TDA2030 ile Amplifikatör Denemesi

Başlatan H_SerhatY, 12 Ekim 2018, 16:37:41

H_SerhatY

Aslında ilk düşüncem LM1875 ile bir amplifikatör yapmaktı, ancak eskiden yapmış olduğum tek kanallı TDA2030 devresini bulunca TDA2030 entegresine yöneldim.

Şemamız bu. Tüm malzemeler hazır.
Aşamalar:
1 - Devrelerin yapımı(hafta sonu biter)
2 - Trafo önerisi alınması
3 - Trafo siparişi
4 - Kutu alımı
5 - Montajın yapımı
ve...
6 - Müzik dinlemek :)
Devre hakkında tüm önerilere açığım. Yanlız çıkış katını değiştirmem, haberiniz olsun :)
@Mr_YAMYAM , @Kazasker , @memleket ve @seron hocalarımın(özellikle Yamyam hocamın) önerilerini bekliyorum.
Hadi bakalım, deneyelim. İnşallah çuvallamam ;D

memleket

Kos koca elde var SIFIR,
Gene başa döndük. Sayfalar dolusu yazıldı çizildi elle tutulur gözle görünür hiç bir şey yok ortada. En basiti bir doğrultma devresini yapıpta ortaya koyamadın...

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 12 Ekim 2018, 19:07:12Kos koca elde var SIFIR,
Gene başa döndük. Sayfalar dolusu yazıldı çizildi elle tutulur gözle görünür hiç bir şey yok ortada. En basiti bir doğrultma devresini yapıpta ortaya koyamadın...
Zaten bu işe girişmek başından hataydı. Elde para olmadan neyin derdi benimki, ben anlamadım. Neyse, hepinize kolay gelsin. Bu arada şu an size sitem etmiyorum, kendime ediyorum. 5 kuruş para olmadan yok ampli yapacağım, yok şunu yapacağım, bilmem ne... Yanımda bu işlerle uğraşan birisi de yok ki yardım etsin. Bir kondansatörü bile zorla buluyorsun oğlum, sen nereye ampli yapıyorsun...
Hadi eyvallah. Kendi başıma bir proje bitirdiğimde ancak gelebilirim. En azından durum öyle gösteriyor. Gerçi proje de yapmayacağım, şu hazır PAM entegreli modülleri alıp alıp kullanırım. Zaten başka bir şey de bildiğim yok da, neyse.
Kendinize iyi bakın.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Ekim 2018, 19:20:22Zaten bu işe girişmek başından hataydı. Elde para olmadan neyin derdi benimki, ben anlamadım. Neyse, hepinize kolay gelsin. Bu arada şu an size sitem etmiyorum, kendime ediyorum. 5 kuruş para olmadan yok ampli yapacağım, yok şunu yapacağım, bilmem ne... Yanımda bu işlerle uğraşan birisi de yok ki yardım etsin. Bir kondansatörü bile zorla buluyorsun oğlum, sen nereye ampli yapıyorsun...
Hadi eyvallah. Kendi başıma bir proje bitirdiğimde ancak gelebilirim. En azından durum öyle gösteriyor. Gerçi proje de yapmayacağım, şu hazır PAM entegreli modülleri alıp alıp kullanırım. Zaten başka bir şey de bildiğim yok da, neyse.
Kendinize iyi bakın.

Küçük Emrah'tan ajitasyonları geçtin :)
Yazıp çizdiğin konulara çok müdahil olamadım, ama az çok gördüm. Madem merak var, azim var, bir şeyler olsun istiyorsun, tek eksik malzeme, sana lazım olan şeyler nedir, yaz bana elimde olanları göndereyim. Transistör, direnç, kondansatör, bakır plaka, entegre, hoparlör, transformatör vs ne istiyorsun bana özelden adresle beraber yaz. İstanbul'da isen gelip kendin teslim alabilirsin, daha sonraki işlerinde de takılırsan yanıma uğrayabilirsin.

Kendini kötü hissetme diye yazıyorum yazının bu devamını,
benim işim bu, malzeme bol.
sana verdiğim malzemeler bana bir şey kaybettirmeyecek. Karşılığında bir meraklı insanın hevesinin sönmemesine katkıda bulunmuş olacağım.
sen de her genç birey gibi, arkadaşından, çevresinden, tanıdığından destek almış olacaksın. ayıp değil günah değil yani, sıkıntılı bir durum yok.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cevat1

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 12 Ekim 2018, 21:33:55Küçük Emrah'tan ajitasyonları geçtin :)
Yazıp çizdiğin konulara çok müdahil olamadım, ama az çok gördüm. Madem merak var, azim var, bir şeyler olsun istiyorsun, tek eksik malzeme, sana lazım olan şeyler nedir, yaz bana elimde olanları göndereyim. Transistör, direnç, kondansatör, bakır plaka, entegre, hoparlör, transformatör vs ne istiyorsun bana özelden adresle beraber yaz. İstanbul'da isen gelip kendin teslim alabilirsin, daha sonraki işlerinde de takılırsan yanıma uğrayabilirsin.

Kendini kötü hissetme diye yazıyorum yazının bu devamını,
benim işim bu, malzeme bol.
sana verdiğim malzemeler bana bir şey kaybettirmeyecek. Karşılığında bir meraklı insanın hevesinin sönmemesine katkıda bulunmuş olacağım.
sen de her genç birey gibi, arkadaşından, çevresinden, tanıdığından destek almış olacaksın. ayıp değil günah değil yani, sıkıntılı bir durum yok.

Ustada bulamadığınız malzemeleri de ben yollarım.

stk4221

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Ekim 2018, 19:20:22Zaten bu işe girişmek başından hataydı. Elde para olmadan neyin derdi benimki, ben anlamadım. Neyse, hepinize kolay gelsin. Bu arada şu an size sitem etmiyorum, kendime ediyorum. 5 kuruş para olmadan yok ampli yapacağım, yok şunu yapacağım, bilmem ne... Yanımda bu işlerle uğraşan birisi de yok ki yardım etsin. Bir kondansatörü bile zorla buluyorsun oğlum, sen nereye ampli yapıyorsun...
Kendinize iyi bakın.
.  Bu yazıyı okuyunca aklıma lise zamanım geldi. Düz lisede okuyorum hiç elektronik bilgim yok üç arkadaş amfi yapmaya karar verdik. Nasıl olacağını bilmiyoruz. PC yi counter dan ibaret biliyoruz. Evde net yok. Çok büyük bir işe girdik. Bizim orda teknik liseye gittik bekçiye derdimizi artist bir şekilde anlattık oda sağolsun kovdu bizi.
  Sonra ben tek başıma devam ettim.zaman geçti  Bir. Güç kaynağı yapayım dedim 300 TL param gitti. Ama yinede olmadı çeşitli portallardan arkadaş edindim. Kim ne derse onu yapiyordum. Köprü diyotlardan kule yapar oldum.
   Sonra bir arkadaşım güç kaynağı almis. Bir günlüğüne istedim onu ne yapacağımı soylemedim. Aldım içini açtım parça listesi yaptım.devre kartını kopyaladim. Kopya kağıdı ile temize gectim. Sonra aynısını yaptım. Kullandım nasıl olduğunu bilmiyorum ama ufakdan birşeyler yapmaya başladım.
    Bizim insanımız çok yardım severdir. Yeterki ne istediğini vede nasıl isteyeceğini bil.
    Nacizhane tavsiyem küçük basit devrelerle basla. İmkanın varsa hurda mlz biriktir. Sosyal alanlarda arkadaş edin sor soruştur.
    Azmini yitirme yitirdiğini vakit  bitersin.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Kazasker

@H_SerhatY  nasılsın?
işin ehli abiler ne güzel yazmış. bu işlerde azim çok önemli.  basit amplilerden güzel iş çıkar. fiyatı da uygundur. kurcalarsın, bozarsın birşeyler öğrenirsin. ben @Yusuf usta nın tda 2822 devresini çalıştırana kadar canım çıkmıştı  :D  oldukça basit devreydi ama olmuyor bazen. öğrendikçe  daha karmaşık işlere yöneliyor insan. pes etme  8)

örnek
[attach type=thumb]9574[/attach]
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

seron

Benim rumuzum geçmiş, tenezzül etmedi denmesin yanıt vereyim madem.
Güzel kardeşim bir ampli yapardın yapmasında da, yapamadın. Sebebi malzemesizlik değil. Sebebi uzun yoldan dolaşt(ırıld)ın. O yüzden. Hiç bilmeyen bir insana ucuz bir ampli yaptırılır; ileri-düzey mühendislik işleri verilmez. Senin bahtsızlığın işte bu. Yoksa 10-15TLye müzik dinlemen için ampli yapılabiliyor. Onu da ödeyemem deme sakın yani... Ben daha evvel yaptım, gayette çalıştı. İşitme cihazıdır, ufak güçlü deneme amaçlı amplidir... 5TL bile tutmadı. Güç kaynağı da hurda bir trafo, 4ddiyot bir kondansatörle yapılabiliyor. Nedir yani bu? Uzay gemisi mi yapıyorsun?

Mustafa281

Gereken herşey burda eğer devre yapılmak istenirse yardımcı olacağım ;)

H_SerhatY

@Yusuf usta hocam sıkıntı sadece malzeme olsa... Çok zor bir iş gibi gösteriliyor insanlara. Halbuki biraz yetenek, biraz şans ve 10-15 liralık malzeme ile çok güzel şeyler yapılabiliyor. İlk mesajda bahsettim ya, önceden TDA2030 ile devre yaptım, yanına bir tane daha atayım, bir açma kapama düğmesi, bir de pot... Başka bir şey istemedim ki ben. Yok ton kontrol olsun, yok sanal surround olsun, ne gerek var abi, daha yeni başlamışım zaten.
@cevat1 hocam sen de sağol, malzemelerim tam. Bir trafo eksik, onu da hallederim.
@stk4221 hocam şu an ben de lisedeyim :) Tam benim durumu anlatmışsın da işte bende öyle şeyleri alabilecek arkadaş yok. Öyle bir ortam da yok. Ne yapalım, tek başımıza gideceğiz.
@Kazasker iyi değilim abi ;D Şaka bir yana, harbi iyi değilim. Ama pes etmeye hiç niyetim yok.
@seron hocam 15 lira da veremeyeceksem :) Bir de, biz kaç yıldır ampli yapıyoruz ki ileri düzey mühendislik yapalım? Değil mi?
@Mustafa281 hocam şu TDA2030 devresini yapayım, o yeter.

Mustafa281

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 13 Ekim 2018, 15:43:01@Yusuf usta hocam sıkıntı sadece malzeme olsa... Çok zor bir iş gibi gösteriliyor insanlara. Halbuki biraz yetenek, biraz şans ve 10-15 liralık malzeme ile çok güzel şeyler yapılabiliyor. İlk mesajda bahsettim ya, önceden TDA2030 ile devre yaptım, yanına bir tane daha atayım, bir açma kapama düğmesi, bir de pot... Başka bir şey istemedim ki ben. Yok ton kontrol olsun, yok sanal surround olsun, ne gerek var abi, daha yeni başlamışım zaten.
@cevat1 hocam sen de sağol, malzemelerim tam. Bir trafo eksik, onu da hallederim.
@stk4221 hocam şu an ben de lisedeyim :) Tam benim durumu anlatmışsın da işte bende öyle şeyleri alabilecek arkadaş yok. Öyle bir ortam da yok. Ne yapalım, tek başımıza gideceğiz.
@Kazasker iyi değilim abi ;D Şaka bir yana, harbi iyi değilim. Ama pes etmeye hiç niyetim yok.
@seron hocam 15 lira da veremeyeceksem :) Bir de, biz kaç yıldır ampli yapıyoruz ki ileri düzey mühendislik yapalım? Değil mi?
@Mustafa281 hocam şu TDA2030 devresini yapayım, o yeter.
Eğer pdf'de ki amfiyi yapmaya kalkarsan haberim olsun.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 16:10:45Eğer pdf'de ki amfiyi yapmaya kalkarsan haberim olsun.
O pdf'deki amfide bir sıkıntı var galiba, onun için mi?

Mustafa281

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 13 Ekim 2018, 16:14:23O pdf'deki amfide bir sıkıntı var galiba, onun için mi?
Sıkıntı yok basmak istersen en alttaki yani 4. Sayfada ki devreyi basman gerekecek.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 18:08:13Sıkıntı yok basmak istersen en alttaki yani 4. Sayfada ki devreyi basman gerekecek.
Anladım da zaten delikli plakete yapacağım :) Besleme devresi yapayım derken 50 kere deneme yaptım, toner bitti ;D

Mustafa281

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 13 Ekim 2018, 18:11:16Anladım da zaten delikli plakete yapacağım :) Besleme devresi yapayım derken 50 kere deneme yaptım, toner bitti ;D
Kimse seni uyarmadı mi evdeki yazıcıyla olacak bir iş değil eğer bakır plakete yapmak istiyorsan en ince kuşe kağıdına bastıracaksın ama toner değil lazer olacak yoksa bir arpa boyu yol alamazsın amfi dediğin delikli pertinaksa yapılmaz ha uğraşmak istiyorsan o ayrı özalitçilere git ne devresi bastırmak istiyorsan yanında götür abi şu devreyi lazer baskı almak istiyorum en ince kuşe kağıdına ve en koyu şekilde basın de onlar halleder tutacağı en fazla 2 tl sonrası çocuk oyuncağı

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mustafa281 - 13 Ekim 2018, 23:19:18Kimse seni uyarmadı mi evdeki yazıcıyla olacak bir iş değil eğer bakır plakete yapmak istiyorsan en ince kuşe kağıdına bastıracaksın ama toner değil lazer olacak yoksa bir arpa boyu yol alamazsın amfi dediğin delikli pertinaksa yapılmaz ha uğraşmak istiyorsan o ayrı özalitçilere git ne devresi bastırmak istiyorsan yanında götür abi şu devreyi lazer baskı almak istiyorum en ince kuşe kağıdına ve en koyu şekilde basın de onlar halleder tutacağı en fazla 2 tl sonrası çocuk oyuncağı

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 14 Ekim 2018, 01:24:08Abi elimde matkap yok ne ile yapayım devreyi ;D Mecbur olmasam delikli pertinaksa yapmam ki ;D
Diğer konularda baskı devre çiziminden , ütüleme yönteminden şimdi toner kalmadığından bahsediyorsun.
"matkap yok" ne demek.
Neden insanların zamanını öldürüyorsun?
Neden forumu çöplüğe çevirmeye çalışıyorsun?
Aynı değişen ve uzayan imzaların gibi bu konu da uzayamaz.
Kendini acındırıp samimiyet kurmayamı çalışıyorsun bilmiyorum ama bundan sonra yapma.

Bu açık bir uyarıdır.