LM1875 ile iyi kalite ampli tasarımı

Başlatan Mr_YAMYAM, 02 Kasım 2018, 18:48:01

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 04 Şubat 2019, 21:40:04İnek'lik bendeymiş abi. Boşu boşuna iki saat entegre sök -lehimle uğraştım. Sağdaki kanalın ineğini ters bağlamışım. Şaseye sinyal, sinyale şase göndermişim.  :D
Yaw  bende su yazıyı görmeden yarim saat devreni inceledim  :D  :D
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Şubat 2019, 21:52:43Yaw  bende su yazıyı görmeden yarim saat devreni inceledim  :D  :D
@Kazasker az kalsın sana giydiriyordum. Çünkü o çalışmayan kanal da senin önerdiğin orjinal entegre vardı.  :D  :D  :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 04 Şubat 2019, 21:40:04İnek'lik bendeymiş abi. Boşu boşuna iki saat entegre sök -lehimle uğraştım. Sağdaki kanalın ineğini ters bağlamışım. Şaseye sinyal, sinyale şase göndermişim.  :D
Ben İNEK desem de ampliye İNEK derim.
Ama sen ineklik yaparda geri geri gidersen naapabiliriz? :D
Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Şubat 2019, 21:52:43Yaw  bende su yazıyı görmeden yarim saat devreni inceledim  :D  :D
KÖTEK'le O'nu @Kazasker  :D

Kazasker

Aman inekleri yanlış bağlama  :D  orjinalde olsa yanar cayır cayır  :) gökhan  kendi kendini koteklemis yamyam abi.  ;)

Mr_YAMYAM

Kıym'ETli ve de köftelik ET'li arkadaşımız @Kazasker
Madem ki sen TDA2050 lerden birisini köfte yaptın, o helde diğerini de yüce bir amaç uğruna köftehor yapabiliriz.
HF kompanzasyon için bilimsel uygulamalar yapabiliriz istersen.
Ampli devresinde boş bıraktığımız Cx kondansatörünü bağlayıp denemeler yapabiliriz.
Takribi 100nF ila 220nF arası iyi kalite bir kondansatör temin ederek Cx yerine takılır.
100ohm direncin Cx e bağlı olan tarafı ila şase arasına bir ohmmetre bağlarız.
Oradaki trimpotu çevirerek toplam direnci 500 ohm olacak şekilde ayarlarız.
Daha sonra ampliye enerji vererek dua ederiz :D
Bakalım farkı anlayabilecekmisin.
Bu fark hoparlörlerin üst frekans bölgesi ile ilgili olup, tweeterların iyi değilse anlaşılmayabilir.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 04 Şubat 2019, 22:13:29Kıym'ETli ve de köftelik ET'li arkadaşımız @Kazasker
Madem ki sen TDA2050 lerden birisini köfte yaptın, o helde diğerini de yüce bir amaç uğruna köftehor yapabiliriz.
HF kompanzasyon için bilimsel uygulamalar yapabiliriz istersen.
Ampli devresinde boş bıraktığımız
 Cx kondansatörünü bağlayıp denemeler yapabiliriz.
Takribi 100nF ila 220nF arası iyi kalite bir kondansatör temin ederek Cx yerine takılır.
100ohm direncin Cx e bağlı olan tarafı ila şase arasına bir ohmmetre bağlarız.
Oradaki trimpotu çevirerek toplam direnci 500 ohm olacak şekilde ayarlarız.
Daha sonra ampliye enerji vererek dua ederiz :D
Bakalım farkı anlayabilecekmisin.
Bu fark hoparlörlerin üst frekans bölgesi ile ilgili olup, tweeterların iyi değilse anlaşılmayabilir.

Yapalım abi iki kanal çalışıyor bi tane daha 2050 buldum  :D
Ama önce twterli hoparlör lazim.  Yada dur 2 tane çıkma twiter var onları bağlayım.
Daha önce cx için 100nf 150 nf 220 nf 2 ser adet ek wima almıştım. Sen kaliteli bir şey demistin hazirlikliyim yani  :D
Yarin 6 gibi testi başlatayım...
Aslında biz daha önce hatirlarsan cx i kısa devre etmiştik. Sonuna kadar acmistim trimpot u . Ses yükselmişti. Once 100n ile baslayayim.

gokrtl

@Mr_YAMYAM @Kazasker
 Kanalın biri diğerine göre düşük çalıyor. Bu sefer inekler de sağlam. Hoparlörlerdeki tweteer lar çalışmadığı için ton kontrolden tam verim alamadım. Asıl kontrolleri yarın yapıcam. Yine de üstünkörü bir video çektim.

https://youtu.be/PHAMYvbWS-g

Kazasker

Gökhan birde balansı iptal edip denesene bi . Ton kontrolde bass mi yok. Tam olarak videodan anlasilmiyor

Mr_YAMYAM

Ton kontrol girişindeki trimpotlar eşit ayarlanmalıdır.
Eşit ayarlanmazsa kanallar arası dengesizlik olabilir.
Tiz kontrolü tweeterlar çalışmıyorsa tam anlaşılamaz haliyle.
Eğer direk loudness ten giriş yapınca iki kanalda ses eşit değilse bazı sebeplerden olabilir.
1) Hoparlörlerin kazançlarında farklılık olmuş olabilir. Sağ sol değiştirerek test edilebilir.
2) Sonradan takılan veya önceki entegrenin genel karakteristiği kötü olabilir.
3) Çok nadiren de olsa iyi temas etmeyen header veya bağlantılardan bu gibi aksaklıklar görülebilir.
Tüm dirençlerin karşılıklı olarak aynı değerde olduğunu varsayıyorum. Feedback ve referans dirençlerinde birbirleri ile aynı gibi görünüp te değer farkı bulunuyorsa genel kazanca etki edeceklerdir.
Alıntı yapılan: Kazasker - 04 Şubat 2019, 23:54:03Gökhan birde balansı iptal edip denesene bi . Ton kontrolde bass mi yok. Tam olarak videodan anlasilmiyor
Haliyle balans potunun orta pozisyonu eşdeğer olmazsa da eşitlik bozulabilecektir.

gokrtl

Bir kaç test yaptım bilinçsizce.
Daha ayrıntılı bilgi verirse @Mr_YAMYAM  ustam. Ona göre daha bilinçli yaparım testleri.

Sistem Boştayken, Tüm elemanlar yerine takılıyken yapılan test;

Trafo Çıkış AC : 2x18.03v
Trafo Çıkış Ampli DC : 2x23.72v
Trafo Çıkış Ton Kontrol DC: 2x14.92v (tam olarak)
Hoparlör Çıkış AC: Sağ: 0.005v  Sol: 0.005v
Hoparlör Çıkış DC: Sağ: 0.000v  Sol: 0.000v

Sistem 1Khz Yükte ve Full Ses açık, Tüm elemanlar takılıyken yapılan test;

Trafo Çıkış AC : 2x17.93v
Trafo Çıkış Ampli DC: 2x22.39v
Trafo Çıkış Ton Kontrol DC: +14.90v -14.88v
Hoparlör Çıkış Full Ses AC: Sağ: 4.363v   Sol: 4.067v
Hoparlör Çıkış DC: Sağ: 0.002v  Sol: 0.000v

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 18:39:33Bir kaç test yaptım bilinçsizce.
Daha ayrıntılı bilgi verirse @Mr_YAMYAM  ustam. Ona göre daha bilinçli yaparım testleri.

Sistem Boştayken, Tüm elemanlar yerine takılıyken yapılan test;

Trafo Çıkış AC : 2x18.03v
Trafo Çıkış Ampli DC : 2x23.72v
Trafo Çıkış Ton Kontrol DC: 2x14.92v (tam olarak)
Hoparlör Çıkış AC: Sağ: 0.005v  Sol: 0.005v
Hoparlör Çıkış DC: Sağ: 0.000v  Sol: 0.000v

Sistem 1Khz Yükte ve Full Ses açık, Tüm elemanlar takılıyken yapılan test;

Trafo Çıkış AC : 2x17.93v
Trafo Çıkış Ampli DC: 2x22.39v
Trafo Çıkış Ton Kontrol DC: +14.90v -14.88v
Hoparlör Çıkış Full Ses AC: Sağ: 4.363v   Sol: 4.067v
Hoparlör Çıkış DC: Sağ: 0.002v  Sol: 0.000v
Değerler normal.
Yaklaşık 4 ohm yük ise kanal başına 4W lık bir çıkış gücünde kullanıyorsun.
Seste bozulma olmadan çıkış gerilimin 10V AC olursa ideal çıkış gücüne ulaşabilmişsin demektir.
Hoparlör üzerindeki DC ölçümleri teknik olarak birşey ifade etmez. Bu ölçümler temelde arıza ile ilgilidir.
Düşük çaptaki DC gerilimler besleme gerilimindeki farklardan oluşmaktadır ki zaten ölçülmektedir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:00:23Değerler normal.
Yaklaşık 4 ohm yük ise kanal başına 4W lık bir çıkış gücünde kullanıyorsun.
Seste bozulma olmadan çıkış gerilimin 10V AC olursa ideal çıkış gücüne ulaşabilmişsin demektir.
Hoparlör üzerindeki DC ölçümleri teknik olarak birşey ifade etmez. Bu ölçümler temelde arıza ile ilgilidir.
Düşük çaptaki DC gerilimler besleme gerilimindeki farklardan oluşmaktadır ki zaten ölçülmektedir.

10V'a nasıl ulaşacağız? Ben full sesi zaten açtım. En fazla 4.3v ölçtüm  :du:

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 20:20:4310V'a nasıl ulaşacağız? Ben full sesi zaten açtım. En fazla 4.3v ölçtüm  :du:
Kaynak sesin seviyesini yükselt

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:30:31Kaynak sesin seviyesini yükselt

O da olmazsa bozulma olmayacak şekilde ampli kazancı arttırılabilir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 20:30:31Kaynak sesin seviyesini yükselt

iphone 5s'in sesini full açtım abi. Daha nasıl bir kaynak bulabilirim ki  :du:

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 20:50:39iphone 5s'in sesini full açtım abi. Daha nasıl bir kaynak bulabilirim ki  :du:

Devrede ön kuvvetlendirici var ise kazancı arttırabilirsin. böylece kaynak sesin seviyesi yükselir.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 20:50:39iphone 5s'in sesini full açtım abi. Daha nasıl bir kaynak bulabilirim ki  :du:
O ELMA bana göre kaynak değildir. :D
Vıttırızıtıktan bir oyuncak.
İdeal kaynaklar.
1) CD okuyucu.
2) Radyo.
3) Pikap
4) PC (Çalınan eserlerin teknik özellikleri ve seviyeleri bilinmelidir)
5) Band okuyucuları.
Ancak şimdilik güç faktörüne değinmesek te olur. Sonuçta amacımız güçlü bir ampli yapımı değil, İYİ KALİTE AMPLİ YAPIMIDIR.
Ton kontrol trimpotları test amacıyla sonuna kadar açılabilir. Test sonucunda istenilen güce ulaşılabiliyorsa, optimal ayara getirilerek uygun kaynak belirlenir.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 21:12:28O ELMA bana göre kaynak değildir. :D
Vıttırızıtıktan bir oyuncak.
İdeal kaynaklar.
1) CD okuyucu.
2) Radyo.
3) Pikap
4) PC (Çalınan eserlerin teknik özellikleri ve seviyeleri bilinmelidir)
5) Band okuyucuları.
Ancak şimdilik güç faktörüne değinmesek te olur. Sonuçta amacımız güçlü bir ampli yapımı değil, İYİ KALİTE AMPLİ YAPIMIDIR.
Ton kontrol trimpotları test amacıyla sonuna kadar açılabilir. Test sonucunda istenilen güce ulaşılabiliyorsa, optimal ayara getirilerek uygun kaynak belirlenir.

Yarın pc den gireyim bari. saat geç oldu. Ton kontrolün trimpotlarını full açtım zaten :D

eee bitti mi şimdi proje? :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 21:18:18Yarın pc den gireyim bari. saat geç oldu. Ton kontrolün trimpotlarını full açtım zaten :D

eee bitti mi şimdi proje? :D
Bitip bitmediğine sen karar vereceksin.
Şu andaki ses kalitesi nasıl?
Yeterli kaliteye ulaşabildin mi?
Uygun güç ve yeterli duyum sağlanmış mı?
Tam bir test için o iki sony hop'ları amplinin iki yanına koy. Tam karşısına geçip dinle.
Volume seviyesi 2-3 civarında iken loudnesi test et.
Bass ve tiz kontrollerini test et.
Duyduğun ses yeterince güçlü ve kaliteli ise bir video çek.
Daha sonra hoparlör yapımı konusunu bitirdikten sonra yeni hoplarını aynı sisteme takarak aynı testi yapabilir böylece aradaki farkları duyabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 21:26:03Bitip bitmediğine sen karar vereceksin.
Şu andaki ses kalitesi nasıl?
Yeterli kaliteye ulaşabildin mi?
Uygun güç ve yeterli duyum sağlanmış mı?
Tam bir test için o iki sony hop'ları amplinin iki yanına koy. Tam karşısına geçip dinle.
Volume seviyesi 2-3 civarında iken loudnesi test et.
Bass ve tiz kontrollerini test et.
Duyduğun ses yeterince güçlü ve kaliteli ise bir video çek.
Daha sonra hoparlör yapımı konusunu bitirdikten sonra yeni hoplarını aynı sisteme takarak aynı testi yapabilir böylece aradaki farkları duyabilirsin.

Evet dinleme testi yapayım bir. Bu hoparlörler le nasıl olacaksa. Mid yok, tweeter yok :D

schneiderlerin ödemesini biraz önce yaptım. en geç cuma elimde.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 21:44:22Evet dinleme testi yapayım bir. Bu hoparlörler le nasıl olacaksa. Mid yok, tweeter yok :D

schneiderlerin ödemesini biraz önce yaptım. en geç cuma elimde.
Mid yoksa mid sesleri,
Tweeter yoksa ciyak sesleri duyamaz ya da az duyarsın.
Genel dinamik bandı kulağınla algılayıp, sesin kalitesini test edebilirsin.

Kazasker

Pc kaynağı yuksek gökhan. Telefon max %50 etki eder girişe. Ayrıca ton kontrol giriş Trimpotlar kaç. En 50 k kullandım. Ayarlar ise 15 giriş 35 çıkış olmalı yanlış hatırlamıyorsam. O da yetmezse 50 k ya sabitle ikisini de ben evde uyduruk hoparlörle sesi 10 kademe varsayayım 5 ten faza açamadım daha  :D  bas her yeri inletiyor onuda kısmak zorunda kalıyorum. Ama iyi film izleniyor  8)

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Şubat 2019, 23:33:07Pc kaynağı yuksek gökhan. Telefon max %50 etki eder girişe. Ayrıca ton kontrol giriş Trimpotlar kaç. En 50 k kullandım. Ayarlar ise 15 giriş 35 çıkış olmalı yanlış hatırlamıyorsam. O da yetmezse 50 k ya sabitle ikisini de ben evde uyduruk hoparlörle sesi 10 kademe varsayayım 5 ten faza açamadım daha  :D  bas her yeri inletiyor onuda kısmak zorunda kalıyorum. Ama iyi film izleniyor  8)

Ben 100k pot kullandım. Sesi sonuna kadar açıyorum kendim yanın da rahatsız olmuyorum. Sen hoparlör çıkışını ölçtün mü hiç AC de full ses de kaç volt veriyor? Ben şimdilik 4.3v aldım. Yarın pc den deneyecem. Bir de şu cd-rom ların analog çıkışı varya onun kablosundan bulabilirsem deneyecem. 40 yıl düşünsem o kabloya ihtiyaç duyacağım aklıma gelmez di :D

Mr_YAMYAM

Güç ölçümü TRUE RMS ölçü aletleri ile doğru yapılabileceğinden veriler yanlış olabilir.
Elinizdeki alet TRUE RMS değilse 100Hz ile test etmelisiniz.

Kazasker

:)  :D
Benim pot ta 100k ton kontrolde ki trimpotlardan bahsetmiştim.
Ölçümde ise 12 volt yada 13 volt ölçmüştüm.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 23:49:18Güç ölçümü TRUE RMS ölçü aletleri ile doğru yapılabileceğinden veriler yanlış olabilir.
Elinizdeki alet TRUE RMS değilse 100Hz ile test etmelisiniz.

Unit UT139C abi. True RMS olması lazım da ölçerken bir ayar yapmak gerekiyor mu? Ben direk AC kademesin de ölçüyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 23:51:20Unit UT139C abi. True RMS olması lazım da ölçerken bir ayar yapmak gerekiyor mu? Ben direk AC kademesin de ölçüyorum.
TRUE RMS ise ayara gerek yok.
Ama yüklenme 1KHz te fazla olmayacağı için 100Hz ile yeniden test edebilirsin.
Bu frekansta hem loudness hem de bass ton seviyeyi artırıldığı için max seviyeye ulaşabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 05 Şubat 2019, 23:49:47:)  :D
Benim pot ta 100k ton kontrolde ki trimpotlardan bahsetmiştim.
Ölçümde ise 12 volt yada 13 volt ölçmüştüm.

Trimpotları devrede orjinal neyse onları taktım. Full açık onlar.
12V iyiymiş ama senin ölçü aleti True RMS değil. yanlış ölçmüş te olabilirsin.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 23:53:13TRUE RMS ise ayara gerek yok.
Ama yüklenme 1KHz te fazla olmayacağı için 100Hz ile yeniden test edebilirsin.
Bu frekansta hem loudness hem de bass ton seviyeyi artırıldığı için max seviyeye ulaşabilirsin.

Abi şu ses programının adı neydi? hani frekans filan yolladığımız. dj li bişeydi sanki...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 23:55:31Abi şu ses programının adı neydi? hani frekans filan yolladığımız. dj li bişeydi sanki...
Yaf nereden bileyim.
Konu içerisinde biryerlerde linkini koymuştum.
@Kazasker  e sor biliyorsa atsın linkini.
O da bilmiyorsa, sen eşelen ecik buluncaya kadar :D

Al al senin için hazırladım.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 05 Şubat 2019, 23:57:15Yaf nereden bileyim.
Konu içerisinde biryerlerde linkini koymuştum.
@Kazasker  e sor biliyorsa atsın linkini.
O da bilmiyorsa, sen eşelen ecik buluncaya kadar :D

Abi kullanıyorsun ya  :D

Kazasker

İste buldum. Ture rms  ile de 13.5 çıkmış ti. Bir arkadaştan almıştım. Frekans testi için. Aşağıdaki resimde  patates entegrelerin ölçümü resimdeki. Basit multimetre ile. İlk test zamanları.

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Kasım 2018, 19:26:03 TON KONTROL DEVRESİNİ UNUT. >:(
HATTA SÖK AT BİR KENARA.
Öncelikli olarak ampli çıkış katını halletmemiz gerekiyor.
En basit tasarım dahi olsa, belli başlı incelikleri hesaplayıp ölçemediğimiz sürece, en kalite ve üst seviye çıkış katı devresi kullansak ta amacımıza ulaşamayız.
Öncelikli yapılması gerekenler.
Sadece ampli çıkış katı çalıştırılacak, volüme devresi ile max güç elde edilecektir.
Max. gücün ölçümü.
Ampli çıkışına AC voltmetre bağlanır. İbreli olması önerilmektedir. İbreli ölçü aletleri RMS ölçüm yaparlar. Seviye takibi kolaydır.
İbreli yoksa, digital aletler de kullanılabilir. Ancak sabit bir sinyal verilirse çıkış gerilimi sağlıklı ölçülebilir.
Bunun için SİNYAL JENERATÖRÜ gereklidir. İnternetten ücretsiz indirilebilen PC tabanlı sinyal jeneratörü uygulamaları bulunmaktadır.
Ekte ücretsiz yayınlanmış bir sinyal jeneratörü ve osiloskop programı bulunmaktadır.
Program executable, yani windows tabanında doğrudan çalıştırılabilmektedir. İnstall edilmesine gerek yoktur.
Program içerisinden sabit frekans, 100 Hz verilir. PC çıkışımız ampliye girecektir. Ampli çıkışımızda hoparlör veya uygun güçte bir direnç bağlı olmalıdır. (Test esnasında olası hatalarda hoparlörün zarar görmemesi için)
Direnç bağlanmak istenirse 16ohm en az 30W güçte olmalıdır. Böyle bir direnç temin edilemiyorsa, ocak rezistanslarından 16 ohm olarak ölçrerek kesmek ve bir DUMMY LOAD yapmak oldukça işe yarayacaktır.
Bu dummy load direncinden şase bağlantısına yakın ve 1/10 oranında (1.6ohm) kısmından bir ek alınabilirse, bu uç PC ye girilip, LINE sevi,yesinde PC ile ampli sinyallerimizi takip edip ölçebiliriz.
Belirtilen yük direnci doğrultusunda ampli çıkışımızdan en az 10V RMS gerilim ölçebilmeliyiz. Ancak bu gerilime çıkış sinyallerinin kırpılmaya girmeden ulaşmış olmak gerekmektedir. Bu bize amplimizin çıkış gücünü ifade edecektir.
Ampli çıkış gerilimimiz 10V AC RMS ye ulaşamadan bozuluyorsa yeterli güç alamıyoruz demektir. Bu durumda tasarımımızı yeniden kontrol etmemiz gerekmektedir.
100Hz te yeterli güç elde edilebiliyorsa, frekans jeneratöründen 30Hz ila 20KHz arası frekanslar teker teker verilerek çıkış gerilimleri ölçülmelidir. Böylece amplimizin frekans karakteristiğini ölçmüş olacağız.
NOT:
Frekans karakteristiği ölçümü max güçte yapılmamalıdır. Uygun çıkış gücü 1W olup, belirtilen yük empedansı için ortalama 2V olmalıdır.

Burda

gokrtl

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Şubat 2019, 00:00:11İste buldum. Ture rms  ile de 13.5 çıkmış ti. Bir arkadaştan almıştım. Frekans testi için. Aşağıdaki resimde  patates entegrelerin ölçümü resimdeki. Basit multimetre ile. İlk test zamanları.

Bu true rms değildir ya. Benim 15tl lik ölçü aletinden :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: gokrtl - 05 Şubat 2019, 23:58:46Abi kullanıyorsun ya  :D
Bir önceki mesajımda attım kafana.
İndir ve dosyayı çıkart.
Bir osiloskop bir de frekans jeneratörü var.

Kazasker

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 00:02:23Bu true rms değildir ya. Benim 15tl lik ölçü aletinden :D
Bir ara sari getirmiştim o ayrı. Nora marka dur bulayım
Bu arada 22. Sayfa jeneratör programı orda.

İste bununla ölçmüştüm @gokrtl
[attach type=thumb]11029[/attach]

Mr_YAMYAM

Sayfa 72 de PC test olarak yeniden yükledim.
İndirip açarak kullanabilirsiniz.

gokrtl

@Mr_YAMYAM  abi güçte sıkıntı var.
Şimdi kalite testi için dinleyeceğim.

Güç testi... ton kontrol trimpotları full açık

https://youtu.be/hLeDa_RNBtE

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 17:16:24@Mr_YAMYAM  abi güçte sıkıntı var.
Şimdi kalite testi için dinleyeceğim.

Güç testi... ton kontrol trimpotları full açık

https://youtu.be/hLeDa_RNBtE
0dB olarak yap, hoparlördeki voltajı ölç :)

Mr_YAMYAM

Ampli giriş seviyesi ölçülemiyorsa bu ölçümü yapmanın anlamı yoktur.
Güç testini daha sonraya bırakalım.

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 17:37:030dB olarak yap, hoparlördeki voltajı ölç :)
Yaşa serhat 0dB yapınca 10.40v gördüm.
Ancak buradaki ölçüm kriteri nedir? Normal Şarkı açtığım da 4v tan fazla göremiyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam Yamyam usta 4-5 watt yapar dedimişti. 20 Watt'lık bir entegreden 5 watt mı aldık biz şimdi?

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 17:48:32Ampli giriş seviyesi ölçülemiyorsa bu ölçümü yapmanın anlamı yoktur.
Güç testini daha sonraya bırakalım.

Abi kalite testini şuan yapıyorum. Ses iyi ama loud ve bass'ı kapatmama rağmen hala çok fazla bass var. Sanki yerler duvarlar zangır zangır titriyor...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 17:50:03Yaşa serhat 0dB yapınca 10.40v gördüm.
Ancak buradaki ölçüm kriteri nedir? Normal Şarkı açtığım da 4v tan fazla göremiyorum.
Yanlış hatırlamıyorsam Yamyam usta 4-5 watt yapar dedimişti. 20 Watt'lık bir entegreden 5 watt mı aldık biz şimdi?

Demek ki şarkının kayıt seviyesi düşük. Başka şarkılarla denedin mi?

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 17:52:12Demek ki şarkının kayıt seviyesi düşük. Başka şarkılarla denedin mi?

Kayıpsız Flac çalıyorum. Dur orjinal cd takayım

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 17:53:49Kayıpsız Flac çalıyorum. Dur orjinal cd takayım
Test ettin mi?
Ona göre bakalım ne olmuş ne bitmiş :)

Mr_YAMYAM

Ampli güç testi amplinin ulaşabileceği max gücün ölçülmesi için yapılmaktadır.
Konu içeriğindeki çıkış katımız LM1875 olduğuna göre 20-30W lık bir çıkış gücü alabileceğiz demektir.
4ohm hoparlörde 10V gerilim var ise bu hoparlörden 2.5A akım geçiyor demektir.
P=V*I
P=10*2.5=25W
Demekki amplimiz öngörülen güçte çalışmaktadır.

gokrtl

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Şubat 2019, 18:09:05Ampli güç testi amplinin ulaşabileceği max gücün ölçülmesi için yapılmaktadır.
Konu içeriğindeki çıkış katımız LM1875 olduğuna göre 20-30W lık bir çıkış gücü alabileceğiz demektir.
4ohm hoparlörde 10V gerilim var ise bu hoparlörden 2.5A akım geçiyor demektir.
P=V*I
P=10*2.5=25W
Demekki amplimiz öngörülen güçte çalışmaktadır.

Abi Şuan müzik te sıkıntı var. Sinyali 10v almayı başardık ta müzik 4-5v larda

H_SerhatY

Alıntı yapılan: gokrtl - 06 Şubat 2019, 18:11:42Abi Şuan müzik te sıkıntı var. Sinyali 10v almayı başardık ta müzik 4-5v larda
Sinyali 10V aldığında hoparlörler evi titretiyor muydu ;D

gokrtl

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Şubat 2019, 18:14:29Sinyali 10V aldığında hoparlörler evi titretiyor muydu ;D

Kulaklarımı kapatacak kadar rahatsız etmiyor.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın