LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Başlatan sametozt, 14 Eylül 2018, 20:47:25

sametozt

Öncelikle herkese iyi akşamlar ,
Dıyaudiotr'den buraya transfer olanlardanım. LM3886 ile birçok devre denedim. En son olarak aşağıda linkini verdiğim projeyi yapmaya karar verdim. Pcbleri sitenin yönlendirdiği firmadan sipariş ettim. Power supply pcbsi için sipariş vermediğime pişman oldum ama onu kendim de çizebilirim pek zorluğu yok gibi görünüyor.

Link : http://www.circuitbasics.com/design-hi-fi-audio-amplifier-lm3886/

Asıl konuya gelecek olursak kullandığım entegreler orjinal.  Kondansatörlerin hepsini aliexpress üstünden nichicon muse kz olarak tercih ettim. Ses girişindeki kondansatörleri de aynı şekilde aliexpressten yorumlara bakarak axial mkp kondansatör tercih ettim. Projede de bu şekilde kullanılmışlardı.

Herşeyi tamamladım ve kutuladım. @Mr_YAMYAM hocanın grounding kurallarına uyduğumu düşünüyorum. Projede de star grounding baz alınarak ilerleniyor fakat ground bağlantıları bu projede kablo ile yapılmış.

Anfinin girişinde herhangi bir kablo bağlı değilken ve pga 2311 devresinden ses seviyesini +31 db ( son seviye ) seviyesine getirdiğimde hısslama duyulabiliyor. 0 db seviyesindeyken hiçbir şekilde hıss lama duyulmuyor fakat kulağınızı hoparlöre 30 cm den daha yakın tuttuğunuzda zzzzzz sesi mevcut. Kesinlikle 30 cm den uzağa çıktığınızda duyabileceğiniz ya da rahatsız olabileceğiniz bir ses değil. Sistemin ses kalitesi gayet iyi ve benim için yeterli. Belki daha iyisini dinlemediğim için böyledir bilmiyorum fakat çok iyi bir dinleyici kulağım olduğunu söyleyemem.

Gerek grounding gerekse gürültü seviyesi olarak sistemi en iyi hale getirmek istiyorum. Buna yönelik sizce neler yapmam gerekli ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 14 Eylül 2018, 20:47:25Herşeyi tamamladım ve kutuladım. @Mr_YAMYAM hocanın grounding kurallarına uyduğumu düşünüyorum. Projede de star grounding baz alınarak ilerleniyor fakat ground bağlantıları bu projede kablo ile yapılmış.

Anfinin girişinde herhangi bir kablo bağlı değilken ve pga 2311 devresinden ses seviyesini +31 db ( son seviye ) seviyesine getirdiğimde hısslama duyulabiliyor. 0 db seviyesindeyken hiçbir şekilde hıss lama duyulmuyor fakat kulağınızı hoparlöre 30 cm den daha yakın tuttuğunuzda zzzzzz sesi mevcut. Kesinlikle 30 cm den uzağa çıktığınızda duyabileceğiniz ya da rahatsız olabileceğiniz bir ses değil. Sistemin ses kalitesi gayet iyi ve benim için yeterli. Belki daha iyisini dinlemediğim için böyledir bilmiyorum fakat çok iyi bir dinleyici kulağım olduğunu söyleyemem.

Gerek grounding gerekse gürültü seviyesi olarak sistemi en iyi hale getirmek istiyorum. Buna yönelik sizce neler yapmam gerekli ?

Anlaşıldığı üzere  bela bir işe kalkışmışsın :D
Grounding kurallarını öğrenebilmek sanıldığı kadar kolay değildir.  Ben amatör arkadaşların anlayailmesi açısından metal şaseleme yöntemi uygulamasını forumlarda paylaşmıştım. Sen uyguladığını düşünüyor olsan da muhtelif hatalar yapmış olabileceğin mutlak tır.

Eğer metal şaseleme yöntemi kullanılmayıp, doğrudan kablolar ile yapılmak isteniyorsa, bu yöntem için çok ciddi hesaplamalar gerektiğini unutmayalım.
Bilelim ki bir iletken tel uzunluğuna göre bir bobin etkisi, hatta yakın devrelere kapasitif etkisi olacağı ve bu etkenlerin basit aletlerle ölçülemeyeceği gerçeğidir.
Çoğu büyük fabrikalar sistem grounding uygulamasını PCB üzerindeki iletkenlerle yapıyor olsalar da, bizlerin o fabrikalardaki ölçüm aletlerini temin edebilmemiz hiç mümkün değildir. O halde en basit bir yöntem olarak, forumlarda önermiş olduğum POWER PLANE uygulamasıdır.
Çünkü çok fazla hesap gerektirmemektedir. Amatör bir arkadaşın bile birkaç deneme ile üst seviye başarı elde edebilmesi mümkündür. Örneklermizi forumumuz içerisindeki birkaç arkadaş uygulamış ve başarılı netice almışlardır.
Gelelim meselenin özüne.
31 seviyesi amplinin max kazancını ifade etmekle, çoğunlukla 0db seviyesi amplinin gerilim kazancının 1 olduğunu ifade etmektedir.
Kaba bir anlatımla 1W güç seviyesinde duyulmayan ses ifade etmiş olduğunuz gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu da ampli gürültü seviyenizin -50db den büyük olduğunu ifade etmektedir.
Kısacası LM3886 gibi bir entegrenin özdeş karakteristiklerinden çok çok kötü bir uygulama yapmış durumdasınız.
ZZZZZ sesine gelirsek...
Bu olayın başlıca iki ana sebebi bulunmaktadır.
1 PGA volume devreniz bu sesi yaratıyor ve az bir seviyede ampli girişine veriyor. (Ölçebilmek için iyi bir osilaskop şarttır)
2 PGA devreniz ve ampli devrenizin grounding yapısında hesaplanmayan hatalar var ve bu ses digital ground hattından analog ground hattına karışmaktadır. Mütekamil osiloskoplarla bile ölçülebilmesi son derece zordur. Ancak çok özel osiloskoplar veya analizerler ile ölçülebilmektedir.
Eğer iyi bir grounding ve iyi bir gürültü seviyesi istiyorsan öncelikli olarak, her öneriyi yapabilmelisin. Verilen önerilerden birisini bile yapamam dersen zaten işi yapmanın anlamı kalmamaktadır.
Tekniğin gerektirmiş olduğu ekipman ve kalitesi konusunda ödün veremezsin. Örnek olarak ben o trafoyu orada kullanma demişsem, bu sana zorluk çıkartmak için değildir. Bilimin gerektirdiği kalitede trafo kullanmalısın veya, bu olayı başka önerilerle çözebilmelisin.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Eylül 2018, 22:15:36Anlaşıldığı üzere  bela bir işe kalkışmışsın :D
Grounding kurallarını öğrenebilmek sanıldığı kadar kolay değildir.  Ben amatör arkadaşların anlayailmesi açısından metal şaseleme yöntemi uygulamasını forumlarda paylaşmıştım. Sen uyguladığını düşünüyor olsan da muhtelif hatalar yapmış olabileceğin mutlak tır.

Eğer metal şaseleme yöntemi kullanılmayıp, doğrudan kablolar ile yapılmak isteniyorsa, bu yöntem için çok ciddi hesaplamalar gerektiğini unutmayalım.
Bilelim ki bir iletken tel uzunluğuna göre bir bobin etkisi, hatta yakın devrelere kapasitif etkisi olacağı ve bu etkenlerin basit aletlerle ölçülemeyeceği gerçeğidir.
Çoğu büyük fabrikalar sistem grounding uygulamasını PCB üzerindeki iletkenlerle yapıyor olsalar da, bizlerin o fabrikalardaki ölçüm aletlerini temin edebilmemiz hiç mümkün değildir. O halde en basit bir yöntem olarak, forumlarda önermiş olduğum POWER PLANE uygulamasıdır.
Çünkü çok fazla hesap gerektirmemektedir. Amatör bir arkadaşın bile birkaç deneme ile üst seviye başarı elde edebilmesi mümkündür. Örneklermizi forumumuz içerisindeki birkaç arkadaş uygulamış ve başarılı netice almışlardır.
Gelelim meselenin özüne.
31 seviyesi amplinin max kazancını ifade etmekle, çoğunlukla 0db seviyesi amplinin gerilim kazancının 1 olduğunu ifade etmektedir.
Kaba bir anlatımla 1W güç seviyesinde duyulmayan ses ifade etmiş olduğunuz gerçeği ortaya çıkmaktadır. Bu da ampli gürültü seviyenizin -50db den büyük olduğunu ifade etmektedir.
Kısacası LM3886 gibi bir entegrenin özdeş karakteristiklerinden çok çok kötü bir uygulama yapmış durumdasınız.
ZZZZZ sesine gelirsek...
Bu olayın başlıca iki ana sebebi bulunmaktadır.
1 PGA volume devreniz bu sesi yaratıyor ve az bir seviyede ampli girişine veriyor. (Ölçebilmek için iyi bir osilaskop şarttır)
2 PGA devreniz ve ampli devrenizin grounding yapısında hesaplanmayan hatalar var ve bu ses digital ground hattından analog ground hattına karışmaktadır. Mütekamil osiloskoplarla bile ölçülebilmesi son derece zordur. Ancak çok özel osiloskoplar veya analizerler ile ölçülebilmektedir.
Eğer iyi bir grounding ve iyi bir gürültü seviyesi istiyorsan öncelikli olarak, her öneriyi yapabilmelisin. Verilen önerilerden birisini bile yapamam dersen zaten işi yapmanın anlamı kalmamaktadır.
Tekniğin gerektirmiş olduğu ekipman ve kalitesi konusunda ödün veremezsin. Örnek olarak ben o trafoyu orada kullanma demişsem, bu sana zorluk çıkartmak için değildir. Bilimin gerektirdiği kalitede trafo kullanmalısın veya, bu olayı başka önerilerle çözebilmelisin.

Öncelikle iyi akşamlar ,
Vereceğiniz önerilere tabiki sonuç alma ihtimalim varsa uyarım. Sonuçta burada en iyisini elde etmek için bilgi edinmek istiyorum.
Aklıma takılan ve size sormak istediğim bir konu var.
* Kablolar ile power supply devresine bağlantı yapmaktansa devrenin gerekli ground bağlantılarını , kutuya devreyi vidalama yöntemiyle yapmamız gerektiğini belirtiyorsunuz. Kabloların bir bobin ve kapasitif etkisi olduğu tartışılmaz.
Fakat biz devreyi vida ile kutuya tutturduğumuzda kullandığımız kutu malzemesinin de bir etkisi olmayacak mıdır ?

* Onun dışında zzzz sesine anladığım kadarıyla pahalı yöntemler ve ölçümler dışında bulabileceğimiz bir çözüm olmayacak. Açıkçası bu ses kulağınızı hoparlöre dayamadığınız sürece kesinlikle duyulabilecek bir ses değil. O yüzden bu sesi unutmaya çalışmak en iyisi.

* Son olarak entegrenin özdeş karakteristiğine bağlı kalarak en iyisini yapabilmek için önerilerinizi bekliyor olacağım.

Mr_YAMYAM

Metal bir aksamın reaktans değeri minumum düzeydedir. yani metal bir plakayı BOBİN olarak tahayyül edemesin.
Ayrıca kalın bir metal aksamın direnci, (Ki burada mili ohmlar seviyesindeki direnç önemlidir) ile 1mm kare kesitindeki telin direnci karşılaştırılamaz bile. Mili ohmlar seviyesindeki dirençleri ölçmek bile pahalı ölçü aletleri ile mümkündür.
Demekki metal bir plaka üzerinden akıtılan akım temel olarak çok çok yüksek olacaktır. Akım ne denli yüksek olursa olsun metal plaka üzerindeki gerilim düşümü minumum düzeydedir. Bu seviye milivoltlar hatta bazı hassas devrelerde mikrovoltlar seviyesinde önem arzetmektedir.
Ama akımın akacağı iletken ince bir iletken ise endüktif özelliklerini dikkate almadan bile kaba bir hesapla üzerindeki gerilim düşümü hesaplanabilir. Endüktif özellikleri de hesaba katılırsa ortaya ne denli bir karmaşa çıkacağı bellidir.
Fabrikalar PCB üzerinden yapmış oldukları iletkenli bağlantıları pahalı ölçü aletleri ile ölçüp, konu ile ilgili onlarca mühendis çalıştırmaktadırlar. Doğal olarak en uygun tasarımı zaten yapabilmektedirler.
Dolayısı ile maliyeti düşürebilmek için bu şekilde bir tasarım yapmaları son derece normal bir durumdur.
Kullandığımız kutu malzemesi ne olursa olsun, bağlantı tespit yerlerinde iyi bir iletkenlik sağladığımız sürece metal aksamın bir bakır tel kadar etkisi olmayacaktır. Yukarda bahsettiğim üzere kalın bir metal plakanın direnci bir tele göre çok çok düşüktür.
ZZZ sesi eğer volüme sonuna kadar kısıldığında da yapıyorsa sorun DIGITAL GROUND hattı ilkesidir. Benim grounding yöntemimle iyi bir şekilde çözülebilir. Ancak volüme sonuna kadar kısıldığında yapmıyorsa, devrenin içerisinden kaynaklı bir sorun vardır ki, en iyisi bırak öyle kalsın demekten başka şansımız yoktur.
Yine de bu zzzz konusunda önyargılı olmamak, bilimsel yöntemlerle sorunu çözmeye gitmek daha akıllıca olacaktır.
Direkt bir ölçüm mümkün olmadığına göre, tasarımı bilimsel yöntemle yaparak, öneriler doğrultusunda hareket ederek, elde edilen sonuçlara göre bir tasarım belirlemek en iyisidir.
Yani şunu yap, nooldu, o halde şöyle yapmalısın gibi gidişat ile sonuca ulaşabilmek.
GELELİM LM3886 karakteristiğine.
[attach type=image]9427[/attach]
Bu çizelgede LM için bir S/N değeri belirtilmiştir.
İdeal bir tasarımla 92.5db S/N değerine ulaşabileceği belirtilmiş olup, entegre kazancımızı 30db olarak düşünürsek, entegrenin gürültü faktörünün -62.5db seviyesinde olduğunu hesaplayabiliriz. (Benim STK465 ten birazcık daha kötü :D )
Kulakla algılanabilen gürültü seviyesinin ortalama -50db veya yukarısı olduğu varsayılırsa, senin elde etmiş olduğun gürültü seviyesi hiç te iyi değildir. Bunun ölçümünü sen de yapabilirsin.
Elinde milivoltlar seviyesinde ölçüm yapabilen TRUE RMS özellikli bir AC voltmetre var ise ampli boşta iken sesini son ayar açıp, çıkış voltajını ölçebilirsin. Benim tahminim 5-10milivolt seviyesinde bir değer okuyacaksın.
Halbuki entegrenin PSRR özelliğine bakarsak...
[attach type=image]9429[/attach]
85db PSRR Power Supply Ripple Rejection. özelliği demek kabaca 2.000 üzeri gürültü bastırma özelliği demektir. Bu değer limittir. Yani en azından demektir.
Güç kanağındaki ripple ve gürültülerin ortalama 2V olduğunu bile düşünürsek (Kötü bir güç kaynağı) entegrenin PSRR özelliğini hesapladığımızda çıkışta sadece 1milivolt gibi bir gürültü değerimiz olmalıdır.
Senin sistemde kulağını dayasan da 30 cm den duysan da bu değerlerin çok çok üzerinde bir gürültü olduğu muhakkaktır.
Yani LM3886 nın hakkını verememiş durumdasın.

HAA UNUTMADAN:
En doğru yöntem işi en başından alıp kademe kademe ilerlemektir.
Her kademede başımıza bela olabilecek bir olumsuzluk olursa, sebeplerini tartışarak, ve tecribelerimizle öneriler ile sonuca gitmeyi düşünmeliyiz.
Bu işin başlangıcı ise önce metal bir şasedir.
Yine de ben metal şaseleme yöntemini istemiyorum dersen, kablolu yönteme göre de öneriler yapılacaktır. Ancak unutma bu yöntemde oluşabilecek bazı olumsuzlukları ölçebilmek mümkün olamayabilir. Yani en iyisi yine de metal şaseleme yöntemidir.
Önce karar verilerek bir metal aksam temin edilir. En iyi metal aksam alüminyum olarak tercih edilebilir. Dileyen demir metalinden de yapabilir.
Metal aksam belirlendikten sonra YERLEŞİM PLANI çok önem arzetmektedir. Bu konuda önerileri beklemeli ve devreleri monte etmeden önce devre kartlarının yerlerini doğru tespit edebilmelisin.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 00:06:46Metal bir aksamın reaktans değeri minumum düzeydedir. yani metal bir plakayı BOBİN olarak tahayyül edemesin.
Ayrıca kalın bir metal aksamın direnci, (Ki burada mili ohmlar seviyesindeki direnç önemlidir) ile 1mm kare kesitindeki telin direnci karşılaştırılamaz bile. Mili ohmlar seviyesindeki dirençleri ölçmek bile pahalı ölçü aletleri ile mümkündür.
Demekki metal bir plaka üzerinden akıtılan akım temel olarak çok çok yüksek olacaktır. Akım ne denli yüksek olursa olsun metal plaka üzerindeki gerilim düşümü minumum düzeydedir. Bu seviye milivoltlar hatta bazı hassas devrelerde mikrovoltlar seviyesinde önem arzetmektedir.
Ama akımın akacağı iletken ince bir iletken ise endüktif özelliklerini dikkate almadan bile kaba bir hesapla üzerindeki gerilim düşümü hesaplanabilir. Endüktif özellikleri de hesaba katılırsa ortaya ne denli bir karmaşa çıkacağı bellidir.
Fabrikalar PCB üzerinden yapmış oldukları iletkenli bağlantıları pahalı ölçü aletleri ile ölçüp, konu ile ilgili onlarca mühendis çalıştırmaktadırlar. Doğal olarak en uygun tasarımı zaten yapabilmektedirler.
Dolayısı ile maliyeti düşürebilmek için bu şekilde bir tasarım yapmaları son derece normal bir durumdur.
Kullandığımız kutu malzemesi ne olursa olsun, bağlantı tespit yerlerinde iyi bir iletkenlik sağladığımız sürece metal aksamın bir bakır tel kadar etkisi olmayacaktır. Yukarda bahsettiğim üzere kalın bir metal plakanın direnci bir tele göre çok çok düşüktür.
ZZZ sesi eğer volüme sonuna kadar kısıldığında da yapıyorsa sorun DIGITAL GROUND hattı ilkesidir. Benim grounding yöntemimle iyi bir şekilde çözülebilir. Ancak volüme sonuna kadar kısıldığında yapmıyorsa, devrenin içerisinden kaynaklı bir sorun vardır ki, en iyisi bırak öyle kalsın demekten başka şansımız yoktur.
Yine de bu zzzz konusunda önyargılı olmamak, bilimsel yöntemlerle sorunu çözmeye gitmek daha akıllıca olacaktır.
Direkt bir ölçüm mümkün olmadığına göre, tasarımı bilimsel yöntemle yaparak, öneriler doğrultusunda hareket ederek, elde edilen sonuçlara göre bir tasarım belirlemek en iyisidir.
Yani şunu yap, nooldu, o halde şöyle yapmalısın gibi gidişat ile sonuca ulaşabilmek.
GELELİM LM3886 karakteristiğine.
[attach type=image]9427[/attach]
Bu çizelgede LM için bir S/N değeri belirtilmiştir.
İdeal bir tasarımla 92.5db S/N değerine ulaşabileceği belirtilmiş olup, entegre kazancımızı 30db olarak düşünürsek, entegrenin gürültü faktörünün -62.5db seviyesinde olduğunu hesaplayabiliriz. (Benim STK465 ten birazcık daha kötü :D )
Kulakla algılanabilen gürültü seviyesinin ortalama -50db veya yukarısı olduğu varsayılırsa, senin elde etmiş olduğun gürültü seviyesi hiç te iyi değildir. Bunun ölçümünü sen de yapabilirsin.
Elinde milivoltlar seviyesinde ölçüm yapabilen TRUE RMS özellikli bir AC voltmetre var ise ampli boşta iken sesini son ayar açıp, çıkış voltajını ölçebilirsin. Benim tahminim 5-10milivolt seviyesinde bir değer okuyacaksın.
Halbuki entegrenin PSRR özelliğine bakarsak...
[attach type=image]9429[/attach]
85db PSRR Power Supply Ripple Rejection. özelliği demek kabaca 2.000 üzeri gürültü bastırma özelliği demektir. Bu değer limittir. Yani en azından demektir.
Güç kanağındaki ripple ve gürültülerin ortalama 2V olduğunu bile düşünürsek (Kötü bir güç kaynağı) entegrenin PSRR özelliğini hesapladığımızda çıkışta sadece 1milivolt gibi bir gürültü değerimiz olmalıdır.
Senin sistemde kulağını dayasan da 30 cm den duysan da bu değerlerin çok çok üzerinde bir gürültü olduğu muhakkaktır.
Yani LM3886 nın hakkını verememiş durumdasın.

HAA UNUTMADAN:
En doğru yöntem işi en başından alıp kademe kademe ilerlemektir.
Her kademede başımıza bela olabilecek bir olumsuzluk olursa, sebeplerini tartışarak, ve tecribelerimizle öneriler ile sonuca gitmeyi düşünmeliyiz.
Bu işin başlangıcı ise önce metal bir şasedir.
Yine de ben metal şaseleme yöntemini istemiyorum dersen, kablolu yönteme göre de öneriler yapılacaktır. Ancak unutma bu yöntemde oluşabilecek bazı olumsuzlukları ölçebilmek mümkün olamayabilir. Yani en iyisi yine de metal şaseleme yöntemidir.
Önce karar verilerek bir metal aksam temin edilir. En iyi metal aksam alüminyum olarak tercih edilebilir. Dileyen demir metalinden de yapabilir.
Metal aksam belirlendikten sonra YERLEŞİM PLANI çok önem arzetmektedir. Bu konuda önerileri beklemeli ve devreleri monte etmeden önce devre kartlarının yerlerini doğru tespit edebilmelisin.

Teknik açıklamalarınıza ciddi anlamda önem veriyorum ve anlamadığım yerde kesip araştırıp yazınıza tekrar geri dönüyorum.
Öncelikle bu kablolu ground yönteminden verim alamadığımıza göre , sizin metal şasiye irtibatlı şekilde olan yönteminizi deneyeceğim. Elimdeki kutuyu zaten kendim metal sactan büktürüp yaptırmıştım fakat bu kutu ölçüleri maalesef yeterli olmadı.

Bugün gidip yeni soğutucular da kestirince alanım iyice daraldı. İşe öncelikle yeni bir kutudan başlayacağım. Kutu ölçülerini belirlemek için en başta kart , soğutucu , pga ve trafo montajlarını tahta bir zemine ya da pleksiglass üstüne yapabilirim. Taban ölçüsünü aldıktan sonra yükseklik ve yan ölçüleri çıkarabilirim.

Şu noktada elimdeki trafoyu kullanmak mantıklı mıdır ? Yada yeni toroid trafo sardırıp içerisinde pga'nın da voltajı olması bize  gürültü konusunda + sağlar mı ?
Ya da herşeyden vazgeçip pga ve amfinin trafolarını başka bir kutuya alıp amfi kutusuna ac'yi taşıyıp kullanmak da olabilir mi ?

Yerleşim planı olarak paintte bir örnek çizip desteğinizi isteyeceğim. Güzel bir yerleşim planı ve lm 3886 projesi yaratabiliriz diye düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

En ideal seçenek iyi bir toroid trafodur. Toroid trafolar aynı zamanda daha az manyetik alan kaçağı yapmaktadırlar.
Teknik veriler doğrultusunda trafo voltajları dikkatlice hesaplanarak, trafo sardırılırken bu voltajlar istenmelidir.
Elmdeki teknik verilere göre LM3886 için 2X22V trafo çıkışı kullanmalısınız. LM3886 nın peak output akımı 7A dir.
Bu değer aynı zamanda entegrenin ani yüklenmelerindeki çekilebilecek max. akımı belirtmektedir.
Dolayısı ile trafo akımımız da bu özellik doğrultusunda seçilebilir.
İki adet çıkış katı kullanacağımıza göre 2*7=14A P=14A*44V=616W trafo gücüne ihtiyacımız bulunmaktadır.
Bu değer ideal güç harcamaları ve teorik güç gereksinimidir.
Basitçe hesaplarsak LM3886 nın güç harcaması 136W ttır. 2 adet LM için toplamda 272W güç harcaması yapılabilir.
Bu da bizlere 300W civarı bir trafo gücü gerektireceğini bildirmektedir.
O halde 2X22V ve PGA devresi için istenilen gerilimler de olacak şekilde bir trafo sardırmamız, ciddi bir proje için gerekmektedir.
PGA devresi için gerekli gerilimlerin 1-2V yukarda olması ripple açısından önemlidir.
Yani PGA için 12V isteniyorsa trafo gerilimimiz 13-14V olmalı ki iyi bir regülasyon sağlayabilelim. Keza PGA 5V gerilim de istiyorsa 7V luk sargımız da olmalıdır.
Trafo sargı hesaplarımız bittiğine göre kartların yerleşim planlarını yapmalıyız.
Kutu tabanı ve power plane ölçülerine göre en ideal yerleşimi konu içerisinde tartışarak bulabilir ve en ideal yerleşim planını birlikte bulabiliriz.
ÖZEL NOT:
Trafo bir cihazın en pahalı parçalarından birisidir.
Tasarım planımızı belirledikten sonra trafo sardırmak, dereyi görmeden masrafa girmemek için en uygun seçenektir.
Yani elimizdeki trafoyu idareten kullanıp, montajımızı doğru yaptıktan sonra trafoyu sardırmamız daha akıllıca olacaktır.
Sadece sardırmamız gereken trafonun ölçülerini bilmemiz ve montaj planımızda bu trafo için yer belirlememiz yeterli olacaktır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 16:12:05En ideal seçenek iyi bir toroid trafodur. Toroid trafolar aynı zamanda daha az manyetik alan kaçağı yapmaktadırlar.
Teknik veriler doğrultusunda trafo voltajları dikkatlice hesaplanarak, trafo sardırılırken bu voltajlar istenmelidir.
Elmdeki teknik verilere göre LM3886 için 2X22V trafo çıkışı kullanmalısınız. LM3886 nın peak output akımı 7A dir.
Bu değer aynı zamanda entegrenin ani yüklenmelerindeki çekilebilecek max. akımı belirtmektedir.
Dolayısı ile trafo akımımız da bu özellik doğrultusunda seçilebilir.
İki adet çıkış katı kullanacağımıza göre 2*7=14A P=14A*44V=616W trafo gücüne ihtiyacımız bulunmaktadır.
Bu değer ideal güç harcamaları ve teorik güç gereksinimidir.
Basitçe hesaplarsak LM3886 nın güç harcaması 136W ttır. 2 adet LM için toplamda 272W güç harcaması yapılabilir.
Bu da bizlere 300W civarı bir trafo gücü gerektireceğini bildirmektedir.
O halde 2X22V ve PGA devresi için istenilen gerilimler de olacak şekilde bir trafo sardırmamız, ciddi bir proje için gerekmektedir.
PGA devresi için gerekli gerilimlerin 1-2V yukarda olması ripple açısından önemlidir.
Yani PGA için 12V isteniyorsa trafo gerilimimiz 13-14V olmalı ki iyi bir regülasyon sağlayabilelim. Keza PGA 5V gerilim de istiyorsa 7V luk sargımız da olmalıdır.
Trafo sargı hesaplarımız bittiğine göre kartların yerleşim planlarını yapmalıyız.
Kutu tabanı ve power plane ölçülerine göre en ideal yerleşimi konu içerisinde tartışarak bulabilir ve en ideal yerleşim planını birlikte bulabiliriz.
ÖZEL NOT:
Trafo bir cihazın en pahalı parçalarından birisidir.
Tasarım planımızı belirledikten sonra trafo sardırmak, dereyi görmeden masrafa girmemek için en uygun seçenektir.
Yani elimizdeki trafoyu idareten kullanıp, montajımızı doğru yaptıktan sonra trafoyu sardırmamız daha akıllıca olacaktır.
Sadece sardırmamız gereken trafonun ölçülerini bilmemiz ve montaj planımızda bu trafo için yer belirlememiz yeterli olacaktır.

Böyle bir yerleşim planı sizce de uygun mudur ?
Sonuçta groundlar kutuya civatalar yoluyla bağlı olacaklar. Tasarım vidalıya uygun olmadığı için power ground ve signal ground için vidaya kadar çok az miktarda kablo kullanımı olacak. Pga'dan çıkan ground için de vidaya kadar çok çok az bir kablo kullanımı olacak. Eski tasarıma göre %90 %95 arası kablo kullanımı azalacaktır.

Bana gürültünün en az olabileceği dizayn en sondaki dizayn gibi geldi fakat yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Mr_YAMYAM

Evet uygun gibi görünüyor.
Ancak peşin hüküm vermek yanılgılara da sebebiyet verebileceği için işi bilimsel olarak incelemek gerekmektedir.
Öncelikle kartların bağlantı şemaları ve şaseye tespit yöntemleri için kartları incelemeliyiz.
Yani hangi kartta şaseleme nasıl yapılmış, nasıl bir montaj planı uygulanmış detaylıca incelemeliyiz.
Bunun için kartların üst ve alt resimlerini görmemiz ve eğer varsa bağlantı şemalarını incelememiz gereklidir.
Ancak bunları bilirsek doğru bir montaj planı uygulayabiliriz.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 17:01:00Evet uygun gibi görünüyor.
Ancak peşin hüküm vermek yanılgılara da sebebiyet verebileceği için işi bilimsel olarak incelemek gerekmektedir.
Öncelikle kartların bağlantı şemaları ve şaseye tespit yöntemleri için kartları incelemeliyiz.
Yani hangi kartta şaseleme nasıl yapılmış, nasıl bir montaj planı uygulanmış detaylıca incelemeliyiz.
Bunun için kartların üst ve alt resimlerini görmemiz ve eğer varsa bağlantı şemalarını incelememiz gereklidir.
Ancak bunları bilirsek doğru bir montaj planı uygulayabiliriz.

Devre şeması ve pcb görüntüsünü ekledim. Devre şemasına tek uyamadığım yer çıkıştaki thiele network oldu. Onda da bobini sarmak için gerekli teli bulamadım. Açıkçası uğraşamadım. Önemi yüksek diyorsanız onu da temin etmeye çalışacağım.

Bir de hocam sizce pga devresini ayrı bir kutuya almak saçmalık mı olur ? Yarın öbür gün başka bir devre de de kullanma ihtimalini arttırır. Ayrıca kutu sıkışıklığımızı bir nebze olsun engeller diye düşünüyorum.

Mr_YAMYAM

Ne abuk bir devre almışsın :D
Kızma ama bu çinlilere bazen hayranlık ta duyuyorum. Yapıp yapıp satıyorlar İşin tekniği hiç önemli değil onlar için.
Gelelim ölçümlere.
DİKKATLİCE YAP:
Kart üzerindeki Power GND ile SIG GND uçlarını ohmmetre ile ölç. Aralarında herhangi bir irtibat var mı? Ölçtüğün değeri aynen yaz.
İkinci olarak ta PGA kartının alt ve üst fotoları, varsa bağlantı şemaları da gerekli.
Alıntı yapılan: sametozt - 15 Eylül 2018, 17:07:17Bir de hocam sizce pga devresini ayrı bir kutuya almak saçmalık mı olur ? Yarın öbür gün başka bir devre de de kullanma ihtimalini arttırır. Ayrıca kutu sıkışıklığımızı bir nebze olsun engeller diye düşünüyorum.

PGA devresini ayrı bir kutuya yerleştirebilirsin. Bu sana ek külfetler getirse de tasarım avantajları da sağlayacaktır.
Yani sistemin PRE-POWER ampli ikilisi olarak değer kazanır. Ancak daha fazla iş gücü ve masraf demektir.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 17:34:32Ne abuk bir devre almışsın :D
Kızma ama bu çinlilere bazen hayranlık ta duyuyorum. Yapıp yapıp satıyorlar İşin tekniği hiç önemli değil onlar için.
Gelelim ölçümlere.
DİKKATLİCE YAP:
Kart üzerindeki Power GND ile SIG GND uçlarını ohmmetre ile ölç. Aralarında herhangi bir irtibat var mı? Ölçtüğün değeri aynen yaz.
İkinci olarak ta PGA kartının alt ve üst fotoları, varsa bağlantı şemaları da gerekli.
 PGA devresini ayrı bir kutuya yerleştirebilirsin. Bu sana ek külfetler getirse de tasarım avantajları da sağlayacaktır.
Yani sistemin PRE-POWER ampli ikilisi olarak değer kazanır. Ancak daha fazla iş gücü ve masraf demektir.

Yok hocam kızmıyorum tabiki de. Fakat devrenin projesinin olduğu sitede ( http://www.circuitbasics.com/design-hi-fi-audio-amplifier-lm3886/ ) herşey profesyonelce anlatılmış. Bazı hesaplamalar yapılarak eleman değerleri belirlenmiş. Söylenen ground ilkeleri sizinle yaklaşık aynı düşünceye sahip. Size abuk gelen kısmı nedir mesele öğrenmek istiyorum ben de bu işin inceliklerini. Pga fotoğrafları ektedir.

Bu arada power gnd ile signal gnd arasında herhangi bir bağlantı yok. Ohm kısmıında bütün kademelerde değer okumaya çalıştığımda herhangi birşey yazmıyor.

Mr_YAMYAM

OFFF.
Baş belası bir devre.
Ölçümleri yapalım.
[attach type=thumb]9445[/attach]
Resimde gösterilen ana kondansatörlerin ortak ucu ile diğer şaselerin bağlantılarıdır.
Bu bağlantıların ne şekilde yapıldıkları resimlerden anlaşılamıyor.
Kırmızı okları hassas bir ohmetre ile ölçüp, okuduğun değerleri bana aynen yaz.
Giriş şaseleri dolambaçlı yollardan başka bir yerlere irtibatlı ise işimiz çok zor. Bunun için baskı devreyi mercek altına almalıyız.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 18:09:55OFFF.
Baş belası bir devre.
Ölçümleri yapalım.
[attach type=thumb]9445[/attach]
Resimde gösterilen ana kondansatörlerin ortak ucu ile diğer şaselerin bağlantılarıdır.
Bu bağlantıların ne şekilde yapıldıkları resimlerden anlaşılamıyor.
Kırmızı okları hassas bir ohmetre ile ölçüp, okuduğun değerleri bana aynen yaz.
Giriş şaseleri dolambaçlı yollardan başka bir yerlere irtibatlı ise işimiz çok zor. Bunun için baskı devreyi mercek altına almalıyız.

Şu an elimdeki ölçü aletiyle bu işi yaparsak ;

Ana kondansatör ve output gnd arası direnç 0
Ana kondansatör ve 7805'in output bacağı arası direnç 5K
Ana kondansatör ve 7805'in gnd bacağı arası direnç 0
Ana kondansatör ve giriş gndleri arası direnç 0
7805 soğutucusu ve giriş gndleri arası direnç 0

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 15 Eylül 2018, 18:27:27Şu an elimdeki ölçü aletiyle bu işi yaparsak ;

Ana kondansatör ve output gnd arası direnç 0
Ana kondansatör ve 7805'in output bacağı arası direnç 5K
Ana kondansatör ve 7805'in gnd bacağı arası direnç 0
Ana kondansatör ve giriş gndleri arası direnç 0
7805 soğutucusu ve giriş gndleri arası direnç 0

Onlar değil.
Ana kondansatörlerin arasında kalın bir yuvarlak bulunuyor. Burası referans noktası.
Bu noktaya gelen iletkenler nereden geliyor. Bizi ilgilendiren iki bağlantı bulunuyor.
1 İNPUT konnektörlerinin şaselenmesi. Nasıl ve ne şekilde yapılmış. Bu şaselere irtibatlı başka şaseler varmı.
2 Output şaselenmesi nasıl yapılmış. Output şasesi input şasesi ile karışıyor mu? Bunları PCB yollarını izleyerek ve ölçerek tespit etmeliyiz.

NOT:
Yerleşim planındaki son fotoların uygun değil. İlk resmindeki plan daha mantıklı. Ancak devrenin yerleşimi PGA ile ortak alınarak yapılmalıdır. Çünkü PGA nın şaselenmesi şimdilik başbelası.
PGA devresi PRE-GND yi ilgilendirdiği için işimiz daha da zor. Eğer bu devrede olası bir şaseleme hatası varsa düzeltebilmek hiç te kolay olmayacaktır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 18:40:57Onlar değil.
Ana kondansatörlerin arasında kalın bir yuvarlak bulunuyor. Burası referans noktası.
Bu noktaya gelen iletkenler nereden geliyor. Bizi ilgilendiren iki bağlantı bulunuyor.
1 İNPUT konnektörlerinin şaselenmesi. Nasıl ve ne şekilde yapılmış. Bu şaselere irtibatlı başka şaseler varmı.
2 Output şaselenmesi nasıl yapılmış. Output şasesi input şasesi ile karışıyor mu? Bunları PCB yollarını izleyerek ve ölçerek tespit etmeliyiz.

NOT:
Yerleşim planındaki son fotoların uygun değil. İlk resmindeki plan daha mantıklı. Ancak devrenin yerleşimi PGA ile ortak alınarak yapılmalıdır. Çünkü PGA nın şaselenmesi şimdilik başbelası.
PGA devresi PRE-GND yi ilgilendirdiği için işimiz daha da zor. Eğer bu devrede olası bir şaseleme hatası varsa düzeltebilmek hiç te kolay olmayacaktır.

Ölçümleri yaparken iki kondansatörün + ve - lerinin birleştiği yerden ölçüm yaptım.

1-) İnput konnektörlerinin hangi yolla şaseye bağlantı yapıldığını bulamadım. Devrede bir üst katmana bir alt katmana geçildiği için ve röleler olduğu için altında kalan yollar görünmüyor.

2-) Output şasesi input şasesi ile karışıyor. Fotoğrafta nereden bağlantı geldiğini kırmızı yolla çizdim.

Mr_YAMYAM

Vaziyet KEL. Acele gel :D
İnput şasesinin PCB yollarını takip edemiyormusun. Sistem sıfır noktasına nerelerden geliyor.
İnputların canlı uçları direk rölelere gider. Onların bizimle ilgisi yoktur. Önemli olan input ground bağlantısının şekli şemalidir.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 19:05:04Vaziyet KEL. Acele gel :D
İnput şasesinin PCB yollarını takip edemiyormusun. Sistem sıfır noktasına nerelerden geliyor.
İnputların canlı uçları direk rölelere gider. Onların bizimle ilgisi yoktur. Önemli olan input ground bağlantısının şekli şemalidir.

İnput şasesi için bu akşam bir çözüm bulacağım. Fakat şöyle bir durum mevcut.
Pga 2311 entegresinin datasheetine baktım. Digital gnd ile analog gnd nin ayrı olması gerektiğini sanki bir yerde okumuştum. Fakat 5. bacak dgnd ile 15. bacak agnd arasında bağlantı mevcut. Ölçü aletiyle kısa devre görünüyor.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 15 Eylül 2018, 19:06:59İnput şasesi için bu akşam bir çözüm bulacağım. Fakat şöyle bir durum mevcut.
Pga 2311 entegresinin datasheetine baktım. Digital gnd ile analog gnd nin ayrı olması gerektiğini sanki bir yerde okumuştum. Fakat 5. bacak dgnd ile 15. bacak agnd arasında bağlantı mevcut. Ölçü aletiyle kısa devre görünüyor.

PGA yapılırken D GND ile A GND ayrı tasarlanmışsa sorun olmaz.
Önemli olan bu GND'ların birleşme noktasıdır. Bu nokta resimde görülen kalın yuvarlak ise işimiz kolaydır. Bu yuvarlağı 3mm ile delip şaseye tespit edersek ilk adımımızı başarılı bir şekilde atmış oluruz.
Ancak S GND ile çıkış GND birbirleri ile bu ortak nokta dışında biryerlerde irtibatlı olmamalıdır. Başka yerlerde irtibatlı ise, o irtibatı kesebilmek gerekmektedir. Aksi takdirde işler zorlaşacaktır.
D GND ile A GND ise tamamen farklıdır.
Buradaki D GND kullanılan entegrenin güç şaselerini belirtir. Bu hat ayrı yapılmışsa, korkulacak bir durum yoktur.
Entegrenin şaseye (Ana merkez noktası) bağlantı yollarını izleyebiliyorsak sorun olmaz.
Şimdi sen bana PGA nın üstten bir fotosunu çek. Ama bu fotoda giriş konnektörlerinin şase yolları açıkça belli olsun. Ben buna göre bir plan yaparım.
EKLEME:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf
PGA için datasheet. İncelemek gerekirse elimizde bulunsun.
Datasheet i incelediğimde max. kazanç için 31 db veya 0 db seçeneği bulunuyor.
Kartında bu seçenek için jumper ayarları varsa incele. 31 db değil de 0 db ye göre yaparsan digital gürültüler azalır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 15 Eylül 2018, 19:18:54PGA yapılırken D GND ile A GND ayrı tasarlanmışsa sorun olmaz.
Önemli olan bu GND'ların birleşme noktasıdır. Bu nokta resimde görülen kalın yuvarlak ise işimiz kolaydır. Bu yuvarlağı 3mm ile delip şaseye tespit edersek ilk adımımızı başarılı bir şekilde atmış oluruz.
Ancak S GND ile çıkış GND birbirleri ile bu ortak nokta dışında biryerlerde irtibatlı olmamalıdır. Başka yerlerde irtibatlı ise, o irtibatı kesebilmek gerekmektedir. Aksi takdirde işler zorlaşacaktır.
D GND ile A GND ise tamamen farklıdır.
Buradaki D GND kullanılan entegrenin güç şaselerini belirtir. Bu hat ayrı yapılmışsa, korkulacak bir durum yoktur.
Entegrenin şaseye (Ana merkez noktası) bağlantı yollarını izleyebiliyorsak sorun olmaz.
Şimdi sen bana PGA nın üstten bir fotosunu çek. Ama bu fotoda giriş konnektörlerinin şase yolları açıkça belli olsun. Ben buna göre bir plan yaparım.
EKLEME:
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/pga2311.pdf
PGA için datasheet. İncelemek gerekirse elimizde bulunsun.
Datasheet i incelediğimde max. kazanç için 31 db veya 0 db seçeneği bulunuyor.
Kartında bu seçenek için jumper ayarları varsa incele. 31 db değil de 0 db ye göre yaparsan digital gürültüler azalır.

Hocam misafirler gelince işi gücü bırakmak zorunda kaldık. Dönelim amfimize.
Şimdi başına oturdum. GND yollarını fotoğrafta çizdim.

Giriş groundları rcalarda sırayla birleşip input yazan iki direncin yukarıdaki uçlarına geliyor. Oradan da kırmızı hattın sonuna kadar gidiyor. Yolları pcb üstünde ne gördüysem o şekilde çizdim. Kırmızı hattın sonunda siyah püskürtme olan yerden delikiçi kaplama ile mor hatta geçiyoruz. Bu pcbnin alt yüzünden geçen hat. Buradan gnd entegrenin 15 ve 10. bacaklarına geliyor. Oradan tekrardan siyah püskürtmenin olduğu yerden delikiçi kaplama ile üst katmana geçiyor ve sarı kondansatörlerin eksi ve artı ile birleşmiş ucuna giriyor. Oradan da mor hat ile star ground yapılan yere gidiyor. Digital gnd de entegreden çıkıyor , sıralı pinin 5. bacağına bağlanıyor ve oradan kondansatörün eksisinden geçip star ground noktasına bağlanıyor.

Mr_YAMYAM

Öyle ise iş kötü.
Benim görebildiğim kadarıyla diyotların altından da bir yol geçiyor. Bu yol nerelere gidiyor görmek istiyorum.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 00:10:36Öyle ise iş kötü.
Benim görebildiğim kadarıyla diyotların altından da bir yol geçiyor. Bu yol nerelere gidiyor görmek istiyorum.

Alt katmandan da üst katmandan da girişteki doğrultucu diyotların altından herhangi bir gnd bağlantısı geçmiyor.

Mr_YAMYAM

Resimdeki sarı çizginin olduğu yerden bakır yolu kes.
[attach type=thumb]9454[/attach]
Sonra ana ground noktası ila giriş jaklarının şaselerini ölç.
Eğer herhangi bir irtibat kalmamışsa sorun çözüldü demektir.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 00:37:22Resimdeki sarı çizginin olduğu yerden bakır yolu kes.
[attach type=thumb]9454[/attach]
Sonra ana ground noktası ila giriş jaklarının şaselerini ölç.
Eğer herhangi bir irtibat kalmamışsa sorun çözüldü demektir.

Şu noktada size soru sormak istiyorum. Anladığım kadarıyla biz sinyal giriş gnd'si ile çıkış gnd'sini ayırıyoruz.
Fakat rca konnektörlerin gnd bağlantısını yine ana ground noktasına irtibatlamamız gerekmez mi ?
Sinyal giriş gnd'sini ana ground noktasına vermeden ses alabilme şansımız var mıdır ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 16 Eylül 2018, 00:44:42Fakat rca konnektörlerin gnd bağlantısını yine star ground noktasına irtibatlamamız gerekmez mi ?

Elbette.
Çünkü giriş şasesi ile çıkış şasesi birbirlerini keserse iş yaş demektir.
Bu işi ya bilimsel bir yöntem ile yapacağız, ya da en iyi şekilde yapacağız.
Ama giriş jaklarının bir fotosunu koymadın ki şöyle yapalım diyebileyim.
Giriş jaklarının önleri ve üstten PCB bağlantıları.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 00:49:04Elbette.
Çünkü giriş şasesi ile çıkış şasesi birbirlerini keserse iş yaş demektir.
Bu işi ya bilimsel bir yöntem ile yapacağız, ya da en iyi şekilde yapacağız.
Ama giriş jaklarının bir fotosunu koymadın ki şöyle yapalım diyebileyim.
Giriş jaklarının önleri ve üstten PCB bağlantıları.

Söylemek istediğiniz fotoğraf kısmını tam olarak anlayamadım ama şöyle bir fotoğraf koydum. Sizin için yeterli midir ?

Mr_YAMYAM

Şu an için yeterli. Aslında demek istediğim giriş jaklarının önlerinde metal var mı diye bakmak istemiştim.
Giriş jaklarının önünde metal varsa direk şaseye irtibatlanır böylece PCB deki yolu kesmemiz yeterli olur.
Ama jakların önünde metal yoksa şase bağlantılarını kısa yoldan sistem ground noktasına bağlamak lazımdır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 01:20:14Şu an için yeterli. Aslında demek istediğim giriş jaklarının önlerinde metal var mı diye bakmak istemiştim.
Giriş jaklarının önünde metal varsa direk şaseye irtibatlanır böylece PCB deki yolu kesmemiz yeterli olur.
Ama jakların önünde metal yoksa şase bağlantılarını kısa yoldan sistem ground noktasına bağlamak lazımdır.

O zaman şu an ilk aşamada giriş gnd'si ile çıkış gnd bağlantısını kesmek gerekiyor. Ondan sonra giriş gnd'sini ana ground noktasını irtibatlıyoruz.
Ondan sonra denemeleri yapıp öyle mi ilerleyeceğiz ?
LM 3886'nın olduğu devre ile alakalı kötü yorumunda bulunmuştunuz. Onunla ilgili iyileştirmelere gidecek miyiz ?
Bu arada önden görünümü ekliyorum.

Mr_YAMYAM

GND hatları birbirlerini keserlerse ground loop oluşur.
Bizler giriş GND hattını diğer GND lerden ayırarak bağımsız olarak sistem şasesine vereceğiz.
Bu işin en iyi yolu direkt metal şaseye irtibatlamak olsa da bunu yapabilmemizin hiçbir yolu yok ne yazık ki.
Eğer ana kondansatörleri çıkartıp, yerine daha ince kondansatör takabilirsen, sistem sıfır noktasını (Yıldız şase noktası) direk şase metaline irtibatlayarak halledebiliriz.
Ama ana kondansatörleri sökmek istemezsen yıldız şaseyi KALIN bir telle metal şasemize bağlayabiliriz.
Bu nokta referans noktası olduğu için S-GND ve P-GND hatları buraya irtibatlanacaktır.
Ancak bu devrenin GND si ile LM3886 nın GND leri birbirine karıştırılmamalıdır.
LM3886 da aynı tekniği kullanarak şaselenecektir. Yanlız bir unsur vardır ki önemlidir.
LM3886 nın S-GND bağlantısı sadece ve sadece PGA devresinin şasesinin olduğu yerden yapılmalıdır.
Bu olay bilimsel olarak mümkün olmadığı için, çoğu üretimlerde yapıldığı gibi bizler de BLENDAJLI SES kablosunun şase ucunu bu amaç için kullanacağız.
Yani PGA devresinden çıkan iki uç (Canlı ve şase) blendajlı kablo ile yapılıp, uygun şekilde PGA ya bağlanmalıdır.
LM3886 nın P-GND ise mümkün olursa metal şaseye vidalanarak yapılacaktır. Mümkün olmazsa çok kalın bir telle ilmine uygun bir bağlantı yapılacaktır.
Buradaki montaj prosedürü ise ana beslemenin şase ucunun metal şaseye irtibatlanmasıdır.
Bu iş için sen şimdiden planlara başlamalısın.
Her bir şase ucu metal şaseye vidalanacak şekilde kafanda bir plan yapmalı ve devrelerini ona göre hazır etmelisin.
Konu içeriğinde gösterilmiş olan metal şaseleme vida ve aparatlarına dikkat.
[attach type=image]9466[/attach]
Bu aparatlar temas direncini minumum olacak şekilde ayarlanıp montaj kolaylığı sağlamaktadırlar.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 02:05:13GND hatları birbirlerini keserlerse ground loop oluşur.
Bizler giriş GND hattını diğer GND lerden ayırarak bağımsız olarak sistem şasesine vereceğiz.
Bu işin en iyi yolu direkt metal şaseye irtibatlamak olsa da bunu yapabilmemizin hiçbir yolu yok ne yazık ki.
Eğer ana kondansatörleri çıkartıp, yerine daha ince kondansatör takabilirsen, sistem sıfır noktasını (Yıldız şase noktası) direk şase metaline irtibatlayarak halledebiliriz.
Ama ana kondansatörleri sökmek istemezsen yıldız şaseyi KALIN bir telle metal şasemize bağlayabiliriz.
Bu nokta referans noktası olduğu için S-GND ve P-GND hatları buraya irtibatlanacaktır.
Ancak bu devrenin GND si ile LM3886 nın GND leri birbirine karıştırılmamalıdır.
LM3886 da aynı tekniği kullanarak şaselenecektir. Yanlız bir unsur vardır ki önemlidir.
LM3886 nın S-GND bağlantısı sadece ve sadece PGA devresinin şasesinin olduğu yerden yapılmalıdır.
Bu olay bilimsel olarak mümkün olmadığı için, çoğu üretimlerde yapıldığı gibi bizler de BLENDAJLI SES kablosunun şase ucunu bu amaç için kullanacağız.
Yani PGA devresinden çıkan iki uç (Canlı ve şase) blendajlı kablo ile yapılıp, uygun şekilde PGA ya bağlanmalıdır.
LM3886 nın P-GND ise mümkün olursa metal şaseye vidalanarak yapılacaktır. Mümkün olmazsa çok kalın bir telle ilmine uygun bir bağlantı yapılacaktır.
Buradaki montaj prosedürü ise ana beslemenin şase ucunun metal şaseye irtibatlanmasıdır.
Bu iş için sen şimdiden planlara başlamalısın.
Her bir şase ucu metal şaseye vidalanacak şekilde kafanda bir plan yapmalı ve devrelerini ona göre hazır etmelisin.
Konu içeriğinde gösterilmiş olan metal şaseleme vida ve aparatlarına dikkat.
[attach type=image]9466[/attach]
Bu aparatlar temas direncini minumum olacak şekilde ayarlanıp montaj kolaylığı sağlamaktadırlar.

Şöyle bir senaryo çiziyorum.
PGA ve LM 3886 devreleri aynı kutuda. PGA devresinin ana ground noktasını kutu ile irtibatladık.
Sonuçta LM 3886 devresi de aynı kutuda olacağı için onun da pgnd'sini kutuya irtibatladık.
Siz yazınızda LM ve PGA gndleri birbirlerine karıştırılmamalıdır demişsiniz. 
Bu konuyu ayrı kutular yaparak çözebiliriz anladığım kadarıyla.

Mr_YAMYAM

OLMAZ. Yanlış biliyorsun.
Kutuları ayırsak ta sonuçta iki kutunun şaseleri birbirleri ile irtibatlanacaktır.
Sinyalleri birisinden diğerine taşıyacaksın. Yani ara kablo kullanacaksın.
Aynı arakabloyu PGA ve LM3886 yı aynı kutu içerisine koyarsak ta kullanacaksın.
Buradaki şaseleme tekniği farklıdır. Sen şimdilik oralara bakma.

ŞÖYLE ANLATAYIM:
Benim resimdeki PRE-STATE GND ile senin PGA ve LM3886 nın S-GND si aynı yerleri ifade etmektedir.
Pre devrelere dikkat edersen Pre-state gnd nin yakınlarındadır.
STK465 in GNS si ise P-ST GND ye yakındır.
Bu PRE-ST GND leri, amplinin güç katının şasesinden ayrıdır anlamındadır. Sonuçta en uygun bir akım yolu ile birleşirler. Ama tek noktada.
Keza sen volüme için digital sistem kullandığına göre bu digital gnd de zaten ayrı yapılmak zorundadır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 02:30:35OLMAZ. Yanlış biliyorsun.
Kutuları ayırsak ta sonuçta iki kutunun şaseleri birbirleri ile irtibatlanacaktır.
Sinyalleri birisinden diğerine taşıyacaksın. Yani ara kablo kullanacaksın.
Aynı arakabloyu PGA ve LM3886 yı aynı kutu içerisine koyarsak ta kullanacaksın.
Buradaki şaseleme tekniği farklıdır. Sen şimdilik oralara bakma.

ŞÖYLE ANLATAYIM:
Benim resimdeki PRE-STATE GND ile senin PGA ve LM3886 nın S-GND si aynı yerleri ifade etmektedir.
Pre devrelere dikkat edersen Pre-state gnd nin yakınlarındadır.
STK465 in GNS si ise P-ST GND ye yakındır.
Bu PRE-ST GND leri, amplinin güç katının şasesinden ayrıdır anlamındadır. Sonuçta en uygun bir akım yolu ile birleşirler. Ama tek noktada.
Keza sen volüme için digital sistem kullandığına göre bu digital gnd de zaten ayrı yapılmak zorundadır.

Hocam günaydınlar ,

Sizin anlattığınız sisteme göre o zaman son aşamamız şu şekilde olacak. Yaptıklarımızın üstünde geçmekte fayda var.

1-) Bahsedilen rahatsız edici zzzz , hısss vs. gibi sesler üstüne PGA ve LM 3886 devresine yoğunlaşıldı.
2-) LM 3886 baskı devresinde SGND ve PGND arasında irtibat var mı yok mu ona bakıldı.
3-) PGA devresinde İnput GND ile Output GND ana ground noktası dışında başka bir yerde de irtibatlıydı.
4-) Bu irtibatı kestik ve İnput GND'yi en kısa yoldan PGA devresindeki ana ground noktasına irtibatladık. Yapabiliyorsak İnput GND'yi şaseye irtibatlayacağız.
5-)  Onun dışında ben şimdi size son yerleşim planını gönderdim. Alıntı yaptığım bilgilere göre sağdaki devreyi ters çevirdim ki SGND'ler pre devre tarafında bulunsun diye. Yerleşim planında da üst tarafı Pre-GND için , alt tarafı da Power-GND için ayırmış olduk.

Sizce bu iyileştirmelerden sonra sistemi deneyip görmek mi gereklidir ? Yoksa daha işin başında acemi bir yamyam mıyız  :D  ??

Mr_YAMYAM

Daha işin başındayız.
LM3886 ların şase tespit sistemlerini önceden yapmak zorundasın.
Eğer metal şaseye tespit yöntemini kullanacaksan PCB leri de o şekilde hazırlamalısın. Yani PCB lerde sistem sıfır noktası PAD i tespit edilmiş ve şase metaline vidalanacak şekile imal edilmiş olmalıdır.
Sen LM devresini hazır aldığına göre bu modifikasyonu yapmak zorundasın. Yani LM devresindeki iki büyük kondansatörün tam ortasından 3 mm ile delmek zorundasın. PCB nin bu deliğinin etrafındaki yolların da boyasız olması gereklidir. Ki şaseye tam temas edebilsin.
Keza PGA için de aynı kural geçerlidir. PGA yapılırken sistem sıfır noktası tespit edilmiş, ama kullanıcıyı aldatmak için bu sistem sıfır noktasının şaseye tespiti engellenmiştir, Üstelik giriş groundu ile çıkış groundu birleştirilerek kötü bir yol izlenmiştir.
Bunları öncelikle düzeltip karar verdikten sonra montaj planına geçmeliyiz.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 17:26:17Daha işin başındayız.
LM3886 ların şase tespit sistemlerini önceden yapmak zorundasın.
Eğer metal şaseye tespit yöntemini kullanacaksan PCB leri de o şekilde hazırlamalısın. Yani PCB lerde sistem sıfır noktası PAD i tespit edilmiş ve şase metaline vidalanacak şekile imal edilmiş olmalıdır.
Sen LM devresini hazır aldığına göre bu modifikasyonu yapmak zorundasın. Yani LM devresindeki iki büyük kondansatörün tam ortasından 3 mm ile delmek zorundasın. PCB nin bu deliğinin etrafındaki yolların da boyasız olması gereklidir. Ki şaseye tam temas edebilsin.
Keza PGA için de aynı kural geçerlidir. PGA yapılırken sistem sıfır noktası tespit edilmiş, ama kullanıcıyı aldatmak için bu sistem sıfır noktasının şaseye tespiti engellenmiştir, Üstelik giriş groundu ile çıkış groundu birleştirilerek kötü bir yol izlenmiştir.
Bunları öncelikle düzeltip karar verdikten sonra montaj planına geçmeliyiz.

Hocam iyi akşamlar ,
LM 3886 devresinde iki kondansatör arasından delik delip şaseye irtibatlamak mümkün değil gibi görünüyor.
Devre tasarımında pcb'nin alt yüzü ikiye ayrılmış. Sol taraf PGND , sağ taraf SGND olarak dizayn edilmiş.
Şase irtibatlarını fotoğrafta yuvarlak içine aldığım yerden delik delip vida ile sağlasam bize eksisi ne olur ?
Sonuçta mavi ile kaplı olan alan gnd. Mutlaka ve mutlaka iki kondansatör bacağının birleştiği noktadan mı irtibatlanması gerekiyor  ?

Mr_YAMYAM

Oradan da delsen olur. PCB şase kalın bakırla yapılmış. Sorun olmaz pek.
Ancak SNG groundu oradan delersen prosedür değişir.
Bu deliğin olduğu yere PGA sistem şase bağlantısı yakın olmalıdır. Her iki LM devresi de.
Bunu sağlayabileceksen LM lerin S GND leri oradan delebilirsin.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 16 Eylül 2018, 23:50:41Oradan da delsen olur. PCB şase kalın bakırla yapılmış. Sorun olmaz pek.
Ancak SNG groundu oradan delersen prosedür değişir.
Bu deliğin olduğu yere PGA sistem şase bağlantısı yakın olmalıdır. Her iki LM devresi de.
Bunu sağlayabileceksen LM lerin S GND leri oradan delebilirsin.

Bu fotoğrafı baz alırsak PGA'nın ana ground noktasına her iki LM devresinin SGND kısımları yakın olacaktır diye düşünüyorum.
Sağdaki devreyi ters çevirmemin sebebi İnput ve SGND'nin PGA kısmına yakın olmasını sağlamaktı.
Sizce de uygunsa bu yerleşim planı için yorumunuzu alabilir miyim ?

Mr_YAMYAM

Sağdaki devreyi ters çevirmektense soğutucu ortaya gelecek şekilde monte etmek daha mantıklı bence.
Çünkü LM devreleri metal şaseye çok iyi tespit edilmelidir.

UNUTMADAN:
LM3886 beslemesinde bulunan iki tane böyük kondansatörleri sök oradan.
Saçmalık derecesinde kondansatör koymuşlar oraya.
Oradaki en önemli kondansatörler POLYESTER tipli 100nF-220nF kondansatörlerdir.
Usulen 100-220uF elektrolitik kondansatör fazlasıyla yeterlidir orada.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Eylül 2018, 00:11:26Sağdaki devreyi ters çevirmektense soğutucu ortaya gelecek şekilde monte etmek daha mantıklı bence.
Çünkü LM devreleri metal şaseye çok iyi tespit edilmelidir.

Kusura bakmayın anlayamadım hocam ne şekilde olacağını. Soğutucuyu ve devreyi ortaya alırsam ve devreyi düz haline getirirsem yine sinyal ve gnd'si soldaki LM devresinin + - ve gnd kısmına denk gelecek.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 17 Eylül 2018, 00:18:12Kusura bakmayın anlayamadım hocam ne şekilde olacağını. Soğutucuyu ve devreyi ortaya alırsam ve devreyi düz haline getirirsem yine sinyal ve gnd'si soldaki LM devresinin + - ve gnd kısmına denk gelecek.

Öyle deel.
Sağdaki devrenin soğutucusu PGA ya yakın olacak şekilde monte edeceksin. Yani her iki LM devresi de aynı şekilde monte edilecek.
Soğutucular kenarda olsun diye simetriklik bozuluyor.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Eylül 2018, 00:21:33Öyle deel.
Sağdaki devrenin soğutucusu PGA ya yakın olacak şekilde monte edeceksin. Yani her iki LM devresi de aynı şekilde monte edilecek.
Soğutucular kenarda olsun diye simetriklik bozuluyor.

Hocam kusura bakmayın bu saatlerde kafa basmaz oluyor yine anlamadım desem kızartacaksınız beni kızgın ateşte  ::)  ::)
1000 uf kondansatörler için de projede baz aldığı noktayı şöyle açıklamış. Bu LM3886 ile yapılan bir kit var yurtdışında.
İsmi Modulus -86 olarak geçiyor. Anladığım kadarıyla bu devreye çok iyi gözüyle bakılıyor. Yurtdışı kaynaklı dıyaudio.com sayfasında bayağı bir fanı mevcut.Bu devrenin sitesinde supply decoupling diye bir bilgi yayınlamışlar. Linki aşağıya bırakıyorum. Siz incelediğinizde mutlaka bizim bakış açımızdan farklı şeyler yakalayacaksınız. Fakat açıklamasında zaten 100 Khz ile 10Mhz seviyelerinde iyileşme sağladığını belirtmiş. İki eğri de aslında 100 khz değerine kadar aynı değere sahip gibi görünüyor. Bizim de bu noktada ihtiyaçlarımız karşılanmış oluyor. Fakat karşılaştırdığı kondansatör değerleri açısından baktığımızda ilk eğride de 1000 uf mevcut.

https://www.neurochrome.com/taming-the-lm3886-chip-amplifier/supply-decoupling/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 17 Eylül 2018, 00:33:24Hocam kusura bakmayın bu saatlerde kafa basmaz oluyor yine anlamadım desem kızartacaksınız beni kızgın ateşte  ::)  ::)
1000 uf kondansatörler için de projede baz aldığı noktayı şöyle açıklamış. Bu LM3886 ile yapılan bir kit var yurtdışında.
İsmi Modulus -86 olarak geçiyor. Anladığım kadarıyla bu devreye çok iyi gözüyle bakılıyor. Yurtdışı kaynaklı dıyaudio.com sayfasında bayağı bir fanı mevcut.Bu devrenin sitesinde supply decoupling diye bir bilgi yayınlamışlar. Linki aşağıya bırakıyorum. Siz incelediğinizde mutlaka bizim bakış açımızdan farklı şeyler yakalayacaksınız. Fakat açıklamasında zaten 100 Khz ile 10Mhz seviyelerinde iyileşme sağladığını belirtmiş. İki eğri de aslında 100 khz değerine kadar aynı değere sahip gibi görünüyor. Bizim de bu noktada ihtiyaçlarımız karşılanmış oluyor. Fakat karşılaştırdığı kondansatör değerleri açısından baktığımızda ilk eğride de 1000 uf mevcut.

https://www.neurochrome.com/taming-the-lm3886-chip-amplifier/supply-decoupling/

Onlar seni gandırıyolar :D  
O bölgede alçak frekanslı gürültüler olmaz. Yüksek frekanslarda ise en ideal değer 100nF civarı polyester kondansatörlerdir.
Olası bir manyetik akıya karşı 100-220uF ta gereklidir tabii.
Olası ripple ler için ise ana kondansatörlerin ESR değeri önem arzetmektedir. Kondansatörün kapasitesi değil haa. İstersen 100.000uF koy farketmez. Önemli olan ana kondansatörün Eşdeğer Serii Direncidir Yani ESR
İşin tekniğine gelirsek..
Beslemedeki gürültüler daima birer AC olarak kabul görmektedir. Bu AC işaretler entegrenin yakınından şaseye aktarılmalıdır.
Dekuplajın amacı da budur zaten.
Besleme devresinde (artı ve eksi uçlarda) ne kadar fazla gürültü (AC) varsa o kondansatörlerden sistem sıfır noktasına, yani güç devresindeki diyotların yanındaki ana kondansatörlerin sıfır noktalarına akmaktadır. Buradaki akım ne denli büyükse, şaseden akan akım da o denli büyük demektir. (İşte burada kablo ile yapılan ve metal şase ile yapılan groundingi anlayabiliriz)
İyi bir tasarımcı bu akımı mümkün olduğunca düşük seviyelerde yapabilendir. Yani entegre yakınındaki kondansatörler üzerinden akan AC akım ne denli küçükse, devre o ölçüde az parazitleniyor demektir.

Montajı da şöyle anlatayım.
LM devresi 1 en soldan başlarsak SOĞUTUCU LM devresi. ortada PGA sonra yine soğutucu ve diğer LM devresi.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Eylül 2018, 00:56:14Onlar seni gandırıyolar :D 
O bölgede alçak frekanslı gürültüler olmaz. Yüksek frekanslarda ise en ideal değer 100nF civarı polyester kondansatörlerdir.
Olası bir manyetik akıya karşı 100-220uF ta gereklidir tabii.
Olası ripple ler için ise ana kondansatörlerin ESR değeri önem arzetmektedir. Kondansatörün kapasitesi değil haa. İstersen 100.000uF koy farketmez. Önemli olan ana kondansatörün Eşdeğer Serii Direncidir Yani ESR
İşin tekniğine gelirsek..
Beslemedeki gürültüler daima birer AC olarak kabul görmektedir. Bu AC işaretler entegrenin yakınından şaseye aktarılmalıdır.
Dekuplajın amacı da budur zaten.
Besleme devresinde (artı ve eksi uçlarda) ne kadar fazla gürültü (AC) varsa o kondansatörlerden sistem sıfır noktasına, yani güç devresindeki diyotların yanındaki ana kondansatörlerin sıfır noktalarına akmaktadır. Buradaki akım ne denli büyükse, şaseden akan akım da o denli büyük demektir. (İşte burada kablo ile yapılan ve metal şase ile yapılan groundingi anlayabiliriz)
İyi bir tasarımcı bu akımı mümkün olduğunca düşük seviyelerde yapabilendir. Yani entegre yakınındaki kondansatörler üzerinden akan AC akım ne denli küçükse, devre o ölçüde az parazitleniyor demektir.

Montajı da şöyle anlatayım.
LM devresi 1 en soldan başlarsak SOĞUTUCU LM devresi. ortada PGA sonra yine soğutucu ve diğer LM devresi.

Hocam sanmayın bilgileri aldı kaçtı :). Söylediklerinizi en başta da dediğiniz gibi mutlaka uygulayacağım.
Ayrıca bir simetrik besleme devresi yapmak istiyorum. Bunun için de yabancı ve türkçe kaynaklardan bilgi araştırıyorum.
Doğru sonuca ulaşmak için simetrik besleme devresi tasarım prensiplerini araştırıyorum.  Kullanılacak malzemeler , değerleri ve ne için kullanıldıklarını çözmeye çalışıyorum.
Sizden de bu konuda katkılarınızı bekliyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 17 Eylül 2018, 21:07:04Hocam sanmayın bilgileri aldı kaçtı :). Söylediklerinizi en başta da dediğiniz gibi mutlaka uygulayacağım.
Ayrıca bir simetrik besleme devresi yapmak istiyorum. Bunun için de yabancı ve türkçe kaynaklardan bilgi araştırıyorum.
Doğru sonuca ulaşmak için simetrik besleme devresi tasarım prensiplerini araştırıyorum.  Kullanılacak malzemeler , değerleri ve ne için kullanıldıklarını çözmeye çalışıyorum.
Sizden de bu konuda katkılarınızı bekliyorum.

Bilgilerimi alıp kaçsan da bendekiler hala bendedir :D
Önemli olan senin ve okuyucuların BİLGİLENMESİDİR.
Simetrik besleme demek adı üzerinde SİMETRİK demektir.
İlk akla gelen her iki gerilimin de milivoltlar seviyesinde aynı olmasıdır. (Aksi belirtilmemişse)
En önemli unsuru ise beslemenin GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ'dür..
Gürültü faktörü temelde frekanslar olarak ele alınır ve 50Hz ten 500KHz lere kadar incelenir. Özel devrelerde,beslemelerin ihtiva ettiği gürültü MHz ler seviyesinde bile incelenmektedir.
LM3886 için temelde bir köprü diyot ve iki ana kondansatör besleme için yeterli görülmektedir. Besleme devresinin her bir gerilim için iç direnç belirlenmektedir. Bu iç direnci oluşturan sebepler şunlardır.
Kondansatörün ESR değeri.
Bir kondansatörün bir iç direnci bulunmaktadır. Bu iç direnç frekanslara göre değişim göstermektedir. Yüksek kapasiteli bir LOW_ESR kondansatör, 100KHz veya daha yüksek frekanslarda rezonansa gelip daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bunu önlemek için genellikle bu kondansatöre parelel ve iç direnci yüksek frekanslarda çok küçük olan kondansatörler konulmaktadır.
Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir. Benim araştırmalarımda en ideal olarak M.O (Metal Oxyde) Metal Oksit kapasitörler ideal olarak gösterilmektedir. Ancak fiyatları biraz pahalıdır.
İkinci olarak ise mercimek diye tabir edilen SERAMİK kondansatörler önerilmektedir. Ancak bu kondansatörlerin de uygun kapasitelerde bulunması zordur.
Daha sonra polyesterler sırada yer almaktadırlar.
İkinci husus ise devredeki indüktans özelliğidir.
Basit bir tel vaya baskı devre yolu esasen birer indüktanstır. Yani bobindir. Birkaç cm uzunluktaki bir telin bile indüktans değeri bazı frekanslarda son derece büyük olabilmektedir. Büyük olan bir indüktans o frekanslarda büyük direnç gösterecek demektir. Bu sebeple baskı devre yapım tekniği ve kablolama tekniği oldukça önemlidir.
Üçüncü mevzuu ise iletkenlerin omik direncidir.
Bir iletken sıfır ohm değerinde olsa bile asla tam anlamıyla sıfır demek değildir. Mili ohmlar seviyesinde dirençleri mutlaka vardır.
Bir şemada gösterilen iletken prensipte sıfır ohm olarak kabul edilir. Ama gerçekte o iletkenin mutlaka bir omik direnci bulunmaktadır.
Bir güç devresinde hesaplamalar yapılırken mili ohmlar seviyesinde dirençler de hesaba katılmaktadır.

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 17 Eylül 2018, 21:36:48Bilgilerimi alıp kaçsan da bendekiler hala bendedir :D
Önemli olan senin ve okuyucuların BİLGİLENMESİDİR.
Simetrik besleme demek adı üzerinde SİMETRİK demektir.
İlk akla gelen her iki gerilimin de milivoltlar seviyesinde aynı olmasıdır. (Aksi belirtilmemişse)
En önemli unsuru ise beslemenin GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜ'dür..
Gürültü faktörü temelde frekanslar olarak ele alınır ve 50Hz ten 500KHz lere kadar incelenir. Özel devrelerde,beslemelerin ihtiva ettiği gürültü MHz ler seviyesinde bile incelenmektedir.
LM3886 için temelde bir köprü diyot ve iki ana kondansatör besleme için yeterli görülmektedir. Besleme devresinin her bir gerilim için iç direnç belirlenmektedir. Bu iç direnci oluşturan sebepler şunlardır.
Kondansatörün ESR değeri.
Bir kondansatörün bir iç direnci bulunmaktadır. Bu iç direnç frekanslara göre değişim göstermektedir. Yüksek kapasiteli bir LOW_ESR kondansatör, 100KHz veya daha yüksek frekanslarda rezonansa gelip daha yüksek direnç gösterebilmektedir. Bunu önlemek için genellikle bu kondansatöre parelel ve iç direnci yüksek frekanslarda çok küçük olan kondansatörler konulmaktadır.
Bu kondansatörlerin tipleri de önemlidir. Benim araştırmalarımda en ideal olarak M.O (Metal Oxyde) Metal Oksit kapasitörler ideal olarak gösterilmektedir. Ancak fiyatları biraz pahalıdır.
İkinci olarak ise mercimek diye tabir edilen SERAMİK kondansatörler önerilmektedir. Ancak bu kondansatörlerin de uygun kapasitelerde bulunması zordur.
Daha sonra polyesterler sırada yer almaktadırlar.
İkinci husus ise devredeki indüktans özelliğidir.
Basit bir tel vaya baskı devre yolu esasen birer indüktanstır. Yani bobindir. Birkaç cm uzunluktaki bir telin bile indüktans değeri bazı frekanslarda son derece büyük olabilmektedir. Büyük olan bir indüktans o frekanslarda büyük direnç gösterecek demektir. Bu sebeple baskı devre yapım tekniği ve kablolama tekniği oldukça önemlidir.
Üçüncü mevzuu ise iletkenlerin omik direncidir.
Bir iletken sıfır ohm değerinde olsa bile asla tam anlamıyla sıfır demek değildir. Mili ohmlar seviyesinde dirençleri mutlaka vardır.
Bir şemada gösterilen iletken prensipte sıfır ohm olarak kabul edilir. Ama gerçekte o iletkenin mutlaka bir omik direnci bulunmaktadır.
Bir güç devresinde hesaplamalar yapılırken mili ohmlar seviyesinde dirençler de hesaba katılmaktadır.

Sağolun hocam yine bilgiler altın değerinde.
Pekiii size bir soru sormak istiyorum.
LM3886 power supply olarak arattığınızda çoğu simetrik besleme devresinde muhtelif değerlerde dirençler kullanıldığını görüyoruz.
Bu dirençler güç kesildikten sonra kondansatörlerin üstünde kalan voltajın boşaltımı için midir yoksa gürültü baskılamada bir faydaları bulunmakta mıdır ?
İkinci olarak da bu direncin ve kullanılacak kondansatörlerin değerleri neye göre ve nasıl belirlenir ?
Direnç wattı belirlenirken bildiğimiz ohm kanunundan faydalanarak mı ilerleniyor ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: sametozt - 17 Eylül 2018, 23:53:08Sağolun hocam yine bilgiler altın değerinde.
Pekiii size bir soru sormak istiyorum.
LM3886 power supply olarak arattığınızda çoğu simetrik besleme devresinde muhtelif değerlerde dirençler kullanıldığını görüyoruz.
Bu dirençler güç kesildikten sonra kondansatörlerin üstünde kalan voltajın boşaltımı için midir yoksa gürültü baskılamada bir faydaları bulunmakta mıdır ?
İkinci olarak da bu direncin ve kullanılacak kondansatörlerin değerleri neye göre ve nasıl belirlenir ?
Direnç wattı belirlenirken bildiğimiz ohm kanunundan faydalanarak mı ilerleniyor ?

Güç kaynağındaki seri dirençler esasen kondansatörün ani dolma işlemlerinde etkindir. Özellikle 10.000uF veya üzeri kondansatörler kullanılıyorsa yavaş dolması için güvenlik sağlar. Çekilelecek max. akıma göre direnç üzerindeki voltaj düşümü hesabı ile direnç gücü belirlenir.
ÖRNEK:
1A yük akımı altında 1ohm direnç kullanıyorsak, direnç gücü eşittir 1X1=1Watt eder.
Bu dirençler aynı zamanda bir çeşit filtre görevi yaparlar. Yani RIPPLE ları ve yüksek frekanslı bileşenleri bir nebze azaltırlar.
Kondansatörü boşaltmaya yarayan dirençlerin başka aktif görevi yoktur. Bunlar kondansatörlere parelel bağlanırlar.
Gerek direnç kullanımı, gerek se kondansatör kullanımı basit ohm kanunu hesaplarıyla hesaplanabilmektedir.
Tek bilinmesi gereken yük unsurudur. Yani yükün çekeceği akım.
Çekilen max akımda kullanılan kondansatörün dolma ve boşalma eğrileri eşdeğer olmalıdır. Bu eşitlik hakkında genel bir kanaat olmasa da JOULE kanununa göre 1200uF kondansatör 1A lik yük akımı altında yeterli görülmektedir. (Diğer etkenler ayrıca hesaplanır)

sametozt

@Mr_YAMYAM  Hocam biz sürekli PGA devresinde suçu bulduk amma işler öyle değel sanırım.
Uzun süredir hobisel anlamda kendime vakit ayıramıyordum. Bugün PGA'yı aradan çıkartıp rca konnektör aracılığıyla sadece LM'ye giriş yaptım. Bahsettiğim zzzz sesi arada PGA olmadan da mevcut.
Yine hısslamalar da var fakat sizin ground tekniğinizi uygulamadığımdan olsa gerek.
İlk yaptığım gibi kablolu bağlantı yaptım. ( Deneme amaçlı. )

Mr_YAMYAM

sametozt

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Ekim 2018, 17:57:58Ezbere teşhis koyabilmem mümkün değil.

Doğrudur hocam zaten siz bilgileri ilettiniz. Bahsettiğiniz gibi şaseye vida ile tertibatlı şekilde GND usulünü deneyeceğim.
Tek aklıma takılan nokta pga devresinden amfi devresine ses sinyalini blendajlı kablo ile nasıl taşıyacağımız  ?

Revize : Daha doğrusu şu şekilde mi olacak ?
Pga devresinin ana gnd noktasını şase ile irtibatladığımız için çıkış gnd'sini blendajlı kablonun bir ucundan bağlayıp öteki ucunu boşta bırakacağız. Bu bize sinyal kablosuna girişimde bulunmaya çalışan gürültüleri elimine etmekte fayda sağlayacak.

Mr_YAMYAM

Bazı teknikleri bilmeden yapılan yorumlar da anlamsızdır.
Senin sisteminde iki adet GROUND hattı bulunmaktadır. Eğer PGA yı da sayarsak haricen bir de D-GND yi ayrıca ele almak gerekmektedir.
Her bir GROUND hattı sistem zero point olarak adlandırılır ve buradaki potansiyel farkların sıfır olması son derece gereklidir.
Amatör bir elektronikçi bu noktaları basit bir ölçü aleti ile ölçerek, ''BURADAKİ TÜM VOLTAJLAR ZATEN SIFIR VOLT' diyebilir.
Ancak kaz'ın ayağı öyle değildir. Her iki GND noktasındaki potansiyel fark,,,,
100mV civarında ise teorik olarak o devre kullanılamaz derecede gürültülü çalışmaktadır.
10mV civarında ise rahatsız etmez ama zz vızz hıss gibi sesler var demektir.
1mV civarında ise ideal bir amatör tasarımdır. Örnek gösterilebilir. 30db kazançlı sistemlerde, son seste bile herhangi bir gürültü duyulmaz. Ancak ve ancak çok çok yüksek duyarlıklı hoparlörler kullanılıyorsa, (Ki bunlar onbinlerce dolarlık hoparlörlerdir) o zaman bir miktar gürültü duyulabilir.
1mV tan daha aşağı ise artık Hi-End diye tabir edilen sistemlere doğru adım atılmış olup, temel olarak tasarımdaki hassasiyetler ve ölçüm teknikleri doğrultusunda, KIYMETLİ ürünlerdir.
Peki bizler bu gerilim farklarını ölçüyormuyuz. Hangi ölçü aletlerini kullanıyoruz. Sistem sıfırlanmas (GROUNDING) hangi teknikle uygulanmıştır. Kullanılan teknik bilimselmidir.
ÖZETLE:
Sadece çıkışı baz alıp, bu var şu var demek bilimsel olarak bizleri sonuca götürmez. Bilakis gittikçe çıkmaza sürükler.
NASIL YAPILIR?
Amatör birisi öncelikle yapmış olduğu tasarımı detaylıca resimlemelidir. Profesyonel birisi bu tasarıma sadece bakarak bile yapılmış olası hataları söyleyebilir.
Profesyonel kişinin önerileri varsa, kişi bu önerileri harfiyen uygulamak zorundadır. Aabi ben buradaki şu malzemeyi bulamadım, bunu kullanmasam da olur diyerek sonuca ulaşamaz. Ancak profesyonel kişinin sunacağı alternatiflere göre hareket etmelidir.
Profesyonel bir kişi gerek tasarım konusunda gerekse montaj konusunda önerilerde bulunmuşsa, amatör kişi bunu eleştirmemelidir.
Söylenilenler harfiyen uygulayıp, gördüğü aksaklıkları dile getirmeli, ve resimlerle detaylıca göstermelidir.
Bu söylediklerim biraz acı olsa da, bunları söyleyen aslında ben değilimdir. Önemli olan işin tekniği olup, ben sadece yol gösterebilirim. İşin tekniği kitaplarda ve literatürde zaten bulunmakta olup, isteyen kişi kendi çabalarıyla da öğrenebilir.
Farklı bir yöntem geliştirebilen birisi dilerse eleştrisel olarak kendi çalışmalarını paylaşabilir ve teknik karakteristiklerini de ölçümlerle belirleyip bir çeşit yarışa girebilir. (Bu işin zevki burdadır)
Bu konuda @memleket  arkadaşımızın çalışması bulunmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Esasen konu gelişimi başka topikler içerisinde de devam etmiş olup, Memleket tüm söylediklerimi bilimsel bir disiplin ile harfiyen uygulamıştır.
Çıkış devresi LM1875 ile yapılmış olsa da, o devreyi çıkartıp yerine LM3886 da yapsa sonuç değişmeyecekti.
Sadece entegrenin karakteristiği doğrultusunda elde edebileceği güç daha fazla olacaktı.
Peki bahsetmiş olduğumuz teknik ne idi? Sadece GROUNDING kuralları.
Aynı şekilde @Kazasker  için de bir çalışma yaptık ve o da başarılı netice aldı.
Bir ampli 6W diğeri 20W ne farkı var veya ne benzerliği var? Bence tek mesele grounding tekniği.

sametozt

Uzun bir aradan sonra merhabalar,
 Askerlik dönüşü iş telaşı vs. derken hobiyi iyice boşladım. Tekrardan sistemi canlandırmak istiyorum. Daha önce de yazıştığımız gibi belirli bir seviyeye gelmiştik. Sistemi PRE ve POWER olarak ayrı ayrı kutulamaya karar verdim.

Bu kararı neden böyle verdiğimi soracak olursanız tek POWER katını denediğimde herhangi rahatsız edici hıss tıss zzz gibi sesler almıyorum. Bu da beni doğal olarak PRE ground kısmının doğru olmamasına itiyor.

Konunun geçmişinde yazıldığı gibi hazır alınan PGA 2311 devresinde sinyal giriş gnd'leri , sinyal çıkış gnd'si ile çakışıyordu. @Mr_YAMYAM hocanın da onayı ile devre üzerinde yol keserek giriş ve çıkış gnd'lerinin çakışma olayının önüne geçtik.

Kutulama konusunda size danışmak istediğim şey şudur ;
PGA 2311 devresindeki ana kondansatörlerin birleştiği noktadan alüminyum kutuya M3 arayıcılarla gerekli irtibatı sağlayacağım. Giriş gnd'sinin çıkış gnd'si ile irtibatını kestiğimiz için onlar boşta kalıyor. Onları da aşağıda linkini verdiğim ürünlerden kullanarak kutu direkt irtibat sağlayacağım. Canlı uçları çok kısa blendajlı ses kablosu ile PGA devresine gireceğim.
Link: https://urun.n11.com/aksesuar/rca-lale-jak-sase-gold-P177218902

Esas aklımı kurcalayan kısıma gelecek olursak çıkış için koyacağım RCA jak için gnd bağlantısını direkt kutudan almak mı daha mantıklıdır yoksa kablo yardımıyla PGA devresinden mi almak mantıklıdır ?

sametozt

Merhaba arkadaşlar.
Dün LM 1875 ile iyi kalite ampli tasarımı sayfasını baştan sona okumuştum. Bugün tekrar göz gezdirirken @Mr_YAMYAM hocanın kablolama hakkında yazdığı yazıyı tekrardan dikkatlice okudum.  Yazı aşağıdadır. Buna istinaden ben de bir yerleşim ve kablolama durumu çizdim.

Hocanın yazıda söylediği " Loudnessin çıkış ucu Left ground right olarak yine kabloya bağlanacak, ama ampliye bağlanırken hem canlı uçlar, hem de şaseler bağlanacaktır. Çünkü amplimizim PİRE STATE GROUND bağlantısı doğrudan sistemin pire state ground bağlantısına irtibatlı olmalıdır.  "   cümlesinden yola çıkarak ÇIKIŞ RCA gnd'lerini devre üstündeki gnd çıkışından aldım. Bu çıkış devre üstünde entegre bacaklarına uğradıktan sonra doğrudan sistem sıfır noktasına gidiyor.

Ayrıca ÇIKIŞ RCA gnd bağlantılarını kutudan alsam GİRİŞ RCA gnd'leri ile yeniden çakışmış olacaktı. O yüzden böyle bir yolu seçtim.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 14 Kasım 2018, 23:51:28Gayetlene şipirdek. İş görür yani.
Önemli olan dik montaj ile yer tasarrufudur.  Bunu yaparken de ekranlama ile tekniği biraz daha ileriye götürdük.
ŞİMDİ KULAĞINI KUYRUĞUNU AÇ İYİ DİNLE :D
Giriş konnektörü CNCH Yani LALE jaklardan olmalıdır. Jakların birer ucu canlı bir ucu da şasedir.
Giriş konnektörünün şasesi doğrudan şaseye bağlanacaktır. En kısa yoldan ve en kalın ve kısa kablo ile.
Buraya bir kablo bağlanacak. L-G-R sinyal. Left Ground Right.
Kablo doğruca ton kontrolün girişine gidecek. Ama kablonun şase ucu boşta bırakılacak, sadece canlı uçlar bağlanacaktır. Bu kablonun şase ucu yani blendaj kısmı boşta kalacaktır.
Ton kontrolün çıkışına da aynı yöntemle kablo bağlanacak. Left ground ve right. Üçü de bağlanacak. Ton kontrolün çıkış kablosunun canlı uçları dosdoğrucana (Kızlara takılmadan) Volüme (Loudness) kartının İNEK uçlarına bağlanacaktır. Şase ucu burada da boşta bırakılacaktır.
Loudnessin çıkış ucu Left ground right olarak yine kabloya bağlanacak, ama ampliye bağlanırken hem canlı uçlar, hem de şaseler bağlanacaktır. Çünkü amplimizim PİRE STATE GROUND bağlantısı doğrudan sistemin pire state ground bağlantısına irtibatlı olmalıdır.

Çizdiğim yerleşim planı :

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın