Metal Algılama

Başlatan eemkrks, 09 Ekim 2018, 12:10:23

eemkrks

Arkadaşlar merhaba.
Yapmış olduğum proje kapsamında metal bir prob ile farklı bir metal yüzeyi algılamam gerekiyor ancak bunu endüktif sensör gibi sensör kullanarak değil analog elektronik ile çözmek istiyorum. Aklıma gelen birkaç fikir var sizlerle paylaşayım hemde görüşlerinizi alayım istedim. Araştırdıklarıma göre şu şekilde metodlar var. Proba çok küçük bir akım veriliyor ve op-amp veya herhangi bir şeyle karşılaştırma yapılıyor. Prob farklı bir metale bağlandığında direnci arttığı için akım değeri değişiyor. Bu metod sizce uygun mu ? veya farklı bir metod kullanılabilir mi?
Teşekkürler.

Adnancoskun

işin doğrusu ben pek anlamadım çünkü
siz bir metal yüzeyi algılamaktan bahsetmişsiniz...
Bunun anlamı şumudur?
test edeceğiniz metalleri bir şekilde ne olduğunu anlamak, yani daha önceden belirlenmiş değerleri referans alarak metalin ne olduğuna karar vermek mi?

test etmek istediğiniz yüzeyle alakalı elektriksel bir akım ve buna bağlı bir test uygulayacaksanız metalin direncinden faydalanacağınızı farzederek ..
bu metalin direnci okadar çok parametreye bağlı ki, örneğin metalin kalınlığı, uzunluğu , metali oluşturan alaşımlardaki elementler ve bu elementlerin alaşımdaki oranları vs....
Bence ne yapmak istediğinizi daha net cümlelerle anlatsanız ( En azından benim anlayabileceğim şekilde...  :)  )
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

eemkrks

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 09 Ekim 2018, 21:47:44işin doğrusu ben pek anlamadım çünkü
siz bir metal yüzeyi algılamaktan bahsetmişsiniz...
Bunun anlamı şumudur?
test edeceğiniz metalleri bir şekilde ne olduğunu anlamak, yani daha önceden belirlenmiş değerleri referans alarak metalin ne olduğuna karar vermek mi?

test etmek istediğiniz yüzeyle alakalı elektriksel bir akım ve buna bağlı bir test uygulayacaksanız metalin direncinden faydalanacağınızı farzederek ..
bu metalin direnci okadar çok parametreye bağlı ki, örneğin metalin kalınlığı, uzunluğu , metali oluşturan alaşımlardaki elementler ve bu elementlerin alaşımdaki oranları vs....
Bence ne yapmak istediğinizi daha net cümlelerle anlatsanız ( En azından benim anlayabileceğim şekilde...  :)  )

Tekrar daha anlaşılır bir dille anlatmaya çalışayım   :D  Elimde bir prob var varsayalım. Bunu herhangi bir metale temas ettirdiğimde bir metale bağlandığını anlamak istiyorum. Metalin çeşidi kalınlığı inceliği hiç önemli değil. sadece metal olduğunu bileyim yeter.
Çözüm için de aklımda şöyle bir şey var olabilitesi nedir onu da tartışabiliriz :

Elimdeki probun direnci her zaman sabit. Diyelim ki 1k (değer tamamen sallamadır.). bu dirence bağlı bir akım değeri ölçüyorum varsayıyorum. Prob, metal ile temas ettiğinde direnci örneğin 1k iken 1.2 k olacak. Direnç arttığı için akım değerimde bir miktar düşme olacak. Bu akım değerindeki düşüş, bana probumun bir metale bağlı olduğu durumunu verecek.

seron

Alıntı yapılan: eemkrks - 10 Ekim 2018, 11:25:19(...) sadece metal olduğunu bileyim yeter. (...)

Probu değdirdiğiniz şeyin metal olduğunu anlamak için özel bir teknoloji kullanmanıza gerek yok ki....
Metallerin özellikleri zaten bellidir. Bunlardan birisi "elektriği iyi iletirler"
Bu veri elimizde olduğuna göre, tamamiyle basit bir devre yapabiliriz. Avometre veya mutimetre dedğimiz cihazla bile oluyor o olay.
10x veya 1x değerine aldığında kısa devre veya çok düşük direnç gösterir. Buzzer kademesine alırsan biiiip diye de öter. Bu, yüksek akım geçiyor demektir (düşük değil. direnç ile akım arasında ters oran vardır)

Şimdi baştan alalım. Bir tane pil, biraz kablo, bir tane de lamba. İstersen lambayı mutimetre ile değiştirelim, pili de iptal edelim farketmez.
Kağıda, lastiğe, suya; hatta tuzlu suya değerse yüksek direnç görürsün. AHA! bu metal değil dersin.
Bildiğin metallerin alayına değerse düşük direnç gösterir; lamba kullanıyorsan parlar. AHA! bu metal dersin. Bitti...

stk4221

https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/temassiz-algilayicilar/11633#ad-image-0 burda  makalede bir takım sensörlerden bahsedilmiş.   benim düsüncem manyetik sensörler ile çözülür.
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

eemkrks

Alıntı yapılan: stk4221 - 10 Ekim 2018, 12:38:02https://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/temassiz-algilayicilar/11633#ad-image-0 burda  makalede bir takım sensörlerden bahsedilmiş.   benim düsüncem manyetik sensörler ile çözülür.
sensör kullanmadan çözmek istiyorum ancak

eemkrks

Alıntı yapılan: seron - 10 Ekim 2018, 12:15:08Probu değdirdiğiniz şeyin metal olduğunu anlamak için özel bir teknoloji kullanmanıza gerek yok ki....
Metallerin özellikleri zaten bellidir. Bunlardan birisi "elektriği iyi iletirler"
Bu veri elimizde olduğuna göre, tamamiyle basit bir devre yapabiliriz. Avometre veya mutimetre dedğimiz cihazla bile oluyor o olay.
10x veya 1x değerine aldığında kısa devre veya çok düşük direnç gösterir. Buzzer kademesine alırsan biiiip diye de öter. Bu, yüksek akım geçiyor demektir (düşük değil. direnç ile akım arasında ters oran vardır)

Şimdi baştan alalım. Bir tane pil, biraz kablo, bir tane de lamba. İstersen lambayı mutimetre ile değiştirelim, pili de iptal edelim farketmez.
Kağıda, lastiğe, suya; hatta tuzlu suya değerse yüksek direnç görürsün. AHA! bu metal değil dersin.
Bildiğin metallerin alayına değerse düşük direnç gösterir; lamba kullanıyorsan parlar. AHA! bu metal dersin. Bitti...
evet dediğiniz gibi çift kablo kullanacak olursam bu işi belirttiğiniz şekilde çözebilirim. Ancak prob ucu tektir sizin de bildiğiniz gibi.

seron

Tamam dikkatli okumamışım ben sizin için biraz araştırıp bugün içinde dönmeye çalışıcam.
Aklıma kapasitif etki ile birşey yapılabileceği geldi. Metal yüzey düz mü olacak?
Edit:
Bakın şöyle birşey çizdim

Prob metale dokunurken devreyi tamamlar. Kontrol edilecek cisim metal ise, tam anlamıyla bir kapasitör elde edilmiş olunur. Cihaz cisme belli bir mesafeden tutulmalıdır. Sizin için iki ayak çizdim örnek görüyorsunuz. Aradaki hava belli bir dieletrik sabitine sahip olduğundan hava koşullarından etkilenecektir. Radyo aygıtı radyo-frekansı üretirken kapasitif etkinin büyüklüğü frekansta sapıtmaya neden olur. Bu durumu başka bir devreyle, muhtemelen programlanabilir devrelerle ölçtürebilir ve ekrandan okursunuz. Ya da en azında LEDler kullanarak yanıp sönme durumuna göre anlarsınız. Şayet yaklaştırdığınız cisim metal değilse, tahta, cam, su gibi şeylerse kapasitif etki o kadar az olur ki, yok kabul edilir ve metalden rahatlıkla ayırdedilir.  Burada tek sorun, cisim ile cihazın kendi plakası arasındaki mesafedir.

Ben elektronikte iyi değilim bu yüzden sadece teorik olarak çizdim. Bundan sonrası ustaların bileceği iş.

Kolay gelsin.

Adnancoskun

Alıntı yapılan: eemkrks - 10 Ekim 2018, 13:19:28evet dediğiniz gibi çift kablo kullanacak olursam bu işi belirttiğiniz şekilde çözebilirim. Ancak prob ucu tektir sizin de bildiğiniz gibi.
hocam standart prop kullanmak zorundamısınız?

Probu kendimiz yapsak basit ve etkili,,,
Proba iki kablo gelse, uç kısım iki metal arada yalıtkandan olsa, siz de bu probu yüzeye değdirseniz iki ucu kısadevre etse olmazmı ki?

Ve hatta size daha da basit birşey söyleyeyim...
Bulunduğunuz yerde hastane varsa oranın cerrahi bölümlerinde cımbızlar ( bipolar forceps)  vardır. belli sayıda kullandıktan sonra atarlar. Bazıları tek kullanımlıktır. tek sefer kullanıp atarlar. onlardan alıp güzelce temizler onu bile kullanabilirsiniz....

eemkrks

Alıntı yapılan: seron - 10 Ekim 2018, 14:41:14Tamam dikkatli okumamışım ben sizin için biraz araştırıp bugün içinde dönmeye çalışıcam.
Aklıma kapasitif etki ile birşey yapılabileceği geldi. Metal yüzey düz mü olacak?
Edit:
Bakın şöyle birşey çizdim

Prob metale dokunurken devreyi tamamlar. Kontrol edilecek cisim metal ise, tam anlamıyla bir kapasitör elde edilmiş olunur. Cihaz cisme belli bir mesafeden tutulmalıdır. Sizin için iki ayak çizdim örnek görüyorsunuz. Aradaki hava belli bir dieletrik sabitine sahip olduğundan hava koşullarından etkilenecektir. Radyo aygıtı radyo-frekansı üretirken kapasitif etkinin büyüklüğü frekansta sapıtmaya neden olur. Bu durumu başka bir devreyle, muhtemelen programlanabilir devrelerle ölçtürebilir ve ekrandan okursunuz. Ya da en azında LEDler kullanarak yanıp sönme durumuna göre anlarsınız. Şayet yaklaştırdığınız cisim metal değilse, tahta, cam, su gibi şeylerse kapasitif etki o kadar az olur ki, yok kabul edilir ve metalden rahatlıkla ayırdedilir.  Burada tek sorun, cisim ile cihazın kendi plakası arasındaki mesafedir.

Ben elektronikte iyi değilim bu yüzden sadece teorik olarak çizdim. Bundan sonrası ustaların bileceği iş.

Kolay gelsin.
Teşekkürler bu konu üzerinde biraz daha araştırma yapacağım

eemkrks

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 10 Ekim 2018, 16:42:55hocam standart prop kullanmak zorundamısınız?

Probu kendimiz yapsak basit ve etkili,,,
Proba iki kablo gelse, uç kısım iki metal arada yalıtkandan olsa, siz de bu probu yüzeye değdirseniz iki ucu kısadevre etse olmazmı ki?

Ve hatta size daha da basit birşey söyleyeyim...
Bulunduğunuz yerde hastane varsa oranın cerrahi bölümlerinde cımbızlar ( bipolar forceps)  vardır. belli sayıda kullandıktan sonra atarlar. Bazıları tek kullanımlıktır. tek sefer kullanıp atarlar. onlardan alıp güzelce temizler onu bile kullanabilirsiniz....
Malesef hocam tek kablo ile ölçmem gerek

seron

Alıntı yapılan: eemkrks - 11 Ekim 2018, 08:28:25Malesef hocam tek kablo ile ölçmem gerek
Bir ampli yaparsın basit ve ucuz.
Amplinin pozitif sinyal girişine bir metal değdirirsen cırıltı üretir.
Ametal cisimler değdirirsen ötmez, ya da az öter.
Amplinin çıkışına Basit VUmetre yaparsın. Cırıltı arttıkça VUmetre de artar.
Al sana tek elektrotlu metal dedektörü.
En basiti bu. Denemek istersin mi? :)

O değil de kendimi öyle zorluyorum ki iki adet ürün icadettim bir insan evladı da çıkıp efferüm ülen demiyor. Elektronik mezunu değilim bi'şey değilim yani ayıp ayıp.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: seron - 11 Ekim 2018, 14:06:58Bir ampli yaparsın basit ve ucuz.

O değil de kendimi öyle zorluyorum ki iki adet ürün icadettim bir insan evladı da çıkıp efferüm ülen demiyor. Elektronik mezunu değilim bi'şey değilim yani ayıp ayıp.
;D Hocam valla helal olsun ;D Benim eldekini göndereyim mi, hiçbir şey değmese bile cırıltı var ;D

eemkrks

Alıntı yapılan: seron - 11 Ekim 2018, 14:06:58Bir ampli yaparsın basit ve ucuz.

Yani herhangi bir amfi devresi kurup, - gnd'ye + ise metale değdirilince gürültülü sinyal alabileceğim öyle mi ?

eemkrks

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 11 Ekim 2018, 17:29:23;D Hocam valla helal olsun ;D Benim eldekini göndereyim mi, hiçbir şey değmese bile cırıltı var ;D
bir şema gönderirsen incelerim hocam :D

seron

Alıntı yapılan: eemkrks - 11 Ekim 2018, 17:39:25Yani herhangi bir amfi devresi kurup, - gnd'ye + ise metale değdirilince gürültülü sinyal alabileceğim öyle mi ?
Bir amplinin,... nedir mesela? masaüstü hoparlörün, 5+1in falan varsa giriş jakına parmağınla değersen cırrrrr diye ses duyarsın. işte bundan faydalanabilirsin. ampli çıkışına da bar Vumetre takarsın. Cırıltıyı duyucam dersen ufak bir hop takarsın. Güzelce kutular pille çalıştırırsın.
Cırıltının şiddetinin metallerde farklı, ametallerde farklı olacağını tahmin ediyorum.
Şunun gibi düşün yaa

yek ihtiyacın şaseleme kuralları ihmal edilmiş ucuz ve basit bir ampli. Delikli plakete yaparsın. Pre-tranzistörünün beyzini proba verirsin. Ampli çıkışını hop ve Vumetreye verirsin. Olmasa bile denemiş olursun. Fazla masraflı bir uygulama değil zaten.

@Yusuf usta ? yapıp satalım mı bundan leeeeen? :D

seron

Alıntı yapılan: seron - 11 Ekim 2018, 18:42:55Bir amplinin,... nedir mesela? masaüstü hoparlörün, 5+1in falan varsa giriş jakına parmağınla değersen cırrrrr diye ses duyarsın. işte bundan faydalanabilirsin. ampli çıkışına da bar Vumetre takarsın. Cırıltıyı duyucam dersen ufak bir hop takarsın. Güzelce kutular pille çalıştırırsın.
Cırıltının şiddetinin metallerde farklı, ametallerde farklı olacağını tahmin ediyorum.
Şunun gibi düşün yaa

yek ihtiyacın şaseleme kuralları ihmal edilmiş ucuz ve basit bir ampli. Delikli plakete yaparsın. Pre-tranzistörünün beyzini proba verirsin. Ampli çıkışını hop ve Vumetreye verirsin. Olmasa bile denemiş olursun.

@Yusuf usta ? yapıp satalım mı bundan leeeeen? :D

yaa naaptım benyaaa
düzenlicem diye kendi kendime komplo kurdum. neyse siz anladınız onu.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: eemkrks - 11 Ekim 2018, 17:40:28bir şema gönderirsen incelerim hocam :D

TDA2822M. Lanet bir amfi ;D Tam bir başbelası. Gürültü mü dersin, bozulma mı dersin her şey var ;D

eemkrks

@seron @H_SerhatY  Arkadaşlar değerli cevaplarınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Frekansla veya kapasitansla metali algılamak aklıma gelmişti ancak daha pratik yöntemler araştırıyordum. Sayenizde birkaç fikir daha edinmiş oldum. Teşekkürler herşey için :D

Adnancoskun

Alıntı yapılan: eemkrks - 11 Ekim 2018, 08:28:25Malesef hocam tek kablo ile ölçmem gerek

Neden tek kablo?
Mesela benim bahsettiğim sistemde de Blendajlı mikrofon kablosu (piyasa adı bu) kullansanız tek kablo gibidir zaten.

Yani bundaki sıkıntı ne olabilir ?
prop yapma konusuna gelirsek eğer;
 bu devre yada sistem sürekli kullanılacak bir sistemse çok güzel aparatlar yapılabilir  .
yay kullanarak daha istikrarlı çalışması sağlanabilir..

seron

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 12 Ekim 2018, 09:37:12Neden tek kablo?
Mesela benim bahsettiğim sistemde de Blendajlı mikrofon kablosu (piyasa adı bu) kullansanız tek kablo gibidir zaten.

Yani bundaki sıkıntı ne olabilir ?
prop yapma konusuna gelirsek eğer;
 bu devre yada sistem sürekli kullanılacak bir sistemse çok güzel aparatlar yapılabilir  .
yay kullanarak daha istikrarlı çalışması sağlanabilir..
Arkadaşımız yeniliklere açık bir arkadaş. Alternatifler keşfetmek istiyor...

Alıntı yapılan: eemkrks - 12 Ekim 2018, 08:10:25@seron @H_SerhatY  Arkadaşlar değerli cevaplarınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Frekansla veya kapasitansla metali algılamak aklıma gelmişti ancak daha pratik yöntemler araştırıyordum. Sayenizde birkaç fikir daha edinmiş oldum. Teşekkürler herşey için :D

İyi çalışmalar.
Dün yanlışlıkla oluşan fazla mesajların silinmesini rica etmiştim. Yanlışlıkla son mesaj da silinmiş.
Radyo dalgası üretip bunu metalden okutmayla ilgili bir başka devre tekrar yüklüyorum:

Frekans üretici gürültü üretir ve anten bobini vasıtasıyla yayın yapar. Bu yayın nesneye çarpar. Prob vasıtasıyla algılanır. Metal ve ametal olma durumuna göre sinyal seviyesi farklılık gösterir. Resim bunu anlatıyor.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: eemkrks - 12 Ekim 2018, 08:10:25@seron @H_SerhatY  Arkadaşlar değerli cevaplarınız ve emekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Frekansla veya kapasitansla metali algılamak aklıma gelmişti ancak daha pratik yöntemler araştırıyordum. Sayenizde birkaç fikir daha edinmiş oldum. Teşekkürler herşey için :D
Sağol. Eğer istersen sana amfinin tüm malzemelerini göndereyim, delikli plakete yap. Ne dersin? Hem fazladan masraf olmaz. En fazla 10 lira tutar ama olsun. Sonuçta artık işime yaramayacak. Göndermemi istersen özelden yaz, konuşalım.

eemkrks

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 12 Ekim 2018, 17:13:41Sağol. Eğer istersen sana amfinin tüm malzemelerini göndereyim, delikli plakete yap. Ne dersin? Hem fazladan masraf olmaz. En fazla 10 lira tutar ama olsun. Sonuçta artık işime yaramayacak. Göndermemi istersen özelden yaz, konuşalım.
Teşekkürler elimde lm386 var amfi devresini onunla denemeyi düşünüyorum

H_SerhatY

Alıntı yapılan: eemkrks - 12 Ekim 2018, 17:18:05Teşekkürler elimde lm386 var amfi devresini onunla denemeyi düşünüyorum
Sen bilirsin. Yani benim işime yaramıyor başkasının işine yarasın amaç o :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın