Windows'u Ubuntu ile acıp virüs temizleme ?

Başlatan Furkan KELEŞOĞLU, 01 Kasım 2018, 16:24:49

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Aralık 2018, 21:18:45Windows 10 makinamda 20 yıldır antivirüs kullanmıyorum. Windows'un kendi "windows defender" programı var sadece.

Bir virüs sorunum olmadı, çünkü görev listesine bakınca şüpheli bir yazılım varsa onu farkedebiliyorum, email ile gelen eklentileri çok dikkatli açıyorum, kesin güvenmediğim programları kurmuyorum. Güvenilirliği bilinen belli başlı programlar dışında bedava program kurmuyorum.

Aslında antivürüs programları artık günümüzde istihbarat örgütleri ve pazarlama şirketleri için veri toplayan spyware dir. Para vererek de alsanız, onların işi bu, kesinlikle verilen paraya değmez diye düşünüyorum.
20 yıl olduğunu zannetmiyorum ama ;D

taydin

Elektrik sayacı döndürücüsü ...

taydin

Vaktimin neredeyse tamamını arch linux makinamda geçiriyorum. Virüs geliştiriciler her zaman için en çok randıman alabilecekleri, ve kullanıcıların çoğunluğunun teknik bilgiden uzak olduğu işletim sistemlerine yöneliyorlar. Bu da tabii windows ve MacOS dur

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Aralık 2018, 21:23:11Ben windows 3.1 i de gördüm evladım :D Sen onu bilmezsin  ;)
Abi ben onu demedim. Win10 yazmışsın, Win10 zaten 2 yıldır var :)

taydin

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Aralık 2018, 21:26:17Abi ben onu demedim. Win10 yazmışsın, Win10 zaten 2 yıldır var :)

Hmm evet, anladım  :D Doğru söylüyorsun ...

Aslında Windows 7 vardı bende, yıllardır kullanıyordum, ve ısrarla "seni bedava windows 10 a güncelleyelim" mesajlarını kapatıyordum. Ama Bill amca yapacağını yaptı ve bir sabah baktığımda kendi kendini güncellemiş ve makinayı windows 10 olarak buldum  >:(

H_SerhatY

Alıntı yapılan: taydin - 23 Aralık 2018, 21:29:54Hmm evet, anladım  :D Doğru söylüyorsun ...

Aslında Windows 7 vardı bende, yıllardır kullanıyordum, ve ısrarla "seni bedava windows 10 a güncelleyelim" mesajlarını kapatıyordum. Ama Bill amca yapacağını yaptı ve bir sabah baktığımda kendi kendini güncellemiş ve makinayı windows 10 olarak buldum  >:(
Ama çok sıkıntı çıkarmıştır o zamanlar :)

taydin

Windows 7 en iyi windows'lardan birisiydi bence. Aslında windows 10 da da çok sorun yaşamıyorum, ama sık da kullanmıyorum.

Ama evde kesin bir kural var, bilgisayar'lara flaş bellek takmak yasak :) Bereket bizim velet bu kurala uyuyor, yoksa virüs kesin bulaşırdı. Çocukların flaş belleklerinde virüsler cirit atıyor, hatta bir bilgisayara takılınca virüsler kendi aralarında mücadele ediyor hagimiz daha önce bulaşacak diye  :D

Furkan KELEŞOĞLU

Bir program var bende görev yöneticinin aynısı diyebiliriz ama baya gelişmiş calışan virüsleride gösteriyor. bazen onu acıp izliyorum ne olup bitiyor diyor şu Wİndows 10 da arka planda calışan programlar var ne iş yaptıkları belli değil ben anlamıyorum birden cıkıyorlar HDD bir iş yükü bindiriyorlar %100 HDD leptopu alıyorsun kucağına Microsoft bence yeni sürümde milletin datalarını çalmayı bırakması lazım bence çünkü bunlar böyle işlere girdikce sistem gereksinimleri artıyor.

1 ay sonra nasipse şu SSD alacağım https://www.vatanbilgisayar.com/wd-240gb-green-sata-3-0-545mb-s-3d-nand-ssd-disk.html

HDD si olmayan bir leptop var elimde menteşeleri filan gitmiş fan bozuk klawye gidik ekran kartı devreye girince şarjdan cıkıp batarya giriyor devreye flash bellek üstünden ubunutuyu calıştırdım calışıyor güzel. ama donanımsal bir kaç sorunu var ve leptopu sökk tak çok yaptığı için zamanla vidaları kaybetmiş kasası bildiğiniz yamuk :)) bakalım SSD alıp takacağım böyle sacma sapan programları ilk onun üstünde deneyeceğim sıkıntı yoksa asıl bilgisayarıma kuracağım. Bu arada 2.5" HDD bağışı yapmak isteyen varsa bağışlara acığım :D
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Aralık 2018, 22:16:24Aha @Furkan41  de YAMYAM'laştı :D

Hayat bizi YAMYAMLAŞTIRIYOR Abi :D İşte neresi çok kötek alırsa orası sağlamlaşıyor :D

https://www.youtube.com/watch?v=UYHTS8KGKg0       // Dinleyelim Lütfen. :D

Furkan KELEŞOĞLU

Bilgisayara Formatı attım. n11.com üzerinden win 10 pro 64 bit lisans anahtarı satın aldım 45 TL gibi bir ücretle şuan işletim sisteminide etkinleştirdim güncelleme de alıyor yavaş yavaş programları kurmaya başladım. ama 40 kere ölçüp 1 kere biç mantığında :D

seron

Abiler hanginize ne yanıt vereyim bilemedim.

@taydin usta,
Ben de antivirüs kullanmıyorum. Bilişim geçişim çok derin değildir ama ben de windows95 ile başladım bu yola. İlk olarak 2000 yılında devletin denetiminde resmi bir kursa gitmiştim. Bilgisayar kullanmayı orada öğrenmiştim. O zamanlar "PC-Cillin" diye bir antivirüs vardı. Geçenlerde bir avira kurayım dedim, başımı az daha belaya sokacaktı uzun hikaye. Avast kurdum, yine aynı. Eskiden böyle değillerdi. Ohhh başım rahat şimdi.

Windows 10'a geçmemesi için otomatik güncellemeleri tamamiyle kapatlamısın. Hem denetim masasından, hem de msconfig'den.

Antivirüslerin veri toplama olayına gelince; iki veya daha fazla süredir gıçımı yırtıyorum, dinletemiyorum. Hatta bazıları bellemiş açıkkaynak kodlu yazılımlar sıkıntısız diye. En çok kullanılan programlardan VLC player de veri topluyor. Sorduğun zaman inkar ediyorlar.

Furkan,
Keşke güncelleme aldırmayaydın abim be ya... Güncelleme alınca zaten çöp, güncellemeyi de yeyince içine edeceksin şimdi onun.

Güvenlik meselesine gelince, antivirüs firmalarının alayı o virüsün farkındalar ve mücadele etmeye çalışıyorlar. Amma velakin;
1-Virüsün çaresi bulundukça, geliştiricisi yeni bir versiyonunu çıkarıyor.
2-Antivirüslerin sitelerini ziyaret edin. Kriptasyon virüsü (wanna cry) a karşı koruma ücretli. Ücretsiz versiyonda yok. Aklıma bu virüsü başımıza saranların aslında bazı çıkar odakları olduğu inceden gelmiyor da değil. Çünkü dikkat ederseniz, sistem son derece profesyonelce kurulmuş:

Sisteme zarar vermeyen, sadece belli uzantıdaki dosyaları şifreleyen bir virüs yapılmış.
Bu virüs, sana gönderilen bir program ve key ile çalışıyor, ticari mantık.
Ürün anahtarı sadece bir bilgisayar için geçerli, bu da virüsün çulsuz bir hekır tarafından değil de, son derece profesyonel, büyük yazılım firmalarından çıkma bir ürün gibi tasarlandığı, yani işini çok iyi bilen bir ekip tarafından yapıldığı fikrini doğuruyor.
Nedense yılardır bu işi yapanlar yakalanmıyor. Halbuki Dünyanın çeşitli yerlerinde, ağ üzerinde neler oluyor, kim ne yapıyor, kim nereye ne saldırısı yapıyor, kim kime ne virüsü bulaştırıyor takip eden, yedi sülalesine kadar bilen güvenlik kuruluşları var. Bunlar bu bir avuç serseriyi yakalayamıyorlar mı? Şu ana kadar bir sürü biliişim suçunu engelleyen, emniyet birimlerine yakalatan bilinen ve bilinmeyen bilişim suçları ekipleri, güvenlik kuruluşları neden bu çeteyi yakala(ya)mıyor?

Zaman değişti. Depolama birimlerinin boyutu eskiye nazaran muazzam arttı. İnsanlar verilerine çok önem verir oldular. Windows 95-98 yıllarında bir format atar geçerdin acımazdın. Şimdi format atacağın zaman sistemi didik didik ediyorsun yedeklenmemiş birşey kalmış mı diye...

Neden?

Çünkü o verilerin senin için büyük önemi var. Hatıraların var orada. Film arşivi, oyun arşivi yapmış olabilirsin. Çok önemli, milyon dolarlık projelerini tutuyor olabilirsin... Bunların hep farkındasın, biliyorsun. Ve bunu bilen sadece sen değilsin. Başkaları da biliyor.

Son yıllarda ABD meclisinden bir yasa geçti. Bu yasaya göre bilişim şirketleri, telekom şirketleri, yazılımlar, kullanıcı datası toplayabilecekler. Millet çıldırdı. İsyan edenler mi dersin, küfür edenler mi dersin... Ne oldu? hiçbirşey aynen devam ediyorlar. Eskiden veri toplamayan kuruluşlar bile veri topluyor artık. Ubuntu'nun yapımcı şirketi Cannonical, 2012'den itibaren veri toplamaya başlayınca, ögür yazılımın babası riçard stallman, "bu dıııt çocuklarının dağıtımlarını kullanmayın" diyerek tepki göstermişti. Aynı şekilde bir ubuntu çatalı olan linux mint de veri topluyor ve bunu saklamıyor, isteyene link atarım. Maksatları para kazanmaktır.

Topladıkları veriden senin kişilik analizini çıkarıyorlar. O verilerden senin senin için neyin ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Donunun markasını bile sen bilmezken onlar biliyor.

Şimdi başa dönün ve ne anlattığımı bir kez daha okuyun bakalım, birşey anlayabilecek misiniz...

taydin

Evet, mesela hep "bedava yazılım, bevada yazılım" o kadar çok duyar olduk ki, sanki yazılımın bedava olması normalmış gibi gelmeye başlamıştı millete son 10 yılda. Halbuki hayatta hiçbir şey bedava değildir! O yazılımların geliştirilmesi için gereken bedeli birileri ödüyor... Facebook, twitter, neden bedava? Skype neden bedava? Google neden herkesa acık bir DNS sunucuyu bedava olarak bulunduruyor? Neden birçok pahalı yazılımının crack'i, bir exe olarak internete konuyor? İşte bunun cevabı yukarıda @seron kardeşimin mesajında. VERİ TOPLAMA. Bunun dışında casusluk, ve gerektiğinde o kullanıcıya tuzak kurarak o kişinin itibarını lekeleme.

Hatta, kişinin kullandığı PC'den bedava işlemci gücü elde etmeyi de listeye ekleyebiliriz. Tabi bununla ilgili hiçbir zaman "namlusu tüten silah" netliğinde bir delil olmaz, ama şöyle bir örnek vereyim. Skype denen program, neden yüzlerce megabyte boyuta sahip? Bir kıytırık CHAT ve ses görüşmesi yapmak için yüzlerce megabyte'lık bir program gerçekten gerekli mi? Sonra, hiçbir görüşme yokken bile, Skype neden bazan BİRDEN yüksek işlemci kullanım oranına sahip görünüyor. Bence cevap basit:

Skype denen şey, üzerinde kurulu olduğu yüz milyonlarca bilgisayarın işlemci gücünü bazı müşterilerine tahsis ediyor. Siz deyin 100 bin, ben diyeyim 1 milyon bilgisayardan oluşan bir "computing farm" üzerinde nükleer fizik simulasyonu, global iklim simulasyonu, bitcoin üretimi veya benzeri birçok paralel algoritmayı çalıştırabilirsiniz. Skype'da her güncelleme geldiğinde de, belki de yeni bir müşterinin kodu da sizin bilgisayara iniyor ve yeni bir simulasyon sisteminin bir parçası oluyorsunuz :D Boş zamanlarında da ayıp olmasın diye size CHAT yaptırıyor veya dayınla görüntülü konuşmanı sağlıyor  :D

seron

Furkan KELEŞOĞLU

BİG DATA ÖRNEĞİ :D

PİZZA SİPARİŞİ:
-Gordon Pizza mı?
-Hayır efendim Google Pizza!
-Yanlış numaraymış, kusura bakmayın.
-Hayır efendim numara doğru, Google Pizza! Google olarak Gordon Pizza'yı satın aldık.
-O zaman bir sipariş verebilir miyim?
-Her zamankinden mi efendim?
-Ne yani, ne sipariş edeceğimi biliyor musunuz?
-Elbette efendim. Son 5 keredir mantarlı, sosisli, sucuklu, kalın hamur istemişsiniz.
-Tamam o zaman, aynen öyle olsun!
-Size onun yerine kuru domatesli, biberli sebzeli pizza göndersek?
-Neden ki?
-Bakıyorum da kolestrolünüz 300'ün üzerinde, üreniz de yüksek.
-Nereden biliyorsunuz ki?
-Son check-up'ınız 15 gün önce imiş efendim, ona baktım.
-Tamam, anladık. Ama ben yine kendi siparişimi istiyorum. İlaçlarımı alıyorum zaten.
-Özür dilerim efendim, ilaçlarınızı da pek almıyorsunuz. 30 tabletlik kolestrol ilacınızı alalı 90 günü geçmiş.
-Sonra tekrar aldım, hem size ne?
-Sonra tekrar almamışsınız efendim, kredi kartı harcamalarınıza baktım.
-Yahu nakit aldım. Onun kaydı yoktur.
-Nakit te almış olamazsınız 45 gündür bankadan nakit çekmemişsiniz.
-Belki bir başka nakit kaynağım var, onu nereden bileceksiniz?
-Olamaz efendim. O zaman vergi kaçırıyorsunuz demektir. Gelir vergisi beyanınızda başka bir nakit gelir görünmüyor.
-Yuh be!
-Sadece size yardım etmek istiyoruz efendim, bir kötü niyet yok.
-Biliyor musun? Artık gına geldi. Çekecem gidicem dünyanın ücra bir köşesine, ne internet, ne Google kafamı dinleyeceğim. Yeter be!
-Biraz zor efendim.
-O niye ki?
-Pasaportunuzun süresi dolmuş.

@seron  Güncellemeleri acmayınca bu DEFENDERE birşeyler oluyor. ve arka plandaki programlar cıldırıyor. bugün MALWAREBYTES anvtivürüs indirdim rardan cıkardığım gibi defender yakaladı :D sildirdim. bilmiyorum şuanlık PC de bir performans kaybı yok.

Ve artık programları bilindik tanındık siteler dışında bir yerden indirmiyorum gezginler,fulprogramlar v.b gibii yerlerden cekiyorum. Her yerde bir şey var mecbur kullanmak zorunda kalıyoruz ben telefondan bile nefret eden bir insanım. ama mecbur kullanıyoruz @seron  dediği gibi herşey , istenilse nasıl engellenir bunlar. Bizim türkiyede 1000 tane hacker varsa   9900'u bir diğer prof hackerin yazmış olduğu programı kullanarak bir başka kişiyi hacklemeye calışan bir topluluk.  Türkiye içi bir ağ sistemi kursunlar ülke içinde online olalım :D yeter artık :D

seron

Bu konu bayağı uzamış, ama net bir sonuca bağlayamamışız.

Daha evvel başıma gelen bir sorunda,
Avira bootable isosu ile,
başarılı bir şekilde temizlik yapabilmiştim. Fakat son sürümde ya bir sorun var ya da başka bir şey.

O halde bir bilgisayarda virüs sorunu olduğunda,
bootable antivirüs isolarından da faydalanılabileceğini hatırlatalım da konu bir noktada çözülmüş (gibi) olsun.

ESET,
Kaspersky,
Avast,
Avira,
Bitdefender...
gibi namı yayılmış antivirüs firmalarının bootabla antivirüs isoları kendi resmi sayfalarından indirilebiliyor arkadaşlar.
Bu tip isolara "..... system rescue cd" deniyor yaygın şekilde.

Virüssüz günler dilerim, hoşçakalın.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın