image

Ana içeriğe git
Konu: TA7240AP BTL 20 WAT AMFİ DEVRESİ (568 Kez okunmuş)

TA7240AP BTL 20 WAT AMFİ DEVRESİ

slm saygıdeğer üstatlar.
daha önce toshiba 7240ap entegresinin 2x6 wat stereo çalışmasını @Mr_YAMYAM  hocamla yapmıştık. gayet güzel ve verimli bir çalışma oldu.  https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html

elimde 2 tane entegre kaldı. nedense ta7240 a acayip kanım kaynadı  :)  nette dolanırken japon bir arkadaşın güzel bir çalışmasını gördüm. uygulama ve tasarımı çok güzel. ayrıca sitesinde pek çok çalışma yapıp paylaşmış.
site: http://xyama.sakura.ne.jp/hp/Toshiba_Ta7240apBTL.html
şema
X

benim şemam
X

bende bu anfinin aynısını yapmak istiyorum.  devre boarda denendi çalışıyor.
yapamadan önce siz değerli üstatlara bir danışayım dedim.  bir bakabilirmisiniz .

@Mr_YAMYAM   hocam  :)

X

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Ynt: TA7240AP BTL 20 WAT AMFİ DEVRESİ

Yanıt #1
proteus dosyası

X

X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #2
DON't.
Türkçesi YAPMA :D
CAPON vatandaş çok bilinçli yapmış devreyi. Ama sen yapma bence.
Ama illa yapacaksan amacını belirt.

Yanıt #3
yapmak istiyorum devreyi abi.  :D  :D   şöyle ki  iki tane mono yapıp bir de pot ekleyip kutulamak istiyorum.  2x12 volt transfomatör var beslemek için 90 wat . elime 30 wat 4 ohm alpin 4 ohm hoparlör geçti . onu da taktım mı tamam.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #4
yapmak istiyorum devreyi abi.  :D  :D  şöyle ki  iki tane mono yapıp bir de pot ekleyip kutulamak istiyorum.  2x12 volt transfomatör var beslemek için 90 wat . elime 30 wat 4 ohm alpin 4 ohm hoparlör geçti . onu da taktım mı tamam.

Cahal civelek @kazasker   :D
CAPON arkadaşın tasarımına dikkat ettin mi ?
Burada işi götüren sadece entegreler ve devre değildir. orada kullanılan kutu bile buralarda 100-150TL ler civarında satılıyor.
Bir de köprü yapacaksın ki akım katsayın 4 kat artacak demektir. Doğal olarak tasarım o denli hassaslaşacaktır.
Köprü yapmaktaki amaç gücü artırmak olduğuna göre, bu gibi işin tekniği gereğince çıkış akımını ve gerilimini artırabilmektir.
Yani sen o devreyi yaptığında elde edeceğin güç seni tatmin etmeyebilir. Çünkü 6W ile 20W arasındaki güç kazancı 4-5db civarındadır. Ama devrenin maliyeti hesaplandığında entegre ve çıkış katlarından ziyade güç katlarının maliyeti çok daha fazla olacaktır. Eğer adaptör yerine AKÜ kullanırım diyorsan o başka tabii :D
Bilim adına ben bu devreyi yapmak istiyorum diyorsan hodri meydan.
Ben elimden gelen desteği sunarım sana.

Yanıt #5
 :D  :D  o zaman köprü olmadan yapalım. zaten capon da öyle yapmış.  aslında merak ettiğim konu şu abi. normal  stereo bağlandığımızda veya mono bağladığımızda ne gibi kazanımlar ve kayıplar oluyor. neden mono amfi yapıyorlar. bu adamlar.
şöyle cahil vahil bakınca merak edip soruyom aslında çabam ondan  :D  :D  :D  acaba bir şey mi kaybediyorum diye soruyorum kendime :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #6
:D  :D  o zaman köprü olmadan yapalım. zaten capon da öyle yapmış.  aslında merak ettiğim konu şu abi. normal  stereo bağlandığımızda veya mono bağladığımızda ne gibi kazanımlar ve kayıplar oluyor. neden mono amfi yapıyorlar. bu adamlar.
şöyle cahil vahil bakınca merak edip soruyom aslında çabam ondan  :D  :D  :D  acaba bir şey mi kaybediyorum diye soruyorum kendime :)

Adamlar değil >:(  BEY'ler BEYEFENDİ'ler :D  
 Neden köprü.?
Bir arabada kullanılan gerilim bellidir. %99 hatta hepsinde 12V akü kullanılır.
Peki 12V luk tek gerilimle kaç wattlık bir ampli yapılabilir.
Tek beslemeli sistemlerde besleme gerilimi çıkış transistörlerince 2 ye bölündüğünden dolayı, elde edilebilecek max gerilim 6Vp tir.
Yani çıkış transistörleri ve yükü tam optimize etsen bile tekniğin sınırlarını zorlayarak 12Vpp çıkış gerilimi elde edebilmektesin.
6Vp geriliminin RMS değerini hesaplarsak, 6*0.7=4.2V RMS eder.
Yani bizim yapacağımız bir ampli 12V ile çalışıyorsa elde edebileceğimiz hoparlör gerilimi 4.2V olabilecektir. (Daha fazla olamaz ısrar etme :D )
Ee hoparlörümüz kaç ohm.? Standart 4 ohm hoparlör kullanıyorsak, geçen akımımız yaklaşık 1A demektir. (Amplilerde RMS hesabı önemlidir)
4 ohm yük altında 1A akıtabildiğimize göre ve çıkış gerilimimiz 4.2V olacağına göre elde edebileceğimiz güç bellidir. 4.2W Hadi peak değerinden biraz kazancımız olsa (%10 distorsiyon kabul edilebilir) 5-6W güç elde edebiliriz.
Zaten adamlar... PARDON. BEY'ler bu entegreyi yapmışlar.
NOT: Küçük çapta detaylar vardır. Akü gerilimi normalde 12V değildir. 13.8-14V olarak ta hesaplanırlar) Biz hesaplamadık.
Tek beslemeli sistemlerde akü gerilimi doğrultusunda elde edebileceğimiz güç sınırlı olduğuna göre, önce çıkış gerilimini, sonra da çıkış akımını artırabilmenin yollarını araştırmalıyız.
Bunun tek yolu ise çıkışımızı SE (Single ended) değil KÖPRÜ yapmaktan geçer. Böylece akü gerilimizi doğrudan yük üzerine aktarabiliriz. Bu da bize ciddi bir güç artırımı sağlayacaktır.
Ancak çıkış akımını da artırmamız gerekeceğinden dolayı hem çıkış transistörlerine hem de besleme kaynağı akım özelliklerine iyi bir iyileştirme yapmamız gerekmektedir.
İşte Köprü kuvvetlendiriciler bu amaçla geliştirilmişlerdir. Sınırlı gerilim altında mümkün olan en yüksek çıkış gücü almaya yöneliktir.
Bir akü teorik olarak çok yüksek akım verebilme kapasitesine sahiptir ve çok temiz bir gerilim kaynağıdır. Bu özelliklerde bir adaptör yapabilmek hiç te kolay değildir. Ama arabalarda hazırdır.
Senin o 100W lık trafon tek bir entegrede bile çökebilecektir.
Bu çökme olayı sadece gerilim anlamında değil, ripple ve gürültüler olarak ta ele alınmalıdır.

Yanıt #7
Şu yazıyı okuyana kadar köprü diyotun sadece devreye yanlışlıkla ters akim vermemek için yapıldığını düşünürdüm  :o  akim ve gerilim üzerinde bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum.
Konu konuyu açtı neler ogrendik :)  çok ta iyi oldu.  Gerçek anlamda 12. Volt ile (transformator) ile max 5-6 wat güç alabiliyorsak mono anfi için maceraya gerek yok abi :D
Bey efendiler güzel hesap yapmışlar .  :)
sağol abi sayende yine bir çok şey öğrendik
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8
Şu yazıyı okuyana kadar köprü diyotun sadece devreye yanlışlıkla ters akim vermemek için yapıldığını düşünürdüm  :o  akim ve gerilim üzerinde bu kadar etkili olduğunu bilmiyordum.
Konu konuyu açtı neler ogrendik :)  çok ta iyi oldu.  Gerçek anlamda 12. Volt ile (transformator) ile max 5-6 wat güç alabiliyorsak mono anfi için maceraya gerek yok abi :D
Bey efendiler güzel hesap yapmışlar .  :)
sağol abi sayende yine bir çok şey öğrendik

Esasen ecik gerilere gidip 12V tek besleme ile daha güçlü ampli yapım tekniklerine değinebiliriz.
Ancak konuya katılım önemli olduğu için konuyu açsam da havada kalacaktır.
Çünkü işin tekniği esasen çok ilkel aygıttlara dayanıyor olup tartışabilmek için bilgili kişilerin icabet etmesi gerekmektedir.

Yanıt #9

Esasen ecik gerilere gidip 12V tek besleme ile daha güçlü ampli yapım tekniklerine değinebiliriz.
Ancak konuya katılım önemli olduğu için konuyu açsam da havada kalacaktır.
Çünkü işin tekniği esasen çok ilkel aygıttlara dayanıyor olup tartışabilmek için bilgili kişilerin icabet etmesi gerekmektedir.

Hocam konuyu aç, gelmezsem dayak yemeye razıyım ;D

Yanıt #10
Seni dövmek mesele değil de konunun bilimsel olması için ya tekniği bilenlerin katılması, ya da söylenilenleri yapabilecek kişilerin olması önemlidir.
@Kazasker‍   ve @memleket  katılabilir ancak teknikleri harfiyen uygulamakla yükümlüdürler.

Yanıt #11
İş yerinde çok güzel bi gutu buldum.
Ben bunu keser biçer, içine bişeyler sığdırırım artık :D

Yanıt #12
O gutuya gözel bir pikap pire-amplisi yapılabilir.
İyi bir işçilikle @Kazasker  'in TA7240 lı amplisi de yapılabilir.
Ancak besleme trafosu sorun olur.

Yanıt #13
Seni dövmek mesele değil de konunun bilimsel olması için ya tekniği bilenlerin katılması, ya da söylenilenleri yapabilecek kişilerin olması önemlidir.
@Kazasker‍   ve @memleket  katılabilir ancak teknikleri harfiyen uygulamakla yükümlüdürler.

Hocam olmadı ama :/ Dediğin tek bir şeyi yapmadım, o da besleme kartıydı. Onu da ben hatalarını düzeltip veririm dedin diye yapmadım. Cidden olmadı :/

Yanıt #14
Hocam olmadı ama :/ Dediğin tek bir şeyi yapmadım, o da besleme kartıydı. Onu da ben hatalarını düzeltip veririm dedin diye yapmadım. Cidden olmadı :/

Zaten başka da bişii yapmadın ki :D  
Besleme ilk yapılacak devreydi. Hani ne yaptın da resimlerini gördük :D