Push-Pull amplifikatör denemesi için yardım

Başlatan H_SerhatY, 23 Eylül 2018, 20:42:16

H_SerhatY

Arkadaşlar merhaba. Elimde şu an 4 adet 9V pil var. Bu piller ile bir push-pull amplifikatörü geçici bir süreliğine çalıştırmak istiyorum. En azından ses verip vermediğini öğrenmek için.
9V pillerin hepsini seri bağlayınca 36V elde ediyoruz. Bunu + ve - şeklinde bölmek için bir devre buldum.

Bunu 36V gerilim ile kullanınca +18 ve -18V gerilim elde ediyoruz.
Fakat devrenin iki farklı voltaja ihtiyacı var. +- 18V ve +-13.5V. Normalde voltaj bölücü direnç devresi kurularak pozitif voltaj belirli bir noktaya ayarlanabiliyor. Zaten asimetrik beslemeden simetrik besleme elde etmenin mantığı da bu. Ancak negatif voltaj için bunu uygulayabiliyor muyuz bilmiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir?
Devre Şeması:

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Eylül 2018, 20:42:16Arkadaşlar merhaba. Elimde şu an 4 adet 9V pil var. Bu piller ile bir push-pull amplifikatörü geçici bir süreliğine çalıştırmak istiyorum. En azından ses verip vermediğini öğrenmek için.
9V pillerin hepsini seri bağlayınca 36V elde ediyoruz. Bunu + ve - şeklinde bölmek için bir devre buldum.

Bunu 36V gerilim ile kullanınca +18 ve -18V gerilim elde ediyoruz.
Merhaba
İki adet 9V pil seri bağlanırsa 18V olur değil mi?
Bu değeri ölçmek için pillerden birinin + ucuna kırmızı probu , diğerinin - ucuna siyah probu bağlarız.
Yani seri pilin - ucunu GND kabul ederiz.
Şimdi iki pilin birleşim noktasına siyah probu deydirip tekrar ölçelim.
+ uçta 9V ve - uçta -9V görürüz.  ;)   Devre ilave etmeden simetrik 9V luk kaynağımız oldu.
4 tane pil varsa zaten simetrik voltaj vardır. +/-18V elinde mevcut.

Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 24 Eylül 2018, 02:20:13Merhaba
İki adet 9V pil seri bağlanırsa 18V olur değil mi?
Bu değeri ölçmek için pillerden birinin + ucuna kırmızı probu , diğerinin - ucuna siyah probu bağlarız.
Yani seri pilin - ucunu GND kabul ederiz.
Şimdi iki pilin birleşim noktasına siyah probu deydirip tekrar ölçelim.
+ uçta 9V ve - uçta -9V görürüz.  ;)   Devre ilave etmeden simetrik 9V luk kaynağımız oldu.
4 tane pil varsa zaten simetrik voltaj vardır. +/-18V elinde mevcut.

Kolay gelsin.

Onu hiç düşünmedim ama mantıklı.
Birkaç hesaplama yaptım. Ayrı ayrı voltaj vermeme de gerek yokmuş. 2 adet 9V pil ile 10W güç alabiliyoruz. Bu durumda zaten 4 adet kullanmama da gerek kalmadı. Ayrıca ileride alacağım +-9VAC veya 18V-9V-0 bir trafo ile bu güç 15W değerine çıkıyor. Bu da fazlasıyla yeterli. Hoparlörler 20W değerde.

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Eylül 2018, 18:57:20Onu hiç düşünmedim ama mantıklı.
Birkaç hesaplama yaptım. Ayrı ayrı voltaj vermeme de gerek yokmuş. 2 adet 9V pil ile 10W güç alabiliyoruz. Bu durumda zaten 4 adet kullanmama da gerek kalmadı. Ayrıca ileride alacağım +-9VAC veya 18V-9V-0 bir trafo ile bu güç 15W değerine çıkıyor. Bu da fazlasıyla yeterli. Hoparlörler 20W değerde.
Nasıl hesapmış ki mosfeti zar zor iletime geçireceğin voltajla 10W gibi bir değer bulabiliyorsun?
Gate threshold voltajı denilen değer kadar fazla voltaj vermelisin ki mosfet iletime geçsin.
O led ler bu voltaja yakın (küçük eşit) iletim voltajına sahip olmalılar.
Mesela beyaz led kullanılmış ise Vgs 3 volttan büyüktür. Geriye kalan voltajla 4 ohmda 4W beklentin olur.
Ancak bu devre yükseltme yapmadığı için girişe 4V genlikli sinyal uygularsan bu gücü alırsın.

Sonuç olarak bu devre, uygulamaya değer bir devre değil. 9V pillere verilecek paraya değmez.

Mr_YAMYAM

9V luk pillerin akım kapasitesi ortalama 100mA/h ttir.
Hadi iyi kalite şarjlı pil kullanacaksınız 250mA/h
Pil akımını iki kat kullansanız 500mA yarım saat için.
Daha yüksek akımlarda pil gerilimi çökecektir.
9VX0.5=4.5W
Bu hesaplar olasılıklar üzerinedir. Bir 9V luk pil asla bu kadar güç üretemez.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 25 Eylül 2018, 05:57:35Nasıl hesapmış ki mosfeti zar zor iletime geçireceğin voltajla 10W gibi bir değer bulabiliyorsun?
Gate threshold voltajı denilen değer kadar fazla voltaj vermelisin ki mosfet iletime geçsin.
O led ler bu voltaja yakın (küçük eşit) iletim voltajına sahip olmalılar.
Mesela beyaz led kullanılmış ise Vgs 3 volttan büyüktür. Geriye kalan voltajla 4 ohmda 4W beklentin olur.
Ancak bu devre yükseltme yapmadığı için girişe 4V genlikli sinyal uygularsan bu gücü alırsın.

Sonuç olarak bu devre, uygulamaya değer bir devre değil. 9V pillere verilecek paraya değmez.

Hmm... Yani denemek için değil, yapmak için yap diyorsunuz? Ya da yapmayayım mı?
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Eylül 2018, 12:19:069V luk pillerin akım kapasitesi ortalama 100mA/h ttir.
Hadi iyi kalite şarjlı pil kullanacaksınız 250mA/h
Pil akımını iki kat kullansanız 500mA yarım saat için.
Daha yüksek akımlarda pil gerilimi çökecektir.
9VX0.5=4.5W
Bu hesaplar olasılıklar üzerinedir. Bir 9V luk pil asla bu kadar güç üretemez.

Doğrudur hocam :) Ben sadece işin teorik kısmından bahsettim. 18VAC trafonun doğrultulması ve RMS voltajının hesaplanmasından sonra 15W güç çıkışı alabileceğimden bahsetmiştim. Ve bunun için 18VAC 1,5A bir trafonun fazlasıyla yeteceğini düşünüyorum. Ancak benim bilmediğim bir şey var. Onu da öğreneyim hazır konu orada iken. 18VAC 1,5A trafo dedim. Bu trafo doğrultulunca voltaj değeri 1,41 katına çıkıyor. Bu durumda akım düşer mi, yoksa aynı mı kalır?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Eylül 2018, 16:27:2118VAC 1,5A trafo dedim. Bu trafo doğrultulunca voltaj değeri 1,41 katına çıkıyor. Bu durumda akım düşer mi, yoksa aynı mı kalır?

18V AC trafo çıkışından 1.5A çektiğinizde eldeki geriliminiz yine 18V DC olacaktır.
Daha aşağıda ise trafonuz yetersizdir.
18V AC demek RMS demektir.
Eğer 18Vp demiş olsaydın doğrultuğunda yine 18V olurdu ve yüklenince 12V lara düşerdi.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Eylül 2018, 21:02:1218V AC trafo çıkışından 1.5A çektiğinizde eldeki geriliminiz yine 18V DC olacaktır.
Daha aşağıda ise trafonuz yetersizdir.
18V AC demek RMS demektir.
Eğer 18Vp demiş olsaydın doğrultuğunda yine 18V olurdu ve yüklenince 12V lara düşerdi.

Hmm... yani yük olmayınca 1.41 katı oluyor, öyle mi? Tam yükte ise AC gerilim ile aynı miktarda DC gerilim alıyoruz? Yanlış anlamamışımdır umarım.