Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Oto amfi smps ile ilgili sorularim (506 Kez okunmuş)

Ynt: Oto amfi smps ile ilgili sorularim

Yanıt #15
Hocam birde aklima takilmisken sorayim  mesela A markasinin amfisi toplamda en fazla 400 rms veriyor besleme katında da 4 adet irfz44  bulunuyor. B markasi ayni sartlarda yine cikislardan minimum omaj ile 300 rms veriyor ama beslemesinde 6 veya 8 adet irfz44 bulunuyor. Şimdi 4 tane ile de bu iş halloluyor demekki ama bunu tasarlayan fazla fazla da serpistirmez diye dusunuyorum ben bu yuzden besleme transistorlerine ekleme yapmayi sormuştum aslinda :-)

Yanıt #16
Hocam bu akşam denedim seste bir değişiklik göremedim ama soğutucusundan ayirip denedim taktiğim da uzerindeki cikis transistoru kadar isiniyor mantiken oldugunu dusunuyorum doğutucuya monte edip yuksek seslerde denemem lazim sanirim

Yanıt #17
Hocam bu akşam denedim seste bir değişiklik göremedim ama soğutucusundan ayirip denedim taktiğim da uzerindeki cikis transistoru kadar isiniyor mantiken oldugunu dusunuyorum doğutucuya monte edip yuksek seslerde denemem lazim sanirim

yeni denedinde olmadi anliyamadim ben bisey yanliz baglanti yaparken dikkat etmen gerekir. senin amfi katin mosfed mi yoksa transistormü bunu bipmek lazim

Yanıt #18
Sizin amfiye bağladiginiz transistorlerin aynisindan var hocam benim amfi cikişinda da transistorlu sanirim. Bağladim ayni şekilde ama fark goremedim. Hatta bir cikisi normal diger cikisi ciftli transistor yaptim ayni hoparlorden bir normal cikisa birde guclendirdigim cikisa bagladim ikisindende ayni ses seviyesinde guc aldim

Yanıt #19
Sizin amfiye bağladiginiz transistorlerin aynisindan var hocam benim amfi cikişinda da transistorlu sanirim. Bağladim ayni şekilde ama fark goremedim. Hatta bir cikisi normal diger cikisi ciftli transistor yaptim ayni hoparlorden bir normal cikisa birde guclendirdigim cikisa bagladim ikisindende ayni ses seviyesinde guc aldim

üstad bağlantıları doğru yaptığına eminsen sorunsuz çalışması lazım söyle anlatıım amfi besleme voltajını değiştirmeden cıkış katındaki mosfedleri artırsan çıkışa bağlantı yapacağın hoparlör üzerinden fazla akım geçirmiş olursun buda alacağın sesin yüksek olmasını değil net ve tok bir ses almanı sağlar eğer çıkıştan yüksek ses elde etmek istiyorsan voltajında da  oynaman lazım benim yaptığım sistemde 1 ve 2 kanalları compenantlara 3 ve 4 kanalları da 25 sunny marka 2 adet woferre girdim fazladan ilave ettigim amfi katındaki güç transistörleri ile 3. ve 4. kanallara bağlantı yaptığım kabinleri  4 ohm 60W güçte sürmek yerine 4 ohm 80W da besliyorum tabiki 1 ve 2 . kanalların volume %60 iken 3.ve 4. kanalları %80  ayarlıyorum ve bass kuvvettlendirici kademeyide 3 kademeye alıyorum. benim gayet ses tatmin edici

biraz basit yazmaya çalıştım kusura bakmayım teknik terimlere hiç girmedim:)