PROTEUS KULLANIRKEN TAKILDIĞIMIZ NOKTALAR. ( YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN )

Başlatan Kazasker, 25 Ekim 2018, 14:18:38

Kazasker

Slm
proteus kullanırken zaman zaman takıldığım yerler oluyor. sürekli konu açmak yerine kafama takılan sorular ve takıldığım noktaları burada sizlerle paylaşmak istiyorum.  burada hem sorunu çözmüş oluruz hemde başka arkadaşlara yardımımız dokunur belki.

ilk sorunum şu. devre yolları silik çıkıyor. void yazıyor bu yollarda ve bottom baskıda bu silik yollar çıkmıyor. bu sorunu çözemedim bir türlü. nasıl yapabilirim ?
[attach type=thumb]9637[/attach]
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

Yardım edemediğim için üzgünüm ama madem başlık açılmış ben de sorayım:
Proteusda çeyrek wattlık dirençlerin kodu nedir? Çeyrek wattlık direnç bir sürü var ve hepsinin boyutları farklı. Normal elektronikçiden aldığımız direnç işte ben bunu nasıl tarif edeyim?
İkincisi bu direnci nasıl dikey yerleştireceğim?
Haydi bakalım...

Kazasker

slm seron. o direnç kodu RES40 olmalı. ayrıca üzerine tıklayınca maus sağ tık ile sağa sola döndürebilirsin.

seron

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Ekim 2018, 15:52:51slm seron. o direnç kodu RES40 olmalı. ayrıca üzerine tıklayınca maus sağ tık ile sağa sola döndürebilirsin.
Yok abi öyle değil resim ekliyorum.
Teşekkürler

memleket

Alıntı yapılan: Kazasker - 25 Ekim 2018, 14:18:38Slm
proteus kullanırken zaman zaman takıldığım yerler oluyor. sürekli konu açmak yerine kafama takılan sorular ve takıldığım noktaları burada sizlerle paylaşmak istiyorum.  burada hem sorunu çözmüş oluruz hemde başka arkadaşlara yardımımız dokunur belki.

ilk sorunum şu. devre yolları silik çıkıyor. void yazıyor bu yollarda ve bottom baskıda bu silik yollar çıkmıyor. bu sorunu çözemedim bir türlü. nasıl yapabilirim ?
[attach type=thumb]9637[/attach]
Silik çıkmasının sebebi, ISIS tarafında elemanlar silersen veya değiştirirsen ARES bölümünde silik çıkar.

Kazasker

@memleket hocam çok yaşayın emi  :) tam da öyle yapmıştım. Allah razı olsun . devreyi yeniden çizmek yerine sabahtan beri bunla uğraştım. öğrendim sonunda  :):))

Kazasker

Kazasker

thekme

Sa herkese C ile atmega328p usart ile haberleşme yazıyorum ve proteusda deniyorum. Bantgenişliğini 9600 (boud rate) yapıyorum atmegada ama virtual terminalde 1200de veri alabiliyorum ben yanlış yapıyorum diye kütüphanleri denedim onlarda aynı şeyi yapıyor virtual terminalde herhangi bir ayarmı var yoksa proteusda birşeyi yanlışmı yapıyorum
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: thekme - 26 Ekim 2018, 00:09:51Sa herkese C ile atmega328p usart ile haberleşme yazıyorum ve proteusda deniyorum. Bantgenişliğini 9600 (boud rate) yapıyorum atmegada ama virtual terminalde 1200de veri alabiliyorum ben yanlış yapıyorum diye kütüphanleri denedim onlarda aynı şeyi yapıyor virtual terminalde herhangi bir ayarmı var yoksa proteusda birşeyi yanlışmı yapıyorum

proteusta virtual terminal ekranına farenin sol tuşu ile 2 kere tıkla acılan ekranın SS lerini al- devre bağlantısının SS lerini al ayrıca kodunda baud rate ayarlarını yaptığın kısmın SS lerini alıp buraya yükle beraber bakalım.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

thekme

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ekim 2018, 12:30:09proteusta virtual terminal ekranına farenin sol tuşu ile 2 kere tıkla acılan ekranın SS lerini al- devre bağlantısının SS lerini al ayrıca kodunda baud rate ayarlarını yaptığın kısmın SS lerini alıp buraya yükle beraber bakalım.

SS ler şöyle hazır bu benim yazdığım ama hazır library de aynını yaptı

Furkan KELEŞOĞLU

RX ve TX uçlarına 10k direnç bağlayıp şaseye ver. yani pull down yap.

Ayrıca Krsital Osilatör frekansın. nedir ? Mikro denetleyiciye 2 kere tıkla orada clock Frekansı girmeni ister orayada aynı değeri gir.
kristal ile oradaki değer aynı olsun.

Bağlantılarında sorun yok. Pull down da ekledinmi tamamdır.

ATMEGA lar ile hiç uğraşmadım ama hazır kütüphane ile deneyincede aynısını yapıyor ise senin donanımsal bir sorunun vardır. kesin ve net. sen bu dediklerimi bir yap bakalım değişen bir şey olacak mı ?

Ayrıca Bu linki buraya bırakıyorum madem uğraşıyorsun Serial haberleşme ile sana faydası olacaktır. : http://enderunix.org/docs/hard_soft-uart.pdf

thekme

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ekim 2018, 21:37:04RX ve TX uçlarına 10k direnç bağlayıp şaseye ver. yani pull down yap.

Ayrıca Krsital Osilatör frekansın. nedir ? Mikro denetleyiciye 2 kere tıkla orada clock Frekansı girmeni ister orayada aynı değeri gir.
kristal ile oradaki değer aynı olsun.

Bağlantılarında sorun yok. Pull down da ekledinmi tamamdır.

ATMEGA lar ile hiç uğraşmadım ama hazır kütüphane ile deneyincede aynısını yapıyor ise senin donanımsal bir sorunun vardır. kesin ve net. sen bu dediklerimi bir yap bakalım değişen bir şey olacak mı ?

Ayrıca Bu linki buraya bırakıyorum madem uğraşıyorsun Serial haberleşme ile sana faydası olacaktır. : http://enderunix.org/docs/hard_soft-uart.pdf

Atmegada osc frekansı kristal frek ile aynı zaten aynı olmayınca terminaldeki karakterler sapıtıyor. Pull downlarıda yaptım yine boud rate düzelmedi.Türkçe kaynak bulmaz zor ve az olduğu için genelde inglizce sitelerden çalışıyordum bu gonderdiğin dosya güzelmiş teşekkürler :)

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: thekme - 27 Ekim 2018, 01:51:22Atmegada osc frekansı kristal frek ile aynı zaten aynı olmayınca terminaldeki karakterler sapıtıyor. Pull downlarıda yaptım yine boud rate düzelmedi.Türkçe kaynak bulmaz zor ve az olduğu için genelde inglizce sitelerden çalışıyordum bu gonderdiğin dosya güzelmiş teşekkürler :)

Nedemek rica ederim. Olmassa şu osilatör bloğunu kaldır sadece mikro işlemciye 2 kere tıklayıp calışma frekansını oraya gir yeter bozuyor olabilir biribirini

thekme

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Ekim 2018, 12:07:30Nedemek rica ederim. Olmassa şu osilatör bloğunu kaldır sadece mikro işlemciye 2 kere tıklayıp calışma frekansını oraya gir yeter bozuyor olabilir biribirini
onuda dedim olmadı :D başka çözümler ariyicam artık :D

thekme

Serial porttaki sıkıntıyı çözdüm 2 3 gündür kafayı yiyicektim. Proteus atmega328p yi direk tanımlı olarak clkdiv8 ayarını programed yapıyor.Bu yüzden çalışmıyor onu unprogramed yapınca düzelti.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: thekme - 28 Ekim 2018, 14:51:48Serial porttaki sıkıntıyı çözdüm 2 3 gündür kafayı yiyicektim. Proteus atmega328p yi direk tanımlı olarak clkdiv8 ayarını programed yapıyor.Bu yüzden çalışmıyor onu unprogramed yapınca düzelti.
sorunu cözmene sevindim aklıma hiç gelmemişti öyle bir şey buda bize yeni bir tecrübe oldu.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın