image

Ana içeriğe git
Konu: TRANSİSTÖR VE NTC’Lİ ISIYA DUYARLI DEVRE (252 Kez okunmuş)

TRANSİSTÖR VE NTC’Lİ ISIYA DUYARLI DEVRE

Arkadaşlar bugün okulun ilk günü hocamız bana bu devreyi yaparsan 1. dönem rahat olursun dedi fakat benim elektrik bilgim 0. Proteus programından biraz uğraştım fakat çalışmadı. Kısacası yapamıyorum ve İsis'de çizip aresden çıkartıp devreyi yapmam istendi fakat ben bilmiyorum. Sadece İsis için sizden yardım istiyorum. Lütfen biri yardım edebilirmi ?
Nothing is true everything is permitted....

Ynt: TRANSİSTÖR VE NTC’Lİ ISIYA DUYARLI DEVRE

Yanıt #1
İsis anlatımı internette var.

Yanıt #2
Biraz araştır, çabala.
Yanlışta olsa yapabildiğin kadarıyla getir foruma çözüm bulunur.

Yanıt #3
Sonucu bekliyorum.

Yanıt #4
tamamdır hemen bir daha yapayım....

Yanıt #5
Uğraştım yapabildiğim bu oldu fakat potu yükseltiyorum tepki vermiyor sadece kırmızı ışık yanıyor

Yanıt #6
Potun orta ucunu boş bırakmışsın. O ucu yukarıya veya aşağıya bağlamalısın.

Yanıt #7
Potun orta ucunu boş bırakmışsın. O ucu yukarıya veya aşağıya bağlamalısın.
Gene aynısı oldu değerler yada malzemelerde bi problem var galiba yani potu yükseltince maviye geçmedi düşürdüm yine geçmedi kırmızı led sürekli yanık kalıyor

Yanıt #8
Gene aynısı oldu değerler yada malzemelerde bi problem var galiba yani potu yükseltince maviye geçmedi düşürdüm yine geçmedi kırmızı led sürekli yanık kalıyor
 Az beklersen bi bakayım.

Yanıt #9
Bu bende çalışıyor. Birde sen dene bakalım..

Senin devrede çalışır. Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

Yanıt #10
kardeşim diğer led kısa devre nasıl yansınki her 2 ucunuda şaseye bağlamışsın. bu yaptığın mantık opampda calışır. veyahut röle kontaklarını düzgün bağlamalısın.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #11
kardeşim diğer led kısa devre nasıl yansınki her 2 ucunuda şaseye bağlamışsın. bu yaptığın mantık opampda calışır. veyahut röle kontaklarını düzgün bağlamalısın.
 indirip simulasyonda baktın mı? ne biliyorsun çalışmadığını?

Yanıt #12
Bu bende çalışıyor. Birde sen dene bakalım..

Senin devrede çalışır. Potun değerini düşürmen lazım. Ben 1K yaptım. Sen daha düşük değerde pot kullanırsan hassasiyeti dahada fazlalaşır. ( 220 veya 470 ohm kullanabilirsin)

Elektrik devrelerinde çok yeniyim kusura bakmayın hatalarımdan dolayı.
Resme göre deniycem bir daha

Yanıt #13
Yorumlara göre ve resime göre yaptım çalıştı çok teşekkürler fakat Pot çok hassas bi ısıda yani %0 iiken RED -- %1 iken hemen mavi led çalışıyo olması gereken bu ise doğru yaptım galiba .... Kısaca potun değerini arttırmalıyım ki hassaslık arttın doğrumudur  ?

:-[  :-[

Potun değerini arttırdım fakat değişen bişe olmadı direncide aynı şekil yaptım sanırsam NTC değeriyle alakalı ama doğru NTCmi taktım bilmiyorum. Kaç değer yazsam hassasiyet artar

Yanıt #14
indirip simulasyonda baktın mı? ne biliyorsun çalışmadığını?

görmüyormusun ledi her 2 uctan kısa devre yapmış nasıl diğer ledin yanmasını bekliyorsun ? adam şimdi yapmış calışmış bu forumlarada alem alem adamlar dolmaya başladı ben anlamıyorum ki.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.