LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

gokrtl

Alıntı yapılan: sasen - 22 Mart 2019, 10:52:10Hocam merhaba LM1875 entegresi için büyük soğutucu kullansak fan devresi kullanmasak sorun yaşar mıyız?Eğer uygun derseniz kaç cmlik soğutucu almalıyım?

Sürekli son ses çalıştırmayacaksan sorun olmaz.
Ben fan devresi yaptım ama daha hiç devreye girmedi. Sana bağlı yani. Soğutucu da devre kartı ile aynı uzunlukta. eni de 6-7cm civarı.

Mr_YAMYAM

sasen

Mr.Yamyam hocam  bu kutu yerleştirmesi için ne söylersiniz?Kutu büyük ama ileride başka devreler de ekleyebiliriz diye düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Cihaz yerleşim planı ezbere yapılmamıştır.
Birçok orijinal cihazı incelersen hepsinde ortak bir tasarım şekli vardır.
Güç kaynağının orta kısımlara yerleştirilmesi dönüş yollarının diğer devrelere eşit ve mümkün mertebe kısa olmasını sağlar.
Trafonun sol arka tarafta olması, diğer devrelere olan uzaklığını sağlayabilmek içindir.
Ton kontrol devresi ön panele yakın yerleştirilir ki, potlara kablolama yapılacaksa bu kabloların en kısa olarak yapılabilmesi içindir. Unutma her uzun kablolama bize bir gürültü unsurudur.
Volüme devresi de bir gelenek olarak sağ tarafa alınır ki, hem gürültülerden etkilenmesin, hem de oralarda bir referans noktası oluşturabilelim. Çünkü buradaki referans noktası sistemin anahtarıdır ve PRE-ST GROUND noktasını ifade eder.
Bu nokta çoğu pre devrelerin akımlarının dönüş noktası olarak ta tasarlanabilmektedir.
[attach type=image]11647[/attach]
Ayrıca önemli bir husus daha var.
Metal aksamın ve bağlantı dirençlerinin önemi son derece büyüktür. Öyle ki bazı yerlerde miliohmlar mertebesinde önem arzetmektedir. Bu sebeple power plane tip grounding sistemlerde metal aksamın boyalı olmaması gerekmektedir.
Eğer boya yapılmışsa şaseye tespit vidalarının ve yükseltme aparatlarının son derece iyi temas etmesi gerekmektedir.
Bu hususu gözardı edersen ciddi aksaklıklarla karşılaşabilirsin.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ozgurece - 16 Ocak 2019, 01:05:01Hemen Onursal Hocam. En güzel DIN PPM .Number One.

Gezerken gördüm.
Bu PPM EBU DIGITAL normunda :D

Kazasker

@sasen bu yerleşim planı ornek olsun. Lm1875 test sürecinde kullandığım test şase ve devreleri... atölyemde aktif kullanıyorum. Sıfır sorun İle. Hemde bu hali ile  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

sasen

Alıntı yapılan: Kazasker - 24 Mart 2019, 10:09:36@sasen bu yerleşim planı ornek olsun. Lm1875 test sürecinde kullandığım test şase ve devreleri... atölyemde aktif kullanıyorum. Sıfır sorun İle. Hemde bu hali ile  :D

Sizin ve Gökhan arkadaşımızın Yamyam hocamızla yaptığınız çalışma sürecini baştan sona defalarca okuyarak ayrıntılarıyla takip ediyorum.Çok faydalı ve güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık .Umarım ben de güzel bir sonuç elde ederim.Bilgi paylaşımı için teşekkürler.

sasen

Yamyam hocam Upc1237 kullanarak  hoparlör koruma ve geciktirme devresi  ilave etsek  bizim bu sistemle uyumlu çalışır mı?Bir devre şeması buldum .+12v ile çalışıyor.Çalışma prensipleri hakkında biraz bizi aydınlatabilir misiniz?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 24 Mart 2019, 17:05:02Yamyam hocam Upc1237 kullanarak  hoparlör koruma ve geciktirme devresi  ilave etsek  bizim bu sistemle uyumlu çalışır mı?Bir devre şeması buldum .+12v ile çalışıyor.Çalışma prensipleri hakkında biraz bizi aydınlatabilir misiniz?
Aynı devreyi ben de kullanıyorum.
Ancak referans gerilimi ile ilgili bazı kalibrasyon gerekiyor.
12V DC beslemede ampli çıkış gerilimi RMS 12V tan yüksek ise devre doğru çalışmıyor.
Örneğin benim STK465 8 ohmda 16V civarı RMS gerilim veriyor. Koruma referans değeri 16V un altında olunca sorunlu çalışıyor.
Bunun önüne geçebilmek için devreyi 18V DC ile çalıştırmıştım. Sonuç mükemmel olmuştu.
UPC bu işlem için trafo çıkışından alınan ana besleme gerilimini kullanmış. Doğrultarak direk referans gerilimi elde etmiş.
Bu işlem extradan bağlantı ve karmaşa olacağı için ben devreyi farklı tasarlamıştım.
@ozgurece  nin çinden getirmiş olduğu devreler hem STK yı ısıtıyor hem de referans gerilimini ayarlamaya izin vermiyordu.
Bunun üzerine teknik bilgilerime dayanarak referans gerilimi ile koruma gerilimini ayarlayabilecek bir çözüm ürettim ve devreyi o şekilde tasarladım.
Bu sayede devreyi 5W tan 50W a kadar ayarlanabilir olarak yapmıştım.
Açabilirsen REGION dosyasını yüklüyorum.

sasen

Hocam sizin ekteki yazınızda yanlış anlamadıysam " 20W güç alacak olsan 8 ohm yük altında kanal başına 1.5A kadar akım demektir. 8 ohmda 1.5A geçebilmesi için çıkış geriliminin RMS 12V olması lazımdır. 12V RMS gerilimin PEAK değeri ise 16.9V tur." demişsiniz.Sizin Sp Protector:RGN dosyasını açtım teşekkür ederim.Yukarıda paylaştığım  12V ile çalışan UPC1237 devresindeki komponent değerleri (voltaj hariç)sizin devre şemanıza uygun mudur?

Mr_YAMYAM

O devre ile benim devrede farklı elemanlar bulunuyor.
Devreyi resimlersen eleman değerlerini birlikte hallederiz.
Ayrıca benim devrede ek olarak bir trimpot bulunmaktadır.
Bu trimpot yaklaşık 25K olup referans voltajını ayarlamaktadır.
Böylece düşük güçlü amplilere göre ayarlayabiliyorsun.

sasen

Hocam devre üzerindeki komponentlerin değerlerini  belirleyebilir miyiz?Bulunduğum şehirde maalesef
besleme devresi testi için  12R 25W  veya 15R 25w direnç bulamadım. 10R  25w vardı.Testimiz için başka bir yol var mı ?Size sormadan almadım.Ya da koruma devresi malzemeleri için internetten sipariş verirken onu da isteyeceğim.

Mr_YAMYAM

sasen

Hocam resimde L olarak işaretlediklerinizi anlayamadım 47uF mı o kondansatörler de.Ayrıca 2 direnç daha var onların değeri ne olmalı ? Röle 24V 5A uygun mudur?

Mr_YAMYAM

L ler bobindir.
Ampli çıkışlarında sıklıkla kullanılan kapasitif yüklere önlem amcıyla konulmaktadır.
O iki direncin değerini unutmuşum. Şu an aklımda da değil. Şemaya göre belirleyebilirsin. Sanırım bir tanesi 56K idi.
24V röle kullanamazsın. 12V ile besleyeceğin için röle iş yapmaz. 24V ile beslersen o zaman 24V röleyi kullanabilirsin.
Bu durumda röleye seri bağlı direnç takribi 100 ohm olmalıdır.

sasen

Hocam kusura bakmayın ama bende biraz kafa karışıklığı oldu.Devreyi 12v ile besleyeceğimden doğal olarak 12v röle kullanmam gerektiğini söylediniz .Daha önce siz kendi devrenizi 18v  DC  ile beslediğinizi ve trimpot  ile de voltaj ayarı yaptığınızdan bahsettiniz.Şimdi ben 12v ile beslersem 25k trimpot ile voltaj ayarı gerekecek mi?Sizi yoruyorum kusura bakmayın.Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 25 Mart 2019, 21:29:04Hocam kusura bakmayın ama bende biraz kafa karışıklığı oldu.Devreyi 12v ile besleyeceğimden doğal olarak 12v röle kullanmam gerektiğini söylediniz .Daha önce siz kendi devrenizi 18v  DC  ile beslediğinizi ve trimpot  ile de voltaj ayarı yaptığınızdan bahsettiniz.Şimdi ben 12v ile beslersem 25k trimpot ile voltaj ayarı gerekecek mi?Sizi yoruyorum kusura bakmayın.Teşekkür ederim.
HÖÖ NEE  :D
Yahu giriş voltajın 12V iken nasıl daha yüksek voltaj alabilirsin?
Benim devrede 18V alıyorsam girişe 24V verdiğim için alıyorum  8)
Fan devresi de aynı olduğu halde bu devreye 12V AC girip 5V ve 10V alıyorum.
Koruma devresindeki 25K trimpot referans ayarı içindir.
Sana vermiş olduğum devrede bu ayar yok. Çünkü son yaptığım devreyi bulamadım.
Bu ayar koruma devresinin giriş gerilimi ile referans gerilimlerini kalibre etmek için yapılmaktadır.
Amplimizin max çıkış gerilimi 10V ise.
Referans gerilimimiz de 10V ise.
Hoparlör uçlarındaki gerilim 10V u aştığı anda devre röleyi çeker ve korumaya alır.
Benim STK amplinin çıkışı 16V. O halde 12V besleme ile çalışan bir devrede nasıl 16V referans gerilimi belirleyeceksin :D
Mecburen beslemeyi 18V yaptım ki 2V düşürerek 16V referansa ayarladım.
Böylece STK çıkışı max açılınca gerilim 16V u geçerse devre röleyi çeker.
LM1875 te max çıkış gerilimi 12V u pek geçemez. Dolayısı ile rahatlıkla verdiğim devreyi kullanabilirsin.

sasen

Evet hocam konu konuyu açtı.Ben de hepsini birbiriyle ilişkilendirmeye kalktım çorba oldu.Bu son açıklama çok iyi geldi. :D
Teşekkür ederim.
Hocam şemada 7 nolu bacağa bağlı direnç i 22k  8 nolu bacağa bağlı direnç için de 2k değer vermiş.Bu değerler olur mu?

Hocam bobinlerin değerleri neye göre nasıl hesaplanır bununla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?Öğrenmiş olurum.İncelediğim bir şemada 4uH olarak vermiş.Ama hesap işi nasıl oluyor merak ediyorum.

Mr_YAMYAM

Oradaki 22K zaman gecikmesini ayarlıyordu sanırım.
Benim devrede 56K kullanılmış olup, biraz daha uzun bekliyor.
Sen bu değerler arasında kullanabilirsin.
Bobin hesaplarını anlatan dökümanlar vardır. Google amcadan öğrenebilirsin.
Oradaki bobinler o kadar da hassas değildir. 5mm lik ferrit üzerine 10 tur veya ferrit olmadan saracak olursan 20 tur ideal olur.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Mart 2019, 23:19:18Oradaki 22K zaman gecikmesini ayarlıyordu sanırım.
Benim devrede 56K kullanılmış olup, biraz daha uzun bekliyor.
Sen bu değerler arasında kullanabilirsin.
Bobin hesaplarını anlatan dökümanlar vardır. Google amcadan öğrenebilirsin.
Oradaki bobinler o kadar da hassas değildir. 5mm lik ferrit üzerine 10 tur veya ferrit olmadan saracak olursan 20 tur ideal olur.

Tamam hocam bunları yapıp size kontrol için sunacağım.Sağ olun.

sasen

Yamyam hocam merhaba,sp protector devresini 12v ile kullanmak için  devreye LM7812 ilave ettim. Besleme devresinden +24 v alarak kullanmayı düşündüm.Yoksa direk trafo 18AC yi mi doğrultarak kullanmak uygun olur?

Mr_YAMYAM

sasen

Yamyam hocam merhaba sp protector devresini yaptım.Dediğiniz gibi beslemesini trafodan 18V AC alıp 12V DC ile yaptım.UPC 1237 nin 7. bacağında 22K  direnç taktığımda  rölenin çekme süresi çok kısa olmuştu.Sizin dediğiniz gibi 56K takınca 3 sn ye yakın bir süre sonra röle çekiyor.Röle çektiği zaman  IN L-OUT L  , IN R -OUT R  kapalı duruma gelerek geçişi sağlıyor.

Led in bacaklarını ölçtüğümde  Anod 10,9V  ,katod 2,7V .Sormak istediğim çıkış voltajı yüseldiği zaman UPC1237 entegresi korumaya geçtiği zaman mı led yanacak? Bunun testini nasıl yapabilirim?

https://www.youtube.com/watch?v=DmZjFyGQxzs&feature=youtu.be

Mr_YAMYAM

Korumaya geçtiğinde led söner.
O led READY yani hazır anlamı taşır.
Entegrede hem overload hem de kısa devre koruması vardır.
Yani hoparlörler kısa devre olduğunda veya ampli aşırı yüklendiğinde röleyi bırakır.
Test işlemi biraz karşıktır. Sinyal girişlerinden ayarlı AC vermek zorundasın. Bu iş biraz zor.

NOT:
PCB yi incelediğimde LED ters bağlanmış. Uçlarını değiştiriver.

sasen

Evet led bağlantısını ters çevirince düzeldi.Süpersiniz Yamyam hocam.Bu devreyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.    ::ok

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 28 Mart 2019, 18:24:33Evet led bağlantısını ters çevirince düzeldi.Süpersiniz Yamyam hocam.Bu devreyi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.    ::ok
Rica minnet.
Yapamasaydın geçirirdim CİNNET :D

sasen

Hocam besleme devresini test ettim.Trafo çıkışım +/-19 V  . Besleme çıkışı ölçtüğümde ve 15ohm 25W bağlı iken ölçtüğümde sonuçlar;

+26,3 V     yükte    +22,1V  a düşüyor
- 26,0 V     yükte    - 22,0V  a düşüyor. 

15 volt çıkışlarını ölçtüğümde   ve  15ohm 25W direnç  bağlı iken ölçtüğümde sonuçlar;

+15,14 V       yükte    +15,12 V    a düşüyor
- 15,32 V       yükte    - 15,19V  a  düşüyor.

Bu değerler normal sınırlar içerisinde midir? Yükte biraz bekleyince  LM317 , özellikle de LM337 sanki fazla ısınıyor.Yani parmak yakabiliyor :)) Soğutucular mı az geliyor acaba?

Mr_YAMYAM

Besleme devresi testi bilimsel olarak şöyle yapılır.
19V AC gerilimimiz doğrultuktan sonra 1.41 katı kadar fazla gösterebilir. Bu normaldir. Ama yüklenince bu gerilim düşecektir.
Ne kadar yüklenecektir?
Her bir entegre tam yük altında belli bir akım çekmektedir. LM1875 için ortalama 1.5A dersek 2 adet entegre için 3A çektiğimizde DC gerilimimiz 19V un altına düşmemelidir.
Düşmüyorsa normaldir. Düşüyorsa ilk şüpheli aygıtımız transformatördür.
Bu değer sınır değer olup, dilenirse akım kapasitemizi artırmak daha iyi olacaktır.
Ben STK465 için -5-6A de test etmekteyim.

LM317 o soğutucular ile 1A gibi akımda çok fazla ısınacaktır. Gayet normaldir.
Bu devre ton kontrol beslemesi için tasarlandığı ve çok daha az akım çekileceği için devrede ısınmayacaktır.

sasen

Hocam hoparlör koruma devresinin yeri uygun mu?Ampli devresini kutuya mont ettikten sonra test edeyim mi?jumperlar takılı durumda.Bu test sırasında hoparlör koruma da bağlı olacak mı?

Mr_YAMYAM

Uygun olmamış.
Tüm devreleri biraz sağa çek. Trafo ile aralarında boşluk kalsın.
Trafoyu da hafif ortaya al. hoparlör çıkış klemensinin tam altında en uygun yeridir.
RESİMLİ TEKNİK ANLATIM.
Her tasarım belli bir teknik düzenlemeyi de beraberinde getirmektedir.
Biz önceki tasarımlarımızda HOP KORUMA devresi yapmadığımıza göre bu tasarımımızda hoparlör koruma devresini de yerleştireceğiz.
[attach type=image]11702[/attach]
Resimdeki en önemli çizgiler kalın YEŞİL çizgilerdir ki bunlar akımların dönüş yollarını ifade etmektedirler.
Koyu yeşil olan ise hoparlörlerin GROUND bağlantıları olup tamamen bağımsız bir hat ile yapılmıştır.
Tasarımımız prensip olarak şunları ifade etmektedir.
1 POT bağlantıları mümkün mertebe kısa kablolar ile yapılmıştır.
2 Akımların dönüş yolları birbirlerini kesmemektedir.
3 Sistem sıfır noktası ortalarda olup, diğer devrelere mümkün mertebe eşit mesafededir.
4 hoparlör koruma devresinin de bir dönüş akımları bulunuyor olup, power state olarak ele alınmıştır.
5 Sinyal giriş kablosu olası tüm gürültülere uzak yapılması açısından kutunun en sağından ve dipten gelecek şekilde yerleştirilmiştir.
6 Devremize başka devreler ilave edilmek istenirse bilimsel olarak hiçbir engel bulunmamaktadır.
Örnek olarak bir pikap pre amplisi bir vu metre veya pre ampli gibi.
Bu gibi devreler ilerde rahatlıkla yerleştirilebilecektir.

