TRANSİSTÖR VE NTC’Lİ ISIYA DUYARLI DEVRE

Başlatan raptor94, 26 Eylül 2018, 21:27:33

raptor94

Arkadaşlar bugün okulun ilk günü hocamız bana bu devreyi yaparsan 1. dönem rahat olursun dedi fakat benim elektrik bilgim 0. Proteus programından biraz uğraştım fakat çalışmadı. Kısacası yapamıyorum ve İsis'de çizip aresden çıkartıp devreyi yapmam istendi fakat ben bilmiyorum. Sadece İsis için sizden yardım istiyorum. Lütfen biri yardım edebilirmi ?
Nothing is true everything is permitted....

cevat1

İsis anlatımı internette var.

cevat1

Biraz araştır, çabala.
Yanlışta olsa yapabildiğin kadarıyla getir foruma çözüm bulunur.

raptor94

raptor94

Uğraştım yapabildiğim bu oldu fakat potu yükseltiyorum tepki vermiyor sadece kırmızı ışık yanıyor

memleket

Potun orta ucunu boş bırakmışsın. O ucu yukarıya veya aşağıya bağlamalısın.

raptor94

Alıntı yapılan: memleket - 27 Eylül 2018, 00:12:23Potun orta ucunu boş bırakmışsın. O ucu yukarıya veya aşağıya bağlamalısın.
Gene aynısı oldu değerler yada malzemelerde bi problem var galiba yani potu yükseltince maviye geçmedi düşürdüm yine geçmedi kırmızı led sürekli yanık kalıyor

memleket

Alıntı yapılan: raptor94 - 27 Eylül 2018, 00:14:05Gene aynısı oldu değerler yada malzemelerde bi problem var galiba yani potu yükseltince maviye geçmedi düşürdüm yine geçmedi kırmızı led sürekli yanık kalıyor
Az beklersen bi bakayım.

memleket

Bu bende çalışıyor. Birde sen dene bakalım..

Senin devrede çalışır. Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

Furkan KELEŞOĞLU

kardeşim diğer led kısa devre nasıl yansınki her 2 ucunuda şaseye bağlamışsın. bu yaptığın mantık opampda calışır. veyahut röle kontaklarını düzgün bağlamalısın.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

memleket

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Eylül 2018, 05:41:32kardeşim diğer led kısa devre nasıl yansınki her 2 ucunuda şaseye bağlamışsın. bu yaptığın mantık opampda calışır. veyahut röle kontaklarını düzgün bağlamalısın.
indirip simulasyonda baktın mı? ne biliyorsun çalışmadığını?

raptor94

Alıntı yapılan: memleket - 27 Eylül 2018, 00:43:08Bu bende çalışıyor. Birde sen dene bakalım..

Senin devrede çalışır. Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

Elektrik devrelerinde çok yeniyim kusura bakmayın hatalarımdan dolayı.
Resme göre deniycem bir daha

raptor94

Yorumlara göre ve resime göre yaptım çalıştı çok teşekkürler fakat Pot çok hassas bi ısıda yani %0 iiken RED -- %1 iken hemen mavi led çalışıyo olması gereken bu ise doğru yaptım galiba .... Kısaca potun değerini arttırmalıyım ki hassaslık arttın doğrumudur  ?

:-[  :-[

Potun değerini arttırdım fakat değişen bişe olmadı direncide aynı şekil yaptım sanırsam NTC değeriyle alakalı ama doğru NTCmi taktım bilmiyorum. Kaç değer yazsam hassasiyet artar

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: memleket - 27 Eylül 2018, 15:30:56indirip simulasyonda baktın mı? ne biliyorsun çalışmadığını?
görmüyormusun ledi her 2 uctan kısa devre yapmış nasıl diğer ledin yanmasını bekliyorsun ? adam şimdi yapmış calışmış bu forumlarada alem alem adamlar dolmaya başladı ben anlamıyorum ki.

memleket

O ledler rölenin kontaklarından geçiyor. Direk beslemeye bağlı değil

raptor94

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Eylül 2018, 16:59:57görmüyormusun ledi her 2 uctan kısa devre yapmış nasıl diğer ledin yanmasını bekliyorsun ? adam şimdi yapmış calışmış bu forumlarada alem alem adamlar dolmaya başladı ben anlamıyorum ki.
Aga sakin ya olur öyle yeni başlıyorum siz öğretiyosunuz işte bunlardan ders çıkarıyoruz şimdi ares'e geçicem Teşekkür Ediyorum hepinize .... :)  :)

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: raptor94 - 26 Eylül 2018, 23:46:23Uğraştım yapabildiğim bu oldu fakat potu yükseltiyorum tepki vermiyor sadece kırmızı ışık yanıyor

aga sen şuradaka D1 ledini görmüyormusun şaka mı geciyorsun benle ?  @memleket

raptor94

Alıntı yapılan: Furkan41 - 27 Eylül 2018, 18:01:52aga sen şuradaka D1 ledini görmüyormusun şaka mı geciyorsun benle ?  @memleket
Ya o taa eski yaptığım hoca sen istiyosun ki direkt yapsın konu başlığı yeni başlayanlar bizde oraya açtık ben 10 yıl elec okumadım yada bu programları görmedim daha bu hafta başladım bırakta oda olsun dimi ?

seron

Olayın özeti:
-Soruyu soran üyemiz yönlendirme sonucunda bir devre paylaşmış; yanlışlıklar var. Zaten bu doğrudur demiyor, acemiyim bakar mısınız diyor.
-Memleket devre veriyor, bunu bir dene diyor.
-Furkan, acemi arkadaşın devresini kastederek, nasıl yansın yanlış diyor.
-Memleket kendisine söylendiğini zannederek tepki gösteriyor.
-Furkan da yanlış anlıyor, memleketin üzerinde alındığını anlamayıp, bahsettiği resim üzerinden konuştuğunu sanıyor, bir de sert çıkıyor.
-Araya soru soran arkadaş giriyor, kendisini azarlıyorlar sanıyor sanırım, ya sakin olun yaa yeni başladım olur öyle diyor.
-Furkan hala yanlış anlaşılmanın farkında değil, resim paylaşıyor, şaka mı geçiyorsun benle diyor.
-raptor yine kendisi hakkında konuşulduğunu sanıyor, yeni başladığını yineliyor.

Burada hata kimdedir?

Furkan, devredeki yanlışı belirttiğinde memleket üzerine alınmamalıydı, hangi devre hakkında konuşulduğuna dikkat etmeliydi ki son derece doğal bir durum, insanlık hali gözden kaçmış.
Furkan bu cevaba ya da herhangi bir cevaba sert çıkmamalıydı. Ama çıktı. Sakin olmalıydı ve alttan almalıydı.
Soru soran arkadaş üstüne alarak konu iyice arap saçına döndü. Ayne Furkan ve memleket gibi konuyu doğru ve anlayarak takip etmediğinden o da kendi üstüne alındı...

Anlayacağınız burada bir iletişim eksikliği/bozukluğu/kopukluğu be de dikkatli okumama okuduğunu anlamama durumu var.
Kimse iletileri düzgün okumuyor, ya da takip etmiyor; birinin bir yanlışına tahammül edemiyor.
Yanlış anlaşılmalar zinciri sebebiyle böyle saçma sapan karmaşık ve gereksiz bir durum ortaya çıkmış.
Bu başlık altında herkes haklı, ve herkes haksız.
Haydi dağılın bakalım....   :D  :D  :D
Nasıl çözdüm ama?
İyi de ben burda ne yapıyorum... Neyse haydi eyvallah. :-*

memleket

Alıntı yapılan: raptor94 - 27 Eylül 2018, 16:35:26Yorumlara göre ve resime göre yaptım çalıştı çok teşekkürler fakat Pot çok hassas bi ısıda yani %0 iiken RED -- %1 iken hemen mavi led çalışıyo olması gereken bu ise doğru yaptım galiba .... Kısaca potun değerini arttırmalıyım ki hassaslık arttın doğrumudur  ?

:-[  :-[

Potun değerini arttırdım fakat değişen bişe olmadı direncide aynı şekil yaptım sanırsam NTC değeriyle alakalı ama doğru NTCmi taktım bilmiyorum. Kaç değer yazsam hassasiyet artar
Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8105.msg69063.html#msg69063

9 Numaralı mesaj..

raptor94

Alıntı yapılan: memleket - 27 Eylül 2018, 21:51:22Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8105.msg69063.html#msg69063

9 Numaralı mesaj..
Hocam çok teşekkür ediyorum çok güzel oldu devre Hepinize teşekkür ediyorum :)

asma

Alıntı yapılan: seron - 27 Eylül 2018, 20:58:51Olayın özeti:

Burada hata kimdedir?

bir iletişim eksikliği/bozukluğu/kopukluğu be de dikkatli okumama okuduğunu anlamama durumu var.
Kimse iletileri düzgün okumuyor, ya da takip etmiyor; birinin bir yanlışına tahammül edemiyor.
Yanlış anlaşılmalar zinciri sebebiyle böyle saçma sapan karmaşık ve gereksiz bir durum ortaya çıkmış.
Bu başlık altında herkes haklı, ve herkes haksız.

Neden 100k ve 10k ile devre çalışmıyor?
Neden 1k ve 22ohm kullanıyorsunuz?
Neden 1k fazla geldiği için 470 ohm hatta 220ohm öneriyorsunuz?
Neden 1 an çalışabilecek devre için , yaptım oldu , çok güzel oldu ifadeleri kullanılıyor?

Bu değerlerle devre kurmayın , çizimi hocaya göstermeyin.

Bir ntc bulun , dökümanlarına ulaşın ya da deney düzeneği ile ölçün. (hangi sıcaklık değerinde omajı neymiş)
Simulasyonda çalıştığını gördüğünüz devrede ntc ve pot değerlerini hesaplayın.
Basit hesap yöntemi orantıdır. 470/22 = pot/ntc olacak şekilde ntc değerini yazarsan bulursun.
Mesela ntc 10k ise 220k pot kullanabileceğin ortaya çıkar.
Öneri: Bu tip devrelerde pota önlem amaçlı seri direnç eklemek gerekir.
Öngörü: Kabloyla uzatılan ntc test edilirken kısa devre olursa , pot çevirilerek ayar yapılır ve yine devre yanar.
Önlem: Potun değerinin 1/10 veya 1/20 değerini pota seri olarak bağlayın.

Yalnız iki direnç değeri hakkında yazacaklarım bitmedi.
NTC nin bütün değerlerini öğrendikten sonra , simulasyonda potun hangi değerler arasında çalıştığını da biliyorsam.
0-100C derece için potansiyometreye sıkala oluştururum.
Bu değerler için pot 210k ila 160k arasında geziyorsa; potu 50k kullanırım , 150k seri direnç ve ona seri 22k trimpot eklerim.
Ancak bunlar şart değil.

Devrenin geri kalanı için , histerisiz nedir ve röle bobinine ters diyot bağlanırmı araştırın.
Daha uzun yorum yazmak istemiyorum. Sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım.

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın