LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Ocak 2019, 01:03:150-22 li lm317 ayarlı olandan
Ben o devreden 100A e kadar akım çektim.
Ama devrede 10 tane MJ15004 transistörü vardı ve soğutucusu EŞEK kadardı :D
Telsizciliğin en civcivli zamanlarında ÇARLİ ve FIŞKI  arkadaşımız için yapmıştık. :D
2000W 18V transformatör kullanmıştık ve kaynak trafosu idi :D
Ama 50A de kullandığımız kablolar artık kablo değil, iyi kalite BOBİN oluyordu.
Bu sebeple bu kadar yüksek akımda bu devreyi kablolarla bağlamak netice vermiyordu.
Kablo yerine düz bakır BARA'lar kullanarak sonuca gitmiştik.

Tek bir MJ15004 transistörü devamlı olarak 5A verebilmektedir. İlave her bir transistör akımı o oranda artırmaktadır.
Sizler kaç amper akım istiyorsanız, başta trafo olmak üzere, devreyi buna göre tasarlamalısınız.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 01:11:55Ben o devreden 100A e kadar akım çektim.
Ama devrede 10 tane MJ15004 transistörü vardı ve soğutucusu EŞEK kadardı :D
Telsizciliğin en civcivli zamanlarında ÇARLİ ve FIŞKI  arkadaşımız için yapmıştık. :D
2000W 18V transformatör kullanmıştık ve kaynak trafosu idi :D
Ama 50A de kullandığımız kablolar artık kablo değil, iyi kalite BOBİN oluyordu.
Bu sebeple bu kadar yüksek akımda bu devreyi kablolarla bağlamak netice vermiyordu.
Kablo yerine düz bakır BARA'lar kullanarak sonuca gitmiştik.

Tek bir MJ15004 transistörü devamlı olarak 5A verebilmektedir. İlave her bir transistör akımı o oranda artırmaktadır.
Sizler kaç amper akım istiyorsanız, başta trafo olmak üzere, devreyi buna göre tasarlamalısınız.

İyi bir transformatör lazım onu anladım.
Ben masaüstünde kullanabileceğim bir ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum. 30v 10A ve simetrik olmalı.
O yüzden benim iş biraz karışık şimdilik. Normal ve hassas ayar potu, akım ve volt göstergesi vs.
Sanırım seneye anca girişirim bu işe

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Ocak 2019, 01:24:02İyi bir transformatör lazım onu anladım.
Ben masaüstünde kullanabileceğim bir ayarlı güç kaynağı yapmak istiyorum. 30v 10A ve simetrik olmalı.
O yüzden benim iş biraz karışık şimdilik. Normal ve hassas ayar potu, akım ve volt göstergesi vs.
Sanırım seneye anca girişirim bu işe

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 01:32:23Bir şey dilerken ecik desturlu dile :D
2X30V ve simetrik 10A yani 600W trafo gücü :D
Bence sen ecik daha düşün .

Seneye kadar bir orta yol buluruz ustam ya.

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

ya parazitini yerim onun , bir trafo hesabı yapmak smps yapmaktan daha kolay smps de onu hesapla bunu yap şuunu yap ooooo bir kısa devre olucak gitti. trafo kısa devre yapsa bile dayanıyor ki trafonun önlemini alırsna cam sigorta ile sadece 1 tl lik malzeme değiştirerek devreyi tekrardan calışır hale getiriyorsun smps ler bir kere kısa devreye düştümü illaki gidiyor. lanet birşey.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

gokrtl

Mr_YAMYAM

@gokrtl
Seni yanaklarından ısırdım gardaşım.
Çalışkan birisisin.
UNUTMA... GROUNDING.
Bu söz sana hakaret gibi gelse bile kulakardı etme. Son derece önemlidir.
Bilmemen doğaldır. Ben bile yıllarımı verdim.
Şimdi senin yapacağın tek şey metal şase tekniğini uygulayarak sonuca gitmek.

gokrtl

Bunlar burada dursun. Kaç gündür arıyorum. Kolay bulunmuyor. Hem almak isteyen hepsini aynı yerden almış olur.
Ayrıca Katagori geniş. Aynı malzemelerin başka modellerine de bakabilirsiniz.
Benim 2X24V trafoyu bu siteden almıştım. Gayet iyi malzeme. Aşağıdaki malzemelerin de birazdan siparişini vericem.
Gelince kaliteler hakkında bilgi veririm...

60 Derece termostat
https://www.hatfon.com/TERMOSTAT-60-KAPALI-KONTAK-METAL-KABLOLU,PR-40782.html

25K Trimpot
https://www.hatfon.com/TRIMPOT-SERMET-YATIK-25K-3362,PR-43932.html

25K Çok Turlu Trimpot
https://www.hatfon.com/TRIMPOT-COK-TURLU-DIK-25K-3296,PR-43093.html

100K Anahtarlı Stereo 10Pin Pot (Resmi yok ama ihtiyaca bire bir uyuyor)
https://www.hatfon.com/MUH-POT-STEREO-ANAHTARLI-100K-BX2-052M-MAL-10PIN,PR-66853.html

Dişi Header
https://www.hatfon.com/40-LI-180-TEK-SIRA-DISI-PRECISION-H104034-209-1x40S,PR-43918.html

Erkek Header
https://www.hatfon.com/40-LI-180-TEK-SIRA-ERKEK-32mm-UZUN-ARA-TIP-218-1x40,PR-43909.html

Tek entegre Soğutucu
https://www.hatfon.com/SOGUTUCU-52AS25-NATURAL-ELOKSALSIZ,PR-69196.html

Trimpot Ayar Çubuğu (Torna vida ile cebelleşmeyin  :D  )
https://www.hatfon.com/AK-A-81-TRIMPOT-AYAR-CUBUGU-INCE-SIYAH,PR-46469.html

2.2uf Wima Kutupsuz Kondansatör 20 Adetlik Paket
https://urun.n11.com/diger/22uf-50v-5mm-polyester-capacitor-kondansator-20-adet-P307821751

Mr_YAMYAM

Malzemeleri beğendim.
Ama 25K yatık tip trimpot orijinal BOURNS. Diğeri sahte :D
Zaten çok turlular tek turlulara göre daha pahalı olmalıdır.
5K ve 2.2K trimpotlar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlardan 10 ar adet çeşit yapıp tek kalemde almak ilerde işe yarayacaktır.
Erkek header almana gerek yoktur. Erkekler kart montajı içindir.
Dişi headerları karta monte edip, üzerine aynından takabilirsin. Bunların dişi uçlarına kabloyu sokup lehimlersen, bağlantı problemlerin ortadan kalkacaktır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 19:27:07@gokrtl
Seni yanaklarından ısırdım gardaşım.
Çalışkan birisisin.
UNUTMA... GROUNDING.
Bu söz sana hakaret gibi gelse bile kulakardı etme. Son derece önemlidir.
Bilmemen doğaldır. Ben bile yıllarımı verdim.
Şimdi senin yapacağın tek şey metal şase tekniğini uygulayarak sonuca gitmek.

Kesinlikle metal şase olayını uygulayacağım.
Altınkaya dan RM-120-20 sipariş vericem ama muhtemelen bir sonraki aya kalacak.
Bu ay malzemelere zaten 100-150 harcadım. 40 entegre dünyasına verdim, 40 hatfon elektroniğe verdim, 17tl 2.2uf lara verdim, 50 de buradaki yerel elektronikçilere verdim. Resmen hobi ayağına adam soyuyorlar.  :D Ve daha da eksik malzeme var. Bir 40-50 de kazaskere gönderecem bana malzeme alması için. Yükseltme vidası 10tane lazım adam 50den aşağı satmıyor. 35tl de ona istiyor.
30tl de opamp. Bunlar hep alınacak. çine bilet alıp gidip malzemeleri alsam anca bu kadar harcardım herhalde  :-X  :-X  :-X   

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 21:50:22Malzemeleri beğendim.
Ama 25K yatık tip trimpot orijinal BOURNS. Diğeri sahte :D
Zaten çok turlular tek turlulara göre daha pahalı olmalıdır.
5K ve 2.2K trimpotlar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlardan 10 ar adet çeşit yapıp tek kalemde almak ilerde işe yarayacaktır.
Erkek header almana gerek yoktur. Erkekler kart montajı içindir.
Dişi headerları karta monte edip, üzerine aynından takabilirsin. Bunların dişi uçlarına kabloyu sokup lehimlersen, bağlantı problemlerin ortadan kalkacaktır.

Abi ben 25k yı zor buldum. Bourns'a gelene kadar ohoo. Bu gün gittim 2k2 trimpot aldım çeşit çeşit. eve geldim birtanesi de 2k2 çıkmadı yav. en yakını 1.8k

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Ocak 2019, 22:00:33Abi ben 25k yı zor buldum. Bourns'a gelene kadar ohoo. Bu gün gittim 2k2 trimpot aldım çeşit çeşit. eve geldim birtanesi de 2k2 çıkmadı yav. en yakını 1.8k
Önemli olan toleransların devrene olan etkisidir.
2.2K yerine regüle devresinde 1.8K kullanmanın sakıncası olmaz. Zaten çıkış voltajın 1.2K lar civarı 12V civarı olacaktır. Değer tutmazsa 220 ohm yerine daha büyük ya da küçük takarak ayarlayabilirsin.
Eğer fan devresini yapacaksan da hiç önemli değildir. Çünkü ilk voltajın 5V civarı olacak diğer voltajın da 10V civarı olacaktır. İki trimpot birbirine seri olduğu için zaten rahatlıkla kurtaracaktır.
Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Ocak 2019, 21:58:00Kesinlikle metal şase olayını uygulayacağım.
Altınkaya dan RM-120-20 sipariş vericem ama muhtemelen bir sonraki aya kalacak.
Bu ay malzemelere zaten 100-150 harcadım. 40 entegre dünyasına verdim, 40 hatfon elektroniğe verdim, 17tl 2.2uf lara verdim, 50 de buradaki yerel elektronikçilere verdim. Resmen hobi ayağına adam soyuyorlar.  :D Ve daha da eksik malzeme var. Bir 40-50 de kazaskere gönderecem bana malzeme alması için. Yükseltme vidası 10tane lazım adam 50den aşağı satmıyor. 35tl de ona istiyor.
30tl de opamp. Bunlar hep alınacak. çine bilet alıp gidip malzemeleri alsam anca bu kadar harcardım herhalde
Benim amplimin kutusu RM120-45.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html?pop=0
Güncel fiyatı 233+KDV. Yaklaşık 275TL.
Bu fiyat önemli değil, 4mm kalınlığındaki panellerin işlenilmesi zor olduğu için mecburen CNC işlemesi yaptırdım.
Kalıp parası şu bu derken o yıllarda iki kutu için 1000 küsür TL harcamıştım.
Günümüzde de bir kutunun maliyeti herhalde 2000TL civarıdır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 22:15:24Önemli olan toleransların devrene olan etkisidir.
2.2K yerine regüle devresinde 1.8K kullanmanın sakıncası olmaz. Zaten çıkış voltajın 1.2K lar civarı 12V civarı olacaktır. Değer tutmazsa 220 ohm yerine daha büyük ya da küçük takarak ayarlayabilirsin.
Eğer fan devresini yapacaksan da hiç önemli değildir. Çünkü ilk voltajın 5V civarı olacak diğer voltajın da 10V civarı olacaktır. İki trimpot birbirine seri olduğu için zaten rahatlıkla kurtaracaktır.Benim amplimin kutusu RM120-45.
https://www.altinkaya.com.tr/Yeni_Urunler/RM-120.html?pop=0
Güncel fiyatı 233+KDV. Yaklaşık 275TL.
Bu fiyat önemli değil, 4mm kalınlığındaki panellerin işlenilmesi zor olduğu için mecburen CNC işlemesi yaptırdım.
Kalıp parası şu bu derken o yıllarda iki kutu için 1000 küsür TL harcamıştım.
Günümüzde de bir kutunun maliyeti herhalde 2000TL civarıdır.

Valla yamukta olsa elimden gelen en büyük özenle kendim işleyeceğim. RM-120-20 ye benim elemanlar sığar diye düşündüm ama senin fikrini de merak etmiyor değilim abi. 26cm en yeter mi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 03 Ocak 2019, 22:26:17Valla yamukta olsa elimden gelen en büyük özenle kendim işleyeceğim. RM-120-20 ye benim elemanlar sığar diye düşündüm ama senin fikrini de merak etmiyor değilim abi. 26cm en yeter mi?
Benim tasarımlarımda çok küçük kalıyor.
Ampli çıkış katı, besleme ve ton kontrolü ölçüp karar vermek lazım.
Sitede o kutuların DXF çizimleri ve PDF dosyaları bulunmaktadır.
RM120-20 nin derinliği 206 dır. Yani içten içe 20cm.
Kurtarır olsa da bazı aksilikler olabilir. İhtimalleri hesaplamak lazım.
Ton kontrolü Kazasker gibi dik monte edersen hiç problem olmaz.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Ocak 2019, 22:34:07Benim tasarımlarımda çok küçük kalıyor.
Ampli çıkış katı, besleme ve ton kontrolü ölçüp karar vermek lazım.
Sitede o kutuların DXF çizimleri ve PDF dosyaları bulunmaktadır.
RM120-20 nin derinliği 206 dır. Yani içten içe 20cm.
Kurtarır olsa da bazı aksilikler olabilir. İhtimalleri hesaplamak lazım.
Ton kontrolü Kazasker gibi dik monte edersen hiç problem olmaz.

Kutunun içi 82mm. Ton kontrol kartı 62mm. 2cm fark kalıyor ama ekranlama olayı da var. Bir de kapak tam kapanınca 82mm kalıyor mu acaba bilemedim. En iyisi devreleri tamamladıktan sonra ya kağıda çizim yaparım yada karton kutudan aynı ölçülerin prototipini yapıp bire bir sığıyor mu diye test eder ona göre alırım.

Kazasker

Slm @gokrtl  Benim derinlik 20cm ama yatay olunca aralarında 0.5mm boşluk kalıyor. Soğutucu içerde ve derinliği 4-5 cm ise ton kontrolü mutlaka dik koymalısın. Bu kasada...
Parçalar güzelmiş. Baskı devre de güzel. Utu isine benzemiyor pek   ;D
2 - 3mm kalınlığında düz bir sac bul. Denemeyi orda yap. Zaten graund plane yapınca ses seda kesiliyor hemen.
D kolay gelsin
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 03 Ocak 2019, 23:46:00Slm @gokrtl  Benim derinlik 20cm ama yatay olunca aralarında 0.5mm boşluk kalıyor. Soğutucu içerde ve derinliği 4-5 cm ise ton kontrolü mutlaka dik koymalısın. Bu kasada...
Parçalar güzelmiş. Baskı devre de güzel. Utu isine benzemiyor pek   ;D
2 - 3mm kalınlığında düz bir sac bul. Denemeyi orda yap. Zaten graund plane yapınca ses seda kesiliyor hemen.
D kolay gelsin

@Kazasker
O zaman ben eniyisi 120-40 olandan alayım. Sıkıntıya girmeyeyim. Hem biraz yer kalırsa sonradan ekleme birşey yapma fırsatım olur.
Parçaları kalite bulmak için kendimi paralıyorum.
Normal de çoktan toplamıştım ben bunu ama kaliteye yönelince sıkıntı tabi. Bir kaç parça için senden ricam olacak yakında.
Sac delme antrenmanı yaparım kesin. Senin kadar olmasa da elim yatkındır. Sadece simetri konusun da sıkıntı yaşarım diye korkuyorum. Potun biri aşağıda diğeri yukarı da olursa işimiz var.

Kazasker

Tabi ki ne demek. Bulamadığın olursa müsait bir zamanda gider bakarım.  ;)  sac delmek kolay. Çizimi yap delikleri işaretle. Bir keser ve çivi al. İşaretli noktaya birer vur çivi ile. Altı düz ve sert olsun bunu yaparken. Sonra del. O zaman taşmaz . Tabi matkap ucu iyi olacak.  ;D  gezinmemeli sac üzerinde

gokrtl

Ha bu arada baskıyı ütüyle yaptım hemde bozuk ütüyle. Elim alıştı artık. Yanlız transfer kağıdının hakkını yemeyeyim. Ben öyle dergi veya kuşe kagıtla filan uğraşmıyorum. Direk firesiz sonuca gidiyorum

Mr_YAMYAM

Kutu büyük olursa iyi bir PPM yakışırdı :D
Ama son derece zor ve pahalı olur.
10 ar ledli bir PPM için iyi kalite LM3915 bulmak lazım.
Ancak LED ler için kutuyu delebilmek her babayiğidin harcı değil.
Ya tek tek yuvarlak delinecek, Ki matkap ucu 0.25mm kaysa simetri bozuluyor..
Ya da 4 köşe delik açılıp önüne peliksiglass yapılacak o da ayrı bir dert :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Ocak 2019, 01:10:21Kutu büyük olursa iyi bir PPM yakışırdı :D
Ama son derece zor ve pahalı olur.
10 ar ledli bir PPM için iyi kalite LM3915 bulmak lazım.
Ancak LED ler için kutuyu delebilmek her babayiğidin harcı değil.
Ya tek tek yuvarlak delinecek, Ki matkap ucu 0.25mm kaysa simetri bozuluyor..
Ya da 4 köşe delik açılıp önüne peliksiglass yapılacak o da ayrı bir dert :D

Lm3915 2 tane var elimde ama sahte mi orjinal mi bilemiyorum. Delik işi gerçekten sıkıntı. Ona bir çözüm bulmak lazım ama sen bir devreyi paylaş ki gaza gelelim

gokrtl

[attach width=300]10486[/attach]

%3 Toleranslı 0.1uf kondansatörlerim de geldi

Kazasker

gokrtl

Piyasa da bundan var kum gibi. 15 -20tl ye satılıyor.
Uygun ebatlarda alsak uyar mı bizim projeye?

[attach width=300]post_tmp_12547_4dce0f1879d88509aa18fe1aeca647aa[/attach]

Kazasker

Gökhan uyar muhtemelen. Bende bakindim fiyatları uygun. Ama o sırada kutuyu yapmış bulundum. Bir iki ayarla demiştim tamirciye daha gitmedim yanina.. 

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Ocak 2019, 09:16:24Gökhan uyar muhtemelen. Bende bakindim fiyatları uygun. Ama o sırada kutuyu yapmış bulundum. Bir iki ayarla demiştim tamirciye daha gitmedim yanina.. 

Hava delikleri filan herşey var. Arka çıkış jakları bile hazır sayılır. Eğer grounding kuralını ihlal eymiyorsa kablo lehimle bitsin olay. Pot deliklerini yan tarafa delersin ön taraftaki görseli koruyup vcd yazısının yerine de Amplifier yazarsın olur biter. 20tl ye süper taktik bence

gokrtl

@Mr_YAMYAM

Lm1875 ampli
4 parça eksiği var.
Cx'in zamanı geldiğinde muhtemelen ne takarız?
Duruma göre hazır edeyim.

[attach width=300]10525[/attach]

LM4562 Ton Kontrol
2tane 4u7 kondansatör eksik.
Tantal kondansatörlerin + ve - 'si mi oluyor?
Bacaklardan biri uzundu. Uzun olanı + varsayıp devrenin ares çiziminde 1 numaraya denk getirdim. Eksi kutbu da 2 numaraya.

[attach width=300]10527[/attach]

Loudness devresi
Bu devrede eksik yok.

[attach width=300]10529[/attach]

Ayrıca yukarıda hatfon elektronik linklerini paylaşmıştım.
Bu gün ürünler geldi. Sitede gösterilen resimler ile alakası yok. Hepsi dandik mal. Yamyam abi o bonders miydi trimpot vardıya markasız başka bişey geldi.
Tam bir hayal kırıklığı...

Kazasker

Ooo iyi is çıkarmışsın. Loudnesi basmışsın ama yine de uyarayım. On ve arka bacak aralığı 7.5 mm bacakları eğmek zorunda kalabilirsin. Yada arka bacakların önüne bir delik açıp öyle lehimlersin. :D
Netten alınca bana da öyle geliyor hep.

Ton kontrolde ki tantallar kutuplu. Hatta tüm tanktalar öyle..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Ocak 2019, 23:51:00@Mr_YAMYAM

Lm1875 ampli
4 parça eksiği var.
Cx'in zamanı geldiğinde muhtemelen ne takarız?
Duruma göre hazır edeyim.

[attach width=300]10525[/attach]

LM4562 Ton Kontrol
2tane 4u7 kondansatör eksik.
Tantal kondansatörlerin + ve - 'si mi oluyor?
Bacaklardan biri uzundu. Uzun olanı + varsayıp devrenin ares çiziminde 1 numaraya denk getirdim. Eksi kutbu da 2 numaraya.

[attach width=300]10527[/attach]

Loudness devresi
Bu devrede eksik yok.

[attach width=300]10529[/attach]

Ayrıca yukarıda hatfon elektronik linklerini paylaşmıştım.
Bu gün ürünler geldi. Sitede gösterilen resimler ile alakası yok. Hepsi dandik mal. Yamyam abi o bonders miydi trimpot vardıya markasız başka bişey geldi.
Tam bir hayal kırıklığı...
CEVAPLAR.
Cx kondansatörü için 100nF ila 220nF uygundur.
Ancak bu kondansatör son derece tehlikelidir. Entegrenin HF kazancını yükseltir. İlmine göre takmazsanız entegreniz YANDIM ALLAHH diyemeden gidebilir.
Bu kondansatörün takılması belli bir disiplin ve ölçümler sonucu belirlenebilir. Bu sebeple şimdilik o kondansaörü takmayıp devrenizin tam kararlılıkla çalışmasını sağlayınız.
Ölçüm disiplinine ulaşabildiğimiz zaman, o kondansatörü ve bağlı olan trimpot ile yapılması gereken ayarı tarif edeceğim.
Ton kontrol girişinde 50K trimpot kullanırsan, 2.2uF kondansatör kullanabilirsin. 25K trimpot kullanılacaksa 4.7uF gereklidir.
Bu kondansatörler ses girişlerine seri olduğu için kalite unsuru önemlidir. Temin edilmiş olan WIMA RIFA 2.2uF ürünleri rahatlıkla kullanılabilir.
NOT:
Ton kontroldeki entegrenin 4 nolu bacağına eksi voltaj, 8 nolu bacağına da artı voltaj uygulanmaktadır.
Entegrenin bir nolu bacağı, işaretli uç solda iken alttaki sol ilk bacaktır.
Voltajları takip ederek entegrenin doğru bağlanmış olduğunu kontrol etmelisin.
Dolayısı ile tantal kondansatörler de voltajlara göre bağlanmalıdır.

BOURNS trimpotlar pahalıdır. Precition oldukları için her yerde bulunmaz. Bu trimpotları isterken marka ve kalite unsurunu satıcıdan teyit etmelisiniz.
Yerine kullanılabilecek daha ucuz ve BOURNS taklidi olan BARON kullanılabilir.
Volüme potansiometren endüstriyel tip ve kaliteli imiş. Ancak anahtarlı ve özel amaç olduğu için bağlatı yerine uymayabilir. Bunun için en ideal seçenek pot ile loudness devresini ayırmak ve 5cm yi geçmemek şartı ile blendajlı kablo ile potu bağlamak olacaktır.

gokrtl

Fan devresini de bastım da elimdeki 2a 4a 6a köprü diyotların hiç biri devreye oturmadı. Çizimi değiştirmem gerekecek galiba

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 08:03:01Fan devresini de bastım da elimdeki 2a 4a 6a köprü diyotların hiç biri devreye oturmadı. Çizimi değiştirmem gerekecek galiba
Trafo voltajın çift gerilim ise köprü kullanmayabilirsin.
İki adet 1N4001 için de yer vardır.  Bu şekilde de tam dalga olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Ocak 2019, 14:48:35Trafo voltajın çift gerilim ise köprü kullanmayabilirsin.
İki adet 1N4001 için de yer vardır.  Bu şekilde de tam dalga olur.

Teyp den çıkan trafoyu kullanırsak 2x10v çıkış var boşta yeterli mi?

Ayrıca bu ton kontroldeki 4.7uf kutupsuz lar elektrolitik olabilir mi?

DVD Player kasası kullanmak hakkında ne düşünüyorsun abi?

1R direnç bulamıyorum. Bulup aldıklarım farklı çıkıyor. En son entegre dünyasından aldığım metal film %1 toleranslılar bile 1.7R çıkıyor.
Dirençler hakkında bir bilgiye ihtiyacım var. Dirençler toleransları kadar sürekli oynama yapar mı yoksa saptıkları sabit değerde mi kalırlar?
Mesela elimde 0.47R direnç var. Ölçtüğümde 0.92R gibi bir değer çıkıyor. 1R yerine devreye taksam sabit 0.92 de mi işlem yapar yoksa 0.47 altına üstüne sürekli oynar mı?

gokrtl

Ulan ben bunu ele geçirdim ama çatır çatır çalışıyor yav.
İnsan kıyamıyorki parçalamaya

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 15:27:58Teyp den çıkan trafoyu kullanırsak 2x10v çıkış var boşta yeterli mi?

1R direnç bulamıyorum. Bulup aldıklarım farklı çıkıyor. En son entegre dünyasından aldığım metal film %1 toleranslılar bile 1.7R çıkıyor.
Dirençler hakkında bir bilgiye ihtiyacım var. Dirençler toleransları kadar sürekli oynama yapar mı yoksa saptıkları sabit değerde mi kalırlar?
Mesela elimde 0.47R direnç var. Ölçtüğümde 0.92R gibi bir değer çıkıyor. 1R yerine devreye taksam sabit 0.92 de mi işlem yapar yoksa 0.47 altına üstüne sürekli oynar mı?
Dirençler ısındıkça değerleri değişir.
Dirençler tolerans değerleri doğrultusunda değişebilir.

H_SerhatY

Örneğin aldığın 1ohm dirençler %1 toleransa sahip ise minimum 0.99ohm, maksimum 1.01 ohm olur.
Ton kontroldeki kondansatör konusunu @Mr_YAMYAM hocamız önceki mesajlarda belirtmişti.
"Ton kontrol girişinde 50K trimpot kullanırsan, 2.2uF kondansatör kullanabilirsin. 25K trimpot kullanılacaksa 4.7uF gereklidir.
Bu kondansatörler ses girişlerine seri olduğu için kalite unsuru önemlidir. Temin edilmiş olan WIMA RIFA 2.2uF ürünleri rahatlıkla kullanılabilir."

Adnancoskun

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 15:27:58Teyp den çıkan trafoyu kullanırsak 2x10v çıkış var boşta yeterli mi?

Elindeki ölçü aleti doğru ölçüyor mu acaba?
:-)
Hassasiyeti nedir?
Mesela prop kablolarının da bir direnci varmıdır acaba?
Direncin değerini ölçerken prop kablolarının direncini de beraber ölçüyor olabilirmiyiz?

Demem o ki...
Düşük değerli dirençlerin değerini sırf bu iş için üretilmiş hassas ölçü aletiyle ölçmek gerekir..

Kaldı ki dirençlerin bulunduğu sıcaklık da cabası....

:)
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Ocak 2019, 18:17:13Örneğin aldığın 1ohm dirençler %1 toleransa sahip ise minimum 0.99ohm, maksimum 1.01 ohm olur.
Ton kontroldeki kondansatör konusunu @Mr_YAMYAM hocamız önceki mesajlarda belirtmişti.
"Ton kontrol girişinde 50K trimpot kullanırsan, 2.2uF kondansatör kullanabilirsin. 25K trimpot kullanılacaksa 4.7uF gereklidir.
Bu kondansatörler ses girişlerine seri olduğu için kalite unsuru önemlidir. Temin edilmiş olan WIMA RIFA 2.2uF ürünleri rahatlıkla kullanılabilir."

Direnç bilgisi için teşekkürler.
Kondansatör konusunda söylediklerini hatırlıyorum. Benim Sorum 4u7'yi film yerine kutupsuz elektrolitik kullanabilir miyiz şeklindeydi. Bunu sormamın 2 nedeni var. Birincisi devrenin orjinal değerlerine sadık kalmak, ikincisi elimde 50k pot yok.
Pot önemli değil bulurum ama kaliteden ödün vermemek adına orjinal değerlere erişmeye çalışıyorum. Yoksa ben bu devreyi şimdiye 10 defa toplamıştım  :D  :D  :D

gokrtl

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 06 Ocak 2019, 18:31:53Elindeki ölçü aleti doğru ölçüyor mu acaba?
:-)
Hassasiyeti nedir?
Mesela prop kablolarının da bir direnci varmıdır acaba?
Direncin değerini ölçerken prop kablolarının direncini de beraber ölçüyor olabilirmiyiz?

Demem o ki...
Düşük değerli dirençlerin değerini sırf bu iş için üretilmiş hassas ölçü aletiyle ölçmek gerekir..

Kaldı ki dirençlerin bulunduğu sıcaklık da cabası....

:)

Abi biri analog 3 tane ölçü aleti var. üçüyle de ölçtüm. Ama tabi 15-30tl lik aletler ne kadar hassas ölçerki...
söktüğüm teypte de 1r yokki alıp direk kullanayım. Bana ne lazımsa teypten o çıkmadı  :D  :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 18:37:01Direnç bilgisi için teşekkürler.
Kondansatör konusunda söylediklerini hatırlıyorum. Benim Sorum 4u7'yi film yerine kutupsuz elektrolitik kullanabilir miyiz şeklindeydi. Bunu sormamın 2 nedeni var. Birincisi devrenin orjinal değerlerine sadık kalmak, ikincisi elimde 50k pot yok.
Pot önemli değil bulurum ama kaliteden ödün vermemek adına orjinal değerlere erişmeye çalışıyorum. Yoksa ben bu devreyi şimdiye 10 defa toplamıştım  :D  :D  :D
Kaliteden ödün vermemek istiyorsan 4.7uF film kondansatör bulman gerekli. Elektrolitik ile o iş olmaz :)

Mr_YAMYAM

DVD player çalışıyorsa o şekilde kullan bence. Zaten o bence VCD playerdır :D
Resimde görülen dirençler gerçekten dandik ÇİN işi.
Benzer birkaç değer ben de almıştım onlardan. Bir değer diğerini tutmuyor idi.
Mecburen çok alıp birbirleri ile eşleştireceksin.
Sürekli oynama yapan dirençler bozuktur. Onları kaldırp AT. Onlardan bende de var :D
Elektrolitik kondansatör benim devrede kullanılmaz.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 18:42:59Abi biri analog 3 tane ölçü aleti var. üçüyle de ölçtüm. Ama tabi 15-30tl lik aletler ne kadar hassas ölçerki...
söktüğüm teypte de 1r yokki alıp direk kullanayım. Bana ne lazımsa teypten o çıkmadı  :D  :D
Devre çıkışındaki 1R direnç hassas değildir. 2 ohm, hatta 4 ohm  bile olsa kullanılabilir.
Ancak sağ ve sol kanallar eşit olsa iyi olur.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Ocak 2019, 19:18:15DVD player çalışıyorsa o şekilde kullan bence. Zaten o bence VCD playerdır :D
Resimde görülen dirençler gerçekten dandik ÇİN işi.
Benzer birkaç değer ben de almıştım onlardan. Bir değer diğerini tutmuyor idi.
Mecburen çok alıp birbirleri ile eşleştireceksin.
Sürekli oynama yapan dirençler bozuktur. Onları kaldırp AT. Onlardan bende de var :D
Elektrolitik kondansatör benim devrede kullanılmaz.

Abi dvd player'ı genel anlamda sordum. Yani 200 küsür lira verip kasa almaktansa bu aletleri 20tl ye alıp kasasını kullansak olmaz mı?
Mesela bu aldığımın önünde 2 tane 50k pot var. İşe yararsa orjinali bozmadan kullanmış oluruz. Sonra açma kapama düğmesi de var.

gokrtl

@Mr_YAMYAM  abi pot için 8 kablo lehimlemektense devreyi yeniden düzenlemeyi tercih ettim.
@Kazasker den kopya çektim. Eğer onun açma kapama tuşu 4 bacaklı değilse bu çizdiğim devre doğru olmalı.
Kontrol edip fikrini söyler misin?

[attach width=300]10559[/attach]

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Ocak 2019, 20:20:58@Mr_YAMYAM  abi pot için 8 kablo lehimlemektense devreyi yeniden düzenlemeyi tercih ettim.
@Kazasker den kopya çektim. Eğer onun açma kapama tuşu 4 bacaklı değilse bu çizdiğim devre doğru olmalı.
Kontrol edip fikrini söyler misin?

[attach width=300]10559[/attach]
Loudness açma kapama tuşu 4 bacaklıdır. Böyle yaparsan loudness, dolayısı ile tüm sistem mono olacaktır.

Kazasker

@gokrtl    Benim loudnesste anahtar 6 bacaklı. İkisi boşta.  :D

Serhatin dediği gibi sistem mono oluyor bu şekilde.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın