach type=image]10690[/attach]
Eğer iyi bir PPM yapacaksanız ben yine sizlere önayak olurum. Yanlız önce @taydin  abiye sözüm vardı.
Taydın abinin çizimlerini bitirebilirsem, sizler için en azından 10 LED li DIN PPM yapabiliriz.
Tek LM3915 kullanılacağı için sizler sorun yaşamazsınız. Entegreler sahte bile olsa en azından zıp zıp zıplayarak çalışırlar. Sizler de bakarak keyfedersiniz.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 15:09:33Bilimsel tecrübesi olmayan arkadaşlar bence DIN PPM işine şimdilik girmeyin.
https://translate.google.com/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.electro-tech-online.com/threads/problem-with-chained-lm3915.146193/&prev=search
Eğer iyi bir PPM yapacaksanız ben yine sizlere önayak olurum. Yanlız önce @taydin  abiye sözüm vardı.
Taydın abinin çizimlerini bitirebilirsem, sizler için en azından 10 LED li DIN PPM yapabiliriz.
Tek LM3915 kullanılacağı için sizler sorun yaşamazsınız. Entegreler sahte bile olsa en azından zıp zıp zıplayarak çalışırlar. Sizler de bakarak keyfedersiniz.

tamam o zaman abi. acelemiz yok. herdaim burdayız  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Yusuf usta

3915 getirdim vu-metre yapacağım diye (hatta sese göre renk değişen lamba tasarımları yapıyordum) gelen entegreler nokta modunda malesef çalışmıyor. Adi herifler 9 numaralı ucu süs diye koymuşlar. peşpeşe geliyor arka ledlerle. Allahtan yüz tane aldım. yoksa yazık olacaktı.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Ocak 2019, 22:19:513915 getirdim vu-metre yapacağım diye (hatta sese göre renk değişen lamba tasarımları yapıyordum) gelen entegreler nokta modunda malesef çalışmıyor. Adi herifler 9 numaralı ucu süs diye koymuşlar. peşpeşe geliyor arka ledlerle.
Allahtan yüz tane aldım. yoksa yazık olacaktı.
:D  :D  :D
Biz 20 tane için gözyaşı döküyorduk hocam :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 22:41:09:D  :D  :D
Biz 20 tane için gözyaşı döküyorduk hocam :D

tanesi 80 kuruş mu neydi ustam. fiyatından belliydi çöp oldukları. göz yaşı dökecek kadar versem beraber ağlardık :)
burada 5-6 lira diye öyle bir şık denedim. ama burada 5 liraya satılanlar nokta modunda çalışıyorlar. şu an tabii kaç oldu bilmiyorum. dolar 3.80 falandı siparişi verdiğimde.

bu dandik entegrelere son çare olarak seviye göstergeli akü şarj devresi yaptım. elinde kalanlara tavsiyemdir. son lede bir optokuplör bağlıyorum, transistörle röle sürüp şarjı kapattırıyorum. bayağı da iyi çalışıyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

ozgurece

Onursal Hocam Hatırlarsanız biz LM 3915 Entegreleri Ebay dan almıştık. Siz entegreleri devre üzerinde kontrol edip kötü deyince ben satıcıya veryansın Fırça ;D, Hatta adama yazdım Ulen biz Ebu PPM - 60db yapmaya çalışıyoruz sen bize çakma 3915 gönderiyorsun. .Tabiki bu durumda adam hemen para iadesi yaptı (Kötü yorumdan tırstı) yani herhangi bir zarar yok o 3915 ler ben size demiştim çöpe atın hatta parçalayıp atın bulan da kullanmaya veya satmaya çalışmasın diye .

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  Hocam bu dijital olarak ton kontrolü gerçekleştiren genellikle bir mikro denetleyici ile kontrol edilebilen ton kontrol entegreleri var bir kaç gündür araştırıyorum bunların verimliliği nedir ? iyi midir kötümüdür ? örnek bir calışma yapmaya değermi ? teşekkürler. :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ocak 2019, 00:07:47@Mr_YAMYAM  Hocam bu dijital olarak ton kontrolü gerçekleştiren genellikle bir mikro denetleyici ile kontrol edilebilen ton kontrol entegreleri var bir kaç gündür araştırıyorum bunların verimliliği nedir ? iyi midir kötümüdür ? örnek bir calışma yapmaya değermi ? teşekkürler. :D
Ben o tür devrelerde gerçek bir kalite görmedim.
Bir ton kontrol devresinde ilk önemli unsur TURNOVER FREKANSI'dır. Daha sonra kazanç faktörü gelir.
Digital bir kontrol gerçek anlamda bu iki unsuru kontrol edebiliyorsa iyidir. Ancak ucuz ve basit kontrol devreleri ile yapılmış kontrollerin hiç te sağlıklı olmadığını çoklukla gördüm.
Bir digital kontrol temel mantık olarak gerilim kontrolü olarak ele alınmaktadır. Gerilimi kontrol ederken, ses frekanslarının özelliklerine müdahale edemeyiz. Aynı şekilde eski teknoloji olan digital ayarlı direnç tekniğinde de aynı kurallar geçerlidir.
Bu anlattıklarımdan teknolojiye karşı olduğumu düşünebilirsiniz. Ama öyle değil.
İyi bir digital devre son derece pahalı bir tekniktir. Düşünün bir potansiyometrenin yapmış olduğu işi elektronik devre ile yapacaksınız.

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 00:04:25Onursal Hocam Hatırlarsanız biz LM 3915 Entegreleri Ebay dan almıştık. Siz entegreleri devre üzerinde kontrol edip kötü deyince ben satıcıya veryansın Fırça ;D, Hatta adama yazdım Ulen biz Ebu PPM - 60db yapmaya çalışıyoruz sen bize çakma 3915 gönderiyorsun. .Tabiki bu durumda adam hemen para iadesi yaptı (Kötü yorumdan tırstı) yani herhangi bir zarar yok o 3915 ler ben size demiştim çöpe atın hatta parçalayıp atın bulan da kullanmaya veya satmaya çalışmasın diye .
Adam.. Pardon BEY senden tırsmış olacak ki para iadesini anında yaptı :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ocak 2019, 00:07:47@Mr_YAMYAM  Hocam bu dijital olarak ton kontrolü gerçekleştiren genellikle bir mikro denetleyici ile kontrol edilebilen ton kontrol entegreleri var bir kaç gündür araştırıyorum bunların verimliliği nedir ? iyi midir kötümüdür ? örnek bir calışma yapmaya değermi ? teşekkürler. :D
[/quote
Bence denemelisin hocam  ;D

Kazasker

@Mr_YAMYAM abi eline diline sağlık. Gayet aydınlatıcı oldu.  O entegrelerin hepsi mi ayni hatayi verdi. Bu ürünler parti parti değişebiliyor galiba. Çakma da olsa lm337 lerde ayni marka bir parti sağlam ken diğerleri hatalı çıkmıştı.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 16 Ocak 2019, 00:29:03@Mr_YAMYAM abi eline diline sağlık. Gayet aydınlatıcı oldu.  O entegrelerin hepsi mi ayni hatayi verdi. Bu ürünler parti parti değişebiliyor galiba. Çakma da olsa lm337 lerde ayni marka bir parti sağlam ken diğerleri hatalı çıkmıştı.
20 adetten 10 tanesini test etmiştim.
Hepsi birbirinden kötü idi.
Hatta bir tanesi aradaki LM307 yi yakmıştı. Kızdım ve diğerlerini hiç işe bulaştırmadım bile.
LM307 ler orijinaldi ve çok pahalı idi. Ciğerim yandı. Allahtan çok fazlaca almıştım.
Sonra paketi kaldırıp atmıştım biryerlere.

ozgurece

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2019, 00:16:56Adam.. Pardon BEY senden tırsmış olacak ki para iadesini anında yaptı :D

Onursal Hocam satıcı beni tanımaz ayrıca hiç de takmaz ama onun korktuğu Ebay da yoruma açık satıcı Firma memnuniyet ,şikayet durum takip sayfası. Şikayet içerikli kötü bir değerlendirme ve küçük düşürücü teşhir edici dehşet bir yorumundan çok tırstı. Hemen ürün parasını iade yaptı  .(Mesajı yazdım 5 dakika içinde para iade yapmıştı :)) )
[IMG]https://resmim.net/f/PxzvhA.gif[/img]

Furkan KELEŞOĞLU

@Kazasker  Okadar çok şey deniyorum ki para boşuna gidince içim yanmıyor açıkcası cünkü her daim bir şey öğreniyoruz. fakat Araştırma geliştirme yapacağım zaman alacağım şeyler pahalı ise ilkten bu işi bilen kişilere bir danışıp bu işe adım atıp atmamayı tartışıyorum.  Ben AB class veya H class bir amfi yapıp bunun kontrol katını falanda full diijital olarak kontrol edip. ve hatta preamplinin kazancını bile belirleyerek bazı cıkışlardaki yüksek sinyal seviyesini kazancı düşürerekk ayarlama gibi düşüncelerim vardı.

Nextion ekran takıp dokunmatik yapmak falan düşüncem vardı ya bu daha çok amfim olsun değilde şöyle düşün neler yapabileceğimi test etmek için hoş ona harcıyacağım parayla 0 o özelliklerde amfide alırım :D ama burada yazılım ve algorirtma geliştirmek hem de analog ve dijitali harmanlamak gibi beceri ve tecrübe kazanmak.  bir sürü inceleme yaptım. bazısı analog kontrol edilenn ton kontrol entegrelerini pot yerine dijital pot koyup kontrol etmiş , fakat ben direk dijial olarak ayarlanılalara baktım I2C haberleşemesi ile ayarlanabiliyor fakat bu amfiye de ne kadar şey eklersen ses okadar bozuluyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 00:35:38 Onursal Hocam satıcı beni tanımaz ayrıca hiç de takmaz ama onun korktuğu Ebay da yoruma açık satıcı Firma memnuniyet ,şikayet durum takip sayfası. Şikayet içerikli kötü bir değerlendirme ve küçük düşürücü teşhir edici dehşet bir yorumundan çok tırstı. Hemen ürün parasını iade yaptı  .(Mesajı yazdım 5 dakika içinde para iade yapmıştı :)) )
[IMG]https://resmim.net/f/PxzvhA.gif[/img]
Ancak senin bu resimdeki PPM zıp zıp zıplıyor.
Bence o resme iyi bir DIN PPM ilave et :D

ozgurece

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2019, 00:48:06Ancak senin bu resimdeki PPM zıp zıp zıplıyor.
Bence o resme iyi bir DIN PPM ilave et :D

Hemen Onursal Hocam. En güzel DIN PPM .Number One.

taydin

Dijital ton kontrol'ünün de alt çeşitleri var Furkan.

1) Hazır çip çözümler. Biz bir wireless hoparlör projesinde ST nin STA311B çipini kullandık. O ürün için tatmin edici bir sonuç aldık.

2) Özel DSP yazılımı ile yapılan ton kontrol. Burada, dijital ortamda, ideale çok yakın davranan dijital filtrelerle ton kontrol yapıyoruz. Bu şekilde elde edilecek kalite, analog devrelerle elde edilebilecek kalitenin çok üzerindedir. Bunu yapmak için DSP yazılım uzmanlığı ve bu işin gerektirdiği matematiğe vakıf olmak gerekiyor.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 01:08:46Dijital ton kontrol'ünün de alt çeşitleri var Furkan.

1) Hazır çip çözümler. Biz bir wireless hoparlör projesinde ST nin STA311B çipini kullandık. O ürün için tatmin edici bir sonuç aldık.

2) Özel DSP yazılımı ile yapılan ton kontrol. Burada, dijital ortamda, ideale çok yakın davranan dijital filtrelerle ton kontrol yapıyoruz. Bu şekilde elde edilecek kalite, analog devrelerle elde edilebilecek kalitenin çok üzerindedir. Bunu yapmak için DSP yazılım uzmanlığı ve bu işin gerektirdiği matematiğe vakıf olmak gerekiyor.

Hocam DSP uzmanlığım yok bir ara nedir diye bakmıştım. ölsem ona tek başıma gireşemem cünkü zaten o matematiksel kavramları görünce ben sayfaları direk kapatıyorum. o iş matematik mühendisine kalmış artık :D

Ben normal hali hazırda olan entegreyi kontrol etmek istiyorum. zaten benim okuduğum alanda bunların üzerine değilde macera arıyorum işte.

gokrtl

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ocak 2019, 15:09:33Bilimsel tecrübesi olmayan arkadaşlar bence DIN PPM işine şimdilik girmeyin.

Olursa bende yaparım

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Abi ben bunları alıcam galiba. Bü gün gidip yerinde gördüm ama işe geç kalacağımdan dinleme fırsatım olmadı. 475tl ayarlarsam eğer gider dinler alırım.

[attach type=image]10697[/attach]

[attach type=image]10699[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ocak 2019, 12:33:12@Mr_YAMYAM
Abi ben bunları alıcam galiba. Bü gün gidip yerinde gördüm ama işe geç kalacağımdan dinleme fırsatım olmadı. 475tl ayarlarsam eğer gider dinler alırım.

[attach type=image]10699[/attach]
Bunlar PEYNIIR
Bence alma.
Aynı fiyat aralığında daha kaliteli hoparlörler var.
Şu SUMMIT o PEYNIR'i yer
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-xp150-646138590/detay
Şu uyduruk görünen hoparlörler kendi çapında kraldır. KAÇMAZ.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
O PEYIIR gösteriş budalası bi hoparlör. Yine de sen bilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 01:05:01Hemen Onursal Hocam. En güzel DIN PPM .Number One.

Aynısının benzerini işyerine yapmıştım Özgür.
Yanlız benim üretimimde PEAK HOLD ve CLIPS yoktu.
Gerçek DIN standardı skala vardı.
-50 ve +5db
+5 ve -5db ölçümleri 1 db çözünürlükte, altlardaki 1.5db çözünürlükte idi.

ozgurece

Onursal hocam 60 Ledli yapabilsek süper olurdu ama orjinal LM3915 yok, Orjinal satılanlarda yan sanayi. Görünüşüne hiç aldanmayın. Ama Sizin Technics de DIN PPM de kullandığınız işte onlar orjinal çok kıymetli onlar.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2019, 12:39:54Bunlar PEYNIIR
Bence alma.
Aynı fiyat aralığında daha kaliteli hoparlörler var.
Şu SUMMIT o PEYNIR'i yer
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-summit-xp150-646138590/detay
Şu uyduruk görünen hoparlörler kendi çapında kraldır. KAÇMAZ.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-wharfedale-denton-2-ucretsiz-kargo-639465605/detay
O PEYIIR gösteriş budalası bi hoparlör. Yine de sen bilirsin.

Abi bu peyniri de sen önermiştin :)) :)) Kendinle çelişiyorsun bak. :))

Abi şu aşağıdaki linkteki ürünlere bir bakarmısın?
Bu adam bana çoknyakın. Fiyatları da ortalama iyi.
Yukatıdaki 2 hoparlöre eş değer yada daha iyisi uygun gördüğün var mı?

Gökhan sizinle sahibinden.com'da incelediği arama sonuç listesini paylaştı. https://sahi.io/s/VRTeT570

Yok illa bu ikisinden birini al dersen pek fiyat farkı yok. Sen söyle hangisini alayım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 13:09:55Onursal hocam 60 Ledli yapabilsek süper olurdu ama orjinal LM3915 yok, Orjinal satılanlarda yan sanayi. Görünüşüne hiç aldanmayın. Ama Sizin Technics de DIN PPM de kullandığınız işte onlar orjinal çok kıymetli onlar.
60 LED'e bile gerek yok.
işyerine yapmış olduğum DIN PPM 37 LED li idi.
Procesi bile hala bende duruyor.
Al bak ta gözün ışılasın :D
ÖN PANEL VE SKALA
[attach type=image]10701[/attach]
Yerleşim planı ve drill hole.
[attach type=image]10703[/attach]
PCB çift taraf.
[attach type=image]10705[/attach]
Kalibrasyon haritası.
[attach type=image]10707[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ocak 2019, 13:11:15Abi bu peyniri de sen önermiştin :)) :)) Kendinle çelişiyorsun bak. :))

Abi şu aşağıdaki linkteki ürünlere bir bakarmısın?
Bu adam bana çoknyakın. Fiyatları da ortalama iyi.
Yukatıdaki 2 hoparlöre eş değer yada daha iyisi uygun gördüğün var mı?

https://sahi.io/s/VRTeT570

Yok illa bu ikisinden birini al dersen pek fiyat farkı yok. Sen söyle hangisini alayım?
O peyniri önermişsem bu hopları araştırmamdan öncedir.
Çünkü bu hoparlörler üst seviyedir.  Bunlar herzaman bulunabilir olmadığından önce peynirleri görmüş olabilirim.
Ben önce SUMMIT leri öneririm. WHARFALE ler de çok kalitedir. 2 yollu olduğu için öncelik SUMMIT'lerdedir.
Senin peynir ile bu hoparlörleri yarıştıramazsın. Bu hoparlörler @ozgurece  deki SCHNEIDER lerden bile üstündür.
Senin peynir Özgürdeki SONY lere eşdeğer bir hoparlördür ve hafif siklettir.

ozgurece

Ooooo süperr. Kare led ile 2x5x7  veya 2x3x4  Mavi ama diffused dehşet olur bunlar. Ama orjinal 3915 yok ki Orjinal gibi görünüp satılanlarda yan sanayi. Ayrıca devrede LM 3916 da görünüyor. 3915 bulamıyoruz 3916 nasıl bulunacak. Belki şöyle bir şey olabilir bu entegrelerin kullanıldığı eski cihazları bulmak ama oda zor . Ben projeyi isterdim.
Ledler

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 13:50:57Ooooo süperr. Kare led ile 2x5x7  veya 2x3x4  Mavi ama diffused dehşet olur bunlar. Ama orjinal 3915 yok ki Orjinal gibi görünüp satılanlarda yan sanayi. Ayrıca devrede LM 3916 da görünüyor. 3915 bulamıyoruz 3916 nasıl bulunacak. Belki şöyle bir şey olabilir bu entegrelerin kullanıldığı eski cihazları bulmak ama oda zor . Ben projeyi isterdim.
Ledler
Her kalitenin bir bedeli vardır.
Birkaç mesaj önce Orijinal LM3915 lerin linkini vermiştim.
20 adet entegre 1000TL ise biz 5 adet PPM için LM3915 temin etmiş oluruz.
1000TL de LM3916 lar için harcasak 2000TL Bölü 5 =400TL cihaz başı entegre maliyeti.
Geriye kalan diğer devre elemanları ortalama 250TL ise.
Bir gerçek DIN PPM in maliyeti yaklaşık 650-750TL gibi olacaktır.
O cihazı yaptığım yıllardaki fiyatı ile karşılaştırılırsa, ucuz bile denilebilir.
Bu gibi cihazlar birkaç yüz TL ile ücretlendirilmezler.

taydin

Çok pahali abi ... Bir dsPIC kullanarak o entegrenin yaptığı işin çok daha iyisi yapılabilir. Hatta herşey yazılım olduğu için çalışma modları ayarlı dahi yapılabilir :) Belki gelecekte böyle bir proje başlatabiliriz. Ama önce bakmak lazım, belki başkaları yapmış olabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 15:04:16Çok pahali abi ... Bir dsPIC kullanarak o entegrenin yaptığı işin çok daha iyisi yapılabilir. Hatta herşey yazılım olduğu için çalışma modları ayarlı dahi yapılabilir :) Belki gelecekte böyle bir proje başlatabiliriz. Ama önce bakmak lazım, belki başkaları yapmış olabilir.
Abi PPM için mi yorum yaptın.
Ben PIC lar ile ilgilenmedim. Ancak gördüğüm kadarı ile PIC ile böyle bir tasarım pek mümkün değil.
Öncelikle display tasarlanmalıdır. Zaten bu işin can alıcı noktası display sürücüleridir. Yani LM3915-16
Daha sonraki sorun ise response olayı. Redresör ve çıkışı ile display giriş empedansı bu olaya etken.
Ama bir PIC ile gayet güzel displayler yapılabiliyor.
Peak hold, reverse, colour effect gibi birçok estetik sağlanabiliyor. Ancak belli standartlarda yapıldıklarını görmedim.
Örnek DIN standardı -40 ila +3db skala ile çalışan.

ozgurece

Onursal Hocam sorun değil ama orjinal entegrenin yani Gerçek LM 3915 in nasıl çalıştığını DIN PPM de biliyorum. EBU PPM lere orjinal 3915 bulamayınca -60db Standart performansını yakalayamadık . Ebay da PAybal ile alışveriş yapılabiliyor. Kredi kartı için önce paybal kayıt gerekiyor. Paybal Türkiye'de OFF - kapalı. O nedenle Ebay dan alışveriş yapamıyoruz. Ben kredi kartı ile denedim  :( kabul edilmedi . Malesef şu an için durum bu.Umut ediyorum bu yıl içinde bir gelişme olabilir. İkinci seçenek Aliexpress ve birkaç yabancı site onlarda pek güven vermiyor Orjinal isteriz satıcı yan sanayi entegreyi süsler baskı yapar biz de ancak deneme yapınca anlayabiliriz. Sonrası iade bekleme süreci işte bu istenmeyen bir durum.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Ocak 2019, 15:22:34Abi PPM için mi yorum yaptın.
Ben PIC lar ile ilgilenmedim. Ancak gördüğüm kadarı ile PIC ile böyle bir tasarım pek mümkün değil.
Öncelikle display tasarlanmalıdır. Zaten bu işin can alıcı noktası display sürücüleridir. Yani LM3915-16
Daha sonraki sorun ise response olayı. Redresör ve çıkışı ile display giriş empedansı bu olaya etken.
Ama bir PIC ile gayet güzel displayler yapılabiliyor.
Peak hold, reverse, colour effect gibi birçok estetik sağlanabiliyor. Ancak belli standartlarda yapıldıklarını görmedim.
Örnek DIN standardı -40 ila +3db skala ile çalışan.

dsPIC'in içinde bir DSP işlemci var. Girişteki sinyali üst seviyede kalite ile dijitale dönüştürüp sinyal üzerinde her türlü işlemi yapabiliyoruz. Yüzlerce LED'i ayrı ayrı sürmek için yeterince pin yoktur dsPIC'te, ama yeterince hızlı bir şekilde tarayarak (mesela saniyede 100 defa) bu iş rahatlıkla yapılabilir. dsPIC'ler oldukça yüksek performanslıdır.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 16:51:24dsPIC'in içinde bir DSP işlemci var. Girişteki sinyali üst seviyede kalite ile dijitale dönüştürüp sinyal üzerinde her türlü işlemi yapabiliyoruz. Yüzlerce LED'i ayrı ayrı sürmek için yeterince pin yoktur dsPIC'te, ama yeterince hızlı bir şekilde tarayarak (mesela saniyede 100 defa) bu iş rahatlıkla yapılabilir. dsPIC'ler oldukça yüksek performanslıdır.

Hocam Bu dsPIC leri biliyorsanız bir konu açın da bizide dsPIC ler üzerinde geliştirin. Türkçe Kaynak hiç yok gibi bu iş üzerine.

gokrtl

@Mr_YAMYAM
Abi kusura bakma bu konuda biraz fazla rahatsızlık veriyor olabilirim ama linkini verdiğin adamlara ulaşamıyorum.  Şu linkteki hoparlörler 4 yollu. Alman malı. Videosunu da koymuş arkadaş. Bi bakar mısın alınır mı?

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-alman-4-yollu-harika-westra-videoya-bakabilirsiniz-uygun-fiyat-522384986/detay

taydin

Alıntı yapılan: Furkan41 - 16 Ocak 2019, 17:09:25Hocam Bu dsPIC leri biliyorsanız bir konu açın da bizide dsPIC ler üzerinde geliştirin. Türkçe Kaynak hiç yok gibi bu iş üzerine.
DSP işlemcilerin assembly komut setinde, bazı matematiksel işlemleri çok hızlı (çoğu zaman tek clock) yapan komular var. Örneğin 16 bitlik iki sayıyı tek clock'ta çarpma, Çarpım yapıp sonucu bir registere ilave etme. Bunlarla çok yüksek performanslı dijital filtreler gerçekleştirilebiliyor. Normal bir PIC ile bunlar mümkün değil.

Belki bir PPM devresi projesi başlatabiliriz :) Ama önce eldeki projeleri bir tamamlamak lazım...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 16 Ocak 2019, 19:10:41@Mr_YAMYAM
Abi kusura bakma bu konuda biraz fazla rahatsızlık veriyor olabilirim ama linkini verdiğin adamlara ulaşamıyorum.  Şu linkteki hoparlörler 4 yollu. Alman malı. Videosunu da koymuş arkadaş. Bi bakar mısın alınır mı?

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-alman-4-yollu-harika-westra-videoya-bakabilirsiniz-uygun-fiyat-522384986/detay
Bana güven vermedi.
Tanıtım yeterli değil, teknik açıklama yok.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: taydin - 16 Ocak 2019, 19:25:39DSP işlemcilerin assembly komut setinde, bazı matematiksel işlemleri çok hızlı (çoğu zaman tek clock) yapan komular var. Örneğin 16 bitlik iki sayıyı tek clock'ta çarpma, Çarpım yapıp sonucu bir registere ilave etme. Bunlarla çok yüksek performanslı dijital filtreler gerçekleştirilebiliyor. Normal bir PIC ile bunlar mümkün değil.

Belki bir PPM devresi projesi başlatabiliriz :) Ama önce eldeki projeleri bir tamamlamak lazım...

Hocam PIC programlayabiliyorum fakat assembly bilmiyorum ( görmüş olsamda led yak söndürden ileri gitmediği için ) Mikroelektronikanın IDE si var dsPIC ler ile ilgili fakat DSP ile hiç uğraşmadığım için anlam veremiyorum matlapta yapılmış coğu örneğe baktım. karışık şeyler gibi geliyor. bir konu altında başlatırsak böyle birşey cok iyi olur. Aslında microchip sitesinde gezinip bakıyorum ne var ne yok diye fakat KÖR BİR AT gibi gidiyorum gibi geliyor. Bilen birisinin önderliğinde yürümek gerekiyor.

gokrtl

@Mr_YAMYAM abi şu dizayn nasıl? Potları yan tarafa koyucam. Kasa boyalı olduğu için vidaların denk geleceği yerleri zımparalayacam.

[attach type=image]10712[/attach]

memleket

Trafonun boyu kasanın yüksekliğini kurtarıyor mu?
Potları ön tarafa koysan daha yakışıklı olur bence. Alüminyumdan panel yapabilirsin. Üstünede yapışkanlı çıkartmalı kağıt..

gokrtl

Alıntı yapılan: memleket - 17 Ocak 2019, 17:28:58Trafonun boyu kasanın yüksekliğini kurtarıyor mu?
Potları ön tarafa koysan daha yakışıklı olur bence. Alüminyumdan panel yapabilirsin. Üstünede yapışkanlı çıkartmalı kağıt..

Trafo kurtarıyor da nerde bende kazaskerdeki yetenek

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Ocak 2019, 15:33:28@Mr_YAMYAM abi şu dizayn nasıl? Potları yan tarafa koyucam. Kasa boyalı olduğu için vidaların denk geleceği yerleri zımparalayacam.
Pek beğenmedim. Bilimsel bir disiplin yok. Sadece günü kurtarmak gibi bir uğraşı olmuş.
Bir tasarımda ileriye yönelik düşünceler olmazsa, karşılaşılabilecek sorunlarda herşeyi baştan yapmak zorunda kalabilirsin.
Örneğin giriş jakları. Hoparlör jakları.
Potları da sayarsak o kutu külliyen kullanılamaz olacaktır.
Ön panelin kesilerek alüminyumdan taze bir plaka ile yeni bir panel oluşturulması öncelikle gereklidir.
İkinci olarak, giriş jakları ve hoparlör çıkışları için kesin bir belirlenmelidir. Cİhazın kendi yapısında giriş jakları için delikler zaten bulunuyor. Bunları kapatmadan kullanma yolu seçilebilir.
GENEL YERLEŞİM PLANI.
[attach type=image]10714[/attach]

gokrtl

@Mr_YAMYAM elimdeki kasaya göre dizayn etmeye çalışayım dedim.
Soğutucu biraz büyük mü olmuş? Arkayı neredeyse kapatıyor.

[attach type=image]10716[/attach]

[attach type=image]10718[/attach]

[attach type=image]10720[/attach]

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 17 Ocak 2019, 21:46:11@Mr_YAMYAM elimdeki kasaya göre dizayn etmeye çalışayım dedim.
Soğutucu biraz büyük mü olmuş? Arkayı neredeyse kapatıyor.
Alırken büyük olduğunu söylemiştim :D
 Eğer anfi plaketi eninde kesebilirsen, hatta biraz daha küçük olabilir. Eski hoparlör çıkış konnektörlerini direk takabilirsin.
Girişler için de iki lale jak ayarlarsın. Zaten bu cihazın kendisinin vardır. Line input olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Ocak 2019, 22:03:52Alırken büyük olduğunu söylemiştim :D
 Eğer anfi plaketi eninde kesebilirsen, hatta biraz daha küçük olabilir. Eski hoparlör çıkış konnektörlerini direk takabilirsin.
Girişler için de iki lale jak ayarlarsın. Zaten bu cihazın kendisinin vardır. Line input olur.

Kendisinin line inputları direk anakarta lehimliydi. Vida filan tutmuyordu. Ayarlarım o işleri de ön taraf ne olacak bilmiyorum. Hiç benlik bir iş değil oraya yeni bir sac yapmak
Birde fan devresi var onu nereye koyalım?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın