Ana içeriğe git
Konu: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler (2600 Kez okunmuş)

Ynt: LM 3886 + PGA 2311 İstenmeyen Sesler

Yanıt #120
iNATLA KENDİ BİLDİĞİN GİBİ YAPARSAN BÖYLE UĞRAŞIRSIN.
Şu son hali ile bir resimlesen de görsek.
O devreleri ilmine göre şaselemek çok zor. Sen kimbilir power stateleri kablo ile bağlamışsındır.

İnatla kendi bildiğim gibi yapmıyorum hocam. Okuduğum konulardan sizin önerilerinizden yola çıkarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. LM1875 konusundaki yerleşimi inceledim  onu da örnek aldım. Siz bu şekilde bir sistem kursanız nasıl yerleşim planı yapardınız ?
Tamam bazı şeyleri kendimiz bulalım öğrenelim diye bizi dusunerek sorgulayıcı olmamızı istiyorsunuz ama benim anlayabildiğim bu kadarı.
Gönderdiğim videoda tek kanal nasıl bağlıysa iki kanal da o şekilde kablolandı.
Ayrıca power stateleri de kablo ile bağlamadım. Metal yükselticilerle şaseye bağlı. Metal yükselticileri defalarca sıkabildiğim kadar sıktım. Bir direnç göstermesin diye de bağlandığı noktaları zımpara ile zımparaladım.
Söylediğiniz gibi 1000 uf kondansatörleri de 100 uf ile değiştirdim.
Video aşağıdaki gibi. Tüm kablolama detaylarını orada belirttim.

https://www.youtube.com/watch?v=GcvlkkdEh0s&feature=youtu.be

Yanıt #121
Şimdi şu testi yap.
X
Pre ST ground kablosunu gösterdiğim yerden kes.
Oradaki metal parçaya kalın bir tel ile direk şaseye iliştir.

Yanıt #122
Şimdi şu testi yap.
X
Pre ST ground kablosunu gösterdiğim yerden kes.
Oradaki metal parçaya kalın bir tel ile direk şaseye iliştir.

Orayi delerek ayni power statete oldugu gibi metal saseye irtibatladim. Duzeltme olarak yerlesim plani attigim mesajda da yazmistim ama sizin cevabinizdan sonra yazdim sanieim gormediniz. O durumda cikistan aldigim olcum 5 mv lari geciyor

Yanıt #123
Orayi delerek ayni power statete oldugu gibi metal saseye irtibatladim. Duzeltme olarak yerlesim plani attigim mesajda da yazmistim ama sizin cevabinizdan sonra yazdim sanieim gormediniz. O durumda cikistan aldigim olcum 5 mv lari geciyor
Bu durumda başka bir hata vardır.
Tek kanalı test ettiğine göre önce bu hatanın sebebini öğrenmek zorundayız.
Girişin canlı ucunu söktüğümüzde gürültü gidiyorsa kablolama ve pre ground'u ele almalıyız.
Giriş ucunu söktümüzde gürültü gitmiyorsa senin devrende sorun var demektir.

Yanıt #124
Bu durumda başka bir hata vardır.
Tek kanalı test ettiğine göre önce bu hatanın sebebini öğrenmek zorundayız.
Girişin canlı ucunu söktüğümüzde gürültü gidiyorsa kablolama ve pre ground'u ele almalıyız.
Giriş ucunu söktümüzde gürültü gitmiyorsa senin devrende sorun var demektir.

Hocam sanırım sorun kökten çözüldü ama  emin olmak adına sizin de fikrinizi almak istiyorum.
Elimde başka bir trafo daha varmış biraz kurcalayınca gördüm.
Trafoyu değiştirince herşey süt liman tam istediğim gibi. Son seste ne bir zırıltı ne bir gürültü.
En fazla 1 mv değer görüyorum çıkışta. ( Üstüne metal kutu kapatıp ground ile irtibatlayınca )

Trafonun etki alanından kaçtım sürekli ekranlamaya çalıştım ama ne kadar önlem alırsak alalım trafo kötüyse böyle bir sonuç elde ediliyor sanırım

Yanıt #125
Hocam sanırım sorun kökten çözüldü ama  emin olmak adına sizin de fikrinizi almak istiyorum.
Elimde başka bir trafo daha varmış biraz kurcalayınca gördüm.
Trafoyu değiştirince herşey süt liman tam istediğim gibi. Son seste ne bir zırıltı ne bir gürültü.
En fazla 1 mv değer görüyorum çıkışta. ( Üstüne metal kutu kapatıp ground ile irtibatlayınca )

Trafonun etki alanından kaçtım sürekli ekranlamaya çalıştım ama ne kadar önlem alırsak alalım trafo kötüyse böyle bir sonuç elde ediliyor sanırım
Trafonun manyetik alanı fazla etkiliyorsa
Trafo voltajları eşit değilse..
Bu gibi sorunlar olur.

Yanıt #126
Trafonun manyetik alanı fazla etkiliyorsa
Trafo voltajları eşit değilse..
Bu gibi sorunlar olur.

Anladım hocam yardımlarınız için teşekkür ederim. Tek bir mesajda bu sürecin hepsini toplar fotoğraflar kutular ve bu konuyu tamamlamış olurum. Yapabildikten sonra da frekans tepkisini osiloskopla ölçüp buradan belirtirim.
Bundan sonraki projem sizin LM1875 devreniz olacak. Onunla surround projesi olabilir.
Sadece sizden bir öneri daha almak istiyorum.
Trafo konusu LM1875 de daha elzem olacak çünkü ona uygun trafom yok. Tormak trafoyu öneriyorsunuz ama bu tarz problemleri yaşamamak için biraz daha fazla verip kaliteli de yaptırabilirim.
Önereceğiniz yer yine tormak trafo mu olur yoksa başka yer biliyor musunuz ?

Yanıt #127
Osiloskopun varsa daha ne uğraşıp duruyorsun :D Gürültü tespiti için en iyi ölçü aletlerinden birisidir.
LM1875 li devre yerine aynı projeyi LM3886 ile yap. Ama ton kontrol devresi ile birlikte.
Eğer SURROUND sistemlere gireceksen öncelikli olarak bulman gereken çok kıymetli bir eleman vardır.
Bu da 6 gang 50K potansiyometredir. Bulabilirsen yapak :D
POT bulamazsan mecburen VIRTUAL SURROUND sistem yapılabilir.
Trafo da elinde varsa kullanabilirsin. Tormak trafo haricinde Türkiyede başka bilmiyorum.
Yurt dışı sitelerden bulabilirsin ancak.

Yanıt #128
Osiloskopun varsa daha ne uğraşıp duruyorsun :D Gürültü tespiti için en iyi ölçü aletlerinden birisidir.
LM1875 li devre yerine aynı projeyi LM3886 ile yap. Ama ton kontrol devresi ile birlikte.
Eğer SURROUND sistemlere gireceksen öncelikli olarak bulman gereken çok kıymetli bir eleman vardır.
Bu da 6 gang 50K potansiyometredir. Bulabilirsen yapak :D
POT bulamazsan mecburen VIRTUAL SURROUND sistem yapılabilir.
Trafo da elinde varsa kullanabilirsin. Tormak trafo haricinde Türkiyede başka bilmiyorum.
Yurt dışı sitelerden bulabilirsin ancak.

Osiloskop bende yok hocam. Dayımda var o da Manisa'da oturuyor. Müsait olduğum zaman yanına gidip amfiyi de sırtlanıp o şekilde ölçümleri yapacağım  :D
LM3886 surround sistem için açıkçası bütçe durumunu biraz zorlar diye düşünüyorum. Sahte entegreyle yapmak istemiyorum. O yüzden LM1875'e yöneldim.
6 gang potansiyometre için de biraz yüzüstü bakındım ama pek bulamadım açıkçası.
Şimdilik önceliği ton kontrole ve LM1875 li devrenize vereyim. Bunları sağlıklı çalıştırabildikten sonra surround sisteme geçiş yaparız.

Yanıt #129
Proje hala bıraktığım gibi duruyor. Kutulama işine hem maddiyattan dolayı hem de iş yoğunluğundan dolayı giremedim. Son günlerde boş vaktim olduğunda sistemi test ederken farkettiğim bir durum vardı. Sağ ve sol kanaldan gelen ses seviyeleri farklıydı. Öncelikle hoparlör açıları , hoparlör kalitesi , entegre farkları vs diye düşünürken aklıma potansiyometre geldi.
Standart piyasada bulunan potansiyometrelerden kullanmıştım.
Bir heyecanla aliexpressten Alps RK27 modelini sipariş ettim. Her ne kadar orjinal olduğunu düşünmesem de maçı idare edeceğini düşünüyordum. Çıkarttığım potansiyometredeki kanallar arası direnç farkı tahminimi doğrular nitelikteydi.
Potansiyometre dün geldi ve hemen delikli pertinaks üstüne potansiyometre bağlantılarını kurdum çalıştırdım.
Sorun kökten çözülmüş her iki kanalda ses eşitlenmişti. Potansiyometre ile ses ayarı yaparken hiçbir hışırtı vs yok.
Diyeceğim o ki iki kanal arasındaki ses seviyesi farklılıklarında , potansiyometrenizin kalitesine güvenmiyorsanız göz ardı etmemenizi tavsiye ederim.  ::ok

Edit : Birkaç fotoğraf ekleyeyim. Dün işten yazdığım için ekleyememiştim.
Pot başlığının çapı 44 mm.

Yanıt #130

Trafo kalitesi önemli, troid trafo neden kullanmadınız hocam, bakınız 3 tane yan yana seste gram parazıt olusmadı

Yanıt #131
POT'u beğendim.
Tasarımlarınız biraz daha bilimsel olsaydı daha iyi olurdu.
Ama her kişi bir anda montaj inceliklerini anlamayabilir.
Zamanla tecrübe ederek kendinizi geliştirebilirsiniz.