LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

gokrtl

Kazasker

Onu 2005 te kullanabilirsin. On off anahtarlı mini bir şey. Yada musik boxta... yada iki arka bacağı boşa alırsın. Bu şekilde kullanabilirsin. Lazım olunca başka yere takarsın. Yani dostum aldigin hicbir şey ziyan olmaz. Mesela 2 yil önce alıp büyük bir hayal kırıklığı ile bir kenara attigim usb fm çalar devreler dün isime yaradı...  ;)
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Furkan KELEŞOĞLU

@Kazasker senden bir ricam var.  senin bu amplide şunu bir dinlermisin.
 https://www.youtube.com/watch?v=3zWVWonAuGo

Okadar zamandır hakimsin ampliye şunu bir dinle ve lütfen bana geri bildirimde bulun. ses nasıl. geçişler nasıl. ve gözünü kapatınca nasıl hissettiriyor.  akustik bir ortam yaratabilirsen cok daha babacan bir şey olur eğer yotube üstünde seni tatmin eder ise spofity di hesabı acıp senle paylaşacağım birde onla dinlersin duruma göre.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Kazasker

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Ocak 2019, 00:12:41@Kazasker senden bir ricam var.  senin bu amplide şunu bir dinlermisin.
 https://www.youtube.com/watch?v=3zWVWonAuGo

Okadar zamandır hakimsin ampliye şunu bir dinle ve lütfen bana geri bildirimde bulun. ses nasıl. geçişler nasıl. ve gözünü kapatınca nasıl hissettiriyor.  akustik bir ortam yaratabilirsen cok daha babacan bir şey olur eğer yotube üstünde seni tatmin eder ise spofity di hesabı acıp senle paylaşacağım birde onla dinlersin duruma göre.
Ne demek @Furkan41  hocam. Lafı mi olur .
Yarin dinleyelim hocam. Sonuçları burdan yazarım..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 20:20:58@Mr_YAMYAM  abi pot için 8 kablo lehimlemektense devreyi yeniden düzenlemeyi tercih ettim.
@Kazasker den kopya çektim. Eğer onun açma kapama tuşu 4 bacaklı değilse bu çizdiğim devre doğru olmalı.
Kontrol edip fikrini söyler misin?

[attach width=300]10559[/attach]
Olmamış.
Pot üzerindeki anahtarı kullanamazsın. Kullanmak istiyorsan da 4 uçlu bağımsız olmalıdır.

gokrtl

Benim ton kontrolün ekranlama kutusunu migrosta buldum. Az büyük ama idare eder

Mr_YAMYAM

Gayet şipirdek :D
Ama potlar ile arası fazla olmamalıdır haa. En fazla 5cm.
Bir de o kutunun üzeri boyalıdır. Şaseye çok iyi temas sağlanmalıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Ocak 2019, 18:47:32Gayet şipirdek :D
Ama potlar ile arası fazla olmamalıdır haa. En fazla 5cm.
Bir de o kutunun üzeri boyalıdır. Şaseye çok iyi temas sağlanmalıdır.

denedim az bişey zımpara çözüyor işi  :D

Kazasker

@Furkan41
Hocam 10. Defa dinliyorum. Geçişler yumuşak. Baslar iyi ama son basta dinlenmiyor baslar aşırı yükleniyor. Orta  basta gayet güzel. Akustik yapamadım. Müzik oldukça keyifli gözümü kapatmadan bile alıp goturuyor . Ses hoparlörde sık sık yon değiştiriyor ama çok tatlı bir şekilde. Yani bir hoparlörde biraz derinleşiyor diğerin de yükseliyor. Bu da müthiş bir his oluşturuyor Yalniz bu müziğe iki hoparlör yetmiyor gibi. Şöyle surround sistem olsa fena costurur insani.
Bu arada normal bassli müziklerde son bass dinleyebiliyorum.

Kazasker

Bu da benim hap kutuları  :D  :D
[attach type=thumb]10570[/attach]

Bu loudness için anahtar
[attach type=thumb]10572[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Ocak 2019, 19:48:36Bu da benim hap kutuları  :D  :D

Bu loudness için anahtar

Hap kutularını nerden aldın?

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Ocak 2019, 19:48:36Bu da benim hap kutuları  :D  :D

Bu loudness için anahtar

O kutunun aynısından bende var kablosuz görüntü alıcı cihazının kutusu sende de mi aynı cihazdan var yoksa abi :D

Bu arada müzikte beni etkleyen 2 nokta var giriş cok iyi ve şu sağ sol olayı cok fena. zaten basları bende cok sevmem böyle cok düşük seviyelerde olacak baslık yerde hisetirsin yeter müziğin her anında bam bam bam müziğide mahvediyor. Beğenmene sevindim abi dediğin gibi şöyle 4 tane kolon olsa odanın köşelere yerleştirsen. ve şöyle akustik bir ortam olsa neler neler. iyi bir kulaklık ile dinledim bugün okadar fark ettiki beyninin icinde geziniyor sanki müzik
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 20:03:49Hap kutularını nerden aldın?
Promosyon. İşyeri usb kalem dağıttı yeni yılda ordan kalanlar.  ;D @Furkan41  hocam.

gokrtl

LM3886'yı bread board'a kurduğum videoyu buldum.
Şu durum da bile ses iyi değil mi sizce de? Bir de buna MR-YAMYAM'ın eli değdimi tadından yenmez ellam  :D

https://youtu.be/UbRVv4V38Uk

@Kazasker

Mustafa281

Mustafa281

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 21:42:09O ortadaki siyahın ne olduğunu merak ediyorum. Her yerde çıkıyor karşıma.
Ayrıca Sen antalya da yaşıyordun değil mi?
Acaba sende 100uf 35v Low Esr kondansatör bulunur mu? 1 tane eksik bulamıyorum  ;D
Bende 470Mf ve 1000Mf var

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 21:42:09O ortadaki siyahın ne olduğunu merak ediyorum. Her yerde çıkıyor karşıma.
Ayrıca Sen antalya da yaşıyordun değil mi?
Acaba sende 100uf 35v Low Esr kondansatör bulunur mu? 1 tane eksik bulamıyorum  ;D
Ben 10 adet istetmiştim.
Geldiği zaman sana kalanları verebilirim. Hatta başka malzeme lazımsa onu da yaz. Ben ayarlamaya çalışırım.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 07 Ocak 2019, 21:47:13Ben 10 adet istetmiştim.
Geldiği zaman sana kalanları verebilirim. Hatta başka malzeme lazımsa onu da yaz. Ben ayarlamaya çalışırım.

Low Esr mi? Nerden istedin? Aliexpress te kendisi ucuz kargosu pahalı bende buldum da almadım?  :D  :D

gokrtl

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 21:21:17LM3886'yı bread board'a kurduğum videoyu buldum.
Şu durum da bile ses iyi değil mi sizce de? Bir de buna MR-YAMYAM'ın eli değdimi tadından yenmez ellam  :D

@Kazasker
O ooo çok iyi ..Harika sesi demi. Orjinali bulsan iki kati farkediyor berraklık.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Ocak 2019, 22:47:23O ooo çok iyi ..Harika sesi demi. Orjinali bulsan iki kati farkediyor berraklık.

Aynen ben buna bile razıyken orjinali mest eder. Düşün bu tamamen dandirikten yapılmış. Birde zart zurt gelen ses tamamen hoparlörün masa da titreşmesinden. Elime alsam o sesler de gidecekti. Bunu mutlaka yapmamız lazım ama şöyle yaza doğru başlayalım. Soğukta ne parça aranıyor nede evin içinde uğraşılıyor...

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 23:08:31Aynen ben buna bile razıyken orjinali mest eder. Düşün bu tamamen dandirikten yapılmış. Birde zart zurt gelen ses tamamen hoparlörün masa da titreşmesinden. Elime alsam o sesler de gidecekti. Bunu mutlaka yapmamız lazım ama şöyle yaza doğru başlayalım. Soğukta ne parça aranıyor nede evin içinde uğraşılıyor...
dostum sen yine antalyadasın ya biz napalım. atölyede şeyimiz donuyor soğuktan  ;D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 07 Ocak 2019, 21:21:17LM3886'yı bread board'a kurduğum videoyu buldum.

Ben beğenmedim :D
Benim STK ampli o hoparlörü oynatır. Sende hiç hareket görülmüyor.
LM 1875 li ampliyi dilersen LM3886 ile yapabilirsin. Baskı devre çizimini fan devresi ile birlikte vermiştim zaten.
Elinde uygun trafon da varsa benim besleme devresini bile direk kullanabilirsin.

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 00:39:02Bu bizim UPC ye benziyo.

Abi bunu yaptım da girişte kaç kilo ohm pot kullanmam gerekir 50 yeterli gelir mi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 08 Ocak 2019, 01:40:33Abi bunu yaptım da girişte kaç kilo ohm pot kullanmam gerekir 50 yeterli gelir mi
İyi de onu ne için yaptın.
Ben buradan teyp pre amplisi gibi görüyorum.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 00:50:18Ben beğenmedim :D
Benim STK ampli o hoparlörü oynatır. Sende hiç hareket görülmüyor.
LM 1875 li ampliyi dilersen LM3886 ile yapabilirsin. Baskı devre çizimini fan devresi ile birlikte vermiştim zaten.
Elinde uygun trafon da varsa benim besleme devresini bile direk kullanabilirsin.

Abi zaten bread boardın üzerine kurmuşum nesini beğenecen. Kim bilir kaç volt ile çalıştırdım. Kesin 12v filan vermişimdir.  :D
LM1875 i bitiremedim daha sen 3886ya gaz veriyorsun. Zaten ikisi arasın da seçim yapana kadar akla karayı seçtim

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 05:38:18İyi de onu ne için yaptın.
Ben buradan teyp pre amplisi gibi görüyorum.

Ya ben onu amfi için ön preamp olarak düşündüm.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 08:20:17Abi zaten bread boardın üzerine kurmuşum nesini beğenecen. Kim bilir kaç volt ile çalıştırdım. Kesin 12v filan vermişimdir.  :D
LM1875 i bitiremedim daha sen 3886ya gaz veriyorsun. Zaten ikisi arasın da seçim yapana kadar akla karayı seçtim

gokrtl

[attach width=300]10588[/attach]

3 Amper akım verip 20khz sinyal, 4 ohm yük, 0.6% thd ile 20 watt çıkış almışlar doğru mu anlamışım?

Ayrıca bu bahsettikleri 100mA akım ve +-15mV gerilim nedir anlamadım.

Voltajı belirlemek için devreden 3A akım geçene kadar voltaj verip 3A ya geldiğinde mesala voltajımız 18V ise beslememiz bu yönde mi olmalı.

Çok bilgisiz ve cahil hissediyorum şuan kendimi  :'(  :-[

Mr_YAMYAM

Bilgisiz olmak kötü değildir. Ben de bilgili sayılmam.
Bildiklerimi anlatayım bakalım anlayabilecekmisin.
100mA olayı.
Her devre boşta bir akım çeker. Özellikle CLASS-AB tasarımlarda boştaki akım belirtilir ki, tasarımcı bu değer doğrultusunda tasarmını yapsın.
Çizelgede bilinmesi gereken en önemli unsur şudur.
Typical olarak belirtilmiş değerler, o üretimin üretim standartlarını belirler.
Belli koşullarda ve belli kalitede üretilmiş ürünlerin üretim teknolojilerini belirtir. Yani LM1875 entegresi üretici firmanın birinci sınıf üretimleri ile laboratuar ortamında elde edilebilecek değerleri ifade eder.
Tested limits ise, olağan bir tasarım ile normal koşullarda elde edilmiş en kötü sonuçları belirtir.
THD için örnekler.
20W çıkış gücünde 8 ohm empedans için üretim kriteri %0.015 iken, tasarımda elde edilmiş en kötü değer %0.4 imiş. Bu değerler 20Hz ila 20KHz arasında imiş. Ama 20KHz te üretim kriteri %0.05 imiş.
Demekki bir tasarımcı bu değerlerin üzerinde bir distorsiyon elde ediyorsa tasarımı kötüdür. Eğer bir tasarımcı üretim kriterlerine ulaşabilmişse, en iyi tasarımı yapmış demektir.
THD için 4 ohm yük altında verilen değerler ise alttadır. Yani 4 ohm yükte daha kötü sonuçlar elde edilmekte imiş.
Alttaki 3A olayı ise şu demektir.
Bu entegrenin çıkış akımını limitleme özelliği bulunmaktadır. Yani aşırı akım koruması.
Bu koruma değeri üretim kriterinde 4A olmakla beraber en kötü ihtimalle 3A gibi bir değerde olabilmekte imiş.
Ancak bunun koşulu olup besleme gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki farkın önemi de belirtilmiştir.
2X30V ile beslenerek çıkıştan 2X25Vp değeri elde edilmiş ise geçerlidir. Yani besleme gerilimi ile çıkış gerilimi arasındaki fark 10V ise. 4A akım limitlemesi varmış. Bu gerilim farkı ne denli az olursa o entegre daha fazla akım geçirme kabiliyetine sahip olacağı için, tersi durumda yani besleme gerilimini daha yüksek yapıp, çıkış gerilimi daha düşük oluyorsa, güç entegre üzerinde daha fazla düşeceği için bu akım limitleme değerine güvenmemek gerektiğini ifade eder.
OFFSET voltajı için ise, eğer kızmazsa @taydin  hocamızın fikirlerine müracaat edelim.
Kendisinin bu konudaki anlatımları daha bilimsel olacaktır.

taydin

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 12:06:45OFFSET voltajı için ise, eğer kızmazsa @taydin  hocamızın fikirlerine müracaat edelim.
Kendisinin bu konudaki anlatımları daha bilimsel olacaktır.

Aslında dikkatli bakınca, LM1875'in bir power opamp olduğu farkediliyor. O yüzden opamp'ler için offset voltajı neyse, bunun için de aynı şeydir. İdealde bir opamp'in iki girişi birbirine kısa devre edilirse, çıkış voltajının 0 volt olması lazım, ama gerçek opamp'lerde çıkış 0 olmuyor. Çıkışı 0 yapmak için girişlerden birinin voltajını diğerine göre biraz farklı yapmak gerekiyor. Bu farka ofset voltajı deniyor. Bu değişkendir, o yüzden en kötü durum verilir datasheet'te.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

taydin

Bu arada patates LM1875 ile orijinal arasında tam olarak nasıl bir fark oluyor merak ediyorum. Patates ve sağlam LM1875 olan bir devreyi audio analizör ile ölçmek isterdim. Patates olanda THD mi kötü oluyor, SNR mi kötü oluyor görebiliriz.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Mustafa281

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 10:36:07Devrelerin breadboard üzerine kurulması ile mütekamil bir kutuya monte edilmesi arasındaki tek fark gürültü (S/N) unsurudur.
Bizler burada ses kalitesinden bahsediyoruz, ama kalite unsurunun belirtilmesini delilleyemiyoruz. Sadece bir video ile SES GÜZEL Mİ diyerek ortaya koyuyoruz.
Bu şekildeki bir tanıtımın hiçbir bilimselliği yoktur. Çünkü daha videoya çekerken ciddi kayıplar oluşur. Bir de bu videoyu ilgili kanala yüklerken sıkıştırma yaparız, oldu mu bir çorba :D
Dinleyicilerin de ne tür bir cihazla dinlediklerini hesaba katarsak, bana göre ortada gürültüden başka birşey yoktur.
@Kazasker  LM1875 ile ampli yaptı ve salonun baş köşesine koydu. Dinlediği hoparlörler uyduruk olmasına rağmen, çektiği video ile kendi ortamdaki duyduğu sesleri kıyaslasın. Ne denli fark olduğunu çok iyi anlatabilecektir.
Bir de çok iyi kalite ampli yaptığımızı düşünelim. Aynı koşullarda bir video ile böyle bir ampliyi tanıtabilmenin hiçbir anlamı olmayacaktır.
Bir tanıtım videosunda, bir cihazın teknik karakteristikleri ölçümlerle anlatılamıyorsa o tanıtımın hiçbir anlamı olmaz. Bu sebeple sizlere bir konu açmış idim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8204.msg71610.html#new
Konu içeriğinde bahsedilmiş iki unsur vardır.
1 Güç. kavramı.
Videoyu seyreden hiçbir kimse o ampliye şu kadar az ya da fazla güç üretiyor diyemez. Gerçek çıkış gücü ölçümlerle belirlenmiş olup, literatürdeki STK465 için verilmiş güce ulaşılmış, hatta biraz da geçilmiştir.
Halbuki senin videoda güç konusunda hiçbir teknik anlatım bulunmamaktadır.
2 S/N kavramı.
Gürültü ölçümü bir yükselteç için son derece önem arzeden bir ölçümdür.
Tekniğine uygun bir montaj ile ve tasarım prosedürleri ile ben STK465 ile -74db civarı gürültü değerine ulaşmış ve bunu ölçümlerimde açıkça delillendirmiş durumdayım.
Bir amplide bu denli düşük gürültü seviyesine ulaşabilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çoğu amatör -72db gürültü seviyesi için lambalı tasarım yapıp, aha ben lambalı ampli yaptım demektedir. Lambalı yükselteçlerin ise gürültü özelliğinden başka hiçbir özelliği yoktur.
LM3886 ya gelirsek...
Bir tasarımcı istediği herhangi bir çıkış katını kullanabilir. Ben STK465 kullanırken, sen LM1886 kullansan bile kimseler karışamaz. Ancak hangi entegreyi kullanırsak kullanalım, iyi kalite bir cihaz yapabilmeliyiz.
İyi kalite cihaz yapabilmenin sırrı ise çıkış entegresi değil, ÖN DEVRELERİNİN KALİTESİ ile belli olmaktadır.
Çünkü bir amplideki güç yükseltilmesi çıkış katının gerilim yükseltmesi ile değil, çıkış katının akım kazancı ile ortaya çıkmaktadır. Bir ampli giriş gerilimini 30 kat yükseltiyorsa, çıkış akımını binlerce kat yükseltmektedir.
Akım yükseltme tekniğinde gürültülerin de yükseltilmesi sözkonusu olmaz. Bu sebeple gürültü kavramının en önemli kriteri bir amplinin gerilim kazancı ile orantılıdır.
LM3886 olsun, LM1875 olsun bu tür üretimler genellikle 20Gv gerilim kazancı ile çalıştırılmaktadır. Yani giriş gerilimini 20 kat büyütürler. Ama STK465 te bu değer 40Gv den fazladır.
Gerilim kazancı bir ampli için önemli bir kriterdir. Ben illa bu kazançta çalıştırmayabilirim. Gerilim kazancımı 30 a veya 20 ye düşürerek, ampli çıkışının hem daha gürültüsüz hem de daha az harmonik distorsiyon özelliklerine ulaşabilirim. Bunlar bir tasarımcının en önemli silahlarıdır.
Konu içeriğinde verilmiş olan LM1875 entegresi, son derece ucuz ve az bir masrafla iyi kalite ampli yapımında kullanılabilecek bir seçenektir. Ben bu seçeneği belirtmiş olsam da başka bir arkadaşımız LM3886 kullanmak istiyorum derse, kimse karışamaz. Ya da başka bir arkadaşımızı STKXXXX kullanırsa ona da kimseler yorum yapamaz.
Ancak o kişi kullandığı çıkış katının teknik özellikleri ve gereksinimlerini karşılayabilmelidir.
Aksi takdirde ben LM3886 yı 12V ile çalıştırdım demenin anlamı yoktur. Çünkü bu entegrenin bu gerilim altındaki teknik özellikleri belirlenemez. Hakkını verebilmek için 2X22V 300W trafo temini ve iyi kalite besleme devresi şarttır.
Önemli olan ise...
Hangi çıkış entegresini kullanırsa kullansın, bir tasarımcı İYİ KALİTE TASARIM'ın tekniğini bilmelidir.
İşte biz konumuzda bu unsur için tartışıyoruz.
Düşünmen gayet normaldir. Ancak o düşüncelerinin gereğini yerine getirmezsen hiçbir anlamı olmaz.
Hangi ampli için pre ampli?
Giriş ve çıkış seviyen nedir?
Giriş ve çıkış empedansın nedir?
Pre amplinde herhangi bir EQ uygulanıyor mu? Yani frekans karakteristiği düzeltmesi.
Resimden anlaşıldığı kadarıyla o pre ampli NAB type ön yükselteçtir. Yani bir teyp ön yükselteç devresi. Bu devreyi bir amplinin girişinde ilmine göre kullansan bile bol bol bass ses elde edersin.
Kimilerinin hoşuna gider kimileri ise beğenmez.

Harici bir TDA7377 Amfisi yapip önüne koymayı düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: taydin - 08 Ocak 2019, 12:36:20Bu arada patates LM1875 ile orijinal arasında tam olarak nasıl bir fark oluyor merak ediyorum. Patates ve sağlam LM1875 olan bir devreyi audio analizör ile ölçmek isterdim. Patates olanda THD mi kötü oluyor, SNR mi kötü oluyor görebiliriz.
Taydın hocam.
Ben yıllardır STK465 ile boğuşuyorum.
Patates olanlar ile kaliteli olanlar arasında şu farkları gördüm.
Önceki kaliteli üretimlerde besleme gerilim referansları tam olarak tutuyordu. Son üretimlerde ise üst limit beslemelerde (STK465 için 2X28VAC) aşırı ısı faktörü ve kısa sürede bozulan ürün görülmektedir.
Besleme gerilimini ise 2X26V AC ye çektiğimizde bu sefer de güç faktörü düşmekte, ampli yükü boost edememekte idi.
STK serisi üretimler kalın hybrit entegreler oldukları için, kapağı kesilerek açılabilmekte, her bir devre elemanı tek tek incelenebilmektedir. Bu doğrultuda bir grafik oluşturulduğunda, symetri bozukluğu olduğu, öncelikle artı gerilim değerlerinin tutmadığı, kazanç seviyesinin artı alternaslarda daha düşük kaldığı tarafımca tespit edilip gözlemlenmiştir.
Uzun süren araştırmalarım sonucu, geliştirmiş olduğum son tasarımla bu olayı küçük bir hile ile çözmüş bulunmaktayım :D
Entegre devrelerde ise, herhangi bir müdahale yapılamayacağı için, sahte olan ile iyi kalite üretimlerin karşılaştırılması, bu yolla yapılıp, sonuçlar değerlendirilebilir.

Kazasker

Alıntı yapılan: taydin - 08 Ocak 2019, 12:36:20Bu arada patates LM1875 ile orijinal arasında tam olarak nasıl bir fark oluyor merak ediyorum. Patates ve sağlam LM1875 olan bir devreyi audio analizör ile ölçmek isterdim. Patates olanda THD mi kötü oluyor, SNR mi kötü oluyor görebiliriz.
6 adet patates lm1875 kullandım hocam. ilkinde sesi çok azdı. zorlayınca yandı. diğer  2 çift @Mr_YAMYAM  abinin verdiği pc hz testine dayanamadı. son çift ise yüksek ısısdan yandı.  yani siterese gelmiyor ve çabuk ısınıyorlar. ama sesi bir şekilde iyi kötü taklit ediyorlar.  ayrıca pat çat ta yapabiliyorlar bazen  ;D
bu arada lm337 arızasından yanan 2 çift vardı. onları saymıyorum. toplam 8 adet.  bu 8 lm1875 in tanesini 4 tl ye aldım.
en son aldığım orjinal  4 adet lm 1875  toplamda 58 tl tuttu. proje sürecinde uzamaya neden olsa da 15 gün bekledim.  sonunda ses çok iyi ve fanı açmasam bile oldukça makul bir ısıda sürekli çalıştı. hatta şuan fansız kullanıyorum. bu hafta fan devresini yapacağım.
en önemlisi baslar ve son seste ki ahenk çok iyi. tabi bunda tasarım da önemli ama ben orjinalim detirtiyor.
@taydin abi bu benim tecrübeye dayalı yorumum. hiçbir teknik bilgi içermiyor  ama umarım faydası dokunur.

sonradan çok pişman oldum. keşke en başından orjinal temin etseydim diye. ama tecrübe oldu işte...  ;D

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 08 Ocak 2019, 14:57:246 adet patates lm1875 kullandım hocam. ilkinde sesi çok azdı. zorlayınca yandı. diğer  2 çift @Mr_YAMYAM  abinin verdiği pc hz testine dayanamadı. son çift ise yüksek ısısdan yandı.  yani siterese gelmiyor ve çabuk ısınıyorlar. ama sesi bir şekilde iyi kötü taklit ediyorlar.  ayrıca pat çat ta yapabiliyorlar bazen  ;D
bu arada lm337 arızasından yanan 2 çift vardı. onları saymıyorum. toplam 8 adet.  bu 8 lm1875 in tanesini 4 tl ye aldım.
en son aldığım orjinal  4 adet lm 1875  toplamda 58 tl tuttu. proje sürecinde uzamaya neden olsa da 15 gün bekledim.  sonunda ses çok iyi ve fanı açmasam bile oldukça makul bir ısıda sürekli çalıştı. hatta şuan fansız kullanıyorum. bu hafta fan devresini yapacağım.
en önemlisi baslar ve son seste ki ahenk çok iyi. tabi bunda tasarım da önemli ama ben orjinalim detirtiyor.
@taydin abi bu benim tecrübeye dayalı yorumum. hiçbir teknik bilgi içermiyor  ama umarım faydası dokunur.

sonradan çok pişman oldum. keşke en başından orjinal temin etseydim diye. ama tecrübe oldu işte...  ;D

@Kazasker
Orjinalleri nereden temin ettin?
Entegre Dünyasından kötü mal çıkmaz dedi bi abim. Ben ordan aldım ama orjinal mi bilmiyorum...

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 15:13:53@Kazasker
Orjinalleri nereden temin ettin?
Entegre Dünyasından kötü mal çıkmaz dedi bi abim. Ben ordan aldım ama orjinal mi bilmiyorum...
hep öyle diyorlar zaten  :D  bana da hiç şikayet gelmedi alanlar memnun dediler hep. kartını almıştım. akşam atayım. 50 adet falan getirmişti. elinde kaldıysa. tanesi 2.5-3 dolar civarı bişeydi.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 08 Ocak 2019, 14:57:24sonradan çok pişman oldum. keşke en başından orjinal temin etseydim diye. ama tecrübe oldu işte...  ;D
İşte ben adamı böyle döverim :D
[attach type=image]10590[/attach]

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 08 Ocak 2019, 15:26:37hep öyle diyorlar zaten  :D  bana da hiç şikayet gelmedi alanlar memnun dediler hep. kartını almıştım. akşam atayım. 50 adet falan getirmişti. elinde kaldıysa. tanesi 2.5-3 dolar civarı bişeydi.
Whatşapp tan atabilirsin resmini

gokrtl

TA2003 radyo entegresi ile TDA2822M entegre çıktı içinden 100uf 35V yine yok.

H_SerhatY

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 08 Ocak 2019, 18:14:24Yeşiller kutupsuz. Sana öyle gelmiş :) İstersen internetten modeli ile birlikte arayabilirsin.
Emin olamadım. Resimde bir bacağı uzun. Ayrıca açıklamada kutupsuz diye de belirtmemiş.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 08 Ocak 2019, 15:32:10İşte ben adamı böyle döverim :D
[attach type=image]10590[/attach]

En Başından orjinal orjinal diye ısrar etmiştin abi.. ama ben test sureci diye oralı olmadım. İyi bir tecrübe oldu. Dilediğin gibi kotekleyebilirsin ;D 

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 08 Ocak 2019, 18:19:49Emin olamadım. Resimde bir bacağı uzun. Ayrıca açıklamada kutupsuz diye de belirtmemiş.
Kısa bacak eksi olmalıydı o halde. Fakat resimde kısa bacağın sağında solunda ben herhangi bir çizgi göremiyorum. Sen görebiliyor musun ;)

Mr_YAMYAM

Üle ne kavga ediyorsunuz :D
İyi baksanıza BP yazıyor.
Petrol şirketi değil bu yazı. Bi Polar yani kutupsuz demektir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın