image

Ana içeriğe git
Konu: Eski eşyalardan basit ses sistemi  (352 Kez okunmuş)

Ynt: Eski eşyalardan basit ses sistemi

Yanıt #16

Kullanmadım.
Eski usullerle tasarlıyorum.

Hocam şu bursada ki plaklı müzik setini almak için arkadaş ile anlaştık gidip alacaktık ki bu sefer de adam cevap filan vermiyor başka telefondan da aradım ordan burdan mesaj attım. demek ki nasibimiz değilmiş her neyse o imkan elimden kayıp gitti.

Şu eski usulleri hocam biz yeni ussüllülere anlatırmısınız ? :)
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #17
Hocam şu bursada ki plaklı müzik setini almak için arkadaş ile anlaştık gidip alacaktık ki bu sefer de adam cevap filan vermiyor başka telefondan da aradım ordan burdan mesaj attım. demek ki nasibimiz değilmiş her neyse o imkan elimden kayıp gitti.

Şu eski usulleri hocam biz yeni ussüllülere anlatırmısınız ? :)

Tüm mesele kullanılacak hoparlörün parametrelerinin bilinmesidir.
Piyasadaki hemen hemen hiçbir hoparlörün parametreleri verilmez. Bilmem ne marka, bilmem kaç watt diye.
Vermiş olduğun linkte dikkat edersen bazı hoparlörlerin parametreleri girilmiştir.
Bu değerler bilinmeden kabin yapmak tamamen ezbere olacaktır.
Bu program esasen bu parametreler dahilinde yapılabilecek en küçük kabin için ebatları hesaplayan bir programdır.
Yani sen hoparlörün özelliklerini sisteme giriyorsun, sistem de sana ne tip bir kabin yapacağını belirtmeni ve bu kriterler dahilinde ölçülendirmeyi yaparak sana veriyor.
Genel değerler.
Hoparlörün serbest hava rezonans frekansı
Hoparlörün tipi ve çapı.
Hoparlör konisinin hareket alanı. (Sıkıştırdığı hava miktarı)

Yanıt #18
Şavalak şaban @Kazasker‍ 
Madem kolon yapacaksın bana bi sorsana.
İlmine göre yapar, ecik sanat gösterirdik.
Görüldüğü kadarıyla marangozlukta da iyisin.
Neyse şu kolonların içlerinin yalıtımını bi görek bakalım :D

ahhaaaa.  :D  :D  içini görmeyin siz. biraz düzenleme gerekli. hesap yapmadım abi :) şöyle göz kararı yerleştirdim. yalıtım yok ama elyaf olursa sıkıştırayım sağa sola. ahşap işlerini severim. elime ne zaman bir tahta parçası geçse hemen işleyesim geliyor.
sanatınızı yine gösterin siz. malzeme buldukça test ederiz abi :)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #19
ahhaaaa.  :D  :D  içini görmeyin siz. biraz düzenleme gerekli. hesap yapmadım abi :) şöyle göz kararı yerleştirdim. yalıtım yok ama elyaf olursa sıkıştırayım sağa sola. ahşap işlerini severim. elime ne zaman bir tahta parçası geçse hemen işleyesim geliyor.
sanatınızı yine gösterin siz. malzeme buldukça test ederiz abi :)

Küçük hoparlörlerde iç hacim çok önemli sayılmaz. Çünkü elde edilebilecek minumum frekans düşük değildir.
100Hz i bile 0db kazançla elde edemezsin. Bu sebeple takribi bir ölçüde yapılabilir.
Ancak iç yalıtım ve malzemesi son derece önemlidir.
Oto döşemecilerle aran iyi ise döşeme malzemesi kullanabilirsin.
PIRTI'ların preslenmesi ile elde edilen bu malzemenin kalınlığı 1cm civarındadır.
Son derece iyi bir yalıtım ve rezonans sağlarlar.
Kesilmesi biçilmesi işlenmesi ve yapıştırılması son derece kolay olup, ayrıca kalıntı bırakmazlar.

Yanıt #20
@Furkan41  hocam bunu denedim ilk olarak
X

mahsül de bu :)
X

@Mr_YAMYAM  abi şu kumaş parçaları  birleştirilip preslenmiş gibi olanlardan mı? araçların döşeme altında olandan.
bu mu?X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #21
Ben Mermere kafayı taktım fakat şimdi mermere okadar para veripte cahilce (şahsım adına konuşuyorum ) ic hacmi şukadar olsun deyip mermeri mahvetmek istemiyorum :D

Onun için %100 olmasa bile %100 yakın en iyi kabini yapıp meseleyi bitirmek istiyorum tabi kullanılacak amfide önemli ama şu kabini yapar isem @Mr_YAMYAM  kesinlikle bize amfi yaptırır. :D 

Yalıtım olarak eskiden yorgancı dükkanımız vardı seccade icin elyaf kullanırdık. bu elyeflardan alınıp yapılabilir. ben yumurta kolilerini elyaf kaplayıp kabinin icine yerleştirmeyi düşünüyorum  daha önce oto amficide calıştığımda bali ile tineri karıştırıp sürüyorlardı kabinleri giydirdikten sonra acayip pis koyuyoor dükkandan 1 hafta kokusu cıkmıyordu. galiba yalıtımın daha iyi olması icindi.

@Kazasker  ben fotoları gördüm şu hopların yüz kısmında işlemeyi cok güzel yapmışsın eline koluna sağlık.

şu hoparlörün sıkıştırdığı hava oranını bir düzenek tasarladım kafamda onun ile ölcebiliriz gibi balon gibi rahat esneyebilen bir malzemeyi belirli hacimlerdeki kaba gecirip sıkıştırdığı havanın tahmini ne kadar olduğunu bulabilirz gibi. eğer koyduğumuz kabın hacminden daha fazla hava basıyor ise balonu şişirecektir buna görede tahmini hava sıkıştırma oranını bulabilir gibi. başka türlü nasıl ölcüyor bilmiyorumm belki basınc sensörü ilede vardır ölcüm cihazı ama hiç denk gelmedim.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #22

@Mr_YAMYAM  abi şu kumaş parçaları  birleştirilip preslenmiş gibi olanlardan mı? araçların döşeme altında olandan.
bu mu?X

Hah işte taa kendisi.
Bu malzemeyi biryerlerde saklayıp, gelip gidenlere gösterelim. Ayrıca @Furkan41  e de gösterelim.
UNUTTUM:
O malzemeden temin edip yapmış olduğun kabinlerin içerisini güzelce kaplayıp, neticeyi paylaşırsan arkadaşlar da gudurabilirler.

Ben Mermere kafayı taktım fakat şimdi mermere okadar para veripte cahilce (şahsım adına konuşuyorum ) ic hacmi şukadar olsun deyip mermeri mahvetmek istemiyorum :D

Onun için %100 olmasa bile %100 yakın en iyi kabini yapıp meseleyi bitirmek istiyorum tabi kullanılacak amfide önemli ama şu kabini yapar isem @Mr_YAMYAM  kesinlikle bize amfi yaptırır. :D 

Yalıtım olarak eskiden yorgancı dükkanımız vardı seccade icin elyaf kullanırdık. bu elyeflardan alınıp yapılabilir. ben yumurta kolilerini elyaf kaplayıp kabinin icine yerleştirmeyi düşünüyorum  daha önce oto amficide calıştığımda bali ile tineri karıştırıp sürüyorlardı kabinleri giydirdikten sonra acayip pis koyuyoor dükkandan 1 hafta kokusu cıkmıyordu. galiba yalıtımın daha iyi olması icindi.

@Kazasker  ben fotoları gördüm şu hopların yüz kısmında işlemeyi cok güzel yapmışsın eline koluna sağlık.

şu hoparlörün sıkıştırdığı hava oranını bir düzenek tasarladım kafamda onun ile ölcebiliriz gibi balon gibi rahat esneyebilen bir malzemeyi belirli hacimlerdeki kaba gecirip sıkıştırdığı havanın tahmini ne kadar olduğunu bulabilirz gibi. eğer koyduğumuz kabın hacminden daha fazla hava basıyor ise balonu şişirecektir buna görede tahmini hava sıkıştırma oranını bulabilir gibi. başka türlü nasıl ölcüyor bilmiyorumm belki basınc sensörü ilede vardır ölcüm cihazı ama hiç denk gelmedim.

ET'li Furkan.
Mermerden kabin yapacağım diye gıbızlanma. Hangi hoparlörleri kullanacaksın :D
Senin linkte örnek olarak verilmiş hoparlörler bile binlerce liraya satılan hoparlörler. Öyle bir hoparlör temin edebileceksen ne ala.
Ama tutup ta uyduruk çin işi BOT ÇİZME gibi hoparlör kullanacaksan otur oturduğun yerde bence :D

Ampli yapımı kolay. Baskı devre çizip te yapabiliyorsan sana da ön ayakkabı olabilirim ampli yapabilmen için.
Ancak iyi kalite bir ampli hiç te ucuz olmayacaktır. Tekniğini uygulayabilmek ise başlı başına bir mesele.
Elbette üst seviye istemezsen uygun bir şeyler yapabiliriz. Forumlardaki çoğu kişinin çıkış katını yapıp ta BEN AMPLİ YAPTIM demelerine aldırış etmemelisin.
En ucuz ve uygun başlangıç @memleket  in yapmış olduğu gibi bir amplidir. Bu ampliyi üst seviyeye çıkartmaya çalışırsak en azından günümüz şartlarına göre bi 1000 KAAT yer.
KUTU.
TRAFO.
BESLEME.
Falan filan derken sen de benim gibi olma haa. :D

BİR İLAVE NOTU DAHA:
Sırf gösteriş olsun diye hoparlör kabinine hava deliği açılmaz.
Bu hava deliğinin belli hesaplamaları bulunmaktadır ve her hoparlöre göre ve kabin iç hacmine göre değişim göstermektedir.
Bu gibi şeylerin ince detaylarını bilmiyorsanız BASS REFLEX (Hava delikli) kabin yapmaya girişmeyiniz.
İNFINITIVE BAFFLE (Sonsuz engel) (Kapalı kabin) yapmak daha iyidir.
Kapalı kabinlerin avantajları da bulunmaktadır.
1 T/S parametrelerince hesaplanan ölçüler genellikle uyar. (Yukardaki programlarca gibi)
2) Free air resonans frekansına en yakın rezonans frekansı elde edilir. Bass reflex kabinlerde bu frekans yükselir ve yükselme bölgesinde belli bir artış gözlemlenir.
ÖRNEK: 40Hz için tasarladığımız bir kabin uygun şekilde yapılmazsa rezonans frekansı 60 lara 80 lere yükselir ve bu frekans bölgesinde kazanç birkaç db artar. Bu da sesin doğallığına doğrudan etkendir. Çünkü bu gibi frekanslar uğultu olarak duyulmaktadır.
3) INFINITIVE BAFFLE kabinlerde min kabin hacmi daha da düşürülebilmektedir. Öngörülen rezonans frekansının çok altında bir hacim olmadığı takdirde kabin için havanın bir miktarı boşaltılarak (HAVASI ALINARAK) daha küçük ebatlarda üretilebilmektedir.
İdeal olarak hoparlörün VAS değerindeki kadar havanın boşaltılmasıdır. Yani hoparlörün içeriye doğru hareketindeki hareket ettirmiş olduğu hava miktarı kadar.
Tek zorluk tamamiyle hava geçirmez özellikte bir kabin yapabilmektir ki, iyi bir işçilik ile kolaylıkla yapılabilir. Kabin arkasına yapılacak bir bisiklet lastiği sibobu ile hoparlöre iyice baskı uygulayarak kabin içerisindeki havanın dışarı çıkması sağlanır. Sonra sibop sıkıca kapatılırsa kabin içi havası alınmış olacaktır.

Yanıt #23
buradaki büyük hava deliği baslı müziklerde klima görevi de görebiliyor bazen abi:)

mahsül de bu :)
X

Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #24
Hocam merhabalar. Benim aklıma bir fikir geldi. PAM8403 modüllerimi mono giriş, mono çıkış olacak şekilde kullanmak istiyorum. Aslında stereo kullanılması gerekli ama ben şu an kullanamıyorum.  Uygulanabilir midir? Eğer uygulanabilir ise nasıl kullanmalıyım?

Yanıt #26
Hocam merhabalar. Benim aklıma bir fikir geldi. PAM8403 modüllerimi mono giriş, mono çıkış olacak şekilde kullanmak istiyorum. Aslında stereo kullanılması gerekli ama ben şu an kullanamıyorum.  Uygulanabilir midir? Eğer uygulanabilir ise nasıl kullanmalıyım?
X
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #27
.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #28
Mantıklı :D

Yanıt #29
Evinde bundan olan varsa, hoparlörü altı içine bakacak şekilde koyup deneyebilirler. Süper bas veriyor :D