Müziğe duyarlı RGB LED devresi

Başlatan zfrgns, 13 Ekim 2018, 20:18:51

zfrgns

Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar ismim Zafer ve 23 yaşındayım; uzun zamandır forumun takipçisi olsam da aranıza yeni katılma fırsatı yakaladım.   :)  Esas konumuza gelecek olursak, evimde halihazırda basit bir tip31c npn transistör tetiklemeli devre ile tek renk şerit LED'lerimi müziğe uyumlu olarak sürüyordum. Ancak tek renk LED şeritleri RGB şerit LED ile değiştirsem daha güzel olur diye düşündüm. Elimde ortak anotlu 5 metre RGB şerit LED ve yine ortak anotlu uzaktan kumandalı RGB şerit led sürücüsü var. Bendeki tip31c devresi ile şaseden tetikleme yaptığım için ortak anotlu RGB led modülünün çıkışından modülün özelliklerini kaybetmeden müziğe duyarlı  tetikleme yapamadım. Kafamı biraz kurcaladı bu durum ama işin içinden çıkamadım. Acaba tip31c transistör tetkleme devresi yerine; RGB şerit LED'in anotundan tetikleme yapmamı sağlayabilecek, bu tarz işlerde kullanılan tanıdık bilindik alternatif bir transistör veya devre var mıdır? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkürler...  :)

Mr_YAMYAM

TIP31 in kollektörlerinden tetikleme yaparsan ortak anotlu olarak kullanabilirsin.

zfrgns

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 13 Ekim 2018, 20:29:17TIP31 in kollektörlerinden tetikleme yaparsan ortak anotlu olarak kullanabilirsin.

Kullandığım devre aşağıdaki gibi. Kollektörden tetikleme için devre şemasında nasıl bir değişiklik uygulanmalıdır?

Mustafa281

Alıntı yapılan: zfrgns - 13 Ekim 2018, 20:40:32Kullandığım devre aşağıdaki gibi. Kollektörden tetikleme için devre şemasında nasıl bir değişiklik uygulanmalıdır?

@zfrgns sağ/sol diye iki ucu aynı yerden veremezsin, her girişlere birer tane direnç atman gerek ve o dirençlerin uçlarını birleştirip öyle Tip32'ye girmen gerek yoksa elindeki cihazı yakabilirsin.

zfrgns

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 23:24:54@zfrgns sağ/sol diye iki ucu aynı yerden veremezsin, her girişlere birer tane direnç atman gerek ve o dirençlerin uçlarını birleştirip öyle Tip32'ye girmen gerek yoksa elindeki cihazı yakabilirsin.
Hocam sağ veya sol, ikisinden herhangi biri anlamında öyle yazmıştım, tabii ki de ikisini de aynı uca bağlamıyorum. Yine de hatırlatma için teşekkürler :)

seron

Alıntı yapılan: zfrgns - 13 Ekim 2018, 20:18:51Arkadaşlar öncelikle herkese merhabalar ismim Zafer ve 23 yaşındayım; uzun zamandır forumun takipçisi olsam da aranıza yeni katılma fırsatı yakaladım.   :)  Esas konumuza gelecek olursak, evimde halihazırda basit bir tip31c npn transistör tetiklemeli devre ile tek renk şerit LED'lerimi müziğe uyumlu olarak sürüyordum. Ancak tek renk LED şeritleri RGB şerit LED ile değiştirsem daha güzel olur diye düşündüm. Elimde ortak anotlu 5 metre RGB şerit LED ve yine ortak anotlu uzaktan kumandalı RGB şerit led sürücüsü var. Bendeki tip31c devresi ile şaseden tetikleme yaptığım için ortak anotlu RGB led modülünün çıkışından modülün özelliklerini kaybetmeden müziğe duyarlı  tetikleme yapamadım. Kafamı biraz kurcaladı bu durum ama işin içinden çıkamadım. Acaba tip31c transistör tetkleme devresi yerine; RGB şerit LED'in anotundan tetikleme yapmamı sağlayabilecek, bu tarz işlerde kullanılan tanıdık bilindik alternatif bir transistör veya devre var mıdır? Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok minnettar olurum. Şimdiden çok teşekkürler...  :)

Sayfaya girer girmez ikinci resim senin tarif ettiğin olayı anlatıyor.
https://forum.donanimhaber.com/sese-duyarli-rgb-serit-led--107283793
Oradaki "RGB Kontrolörü"nün ne olduğunu bilmiyorum yalnız.

ApoAtes

Merhaba, eğer tip31 ler yerine hazır kumanda kontrollu birşey düşünürsen RGB Şerit Led Ses ile Kontrol 12-13₺ civarı aşağıdaki videodan nasıl çalıştığını görebilirsin.
[spoiler]
https://www.youtube.com/watch?v=rgMIOyeNNK4
[/spoiler]

Yani bilmiyorum hazır olarak düşünürsen yukarıdaki çok işini görecektir. Kendimde aynı linkten satın alıp denemişliğim var. Yok ben muhakkak kendim yapacağım diyorsan da @seron 'un paylaştığı kontrolörü bende merak ettim yarın gün içerisinde biraz araştıracağım birşeyler bulursam bende bu konu altından paylaşırım.

Hayırlı geceler.

Mr_YAMYAM

Teknikte bilimsel bir disiplin vardır. Bu disiplin ise forumlarda yazılan yazılar ile elde edilemez.
Bu disiplin öncelikli olarak kişinin ne istediğini tam olarak anlatabilmesi ve gerekli dökümanları sunabilmesi ile sağlanabilir.
Elbette ki bilgi birikimi de şarttır. Ancak forumlardaki paylaşımlar gözlemlendiğinde çoğu kişilerin temel seviyede bile bilgi birikimine sahip olmadıkları görülmektedir.
Ezbere yapılan öneriler doğrultusunda ise, bir konu adeta dedikodu çeşmesi gibi diğer forumlarda yayılmakta, böylece okuyucular o konu içeriğini doğru kabul etmektedirler. Bilimsel bir disiplin olmadığı için de yanlış bilinen bir uygulamanın herhangi bir çelişkisinde çıkmaza girip, tıkanıp kalmaktadırlar :D
Öyleyse bizler BİZ olup doğru bir disiplin ile hareket ederek ilerleyelim ve denemeleri bizzat yaparak az da olsa birşeyler öğrenelim.
Öncelikle konu sahibi arkadaşın belli kıstasları ve verileri vermesi gerekmektedir.
RGB olarak adlandırılan bu LED'ler ayrı ayrı mı sürülmektedir.
Yani her bir renk için ayrı gerilim mi verilmektedir? Mantıken böyle olmalıdır.
Tüm renkler birbirleri ile parelel mi çalıştırılmaktadır. Bu durumda bu tür LED'lere RGB denilmesi bilimsel olarak mantıksızdır. Çünkü her üç rengin yanması ile ortaya beyaz renk çıkacaktır. Ancak bu gibi özel bağlantılar da olabilmektedir.
Demekki öncelikli olarak konu sahibi arkadaşımız LED'leri hakkında detaylı bilgi vermelidir. Teknik bilgiye sahip değilse LED'leri detaylı olarak resimleyebilir, böylece izleyiciler ledleri inceleyerek gerekli önerileri yazabileceklerdir.
LED ler incelendikten sonra konu sahibinin şartlarını sunabilmesi de gerekmektedir.
Bu şartlar ne olabilir.
Her bir renk LED ayrı ayrı çalıştırılıp, bass tiz ve medium seslerde aktif olacaktır. (Devre biraz daha kalabalıklaşacaktır.)
Tüm renkler eşdeğer şekilde ses seviyesine göre yanacaktır. (da diyebilir) Tüm ledler parelel bağlanırsa tek bir transistörle yapılabilir)
Bu şartlar kullanıcının isteği doğrultusunda olacağı için kendi kriterini kendisi belirlemelidir. Başka bir ihtimal de olabilir elbette.
Forumdaki uzman kişiler herhangi bir ihtimalin olasılığı hakkında bilgi verecektir.

zfrgns

Alıntı yapılan: seron - 14 Ekim 2018, 18:42:00Sayfaya girer girmez ikinci resim senin tarif ettiğin olayı anlatıyor.
https://forum.donanimhaber.com/sese-duyarli-rgb-serit-led--107283793
Oradaki "RGB Kontrolörü"nün ne olduğunu bilmiyorum yalnız.

Kontrolör olarak geçen cihaz RGB LED modülü, anot sabit olmak üzere eksi uçlarından PWM yöntemi ile RGB şerit LED'lerin karışım renkler ve ayarlanabilir parlaklıkta sürülmesini sağlıyor.

Aynı zamanda tip31c'nin kollektör ucunu artıya verip, emiter ucuna da yükün anotunu bağlayıp (+) hattını anahtarlayarak denedim. Bu sefer de jack'tan gelen sinyal(+2-9mV arası) ile transistörün base ucundan tetikleme yaptıramadım. Board üzerine bu şekilde basit bir anahtarlama devresi kurup denediğimde sorunsuz çalışıyordu halbuki. Base'i +12V ile tetiklediğimde ise devre istediğim gibi çalışıyor, RGB modülünün de tüm özellikleri aktif şekilde. Şimdilik işin içinden çıkamadım. :)

zfrgns

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2018, 00:37:01Teknikte bilimsel bir disiplin vardır. Bu disiplin ise forumlarda yazılan yazılar ile elde edilemez.
Bu disiplin öncelikli olarak kişinin ne istediğini tam olarak anlatabilmesi ve gerekli dökümanları sunabilmesi ile sağlanabilir.
Elbette ki bilgi birikimi de şarttır. Ancak forumlardaki paylaşımlar gözlemlendiğinde çoğu kişilerin temel seviyede bile bilgi birikimine sahip olmadıkları görülmektedir.
Ezbere yapılan öneriler doğrultusunda ise, bir konu adeta dedikodu çeşmesi gibi diğer forumlarda yayılmakta, böylece okuyucular o konu içeriğini doğru kabul etmektedirler. Bilimsel bir disiplin olmadığı için de yanlış bilinen bir uygulamanın herhangi bir çelişkisinde çıkmaza girip, tıkanıp kalmaktadırlar :D
Öyleyse bizler BİZ olup doğru bir disiplin ile hareket ederek ilerleyelim ve denemeleri bizzat yaparak az da olsa birşeyler öğrenelim.
Öncelikle konu sahibi arkadaşın belli kıstasları ve verileri vermesi gerekmektedir.
Tüm renkler birbirleri ile parelel mi çalıştırılmaktadır. Bu durumda bu tür LED'lere RGB denilmesi bilimsel olarak mantıksızdır. Çünkü her üç rengin yanması ile ortaya beyaz renk çıkacaktır. Ancak bu gibi özel bağlantılar da olabilmektedir.
Demekki öncelikli olarak konu sahibi arkadaşımız LED'leri hakkında detaylı bilgi vermelidir. Teknik bilgiye sahip değilse LED'leri detaylı olarak resimleyebilir, böylece izleyiciler ledleri inceleyerek gerekli önerileri yazabileceklerdir.
LED ler incelendikten sonra konu sahibinin şartlarını sunabilmesi de gerekmektedir.
Bu şartlar ne olabilir.
Her bir renk LED ayrı ayrı çalıştırılıp, bass tiz ve medium seslerde aktif olacaktır. (Devre biraz daha kalabalıklaşacaktır.)
Tüm renkler eşdeğer şekilde ses seviyesine göre yanacaktır. (da diyebilir) Tüm ledler parelel bağlanırsa tek bir transistörle yapılabilir)
Bu şartlar kullanıcının isteği doğrultusunda olacağı için kendi kriterini kendisi belirlemelidir. Başka bir ihtimal de olabilir elbette.
Forumdaki uzman kişiler herhangi bir ihtimalin olasılığı hakkında bilgi verecektir.

Yeterince anlaşılabilir olduğunu düşünmüştüm hocam, tekrardan detaylandırayım. Elimde piyasada satılan 5 metrelik 12V ortak anotlu RGB iç mekan şerit LED'lerden var. Sabit kırmızı yaktığımda yaklaşık 1,5A ve sabit beyaz yaktığımda yaklaşık 2,5A akım çekiyor. Aynı zamanda da bu RGB şerit LED'i 6A akıma kadar dayanan uzaktan kumandalı bir ortak anotlu RGB şerit LED sürücüsüyle sürüyorum.  Bu modül üzerinde karışım renkleri elde etmemi sağlayan çeşitli butonlar mevcut.  Sistem biri anot sürekli +12V sabit olmak üzere, diğer negatif(-) 3 pin vasıtasıyla; PWM yöntemi ile RGB LED'lerin renk karışım ve parlaklıklarını ayarlayarak sürmemize olanak sağlıyor.

Standart tip31c devrelerinde anahtarlama negatif hattan yapıldığı için RGB şerit LED ile bu devreyi kullandığımızda RGB modülün 3 negatif ucu vasıtasıyla PWM çıkış özelliklerini yitiriyoruz doğal olarak. O sebeple; negatif uçların sürekli modüle bağlı kalmasını, dolayısı ile modülün özelliklerini de müziğe uygun şekilde yanarken de kullanabilmek istiyorum. Bundan dolayı tip31c devresinde değişiklik yaparak; kollektörü artıya, emiter ucuna da yükün anotunu bağlayarak, artı hattı, yani RGB LED modülünün anotunu anahtarladım. Ama jack'tan base ucuna verdiğim tetikleme sinyali(+2-9mV arası) ile transistörü iletime geçiremedim.  Başarılı olduğu takdirde, müziğin sadece bass ritmini takip ediyor olacaktı LED'ler.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2018, 00:37:01Teknikte bilimsel bir disiplin vardır. Bu disiplin ise forumlarda yazılan yazılar ile elde edilemez.
Bu şartlar ne olabilir.

Merhaba Onursal hocam,
arkadaşa istinaden bende danışayım yazdığınız mesaja göre...
Öncelikle liseyi de üniversiteyi de elektronik okudum(önlisans) bana ne bilgi verildi? Temel bile doğru düzgün verilmedi diyebilirim. Liseden sonra az çok sizlerin yardımıyla belli projelerle kendimi geliştiriyordum ancak özel üniversiteye gitmem en büyük hatam oldu hiç bir bilgi alamadık gerçekten alamadık resmen yıllık ödememizi yapıp okulu geçtik diyebilirim.

Herneyse elektronik üzerine deneyimsizlikten ötürü iş bulamamamdan ötürü de pc destekli teknik tasarım işine girdim eğitildim ve şuanda böylece devam ediyorum. Elektroniğe açım sadece yetişmek istiyorum ancak burada çalışırken de pek vaktim olmuyor iş yeri de uzak olunca cabası... tabi bunlar konumuzla alakasız ama elektronikten o kadar uzak kaldım ki zamanla şuan lisedeki öğrendiklerimi bile zar zor hatırlıyorum tekrarsızlıktan birşeylerle uğraşmaya fırsat bulamamaktan...

konumuza dönecek olursak aynı şekilde benim de elimde 12V ile çalışan rgb şerit led var 5mt. direk sıfırdan bir devre yapmak istiyorum kendim ama misal bassta kırmızı, tiz seslerde sarı normal seslerde ise mavi yanmasını sağlamamız mümkün mü bu durumda? yani istediğimiz rengi bu şekilde elde edebilir miyiz sesler ile?

saygılar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ApoAtes - 15 Ekim 2018, 01:11:17Merhaba Onursal hocam,
arkadaşa istinaden bende danışayım yazdığınız mesaja göre...
Öncelikle liseyi de üniversiteyi de elektronik okudum(önlisans) bana ne bilgi verildi? Temel bile doğru düzgün verilmedi diyebilirim. Liseden sonra az çok sizlerin yardımıyla belli projelerle kendimi geliştiriyordum ancak özel üniversiteye gitmem en büyük hatam oldu hiç bir bilgi alamadık gerçekten alamadık resmen yıllık ödememizi yapıp okulu geçtik diyebilirim.

Herneyse elektronik üzerine deneyimsizlikten ötürü iş bulamamamdan ötürü de pc destekli teknik tasarım işine girdim eğitildim ve şuanda böylece devam ediyorum. Elektroniğe açım sadece yetişmek istiyorum ancak burada çalışırken de pek vaktim olmuyor iş yeri de uzak olunca cabası... tabi bunlar konumuzla alakasız ama elektronikten o kadar uzak kaldım ki zamanla şuan lisedeki öğrendiklerimi bile zar zor hatırlıyorum tekrarsızlıktan birşeylerle uğraşmaya fırsat bulamamaktan...

konumuza dönecek olursak aynı şekilde benim de elimde 12V ile çalışan rgb şerit led var 5mt. direk sıfırdan bir devre yapmak istiyorum kendim ama misal bassta kırmızı, tiz seslerde sarı normal seslerde ise mavi yanmasını sağlamamız mümkün mü bu durumda? yani istediğimiz rengi bu şekilde elde edebilir miyiz sesler ile?

saygılar.

Adamım seni yanaklarından ısırdım :D  (Yamyam öpmesi )
Önemli olan almış olduğun eğitimdeki bilgiler değildir. Temel eğitimde direnç, kondansatör, transistör gibi temel devre elamanlarını anlatsalar bile yeter. Benim zamanımda entegre bile yoktu. Peki entegreyi görmedik diye ben entegreden mahzur mu kalmalıyım ? :D
Yani bir kişinin kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Okulda bişii öğretmediler diyerek kaçmak olmaz.

Gelelim senin mevzuuna. (İyice bi kötekleyeyim seni ) :D
RGB LED'ler adı üzerinde RED, GREEN ve BLUE demektir. Bu üç renk ana renklerdir ve bu üç rengin değişik toplamlarından birsürü renk ortaya çıkmaktadır.
Senin istediğin SARI renk olayı burada ecik karışık. Çünkü böyle bir renk gerçekten istiyormusun yoksa, LED grubundaki YEŞİL'i mi kastettin? :D
Gerçekten SARI istiyorum dersen iki yolu var.
1 RGB yerine RYB LED kullanırsın. Ortadaki YELLOW zaten SARI demektir.
2 Mavi ile yeşili azcık birleştirerek sarı elde edebilirsin. (Yoksa kırmızı yeşilmiydi) İki rengin belli oranda toplanması ile elbette ara renkler de elde edilecektir. Ancak bunun oranı için referans teşkil edilmeli ve komplike bir devre oluşturulmalıdır.
Her ne kadar komplike desem de çok TELAŞ ETME. EQUALİZER denilen aletlerin band geçiren filtrelerini (Bir op-amp ve R-C filtre) istediğin gibi kullanabilir ve bunlardan elde etmiş olduğun çıkışları toplayarak istediğin rengi elde edebilirsin.
Tüm mesele bu op-amp çıkışlarını uygun şekilde kullanabilmendir.
Forumda yer alan RGB kontrolcülerine kafayı takma. Onlar seni kandırıyorlar :D O tür kontrolcüler esasen ayarlanabilir besleme kaynaklarıdır. Gerilimi ve akımı ayarlayarak LED gruplarını sürmektedirler.
Eee sen ne yapıyorsun? Bir LED'i sürmek için (Burada TIP31) bir kontrolcü kullanmıyormusun? Yani TIP'ı LED'in parlaklığını kontrol etmek için kullanmıyormusun ? KIKIRR :D
(UYMADI ANTENİ NE İŞE YARIYOR?) Alıntı espri :D
Yani kontrolcüyü kandırıp bir kontrolcü daha yaparak bir amaca ulaşabilmek pek akıl karı değildir. Onun yerine sabit bir gerilim kaynağı daha akla yatkın olacaktır.

asma

Alıntı yapılan: ApoAtes - 15 Ekim 2018, 01:11:17elimde 12V ile çalışan rgb şerit led var 5mt. direk sıfırdan bir devre yapmak istiyorum kendim ama misal bassta kırmızı, tiz seslerde sarı normal seslerde ise mavi yanmasını sağlamamız mümkün mü bu durumda? yani istediğimiz rengi bu şekilde elde edebilir miyiz sesler ile?

saygılar.
Anahtar kelime ses ışık modülatörü.
Sıralamada sorun var. RGB hattlarını ayrı kontrol edersen kırmızı , yeşil mavi var. (sarı yok) Mavi için tiz tercih edilebilir.
Yapabileceklerin:
3 way crossover devresi bulabilirsin. Hi-Fi olmuş olmamış önemli değil , stereo/mono önemli değil.
Üç çıkışı DC ye çevirip her frekan için kontrol sinyalin olmalı. İster mosfet ister bjt ile LED hatlarını ayarı ayrı sürersin.
Ses uygulanmadığı zaman bile çok az yanmasını sağlamak ta bir seçenek olarak aklında bulunsun. (her hat için2-5mA)

Kolay gelsin.

Zafer , ApoAtes i takip edebilirsin.
Bu sürede uğraşırım dersen denemen için bir yol var.
Bahsettiğim durum:
"Bundan dolayı tip31c devresinde değişiklik yaparak; kollektörü artıya, emiter ucuna da yükün anotunu bağlayarak, artı hattı, yani RGB LED modülünün anotunu anahtarladım. Ama jack'tan base ucuna verdiğim tetikleme sinyali(+2-9mV arası) ile transistörü iletime geçiremedim.  Başarılı olduğu takdirde, müziğin sadece bass ritmini takip ediyor olacaktı LED'ler."

TIP31C ye ilave PNP transistör kullanman gerekecek. Kullandığın devre gibi basit (iptidai) yapıda bir şeyler yapılabilir.
Ne dersin?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: zfrgns - 15 Ekim 2018, 00:58:29Yeterince anlaşılabilir olduğunu düşünmüştüm hocam, tekrardan detaylandırayım. Elimde piyasada satılan 5 metrelik 12V ortak anotlu RGB iç mekan şerit LED'lerden var. Sabit kırmızı yaktığımda yaklaşık 1,5A ve sabit beyaz yaktığımda yaklaşık 2,5A akım çekiyor. Aynı zamanda da bu RGB şerit LED'i 6A akıma kadar dayanan uzaktan kumandalı bir ortak anotlu RGB şerit LED sürücüsüyle sürüyorum.  Bu modül üzerinde karışım renkleri elde etmemi sağlayan çeşitli butonlar mevcut.  Sistem biri anot sürekli +12V sabit olmak üzere, diğer negatif(-) 3 pin vasıtasıyla; PWM yöntemi ile RGB LED'lerin renk karışım ve parlaklıklarını ayarlayarak sürmemize olanak sağlıyor.

Standart tip31c devrelerinde anahtarlama negatif hattan yapıldığı için RGB şerit LED ile bu devreyi kullandığımızda RGB modülün 3 negatif ucu vasıtasıyla PWM çıkış özelliklerini yitiriyoruz doğal olarak. O sebeple; negatif uçların sürekli modüle bağlı kalmasını, dolayısı ile modülün özelliklerini de müziğe uygun şekilde yanarken de kullanabilmek istiyorum. Bundan dolayı tip31c devresinde değişiklik yaparak; kollektörü artıya, emiter ucuna da yükün anotunu bağlayarak, artı hattı, yani RGB LED modülünün anotunu anahtarladım. Ama jack'tan base ucuna verdiğim tetikleme sinyali(+2-9mV arası) ile transistörü iletime geçiremedim.  Başarılı olduğu takdirde, müziğin sadece bass ritmini takip ediyor olacaktı LED'ler.

PWM sürücü kullanıyorsan iş kötü.
Burada halledilmesi gereken nokta sistemin ground potansiyeli, yani sistem sıfır noktasıdır.
Senin PWM devresinde sistem sıfır noktası artı polaritede olduğu için ses amacıyla kullanılan aygıtın şase potansiyeline uymayacaktır.
Temel olarak bunu uydurabilmenin tek yolu izolasyon tekniğidir. En ideal izolasyon ise transformatörlerce yapılabilir.
Üç ayrı renk olduğu için de ya üç adet transformatör kullanacak, ya da tek primer girip 3 adet sekonder çıkışı olan transformatör temin etmelisin.
Transformatörlerin sekonder uçlarını bağımsız olarak transistörlerin B-E sine bağlayacak, ancak B bağlantısından önce tek yön için birer tane diyot kullanacaksın.
Transformatöre sinyal uygulandığında sekonderlerde oluşan gerilimi diyot ile doğrultup B-E arasında iletim akımını sağlayacak, böylece her bir led için ayrı ayrı hem PWM i kullanıp hem de müzik ile modülasyon yapabileceksin.
Ancak şunu da unutmamak lazımdır.
PWM LED sürücü basit mantıkla bir ayarlı akım kaynağıdır. Bu devrenin verdiği akımlar TIP transistörü vasıtasıyla anahtarlanmaktadır. Yani ikincil bir kontrol daha sözkonusudur. Dolayısı ile sürücü zayıf akımla çalışırken, müzik te zayıf ise hiçbir led aktif olmayacaktır. Bu da görsel olarak yapılan bu uğraşının amacına pek uymayacaktır.

ApoAtes

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2018, 02:23:12Adamım seni yanaklarından ısırdım :D  (Yamyam öpmesi )
Önemli olan almış olduğun eğitimdeki bilgiler değildir. Temel eğitimde direnç, kondansatör, transistör gibi temel devre elamanlarını anlatsalar bile yeter. Benim zamanımda entegre bile yoktu. Peki entegreyi görmedik diye ben entegreden mahzur mu kalmalıyım ? :D
Yani bir kişinin kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Okulda bişii öğretmediler diyerek kaçmak olmaz.

Gelelim senin mevzuuna. (İyice bi kötekleyeyim seni ) :D
RGB LED'ler adı üzerinde RED, GREEN ve BLUE demektir. Bu üç renk ana renklerdir ve bu üç rengin değişik toplamlarından birsürü renk ortaya çıkmaktadır.
Senin istediğin SARI renk olayı burada ecik karışık. Çünkü böyle bir renk gerçekten istiyormusun yoksa, LED grubundaki YEŞİL'i mi kastettin? :D
Gerçekten SARI istiyorum dersen iki yolu var.
1 RGB yerine RYB LED kullanırsın. Ortadaki YELLOW zaten SARI demektir.
2 Mavi ile yeşili azcık birleştirerek sarı elde edebilirsin. (Yoksa kırmızı yeşilmiydi) İki rengin belli oranda toplanması ile elbette ara renkler de elde edilecektir. Ancak bunun oranı için referans teşkil edilmeli ve komplike bir devre oluşturulmalıdır.
Her ne kadar komplike desem de çok TELAŞ ETME. EQUALİZER denilen aletlerin band geçiren filtrelerini (Bir op-amp ve R-C filtre) istediğin gibi kullanabilir ve bunlardan elde etmiş olduğun çıkışları toplayarak istediğin rengi elde edebilirsin.
Tüm mesele bu op-amp çıkışlarını uygun şekilde kullanabilmendir.
Forumda yer alan RGB kontrolcülerine kafayı takma. Onlar seni kandırıyorlar :D O tür kontrolcüler esasen ayarlanabilir besleme kaynaklarıdır. Gerilimi ve akımı ayarlayarak LED gruplarını sürmektedirler.
Eee sen ne yapıyorsun? Bir LED'i sürmek için (Burada TIP31) bir kontrolcü kullanmıyormusun? Yani TIP'ı LED'in parlaklığını kontrol etmek için kullanmıyormusun ? KIKIRR :D
(UYMADI ANTENİ NE İŞE YARIYOR?) Alıntı espri :D
Yani kontrolcüyü kandırıp bir kontrolcü daha yaparak bir amaca ulaşabilmek pek akıl karı değildir. Onun yerine sabit bir gerilim kaynağı daha akla yatkın olacaktır.

Tabi ki kaçacak yol aramak her zamanki gibi ön plandaki seçenek

zfrgns

Alıntı yapılan: asma - 15 Ekim 2018, 02:25:53TIP31C ye ilave PNP transistör kullanman gerekecek. Kullandığın devre gibi basit (iptidai) yapıda bir şeyler yapılabilir.
Ne dersin?
Dediğiniz gibi dün ben de kaskat bağlantı gibi yapmayı; yani tip31c NPN transistör ile önce bir negatif hat anahtarayıp, burada anahtarlanan negatif hat ile de tip32c yani PNP bir transistör tetikleyerek pozitif hattı anahtarlamayı düşündüm ama uygulamadım. Hem de izole etmiş olabilirim diye düşünmüştüm ama denemek lazım tabii. :)

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Ekim 2018, 06:13:35PWM sürücü kullanıyorsan iş kötü.
Burada halledilmesi gereken nokta sistemin ground potansiyeli, yani sistem sıfır noktasıdır.
Senin PWM devresinde sistem sıfır noktası artı polaritede olduğu için ses amacıyla kullanılan aygıtın şase potansiyeline uymayacaktır.
Temel olarak bunu uydurabilmenin tek yolu izolasyon tekniğidir. En ideal izolasyon ise transformatörlerce yapılabilir.
Üç ayrı renk olduğu için de ya üç adet transformatör kullanacak, ya da tek primer girip 3 adet sekonder çıkışı olan transformatör temin etmelisin.
Transformatörlerin sekonder uçlarını bağımsız olarak transistörlerin B-E sine bağlayacak, ancak B bağlantısından önce tek yön için birer tane diyot kullanacaksın.
Transformatöre sinyal uygulandığında sekonderlerde oluşan gerilimi diyot ile doğrultup B-E arasında iletim akımını sağlayacak, böylece her bir led için ayrı ayrı hem PWM i kullanıp hem de müzik ile modülasyon yapabileceksin.
Ancak şunu da unutmamak lazımdır.
PWM LED sürücü basit mantıkla bir ayarlı akım kaynağıdır. Bu devrenin verdiği akımlar TIP transistörü vasıtasıyla anahtarlanmaktadır. Yani ikincil bir kontrol daha sözkonusudur. Dolayısı ile sürücü zayıf akımla çalışırken, müzik te zayıf ise hiçbir led aktif olmayacaktır. Bu da görsel olarak yapılan bu uğraşının amacına pek uymayacaktır.
Ben de sistemi izole etmeyi düşünmüştüm ama işin içinden çıkamadım hocam. :D Dediğiniz gibi olsa gerek. Kullandığım devre aşağıdaki gibi.

seron

Alıntı yapılan: zfrgns - 15 Ekim 2018, 00:43:30Kontrolör olarak geçen cihaz RGB LED modülü, anot sabit olmak üzere eksi uçlarından PWM yöntemi ile RGB şerit LED'lerin karışım renkler ve ayarlanabilir parlaklıkta sürülmesini sağlıyor.

Aynı zamanda tip31c'nin kollektör ucunu artıya verip, emiter ucuna da yükün anotunu bağlayıp (+) hattını anahtarlayarak denedim. Bu sefer de jack'tan gelen sinyal(+2-9mV arası) ile transistörün base ucundan tetikleme yaptıramadım. Board üzerine bu şekilde basit bir anahtarlama devresi kurup denediğimde sorunsuz çalışıyordu halbuki. Base'i +12V ile tetiklediğimde ise devre istediğim gibi çalışıyor, RGB modülünün de tüm özellikleri aktif şekilde. Şimdilik işin içinden çıkamadım. :)
Senin için @asma 'nın verdiği anahtar kelimeyi de kullanarak devre bulmaya çalıştım ama bulamadım. Esasen eğer sorun gerilimin "ters" olması ise, bunu başka bir transistör kullanarak düzeltebilirsin ama ben nasıl yapıldığını bilmiyorum. Geçen bir başlıkta @Yusuf usta buna benzer bir sorunu tek bir transistör ile çözmüştü. İlgisini çeker ya da bu başlığı görürse sana yardım edebilir belki.

Son olarak eğer bu iş senin için bir ihtiyaç ise hazırını alman da sorununu çözebilir. @ApoAtes 'in bahsettiği hazır modüller hem ucuz, hem de sorununa çara olabilecek potansiyele sahip. Ben anlattığın hikayeden müziğe göre kıp kıp yapacak LED devresi istediğini anladım. Tiz seslerde bir renk, orta seslerde bir renk, pes seslerde ise bir renk yansın istiyorsun tamam. Sana linkini verdiğim resimdeki de bunu sağlıyor ama anahtarlayı nasıl yaptıracağını bilmiyorum.

Kolay gelsin.

seron

Flood!
İletilerimizi aynı anda gönderdik, son mesajını yeni gördüm. Ekli resimde bir mantık hatası var gibi geldi. (TIP31C devresi +yı değil RGB'leri tetiklesin. O şekilde bağlarsan ses durumu ne olursa olsun hepsini aynı anda tetikletiyorsun.) Ben konuyu işin ehline devrederek aradan çekiliyorum.
Kolay gelsin.

zfrgns

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2018, 12:52:12Flood!
İletilerimizi aynı anda gönderdik, son mesajını yeni gördüm. Ekli resimde bir mantık hatası var gibi geldi. (TIP31C devresi +yı değil RGB'leri tetiklesin. O şekilde bağlarsan ses durumu ne olursa olsun hepsini aynı anda tetikletiyorsun.) Ben konuyu işin ehline devrederek aradan çekiliyorum.
Kolay gelsin.
Ben de hepsini aynı anda tetiklemek istiyorum zaten, öyle bass-mid-tiz ayrı ayrı renkler yansın da istemiyorum. Sadece PWM modülünün RGB renkleri karıştırma özelliğini muhafaza ederken, müziğin bass ritmine uygun şekilde tüm şerit LED yanıp sönsün istiyorum. O yüzden PWM çıkışlarını bozmadan, artı hattını anahtarlayarak kapatıp açmayı denemiştim. Teşekkür ederim yine de. :)

seron

Gerçi ustalara devrediyorum demiştim... Beklersen senin için bir taslak çizmeye çalışıcam. Sen işine bak şu an yoğunum bir yarım saat sonra falan dönerim.

Mustafa281

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2018, 13:08:59Gerçi ustalara devrediyorum demiştim... Beklersen senin için bir taslak çizmeye çalışıcam. Sen işine bak şu an yoğunum bir yarım saat sonra falan dönerim.
Yarim saat oldu @seron bey ama hala yoksunuz piyasada

seron

Merhaba @zfrgns , öncelikle senden özür diliyorum, çünkü sana vereceğim fikirler sorununu çözemeyip zamanını alabilir. İkincisi çok beklettim, af buyur, dizi film falan indiriyorum. İnenleri yeniden adlandırmak, doğru klasörlere tasnif etmek, aynı anda senin sorunun üzerinde düşünmek zor. :)

Ben şöyle düşündüm açıkçası:

Resimde gördüğün BC547, bir NPN tranzistorudur ve amaç TIP31C'yi tetiklemektir. TIP31Cnin de neyi tetikleyeceğini biliyorsun.
Müzik sesi (bir tür AC) alan BC547nin beyz ucu, müzik gımbırdaşmalarına göre tetiklenerek Emetör-Kollektör uçları arası gerilim farkı sıfıra düşer; yani akım geçirir. Geçen akımın bir kısmı senin TIP31C'nin Beyzini gıdıklayarak ışıkların gımbırdaşmasına neden olur. Düşündüğüm şey kısaca bu. Bu devreyi yaptığın ve doğru çalştığını varsayarsak, RGB kontrolörü kullanmana gerek kalmayacaktır; çünkü sen renklerin sırasıyla yanmasını istemiyorsun. Sese göre bir ışık yansın-sönsün istiyorsun bu da basit bir transistör devresi gerektiriyormuş gibi duruyor.

Ama işi çözmemi zorlaştıran şey şu oldu: Müziğin +sını -sini nereye bağlayacaktım? Onu halledemedim işte. Dolayısıyla en iyi yukarıdaki devreyi yapabildim. Olur olmaz, bir iddiam yok. İmzama dikkat.

Bu devreyi yapmadan önce aslında şunu düşünmüştüm:

Ama yukarıdaki devrenin doğru çalışmayacağını öngörüyorum. Benimkisi sadece fikir vermek.
Son olarak bir elektronik profesörü ihtiyar amca'nın yaptığı bir devre var:

Bu devre seninkinin stereo olanı ve düşük güçlüsü. Devrede modifiyeler yapılarak ihtiyacını çözecek şekle dönüştürülebilir.

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 15 Ekim 2018, 13:40:47Yarim saat oldu @seron bey ama hala yoksunuz piyasada

seron

Colin Mitchell'in müzikli LED devresini modifiye ettim. Bu defa daha mantıklı oldu. Çalışma ihtimali yüksek.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: seron - 15 Ekim 2018, 15:22:14Colin Mitchell'in müzikli LED devresini modifiye ettim. Bu defa daha mantıklı oldu. Çalışma ihtimali yüksek.

sanki bu devrede + alternanslarda lamba söner gibi geldi... boşta dururken yanar da....   :)
2. transistör PNP mi olsa yoksa?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Mr_YAMYAM

ÖRNEK DEVRE ŞEMASI.
[attach type=image]9584[/attach]
Elemanların özellikleri.
RGB için akım gereksinimi fazla olduğu için TIP serisi transitörlerin akım kapasitesi yetersiz kalmaktadır. Bu sebeple daha yüksek akım kapasiteli transistör (MJ 15004) önerilmiştir.
Bu transistörün akım kazancı da oldukça yüksek olup min. 25 olarak verilmiştir. Beys tetikleme gerilimi 0.8V civarında olup bir ses çıkışından bu gerilime rahatlıkla ulaşılabilecektir.
Ancak çıkıştan elde edilebilecek max. akım seviyesi hesaplanmadığından 1.5-2.5A gibi değerler için özel hesaplamalar yapılmamıştır. Çünkü LED şeritlerin sağlıklı yanabilmesi için transistörün kollektöründen led akımının akıtılabilmesi gereklidir.
Transistörün akım kazancı gözönüne alındığında beys akımının da en azından 0.2A civarı olması gerekmektedir.
Yeterli akım kazancına ulaşılamaması durumunda bu transistörün beys tarafına küçük bir sürücü transistör ile desteklenmesi gerekebilir.
Trafo temel olarak hoparlör çıkışına bağlanacak şekilde öngörülmüştür. Bu sebeple örnek empedans değeri 10 ohm 1:1 olarak verilmiştir. Yani bir ampli çıkışına bağlanabilecek türden.
Trafo empedans hesapları yapılmadığından kabaca örnek verilebilir.
2W lık bilindik şebeke transformatörünün tüm sargıları sökülerek, en az 200 tur sargılar sarılarak primer ve sekonder sargıları sarılmalıdır.

seron

Arkadaş malzeme bulmak konusunu sıkıntı yapmayacaksa tabii ki
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tip32c.pdf

İyi bir de soğutucu bağlarsa ihtiyacını carttadanak çözebilir. Onay verirseniz.

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 15 Ekim 2018, 17:41:54sanki bu devrede + alternanslarda lamba söner gibi geldi... boşta dururken yanar da....   :)
2. transistör PNP mi olsa yoksa?

Arkadaş malzeme bulmak konusunu sıkıntı yapmayacaksa tabii ki
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tip32c.pdf

İyi bir de soğutucu bağlarsa ihtiyacını carttadanak çözebilir. Onay verirseniz.

zfrgns

Arkadaşlar herkese tekrardan merhaba. Sorunu çözdüm sonunda. RGB modülün negatif 3 adet PWM çıkışını birer tane tip31c transistör ile anahtarladım. Ses jack'ından gelen milivolt seviyesindeki tetik sinyalini de bir kondansatör ile hafif filtreleyip, op-amp ile volt seviyesine  yükseltip transistörlerin base'lerine o şekilde verdim. Modülün özelliklerini kaybetmeden, aynı zamanda müziğe göre kıpkıplayarak tam istediğim gibi çalışıyor devre şuan. :) Milivolt tetiklemeye yetmiyormuş tip31c'yi öyle bir hatamız olmuş, uğraş veren herkese tekrardan teşekkürler. :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın