Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Windows'u Ubuntu ile acıp virüs temizleme ? (1317 Kez okunmuş)

Ynt: Windows'u Ubuntu ile acıp virüs temizleme ?

Yanıt #30
@seron  Bilgisayar sıkıntısız acılırsa ve virüsler temizlenmişse kayıt defterini falan düzeltmem gerekiyor. şu programı buldum. sen bana hangi programları önerirsin ? hani şunu şunu al dursun bunu şöyle bir hatada bunu böyle bir hatada kullanacaksın dediğin ;?

Birde artık flashtan virüs bulaştırmasınlar diye bilgisayarlara USB Disk Security kurucam bugün 5 tanesine falan kurdum. kendi bilgisayarımada kurdum işe yarıyor diğer antivürüs programlarıylada uyumlu diyor ama denemedik daha.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #31
@seron  Bilgisayar sıkıntısız acılırsa ve virüsler temizlenmişse kayıt defterini falan düzeltmem gerekiyor. şu programı buldum. sen bana hangi programları önerirsin ? hani şunu şunu al dursun bunu şöyle bir hatada bunu böyle bir hatada kullanacaksın dediğin ;?

Birde artık flashtan virüs bulaştırmasınlar diye bilgisayarlara USB Disk Security kurucam bugün 5 tanesine falan kurdum. kendi bilgisayarımada kurdum işe yarıyor diğer antivürüs programlarıylada uyumlu diyor ama denemedik daha.
Tamam USB disc security zaten o iş için.
Ama kayıt defteri onarıcı yazılımların alayı
Advanced sistem care ve türevi yazılımların alayını
KESİNLİKLE ÖNERMEM

Advanced System Care
"çökertmek bizim işimiz" diye espirili karikatürüm var hatta onu şimdi bulamadım...

İşlem tamamlandıktan sonra sistemin düzgün çalıştığını denetle. Hocaya bir sıkıntı olup olmadığını sor. Sıkıntı varsa regeditten anlayan birisi yapıcak onu sen değil. Ha anlıyorsan yap.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #32
Tamam USB disc security zaten o iş için.
Ama kayıt defteri onarıcı yazılımların alayı
Advanced sistem care ve türevi yazılımların alayını
KESİNLİKLE ÖNERMEM

Advanced System Care
"çökertmek bizim işimiz" diye espirili karikatürüm var hatta onu şimdi bulamadım...

İşlem tamamlandıktan sonra sistemin düzgün çalıştığını denetle. Hocaya bir sıkıntı olup olmadığını sor. Sıkıntı varsa regeditten anlayan birisi yapıcak onu sen değil. Ha anlıyorsan yap.

ü

Dün %70 ye gelmiş bu hoca benden sonra gelmiş işten cıktım pc öyle bırakmıştım gitmiş ethernet kablosunu cıkarmış bir şeyler yapmış %70 de takıldı bende kapattım diyor bana cıldırmamak elde değilk şimdi yeniden taramaya bıraktım bilgisayarı anca bitirir. akşama doğru.

Yanıt #33
My Goooood...
Allah sabır versin. Seçenek varsa hızlı tarama yaptır.

Yanıt #34
My Goooood...
Allah sabır versin. Seçenek varsa hızlı tarama yaptır.
Hocanın hakkı varmış @Seron %70 i gecmiyor bu %70 de takılıp kalıyor.

Yanıt #35
%70 i gecmiyor bu %70 de takılıp kalıyor.
Furkan,
Yüzde 70de takılmasının iki sebebi olabilir:
1-Hatalı indirme,
2-Hatalı yazdırma.

Ben sen zaten biliyorsundur diye anlatmıyorum ama yazmasam da olmuyor anlatayım da başkaları da öğrensin.
1-Bir iso indirilir indirilmez çeksum ya da shasum gibi yöntemlerle sağlaması yapılmalıdır düzgün inmiş mi diye. Bu Çeksum ya da Shasumu site sen indirmeden verir hemen oralarda bir yerde. Ki indirdikten sonra düzgün inip inmediğine bakabilesin. Sitenin verdiği çek değeri ile elindeki isonun çek değeri tutuyorsa tamamdır; değilse hatalı inmiştir. İnternette bir sürü sağlama yazlımı ücretsiz olarak hatta portable olarak var. Ufak bir araştırma ile şraak diye bulursun o yüzden link vermiyorum.

2-Çeksum kontrolü yapılmış bir iso dosyası, yazdırılmadan evvel, yazdırma programının ayarlarından yazdırma hızını 4x gibi düşük bir hıza ayarlanmalıdır. Bu, yazdırma esnasında hata oluşmasına karşı güzel bir önlem. Ne demiş? "Hız hatayı, hata kazayı doğurur."

O kadar aksilikle karşılaştın ve işlem o kadar uzun sürdü ki ben gerildim burda... Umarım kısa zamanda çözersin. Ben buralarda olacağım. Neler olduğunu bildir ihtiyacın oldukça yardımcı olurum/z.

Yanıt #36
Dear @seron 

Cheksum için   şu linkteki programı indiriyorum : http://www.igorware.com/hasher/download

İso dosyasını Flash Belleğe yazmak için'de Rufush 3.3 kullanıyorum senin dediğin hız ayarı DVD yazmak için gerekli olan program var idi fakat Rufush ta yok.

Tüm gelişmelerden haberdar edeceğim.

Yanıt #37
Flaşbellekte yazdırma hızı sınırı olmaz zaten. Ben DVDye yazdırıyorsun sanmıştım.

Aklıma gelmişken şunuda vereyim pdf:
file:///mnt/01D368623EFF9FA0/Firefox%20%C4%B0ndirilender%20DEPO/howto_avira_rescue_system_en.pdf
google ile çevirebildiğin kadar çevir. Windows registry geçersin anahtar silme olayını da anlatıyor sayfa 12-13de.

NOT: İndirdiğin program ne tür haş değeri buluyor bilmiyorum ama isoyu sana veren site hangi tür sağlama yöntemi verdiyse o yöntemi kullanmalısın. Cheksum olarak verdiyse cheksum, bunun gibi onlarca yöntem var aviranın sağlama değerini anasayfasında göremedim umarım bulmuşsundur. Bulduysan o değer ile indirdiğin programın verdiği değerin aynı olması gerekiyor şifre gibidir.

De ki yine yapamadın/k.... Battı balık yan gider. Bu defa ESETİnkini veya Kasperskininkini indirir denersin zamanın oldukça... Ne yapalım...

Yanıt #38
Furkan bu durum ne oldu?
Ona göre başka forumlarda yönlendirme yapacağım.
Avira ile çözemediysen ona göre bunu karşılaşılmış vaka olarak anlatacağım.

Yanıt #39
Furkan bu durum ne oldu?
Ona göre başka forumlarda yönlendirme yapacağım.
Avira ile çözemediysen ona göre bunu karşılaşılmış vaka olarak anlatacağım.

Avira nın bootlu sürümü hiç bir pc de tam calışmıyor bazen %80 de bazen %70 lerde takılıp kalıyor. hiç bir yardım alamadım o programdan soruna gelir isek. cözümlenemediğinden format atıldı. bunun yanı sıra şun kendi bilgisayarıma FİDYE VİRÜSÜ bulaştı.
zar zor sistemi geri yükledim fakat neredeyse tüm dosyalarımı şifrelediği için bunun geri dönüşşü olmuyor C diskimin icine readme diye bir txt dosyası bırakmışlar hatta bir kaç yere oku beni anlamına geliyor içinde virüsün ne olduğu ne yaptığını bunun cözümü için72 saat içinde verilen emailleri geir dönüş yapılırsa şifrelenmiş dosyaları cözen programı vereceklerini söylüyor amma 290 dolar karşılığında ve bitcoin ile ödeme yapmanızı istiyorlarmış yabancı forumlarda biir herif 290 lar verip prrogramı alıp cözmüş dosyaları benden değil 290 dolar cıkması 29 kuruş cıkmaz. o yüzden 3 senelik birikimime bir format cakacağım cok şey denedim ama olmuyor bir türlü bu virüs güncel birşey cözümüde yok.

Yanıt #40
Fidye virüsü .udjvu uzantısından herşeyi şifreliyor.  bana nereden bulaştı söyliyeyim. SOLİDWORK cizim programının SOLİDCAM eklentileri var üniden ödev aldık solidcam de hem torna hemde freze icin belirli parcaların G-CODE lerini cıkaracaktık işletecektik cizdiğimiz ürünleri bende crack ararken bir key exesi gibi birşey buldum baya detaylı anlatımı vardı virüs olduğunu tahmin edemedim. ( projeleri bir an bitirmek için hızlıca iş yapmanın zararları ) daha sonra exeyi calıştırınca CPU nun tüm cekirdekleri %100 calışamya başladı bir sürü farklı farklı programlalr indirmiş sistemi geri yüklememe dahi izin vermezken bir şekilde geri yükledim. ve ne var ne yok silmeye başladım. bir kaç çeşit antivürüs ve reg defterini onaran ve boş şeyleri silen programalrı kurdum baya bir düzelmiş idi.

Takiii dosyaların şifrelenmiş olduğunu anlayana kadar. siz siz olun cok dikkatli olun yayılmaya başlamış ve bulut sürücüleri edinip dosyalarınızın yedeklerini orayada koyun. başınıza bböylle birşey gelirse hepsi gidiyor.  linuxla acıp almak falanda olmuyor bir kere şifrelenmiş.

Yanıt #41
adamların bıraktığı not ise bu

---------------------------------------------- TÜM DOSYALAR ŞİFRELİ -----------------------------------------------

Merak etmeyin, tüm dosyalarınızı iade edebilirsiniz!
Tüm dosyalar belgeler, fotoğraflar, veritabanları ve diğer önemli güçlü şifreleme ve benzersiz anahtar ile şifrelenir.
Dosyaları kurtarma tek yöntem sizin için şifre çözme aracı ve benzersiz anahtar satın almaktır.
Bu yazılım tüm şifreli dosyaları şifresini çözecektir.
Size ne garanti veriyoruz?
Şifreli dosyanızdan birini bilgisayarınızdan gönderebilir ve şifresini ücretsiz olarak çözebiliriz.
Ama biz ücretsiz sadece 1 Dosya şifresini çözebilir. Dosya değerli bilgiler içermemelidir.
Sen online genel şifre çözme aracı bakabilirsiniz:

Dosyalarınızı yok edecek çünkü üçüncü taraf şifre çözme araçları kullanmaya çalışmayın.
İndirim %50 mevcut ilk 72 saat bize ulaşın.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yanıt #42
Furkan büyük geçmiş olsun. Evet o virüs son zamanlarda oldukça yaygın hale geldi ve başa bela. İlk başlarda PTT virüsü olarak biliniyordu ama bu günlere geleceği kimsenin aklına gelmezdi. Bu virüsten korunmak için ücretli pro antivirüs gerekiyor.

SON OLARAK o verdiğin linkleri acilen siliyorsun!
Aman ha.

Yanıt #43
@seron   Tüm birikimim tecrübe edip not aldığım dünya dosyalarım yaptığım yazılımlar şemalar hepsi çöp oldu gitti şuan öyle bir haldeyim ki ipi kurup boğazımı geçiresim geliyor.

Bir sürü dergiler bulmuştum nelerim vardı. bazı entegreleri türkçeleşetirmiştim datasheetlerini onlarda gitti. şuan 0 ım. format atacağım ama son demleri bir sürü program indirip deniyor nasıl olsa gidecek belki birşey olur diye.

Yanıt #44
Bak şimdi beni iyi dinle ya da oku nasıl istersen:

Dosya şifrelemesi yapan o virüs, dosyalarını şifrelerken, dosyanın şifrelenmiş halini yeniden oluşturuyor ise, o zaman, eski hallerini de hızlı siliyor demektir. Bu da bir veri kurtarma yazılımı kullanarak, eski dosyaları "veri kırtarma yazılımları ile" geri döndürebileceğin anlamına geliyor. BU BİR TEORİ.

İkincisi şayet şifre çözme taktiği kullanacaksan, ki bu taktik işe yarar yaramasına ama, şifreli dosyanın dekripte edilmesi yıllar sürer, önceden virüsü silmek zorundasın. Virüsü silmeden taktığın her bilgisayar kuduz kapacak zombi olacaktır.

Sana moral vermek isterdim ama malesef abicim en az senin kadar üzüldüm.  Benim bu noktada yapabileceğim birşey yok. Ama şu veri kurtarma olayını düşünebilirsin. Dediğim gibi bunu yapmadan evvel virüsün kesin şekilde temizlenmesi şart. Bu da Bitdefender, Kasper..ki, Norton gibi büyük antivirüslerin ücretli pro sürümleri ile mümkün olabilir.

Son olarak, verilerin çok önemli ise ve 1000-2000TL eder diyorsan, bir veri kurtarma firmasıyla iletişime geçebilirsin. Bana sorarsa en akıllıcası bu. Diski kurcalamadan direkt işin uzmanlarına havale edersen en azından sana biraz moral olur.

Geçmiş olsun tekrar...