12VDC'yi 500VDC(2A)' ye yükseltmek

Başlatan VivaBocaFener, 22 Ekim 2018, 22:20:56

VivaBocaFener

Öncelikle herkese merhaba.
Bir Akım vericisi tasarlamam gerekiyor.Uzmanlık alanım güç elektroniği olmadığı için sizlerin bilgisine danışmak istedim.
Cihazımın 12V gerilimi 500VDC(2A)'ye yükselmesi gerekiyor.
Sizce ;
>>>DC-DC converter yaparak mı yükseltmeliyim?
>>>Normal bir inverter devresi ile 12VDC'yi ac ye çevirip daha sonra AC'yi yükseltip tekrar DC'ye mi doğrultmalıyım?
>>>SMPS inverter devresi ile yapabilir miyim?
>>>Bunların dışında bana önerebileceğiniz bir yol var mı?
Biraz karışık olmuş olabilir.Sorularımda ve cihazımda anlamadığınız bir yer olursa açıklayabilirim.İyi akşamlar.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

seron

ikinci şık olmaz.
SMPS dönüştürücü lazım size yani 3. şıkta bahsettiğiniz şey. Tabi sağlam bir kaynak gerekiyor söylememe gerek yok.

thekme

Flyback converter ile çok rahat 500V a yükseltirsin aşağıdaki sitede örnek şemalar var bakıp hesaplayabilirsin.Boost converter ile yükseltmeye çalışırsan duty biraz sıkıntı olabiliyor en güzel Flyback converter yap .
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/smps_e.html#Aww
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

asma

Alıntı yapılan: thekme - 23 Ekim 2018, 15:41:22Flyback converter ile çok rahat 500V a yükseltirsin aşağıdaki sitede örnek şemalar var bakıp hesaplayabilirsin.Boost converter ile yükseltmeye çalışırsan duty biraz sıkıntı olabiliyor en güzel Flyback converter yap .
http://schmidt-walter-schaltnetzteile.de/smps_e/smps_e.html#Aww
500V sorun değil , 1KW güç sorun olur. flyback bu iş için zayıf kaçar.
Push Pull tercih edilebilir. (giriş gerilimi düşük olduğu için) Linktekilerden biri değil.  ;)
Kolay gelsin.

thekme

Linktekileri örnek amaçlı attım :D zaten trafonun sekonderinden 1kw çekmek için primerde de 1kw olması lazım 12V 83 A akım basması gerekir zaten push pull daha iyi bir tercih olabilir :D
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

VivaBocaFener

Öncelikle iyi geceler.
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
12V ile max 500W 24v ile max 1000W olarak cihazı tasarlamak istiyorum.Burada gerilimin değeri çok önemli değil(Giriş voltajı ile çıkış voltajı olan 480 voltu 10 eşit parçaya bölüp çıkış vermek istiyorum.yani 12,24,36...480V luk her çıkış 1000W olacak şekilde çıkışlarımın olması gerekiyor.)Asıl önemli olan yük altında gerilimin çok salınım yapmaması çünkü akımın çok salınmaması gerekiyor.Önemli olan diğer konu ağırlık.çok ağır olmaması gerekiyor.Bu yüzden trafonun ağırlığı önem arz ediyor.Full bridge smps ya da push pull smps(başka bir tür de olabilir) hangisi benim işimi görürse yönümü ona çevireceğim.

asma

Alıntı yapılan: VivaBocaFener - 24 Ekim 2018, 01:02:02Öncelikle iyi geceler.
Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.
12V ile max 500W 24v ile max 1000W olarak cihazı tasarlamak istiyorum.Burada gerilimin değeri çok önemli değil(Giriş voltajı ile çıkış voltajı olan 480 voltu 10 eşit parçaya bölüp çıkış vermek istiyorum.yani 12,24,36...480V luk her çıkış 1000W olacak şekilde çıkışlarımın olması gerekiyor.)Asıl önemli olan yük altında gerilimin çok salınım yapmaması çünkü akımın çok salınmaması gerekiyor.Önemli olan diğer konu ağırlık.çok ağır olmaması gerekiyor.Bu yüzden trafonun ağırlığı önem arz ediyor.Full bridge smps ya da push pull smps(başka bir tür de olabilir) hangisi benim işimi görürse yönümü ona çevireceğim.
Biraz daha net bilgi verirseniz , yönlendirme daha kolay olacaktır.
• 12V ile 500W , 24V ile 1000W güzel değerler. Ancak iki ayrı model düşünülmüyorsa , aynı trafoyla iki iş yapılacaksa işiniz zor.
• 480V 10 eşit parça olunca 48,96,144 şeklinde gider. (sorun o değil) Her çıkış 1000W 'olamaz' ancak her çıkış 2A olacak derseniz bir ışık var.
• Yük altında gerilimde salınım olmazsa ve yük sabitse akımda salınım olmaz. Bunlar birbirne bağlı değerler.
• İstekleriniz netleştikten sonra , 24Vdc ile çalışan 1KW lık smps , 1KW lık PC power supply kadar olur. Çok büyük ya da çok ağır olmaz.
 'olmaz' dediğim bölüm isteniyorsa 1KW lık 10 adet sekonder 1KW güç alınabilecek troya sarılmaz (sığmaz) Sanırım 6 kat büyümesi lazım. Çıkış diyot ve filtre elemanları da 10 kat artacak. PC den örnek verecek olursak mini tower kasa içine sığdırmak mümkün olur herhade. Ama bence ağırlık veya ebatlar bu işin yapılabilirliğinde ikinci planda kalır.
Kolay gelsin.

taydin

1000W çıkış gücünden bahsediyoruz. 12V kaynağın 100 Amper akımı rahatlıkla verebilecek bir kaynak olması lazım. Kullanılacak inverterin de bu akımlarla çalışacağını düşünürsek, bu sistem ne ucuz nede hafif olur (IGBT ler için kullanılacak soğutucuların boyutunu ve ağırlığını düşünün)

Ben olsam, eğer mümkün ise, giriş voltajını daha yüksek yapardım. Eğer 12V yerine 48V kullanma şansınız varsa (mesela araba aküsü yerine kamyon aküsü, ve birden fazla aküyü seri bağlayarak), devredeki akım değeri 25 Ampere düşüyor. Bu hem maliyeti hem de boyutu ciddi oranda düşürecektir.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın