image

Ana içeriğe git
Konu: Vestel lcd tv arizasi (814 Kez okunmuş)

Ynt: Vestel lcd tv arizasi

Yanıt #15
Resim bunlar görüntü var ışık yok

Yanıt #16
İlk açılışta cihaza anlık da olsa ışık geliyor mu?

İnverter kısmına bu söktüğün parça yokken voltajlar normal olarak geliyor mu?
Söktüğün parça inverter transformatörlerini sürer. aldığı BL ON sinyali ile ışıkları açar, kapatır; DIMM sinyali ile de parlaklığı ayarlar.
O karta normal voltaj geliyorsa ve besleme korumaya geçmiyorsa sağlamdır.
besleme korumaya geçmiyor ve ışıklarda hiç hareket yoksa kart üzerinde voltajı kesen smd sigorta var ve atıksa, çıkıştaki transistörlerin (kart üzerindeki) biri ya da ikisi arızalı olabilir. Eğer arızalı ise inverter trafolarından biri içten bobini kavurmuş ve arızalı da olabilir ve bu kavrulma transistörü yakmış olabilir.

hiçbir sorun görünmüyorsa ki genelde böyledir; floresan ampüller gitmiştir. bunu anlamak için lambaların kart üzerinde takıldığı yere bir sağlam floresan bağlayıp test edebilirsiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
Merhaba iki Bobin arasında yuvarlak sigorta patlamış ölçü cihazı ile tespit ettim ve onu söktüm direk bağladım 220 girişine ampul bağladım yani devre normal çalışırsa ışık kısa bir süre yanıp sönmesi lazım fakat öyle olmadı kısa aralıklarla yanıp dönmeye başladı ve koku geldi elektrik kestim o küçük parçanın üzerinde 2 tane karşılıklı entegre var birbirinin aynısı onlardan biri yandı o şekilde bıraktım ne yapmam lazım şimdi

Yanıt #18
Peşpeşe mesaj atmayıp tek mesajda düzenleme yapman daha şık olurdu. Aynı mesajı iki kez peş peşe atman gereksiz. Çünkü buraya sen mesaj attığın zaman bana bildirim gelmiyor. Müsait olduğumda girip bakabiliyorum.

Yanan entegreler "entegre" değil. mosfet transistör. kılıfları öyle. İkisini de değiştirmen gerekir. sigortalar yerine tel atmak uygun bir onarım şekli değil. Tamir sonrası oraya uygun değerde sigorta tak.

Mosfetleri değiştikten sonra cihaz çalışmazsa eğer, trafolar içten kavrulmuş demektir. Piyasada hazır satılan inverter kartları var. O kartlardan alıp devreye ilaveten bağlayabilir, aydınlatmayı eklediğin inverter ile sağlayabilirsin.

Yanıt #19
Yusuf usta kusura bakma mesaj gitmediğini sandım gönder tuşuna birdaha bastım silmeye çalıştım olmadı.  :))
Uygun bir sigorta tasarım
Mosfetleri değiştirmeye çalışacağım
Bobinlerin ölçü cihazı ile ölçme imkanım varmı
Çok Teşekkürler sizden

Yanıt #20
Uygun bir sigorta takarım
Mosfetleri değiştirmeye çalışacağım
Bobinleri ölçü cihazı ile ölçme imkanım var mı?

Ben trafolarda ısı emaresi görünmediği için mosfetleri değiştiğinde çalışma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum.

Bobinleri ölçmek yanıltıcı olabilir. Bobin boyası yandıktan sonra direkt kısadevre göstermeyip, Yüksek frekansla çalışırken bobin içi atlama yapması da söz konusu çünkü. O bobinleri araman ve bulman da zor. Komple kartın kendisini satın alabileceğin yerler de var internette uygun fiyatla.

Şahsen ben harici bir inverter alıp takmakta tereddüt etmezdim, çünkü görünen o ki trafolara bakınca ekran lambası çok da büyük bir lamba değil. Eğer inverter alıp takmaya karar verirsen bağlantısını tarif ederim.

Yanıt #21
Elimde bir adet inverter var bağlantı gösterirsejiz yapabilirim resmini buraya ekleyimXXXX

Yanıt #22
Resimde kırmızı daire içine alınan F1 sigortası üzerinden devreye gerilim girer. Sarı daire içindeki kondansatör devrenin filtresidir. Bu kondansatörün artı ve eksi ayağına giden kablolardan elektrik ver. Enerjiyi kondansatör ayağından direkt verme ki sigorta devre dışı kalmasın.

Bozuk kartın inverter'e verdiği gerilim ile elindeki bu inverter çalışma geriliminin aynı olduğundan emin ol.

sonra  + gerilim ucuna bir direnç bağlayarak, örn. 1K, 2K2, elinde hazırda bulunan ne varsa, bu direnç üzerinden + gerilimi diğer boştaki kablolarda gezdirerek tetikleme ucunu bul. İnverter'e bu esnada lambalar bağlı olsun ki, tetikleme ucunu doğru tespit ettiğini lambalar yanınca görebilesin; hem de lambalar yanıyor mu, sağlam mı, bunu anlayabilesin.

İnverter'ünü çalışır hale getirdikten sonra devre üzerindeki BL ON (back light ON) ucunu bulup takmaya sıra gelir. Bunun için soket önlerinde BL, ON- OFF, EN benzeri ibareler koyulur. eğer yazı yoksa ölçü aletin ile cihaz stand-by'da iken 0 Volt gördüğün fakat kumandadan açtığın zaman 2,5 V ile 5Volt arası bir gerilim gördüğün ucu devre üzerinden bul bağla.

işlemler sırasında takıldığın noktada danış, yanlış bir bağlantı ile cihaza zarar verme.

Yanıt #23
Elimde bir adet inverter var bağlantı gösterirsejiz yapabilirim resmini buraya ekleyimXXXX
invertöründe bir adet entegren ortadan 2 ye yarılmış onu değiştirmen lazım. C ile belirtilmiş trafonun sağ altındaki entegrenin bir altındaki entegre.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #24
invertöründe bir adet entegren ortadan 2 ye yarılmış onu değiştirmen lazım. C ile belirtilmiş trafonun sağ altındaki entegrenin bir altındaki entegre.

evet, sağlam varsayıp incelemedim. mosfetin biri patlak. elindeki de bozuk. başka bulmalısın.

Yanıt #25
Merhaba o mosfet çatlak değil üzerine kalem ile çizgi var direk 12 volt verince floresan lar çalışıyor sadece besleme devresine bağlamaya çalışacağım
Bu halde 12 veriyorum ekranın ışıkları yanıyor kahverengi olan kabloyu - eksi ucuna deydirince kapanıyor çekince tekrar yanıyor yani bu işlemi besleme devresine bağlamaya çalışacağım

Yanıt #26
Kırmızı kablo eksi
Siyah ve sarı artı
Kahverengi aç kapa anahtar
Yeşil boş

Yanıt #27
Furkan gençtir dedik, gözleri görür dedik ama entegreyi patlattı, ben de çiziği görünce tamamdır dedim, patlak :)
Fakat,  İnverter direkt çalışıp, negatif anahtarlamayla kapanmaz. Daha doğrusu ben şu ana kadar o şekil çalışan bir inverter yahut devresine denk gelmedim. o işte bir terslik var bence.
Ama diyelim ki kendiliğinden ateşleme yapıyor, ve sadece susturma gerilimi istiyor, o halde bunu devrene invert ederek bağlaman gerek. Çünkü senin cihazında tetikleme pozitif. Bunu invert etmek için kolay yol şudur,

bir PNPtransistör al, örn. BC 308...
BC transistörün kollektör ucunu direkt eksiye bağla, emitör ucunu da inverter tetikleme ucuna bağla. transistör beyz ucuna eksi gerilimden 22K direnç ile sabit tetikleme ver.  böylece iletimde kalır lambalar sönük durur. ne zaman ki devredeki tetikleme gerilimi olan + gelir de beyz gerilimini + polariteye çekerse transistör iletimi keser ve lambaların yanmaya başlar.
Böylece çalışma sistemini terslemiş olursun.

Yanıt #28
Kırmızı kablo eksi
Siyah ve sarı artı
Kahverengi aç kapa anahtar
Yeşil boş
İnverter devrelerde  kablo renklerine farklı uygulama yapılıyor.
Monitör onarımında yanılma olmasın diye, kablo renklerine çok dikkat edilmeli.

Yanıt #29
Furkan gençtir dedik, gözleri görür dedik ama entegreyi patlattı, ben de çiziği görünce tamamdır dedim, patlak :)

Gece Gece ne güldüm abi ya :D  Ben öyle bir cizik görmedim cok SANATSAL bir calışma yapmış arkadaş :D

Bu invetöre anakarttan YETKİ gider yani invertörü acar birde PWM kablosu gider.   PWM arka ışıkların parlaklığı ile oynamak icin hani menüden girer ışık şiddeti ayarı yaparsın ya eğer menüde %50 ise 2.5 volt falan okursun pwm ucundan. yalnız burda değişken şeylerde olabilir. ama standarta böyledir
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.