Ana içeriğe git
Konu: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı (32395 Kez okunmuş)

Ynt: LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Yanıt #1260
Tabi anfi kaplıyken devre stanbyda kalıyor.Trafomuzda daima elektrik oluyor.Bu böyle midir yoksa standby devresi için ayrı trafo gerekir mi?Ben parazit yapar korkusu ile  düşünmedim.Hocam biraz aydınlatırsanız memnun olurum.Teşekkürler.

TEKNİK BİLGİ:
İdeal bir transformatör sekonderinde yük yok iken prensipte şebekeden akım çekmez.
Bakır ve demir kayıpları hesaba katılırsa bile 200W lık bir transformatörün boşta fazla akım çekmemsi gerekmektedir.
Ancak her ürün kaliteli yapılmayacağı için bu soru'nun bilimsel açıklaması yapılabilir.
transformatörümüz sadece PIC devresini beslerken 220V tarafından çekilen akımı ölçülür.
Bu akım ne kadar düşükse o denli iyidir.
Güç formülüne göre ve çekilen akımın ölçümüne göre hesap yaparsak...
P=UXI
U sabit 220V AC dir.
I yi AC ampermetre ile ölçeceğiz.
Bulduğumuz sonuç 4W veya aşağısında çıkıyorsa ana transformatör kullanılabilir. Ama sen 10W standby gücüne de razı olabilirsin. Bu durumda tercih senindir.
Yok benim için enerji sarfiyatı heç önemli değil kaç watt çekerse çeksin dersen ana trafoyu kullanabilir veya stanby durumunda az elektrik harcasın dersen kutu içerisine bir 5-6W civarı trafo koyup başına iş alabilirsin :D

Hocam dediğiniz gibi bağladım .Dinliyorum ama pek bir değişiklik yok.
Son bağlantının resimlerini de koy bakiim.
Resmi inceledim. Bağlantın doğru.
Switchi devreden çıkartarak on ve off durumunda devreyi açıp kapatıyor mu ölç.
Kablolarını ve devre kartını ölçerek iyice kontrol et.
Ton kontrolde olduğu gibi yine pasta börek çörek olmasın.

Yanıt #1262
PIC ile ilgili yaşadığınız sorun nedir ? Yardımcı olayım.

Merhaba Furkan arkadaşım, pic proglamasından kaynaklanan ara sıra buton arkları oluşuyordu.Gerçi son yaptığım programlama ile sorunum çözüldü gibiydi .Artık yapmıyor derken yine yapmaya başladı. kontrol ederseniz sevinirim.Çok amatörce olmuş olabilir. :) baştan söyleyeyim.Teşekkürler.

#include <12F675.h>
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT
#use delay(clock=4000000)
#use standard_io(A)
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin
void mcu_init()
{
    setup_comparator( NC_NC_NC_NC ); // disable comparators
    setup_vref(FALSE);
    setup_adc_ports( NO_ANALOGS ); // disable analog inputs
    setup_adc( ADC_OFF ); // disable A2D
    set_tris_a(0b11111011);
    disable_interrupts(int_timer1);
    disable_interrupts(GLOBAL);
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);

}
void main()
{
         output_a(0x00);

output_low(ROLE);
         delay_ms(255);

mcu_init();
      while(1)
      {
         output_high(led1);

if(!input(buton)==0)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);

while(input(buton)); 

}
        if(!input(buton)==1)

{   delay_ms(255);
            output_high(ROLE);
            output_high(LED);
            while(input(buton));
        }

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));        
      }
        delay_ms(70);
      }
}

Yanıt #1263
TEKNİK BİLGİ:
İdeal bir transformatör sekonderinde yük yok iken prensipte şebekeden akım çekmez.
Bakır ve demir kayıpları hesaba katılırsa bile 200W lık bir transformatörün boşta fazla akım çekmemsi gerekmektedir.
Ancak her ürün kaliteli yapılmayacağı için bu soru'nun bilimsel açıklaması yapılabilir.
transformatörümüz sadece PIC devresini beslerken 220V tarafından çekilen akımı ölçülür.
Bu akım ne kadar düşükse o denli iyidir.
Güç formülüne göre ve çekilen akımın ölçümüne göre hesap yaparsak...
P=UXI
U sabit 220V AC dir.
I yi AC ampermetre ile ölçeceğiz.
Bulduğumuz sonuç 4W veya aşağısında çıkıyorsa ana transformatör kullanılabilir. Ama sen 10W standby gücüne de razı olabilirsin. Bu durumda tercih senindir.
Yok benim için enerji sarfiyatı heç önemli değil kaç watt çekerse çeksin dersen ana trafoyu kullanabilir veya stanby durumunda az elektrik harcasın dersen kutu içerisine bir 5-6W civarı trafo koyup başına iş alabilirsin :D
Son bağlantının resimlerini de koy bakiim.
Resmi inceledim. Bağlantın doğru.
Switchi devreden çıkartarak on ve off durumunda devreyi açıp kapatıyor mu ölç.
Kablolarını ve devre kartını ölçerek iyice kontrol et.
Ton kontrolde olduğu gibi yine pasta börek çörek olmasın.

Yamyam Hocam, loudness devresini söktüm.Pasta çörek aradım .Maalesef bulamadım :D Ama her ihtimale karşı tekrar temizleyip kısa devre var mı diye  bütün bağlantıları ölçtüm.Bir sorun yoktu.Şimdi tekrar mont ettim.Dediğiniz gibi 3-4 seviyelerinde  dinliyorum bass var ama loudness etkisi oluşmuyor.

Teknik bilgi için de çok teşekkür ederim.Ama 5-6w lık trafo ile başıma bir iş daha çıkartmayayım diyorum.Zaten  boğuşmalarım bitmiyor.Ama standby için trafo kullanım şekli kafamda soru işaretiydi.Bu konuda doğru bilgiye ulaşmış oldum.Sağ olun.

Yanıt #1264
Merhaba Furkan arkadaşım, pic proglamasından kaynaklanan ara sıra buton arkları oluşuyordu.Gerçi son yaptığım programlama ile sorunum çözüldü gibi .Artık yapmıyor.Ama bir kontrol ederseniz sevinirim.Çok amatörce olmuş olabilir. :) baştan söyleyeyim.Teşekkürler.

#include <12F675.h>
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOCPD,NOPROTECT,PUT,NOMCLR,NOBROWNOUT
#use delay(clock=4000000)
#use standard_io(A)
#define BUTON PIN_A4// 3 nolu pin
#define ROLE   PIN_A2// 5 nolu pin
#define LED    PIN_A0// 7 nolu pin
#define LED1    PIN_A1// 6 nolu pin
void mcu_init()
{
    setup_comparator( NC_NC_NC_NC ); // disable comparators
    setup_vref(FALSE);
    setup_adc_ports( NO_ANALOGS ); // disable analog inputs
    setup_adc( ADC_OFF ); // disable A2D
    set_tris_a(0b11111011);
    disable_interrupts(int_timer1);
    disable_interrupts(GLOBAL);
    PORT_a_PULLUPS(TRUE);

}
void main()
{
         output_a(0x00);

output_low(ROLE);
         delay_ms(255);

mcu_init();
      while(1)
      {
         output_high(led1);

if(!input(buton)==0)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);

while(input(buton)); 

}
        if(!input(buton)==1)

{   delay_ms(255);
            output_high(ROLE);
            output_high(LED);
            while(input(buton));
        }

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));        
      }
        delay_ms(70);
      }
}

Sorunu cözdüyseniz sıkıntı yok. ark sorunları için pull down direnc kullandınız mı ?  ve devre amfi içinnde ise . butonu lojik1 de bırakıp butona basılınca sıfıra cekmek daha mantıklı olur. şase hattına enterferans olan elektromanyetik dalgalar (parazit-gürültü) lojik 1 seviyesine kadar atarsa butona basılmış gibi algılar. eğer buton ssürekli lojik1 de kalırsa böyle şeylere karşı daha korunur olur.

Mikro denetleyicinin besleme pinlerine en yakın yere 100nf kondansatör koyularak iç gürültüsünü ve dış gürültüleri ciddi oranda azaltır. ve besleme ye de 470 Mikro Faradlık bir kondansatör ekleyerek sistemin daha stabil calışmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılımdan önce donanımsal sorunları cözmek lazım.  Unuttuğum şeyler de olabilir.

Yazılıma gelirsek.

set_tris_a(0b11111011);   GPIO portunun sadece 3.bitini 0 vererek GPIO2 yi cıkış yapmışsın buda yaptığın # define tanımlamasına göre  röleye denk geliyor. tamam bu calışır fakat diğerlerinin hepsini giriş olarak kayıt etmişsin yani ledlerin bu durumda calışmaması lazım.

Şartlara gelirsek

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));       
      }

Bu şartı iki kere yazmışsın pic burada tam bir BUG yaşayacaktır. Bunu şöyle yaparsın. buton ile bir COUNTER kurarsın. ilk başlangıc değerini main icersinde sıfırlarsın sonsuz döngüde butona bastıkca. counter artar 1 olursa cihazı acsın. eğer 2 olur ise cihazı acsın cihazı actıktan hemen sonrada counteri sıfırlasın. eğer tekrardan butona basılır ise cihaz kapanır bu böyle birbirini değilleyerek gider.

Fakat cihaz her enerjisi kesilip acıldığında sıfırdan başlayacak 12f675 in dahili EEPROMU var cihaz durumlarını EEPROMA yazarak. aniden elektrik gittiğinde tekrar geldiğinde cihaz acık ise acık olmaya devam eder mesela . bu biraz daha güzel bir özellik.

Birde  if(!input(buton)==1) bunu böyle kullanmana hiç gerek yok. if(input(buton)) desen de olur. lakin buton durumlarını değiştirsin bura da da değişiklik yapman gerekecektir.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bu kadar eğer istediğin şeyi tam olarak yazarsan sana yardım edebilirim. Bu arada arkları yazılımsal olarak önlemek icin while döngüsüne sokmak ve girmeden önce biraz delay ile bekletmek güzel bir düşünce ama dediğim gibi herşeyide yazılıma yüklememek lazım.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1265
Yamyam Hocam, loudness devresini söktüm.Pasta çörek aradım .Maalesef bulamadım :D Ama her ihtimale karşı tekrar temizleyip kısa devre var mı diye  bütün bağlantıları ölçtüm.Bir sorun yoktu.Şimdi tekrar mont ettim.Dediğiniz gibi 3-4 seviyelerinde  dinliyorum bass var ama loudness etkisi oluşmuyor.
Loudness etkisi biraz da hoparlörlere bağlıdır.
Hoparlörlerin belirtilen frekanslarda zayıf ise bu etkiyi algılamıyor olabilirsin.
Bu durumu test etmek için loudness devresindeki 47K dirençleri söküp yerine 22K tak.
Sonucu yaz.

Yanıt #1266
Sorunu cözdüyseniz sıkıntı yok. ark sorunları için pull down direnc kullandınız mı ?  ve devre amfi içinnde ise . butonu lojik1 de bırakıp butona basılınca sıfıra cekmek daha mantıklı olur. şase hattına enterferans olan elektromanyetik dalgalar (parazit-gürültü) lojik 1 seviyesine kadar atarsa butona basılmış gibi algılar. eğer buton ssürekli lojik1 de kalırsa böyle şeylere karşı daha korunur olur.

Mikro denetleyicinin besleme pinlerine en yakın yere 100nf kondansatör koyularak iç gürültüsünü ve dış gürültüleri ciddi oranda azaltır. ve besleme ye de 470 Mikro Faradlık bir kondansatör ekleyerek sistemin daha stabil calışmasını sağlayabilirsiniz.

Yazılımdan önce donanımsal sorunları cözmek lazım.  Unuttuğum şeyler de olabilir.

Yazılıma gelirsek.

set_tris_a(0b11111011);   GPIO portunun sadece 3.bitini 0 vererek GPIO2 yi cıkış yapmışsın buda yaptığın # define tanımlamasına göre  röleye denk geliyor. tamam bu calışır fakat diğerlerinin hepsini giriş olarak kayıt etmişsin yani ledlerin bu durumda calışmaması lazım.

Şartlara gelirsek

if(!input(buton)==1)
        { delay_ms(255);
          output_low(ROLE);
          output_low(LED);
          while(input(buton));       
      }

Bu şartı iki kere yazmışsın pic burada tam bir BUG yaşayacaktır. Bunu şöyle yaparsın. buton ile bir COUNTER kurarsın. ilk başlangıc değerini main icersinde sıfırlarsın sonsuz döngüde butona bastıkca. counter artar 1 olursa cihazı acsın. eğer 2 olur ise cihazı acsın cihazı actıktan hemen sonrada counteri sıfırlasın. eğer tekrardan butona basılır ise cihaz kapanır bu böyle birbirini değilleyerek gider.

Fakat cihaz her enerjisi kesilip acıldığında sıfırdan başlayacak 12f675 in dahili EEPROMU var cihaz durumlarını EEPROMA yazarak. aniden elektrik gittiğinde tekrar geldiğinde cihaz acık ise acık olmaya devam eder mesela . bu biraz daha güzel bir özellik.

Birde  if(!input(buton)==1) bunu böyle kullanmana hiç gerek yok. if(input(buton)) desen de olur. lakin buton durumlarını değiştirsin bura da da değişiklik yapman gerekecektir.

Gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bu kadar eğer istediğin şeyi tam olarak yazarsan sana yardım edebilirim. Bu arada arkları yazılımsal olarak önlemek icin while döngüsüne sokmak ve girmeden önce biraz delay ile bekletmek güzel bir düşünce ama dediğim gibi herşeyide yazılıma yüklememek lazım.

Maalesef sorunum çözülmemiş.Çünkü metal butonu  panele monte edince dediğiniz gibi oldu.Butona basmadan anfinin fişini takınca flaşör gibi çalışmaya başladı .
Pull up direnci kullandım. Pic  +/-  uçları arasına 100nF kondansatör bağlı. PCB ye bir bakabilir misiniz? Ben beslemede100Uf kullanmıştım 470 uF ile mi değiştireyim.

Yazılımı isisde simulasyon yaparken sorun çıkmıyor .Devre üzerinde sıkıntı oluyor.Yazılım için dediklerinizi yapmaya çalışacağım.Umarım başarırım.İlginiz için teşekkür ederim.

Yanıt #1267
Maalesef sorunum çözülmemiş.Çünkü metal butonu  panele monte edince dediğiniz gibi oldu.Butona basmadan anfinin fişini takınca flaşör gibi çalışmaya başladı .
Pull up direnci kullandım. Pic  +/-  uçları arasına 100nF kondansatör bağlı. PCB ye bir bakabilir misiniz? Ben beslemede100Uf kullanmıştım 470 uF ile mi değiştireyim.
ÖNERİ:
Butonun PCB deki 2 numaralı bağlantısını PCB ye kablo ile değil, en kısa yoldan metal şaseye (Butonun şasesi) yakınından yapınız.
Bu bağlantıda blendajlı kablo kullanımı da olası etkileri azaltacaktır.
Blendajlı kablo kullanımı.
Butondaki şase ucu en kısa yoldan yakındaki şaseye bağlanır. Butonun 1 nolu ucu blendajlı kablonun canlısı olurken butonun 2 nolu bacağına blendajlı kablonun örgüsü bağlanır.
PCB tarafında sadece canlı uç (Butonun 1 nolu bacağı) bağlanmalıdır.

Yanıt #1268
@Mr_YAMYAM  hocamızın blendajlı önerisi süper. katılıyorum.

Yalnız sizin yazılımınız sıkıntılıı aynı şartı 2 kere yazmışsınız ve aynı şartların iç yapısı farklı bu yüzden flaşör gibi calışmasının sebebi yazılım . siz bana devrenin senaryosunu yapın anlatın yazın buraya ben size kodu vereyim deneyin isterseniz. hem benim yaptığıma bakarka mantığı anlamış olursunuz bir nevi.

NOT :
Şemada butona bağlanmış pull direnci 4.7k ohm  10K ohm ile değiştirniz.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yanıt #1269
@Mr_YAMYAM  hocamızın blendajlı önerisi süper. katılıyorum.

Yalnız sizin yazılımınız sıkıntılıı aynı şartı 2 kere yazmışsınız ve aynı şartların iç yapısı farklı bu yüzden flaşör gibi calışmasının sebebi yazılım . siz bana devrenin senaryosunu yapın anlatın yazın buraya ben size kodu vereyim deneyin isterseniz. hem benim yaptığıma bakarka mantığı anlamış olursunuz bir nevi.

NOT :
Şemada butona bağlanmış pull direnci 4.7k ohm  10K ohm ile değiştirniz.

Devre şöyle çalışacak:anfinin fişi takılıyken led1 standby olarak yanacak.Butona basınca röle çekicek aynı zamanda led yanacak.Butona basınca röle bırakacak aynı zamanda led sönecek.  Led1 her zaman yanık olacak

Ben demin biraz yapmaya çalıştım olmadı iyice karıştı

Yanıt #1270
Loudness etkisi biraz da hoparlörlere bağlıdır.
Hoparlörlerin belirtilen frekanslarda zayıf ise bu etkiyi algılamıyor olabilirsin.
Bu durumu test etmek için loudness devresindeki 47K dirençleri söküp yerine 22K tak.
Sonucu yaz.

Hocam günaydın, 47K yerine 22K taktım daha belirgin oldu.Ancak çok dikkat edince belli oluyor.Tamam işte loudness açıldı hissi olmuyor.Sony 6ohm hoparlör ile test ediyorum.Bu devre açıkken hoparlörümüz de destekliyorsa hangi frekansa kadar verir?

Yanıt #1271
Bu durumda ampli giriş empedansımız önemli.
LM1875 amplinin giriş dirençlerini ölçerek yaz.
Bir de volüme potunun değerini ölçmelisin. Pot üzerinde her ne kadar 100K yazsa da o değerde olmayabilir.
Bu verilere göre değerleri belirleyelim.

Yanıt #1272
Bu durumda ampli giriş empedansımız önemli.
LM1875 amplinin giriş dirençlerini ölçerek yaz.
Bir de volüme potunun değerini ölçmelisin. Pot üzerinde her ne kadar 100K yazsa da o değerde olmayabilir.
Bu verilere göre değerleri belirleyelim.

LM1875 in giriş dirençleri sağ ve sol ölçüm sonucu 52,1K

Lm1875 devresinde ki 51K dirençleri ben temin edemediğim için siz 52K olur demiştiniz ben de sağ -sol ampli için hep ölçerek aynı değerde 52K takmıştım

Volume potunun sol çıkışı 108,3K  ,  sağ çıkışı 104,1K

Yanıt #1273
LM1875 in giriş dirençleri sağ ve sol ölçüm sonucu 52,1K

Lm1875 devresinde ki 51K dirençleri ben temin edemediğim için siz 52K olur demiştiniz ben de sağ -sol ampli için hep ölçerek aynı değerde 52K takmıştım

Volume potunun sol çıkışı 108,3K  ,  sağ çıkışı 104,1K
Değerler tutuyor.
Bu durumda şunları yap.
Loudness devresindeki 2 adet 100K direnci 68K civarı yap.
47nF kondansatörleri de 56, 68nF veya 82nF yap.

Yanıt #1274
Değerler tutuyor.
Bu durumda şunları yap.
Loudness devresindeki 2 adet 100K direnci 68K civarı yap.
47nF kondansatörleri de 56, 68nF veya 82nF yap.
Hocam 100K direç yerine elimde 56K vardı onu taktım.47nf yerine 82nf vardı onu taktım.Şimdi loudness switchini açtığım zaman hemen fark hissediliyor.Ancak 56K yerine 68K daha mı iyi olurdu?
Kondansatör değeri yükseldikçe bas frekanslarının volumü yükseliyor mu?Nasıl oluyor?