İlgimi ve İnancımı Yıkmaya Çalışanlar?

Başlatan H_SerhatY, 19 Ekim 2018, 22:45:41

H_SerhatY

Arkadaş bu nedir yaa... Her önüme gelen şu işleri bırak diyor kafayı yiyeceğim.
Biri der ki "Delikli plakete devre yapılır mı?",
Biri der ki "Git bi' matkap al, sonra gel.",
Birileri de hiçbir şey yazmamaya başlar.
Ben anlamıyorum hocam, bende mi bi' sıkıntı var ya? Bir devre yapacağım dedim bir dövmedikleri kaldı. Neyse, şu elimdeki iş bir bitsin, ben göstereyim delikli plakete devre yapılır mı, yapılmaz mı...

Mustafa281

Delikli plakete devre yapılır, yapılmaz diyen birisi çıkmadı lakin basit olur yani o devre çalışır ama bir yandan da vızırdar

seron

Delikli plakete amfi yapabilirsin.
Baskılı devreye göre daha az sağlıklı olabilir; ama bazen de iyi çalışabilir. Ben yaptım, oldu. Delikli plakete işitme cihazı yaptım. Radyo vericisi yaptım. Ama frekansını tutturmaya çalışana kadar akla karayı seçtim. Sonradan radyo frekans devrelerinin delikli plakete yapılmaması gerektiğini öğrendim. Yine delikli plakete güç devresi yaptım basit. Kimse de niye öyle yapıyorsun demedi, diyemez. Şöyle mi çizeyim, burdan bu yolu geçireyim diye vakit kaybediyorsun.

Kimse inancını yıkmaya çalışmıyor. Sen kararsızsın ve motivasyon eksikliğin var. Yapıp yapmamak konusunda ya da hangisini yapmak konusunda karar veremiyorsun.

Açtığın konulara ilgi azalıyor. Çünkü gereksiz yere uzuyor, sohbet başka yerlere gidiyor. Hiçbirşey yapıp paylaşmıyorsun üyeler sıkılıyor.

Açtığın konularda tek bir kişiden yardım istiyorsun. Bu da diğerlerini umursamadığın anlamına geliyor(öyle istemesen de öyle anlaşılıyor). Diğerleri de yardım etmiyor. Başlık açtığın zaman başlığa bir üyenin adını yazma. Başlıkla üye çağırma. Ve başlık altında ben filanca üstadın namını duydum da geldim bana yardım etsin deme. İlgisi olan zaten sana yardım eder.

Açtığın başlıklarda:
-Elektronikte ne seviyede olduğunu söyleyerek başla. Eğitiminden bahset.
-İstediğin şeyi ne için istediğini söyle. Öğrenmek istiyorum/Edinmek istiyorum.
-Malzeme edinme imkanlarından bahset. Hiç ummadığın, seni fırçalayan birisi sana bir bakmışsın malzeme gönderir. Hatta yapıp gönderede bilir. Bakarsın o kişi senden para almadığı gibi kargo parasına kadar ödeyedebilir. Ummadık taş hesabı. Ama bazen kimse ilgilenmeyebilir. Bunun için kimseyi suçlayamazsın. Bir nedeni vardır herhal diye düşün...

-Bizler bu forumda (bizler derken ben değilim) hazır alınmasın, yapılsın öğrenilsin isteriz. Ama senin ihtiyacın sadece salt bir "ihtyaç" ise, o takdirde sana hazırını almanı öneririz. Bir insan bir şeyi öğrenmek zorunda değildir; hangi ürünün daha iyi olduğunu sormak ona göre almak istiyordur, ona da yardımcı oluruz. Niye öğrenmiyo da hazırını alıyo diyeni önce ben döverim. Sana ne.

Şunu unutma: elektronik zordur. Bir de yetmiyor gibi herkes birşey söyleyebilir, bazen kafan karışır duraklar kalırsın.

Elektronik çok masraflı bir alandır. Para yoksa makaleleri oku, videoları izle oralardan iyice öğren. Öğreneceklerinin de sınırı yok ben sana söyleyeyim.

Sen herşeye yanlış yerden ve erken başladın senin sorunun bu. Bu nedenle kimseye küsme. Biraz ara ver dinlen, kararını ver yeniden başla. Burada yeni ve içeriği anlaşılır başlık aç, o başlığı temizce devam ettir. İdeal güç kaynağı için de aynı başlığı kullan; zira o güç kaynağı yapacağın devreyi ilgilendiriyor o anlık. Baktın başlığı açtın aa devam ettiremiyorsun, ara vermek zorunda kaldın. Tamam ara ver birşey olmaz. İki ay sonra gelir o başlığı bulur devam edersin. İki yıl sonra gelip eski başlığına arkadaşlar konuyu şöyle çözdüm diyeni gördük burada. Ama kimse de onu dövmedi. Hatta "Beğen" butonuna basanlar oldu.

İyi çalışmalar, hoşçakal.

H_SerhatY

@Mustafa281 hocam size özel olarak bir şey söylemedim, yanlış anlamayasın. Herkes senin gibi düşünüyor. Ama düzgün yapıldığı sürece her devre her yerde çalışır.(RF hariç, o ayrı bir şey.) Benim Push-Pull amplilerde distorsiyonu düşürmek için bir düşüncem vardı. Çizdim, denedim, ki denemeyi breadboard'da yaptım, delikli plaketi boşver :) Çalıştı. Ve önceden yaptığım TDA2822M amplifikatörden [PARDON SES ÇIKIŞ KATI(!)] sonra "OH BE" dedirtti. Çünkü o kadar sessizdi ki, müzik çalmayınca veya cihaz bağlı değilken çalışmıyormuş hissiyatı veriyordu. Kimseye de göstermedim, göstermem de. Sadece böyle bir düşüncem var, denemeden uygulamaya geçireyim mi dedim, gelen cevap şu: "Yapma çünkü olmaz, çok uğraştırır." Sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi davranıyorlar. Çok şey biliyorum demiyorum, ama hiçbir şey bilmediğimi düşünüyorlar, işte onu sevmiyorum.
@seron
Hocam delikli plakete güç kaynağı için devre yaptım. Birkaç gün sonra da yükselteç kısmını bitirmiş olurum. Okuldan dolayı çok zaman ayıramıyorum.
Haklısın, kararsızlık var. Ancak insanlar sanki 10 yıldır elektronikle uğraşıyormuşum gibi davranıyor.
Üstte dediğim gibi, güç kaynağı devresi yaptım. Onu yakında paylaşırım.
Tek bir kişiden yardım istiyorum, bari istediğime değseydi. Tüm forum bana düşman. Tabii burada size karşı demiyorum, anlayan anlıyor.
Elektronik seviyem mi? 100 üzerinden 1 olur, o da en fazla.
Malzeme mi? Hocam açık ve net, bir kondansatör bile bulamıyoruz.

Bugünün konusu:
Düşün, karar ver, yap.

pwm.c

@H_SerhatY öncelikle kim olduğunu ve ne yaptığını bilmeyerek yazıyorum. 
Şu delikli plaket konusunda kendi görüşlerimi belirtmek istiyorum.  ben 1996 yılından beri devre yapıyorum ve tasarımlarımın %90ı delikli plaket üzerine.  bu güne kadar en ufak sorun yaşamadım.  "olmaz" diye bişey yok bunu söyleyen ya bilmeden söylüyor yada kendi hatasını delikli plaket üzerine yıkıyor.  devre dizaynını doğru yaparsan baskıdevreden daha iyi çalışacaktır.  ama bu dizayn işi epey ustalık ve el becerisi gerektirir. kimi devreler var kargacık burgacık dizilmiş ve heryerinden kablolar yürütülmüş. böyle dizaynlar elbette sorunlu olur.  kendi devrelerimde kablo kullanmam ve malzemeleri düzenli biçimde  yerleştiririm.  daha sonra devrenin lehim yerlerini  izopropil alkol yada selülozik tiner ile  temizlerim. bunu yapmayanların sorun yaşaması elbette beklenir. 
şu var ki delikli plakete yaptığım devreler  her nedense baskıdevreden daha küçük boyutlu oluyor.  sanırım bu kendi becerim ama delikli plakete olmayacak devrelerde var. ilk olarak SMD malzemeler için uygun değil. dahası bazı entegre bacakları delikli plakete uymuyor.  birde delikli  plaketten bir malzeme sökmek ve değişitrmek işkence oluyor. RF devrelerine gelince onların montaj yöntemi çok farklı.  uzay bağlantısına benzer bir yöntemle yapılır ve  ground plan gerektirir.  yani plaketin türüylle değil devre yapısıyla alakalı bir durum bu.

şimdi gelelim seni zora sokanlara.  hey şeyden önce sen daha yeni başlamışın ama biz çok uzun yıllar bu işin içindeyiz.  bizim ilk zamanlarımızda bilgisayar ve internet imkanımız hiç yoktu. ayrıca elektroniğin ne okulunu okuduk nede işini yaptık. kendim kitaplardan ne öğrenebildiysem öğrendim.  şimdi yeni yetişenlerde her imkan olmasına rağmen birsürü şikayet ve hazırcılık girişimi görüyorum. " bana şu devreyi yap ve ücreti ne olur" diyen mesajlar alıyorum.  bunlar hoşuma gitmeyen hareketler. amacınız öğrenmek ise bunu kendiniz başarmalısınız. başkalarını zorlamaya hakkınız olamaz.

Ayrıca, öğrenmek isteyenlerin önüne engel koyanlar yok değil. bunların yüzlercesi benim başıma geldi. ilk zamanlarda kaynak kıtlığı yaşadığımız için  yaptığımız devre ve projeleri herkesle paylaştık ki başkalarıda bizim gibi sıkıntı yaşamasın diye. ama öyle şeyler duy dukki inanamazsın. yok efendim öğrencileri hazıra alıştırmışım, PIC kullanmışım ve bunu ASM ile yazmışım.  daha bitmedi, CCS kullanılmazmış XC dururken, PIC ve Arduino kullnılmazmış ARM dururken (sizin ARMınıza ... ) neymiş efendim 1000usd verip CCS lisansını almamışım, vb... böyle uzadı gitti.  senin duydukların da buna benzer şeyler işte.  baskıdevre dururken delikli plaket kullanılırmı yav... meselesi.  bunu bir Nasrettin hoca hikayesiyle anlatayım:
"Nasrettin hoca bir gün oğlu ile eşeğini yanına alıp alışveriş için kasaba yolunu tutmuş gidiyorlardı.  oğlunu eşeğe bindirip kendi önden yürüyormuş. bir köy içinden geçerken bunları gören birileri konuşmaya başlamış:
- şunlara bak yaşlı başlı adam yürüyorda genç adam eşeğe oturmuş.
Bunları duyan hoca eşekten oğlunu indirip sonra kendi binmiş. sonra başka bir yerden geçerken bunu görenler:
- şu adama bak parmak kadar çocuğu yürütüp kendi eşeğe binmiş.
Hoca bunlarıda duyunca hemen oğlunu da eşeğe bindirip birlikte gitmişler.  sonra biryerden geçerken yine onları görenler başlamış konuşmaya:
- şu vicdansızlara bak. zavallı hayvanın üstüne ikisi birden binmişler.
hoca bunun üzerine ikiside eşekten inip yaya yürümeye başlamışlar. yine biyerden giderken birileri konuşmaya başlamış:
- şu salaklara bakın eşek boş gidiyorda birisi bile üstüne oturmuyor.
Hoca bu duruma dayanamamış ve uzun bir kazık bulup eşeğin ayaklarını buna bağlayıp oğlu ile beraber sırtlarına alıp gitmeye başlamış. 
gerisini siz düşünün artık :)
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

seron

Alıntı yapılan: pwm.c - 21 Ekim 2018, 21:22:23(...)
Hoca bu duruma dayanamamış ve uzun bir kazık bulup eşeğin ayaklarını buna bağlayıp oğlu ile beraber sırtlarına alıp gitmeye başlamış. 
gerisini siz düşünün artık :)
Bir başka anlatıya göre Hoca sinirlenir ve "haydi oğlum haydi, biz bildiğimizi yapalım. Başkalarının lafına bakarsak..." diyerek ilk hallerine dönerler.

Kızcak birşey yok. Arkadaş biraz dağınık. İlgisini toparlamaya çalışırken aklı karışıyor.  XXXX entegresiyle ampli yapacağım diye başlık açılıyor, acaba şu entegreyle de olur muydu diye konu dağılıp gidiyor.  Hatırladığım kadarıyla delikli pertinaksa yapma diyen olmadı. Orada yanlış anlaşılma vardır. Delikli pertinaksa düzgün olmaz veya güzel olmaz demek istenmiştir. Yapmaya çalıştığı devre seviyesinin biraz üzerinde kalıyorsa orada sıkıntı çekiyordur. İsyan edecek olsam ben ederdim. bana yardımcı olunmuyor değil ama, bir soru sorduğum zaman inceden bir "lan bi ...tir git yaa" deniyormuş gibi hissediyorum. Yani forumda sanki böyle bir elektrik varmış gibi geliyor bana. Yine de yuvarlanıp gidiyoruz işte...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: seron - 22 Ekim 2018, 19:40:51Bir başka anlatıya göre Hoca sinirlenir ve "haydi oğlum haydi, biz bildiğimizi yapalım. Başkalarının lafına bakarsak..." diyerek ilk hallerine dönerler.

Kızcak birşey yok. Arkadaş biraz dağınık. İlgisini toparlamaya çalışırken aklı karışıyor.  XXXX entegresiyle ampli yapacağım diye başlık açılıyor, acaba şu entegreyle de olur muydu diye konu dağılıp gidiyor.  Hatırladığım kadarıyla delikli pertinaksa yapma diyen olmadı. Orada yanlış anlaşılma vardır. Delikli pertinaksa düzgün olmaz veya güzel olmaz demek istenmiştir. Yapmaya çalıştığı devre seviyesinin biraz üzerinde kalıyorsa orada sıkıntı çekiyordur. İsyan edecek olsam ben ederdim. bana yardımcı olunmuyor değil ama, bir soru sorduğum zaman inceden bir "lan bi ...tir git yaa" deniyormuş gibi hissediyorum. Yani forumda sanki böyle bir elektrik varmış gibi geliyor bana. Yine de yuvarlanıp gidiyoruz işte...
Hocam işler çok karışıyor. Şimdi elimin altında entegreler var, çok olmasa da birkaç tane...
Normalde TA7240AP yapacaktım. Entegre ilk sorduğumda yoktu, forumda bir hocamdan istedim. Onda da yokmuş. İnternetten de tek entegre için sipariş vermek, ne bileyim. Biraz saçma geliyordu. Bugün de gidip sordum, entegre gelmiş. Ancak çok pahalı. 20 lira diyorlar. Baskısı, diğer malzemeleri vs. derken 60-70 lira olacak. Bir de trafo al, kutu bul derken 200 lira olur.
Sonra eve geldim, az malzeme ile neler yapabilirim diye baktım. Elimde bir tane bulunan bir entegre var, TDA2003. Köprü uygulamaları da varmış. Araştırmaya devam tabii :) Baktım, çok pahalı da olmuyor. Madem öyle, bundan yapayım dedim.
Ve kararımı değiştirmeye hiç niyetim yok.
Okulda bilgisayar hocası var, baskı devre yapabiliyormuş. Elinde matkap falan da bulunuyor, baskı devre konusunda ondan yardım alacağım.
Bir de, size en azından inceden diyorlar. Ya bana ;D

seron

Yok ben "diyorlar" demedim canım, sanki öyle bir elektrik var gibi geliyor dedim. Sen bu konuyu fazla uzatma bence. Elindekileri tamamlayıp hazır olduğunda başlık açıp koy ortaya. Gerisi gelir. Bu başlıkda burada dursun haklıysan gelir haklıymışım dersin.
İyi çalışmalar, iyi dersler.

Mustafa281

@H_SerhatY sana açtığının konunun birinde tda2003 ile yapılmış bir pdf dosyası yüklemiştim ve nasıl yapılacağını da belirtmiştim o dediklerimi yaparsan ne okulda hocayla uğraşırsın ne de bu forumda biriyle tartışırsın, yap o devreyi bütün sorunun çözülecek :))

Furkan KELEŞOĞLU

Elektroniğe ilk atılışta böyle şeyler olabilir bir şeyi oluşturmanın veya yapmanın bir çok yolu olabilir ve sen bir tanesini öğrenip benimsemişken ulan bune ozaman diyip aklın karışabilir.

- Standarlaşmanın dışında kullanılan tabir ler veyahut ingilizce cevirme yapmalar eski ustaların akla mantığa sığmayacak yapılara veya entegrelere isimler koymaları ve senin bunları duydukca aklının karışması.

-herşeyi bir anda cözmek istemen. ve yine bilgisi dışında insanlara sorman ve onların sana ters karşılık vermesi bu sıkıntıları doğurur. o yüzden OKUL daki öğrenim cok önemlidir . Her nekadar kötü olsada temel standart temeli orada öğrendikten sonra bu Denizlerde yüzmeyi daha iyi öğrenirsin.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

H_SerhatY

@seron haklısın hocam. Fazla uzatmaya gerek yok.
@Mustafa281 hocam o TDA2030 değil miydi? Bir de bende matkap yok, o yüzden okuldaki bilgisayar hocası ile yapacağım. Yoksa ben de isterim tek başıma yapayım.
@Furkan41 hocam şu an lisedeyim. Opamp ile yapılmış bir devre vardı, okuldaki tüm bilgisayar hocalarına sordum, bana bakıp "Bu ne lan?" dediler. Tabii bu işin şakası ama bir şey anlamadılar. Birisi dedi ki bunlar üniversitede anlatılıyor. Doğru mu söyledi bilmiyorum ama sanırım öyleymiş.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ekim 2018, 16:07:32@Furkan41 hocam şu an lisedeyim. Opamp ile yapılmış bir devre vardı, okuldaki tüm bilgisayar hocalarına sordum, bana bakıp "Bu ne lan?" dediler. Tabii bu işin şakası ama bir şey anlamadılar. Birisi dedi ki bunlar üniversitede anlatılıyor. Doğru mu söyledi bilmiyorum ama sanırım öyleymiş.

Bu Sorunun cevabı kırmızı renk ile cizili kısımda verilmiştir. Bilgisayar Hocasına Opamp sorulmaz. onlar üniversitede dijital elektronik dersinde ona bir dokunmuşlardır sınavdan geçelim yeter derler ki onlara da okadar gösterilir zaten.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Ekim 2018, 11:32:12-herşeyi bir anda cözmek istemen. ve yine bilgisi dışında insanlara sorman ve onların sana ters karşılık vermesi bu sıkıntıları doğurur. o yüzden OKUL daki öğrenim cok önemlidir . Her nekadar kötü olsada temel standart temeli orada öğrendikten sonra bu Denizlerde yüzmeyi daha iyi öğrenirsin.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Furkan41 - 23 Ekim 2018, 17:16:44Bu Sorunun cevabı kırmızı renk ile cizili kısımda verilmiştir. Bilgisayar Hocasına Opamp sorulmaz. onlar üniversitede dijital elektronik dersinde ona bir dokunmuşlardır sınavdan geçelim yeter derler ki onlarada okadar gösterilir zaten.

taydin

Serhat kardeşim, elektroniğe meraklı olduğun belli oluyor. Heveslisin ve birşeyler yapmaya çalışıyorsun. Elinde hangi ekipmanlar var şu anda? Multimetre, havya, güç kaynağı, el aletler vesaire var mı?

Eğer varsa, basit TDA2030 kullanan bir anfiyi yap, bitir ve çalıştığını gör. Buraya da resimleri, videoyu paylaş! Delikli plaket miş, tamamen plaketsiz, herşey havada birbirine bağlıymış, önemli değil şu aşamada. Bir projeyi bitirmek insana bir sonraki proje için büyük motivasyon sağlar. Bir an önce bunu bitir ve sonuçları burada paylaş. Bir şeye ihtiyacın varsa da söyle, okuduğum kadarıyla birçok kişi yardım etmeye istekli. Ben de elimden geldiğince yardım ederim.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...

H_SerhatY

...