Ana içeriğe git
Konu: Chipten chipe program kopyalama (232 Kez okunmuş)

Chipten chipe program kopyalama

Arkadaslar merhaba. Arama yaptim ama buna benzer bir soru yada yanit olacak bir konu bulamadim. Konu su; elimde huawei hg532s model 2 tane modem var. Bir tanesi calisir vaziyette. Sorunsuz yani. Digeri ise yazilim guncellerken brick olmus bir modem. Icerisinde bulunan flash chip var. Sormak istedigim ise su;
1) Calisan chipe digerinin tum ayaklarini baglasam dogru sekilde yazilim kopyalanir mi?
2) Bu kopyalama islemi sirasinda hangi chipin yaziliminin kopyalanacagini nasil belirlerim. Nihayetinde bozuk yazilim da kopyalanabilir.

Chipe ait resim eklidir. Pdf dosyasini ekleyemedim.

Ynt: Chipten chipe program kopyalama

Yanıt #1
modemi resetlesene veya arayüzden fabrika ayarlarına falan cevir. öyle kablo bağlayarak chip kopyalanmaz okuyucu donanım lazım. ki hiç uğraşmadım modemler ile. şu fabrika ayarlarını veya reseti filan dene birde calışan modemin yedeğini alıp bu bozuk olana yükle belki düzelir.
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Ynt: Chipten chipe program kopyalama

Yanıt #2
Bios 'u kopyalamak için eeprom programlayıcı gerekli.
Çalışan modemin bios'u programlayıcı ile okunup, başka bir çipe aktarılabilir.

Ynt: Chipten chipe program kopyalama

Yanıt #3
Yanitlariniz icin tesekkur ederim yanitlar icin. Ancak sorun su modem arayuze girise imkan verecek sekilde boot olmuyor. Ve arayuze ulasmak disinda reset butonu ile reset edilse bile fabrika ayarlarina donup boot edilebilir hale gelmiyor. Cesitli yazilimlar ile modeme yazilim atmaya calistim ethernet ile ancak maalesef modem buna da imkan vermedi. En nihayetinde calisan bir chipi kopyalamak geldi aklima. Ancak onda da eeprom yazmak icin donanima ihtiyac olacakti. Yani acikcasi 3 kilo pekmeze 5 kilo dara olacak. Bende yapilabilecek alternatif var midir diye merak ettim. Ve en nihayetinde elimde kuzu gibi yatan ancak hicbir ise yaramayan bir cihaz olmus oldu. Sadece sirali bir sekilde isiklarini yakiyor ve hic baska bir is yapmiyor.  Simdilik bu isi biraktim. Belki ileriye dogru bir kac deneme daha yapabilirim. Bir sonuca varabilirsem yazarim zaten.

 

Ynt: Chipten chipe program kopyalama

Yanıt #4
Eğer programlama biliyorsan, o çipin datasheet'ini incele, nasıl okunup yazıldığını öğren. Sonra da iyi flash'ı ve kötü flash'ı bir arduino'ya bağla. Yudum yudum birisinden oku diğerine yaz.

Ama programlama bilmiyorsan veya uğraşamam diyorsan, o zaman tek yol, bir çip programlayıcı.
Elektrik sayacı döndürücüsü ...