sasen

Yamyam Hocam hoparlör çıkış soketinin yerini sanki hep ortada olması lazımmış gibi ortaya açmıştım. :(Hata etmişim sizi beklemeliydim. Bu olmaz derseniz sizin dediğiniz yere açıp öbür deliği bir şekilde iptal ederim.Dediğiniz gibi yerleştirmeye çalıştım umarım olmuştur.Olmadıysa bıkmadan devam :)  Ön panele inek seçici  koymak istersek, loudness için switch  koyarsak bunların yeri  bas, tiz ,balance potlarının üst kısımları mı olacak?Yoksa volume potunun sağ tarafı mı? Eğer sağ tarafsa orada yer kalmadı :)

Mr_YAMYAM

Hoparlör soketi sorun yapmaz.
Önemli olan şase kablolarını bir yerlere bulaştırmadan sistem sıfır noktasına götürebilmendir.
Montaj olarak ta birşeylere engel olmadığına göre bu şekilde kullanabilirsin.
Hatta hoparlör koruma devresini eğer istiyorsan hop soketinin hemen altına arka panele monte edebilirsin.
Bu sayede anfi katı biraz daha sol tarafa alınabilir.

NOT:
İNEK seçici switch genellikle volüme ila balance arasına konulmaktadır.
Ancak tasarım prosedürlerinin gereği iyi bir dizayn için çoğu kaliteli üretimlerde potların hemen üzerine basmalı selektör veya radial komitatör gibi anahtarlarla yapılabilmektedir.
Sen bu durumu gözönünde bulundurarak tasarımını bütünleştirmelisin.
Önce inek seçici anahtarının özellikleri önemlidir.

BİR NOT DAHA:
Estetik ve tasarım açısından şöyle bir uygulama önerebilirim.
Volüme potu ve devresi birkaç cm daha sola alınır. Sağ tarafa 3 lü seçici yuvarlak komitatörden konulur.
Volüm pot başlığının aynısından bir tane daha alınıp bu komitatörü çevirmek amacıyla kullanılır.
Böylece volüm pot başlığı ile seçici komitatör başlığı iyi bir estetik oluşturacaktır.
İneklerden gelen kablolar kıvrılma yapmayacağı çin doğrudan bu komitatöre girerler. Böylece giriş kapasitesinden avantaj elde etmiş oluruz.
Bahsi geçen komitatör
[attach type=image]11716[/attach]
[attach type=image]11718[/attach]
Kaç adet  İNEK yapacaksan komitatörün de o kadar seçme özelliği olmalıdır.

sasen

Hoparlör soketinin tam altına yerleştiremiyorum biraz sağa doğru olabiliyor.Çünkü ampli soğutucusu  kablo giriş soketlerinin  önünü kapatıyor.Vida sıkıştırma sorunu oluyor.Bu şekilde olur mu?
Ayrıca hazır kutuda yer sorunu da yokken bir  pre ampli de ilave etmek isterim.Sizin müsait olduğunuz zaman vumetre de yapabilirsek tadından yenmez:)

Radyal Komitatör veya basmalı selektörleri de bir araştıracağım hangisini temin edebilirsem ona göre  yapalım hocam. Keşke istediğimiz malzemelere ulaşmak bu kadar zor olmasa.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 30 Mart 2019, 19:43:10Hoparlör soketinin tam altına yerleştiremiyorum biraz sağa doğru olabiliyor.Çünkü ampli soğutucusu  kablo giriş soketlerinin  önünü kapatıyor.Vida sıkıştırma sorunu oluyor.Bu şekilde olur mu?
Ayrıca hazır kutuda yer sorunu da yokken bir  pre ampli de ilave etmek isterim.Sizin müsait olduğunuz zaman vumetre de yapabilirsek tadından yenmez:)

Radyal Komitatör veya basmalı selektörleri de bir araştıracağım hangisini temin edebilirsem ona göre  yapalım hocam. Keşke istediğimiz malzemelere ulaşmak bu kadar zor olmasa.
Ufkunu daraltma.
Ampliyi biraz daha sola alıp koruma devresi oralarda nereye sığıyorsa koyabilirsin.
3 pozisyonlu komitatörler hemen hemen her yerde bulunabiliyor. Kaç tane giriş yapacaksan ona göre alabilirsin.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Mart 2019, 18:54:58Hoparlör soketi sorun yapmaz.
Önemli olan şase kablolarını bir yerlere bulaştırmadan sistem sıfır noktasına götürebilmendir.
Montaj olarak ta birşeylere engel olmadığına göre bu şekilde kullanabilirsin.
Hatta hoparlör koruma devresini eğer istiyorsan hop soketinin hemen altına arka panele monte edebilirsin.
Bu sayede anfi katı biraz daha sol tarafa alınabilir.

NOT:
İNEK seçici switch genellikle volüme ila balance arasına konulmaktadır.
Ancak tasarım prosedürlerinin gereği iyi bir dizayn için çoğu kaliteli üretimlerde potların hemen üzerine basmalı selektör veya radial komitatör gibi anahtarlarla yapılabilmektedir.
Sen bu durumu gözönünde bulundurarak tasarımını bütünleştirmelisin.
Önce inek seçici anahtarının özellikleri önemlidir.

BİR NOT DAHA:
Estetik ve tasarım açısından şöyle bir uygulama önerebilirim.
Volüme potu ve devresi birkaç cm daha sola alınır. Sağ tarafa 3 lü seçici yuvarlak komitatörden konulur.
Volüm pot başlığının aynısından bir tane daha alınıp bu komitatörü çevirmek amacıyla kullanılır.
Böylece volüm pot başlığı ile seçici komitatör başlığı iyi bir estetik oluşturacaktır.
İneklerden gelen kablolar kıvrılma yapmayacağı çin doğrudan bu komitatöre girerler. Böylece giriş kapasitesinden avantaj elde etmiş oluruz.
Bahsi geçen komitatör
[attach type=image]11716[/attach]
[attach type=image]11718[/attach]
Kaç adet  İNEK yapacaksan komitatörün de o kadar seçme özelliği olmalıdır.

Hocam bu komitatör öneriniz çok güzel.Bu şekilde yapalım.Ben bu komitatörü temin etme yoluna bakayım.4 lü seçici olursa daha iyi olur .Fazla İNEK ten zarar gelmez:) CD ,TUNER, PİKAP, AUX .Artık mecburan pikap pre ampliside yapacağız :D Teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 30 Mart 2019, 20:08:25Hocam bu komitatör öneriniz çok güzel.Bu şekilde yapalım.Ben bu komitatörü temin etme yoluna bakayım.4 lü seçici olursa daha iyi olur .Fazla İNEK ten zarar gelmez:) CD ,TUNER, PİKAP, AUX .Artık mecburan pikap pre ampliside yapacağız :D Teşekkür ederim.
Pikap pre amplileri başbelasıdır. Öyle beleşe yapamazsın.
Ben yıllardır pikap pre amplisi tasarımı yaparım. Kafayı sıyırdım.
Ama sana basit bir devre önerisi sunabilirim ilerde. Küçük bir karta yapabilirsin.
UPC1228HA ile yapmıştım.
Bu arada belirteyim. KULAĞINI KUYRUĞUNU İYİ AÇ.
Kablolamanın önemi son derece önemlidir. İlerde oluşabilecek sıkıntılar için şimdiden önlem almalısın.
İlk yapman gereken şey kablo teminidir.
İyi kalite kablolar ya çok pahalı, ya da pek bulunmuyor. Bu sebeple WALKMAN kablosu olarak satılan kablolardan temin etmen lazım.
[attach type=image]11722[/attach]
Bu gablodan 5 metre kadar alırsan işini görür.
Metresi 2TL civarı imiş.
https://www.merterelektronik.com/2-li-Ince-Blendajli-Walkman-Kablosu-100-Metre,PR-13882.html

sasen

Hocam tabi ki sizin profesyonel olarak yıllarca emek vererek yapmış olduğunuz çalışmaları, verin biz de yapalım demek aklımın ucundan bile geçmez.Ama şu anda  yapmış olduğunuz paylaşım ve yardımlar için ne kadar teşekkür etsek azdır. Amatörce yapmış olduğum bu çalışmada sizin önderliğinizde  doğruyu  öğrenerek yapmak  çok büyük mutluluk.Ne kadar öğrenebilirsem  benim için önemli olan o .Çünkü bu işler internetten buldum şemayı yaptımla olmuyor.Değerli zamanınızı ayırdığınız için sağ olun.

Ben geçen gün dediğiniz kablodan almıştım .Resmini yolluyorum    audio cable yazıyor üzerinde.Daha incesinden de aldım ama o  çok zayıf geldi bana.
Kutu yerleştirmede de en son şu şekil yaptım.Tamam derseniz. montaj deliklerini  delerim.

Mr_YAMYAM

Sinyal hatlarındaki kabloların ince olması çok önemli değildir.
Omik direnç hesaba katılsa bile bu tür devrelerde hiç etkisi bile olmayacaktır.
Ama senin aldığın kablolar da gayet iyi.
Girişlerden itibaren komitatöre kadar olan mesafenin 4 katı kullanılacağına göre toplam kablo uzunluğunu hesaplamış olmalısın.
Yeterince almışsan sorun yok.
Yerleşim planında şimdilik sorun yokmuş gibi görünse de ampli biraz daha sola kaymalıdır..
Sağ tarafa pikap devresi yapacak olursan sıkıntı olabilir.

sasen

2m bu kablodan almıştım pazartesi komitatör alırken 3m daha alırım.Fazla  olsun az olmasın.
Hocam anfiyi sola doğru biraz daha çektim sağda 13cm boşluk kaldı yeterli midir?

Ampli soğutucusu ile arka saç arasında 3cm e yakın boşluk bıraktım.

sasen

Yamyam Hocam Merhaba ,dediğiniz komütatörden aldım.4 kademeli aldım.Bağlantı şekli Komütatör bacaklarına kabloları lehimleyerek mi olmalı yoksa bir PCB çizip  ona mı mont edilmeli?
Kutunun arkasına İNEK ler için delme işini ve montajını yaptım.Devre kartlarının montaj yerlerini hazırladım.Ön panelin arkasına potları mont etmek için bir saç kestim.Ama size sormak isterim bu saç ile ön panel arası mesafe kaç cm olmalı bir standardı var mıdır?

Kutunun arkasına güç kablosunun  üst kısımlarına gelecek şekilde bir sigorta yuvası ile trafo öncesi sigorta koymak istiyorum.Yoksa kutu içine bir kart üzerine mi sigortayı koyayım(varistör de bağlayabilirim).

Mr_YAMYAM

Komitatör için PCB ye gerek yok. Ama estetik olsun dersen ve birer LED ile girişleri belli etmek istiyorsan PCB yapılabilir.
Ön panel ile panel arkası panel arasındaki mesafenin standardı yoktur.
Bu mesafe üreticiye göre değişir. Sendeki potların millerinin mesafesi doğrultusunda bu mesafeyi ayarlamalısın.
Sigorta değişimi için kutuyu açmak anlamsızdır. Dolayısı ile sigortaları mümkün mertebe dışardan ulaşılabilecek şekilde yapmalısın.

sasen

Hocam dediğiniz gibi dışarıdan değiştirilebilmesi için sigorta yuvası koydum. Trafoyu şimdilik direk bağladım .Estetik bir anahtar bulamadım henüz.Anfinin ve hoparlör korumanın kablolamasını yaptım.Kontrol edebilir misiniz?Daha elektrik vermedim.Eğer kablolamada sorun yoksa ton devresini bağlamadan anfiye elektrik verip gerekli ölçümleri yapayım mı?

Balance potu için 200K bulamadım .220K olur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Nisan 2019, 00:39:35Hocam dediğiniz gibi dışarıdan değiştirilebilmesi için sigorta yuvası koydum. Trafoyu şimdilik direk bağladım .Estetik bir anahtar bulamadım henüz.Anfinin ve hoparlör korumanın kablolamasını yaptım.Kontrol edebilir misiniz?Daha elektrik vermedim.Eğer kablolamada sorun yoksa ton devresini bağlamadan anfiye elektrik verip gerekli ölçümleri yapayım mı?

Balance potu için 200K bulamadım .220K olur mu?
Gayet şipirdek ve cenıfır.
Bağlantı olarak hata görmedim.
Sadece metal şaseye şaselemeyi tam anlayamadım. Boyalar iyice kazınmışsa sorun yok demektir.
Balans için 220K pot olur.

ŞİMDİ GÖRDÜM.
Ampliye giden mavi şase besleme kabloları iptal edilmelidir.

sasen

Hocam delikleri şaseye açarken vida altlarının boyasını kazımıştım.Mavi kabloları söktüm.Zaten dediğiniz gibi şaseden ground bağlantısı oluyor.Sonra anfi ve hop koruma bağlı olarak voltaj verdim.

Veeee çat pat sesler.Dedim macera başlıyor :D Hop korumadan duman  gelmişti. Fişi tekrar takıca da çat diye bir ses Söktüm baktım köprü diyotun AC bakır yolu patlamış ve köprü diyot yanmış.Değiştirdim yolu bağladım.Şaseye devreyi mont etmeden  sadece hop korumayı test ettim çalışıyor.İn ve out açma kapama  görevini yapıyor.Durum bu neden olmuştur .Ne yapayım ?Tekrar deneyeyim mi?

Mr_YAMYAM

Hoparlör korumaya voltaj sağlayan trafo uçları uygun değil.
Bu uçlar çift gerilim olarak konfigüre edilmiştir. Yani trafonun orta ucu doğrudan sistem şasesine irtibatlıdır.
Senin koruma devresinde ise köprü diyot mantığı ile bağımsız AC gerilim kullanılmıştır.
Dolayısı ile şaseye birleşik olan trafonun orta ucu köprü diyot vasıtasıyla yine şaseye kısa devre edilmiş olmaktadır.

ÖNERİ:
Köprü diyot devreden sökülür.
Resimdeki gibi 2 adet 1N4001 diyot bağlanır.
[attach type=image]11766[/attach]

Trafonun 2 kenardaki uçları bu diyotlara irtibatlı olan klemense gelecektir. Sistem şase bağlantısı, PCB şasesi ile irtibatlı olan metal şase vasıtasıyla doğrudan trafonun orta ucuna gitmektedir.

sasen

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 03 Nisan 2019, 19:49:40Hoparlör korumaya voltaj sağlayan trafo uçları uygun değil.
Bu uçlar çift gerilim olarak konfigüre edilmiştir. Yani trafonun orta ucu doğrudan sistem şasesine irtibatlıdır.
Senin koruma devresinde ise köprü diyot mantığı ile bağımsız AC gerilim kullanılmıştır.
Dolayısı ile şaseye birleşik olan trafonun orta ucu köprü diyot vasıtasıyla yine şaseye kısa devre edilmiş olmaktadır.

ÖNERİ:
Köprü diyot devreden sökülür.
Resimdeki gibi 2 adet 1N4001 diyot bağlanır.
[attach type=image]11766[/attach]

Trafonun 2 kenardaki uçları bu diyotlara irtibatlı olan klemense gelecektir. Sistem şase bağlantısı, PCB şasesi ile irtibatlı olan metal şase vasıtasıyla doğrudan trafonun orta ucuna gitmektedir.

Hocam yanlız 7812 input 35v diyor .bizim trafonun sarı 2 ucu 38.8v ac veriyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sasen - 03 Nisan 2019, 20:49:26Hocam yanlız 7812 input 35v diyor .bizim trafonun sarı 2 ucu 38.8v ac veriyor.
Cahal civelek @sasen 
2 ucu girdiğinde tek bir gerilim doğrultuluyor. Yani iki diyot çıkışında yine 18V AC yi doğrultmuş olacaksın.
Sadece şase ucunu bağlamayacaksın. Şase ucu devrenin şasesinden metal aksam ile doğrudan sistem sıfır noktasına irtibatlı olacak.
Hatta denemek için şöyle yapabilirsin.
Tüm bağlantıları sök. Trafonun sadece tek canlı uçlarından birisini, AMA SADECE TEK BİR UCU HAA,  tek bir tel ile köprü diyoda gir. Yani klemensin tek ucuna bağla. Başka hiçbir kablo olmayacak haa. Ne şaseyi ne de başka bir ucu bağlamayacaksın.
Yani trafodan çıkan bir tek canlı ucu senin devrenin AC girişlerinden sadece bir tanesine bağlayacaksın.
Bu durumda koruma devresi şaseye irtibatlı olmalıdır.
Devrede köprü diyot kullanıyor olsan da aslında TEK BİR DİYOT kullanmışsın gibi olacak yani YARIM DALGA DOĞRULTMA ile devren çalışacaktır.
Merak etme bu sefer patlayıp çatlamaz. Ben burdayım.

sasen

Mr_YAMYAM

O testi yaptıktan sonra şu bağlantıyı uygula.
[attach type=image]11768[/attach]
Köprü diyodun şase bağlantısını kes. Köprü diyodun bir bacağını kesebilir ya da PCB yi resimde göstermiş olduğum yerden kesebilirsin.
Trafodan gelen iki canlı uç devredeki AC girişlere bağlanırsa devre tam dalga doğrultma ile çalışacaktır.
Yani köpri diyodun iki diyodunu kullanmamış olacaksın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın