Ana içeriğe git
Konu: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler (813 Kez okunmuş)

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #45
Ezbere teşhis koyabilmem mümkün değil.

Yanıt #46
Ezbere teşhis koyabilmem mümkün değil.

Doğrudur hocam zaten siz bilgileri ilettiniz. Bahsettiğiniz gibi şaseye vida ile tertibatlı şekilde GND usulünü deneyeceğim.
Tek aklıma takılan nokta pga devresinden amfi devresine ses sinyalini blendajlı kablo ile nasıl taşıyacağımız  ?

Revize : Daha doğrusu şu şekilde mi olacak ?
Pga devresinin ana gnd noktasını şase ile irtibatladığımız için çıkış gnd'sini blendajlı kablonun bir ucundan bağlayıp öteki ucunu boşta bırakacağız. Bu bize sinyal kablosuna girişimde bulunmaya çalışan gürültüleri elimine etmekte fayda sağlayacak.

Yanıt #47
Bazı teknikleri bilmeden yapılan yorumlar da anlamsızdır.
Senin sisteminde iki adet GROUND hattı bulunmaktadır. Eğer PGA yı da sayarsak haricen bir de D-GND yi ayrıca ele almak gerekmektedir.
Her bir GROUND hattı sistem zero point olarak adlandırılır ve buradaki potansiyel farkların sıfır olması son derece gereklidir.
Amatör bir elektronikçi bu noktaları basit bir ölçü aleti ile ölçerek, ''BURADAKİ TÜM VOLTAJLAR ZATEN SIFIR VOLT' diyebilir.
Ancak kaz'ın ayağı öyle değildir. Her iki GND noktasındaki potansiyel fark,,,,
100mV civarında ise teorik olarak o devre kullanılamaz derecede gürültülü çalışmaktadır.
10mV civarında ise rahatsız etmez ama zz vızz hıss gibi sesler var demektir.
1mV civarında ise ideal bir amatör tasarımdır. Örnek gösterilebilir. 30db kazançlı sistemlerde, son seste bile herhangi bir gürültü duyulmaz. Ancak ve ancak çok çok yüksek duyarlıklı hoparlörler kullanılıyorsa, (Ki bunlar onbinlerce dolarlık hoparlörlerdir) o zaman bir miktar gürültü duyulabilir.
1mV tan daha aşağı ise artık Hi-End diye tabir edilen sistemlere doğru adım atılmış olup, temel olarak tasarımdaki hassasiyetler ve ölçüm teknikleri doğrultusunda, KIYMETLİ ürünlerdir.
Peki bizler bu gerilim farklarını ölçüyormuyuz. Hangi ölçü aletlerini kullanıyoruz. Sistem sıfırlanmas (GROUNDING) hangi teknikle uygulanmıştır. Kullanılan teknik bilimselmidir.
ÖZETLE:
Sadece çıkışı baz alıp, bu var şu var demek bilimsel olarak bizleri sonuca götürmez. Bilakis gittikçe çıkmaza sürükler.
NASIL YAPILIR?
Amatör birisi öncelikle yapmış olduğu tasarımı detaylıca resimlemelidir. Profesyonel birisi bu tasarıma sadece bakarak bile yapılmış olası hataları söyleyebilir.
Profesyonel kişinin önerileri varsa, kişi bu önerileri harfiyen uygulamak zorundadır. Aabi ben buradaki şu malzemeyi bulamadım, bunu kullanmasam da olur diyerek sonuca ulaşamaz. Ancak profesyonel kişinin sunacağı alternatiflere göre hareket etmelidir.
Profesyonel bir kişi gerek tasarım konusunda gerekse montaj konusunda önerilerde bulunmuşsa, amatör kişi bunu eleştirmemelidir.
Söylenilenler harfiyen uygulayıp, gördüğü aksaklıkları dile getirmeli, ve resimlerle detaylıca göstermelidir.
Bu söylediklerim biraz acı olsa da, bunları söyleyen aslında ben değilimdir. Önemli olan işin tekniği olup, ben sadece yol gösterebilirim. İşin tekniği kitaplarda ve literatürde zaten bulunmakta olup, isteyen kişi kendi çabalarıyla da öğrenebilir.
Farklı bir yöntem geliştirebilen birisi dilerse eleştrisel olarak kendi çalışmalarını paylaşabilir ve teknik karakteristiklerini de ölçümlerle belirleyip bir çeşit yarışa girebilir. (Bu işin zevki burdadır)
Bu konuda @memleket  arkadaşımızın çalışması bulunmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Esasen konu gelişimi başka topikler içerisinde de devam etmiş olup, Memleket tüm söylediklerimi bilimsel bir disiplin ile harfiyen uygulamıştır.
Çıkış devresi LM1875 ile yapılmış olsa da, o devreyi çıkartıp yerine LM3886 da yapsa sonuç değişmeyecekti.
Sadece entegrenin karakteristiği doğrultusunda elde edebileceği güç daha fazla olacaktı.
Peki bahsetmiş olduğumuz teknik ne idi? Sadece GROUNDING kuralları.
Aynı şekilde @Kazasker  için de bir çalışma yaptık ve o da başarılı netice aldı.
Bir ampli 6W diğeri 20W ne farkı var veya ne benzerliği var? Bence tek mesele grounding tekniği.

Yanıt #48
Uzun bir aradan sonra merhabalar,
 Askerlik dönüşü iş telaşı vs. derken hobiyi iyice boşladım. Tekrardan sistemi canlandırmak istiyorum. Daha önce de yazıştığımız gibi belirli bir seviyeye gelmiştik. Sistemi PRE ve POWER olarak ayrı ayrı kutulamaya karar verdim.

Bu kararı neden böyle verdiğimi soracak olursanız tek POWER katını denediğimde herhangi rahatsız edici hıss tıss zzz gibi sesler almıyorum. Bu da beni doğal olarak PRE ground kısmının doğru olmamasına itiyor.

Konunun geçmişinde yazıldığı gibi hazır alınan PGA 2311 devresinde sinyal giriş gnd'leri , sinyal çıkış gnd'si ile çakışıyordu. @Mr_YAMYAM hocanın da onayı ile devre üzerinde yol keserek giriş ve çıkış gnd'lerinin çakışma olayının önüne geçtik.

Kutulama konusunda size danışmak istediğim şey şudur ;
PGA 2311 devresindeki ana kondansatörlerin birleştiği noktadan alüminyum kutuya M3 arayıcılarla gerekli irtibatı sağlayacağım. Giriş gnd'sinin çıkış gnd'si ile irtibatını kestiğimiz için onlar boşta kalıyor. Onları da aşağıda linkini verdiğim ürünlerden kullanarak kutu direkt irtibat sağlayacağım. Canlı uçları çok kısa blendajlı ses kablosu ile PGA devresine gireceğim.
Link: https://urun.n11.com/aksesuar/rca-lale-jak-sase-gold-P177218902

Esas aklımı kurcalayan kısıma gelecek olursak çıkış için koyacağım RCA jak için gnd bağlantısını direkt kutudan almak mı daha mantıklıdır yoksa kablo yardımıyla PGA devresinden mi almak mantıklıdır ?

Yanıt #49
Merhaba arkadaşlar.
Dün LM 1875 ile iyi kalite ampli tasarımı sayfasını baştan sona okumuştum. Bugün tekrar göz gezdirirken @Mr_YAMYAM hocanın kablolama hakkında yazdığı yazıyı tekrardan dikkatlice okudum.  Yazı aşağıdadır. Buna istinaden ben de bir yerleşim ve kablolama durumu çizdim.

Hocanın yazıda söylediği " Loudnessin çıkış ucu Left ground right olarak yine kabloya bağlanacak, ama ampliye bağlanırken hem canlı uçlar, hem de şaseler bağlanacaktır. Çünkü amplimizim PİRE STATE GROUND bağlantısı doğrudan sistemin pire state ground bağlantısına irtibatlı olmalıdır.  "   cümlesinden yola çıkarak ÇIKIŞ RCA gnd'lerini devre üstündeki gnd çıkışından aldım. Bu çıkış devre üstünde entegre bacaklarına uğradıktan sonra doğrudan sistem sıfır noktasına gidiyor.

Ayrıca ÇIKIŞ RCA gnd bağlantılarını kutudan alsam GİRİŞ RCA gnd'leri ile yeniden çakışmış olacaktı. O yüzden böyle bir yolu seçtim.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Gayetlene şipirdek. İş görür yani.
Önemli olan dik montaj ile yer tasarrufudur.  Bunu yaparken de ekranlama ile tekniği biraz daha ileriye götürdük.
ŞİMDİ KULAĞINI KUYRUĞUNU AÇ İYİ DİNLE :D
Giriş konnektörü CNCH Yani LALE jaklardan olmalıdır. Jakların birer ucu canlı bir ucu da şasedir.
Giriş konnektörünün şasesi doğrudan şaseye bağlanacaktır. En kısa yoldan ve en kalın ve kısa kablo ile.
Buraya bir kablo bağlanacak. L-G-R sinyal. Left Ground Right.
Kablo doğruca ton kontrolün girişine gidecek. Ama kablonun şase ucu boşta bırakılacak, sadece canlı uçlar bağlanacaktır. Bu kablonun şase ucu yani blendaj kısmı boşta kalacaktır.
Ton kontrolün çıkışına da aynı yöntemle kablo bağlanacak. Left ground ve right. Üçü de bağlanacak. Ton kontrolün çıkış kablosunun canlı uçları dosdoğrucana (Kızlara takılmadan) Volüme (Loudness) kartının İNEK uçlarına bağlanacaktır. Şase ucu burada da boşta bırakılacaktır.
Loudnessin çıkış ucu Left ground right olarak yine kabloya bağlanacak, ama ampliye bağlanırken hem canlı uçlar, hem de şaseler bağlanacaktır. Çünkü amplimizim PİRE STATE GROUND bağlantısı doğrudan sistemin pire state ground bağlantısına irtibatlı olmalıdır.

Çizdiğim yerleşim planı :

Yanıt #50
Sizin kasanın resmini de koyabilir misiniz?
Anladığım kadarıyla çıkış katı ile besleme devresi aynı pcb üstünde.
Aşağıdaki kasa benim sisteme ait. Üzerindeki çizimler @Mr_YAMYAM 'a ait. :D

X
Hiç bir gemi sizi çok uzaklara götüremez, bir kitap kadar...

Yanıt #51
Sizin kasanın resmini de koyabilir misiniz?
Anladığım kadarıyla çıkış katı ile besleme devresi aynı pcb üstünde.
Aşağıdaki kasa benim sisteme ait. Üzerindeki çizimler @Mr_YAMYAM 'a ait. :D

X

Ben henüz kutuyu ayarlamadım. Haftasonu sanayiye gidip alüminyumdan halletmeyi düşünüyorum. Ya da uygun bir uydu alıcısı cihazı kutusu bulabilirsem ona da aktarabilirim.
Ben sistemi uzaktan ses kontrol ve amfi olarak ayrı ayrı kutulamaya karar verdim. Herhangi bir ground loop durumuna mahal vermeden en uygun grounding kuralıyla kutulamak istiyorum.

Yanıt #52
Haftasonu kutuyu yapıp ya da hazır satın alacağım. Onun dışında şase tipi rca jaklara ihtiyacım olacak. Onları da tamamladıktan sonra pga yı kutulamaya geçeceğim.

Devreyi kutuya montaj için hazır hale getirdim. Kutuya irtibatlayacağımız ground için m3 gibi görünen ama olmayan delik devrede vardı fakat montajı imkansız ve gizlenmişti. Besleme kondansatörlerini değiştirdim ve deliği biraz genişletmem gerekti. Haftasonu rca ları aldıktan sonra herşey hazır olacak.

Yanıt #53
Sistem sıfır noktası besleme devresindeki iki ana kondansatörün bağlandığı ortak uçlardır.
Devrede iki ayrı besleme varsa ikinci besleme devresinin kondansatörlerinin ortak ucu da sistem sıfır noktasıdır.
Bu iki ayrı sistem sıfır noktası iki ayrı cihazın sisten sıfır noktası gibi hesaplanır.
Bu iki ayrı nokta arasındaki dirençler de son derece önemlidir.
Akımların dönüş yollarındaki dirençler mili ohmlar seviyesinde bile olsa geçen akım doğrultusunda bu bağlantılar arasında belli gerilim farkı oluşmaktadır.
Bu gerilim mili voltlar seviyesinde bile olsa önemlidir.

Yanıt #54
Sistem sıfır noktası besleme devresindeki iki ana kondansatörün bağlandığı ortak uçlardır.
Devrede iki ayrı besleme varsa ikinci besleme devresinin kondansatörlerinin ortak ucu da sistem sıfır noktasıdır.
Bu iki ayrı sistem sıfır noktası iki ayrı cihazın sisten sıfır noktası gibi hesaplanır.
Bu iki ayrı nokta arasındaki dirençler de son derece önemlidir.
Akımların dönüş yollarındaki dirençler mili ohmlar seviyesinde bile olsa geçen akım doğrultusunda bu bağlantılar arasında belli gerilim farkı oluşmaktadır.
Bu gerilim mili voltlar seviyesinde bile olsa önemlidir.

Hocam iyi aksamlar. Ustte yazdiklarinizi neredeyse her yazinizda vurguluyorsunuz. Ben de bunlara dikkat ederek sistemi tasarlamaya calisiyoeum. Pga icin paintte cizdigim kutu tasarimi ve kablolamayi inceleyebildiniz mi ?
Sizin gozunuzden Grounding kurallarina aykiei bir sey var midir ?

Duzeltme : Hocam sabahtan beri yollarinizi gozler oldum yorumlariniza ve tecrubelerinize cok deger veriyorum. :)
Verdiginiz bilgiler aktardiginiz tecrubeler icin tesekkur ederim

Yanıt #55
Hocam iyi aksamlar. Ustte yazdiklarinizi neredeyse her yazinizda vurguluyorsunuz. Ben de bunlara dikkat ederek sistemi tasarlamaya calisiyoeum. Pga icin paintte cizdigim kutu tasarimi ve kablolamayi inceleyebildiniz mi ?
Sizin gozunuzden Grounding kurallarina aykiei bir sey var midir ?
Zaten o yazıya istinaden yazdım.
Ben senin besleme devresini görmüyorum. Dolayısı ile sistem sıfır noktası orasıdır ya da burasıdır bilemem.
Bunu anlayabilmen için yazdım ki...
İKİ KONDANSATÖRÜN BİRLEŞTİĞİ BAĞLANTI SİSTEM SIFIR NOKTASIDIR.

Yanıt #56
Zaten o yazıya istinaden yazdım.
Ben senin besleme devresini görmüyorum. Dolayısı ile sistem sıfır noktası orasıdır ya da burasıdır bilemem.
Bunu anlayabilmen için yazdım ki...
İKİ KONDANSATÖRÜN BİRLEŞTİĞİ BAĞLANTI SİSTEM SIFIR NOKTASIDIR.

Pga icin besleme devresinden bahsediyorsaniz ayri bir besleme devresi yok. Ustundeki iki kondansatorun birlestigi noktada saseye vidalanmasi icin m3 delik birakilmis. Ben de buradan saseye gnd irtibatini yapacagim.
Pga devresinin fotografi da gonderdigim postlarda var. Trafodan direkt olarak ac giriyorum.

Bunlarin disinda cikis rca konnektorunun gndsini devre ustunden mi almalii yoksa direk kutudan mi almali burada kafam karisti

Yanıt #57
Bunlarin disinda cikis rca konnektorunun gndsini devre ustunden mi almalii yoksa direk kutudan mi almali burada kafam karisti
Temel prensip.
İnputlardaki şase sağa sola kızlara mızlara bulaşmadan doğruca sistem sıfır noktasına gitmelidir.
X
Resimdeki yatık S SIGNAL yani kaynaktır.
Projedeki giriş aygıtı örneğin radyo ise bir kaynaktır.
PGA devresi de bir kaynaktır.
Ton kontrol varsa o da bir kaynaktır.
Kaynakların bittiği yer hoparlördür ki SİSTEM MAIN LOAD olarak adlandırılır.
Devredeki kırmızı oklar kaynak akımlarının gidişatını göstermektedir.
Bu akımların dönüp dolaşarak geleceği yer yine kaynağın diğer ucudur. İşte bu uç üzerinde mikrovoltlar seviyesinde dalgalanma dahi olsa bu gerilimler sistemde gürültü olarak adlandırılmaktadır.

Yanıt #58
Temel prensip.
İnputlardaki şase sağa sola kızlara mızlara bulaşmadan doğruca sistem sıfır noktasına gitmelidir.
X
Resimdeki yatık S SIGNAL yani kaynaktır.
Projedeki giriş aygıtı örneğin radyo ise bir kaynaktır.
PGA devresi de bir kaynaktır.
Ton kontrol varsa o da bir kaynaktır.
Kaynakların bittiği yer hoparlördür ki SİSTEM MAIN LOAD olarak adlandırılır.
Devredeki kırmızı oklar kaynak akımlarının gidişatını göstermektedir.
Bu akımların dönüp dolaşarak geleceği yer yine kaynağın diğer ucudur. İşte bu uç üzerinde mikrovoltlar seviyesinde dalgalanma dahi olsa bu gerilimler sistemde gürültü olarak adlandırılmaktadır.

Pga'nin giris saseleri saga sola bulasmadan direk kutuya monteli sekilde olacak.
Pga'dan amfiye baglanti yapmak icin cikaracagimiz rca konnektoru icin de ayni temel prensibi uygulamamiz gerektigini anladim yazinizdan. Giris ve cikis rcalarinin saseleri kutuda bulussalar dahi ikisi de uygun bir akim yoluyla sistem sifir noktasina akacak.

Pga'dan sonraki asama olarak amfi katini tekrardan grounding kurallarina gore duzenlemek ve kutulamak olacak.

Pga icin de acilen kutuyu alip montajina baslayacagim

Yanıt #59
Yarın malzeme almaya çıkacağım için kendi ihtiyaçlarıma göre bir tablo hazırladım. En azından buraya ilerleyen günlerde uğrayacak arkadaşlar için küçük bir maliyet tablosu olur.
Elimde kumpas ve küçük kesme oyma vs. işleri için dremel benzeri birşeyim olmadığı için listede onlar da mevcut.
Fiyatlarda ufak yukarıya yuvarlamalar mevcuttur.

Düzeltme : Kutu için yarın sanayiden fiyat alacağım. Aynı şekilde bir kutuyu daha ucuza yapabileceklerse orada yaptırmayı düşünüyorum.