LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

sasen

Hocam köprü diyotun şase bacağını kestim. Bağlantıyı yaptım.Vereyim mi voltajı?

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Nisan 2019, 22:18:26Hah tamam.
Ver gitsin.

Hocam büyüksün .Çok teşekkürler :)
Şimdi anfiyi de bağlayıp test edeceğim

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Nisan 2019, 22:43:37Hocam büyüksün .Çok teşekkürler :)
Şimdi anfiyi de bağlayıp test edeceğim
Öyle kuru kuruya büyüksün demekle bu işler olmaz.
Acaba ne demek istedim. Neler oldu. Neden böyle dedim?
Ölçüp kendin anlamalısın.
Basit olarak 7812 nin giriş bacağındaki gerilimi ölçersen oradaki voltajı görerek söylediklerimi anlayabilmelisin.
Ölçü aletinin eksi ucu sistem sıfır noktasına artı ucu da entegrenin giriş ucuna bağlanacaktır.
Dİkkat et kısa devre yaptırma. Giriş kondansatörünün bacaklarına ulaşabiliyorsan buradan da ölçebilirsin.
Demekki 2X18V AC yi bu şekilde bağladığımızda voltajımız senin dediğin gibi 38V lar civarında olmayıp 18V un 1.41 değeri kadar oluyormuş.
Bu gerilim teorik olarak ana beslemedeki gerilimle aynı olması gerekmektedir. Yani LM1875 lere giden gerilimlerin artısı ile burada elde etmiş olduğumuz artı voltaj aynıdır.
Buradaki akımımız çok düşük olduğu için 100uF lık bir kondansatör bile yeterli görülmüştür. Ama LM1875 lerdeki akım çok yüksek olduğu için ana kondansatörlerin değeri daha büyüktür.

sasen

Evet yeni bir şey daha dağarcığıma girdi.Onu ölçeceğim ve göreceğim.

Ama şimdiki sorunsa anfiyi beslemeye bağladım.anginin outları korumanın ineklerine girdiğim zaman hop koruma çalışmıyor .

Anfi +/- 26v
Anfi outlarında 25.3v dc ölçüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Nisan 2019, 23:17:10Evet yeni bir şey daha dağarcığıma girdi.Onu ölçeceğim ve göreceğim.

Ama şimdiki sorunsa anfiyi beslemeye bağladım.anginin outları korumanın ineklerine girdiğim zaman hop koruma çalışmıyor .

Anfi +/- 26v
Anfi outlarında 25.3v dc ölçüyorum.
Bence çalışıyordur.
yani korumaya geçmiş durumda olabilir.
LM1875 lerin çıkışlarında DC gerilim varsa amplin çalışmıyor demektir.
Tüm bağlantılarını yeniden gözden geçir. Özellikle voltajların ters olup olmadığına bak.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Nisan 2019, 23:38:44Bence çalışıyordur.
yani korumaya geçmiş durumda olabilir.
LM1875 lerin çıkışlarında DC gerilim varsa amplin çalışmıyor demektir.
Tüm bağlantılarını yeniden gözden geçir. Özellikle voltajların ters olup olmadığına bak.

Tamam hocam sağ olun.Bir kontrol edeyim,size yarın durumu bildiririm.İyi geceler.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Nisan 2019, 23:10:02Öyle kuru kuruya büyüksün demekle bu işler olmaz.
Acaba ne demek istedim. Neler oldu. Neden böyle dedim?
Ölçüp kendin anlamalısın.
Basit olarak 7812 nin giriş bacağındaki gerilimi ölçersen oradaki voltajı görerek söylediklerimi anlayabilmelisin.
Ölçü aletinin eksi ucu sistem sıfır noktasına artı ucu da entegrenin giriş ucuna bağlanacaktır.
Dİkkat et kısa devre yaptırma. Giriş kondansatörünün bacaklarına ulaşabiliyorsan buradan da ölçebilirsin.
Demekki 2X18V AC yi bu şekilde bağladığımızda voltajımız senin dediğin gibi 38V lar civarında olmayıp 18V un 1.41 değeri kadar oluyormuş.
Bu gerilim teorik olarak ana beslemedeki gerilimle aynı olması gerekmektedir. Yani LM1875 lere giden gerilimlerin artısı ile burada elde etmiş olduğumuz artı voltaj aynıdır.
Buradaki akımımız çok düşük olduğu için 100uF lık bir kondansatör bile yeterli görülmüştür. Ama LM1875 lerdeki akım çok yüksek olduğu için ana kondansatörlerin değeri daha büyüktür.

Yamyam hocam günaydın,öncelikle dediğiniz trafo diyot bağlantısı şekli ile elde  ettiğimiz 2X18V AC  ile LM7812 den 12V DC gerilimi görmek için proteus isisde şemasını çizip simulasyonunu yaptım. Trafonun  2 canlı ucuna  2 adet 1N4001 diyot bağladığımızda  36 Voltlara çıkmadığını   :D 18V un 1.41 değeri ile çarpımı  kadar fazla gerilim elde ettiğimizi, görmüş oldum.Bu değerde LM7812 regülatörünün 35 v input voltaj değerinin altında olduğu için rahatlıkla 12V  DC gerilimi elde etmiş olduk. Simulasyonu jpeg dosyasına çevirip paylaşıyorum.Şimdi büyüksün diyebilir miyim Yamyam Hocam :D Dedim bile

sasen

Hocam 2 LM1875 devresini de ayrı ayrı voltaj vererek ölçtüm sağ taraf sağlam outputunda gerilim yok.Sol devreyi inceledim  bir de baktım sol LM1875 entegresine bağlı 100uF lık kondasatörü  yanlış delme sonucu +bacağı output a bağlamışım. Kondansatörün içi dışına çıkmış.Değiştirdim sonra ölçtüğümde sol taraf girişler -25,3 v   /+25,4 v ama ground ile output arası da 25,3V  gösteriyor.Sağ taraf sağlam girişler -25,3 v   /+25,4 v  ground ile output arası 0V gösteriyor.Yani LM1875 için gümlemiştir mi diyeceğiz?Yoksa sizde yeni formüller var mıdır?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 04 Nisan 2019, 11:14:29Yamyam hocam günaydın,öncelikle dediğiniz trafo diyot bağlantısı şekli ile elde  ettiğimiz 2X18V AC  ile LM7812 den 12V DC gerilimi görmek için proteus isisde şemasını çizip simulasyonunu yaptım. Trafonun  2 canlı ucuna  2 adet 1N4001 diyot bağladığımızda  36 Voltlara çıkmadığını   :D 18V un 1.41 değeri ile çarpımı  kadar fazla gerilim elde ettiğimizi, görmüş oldum.Bu değerde LM7812 regülatörünün 35 v input voltaj değerinin altında olduğu için rahatlıkla 12V  DC gerilimi elde etmiş olduk. Simulasyonu jpeg dosyasına çevirip paylaşıyorum.Şimdi büyüksün diyebilir miyim Yamyam Hocam :D Dedim bile
İşte ben adamı böyle KÖTEK'lerim :D

LM1875 in çıkışına 100uF direk bağlanmış ise muhtemelen LM1875 gitmiştir.
Çünkü o entegre o an için OSİLATÖR olarak iş yapmıştır.

sasen

Hocam bu akşam iş nedeniyle şehir dışına çıkacağım 3 gün sonra döneceğim.Kaçtım sanmayın diye söylüyorum. :D Entegre de yaksam yanlışlar da yapsam pes etmeden bu anfiyi en iyi şekilde yapıp bitireceğim.Tabi sizin önderliğinizde.Acemilik zor iş :D Şimdilik hoşça kalın.

sasen

Yamyam hocam merhaba ben döndüm.LM1875 i değiştirdim.Çalıştırdım ve ölçtüm outlarda voltaj yok.Durum düzeldi.jumperlar takılı .Hoparlör bağladım.amplinin ineklerine dokununca ses geliyor herhangi bir vınlama  mınlama yok.

Şimdi sıradaki yapmam gereken nedir?

Komütatör çıkışı önce loudnessa mı yoksa ton kontrolüne mi girecek ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 08 Nisan 2019, 18:16:20Yamyam hocam merhaba ben döndüm.LM1875 i değiştirdim.Çalıştırdım ve ölçtüm outlarda voltaj yok.Durum düzeldi.jumperlar takılı .Hoparlör bağladım.amplinin ineklerine dokununca ses geliyor herhangi bir vınlama  mınlama yok.

Şimdi sıradaki yapmam gereken nedir?

Komütatör çıkışı önce loudnessa mı yoksa ton kontrolüne mi girecek ?
Bu hali ile birkaç müzik dinleyip test edebilirsin.
Devremizin tasarım amacı, vınlama, hırlama, gürleme, gibi homurtuların olmaması içindir.
YAPILACAKLAR SIRALAMASI:
Önce loudness kartı monte edilecek. Test edilecek ve girişine müzik verilerek dinlenilecek.
Hiçbir sorun yoksa ton kontrol devresi monte edilerek çalıştırılacak.
SİNYAL GİDİŞ SIRALAMASI
İneklerden gelen sinyaller seçici ile seçildikten sonra doğrudan ton kontrole girer. Ton kontrol giriş trimpotları giriş empedansımızı belirler ve ayarladığımız oranda giriş sinyalini düşürürüler.
Ton kontrol çıkışı doğrudan loudness devresine girer ve loudness çıkışı doğrudan LM1875 ampli ineklerine irtibatlıdır.
Girişlerden itibaren ampli girişlerine kadar olan tüm kablolama grounding kuralları gereğince yapılmalıdır.
Yani sinyal tarafında olan bağlantının şase uçları buradan şaselenir, hattın gittiği yerdeki kablo şase ucu boşta bırakılır.
[attach type=image]11825[/attach]
Bu bağlantılar grounding tekniğinin temelini oluşturmaktadır.
Kullanılan kablo kalitesi başta olmak üzere, kabloların montajı da son derece önemlidir.
Amatör arkadaşlar için ben tasarımı minumum düzeyde hata olasılığına göre düzenledim. İyi bir montaj devrenin kalitesini daha üst seviyeye çıkartacaktır.

sasen

Hocam loudness devresini de bağladıktan sonra  test etmek için volume potunu sonuna kadar açıp kapattım hiç bir vınlama hırıltı olmadı.Müzik dinledim gayet temiz geliyor.lm1875 devresindeki trimpotları 2K olarak ayarlamıştım.Onların olması gereken değer ne olmalı? Jumperlar hep takılı mı kalacak ?

Ton kontrolünü devreye almak için kabloları yapıyorum.Bunlar  zaman alıyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 09 Nisan 2019, 23:04:33Hocam loudness devresini de bağladıktan sonra  test etmek için volume potunu sonuna kadar açıp kapattım hiç bir vınlama hırıltı olmadı.Müzik dinledim gayet temiz geliyor.lm1875 devresindeki trimpotları 2K olarak ayarlamıştım.Onların olması gereken değer ne olmalı? Jumperlar hep takılı mı kalacak ?

Ton kontrolünü devreye almak için kabloları yapıyorum.Bunlar  zaman alıyor.
Tabiiki ses temiz gelecek. Çünkü devreler sabunlu su ile yıkandı :D
Espri bir tarafa, dikkatlice yapılırsa hiçbir sorun olmaz.
LM1875 devresindeki trimpotları şimdilik kullanmayalım. O trimpotlar ampli katının yüksek frekans kompanzasyonu için tasarıma konulmuştu. Trimpota bağlı Cx kondansatörü takılı olmazsa o trimpot vazife yapmayacaktır.
Bu bölümün ayarlanabilmesi için frekans karakteristiği ölçümünü sağlıklı yapabilmeliyiz ki, trimpotu devreye alıp 18KHz ve üzeri frekansları kalibre edebilelim.

HAA NOT:
LM devresindeki jumperlar loudness devresi takılınca çıkartılmalıdır. Bunun için ampli kablolarının şase uçları da ampliye bağlanmalıdır.
Eğer bu jumperler takılı bırakılmak istenirse LM ampli ineklerindeki kablo şase uçları boş bırakılmalıdır.

sasen

Hocam jumperları çıkarttım .lm devresinin ineklerinin şasesini bağladım.Ama şase loudness çıkışında da bağlı daha önce tek taraftan bağlıyorduk.Loudness çıkışındaki blendajlı kablonun şasesini sökeyim mi?

Ton kontrolünün potlarını taktım +/-15v bağladım.Müzik verdim sesi açarken hoparlör koruma devreye giriyor ve kesiyor.

Bu devrede gerilim mi var acaba yoksa yine ters bağladığım bir şey mi?Bir kontrol edebilir misiniz?

4562 entegresine zarar vermemek için herhangi bir şey yapmadım

Mr_YAMYAM

Şaseleme o şekilde kalsın.
Amplinin pre state şasesi potun olduğu şase tarafından verilmiştir.
Buradaki kablolama biraz hassastır.
Ton kontrol takıldıktan sonra koruma devreye girdiğine göre ton kontrol devresini mıncıklamak lazımdır.
1 Besleme gerilimleri eşit mi.?
2 Grounding doğru yapılmış mı?
3 Devre çalışırken voltajlar ölçüldü mü.?
4 Giriş şaselemeleri doğru yapıldı mı?
4562 Entegreyi sökerek yerine 5532 ile testlerini yapabilirsin. Böylece entegre arızalansa da önemli değildir.

sasen

Hocam sorunu buldum .Balance potunu takınca hop koruma kesiyor bir kaç saniye içinde açıyor.

Gerilimler 15v un altına düşmüyor.Müzik çalarkende öyle.Ancak esas sorun bas tiz ve volume potlarını açıp kapatırken ciyak viyak hu hu hu gibi sesler geliyor hoparlörden .Müzik açmadan da potları çevirince haşır huşur sesler geliyor.Ben ton kontrol çıkışında şase kablosunu bağladım.Loudnessa girişte bağlamadım.Sinyal başlangıcında bağla sonra bağlama demiştiniz diye.Yanlış mı anladım acaba.

Yani ton kontrol yokken hiç sorun yoktu.Son durum bu.Ne yapmamı önerirsiniz?

Mr_YAMYAM

Ton kontrol bağlantıları o şekilde blendajlı kablo ile olmaz.
Ya 3 canlı kablo kullanacaksın. Ya da tüm kabloları bağımsız tekli kullanacaksın.
Yani bir pot için 6 adet canlı 6 adet te şase bağlantısı kullanabilirsin. Pot tarafındaki şase uçları boşta kalır devre tarafından şaseye verirsin.
En iyisi test için her pot için çıplak 6 adet kablo kullan.
Ellerini kabloya yaklaştırdığında şu durumda parazitlenmenin artıyor olması lazım.
Ciyak viyyak HU HU gibi sesler hem kablolamadan yapar hem de şaseleme olayından.
Senin entegre resimde orijinal gibi görünse de nadiren entegreden de yaptığı görülmüştür.

sasen

Yamyam hocam merhaba, dediğiniz gibi pot bağlantı kablolarını çıplak tek kablo ile yaptım.Elimi yaklaştırsam da  volume potu sonda olmasına rağmen hiç vınlama uğuldama yok.

Sıkıntılar şunlar:

1- Ton devresi bağlı iken balance potu ile oynanınca veya volume potunu çok açınca hoparlör koruma kesiyor sonra açıyor.

Ton devresi bağlı olmadığı zaman lm1875 ses çok temiz gür ve balance potuda takılı hiç sorun yok.hop korumada kesme de yok.

2- Ton devresinde tiz potu sona dayandığında bir tık sesi gelip vınlama oluşuyor.Müzik sesi sanki mute gibi kısılıyor.Ama bass potu sonuna kadar açıkken tiz potu bu ses kısmayı yapmıyor

Bass potunu sona doğru açarken müzik sesi birden açılıyor çoğalıyor.ve netleşiyor.

3-potları açıp kapatırken anlık ciyaklama oluyor .Bazen sağ bazen sol hoparlörden geliyor.

4-volume potu müzik yokken açıp kapama sırasında hoparlörlerden  haşır haşır süpürme sesi gibi ses geliyor.

Ton devresi takılı değilken bu ses yok

Mr_YAMYAM

Sinyal inek kablo ucunu tam ton kontrol devresinden ayır.
Böylece tam in testi yapabiliriz.
Potlarla oyna ve gürültüleri tek tek analiz etmeye çalış.
Hiçbir sorun yoksa line hattın hatalıdır.
Sorun devam ediyorsa grounding tam temas etmeyen biryerler olabilir.

Hoparlör koruma devresinin devreye girmesinin sebebi devrede arsız bir sinyal olmasıdır.
Yani kulak ile duyulamayan ama sistem tarafından yükseltilen gürültüler.
Bilimsel ölçümü için osiloskop gereklidir.
Eğer müzik dinlenirken bunu yapıyorsa normaldir. Ama amplide müzik yokken yapıyorsa sebepleri araştırmak gereklidir.

sasen

Line hattını çıkarıp denediğimde yine aynı sorunlar devam etti.
Ton devresinin lehimlerini gözden geçirdim
Bir çok denemeden sonra bass potu kapalıyken bu sorunlar ve hop korumanın kesmesi ve ani ciyaklama sesi yok.Ne zaman bas potunu açmaya başlıyorum.Hem volume potunda ve bas potunda ciyaklama ve korumada kesip açmalar başlıyor.Potlardan olabilir mi diye bas ve tiz potlarını yer değiştirdim sorun aynen devam.Bass ile ilgili bir durum ama nedir nasıl çözeriz hocam?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 11 Nisan 2019, 21:11:52Line hattını çıkarıp denediğimde yine aynı sorunlar devam etti.
Ton devresinin lehimlerini gözden geçirdim
Bir çok denemeden sonra bass potu kapalıyken bu sorunlar ve hop korumanın kesmesi ve ani ciyaklama sesi yok.Ne zaman bas potunu açmaya başlıyorum.Hem volume potunda ve bas potunda ciyaklama ve korumada kesip açmalar başlıyor.Potlardan olabilir mi diye bas ve tiz potlarını yer değiştirdim sorun aynen devam.Bass ile ilgili bir durum ama nedir nasıl çözeriz hocam?
İlk önerim.
Bass kondansatörlerini değiştirmelisin.
Resimdeki kondansatörleri tanımadığımdan dolayı kalite unsurlarını bilememekteyim.
Bu sebeple ses tekniğine uygun yapıdaki kondansatörlerden takarak bir test etmelisin.
Elinde bulunan tüm uygun değerdeki kondansatörleri resimlersen önerimi sunabilirim.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2019, 21:50:08İlk önerim.
Bass kondansatörlerini değiştirmelisin.
Resimdeki kondansatörleri tanımadığımdan dolayı kalite unsurlarını bilememekteyim.
Bu sebeple ses tekniğine uygun yapıdaki kondansatörlerden takarak bir test etmelisin.
Elinde bulunan tüm uygun değerdeki kondansatörleri resimlersen önerimi sunabilirim.

Elimde olan değerler

49nF turuncu olan
100nF mavi olan
26nF açık turuncu olan

Bunlar uygun olmazsa hangi değerde hangi kondansatörden alayım
Üzerindeki şu an 82nF

Mr_YAMYAM

49nF turuncu olanları takıp test et.
Bu değerdeki bass roll off frekansın 100Hz veya daha yüksek olacaktır. Sorun değil. İyi netice alınırsa uygun değeri sonra da tekabilirsin.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2019, 22:21:2349nF turuncu olanları takıp test et.
Bu değerdeki bass roll off frekansın 100Hz veya daha yüksek olacaktır. Sorun değil. İyi netice alınırsa uygun değeri sonra da tekabilirsin.

Hocam yine aynı .Bass potunu açarsam hop kesme ciyaklama bas potu ortadayken tiz potunu sona getirirsem  sesi kısma oluyor

Balance potunu loudness dan çıkarırsam kesme yok.Takılıyken ve bass açıksa balance potunu çevirirken veya sesi açarsam  hop korumada kesme oluyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 11 Nisan 2019, 23:09:35Hocam yine aynı .Bass potunu açarsam hop kesme ciyaklama bas potu ortadayken tiz potunu sona getirirsem  sesi kısma oluyor

Balance potunu loudness dan çıkarırsam kesme yok.Takılıyken ve bass açıksa balance potunu çevirirken veya sesi açarsam  hop korumada kesme oluyor.
Durumlar ecik çetrefilleşti.
Önce amplideki jumperleri tak. Sonra ampli ineklerindeki kabloların şase uçlarını ayır.
Sonucu hemen yaz bakalım.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Nisan 2019, 23:15:31Durumlar ecik çetrefilleşti.
Önce amplideki jumperleri tak. Sonra ampli ineklerindeki kabloların şase uçlarını ayır.
Sonucu hemen yaz bakalım.
[/quot

Hocam jumperları taktım şaseyi söktüm.Ama yine aynı kesmeler var.Geç olunca sesi çok açıp  deneyemedim.Yarın deneyebileceğim.Sizi de çok uğraştırıyorum.Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Ben önerilerimi yazayım da sen yarın test edersin.
Balanca potunun başka yerden şase ile ilgisi olmaması lazımdır.  Bunun ölçümü de pek mümkün değildir.
O yüzden kablolarını sök ve şöyle yap.
Balance potunun orta ucunu doğrudan sistem sıfır noktasına tekli kablo ile bağla.
Potun iki ucunu sağ ve sol kanal için aynen loudness kartına irtibatla.
Ton kontrol devresini sök ve tüm elemanları tek tek ölç. Önce dirençleri, sonra kondansatörleri.
Entegreye bağlı tantal dekuplaj kondansatörleri önemlidir. Yanlış bağlı veya bozuk olmasınlar.
Herşeyden emin olduktan sonra duruma göre başka bir entegre ile test edebilirsin.
Uygun entegreler TL082, LM5532, 4558 gibi dual opamplar.

sasen

Yamyam hocam günaydın.Önce tantal kondansatörlerin bağlantı şeklini sorayım.ben resimdeki gibi bağladım bunda yanlışlık var mı?

Bu bağlantıda sorun yoksa  entegre alıp deneyeceğim

Mr_YAMYAM

Bağlantı doğru.
Sadece entegre alma. Muhtelif tipte kondansatör de al.
Özellikle polypropylene film denilen tiplerden. Ama satıcı bilmeyebilir.
Olmazsa multi layer lerden de alabilirsin. Ama bu kondansatörleri tek tek ölçerek takmalısın.
Hem bass için 82nF hem de tiz için 5.6nf lardan bol miktarda l.
Entegrelerden de birkaç çeşit yap. TL082, 5532, 4558 falan ikişer tene al.

sasen

Hocam TL082 ve 5532 aldım 82nF aldım .5.6nF bulamadım.Önce konfansatörleri değiştirdim.olmadı.Entegreleri tek tek denedim olmadı.tantal kondansatörleri değiştirdim olmadı.

Bass potu açarken önce sol hoparlörden başlayarak sağ hoparlöre doğru geçiş yapan anlık ciyaklama var. Bass potunu değiştim yine aynı Üzerinde değişmediğimiz.2.2K kondansatörlar kaldı.Dirençşeri ölçtüm hepsi değerlerinde.Ama düzelmiyor.

Ton kontrol devresinin beslemesini lm1875 deki gibi sadece +/-15 voltu bağladım 0 şaseden alıyor.Bu doğru değil mi?

Bulabildiğim 82nF da resimdeki bu polyester heralde

Mr_YAMYAM

Benzer bir olay benim de başıma gelmişti.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7886.0.html
Uzun süre uğraştıktan sonra sorunlu elemanın entegreler olduğunu gözlemledim.
Benim tasarımımdaki grounding daha üst seviye olduğu için seninkisi gibi HU HU yapmamıştı. Ama osilasyonları osilaskop ile rahatlıkla görebiliyordum.
Sendeki entegreleri hesaba katmazsak tek sorun grounding gibi görünüyor.
Bu olayı ben gurur meselesi yaptım.
Yani o devreyi çalıştıracağız birlikte.
Şimdi ampli dahil tüm sinyal kablolarını lehimleri görünür şekilde resimle bana.
Fotoğraf makinasını dik tutma, yatık olarak çek.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 12 Nisan 2019, 19:33:59Benzer bir olay benim de başıma gelmişti.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7886.0.html
Uzun süre uğraştıktan sonra sorunlu elemanın entegreler olduğunu gözlemledim.
Benim tasarımımdaki grounding daha üst seviye olduğu için seninkisi gibi HU HU yapmamıştı. Ama osilasyonları osilaskop ile rahatlıkla görebiliyordum.
Sendeki entegreleri hesaba katmazsak tek sorun grounding gibi görünüyor.
Bu olayı ben gurur meselesi yaptım.
Yani o devreyi çalıştıracağız birlikte.
Şimdi ampli dahil tüm sinyal kablolarını lehimleri görünür şekilde resimle bana.
Fotoğraf makinasını dik tutma, yatık olarak çek.

Hocam şimdi işten döndüm hemen yolluyorum.Beklettiysem kusura bakmayın.

sasen

Mr_YAMYAM

Tek bir hata gördüm.
Ama bu hata KADI kızında olabilecek türden. Çok önemli olmamakla beraber etkisi olabilir.
Ton kontrol çıkış kablosunun şasesi ton kontrol kartı tarafından irtibatlandırılmalıdır. Bu hattın gittiği yer olan loudness in tarafında ise şaseler boşta olmalıdır.
Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra sorun düzelmezse tek yapılacak şey entegrelerin sahte üretim olması olasılığı.
Bu ihtimali ortadan kaldırmanın tek yolu ise hurdacılardan geçer.
Eski bir plaket üzerinde 4558 gibi entegreler çok bulunabiliyor. Veya diğer entegrelerden.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Nisan 2019, 07:04:25Tek bir hata gördüm.
Ama bu hata KADI kızında olabilecek türden. Çok önemli olmamakla beraber etkisi olabilir.
Ton kontrol çıkış kablosunun şasesi ton kontrol kartı tarafından irtibatlandırılmalıdır. Bu hattın gittiği yer olan loudness in tarafında ise şaseler boşta olmalıdır.
Bu düzeltmeyi yaptıktan sonra sorun düzelmezse tek yapılacak şey entegrelerin sahte üretim olması olasılığı.
Bu ihtimali ortadan kaldırmanın tek yolu ise hurdacılardan geçer.
Eski bir plaket üzerinde 4558 gibi entegreler çok bulunabiliyor. Veya diğer entegrelerden.

Hocam merhaba dediğiniz gibi ton kontrolü şasesini çıkışta bağladım.Loudnessda boşda bıraktım.Yine olmadı. Hatta 2u2 kondansatöreleri de değiştirdim.Yine bir düzelme yok.

Bir şey sormak istiyorum .Bu trimpotları tamamen kısıyorum.Bir tanesini açarken iki kanaldan birden ses geliyor.2. trimpotu açarken de baslar ve tizler artıyor.Ben bu trimpotlar sağ sol kanal için ayrı ayrı çalışıyor sanıyordum.2 trimpot da mono çalılıyor .Burada bir yanlışlık var mı?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Nisan 2019, 12:00:42Bir şey sormak istiyorum .Bu trimpotları tamamen kısıyorum.Bir tanesini açarken iki kanaldan birden ses geliyor.2. trimpotu açarken de baslar ve tizler artıyor.Ben bu trimpotlar sağ sol kanal için ayrı ayrı çalışıyor sanıyordum.2 trimpot da mono çalılıyor .Burada bir yanlışlık var mı?
HAAA işler karıştı.
Bu olay devrede ciddi bir hata olasılığını ortaya koyar.
Yine farkında olmadan bir direnci, bir kondansatörü veya bir bağlantıyı yanlış yapmış olabilirsin.
BU SEBEPLE.
Ton kontrol devresini sök ve altlı üstlü olarak vesikalık resimlerini çek.
Ameliyat masasına alıp şöyle bir mıncıklayalım.

sasen

Hocam o kadar inceledim.Hatayı bulamıyorum.Ama kesin var bir şey kanallar arası bir karışma mıdır nedir?Benim bakmamla sizin bakmanız çok farklı olacağından ümitliyim hasta masada kalmayacaktır :D

Mr_YAMYAM

Bazı muhtemel gısa devreler gördüm.
[attach type=image]11895[/attach]
Bu noktalara yakından dikkatlice bak ve gısa devreleri hallet.
Ayrıca devrede görülen pasta çörek gibi kalıntıları da görmeyeceğim.
O pastalar öyle temizlenmelidir ki plaketi yalayabilecek şekilde olmalıdır.
Yoksa KÖTEKLERİM HAA :D

sasen

Hocam her zaman size kötü haberler verdim.Ama şimdi güzel haberi veriyorum.Hasta hayata döndü :D  :D  :D Dediğiniz gibi önce pasta çörek ,börek ne varsa temizledim.Korku insana neler yaptırıyor sonunda kötek olunca :D Önce dediğiniz kısa devreyi kaldırdım baktım yine mono çalıyor.Aldım elime ölçü aletini tek tek kontrol ederek suçluyu buldum.Bas potunun 3. ve 6. bacakları yukarılarda gözle görülmeyecek kıl kadar bir şekilde kısa devre yapıyor.Onu da düzeltince sistem hayata döndü süper oldu.Balance da güzel çalışıyor hop.koruma da.

Hocam desteğiniz ve yönlerdirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum.Sağ olun .Bundan sonra dikkat etmem gereken ayarlar  nasıl olacak.Yani ton kontrolde trimpot ayarı hangi seviyelerde olmalı?

Loudness switchi 4 bacak var onun bağlantısını anlayamadım .Switch 4 bacak mı olacak?

Tekrar teşekkür ederim. :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Nisan 2019, 17:59:59Hocam her zaman size kötü haberler verdim.Ama şimdi güzel haberi veriyorum.Hasta hayata döndü :D  :D  :D Dediğiniz gibi önce pasta çörek ,börek ne varsa temizledim.Korku insana neler yaptırıyor sonunda kötek olunca :D Önce dediğiniz kısa devreyi kaldırdım baktım yine mono çalıyor.Aldım elime ölçü aletini tek tek kontrol ederek suçluyu buldum.Bas potunun 3. ve 6. bacakları yukarılarda gözle görülmeyecek kıl kadar bir şekilde kısa devre yapıyor.Onu da düzeltince sistem hayata döndü süper oldu.Balance da güzel çalışıyor hop.koruma da.

Hocam desteğiniz ve yönlerdirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum.Sağ olun .Bundan sonra dikkat etmem gereken ayarlar  nasıl olacak.Yani ton kontrolde trimpot ayarı hangi seviyelerde olmalı?

Loudness switchi 4 bacak var onun bağlantısını anlayamadım .Switch 4 bacak mı olacak?

Tekrar teşekkür ederim. :)
Hah şöyle.
Dayakla da olsa hastayı kurtarıp hayata döndürdük.
İşte ben adamı böyle köteklerim. :D
Ton kontrol trimpotlarının gerçek ayarı için sinyal jeneratörü ve RMS voltmetre gerekli.
Bu ölçümü sizler yapamadığınız için kabaca bir ayar ile arkadaşlarım işi hallettiler.
Sen de öyle yapabilirsin.
Trimpotun şase ucu ile orta ucu (2.2uF lara giden uç) ohmmetre ile ölçülür.
Her iki trimpot 40Kohm olacak şekilde ayarlanırsa iyi netice alınıyor.
Loudness bağlantıları ise şöyle.
Dikey olarak yukardan itibaren kontakları sayarsak 1-2-3 ve 4
1 ve 3 bir anahtar. 2 ve 4 bir anahtar. Yani 2 kontaklı bir anahtar. Yani switch olacak.
İster basmalı yap istersen bizim Gökan gibi ŞARTEL yap nasıl hoşlanıyorsan :D
Tabii ki bu işler bedava olmaz.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.15.html
Bu konu içerisinde senin amplinin yapım aşamalarını ve eğer uygunsa bir test videosu paylaşırsan görenleri sen de gudurtursun.
Amacımız guduruklara hizmet biliyorsun :D

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Nisan 2019, 19:10:28Hah şöyle.
Dayakla da olsa hastayı kurtarıp hayata döndürdük.
İşte ben adamı böyle köteklerim. :D
Ton kontrol trimpotlarının gerçek ayarı için sinyal jeneratörü ve RMS voltmetre gerekli.
Bu ölçümü sizler yapamadığınız için kabaca bir ayar ile arkadaşlarım işi hallettiler.
Sen de öyle yapabilirsin.
Trimpotun şase ucu ile orta ucu (2.2uF lara giden uç) ohmmetre ile ölçülür.
Her iki trimpot 40Kohm olacak şekilde ayarlanırsa iyi netice alınıyor.
Loudness bağlantıları ise şöyle.
Dikey olarak yukardan itibaren kontakları sayarsak 1-2-3 ve 4
1 ve 3 bir anahtar. 2 ve 4 bir anahtar. Yani 2 kontaklı bir anahtar. Yani switch olacak.
İster basmalı yap istersen bizim Gökan gibi ŞARTEL yap nasıl hoşlanıyorsan :D
Tabii ki bu işler bedava olmaz.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8240.15.html
Bu konu içerisinde senin amplinin yapım aşamalarını ve eğer uygunsa bir test videosu paylaşırsan görenleri sen de gudurtursun.
Amacımız guduruklara hizmet biliyorsun :D
Hocam benim Sony speakerlara bağladım.Baslar süper tizler de.Daha tam bitmediği halde hiç bir vınlama tıslama parazit yok.Önpaneli ve estetik ameliyatını da yapınca kesinlikle baştan itibaren paylaşacağım.Video da ekleyeceğim

Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir tasarım yapmışsınız ve bizlerle paylaştınız.İyi ki varsınız.

Bunu dinleyip de gudurmamak mümkün değil :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 13 Nisan 2019, 21:03:04Hocam benim Sony speakerlara bağladım.
Baslar süper tizler de.
Daha tam bitmediği halde hiç bir vınlama tıslama parazit yok.

Önpaneli ve estetik ameliyatını da yapınca kesinlikle baştan itibaren paylaşacağım.Video da ekleyeceğim

Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir tasarım yapmışsınız ve bizlerle paylaştınız.İyi ki varsınız.

Bunu dinleyip de gudurmamak mümkün değil :D
İşte ben adamı böyle KÖTEKLERİM :D
Sadece video koyma. içinden dışından birkaç tane de yakışıklı resimlerini koy ki nasıl yaptığına baksınlar :D

sasen

Yamyam  hocam merhaba,anfimizin açma -kapama anahtarı daha keyifli olsun diye pic12F675 kullanarak tek buton ile açma kapama devresi hazırladım .Breadboard üzerinde kurdum çalıştırdım.Ama anfi devresine bağlamadım.PCB sini çizdim.PCB çizimde hata var mı?Sizin görüşünüzü almak istiyorum.Bu devreyi anfimizde kullanabilir miyim?Beslemesini trafodan paralel kablo çekerek aynı hoparlör korumasında yaptığımız gibi yaptım. (Bu sefer 2 diyot ile 18v elde ettim.36v etmiyormuş ,öğrendim ya artık  :D ).Anfilerdeki standby power butonu da bu şekilde midir, bilmiyorum ama bu da olur derseniz yapmak istiyorum.Tabi anfi kaplıyken devre stanbyda kalıyor.Trafomuzda daima elektrik oluyor.Bu böyle midir yoksa standby devresi için ayrı trafo gerekir mi?Ben parazit yapar korkusu ile  düşünmedim.Hocam biraz aydınlatırsanız memnun olurum.Teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=tE7YoG642rE

Mr_YAMYAM

Gurban ben PIC lerle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim ki.
Olsaydım seve seve hallederdik.
Ama PIC bilen arkadaşlar var forumda. Şöyle bir karıştırıver gelirler.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Nisan 2019, 22:32:10Gurban ben PIC lerle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim ki.
Olsaydım seve seve hallederdik.
Ama PIC bilen arkadaşlar var forumda. Şöyle bir karıştırıver gelirler.

Tamam hocam sağ olun.

asal

Muhterem Yamyam hocam bir sorum olacak; Bass ve tweteerden oluşan bir kabinde tweeter için polyester veya  elektrolitik kondansatör kullanmak..! hangisi daha idealdir?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asal - 22 Nisan 2019, 20:02:04Muhterem Yamyam hocam bir sorum olacak; Bass ve tweteerden oluşan bir kabinde tweeter için polyester veya  elektrolitik kondansatör kullanmak..! hangisi daha idealdir?
En iyisi metal kağıt kondansatörlerdir. Fiyatları ecik bahalıdır.
Daha sonra polyester tipler gelir ama her polyester uygun değildir.
https://urun.n11.com/diger/sari-kutupsuz-kondansator-33-mf-mikofarat-P337991962?gclid=EAIaIQobChMI8oig3Zvk4QIV18qyCh2DPwFkEAkYAyABEgKQl_D_BwE&gclsrc=aw.ds
Bu tipler uygun fiyatlı çözüm ürünleridir.
Aynı ürünün daha kalitelileri çok pahalıdır.
Son çare alüminyum kutupsuz olanlardır.

ozgurece

@Mr_YAMYAM Hocam bakın arkadaş hop filtre için kondansatör sormuş bende 3 sene önce araştırıp durmuştum sonra sizin önerdiğiniz modifiyeye açık hop filtrelerini alıp eski hop. montaj yapıp keyfime bakmıştım. Demek istediğim bir iki kondansatör ile yapılan hop filtresi hiç iyi bir sonuç vermiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın