image

Ana içeriğe git
Konu: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :) (1534 Kez okunmuş)

Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. 2x24V trafodan aynı anda 2x36V ve 2x15V almak istemiştim. Bu doğrultuda bir devre tasarladım. Ancak datasheet'leri incelediğimde 7815 ve 7915 ikilisi için 2x36V biraz fazla olur diye düşündüm. Bu yüzden ilk önce 2x36V gerilimi 7824 ve 7924 kullanarak 2x24V gerilime düşürdüm. Daha sonra ise 7815 ve 7915 kullanarak 2x15V aldım.  Ayarlı regülatör devresi de kullanabilirdim. Ancak onunla uğraşmak istemedim açıkçası. Görüşlerinize açıktır.

U1= 7824
U2 = 7815
U3= 7924
U4 = 7915
C1, C2, C3, C4 = 2200uF 50V
C5, C6 = 1uF Polyester
C7, C10 = 100nF Polyester
C8, C9 = 330nF Polyester
C11, C13 = 2.2uF 50V
C12, C14 = 1uF 50V

Ynt: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Yanıt #1
cıkışlar 1 amperin üstüne bile cıkamaz trafoya küfür etsen daha iyiydi.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #2
U1= 7824
U2 = 7815
U3= 7924
U4 = 7915

Bunların yerine LM317, LM337 kullansan daha iyidi. Tabi soğutucuda kullanman şart.
Birde @Furkan41‍ dediği gibi 78-79 serisinden 1 amper alısan öp başına koy.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8080.30.html

Burada hazır çizilmiş devresi varken ne diye sol kulağını sağ elinle gösteriyorsun onuda anlamış değilim...

Yanıt #3

Hocam öncelikle tekrar özür dilerim.
Besleme kartını biraz geliştirdim. Olmuş mu? Üstteki için diğer hocalarım olmamış dedi. Ben de ayarlı voltaj regülatörü kullandım. Sizin düşüncelerinizi öğrenmek istedim. Eğer cevap vermezseniz, önemli değil. Ama cevap verirseniz, size çok minnettar olacağım. Tekrar özür dilerim. @Mr_YAMYAM
Ekleme: Devre şeması:

Yanıt #4
Özür dileme.
Özür yapılan yanlışlar içindir. Sen yanlış yapıyor olsan da devre yapımında yanlış yapıyorsun.
Forumdaki ustalar da bu yanlışları dile getiriyorlar.
Bu yanlışlar bir devrenin çalışmasına etki eden önemli unsurlardır. Bizler de bunlara meydan vermemeye çalışıyoruz.
Devren bence de olmamış.
Öncelikle şema yanlışlıkları var.
İkincisi de devre yolların çok ince. Bu çok önemlidir. Özellikle ground hattı kalın yapılmalıdır.
ARES te T100 ve T200 yollarını kullanmayı becerebilmelisin.

Yanıt #5
Özür dileme.
Özür yapılan yanlışlar içindir. Sen yanlış yapıyor olsan da devre yapımında yanlış yapıyorsun.
Forumdaki ustalar da bu yanlışları dile getiriyorlar.
Bu yanlışlar bir devrenin çalışmasına etki eden önemli unsurlardır. Bizler de bunlara meydan vermemeye çalışıyoruz.
Devren bence de olmamış.
Öncelikle şema yanlışlıkları var.
İkincisi de devre yolların çok ince. Bu çok önemlidir. Özellikle ground hattı kalın yapılmalıdır.
ARES te T100 ve T200 yollarını kullanmayı becerebilmelisin.

Çok teşekkür ederim hocam. Fakat LM317 entegrede T100 kullanınca hatlar birbirine karışıyor. T50 kullandım. Yetmez mi?

Yanıt #6
T (Trace) yani yolları ayrı ayrı kullanabilirsin.
Yani entegrenin az akım geçen yollarında T50- GROUND ya da yüksek akım bölgelerinde T100 ya da T200 kullanmalısın.
Gerekirse ground hattını tamamen bakırla kaplayabilmelisin.

Yanıt #7
T (Trace) yani yolları ayrı ayrı kullanabilirsin.
Yani entegrenin az akım geçen yollarında T50- GROUND ya da yüksek akım bölgelerinde T100 ya da T200 kullanmalısın.
Gerekirse ground hattını tamamen bakırla kaplayabilmelisin.

Voltaj regülatörü bağlantıları: 0.075"(1.905mm)
Ana voltaj bağlantıları: 0.125"(3.175mm)
Ground bağlantısı: 0.175"(4.445mm)
Hocam bu şekilde değiştirdim. Ayrıca ortadaki şase boşluğunun dış genişliği 6.35mm, iç genişliği ise 3.175mm. Olmuş mu?

Yanıt #8
Bir de benim devreleri incele.
Sana fikir verebilir.

Yanıt #9
Hocam onu incelemiştim önceden :)
Zaten bu bilgiler oradan kalma. Elektrolitik + Tantal + Polyester = Osiloskop ile zor görünen bir gürültü seviyesi :)

Yanıt #10
Aynı olmaması lazım.
Orada iki ayrı devre vardı. Son olarak çizmiştim.
Low-ESR kondansatörler için daha büyük yer ayarlayıp regüle entegrelerini uzun kenara taşımıştım.
Kart daha büyük olsa da tam bir simetriklik sağlamıştım.
Yoksa paylaştığım devre yanlış mı olmuş. Bi resmini atsan da baksak.

Yanıt #11

Bu değişikmiş hocam :) Benim baktığım önceki karttı. Bu daha güzel ama Low-ESR bulamayacağım. O yüzden kendim çizmek istiyorum. Bir de voltajı trimpotla değil de sabit olacak şekilde ayarladım ben. Çünkü bana öyle lazım. Sonuçta ben tek proje yapacağım. Buna bağlı olarak da tek kart olacak.

Yanıt #12
Senin çiziminde o kadar ufak kondansatör bulamazsın.
2200uF kullansan bile senin çiziminde sığmaz. Şişman iki kondansatör yanyana sığmazlar.
Benim devrede ister low-esr kullan istersen de birer tane 4700uF kullan sorunsuzca yerine oturacaktır.
Ayar yapmak istemiyorsan da trimpotun iki ucuna bir direnç takarsın olur biter. Sadece direnci dik yerleştirirsin .

AMANINN devrede hata yapmışım.
Bir ara düzelteyim.

Yanıt #13
Hocam bu işte bir terslik var :) Yukarıda beş çıkış olması gerekmiyor muydu? Aşağıda üç giriş? Ters olmuş sanki?

Yanıt #14
Hocam sizce hangisini almalıyım?

Bir de bu var:

Bir de bu fiyat normal mi???