Bir Fikir ?

Başlatan 07 Osman, 14 Eylül 2018, 14:09:26

07 Osman

Aklıma geldi, sizlere danışmak istedim.
Bildiğiniz üzere evlerde kullanılan elektrikli battaniyelerin iki konumu var. Sıcak ve ılık.  Sıcak kısmında 220v direk rezistansa veriliyor.  Ilık konumda ise  yüksek amper kapasiteli diyot üzerinden verilerek diyodun AC akımda direnç görevi gördürülerek rezistansın daha daha düşük ısıda çalışması sağlanıyor.

Aynı mantık ile bir kettle bu şekilde çalışabilir mi ?   Yani ilk konumda direk gerilim verilse kettle suyu kaynatsa. (rezistans aşağı yukarı 1800-2000w arası değişiyor)  ikinci konumda yüksek kapasiteli bir diyot üzerinden verilse ve suyu sıcak tutsa. Aynı piyasada bulunan elektrikli çaycılar gibi.

Ama bazı çaycılarda iki rezistans var, birisi kaynatmak, diğer daha düşük watta sıcak tutmak için.  Benim amacım tek rezistans ile bu halledilebilir mi ?

seron

Alıntı yapılan: 07 Osman - 14 Eylül 2018, 14:09:26Aklıma geldi, sizlere danışmak istedim.
Bildiğiniz üzere evlerde kullanılan elektrikli battaniyelerin iki konumu var. Sıcak ve ılık.  Sıcak kısmında 220v direk rezistansa veriliyor.  Ilık konumda ise  yüksek amper kapasiteli diyot üzerinden verilerek diyodun AC akımda direnç görevi gördürülerek rezistansın daha daha düşük ısıda çalışması sağlanıyor.

Aynı mantık ile bir kettle bu şekilde çalışabilir mi ?   Yani ilk konumda direk gerilim verilse kettle suyu kaynatsa. (rezistans aşağı yukarı 1800-2000w arası değişiyor)  ikinci konumda yüksek kapasiteli bir diyot üzerinden verilse ve suyu sıcak tutsa. Aynı piyasada bulunan elektrikli çaycılar gibi.

Ama bazı çaycılarda iki rezistans var, birisi kaynatmak, diğer daha düşük watta sıcak tutmak için.  Benim amacım tek rezistans ile bu halledilebilir mi ?

Osman abi merhaba. Antelle'den selamlar.
Oradaki diyot, direnç görevi görmüyor.
Şimdi alternatif akım çift yönlü ya?.. hah, sadece pozitif alternanslardan faydalanarak "Yarım Dalga" mantığıyla, akımın yarısını kullanıyor. Diyot aradan çekilirse, hem pozitif hem de negatif alternansları kullanarak akımın yüzde yüzünü kullanmış oluyorsun.

Olur mu?...
Şimdi şöyle açıklayayım. Bende bir havya var. Yıllar evvel aldım. İnternet forumlarında okumuştum. Havyanın ömrünü nasıl uzun tutarsınız gibi birşeydi. Birisi demiş ki, havyanın kablosunu kesip bir seyyar anahtar takın. anahtarın da içine diyotu şöyle şöyle uygulayın(aşağıda çizeceğim) havyayı uzun süre kullanmayacağınız zaman diyot kademesine alın, yarım kapasite çalışsın hem aşırı ısıdan ömrü kısalmaz hem de tekrar lehimleme yapacağınız zaman sıcak olduğundan tam güce aldığınızda derhal hazır olur...
Bu fikir çok hoşuma gitti ve uyguladım. Çok memnunum. Askerden geldğim zaman almıştım 2009'da falan. hala kullanıyorum.

resmi görebiliyorsan mantığı anlamışsındır. işe yarıyor mu bende yarıyor. Ama yüksek güçlü kettle, çay ocağı gibi sistemler için daha yüksek güçlü metal gövdeli diyot gerekir. Bu diyotların soğuk kalması için de ısıtıcının gövdesinden yalıtılmış olması daha iyi olur.  Bence sağlıklı olmaz. Yüksek güçlü elektrikli soba, kettle, çay ocağı gibi elektrikli aletlerin rezistansları akkor durumuna geçemedikleri zaman, yani yüksek akımla beslenemedikleri zaman cızzzzz diye gürültü çıkarıyor, ısınamıyorlar. Bu durum diyotun yanmasına neden olabilir. aynı hat üzerinde ney güçlü değilse onu yakar. inceldiği yerden hesabı...

Kettle'ların çoğunda iki rezistans olur. su kaynadığında sıcak tutmak amaçlı ikinci rezistansa geçer. Bizim kettle bu şekilde çalışıyor. Diyot ile yapılabilseydi, öyle yaparlardı ama yapmamışlar demek ki olmuyor. Dikkatli olmak şartıyla deneyip sonucu görebilirsin.
NOT: hayatında karşılaştığın en tehlikeli ev aleti ne deseler, elektrikli battaniye derim. Bir defasında TV izliyorum, bi yerden bir ışık çıkıyor. Allah Allah bu nedir diye bir baktım, kademe anahtarının oradan kablo çatlamış, jjjjjttt diye kıvılcımlanma oluyor. yani o şekilde uyusam gitti... Kullanma abi onu. Toplum son derece bilinçsiz satan adam bile o kademe anahtarının içinde "12Volt çevirici var" diye satıyor. Düşün...

ozgurece

Değerli Forum arkadaşım Seron, hazır konu açılmış iken yeni konu açıp Forum kirliliği yapmayayım burada sorunumu paylaşayım. :-)
Smps adaptörleri (mini) onarım sonrası test amaçlı deneme yaparken sigorta atıyor  bende aşağıya giriş katına inip Ana sigorta panelinden bizim dairenin atan sigortasını açıyorum sonra yukarı daireme çıkıyorum. Kısa devre korumalı bir grup priz yapmak istesek nasıl yaprız ? Sigorta aşağıdan atmasın Grup priz kısa devre koruma yapsın bende in çık yapmayayım. :) Elimde ekipman ve malzeme mevcut sen örnek birkaç koruma devre çizimi paylaşırsan burada konuyla ilgilenen arkadaşlarıda bilgilendirmiş olursun. Teşekkürler.

[IMG]https://resmim.net/f/8FkVIG.jpg[/img]

Yusuf usta

bir priz grubuna seri olarak 500W, 1000W halojen ampül bağla. sigorta attırmaz. lamba yanar. hem de bağlı olan cihazda arıza varsa onu da bozmaz yine lamba yanar. Her işyerine lazım. Bunun adı bizim buralarda "güvenli Priz"
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Eylül 2018, 00:15:27bir priz grubuna seri olarak 500W, 1000W halojen ampül bağla. sigorta attırmaz. lamba yanar. hem de bağlı olan cihazda arıza varsa onu da bozmaz yine lamba yanar. Her işyerine lazım. Bunun adı bizim buralarda "güvenli Priz"
:))
Değerli forum arkadaşım özgürece
Joseph usta sana ne demek istiyor acaba?
Bana danıştığın konuda ehil değilim, daha evvel bazı koruma devreleri çizmiştim ama yapmadım. Bu nedenle korumalı priz devresi yapmayı bilmiyorum desem isabet olur. Yazdıklarını okurken aklıma direk "seri ampul devresi niye bağlamıyoooo?" diye geçirirken bir de baktım master of masters, Joseph master yanıtı yazmış.
İşin hülasası şu. Çok gelişmiş elektronik ürünler kullanmana gerek yok. Zaten sorununu çözecek olan ürün de o değil.
Bakkala gidiyorsun. Elindeki SMPS cihazlar kaç watt bilmiyorum ama ona göre 100Watt ampul satın al. Bir duy vasıtasıyle smpsyi bununla besle.
Bak çiziyom:

olay basit resmi görüyorsan 07 Osman'a anlattığım durumda da aynı prensibin geçerli olduğunu anlarsın. Bir sıkıntı olursa zincirdeki zayıf halka kopppp....
Yüksek güçlü aletlerde diyot kullanamamızın sebebi, rezistansın düşük güç nedeniyle akkor haline gelemediği zaman yüksek güç çekmesi ve diyotu perperişan etmesidir.
Senin olayda ampule birşey olmuyor istediğin kadar test amaçlı kullanabiliyorsun. Temel Cereyan Bilgisi dersleri sayfa 14 bölüm3. :)

ozgurece

Değerli Forum Arkadaşlarım önerileriniz için Teşekkür ederim. 150W lık oldukça eski bir ampul buldum. Smps güç kaynağı modulleri Test edip yapmaya çalışacağım.

[IMG]https://resmim.net/f/ons8hE.jpg[/img]

seron

Tamam olmuş.
Açık yerleri bantla yalnız çarpılırsın bak.
Bir de SMPSler yüksek güç depoluyor açıkken dikkatli ol. Fişten çıkarttıktan sonra bile tehlikeli olabilir biliyorsundur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın