LM 3886 Kaliteli Amplifikatör Yapımı

Başlatan sametozt, 07 Ekim 2018, 11:39:51

sametozt

Öncelikle herkese merhaba,
Daha önce de bu entegre ile ilgili konu açmıştım. Hazır alınmış bir devre üstünden gelen zırıltıları hışırtıları kesmek için @Mr_YAMYAM hocamızdan son derece önemli kurallar öğrendim. Fakat dün gece amplifikatör tasarım ve teknik anlatımlar konusunu baştan aşağı okuduktan sonra neden ben yapmıyorum ki sorusu oluştu.
Matematiksel hesaplamalar , kurallar , kazançlar , hangi tip kondansatörler vs. derken belki de zorlanacağım bu yola sizlerle birlikte çıkmaya karar verdim. Sizin de yardımlarınızla burada baştan aşağı @memleket gibi bir amfi tasarlamak istiyorum.
Gerekli ölçüm aletleri elimde maalesef bulunmasa da destek alabileceğim kişiler mevcut. Proje yavaş ilerlese de en azından osiloskop ölçümlü bir şekilde ilerleyebilirim.

Öncelikle entegremiz LM 3886 olacak. İlk aşamada datasheetteki devre şeması üstünden ilerlemek istiyorum. Fakat girişte R-C filtreleme yapmanın bize getirisi olacağını düşünüyorum. Ardından devre elemanlarının ve kazancın değerlerinin belirlenerek malzemelerde karar kılmak istiyorum.
Datasheet : http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf

Devre Şemamız :

@Mr_YAMYAM  hocamızın da dediği gibi belirtilmesi gereken üç ana etmeni belirtelim.

1-) Distortion
Konuda ikiye ayırmışız IMD ve THD olarak. Fakat ben tasarlayacağım amfinin şu yüzde altında şu kadar distortionu olsun diyemiyorum. Çünkü daha önce hiç bilimsel olarak bir amfi yapıp onu dinleyip referansla yorum yapamıyorum. Belki konunun çok dışında bilimsel olmayan bir söylem olacak ama kulağa kötü gelmeyecek bir oran yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

2-) Noise ( Gürültü )
Bu konuda da yine hocanın grounding kurallarına uygun bir kutu ve pcb tasarımıyla erişebileceğimiz minimum gürültü seviyesine ulaşmak istiyorum.

3-) Frekans Karakteristiği
Genel olarak baz alınan 20Hz - 20 Khz aralığında +-3db sapma ile tasarım yapmak istiyorum.

Hedefimiz yukarıdaki şartları yerine getirerek 8 ohm yükte 30 watt güç üretebilecek bir tasarım yapmak. Datasheet'ten takip edebildiğim kadarıyla genel olarak bir dizayn yapabilmemiz için bilmemiz gereken değerler var. Datasheette gördüğüm hesapları aşağıda yazıyorum.

* Vopeak = √2*Rload*Poutput          Vmaxsupply = ( Vopeak + Vod ) ( 1+Regulation ) ( 1,1 )
                = √ 2*8ohm*30watt                               = (21,9+4) ( 1+0,06 ) ( 1,1 )
               = √ 480                                                    = 25,9*1,06*1,1
               = 21,9 V                                                    = +- 30,19V

Öncelikle belirlememiz gereken güç kaynağının voltaj değerini belirledik. 8 ohm yükte 30 watt alabilmemiz için +- 30 Volta ihtiyacımız olduğu görülüyor.
Bu aşamadan sonraki kazanç hesapları , giriş R-C filtre hesapları , geri besleme hesapları vs. gibi konular için yardım ve desteğinizi bekliyorum.

Sağlıcakla kalın.

Mr_YAMYAM

Bir ampli tasarımındaki distorsiyon seviyesini sadece özel ve pahalı aletlerle ölçebilmekteyiz.
İkinci eli daha önce 10 bin dolardan fazla fiyatla satılmış :D
https://tr.aliexpress.com/item/neutrik-A2-audio-test-system/385663549.html
[attach type=image]9543[/attach]
Biz amatörlerin bu gibi cihazları temin edebilme şansımız pek yoktur. O halde distorsiyon ölçümünü yapamayacağız.
Ancak elimizde bir osiloskopumuz varsa sinyallerimizin dalga formunu izleyerek relatif bir ölçüm yapabiliriz.
Günümüz modern yarı iletken tekniğinde uygun şekilde tasarlanmış bir amplifikatör zaten çok fazla distorsiyona sahip değildir.
Binlerde hatta onbinlerde anılan distorsiyon seviyeleri bulunmaktadır.
Biz amatörlerin bir tasarımda tek yapabileceği ve uygulayabileceği teknik GROUNDING kuralları olup, bu işi başarı ile yapabilirlerse son derece iyi kalite ampli yapabilirler.
Frekans karakteristiği ise tasarımda kullanılan pasif elemanların, değerleri, toleransları ve hatta tipleri ile doğrudan ilişkilidir.
Frekans karakteristiği ölçümleri için elimizde bir sinyal jeneratörü ve bir db metre olması gerekmektedir. db metre temin edemeyen arkadaşlar true RMS özellikli bir AC voltmetre de kullanabilirler.
TASARIMIN BÜTÜNLÜĞÜ:
Bir amplifikatör demek sadece LM3886 lı çıkış katı demek değildir.
Amplifikatörümüzün içerisinde besleme devresi de olmak zorundadır.
Tasarıma özel ton kontrol, pre ampli devrsi veya, özel başka devreler de bulunabilir. Tasarımı yapacak kişi öncelikle bunları belirlemeli ve tasarımını bu kriterler dahilinde bilinçli yapmalıdır.

İLAVE:
LM3886 çalışmamı incele. Senin devre ile farkı var mı gözlemle.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7705.0.html
Gerekli hallerde senin devreleri modifiye et.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın