LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

memleket

Benim kutu ordaki kutuları döver :D En azından El işçiliği var. Ruhu var :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 10 Kasım 2018, 17:57:11Benim kutu ordaki kutuları döver :D En azından El işçiliği var. Ruhu var :D

ET'li ve kıym'ETli @memleket  
Sen giriş direnci modifiyesini yaptın mı?
Merakla bekliyoruz.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Kasım 2018, 18:00:27ET'li ve kıym'ETli @memleket 
Merakla bekliyoruz.

Bi kaç gündür evde değildim. Akşama sonucu yazarım..

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 10 Kasım 2018, 17:57:11Benim kutu ordaki kutuları döver :D En azından El işçiliği var. Ruhu var :D

;D  ;D  hele bi bitsin benim kutu @memleket hocam. nasıl olacak ben de merak ediyorum. ilk defa metal kutuya giriştim baya uğraştırıyor.
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

Kutu yan hava kanallari tamamdır.
Ayrıca GRAUND PLANE de tamam
Soğutucuyu dışarı koymayı düşünüyorum simdilik. Bi ince zımpara isi kaldı. O da bitti mi oldu bu is  :D
 [attach type=thumb]9819[/attach]

[attach type=thumb]9815[/attach]
[attach type=thumb]9817[/attach]

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 10 Kasım 2018, 20:00:04;D  ;D  hele bi bitsin benim kutu @memleket hocam. nasıl olacak ben de merak ediyorum. ilk defa metal kutuya giriştim baya uğraştırıyor.
Senin kutuya demedim onu. Hazır satılan kutular için demiştim :)

Kazasker

Yok üstad ben de öyle anlamıştım zaten ama telaştan anlatmak istediğimi anlatamadım  :)

Kazasker

Kutu zımpara ve son rütuşlar bitti. Yarin üst kapak boyanacak. Sonra test zamanı  ;)
[attach type=thumb]9821[/attach]
[attach type=thumb]9823[/attach]

Mr_YAMYAM

Kutuyu beğendim. Ama çayını beğenmedim.
Çay dediğin BÖCÜKLÜ olacak :D

Kazasker

:)  :) bende BÖCÜKLÜ çayı çok severim. ama atölyede sallama iyi gidiyor  :D

Kazasker

@Mr_YAMYAM  abi yerleşim planına gore kablo bağlantılarını da atarmisin müsait olunca. Besleme devresinde 2 çıkış var. Bunlardan birini ampliye köprü yapıp diğeri ton kontrole bağlanacak sanırım. Ayrıca ton kontrolde bass ve treble girişleri var. Balans potunu trimpot noktalarından mi alacağım. Ayrıca kutu yerleşim planına gore bir volüm devresi mi yapacağız.
Tüm bunların kablo renkleriyle bağlantı şekillerini yazarmisin?

Mr_YAMYAM

Besleme devresinde toplamda 4 gerilim olmalıdır.
Giriş 2X19V AC
Çıkışlar konnektörleri numaralandırıp yazarsak. PSU çıkışları konnektörler.
1 +28V
2 +15V LM317 ye bağlı trimpot ile önceden ayarlanmalıdır.
3 HOP GROUND Hoparlörlerin dönüş uçları.
4 -15V LM337 ye bağlı trimpot ile ayarlanmalıdır.
5 -28V
+/-28V bağlantıları LM1875 voltaj girişlerine bağlanmalıdır. Ampli bağlantılarından köprü yapılmayacak, her bir ampli beslemesi direkt PSU çıkışına irtibatlanacaktır. Tel çapı en azından 1.5-2mm kare olmalıdır.
+/-15V bağlantıları ton kontrol beslemesidir.

NOT:
Gerek ampli beslemesinde gerekse ton kontrol beslemesinde 0V (sıfır volt) ucu yani iki beslemenin ortak uçları kullanılmayacaktır.
0V bağlantıları doğrudan metal şaseye irtibatlanmış olmalıdır.
[attach type=image]9825[/attach]

İLAVE:
Balans potu volüme potunun orta uçlarından alınacaktır.
Balans potunun orta ucu şase olduğu için  volüme potunun en az iki katı değerde seçilmelidir.
Yani volüme potumuz 50K ise balans potumuz 100K olmalıdır.
Volüme şimdilik sadece bir pot kullanımı ile sağlanacaktır. Bu pot ilgili yere monte edilecek ve gerekli bağlantıları yapılacaktır.
Daha sonra volüme potu için loudness devresi PCB yapılacak ve yayınlanacaktır.
Amplimizin bu haliyle sağlıklı çalıştırılması öncelikle sağlanmalıdır.

Kazasker

Sadece canlı uçlar bağlanacak. Gnd ortak yani  grand plane olacak doğru mu abi

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 11 Kasım 2018, 15:04:18Sadece canlı uçlar bağlanacak. Gnd ortak yani  grand plane olacak doğru mu abi

GROUND bağlantıları yani 0V uçları metal şase üzerinden irtibatlıdır.
Yani bizim metal şasemiz tüm ground bağlantılarını sağlamaktadır.
Bu bağlantıların omik ve indüktif dirençleri çok önemli olduğundan, bağlantı için kullanılan civata ve somunların son derece iyi temas etmesi gereklidir.
Bu sebeple yukarda yükseltme aparatları için örnek link vermiştim. Linkteki ürünlerden almasanız bile M3 civata somun ile montajı yapabilirsiniz. Ancak somunların paslı olmamasına dikkat etmelisiniz.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Kasım 2018, 15:14:23GROUND bağlantıları yani 0V uçları metal şase üzerinden irtibatlıdır.
Yani bizim metal şasemiz tüm ground bağlantılarını sağlamaktadır.
Bu bağlantıların omik ve indüktif dirençleri çok önemli olduğundan, bağlantı için kullanılan civata ve somunların son derece iyi temas etmesi gereklidir.
Bu sebeple yukarda yükseltme aparatları için örnek link vermiştim. Linkteki ürünlerden almasanız bile M3 civata somun ile montajı yapabilirsiniz. Ancak somunların paslı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Hocam transformatör olarak 2x15VAC kullanabilir miyim? Kullanmam durumunda herhangi kötü bir durumla karşılaşır mıyım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 11 Kasım 2018, 15:24:19Hocam transformatör olarak 2x15VAC kullanabilir miyim? Kullanmam durumunda herhangi kötü bir durumla karşılaşır mıyım?

Hiç sakıncası yok.
Sadece çıkış katından elde edebileceğin güç biraz düşecektir. O da sorun olmaz.

Kazasker

Kutu bitti. Malzemeler enine üç ucuna sığıyor. Aralarında 1cm ya var ya yok  :D  eni 21cm boyu 30 cm. Yükseklik 8cm.

Devam....
[attach type=thumb]9827[/attach]
[attach type=thumb]9829[/attach]
[attach type=thumb]9831[/attach]
[attach type=thumb]9833[/attach]

Mr_YAMYAM

Olmamış.
Ton kontrol potlarını koyacak yerin yok.
Bu potlar ton kontrol devresinin hemen önünde olmalıdır.
Ton kontrol ila potlar arasında bir iki cm boşluk olur ya da olmaz. Kablolama bu kadarcık mesafede yapılırsa daha iyi olacaktır.
ÇÖZÜM için.
LM soğutucuyu kutunun dışına koymalısın.
Arka panelde 4 köşe delik açıp soğutucuyu vidalarsın. Bu dört köşe delikten iki adet LM1875 i yine soğutucuya vidalarsın.
Bu uygulama sana 2cm yer kazandıracaktır.
Eğer arka panel alüminyum ise 4 köşe deliği açmana bile gerek yoktur.
LM leri direk bu panele vidalar keyfine bakarsın.
Ayrıca kablolama için HEADER kullanımı konusunda tecrübe kazanmalısın.
Header'lar muhtelif şekillerde satılmaktadır.
[attach type=image]9835[/attach]
Yeşil olanlar özel amaç için üretilmiş olup, kendi üretimlerim için almıştım. Hem zor bulunan bir malzeme hem de daha pahalıya geliyor.
Ancak sizler resimde entegre soketi şeklinde olan ve uzun sıralı olanlardan alıp kablo miktarına göre ikişerli ya da üçerli olarak keserek kullanabilirsiniz.
Bu headerları birkaç TL ye alabilirsiniz. Bir sırada 40 pin bulunmaktadır.
Tarak şeklinde olan headerlardan da kullanabilirsiniz. Bunlar precition olmayıp biraz daha itinalı kullanım gerektirmektedir.
Bunların bir sırası erkek için 50 kuruş dişi için 1TL dir.
Headerların örnek kullanım resimleri.
[attach type=image]9837[/attach]
Devrenin genel görüntüsü.
[attach type=image]9839[/attach]
Görüleceği üzere kablolamada hem karmaşayı ortadan kaldırmakta, hem de aksaklık anında kolayca sökülüp takılabilmektedirler.
Aynı yöntemi ton kontrol devresinde de yapmıştım. Toplamda 2 adet pot için 12 adet iletkenin irtibatlanması gerektiğinden bu headerlar çok işe yarayacaktır.

Montajda dikkat edilmesi gereken birleşme ve tespit yerleri.
[attach type=image]9841[/attach]
Görüldüğü üzere vidalama esnasında herhangi bir hataya mahal bırakılmamıştır.
Gerek PCB tasarımında gerekse montaj esnasında bu uygulama son derece önem arzetmektedir.
Bu sebeple bu unsurun iyi bilinmesi ve şimdiden gereğinin yapılması gerekmektedir.
Montajı yapılmış besleme devresi.
[attach type=image]9843[/attach]
Bu resimler sizlere fikir vermesi açısından konulmuştur. Sizler de bu uygulamanın disiplinini ve tekniğini tam anlayabilirseniz sonraki yapacağınız cihazlarda sorun yaşamazsınız.

Kazasker

slm abi dün düğün vardı yazamadım :)
ton kontrol biraz dipte ama potlar için yeterince yükseklik var. ön ve arka panel için aliminyum düşünmüştüm ama olmadı. bende aynı sacdan kullandım. biraz yer açmak adına soğutucuyu arkaya almayı düşünüyorum. arka saca entegreleri vidalasam dıştan da metale soğutucuyu taksam sorun olur mu? olur sa kesip soğutucuyu dışarı atacağım.
pin headerler elimde yok.  sipariş ettim. dişi ve erkek şeklinde. gelince onu da mantajlayacağım.
bu sistemin volume pot kısmını çözemedim henüz. nasıl bir yol izleyeceğiz.

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 12 Kasım 2018, 13:43:03slm abi dün düğün vardı yazamadım :)
ton kontrol biraz dipte ama potlar için yeterince yükseklik var. ön ve arka panel için aliminyum düşünmüştüm ama olmadı. bende aynı sacdan kullandım. biraz yer açmak adına soğutucuyu arkaya almayı düşünüyorum. arka saca entegreleri vidalasam dıştan da metale soğutucuyu taksam sorun olur mu? olur sa kesip soğutucuyu dışarı atacağım.
pin headerler elimde yok.  sipariş ettim. dişi ve erkek şeklinde. gelince onu da mantajlayacağım.
bu sistemin volume pot kısmını çözemedim henüz. nasıl bir yol izleyeceğiz.

Metal saç, alüminyuma göre daha geç ısınır. LM lerin üzerindeki ısıyı yayana kadar bi bakmışsın entegreler ufff olmuş :D
Arkaya takacağın alüminyum soğutucuyu, metal olan yeri, soğutucu ebatında keserek bir pencere açabilirsin. LM leri alüminyum soğutucuya vidalarsın...

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 12 Kasım 2018, 14:00:03Metal saç, alüminyuma göre daha geç ısınır. LM lerin üzerindeki ısıyı yayana kadar bi bakmışsın entegreler ufff olmuş :D
Arkaya takacağın alüminyum soğutucuyu, metal olan yeri, soğutucu ebatında keserek bir pencere açabilirsin. LM leri alüminyum soğutucuya vidalarsın...
tamamdır üstad. dediğin gibi yapayım  :)

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 10 Kasım 2018, 18:00:27ET'li ve kıym'ETli @memleket 
Merakla bekliyoruz.

Denedim Üstad. 47K taktım. Boştaki gürültü acaip arttı. Üzerindeki direnç takılıyken boşta gram ses çıkmıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 12 Kasım 2018, 14:48:05Denedim Üstad. 47K taktım. Boştaki gürültü acaip arttı. Üzerindeki direnç takılıyken boşta gram ses çıkmıyor.

Konumuzun ana tema'sı budur.
Giriş empedansının yüksekliği gürültülere davetiye çıkartır.
Ancak düşük empedanslı girişlerde roll-off frekansı yükseleceği için bu sefer de bass seslerdeki kaybımız artacaktır.
Gel de çık işin içerisinden :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 12 Kasım 2018, 13:43:03bu sistemin volume pot kısmını çözemedim henüz. nasıl bir yol izleyeceğiz.

Bu kısım kolay.
LM çıkış katlarındaki ineklerin canlı uçları potansiyometrenin orta uçlarına irtibatlanacak. Aynı zamanda LM devresinin İNEK şaseleri de volüme potunun şase uçlarına bağlanmalıdır.
Bu bağlantı yapıldığında, JUMPERLER devre dışı bırakılacaktır.
Bu iki hat sinyal hattı olduğu için blendajlı kablo kullanılmalıdır.
Volüme potunun şase uçları kalın bir tel ile PRE STATE GROUND noktasına şase metaline bağlanır.
Volüme potunun üst uçları doğrudan ton kontrolün ÇIKIŞ uçlarına bağlanacaktır. Yani ton kontrolün çıkışı direk volüme potuna gidecektir.
Ton kontrolde bulunan ve çıkış şasesi olarak gösterilen bağlantı, blendajlı kablonun şase ucudur ve sadece ton kontrol devresinin çıkışında irtibatlıdır. Potun üst pinlerinin tarafındaki kablo bağlantısındaki şase uçları boşta bırakılmalıdır.

Mr_YAMYAM

LOUDNESS devresi hazırlanmıştır.
[attach type=image]9857[/attach]
Oldukça küçük bir devre olup, potansiyometre karta direk takılabilir.
Ya da kart direk şaseye monte edilip potansiyometreye kablolar bağlanabilir.
LOUD SW olarak belirlenmiş headerlar bir switch'in bağlantılarıdır.
1 nolu uçlar birbirleri ile 2 nolu uçlar da birbirleri ile kısa devre edildiğinde loudness devreye girmektedir.
Devre kabaca 100K pot için hesaplanmıştır. 50K pot ta kullanılabilir.

Kazasker

eline sağlık @Mr_YAMYAM  abi
çok güzel olmuş. bunu başka devrelerde de kullanabilirmiyiz ? ;D  ;D

başka bir soru. loudness sw ler devre dışı olduğunda çıkışlar normal çalışıyor demi ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 12 Kasım 2018, 22:24:36eline sağlık @Mr_YAMYAM  abi
çok güzel olmuş. bunu başka devrelerde de kullanabilirmiyiz ? ;D  ;D

başka bir soru. loudness sw ler devre dışı olduğunda çıkışlar normal çalışıyor demi ?

Her türlü amplilerde kullanılabilir.
Ancak ampli giriş empedansı doğrultusunda direnç ve kondansatör değerleri değişecektir.
47K ampli giriş empedansı için devremiz kabaca hesaplanmış ve uygun değerler konulmuştur.
Loudness switchleri devre dışı olduğunda  devremiz sadece normal pot olarak çalışacaktır.

Kazasker

Bugün hurdaci dan sony marka siyah eski bir teyp aldım. 10 tl ye  :D  eve geldim temizledim teyp beyazmış

Mr_YAMYAM

Sadece apörlölerine 20 kaat vereyim bana gönder :D
Ya da sen kullanmak istersen o oporlörlere iyi birer kabin tasarlayıp senin TA7240 ile kullanabiirsin.

Kazasker

Günaydın abi;
Canın sağolsun lafı mı olur . adresini mesaj atarsan gönderirim. 3.2 ohm 2.5w  ön kısımlarını henüz görmedim ama arkadan böyle görünüyor  :D   elimde 4 ohm 16 cm 35 w pioneer var kendi yaptığım kabinli. onlar işimi rahatlıkla görüyor.

[attach type=thumb]9870[/attach][attach type=thumb]9872[/attach]

stk4221

kutulama işinde eski uydu cıhazlarının veya vcd  kutuları çok  iş görebiliyor.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Kazasker

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Kasım 2018, 09:58:16kutulama işinde eski uydu cıhazlarının veya vcd  kutuları çok  iş görebiliyor.

VCD kutusu çok iyi üstad. gçeçn biraz araştırıdım fiyatları da uygun.  ama işe başlamış bulununca o kadar emeği çöpe atmak istemedim.  :D  ama onlardan temin etmek lazım bir kaç tane.

stk4221

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Kasım 2018, 10:42:49VCD kutusu çok iyi üstad. gçeçn biraz araştırıdım fiyatları da uygun.  ama işe başlamış bulununca o kadar emeği çöpe atmak istemedim.  :D  ama onlardan temin etmek lazım bir kaç tane.
sistem geliştikce hersey küçüldü. eski teknoloji hantal kaldı. tamir diye getiriyorlar çok da anlamam atmayada kıyamıyorum. :-D

Kazasker

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Kasım 2018, 10:52:54sistem geliştikce hersey küçüldü. eski teknoloji hantal kaldı. tamir diye getiriyorlar çok da anlamam atmayada kıyamıyorum. :-D
Üstad İslambol daymışsınız. müsadeniz olursa ziyaret etmek isterim  :D

stk4221

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Kasım 2018, 11:06:54Üstad İslambol daymışsınız. müsadeniz olursa ziyaret etmek isterim  :D
ne demek buyur gel sıcak  çayımız nacizhane  iştişaremiz olur.

Kazasker

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Kasım 2018, 11:48:44ne demek buyur gel sıcak  çayımız nacizhane  iştişaremiz olur.

Çok teşekkür ediyorum. bu teklif yeter de artar bile üstad. Allah razı olsun.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Kasım 2018, 09:30:22Günaydın abi;
Canın sağolsun lafı mı olur . adresini mesaj atarsan gönderirim. 3.2 ohm 2.5w  ön kısımlarını henüz görmedim ama arkadan böyle görünüyor  :D  elimde 4 ohm 16 cm 35 w pioneer var kendi yaptığım kabinli. onlar işimi rahatlıkla görüyor.

[attach type=thumb]9870[/attach][attach type=thumb]9872[/attach]

Sağolasın gurban.
Bende çok hoparlör var. Sevdiğim bir arkadaş kullansın onları.
Bazı eski ürünler kötü olsa da belli kalitede idiler O hoparlörler de yakın mesafe için oldukça iyi karaktere sahipler.
Bu konunun bitiminden sonra o hoparlörler için bilimsel bir kabin yapıp, yapım aşamalarını bir konu içerisinde paylaşabiiriz.
O zaman çinlilerin hoparlörleri mi yoksa Türk GÜCÜ el yapımı hoparlörler mi anlarlar :D 
https://youtu.be/LNGSNqz7-rs

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 13 Kasım 2018, 11:48:44ne demek buyur gel sıcak  çayımız nacizhane  iştişaremiz olur.

Çaylar böcüklü mü yaaf, ben de geleyim :D
Bazen istanbula gidiyorum, belki gelip orada sizleri ısırabilirim.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2018, 15:06:37Çaylar böcüklü mü yaaf, ben de geleyim :D
Bazen istanbula gidiyorum, belki gelip orada sizleri ısırabilirim.

gelince haber etcen ama. öyle gizli saklı kaçamak yapmak yok  :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Kasım 2018, 15:03:33Sağolasın gurban.
Bende çok hoparlör var. Sevdiğim bir arkadaş kullansın onları.
Bazı eski ürünler kötü olsa da belli kalitede idiler O hoparlörler de yakın mesafe için oldukça iyi karaktere sahipler.
Bu konunun bitiminden sonra o hoparlörler için bilimsel bir kabin yapıp, yapım aşamalarını bir konu içerisinde paylaşabiiriz.
O zaman çinlilerin hoparlörleri mi yoksa Türk GÜCÜ el yapımı hoparlörler mi anlarlar :D
https://youtu.be/LNGSNqz7-rs

yapalım abi. ama mermer olmasın işçiliği çok zor.  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 13 Kasım 2018, 16:51:16yapalım abi. ama mermer olmasın işçiliği çok zor.  :)

Mermere gerek yok.
Youtube daki malzemeden olursa iyi olur.
Tabiiki iç izolasyon malzemesi de önemli.

@Kazasker  
kutu olmadı diye pes etmemelisin. Mekanik işler elinden geldiğine göre rahatlıkla yapabilmelisin.
Soğutucuyu dışarı alamıyorsan ton kontrol potlarını üst tarafa yapabilirsin.
Yani resimdeki göstermiş olduğum yerlerin birkaç cm üzerine. Böylece alttaki konnektörlere de az bir kablo mesafesi ile ulaşabilirsin.

Kazasker

Yok abi pes etmedim. Sadece  atölyeye biraz uğrayamıyorum. Aksilik bu ya 2 hafta baya yoğun geçti. Birde malzeme bekliyom  gelirse..  :)  bu gün keserim  hele bi cikayim.  :D

Kazasker

Loudness devresi de hazır  :)
[attach type=thumb]9874[/attach]

Mr_YAMYAM

memleket

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 14 Kasım 2018, 02:45:44Bence o tiner kutusu :D

Bilemedin.
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞKK
Öneri diyorum öneri. Acaba hap kutusu ile amplinin nasıl bir ilişkisi olabilir?

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Kasım 2018, 03:02:36Bilemedin.
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞKK

Bence o olsa olsa
hanimini hüppen dezigi banna rap rap 
Tefeşle kayyüş illede kıtmir rap rap 
:D :D

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Kasım 2018, 03:02:36Bilemedin.
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞKK

HAP kutusu bende çıkaramadım  :)  acaba ampli ile ne ilgisi olabilir ?

Mr_YAMYAM

Benim ton kontrole bir daha bakarsanız metal bir HAP KUTUSU içerisinde olduğunu göreceksiniz.
[attach type=image]9876[/attach]
[attach type=image]9878[/attach]
Hem ekranlama (SHIELDING) hem de DİKAY MONTAJ amacıyla kullanılmaktadır.
Ekranlama bir devrenin gürültü faktörüne çok etkili ve önemli bir unsurdur.
Çoğu pahalı cihazların ekranlama kalitesi ile ön plana çıktıkları görülmektedir.
Her ne kadar ton kontrolde kazancımız çok düşük te olsa, ekranlamanın getirisi oldukça büyüktür.
@Kazasker  de metal işlerinde yetenekli olduğuna göre böyle bir kutu yapıp dik montaja uygun olarak ayarlayabilirse ampli kutusunun yerleşim problemleri ortadan kalkacaktır.

memleket

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın