image

Ana içeriğe git
Konu: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler (572 Kez okunmuş)

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #45
Ezbere teşhis koyabilmem mümkün değil.

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #46
Ezbere teşhis koyabilmem mümkün değil.

Doğrudur hocam zaten siz bilgileri ilettiniz. Bahsettiğiniz gibi şaseye vida ile tertibatlı şekilde GND usulünü deneyeceğim.
Tek aklıma takılan nokta pga devresinden amfi devresine ses sinyalini blendajlı kablo ile nasıl taşıyacağımız  ?

Revize : Daha doğrusu şu şekilde mi olacak ?
Pga devresinin ana gnd noktasını şase ile irtibatladığımız için çıkış gnd'sini blendajlı kablonun bir ucundan bağlayıp öteki ucunu boşta bırakacağız. Bu bize sinyal kablosuna girişimde bulunmaya çalışan gürültüleri elimine etmekte fayda sağlayacak.

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #47
Bazı teknikleri bilmeden yapılan yorumlar da anlamsızdır.
Senin sisteminde iki adet GROUND hattı bulunmaktadır. Eğer PGA yı da sayarsak haricen bir de D-GND yi ayrıca ele almak gerekmektedir.
Her bir GROUND hattı sistem zero point olarak adlandırılır ve buradaki potansiyel farkların sıfır olması son derece gereklidir.
Amatör bir elektronikçi bu noktaları basit bir ölçü aleti ile ölçerek, ''BURADAKİ TÜM VOLTAJLAR ZATEN SIFIR VOLT' diyebilir.
Ancak kaz'ın ayağı öyle değildir. Her iki GND noktasındaki potansiyel fark,,,,
100mV civarında ise teorik olarak o devre kullanılamaz derecede gürültülü çalışmaktadır.
10mV civarında ise rahatsız etmez ama zz vızz hıss gibi sesler var demektir.
1mV civarında ise ideal bir amatör tasarımdır. Örnek gösterilebilir. 30db kazançlı sistemlerde, son seste bile herhangi bir gürültü duyulmaz. Ancak ve ancak çok çok yüksek duyarlıklı hoparlörler kullanılıyorsa, (Ki bunlar onbinlerce dolarlık hoparlörlerdir) o zaman bir miktar gürültü duyulabilir.
1mV tan daha aşağı ise artık Hi-End diye tabir edilen sistemlere doğru adım atılmış olup, temel olarak tasarımdaki hassasiyetler ve ölçüm teknikleri doğrultusunda, KIYMETLİ ürünlerdir.
Peki bizler bu gerilim farklarını ölçüyormuyuz. Hangi ölçü aletlerini kullanıyoruz. Sistem sıfırlanmas (GROUNDING) hangi teknikle uygulanmıştır. Kullanılan teknik bilimselmidir.
ÖZETLE:
Sadece çıkışı baz alıp, bu var şu var demek bilimsel olarak bizleri sonuca götürmez. Bilakis gittikçe çıkmaza sürükler.
NASIL YAPILIR?
Amatör birisi öncelikle yapmış olduğu tasarımı detaylıca resimlemelidir. Profesyonel birisi bu tasarıma sadece bakarak bile yapılmış olası hataları söyleyebilir.
Profesyonel kişinin önerileri varsa, kişi bu önerileri harfiyen uygulamak zorundadır. Aabi ben buradaki şu malzemeyi bulamadım, bunu kullanmasam da olur diyerek sonuca ulaşamaz. Ancak profesyonel kişinin sunacağı alternatiflere göre hareket etmelidir.
Profesyonel bir kişi gerek tasarım konusunda gerekse montaj konusunda önerilerde bulunmuşsa, amatör kişi bunu eleştirmemelidir.
Söylenilenler harfiyen uygulayıp, gördüğü aksaklıkları dile getirmeli, ve resimlerle detaylıca göstermelidir.
Bu söylediklerim biraz acı olsa da, bunları söyleyen aslında ben değilimdir. Önemli olan işin tekniği olup, ben sadece yol gösterebilirim. İşin tekniği kitaplarda ve literatürde zaten bulunmakta olup, isteyen kişi kendi çabalarıyla da öğrenebilir.
Farklı bir yöntem geliştirebilen birisi dilerse eleştrisel olarak kendi çalışmalarını paylaşabilir ve teknik karakteristiklerini de ölçümlerle belirleyip bir çeşit yarışa girebilir. (Bu işin zevki burdadır)
Bu konuda @memleket  arkadaşımızın çalışması bulunmaktadır.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Esasen konu gelişimi başka topikler içerisinde de devam etmiş olup, Memleket tüm söylediklerimi bilimsel bir disiplin ile harfiyen uygulamıştır.
Çıkış devresi LM1875 ile yapılmış olsa da, o devreyi çıkartıp yerine LM3886 da yapsa sonuç değişmeyecekti.
Sadece entegrenin karakteristiği doğrultusunda elde edebileceği güç daha fazla olacaktı.
Peki bahsetmiş olduğumuz teknik ne idi? Sadece GROUNDING kuralları.
Aynı şekilde @Kazasker  için de bir çalışma yaptık ve o da başarılı netice aldı.
Bir ampli 6W diğeri 20W ne farkı var veya ne benzerliği var? Bence tek mesele grounding tekniği.