Eski eşyalardan basit ses sistemi

Başlatan Kazasker, 06 Eylül 2018, 22:13:57

Kazasker

Geçen ay köyde eski tv leri atıcaktım. Biraz boş vakit bulunca hoparlörlerini söktüm. Mavi renkli kapasitör ve bir sürü elektronik parçam oldu.  Bu gün biraz sıkılınca biraz uğraşayım şunlarla dedim.2 adet oval 16 ohm 7 wat , 2 adet 4 ohm 5w hoparlör çıkmıştı. Bunları parelel bağladım  ;D  :D yamyam abi kızma
Tanrı Türkü Korusun <br />         TB1BSE

Kazasker

Devamı
[attach type=thumb]9383[/attach]
[attach type=thumb]9385[/attach]
[attach type=thumb]9387[/attach]
[attach type=thumb]9389[/attach]
[attach type=thumb]9391[/attach]

H_SerhatY

Kazasker

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Eylül 2018, 22:43:11:D  :D
Teşekkürler
Hocam ben nereden bulacağım ahşap :( Buraya yakın marangoz da yok ki yaptırayım :( Nereden bulunur bir fikrin var mı?
Ekleme: Hocam profilime de bakıyon ama ayıp oluyo :D :D

Kazasker

Evde gözüne kestirdiğin bir mobilya varsa ahşap
işi tamamdır

H_SerhatY

Kazasker

Her biri iyidir. Stk ise fevkaladedir muhtemelen

H_SerhatY

Kazasker

Ben yeniyim bu işlerde..
Başlangıç.için üstadlar basit devreler önermiş sana. Bu entegre mono tek kanal ses alırsın. İki tane olsa olur bu seferde simetrik besleme ister. Trafo 100wat  civarı 2x12 volt 60 tl civarı.  Bence Stereo entegreler al Tek beslemeli Daha   kolay baNa göre. Mesela Tda7375,7377,7297,2009,2822,tea2025 gibi.
Birde wat değerine fzzla takılma ben ta7240 ile evde yarım ses açamadım daha... Entegre 6 wat...
Fiyatlar bu şartlarda normal
Fiyatlar bu şartlarda normal

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Kazasker - 06 Eylül 2018, 23:33:09Başlangıç.için üstadlar basit devreler önermiş sana. Bu entegre mono tek kanal ses alırsın. İki tane olsa olur bu seferde simetrik besleme ister. Trafo 100wat  civarı 2x12 volt 60 tl civarı.  Bence Stereo entegreler al Tek beslemeli Daha   kolay baNa göre. Mesela Tda7375,7377,7297,2009,2822,tea2025 gibi.
Birde wat değerine fzzla takılma ben ta7240 ile evde yarım ses açamadım daha... Entegre 6 wat...
Hocam mono kullanabiliyorum stereo kablom yok :D
Watt değeri umrumda değil. TDA2822M entegrede süper ötesi ses alıyordum BTL 2W Mono modunda. USB'den güç alıyor.
Ama bu TDA7052 beni sinir etti. 2 saat uğraştım yok, yok, yok. Ses yok, ama cızırtı çok :D
Bir de entegreyi getirdim. Üzerinde yazanları sana aynen söyleyeyim. Belki bilirsin orjinal mi değil mi. Orjinal değilse bir daha oradan parça almam. Gerçi başka alacak yer yok ama, neyse.
1. satır - TDA7052
2 - 643067
3 - Yn65292

Kazasker

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 06 Eylül 2018, 23:39:10Hocam mono kullanabiliyorum stereo kablom yok :D
Watt değeri umrumda değil. TDA2822M entegrede süper ötesi ses alıyordum BTL 2W Mono modunda. USB'den güç alıyor.
Ama bu TDA7052 beni sinir etti. 2 saat uğraştım yok, yok, yok. Ses yok, ama cızırtı çok :D
Bir de entegreyi getirdim. Üzerinde yazanları sana aynen söyleyeyim. Belki bilirsin orjinal mi değil mi. Orjinal değilse bir daha oradan parça almam. Gerçi başka alacak yer yok ama, neyse.
1. satır - TDA7052
2 - 643067
3 - Yn65292
ben anlamam ama yazı siliniyor mu bi bak çabuk çıkan nir yazı ise patates baskı olabilir

Mr_YAMYAM

Şavalak şaban @Kazasker‍  
Madem kolon yapacaksın bana bi sorsana.
İlmine göre yapar, ecik sanat gösterirdik.
Görüldüğü kadarıyla marangozlukta da iyisin.
Neyse şu kolonların içlerinin yalıtımını bi görek bakalım :D

H_SerhatY

Ben kaçıyorum @Kazasker hocam. Dayak yemeyelim. Sonra arkadaşlar ne oldu diye başımın etini yiyorlar.

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM   

https://www.ht-audio.com/pages/BassBoxPro.html     

- Şu linkte ki programı hiç kullandınız mı ? veya deneyim tecrübeniz olan bir program var mıdır ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Eylül 2018, 00:30:22@Mr_YAMYAM 

https://www.ht-audio.com/pages/BassBoxPro.html   

- Şu linkte ki programı hiç kullandınız mı ? veya deneyim tecrübeniz olan bir program var mıdır ?

Kullanmadım.
Eski usullerle tasarlıyorum.

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 07 Eylül 2018, 01:00:15Kullanmadım.
Eski usullerle tasarlıyorum.

Hocam şu bursada ki plaklı müzik setini almak için arkadaş ile anlaştık gidip alacaktık ki bu sefer de adam cevap filan vermiyor başka telefondan da aradım ordan burdan mesaj attım. demek ki nasibimiz değilmiş her neyse o imkan elimden kayıp gitti.

Şu eski usulleri hocam biz yeni ussüllülere anlatırmısınız ? :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Eylül 2018, 01:06:12Hocam şu bursada ki plaklı müzik setini almak için arkadaş ile anlaştık gidip alacaktık ki bu sefer de adam cevap filan vermiyor başka telefondan da aradım ordan burdan mesaj attım. demek ki nasibimiz değilmiş her neyse o imkan elimden kayıp gitti.

Şu eski usulleri hocam biz yeni ussüllülere anlatırmısınız ? :)

Tüm mesele kullanılacak hoparlörün parametrelerinin bilinmesidir.
Piyasadaki hemen hemen hiçbir hoparlörün parametreleri verilmez. Bilmem ne marka, bilmem kaç watt diye.
Vermiş olduğun linkte dikkat edersen bazı hoparlörlerin parametreleri girilmiştir.
Bu değerler bilinmeden kabin yapmak tamamen ezbere olacaktır.
Bu program esasen bu parametreler dahilinde yapılabilecek en küçük kabin için ebatları hesaplayan bir programdır.
Yani sen hoparlörün özelliklerini sisteme giriyorsun, sistem de sana ne tip bir kabin yapacağını belirtmeni ve bu kriterler dahilinde ölçülendirmeyi yaparak sana veriyor.
Genel değerler.
Hoparlörün serbest hava rezonans frekansı
Hoparlörün tipi ve çapı.
Hoparlör konisinin hareket alanı. (Sıkıştırdığı hava miktarı)

Kazasker

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 06 Eylül 2018, 23:44:37Şavalak şaban @Kazasker‍ 
Madem kolon yapacaksın bana bi sorsana.
İlmine göre yapar, ecik sanat gösterirdik.
Görüldüğü kadarıyla marangozlukta da iyisin.
Neyse şu kolonların içlerinin yalıtımını bi görek bakalım :D

ahhaaaa.  :D  :D  içini görmeyin siz. biraz düzenleme gerekli. hesap yapmadım abi :) şöyle göz kararı yerleştirdim. yalıtım yok ama elyaf olursa sıkıştırayım sağa sola. ahşap işlerini severim. elime ne zaman bir tahta parçası geçse hemen işleyesim geliyor.
sanatınızı yine gösterin siz. malzeme buldukça test ederiz abi :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Eylül 2018, 01:18:19ahhaaaa.  :D  :D  içini görmeyin siz. biraz düzenleme gerekli. hesap yapmadım abi :) şöyle göz kararı yerleştirdim. yalıtım yok ama elyaf olursa sıkıştırayım sağa sola. ahşap işlerini severim. elime ne zaman bir tahta parçası geçse hemen işleyesim geliyor.
sanatınızı yine gösterin siz. malzeme buldukça test ederiz abi :)

Küçük hoparlörlerde iç hacim çok önemli sayılmaz. Çünkü elde edilebilecek minumum frekans düşük değildir.
100Hz i bile 0db kazançla elde edemezsin. Bu sebeple takribi bir ölçüde yapılabilir.
Ancak iç yalıtım ve malzemesi son derece önemlidir.
Oto döşemecilerle aran iyi ise döşeme malzemesi kullanabilirsin.
PIRTI'ların preslenmesi ile elde edilen bu malzemenin kalınlığı 1cm civarındadır.
Son derece iyi bir yalıtım ve rezonans sağlarlar.
Kesilmesi biçilmesi işlenmesi ve yapıştırılması son derece kolay olup, ayrıca kalıntı bırakmazlar.

Kazasker

@Furkan41  hocam bunu denedim ilk olarak
[attach type=thumb]9393[/attach]

mahsül de bu :)
[attach type=thumb]9397[/attach]

@Mr_YAMYAM  abi şu kumaş parçaları  birleştirilip preslenmiş gibi olanlardan mı? araçların döşeme altında olandan.
bu mu?[attach type=thumb]9395[/attach]

Furkan KELEŞOĞLU

Ben Mermere kafayı taktım fakat şimdi mermere okadar para veripte cahilce (şahsım adına konuşuyorum ) ic hacmi şukadar olsun deyip mermeri mahvetmek istemiyorum :D

Onun için %100 olmasa bile %100 yakın en iyi kabini yapıp meseleyi bitirmek istiyorum tabi kullanılacak amfide önemli ama şu kabini yapar isem @Mr_YAMYAM  kesinlikle bize amfi yaptırır. :D 

Yalıtım olarak eskiden yorgancı dükkanımız vardı seccade icin elyaf kullanırdık. bu elyeflardan alınıp yapılabilir. ben yumurta kolilerini elyaf kaplayıp kabinin icine yerleştirmeyi düşünüyorum  daha önce oto amficide calıştığımda bali ile tineri karıştırıp sürüyorlardı kabinleri giydirdikten sonra acayip pis koyuyoor dükkandan 1 hafta kokusu cıkmıyordu. galiba yalıtımın daha iyi olması icindi.

@Kazasker  ben fotoları gördüm şu hopların yüz kısmında işlemeyi cok güzel yapmışsın eline koluna sağlık.

şu hoparlörün sıkıştırdığı hava oranını bir düzenek tasarladım kafamda onun ile ölcebiliriz gibi balon gibi rahat esneyebilen bir malzemeyi belirli hacimlerdeki kaba gecirip sıkıştırdığı havanın tahmini ne kadar olduğunu bulabilirz gibi. eğer koyduğumuz kabın hacminden daha fazla hava basıyor ise balonu şişirecektir buna görede tahmini hava sıkıştırma oranını bulabilir gibi. başka türlü nasıl ölcüyor bilmiyorumm belki basınc sensörü ilede vardır ölcüm cihazı ama hiç denk gelmedim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Eylül 2018, 01:45:24@Mr_YAMYAM  abi şu kumaş parçaları  birleştirilip preslenmiş gibi olanlardan mı? araçların döşeme altında olandan.
bu mu?[attach type=thumb]9395[/attach]

Hah işte taa kendisi.
Bu malzemeyi biryerlerde saklayıp, gelip gidenlere gösterelim. Ayrıca @Furkan41  e de gösterelim.
UNUTTUM:
O malzemeden temin edip yapmış olduğun kabinlerin içerisini güzelce kaplayıp, neticeyi paylaşırsan arkadaşlar da gudurabilirler.

Alıntı yapılan: Furkan41 - 07 Eylül 2018, 02:25:04Ben Mermere kafayı taktım fakat şimdi mermere okadar para veripte cahilce (şahsım adına konuşuyorum ) ic hacmi şukadar olsun deyip mermeri mahvetmek istemiyorum :D

Onun için %100 olmasa bile %100 yakın en iyi kabini yapıp meseleyi bitirmek istiyorum tabi kullanılacak amfide önemli ama şu kabini yapar isem @Mr_YAMYAM  kesinlikle bize amfi yaptırır. :D 

Yalıtım olarak eskiden yorgancı dükkanımız vardı seccade icin elyaf kullanırdık. bu elyeflardan alınıp yapılabilir. ben yumurta kolilerini elyaf kaplayıp kabinin icine yerleştirmeyi düşünüyorum  daha önce oto amficide calıştığımda bali ile tineri karıştırıp sürüyorlardı kabinleri giydirdikten sonra acayip pis koyuyoor dükkandan 1 hafta kokusu cıkmıyordu. galiba yalıtımın daha iyi olması icindi.

@Kazasker  ben fotoları gördüm şu hopların yüz kısmında işlemeyi cok güzel yapmışsın eline koluna sağlık.

şu hoparlörün sıkıştırdığı hava oranını bir düzenek tasarladım kafamda onun ile ölcebiliriz gibi balon gibi rahat esneyebilen bir malzemeyi belirli hacimlerdeki kaba gecirip sıkıştırdığı havanın tahmini ne kadar olduğunu bulabilirz gibi. eğer koyduğumuz kabın hacminden daha fazla hava basıyor ise balonu şişirecektir buna görede tahmini hava sıkıştırma oranını bulabilir gibi. başka türlü nasıl ölcüyor bilmiyorumm belki basınc sensörü ilede vardır ölcüm cihazı ama hiç denk gelmedim.

ET'li Furkan.
Mermerden kabin yapacağım diye gıbızlanma. Hangi hoparlörleri kullanacaksın :D
Senin linkte örnek olarak verilmiş hoparlörler bile binlerce liraya satılan hoparlörler. Öyle bir hoparlör temin edebileceksen ne ala.
Ama tutup ta uyduruk çin işi BOT ÇİZME gibi hoparlör kullanacaksan otur oturduğun yerde bence :D

Ampli yapımı kolay. Baskı devre çizip te yapabiliyorsan sana da ön ayakkabı olabilirim ampli yapabilmen için.
Ancak iyi kalite bir ampli hiç te ucuz olmayacaktır. Tekniğini uygulayabilmek ise başlı başına bir mesele.
Elbette üst seviye istemezsen uygun bir şeyler yapabiliriz. Forumlardaki çoğu kişinin çıkış katını yapıp ta BEN AMPLİ YAPTIM demelerine aldırış etmemelisin.
En ucuz ve uygun başlangıç @memleket  in yapmış olduğu gibi bir amplidir. Bu ampliyi üst seviyeye çıkartmaya çalışırsak en azından günümüz şartlarına göre bi 1000 KAAT yer.
KUTU.
TRAFO.
BESLEME.
Falan filan derken sen de benim gibi olma haa. :D

BİR İLAVE NOTU DAHA:
Sırf gösteriş olsun diye hoparlör kabinine hava deliği açılmaz.
Bu hava deliğinin belli hesaplamaları bulunmaktadır ve her hoparlöre göre ve kabin iç hacmine göre değişim göstermektedir.
Bu gibi şeylerin ince detaylarını bilmiyorsanız BASS REFLEX (Hava delikli) kabin yapmaya girişmeyiniz.
İNFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel) (Kapalı kabin) yapmak daha iyidir.
Kapalı kabinlerin avantajları da bulunmaktadır.
1 T/S parametrelerince hesaplanan ölçüler genellikle uyar. (Yukardaki programlarca gibi)
2) Free air resonans frekansına en yakın rezonans frekansı elde edilir. Bass reflex kabinlerde bu frekans yükselir ve yükselme bölgesinde belli bir artış gözlemlenir.
ÖRNEK: 40Hz için tasarladığımız bir kabin uygun şekilde yapılmazsa rezonans frekansı 60 lara 80 lere yükselir ve bu frekans bölgesinde kazanç birkaç db artar. Bu da sesin doğallığına doğrudan etkendir. Çünkü bu gibi frekanslar uğultu olarak duyulmaktadır.
3) INFINITIVE BAFFLE kabinlerde min kabin hacmi daha da düşürülebilmektedir. Öngörülen rezonans frekansının çok altında bir hacim olmadığı takdirde kabin için havanın bir miktarı boşaltılarak (HAVASI ALINARAK) daha küçük ebatlarda üretilebilmektedir.
İdeal olarak hoparlörün VAS değerindeki kadar havanın boşaltılmasıdır. Yani hoparlörün içeriye doğru hareketindeki hareket ettirmiş olduğu hava miktarı kadar.
Tek zorluk tamamiyle hava geçirmez özellikte bir kabin yapabilmektir ki, iyi bir işçilik ile kolaylıkla yapılabilir. Kabin arkasına yapılacak bir bisiklet lastiği sibobu ile hoparlöre iyice baskı uygulayarak kabin içerisindeki havanın dışarı çıkması sağlanır. Sonra sibop sıkıca kapatılırsa kabin içi havası alınmış olacaktır.

Kazasker

buradaki büyük hava deliği baslı müziklerde klima görevi de görebiliyor bazen abi:)

H_SerhatY

Hocam merhabalar. Benim aklıma bir fikir geldi. PAM8403 modüllerimi mono giriş, mono çıkış olacak şekilde kullanmak istiyorum. Aslında stereo kullanılması gerekli ama ben şu an kullanamıyorum.  Uygulanabilir midir? Eğer uygulanabilir ise nasıl kullanmalıyım?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 07 Eylül 2018, 13:48:59buradaki büyük hava deliği baslı müziklerde klima görevi de görebiliyor bazen abi:)

Hoparlörü klima olarak kullanırsan darılır.
Al bi tane vantilatör küfül küfül essin.

Kazasker

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 07 Eylül 2018, 14:07:05Hocam merhabalar. Benim aklıma bir fikir geldi. PAM8403 modüllerimi mono giriş, mono çıkış olacak şekilde kullanmak istiyorum. Aslında stereo kullanılması gerekli ama ben şu an kullanamıyorum.  Uygulanabilir midir? Eğer uygulanabilir ise nasıl kullanmalıyım?
[attach type=thumb]9399[/attach]

Kazasker

.

H_SerhatY

memleket

Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 08 Eylül 2018, 17:10:52Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D

Ben de tavsiye ederim. Yıllarca testilerden TEST yapmıştım.
Bilimsel açıklaması ise kabin olarak kullanılan testi'nin kenarlarının titreşim yapmamasıdır.
Bu da iyi kabinlerde MERMER kullanımının bilimsel açıklamasıdır.

Kazasker

Alıntı yapılan: memleket - 08 Eylül 2018, 17:10:52Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D
köyde bol var . hatta devasa olanları bile. bence de çok iyi fikir :)

yamyam abi ahşapta titreşim olmasın diye sünger bant kullandım. ama mermer olayını ilk defa duyuyorum. hatta furkan yazınca mermer mi? diye gülmüştüm. şimdi şu mermer kabine bir bakalım nasılmış nette.

EDİT: pek bir şey bulamadım. bulduğum tek video bu. ayrıca bu adam çok güzel kabinler yapıyor. ahşapta  pek çok ilhamı buradan alıyorum diyebilirim  :D
https://www.youtube.com/watch?v=lIrP0DijfaI

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Kazasker - 09 Eylül 2018, 02:20:33köyde bol var . hatta devasa olanları bile. bence de çok iyi fikir :)

yamyam abi ahşapta titreşim olmasın diye sünger bant kullandım. ama mermer olayını ilk defa duyuyorum. hatta furkan yazınca mermer mi? diye gülmüştüm. şimdi şu mermer kabine bir bakalım nasılmış nette.

Adamım.

Ahşapta titreşim olmasın diye sünger kullandın ama, kabin çalışırken kabinin yanlarındaki arkasındaki ve ön tarafındaki titreşimlerini ölçtün mü, ölçebildin mi.
Titreşim unsuru iki temelde incelenir.
1) Kabin içerisindeki titreştirilen havanın kabin cidarlarına çarparak yansıyıp, birçok bölgede rezonans oluşturması.
Bu olay hamamdaki ses yansıması olayı ile aynıdır.
2) İçerde oluşan muhtelif frekanslardaki titreşimlerin, kabin kenarlarını da titreştirerek, hoparlörün ön tarafının titreştirdiği hava titreşimleri ile karışarak, birbirlerini yok etmesi.
Bu iki unsur kabin yapım tekniğinin esaslarıdır.
İçerdeki rezonans titreşimlerini basitçe bir sünger ,izocam, bez veya benzeri bir akustik malzemeyle halledebiliriz.
Ancak kabinin yan kenarları da titreşiyorsa, (Kaçınılmazdır) işte bu titreşimleri engelleyebilmek son derece zordur.
İşte bu yan kenarların titreşimlerinin az olabilmesi doğrudan kabin yapım malzemesi ile ilgilidir.
Yani en az titreşebilen, ya da duyulabilir ses bölgesinin dışında bir frekansta titreşebilen malzeme kullanabilirsek, kabindeki kayıplarımızı en az seviyeye indirebiliriz. Teorik olarak yan kenarların titreşimi engellenemez. Ancak en az seviyeye indirelebilir.
İşte bu olay için kabin malzemesi olarak en iyi malzeme mermer olarak gösterilmektedir. Ancak yapımı son derece pahalı ve zor olduğundan dolayı, bu tür kabinler özel olarak imal edilebilirler. 1980 li yıllarda bir firma mermerden kabin yapmakta idi. Ama kabini mekanda monte ediyordu çünkü kabin ağırlığı çok fazla idi.

asal

Ben de yine seksenli yıllarda tuğladan da imal edenler vardı diye hatırlıyorum.

Mr_YAMYAM

Bir hoparlör veya ses sistemini bilimsel olarak ele almak için bazı şartlar gereklidir.
İlk şartın iyi bir ölçüm tekniği olduğunu, dolayısı ile ölçümler sonucu sistemi bütünüyle kalibre edebilmenin gerekli olduğunu belirtmiştim.
Sistemin kalibrasyonu için oldukça pahalı cihaz ve ekipmanlar gerekmektedir.
Ancak günümüz teknolojisinde bazı uygulamalar ve nispeten ucuz ölçü aletleri ile çok hassas olmasa da bazı test ve kalibrasyonlarımızı yapabiliriz.
İlk gerekli cihazımız bir sinyal jeneratörüdür.
https://turkish.alibaba.com/product-detail/th1312-100-audio-frequency-sweep-signal-generator-60674218753.html?spm=a2700.8699010.normalList.38.615b5c11PgUyzE
Küçük çaptaki işletmeler için tasarlanmış bu aygıt bir ev kullanıcısı için gerekli olmayabilir. Ancak tekniğin kullanılabilmesi açısından minumum düzeyde bir aygıttır.
Üst seviye aygıtlar ise son derece pahalıdır. Bu sebeple bunlara değinmiyorum.

Bir PC tabanlı yazılım ile bazı işlerimiz halledebiliriz.
İşte ücretsiz bir program.
http://indirgezginlerden.com/tone-generator-software-174720
Bir amplifikatör olsun bir hoparlör sistemi olsun, bilimsel olarak test edilebilmesi sinyal jeneratörleri ve TRUE RMS voltmetrelerce mümkün olabilmektedir. Ayrıca iyi bir gözlem için spectrum analizer osilaskop gibi cihazlar da gerekli olsa da şimdilik bunlara değinmeyelim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın