Zavallı işlemci :D

Başlatan Mr_YAMYAM, 18 Ekim 2018, 20:35:37

Mr_YAMYAM

Eski PC'lerden performans alabilme çalışmalarımı herkes bilmektedir.
Bu merakım doğrultusunda son girişimim paraya kıyıp yeni model ekran kartı almak oldu.
Gel gelelim sistemim eski olduğu için, bir dünya paraya kıyıp almış olduğum ekran kartım haliyle tam performans ile çalışmamaktadır.
Usulen kurmuş olduğum WINDOWS7 sürümünde ön testleri yaptım. Sistem derecelendirmesinde ekran kartım tavan yapmış durumda :D
[attach type=image]9608[/attach]
Donanım bilgilerim doğrultusunda yapabildiğim optimizasyon çalışmalarında, RAM olsun anakart veriyolları olsun son derece sağlıklı çalışmaktadır. Zaten resimden de anlaşılmaktadır.
Kullanmakta olduğum PC AHCI desteğine sahip olmadığı için SSD diskimi mecburen IDE konfigürasyonunda kurdum.
Buna rağmen 7.5 gibi yüksek bir derecelendirme puanı aldı :D
Haliyle benim yere göğe sığdıramadığım DUO serisinin extreme sayılabilecek işlemcisi en alt seviyelerde kaldı :D
Bu kurulumdan önce aynı sistemde QUAD 8200 işlemci ile de test almıştım.
Puan 7.1 civarı almış olsa da kuzey köprüsü frekansı ekran kartının bellek frekansına yetişemediği için, haliyle 4 çekirdekli işlemci de ekran kartına yeterli veriyi sağlayamadı.
Halk arasında bu olaya DAR ÜMÜK (Boğaz) denilmektedir.
SONUÇ:
Oyun oynayabilmek için ekran kartı kapasitesinin aşırı yükseltilmesi donanımın bazı özellikleri doğrultusunda mümkün olabilmektedir. Bu sebeple donanımın özellikle anakart veriyollarının hızı ve kapasitesi bilinmeden üst seviye ekran kartı alınmamalıdır.

stk4221

Abi benim PC de kuzey köprüsü el deymeycek şekilde ısınıyor sogutmama lüzum varmi.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 18 Ekim 2018, 22:18:53Abi benim PC de kuzey köprüsü el deymeycek şekilde ısınıyor sogutmama lüzum varmi.

El değmeyecek derecede ısınan bir donanım sıcaklığı 60'C nin üstündedir.
Günümüz donanımları 70-75'C civarı max. ısınabilir olduğundan bu sıcaklık seviyesi risk oluşturabilir.
Öncelikli olarak aşırı sıcaklığın nedenleri araştırılmalı, konfigürasyonda hata bulunamazsa daha iyi soğutma yöntemlerine başvurulmalıdır.

stk4221

vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: stk4221 - 19 Ekim 2018, 08:52:19hataları veya uyumsuzlukları nasıl saptayabilirim.

Öncelikli olarak kasa içi soğutma doğru yapılmış mı bir resim gereklidir.
Soğutma doğru ise...

Aygıt yöneticisi detayları.
SPEECY programı ile anakart bileşenleri başta olmak üzere diğer donanımların detaylı görüntüleri.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın