Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Başlatan H_SerhatY, 27 Ağustos 2018, 15:19:01

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 20 Eylül 2018, 17:28:56Hankı ampliyi :D
Bendekinden mi yoksam :D
Yok hocam LM1875 projesini komple bitiririm :)

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam cidden bu 100Hz ile 30Hz arasında fark varmış :) Bende müziklerin frekans ayarı ile oynamamı sağlayan bir program var.
100Hz denedim, yok. Ne adamın sesi, ne de arkadaki müzik duyulmuyor. Yani, bir "UĞULTU" var :D
30Hz denedim. İşte bu. Tam istediğim gibi. Yalnız ara sıra kulaklık kulağımdan düşüyor bass olduğunda :D Bir de bass olunca hafif cızırtı oluyor. Belki+15dB artış yaptığım içindir. Belki de programdan dolayıdır. Nedenini anlayamadım ama, neyse.

Mr_YAMYAM

+15 değil de +6 ya da +8 db yap bakiim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Eylül 2018, 21:54:48+15 değil de +6 ya da +8 db yap bakiim.

+9 yaptım. Müthiiiiişşş ;D
Hocam bir de şu hoparlörleri buldum. Sony'nin SS-H10 hoparlör seti. Üç yollu. Arkadaş elindekinin değerini bilmiyor galiba. Çıkış gücü kanal başına 80W.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoparlor-607015724/detay/

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Eylül 2018, 22:03:30+9 yaptım. Müthiiiiişşş ;D
Hocam bir de şu hoparlörleri buldum. Sony'nin SS-H10 hoparlör seti. Üç yollu. Arkadaş elindekinin değerini bilmiyor galiba. Çıkış gücü kanal başına 80W.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoparlor-607015724/detay/

Ancak o kadar eder. Daha fazla etmez.
Hoparlörsüz birisi için uygun sayılabilir.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Eylül 2018, 22:17:59@Mr_YAMYAM usta ben o motorlu trimpotları koliyle birisinden beleşe almıştım. çizgi izleyen ufak araçların tekerleklerine iki sene kullandım bitirdim. o zaman hazır motor tekerlek takımı yoktu piyasada. Şimdi kafamı duvara vurayım :)

Eskilerimiz demiş ki...
BEDAVA ET'in YAHNİSİ YAVAN OLUR. :D
Dert etme @Yusuf usta  
Sonuçta bir amaç için kullanmışsınız.
Birkaç tane elinizde kalmış olsaydı Hi-End ampli yapmanız için size önayak olabilirdim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 21 Eylül 2018, 23:35:47Ancak o kadar eder. Daha fazla etmez.
Hoparlörsüz birisi için uygun sayılabilir.

Öyle ise, alıyorum. Size gösterdiklerime mesaj attım, hiçbiri geri mesaj atmadı. Zaten hoparlör arayışı çok uzun sürdü. Artık ampliyi yapmak istiyorum.

cevat1

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 22 Eylül 2018, 00:32:44Öyle ise, alıyorum. Size gösterdiklerime mesaj attım, hiçbiri geri mesaj atmadı. Zaten hoparlör arayışı çok uzun sürdü. Artık ampliyi yapmak istiyorum.

Hoparlörlerin ön perdelerini açtırın. Göbekler de işlem var mı? Tweter lara bakın yanık mı?
3 tane resim konmuş ama perdeler kapalı? Düşündürücü...
İlana dikkat  " Görsel olarak çok temiz ( görseli öyle de... temizse perdeleri aç) ve çalışmalarında bir sıkıntı yoktur( göbekler de işlem varsa kısık seste çalışırken belli olmaz)  . Sistem değişikliğinden dolayı satışa sunulmuştur . ( Sistem değişmez FG serilerinde kullanılan mini setlerin hoparörleridir)
kontrol etmeden almayın.
Piyasa değeri 100 tl altında değil. Üründe sıkıntı olmazsa o fiyatı yazmazlar. İyice kontrol edin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 22 Eylül 2018, 21:35:27Hoparlörlerin ön perdelerini açtırın. Göbekler de işlem var mı? Tweter lara bakın yanık mı?
3 tane resim konmuş ama perdeler kapalı? Düşündürücü...
İlana dikkat  " Görsel olarak çok temiz ( görseli öyle de... temizse perdeleri aç) ve çalışmalarında bir sıkıntı yoktur( göbekler de işlem varsa kısık seste çalışırken belli olmaz)  . Sistem değişikliğinden dolayı satışa sunulmuştur . ( Sistem değişmez FG serilerinde kullanılan mini setlerin hoparörleridir)
kontrol etmeden almayın.
Piyasa değeri 100 tl altında değil. Üründe sıkıntı olmazsa o fiyatı yazmazlar. İyice kontrol edin.
Peki. Almadan önce fotoğraf isterim. İç fotoğrafı, hoparlörler, vs... bakarım. Bir sıkıntı varsa almam. Sıkıntı yoksa da alırım.

cevat1

Körükler de yırtık, göbeğe iyice bakın , çatlak/patlak işlem var mı?
Bu tip aygıtları yerinde görerek, deneyerek almalısınız. İnternet sitelerinden resimlerini görerek almayın.
Arızalı çıkabilir. Satıcıya arızalı olduğunu veya işlem yapıldığını bildirdiğinizde ( çoğu eski eşya satıcısıdır). Bende böyle aldım kardeşim diyerek savuşturacak olan ödediğiniz paraya olacak.
Eski eşya satan bit pazarlarına gidin. Alacağınız hoparlörü cihazlara takın dinleyin, iyice inceleyin. Temiz kullanılmış, markalı ,kaliteli bir çok cihaz ve aygıt bulabilirsiniz

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 22 Eylül 2018, 22:10:02Körükler de yırtık, göbeğe iyice bakın , çatlak/patlak işlem var mı?
Bu tip aygıtları yerinde görerek, deneyerek almalısınız. İnternet sitelerinden resimlerini görerek almayın.
Arızalı çıkabilir. Satıcıya arızalı olduğunu veya işlem yapıldığını bildirdiğinizde ( çoğu eski eşya satıcısıdır). Bende böyle aldım kardeşim diyerek savuşturacak olan ödediğiniz paraya olacak.
Eski eşya satan bit pazarlarına gidin. Alacağınız hoparlörü cihazlara takın dinleyin, iyice inceleyin. Temiz kullanılmış, markalı ,kaliteli bir çok cihaz ve aygıt bulabilirsiniz
Hocam öyle bir fırsat olsa... Nerede... Burada bit pazarı değil, bu ürünlerin olduğu bir satıcı bile yok. Zaten olsa gidip hoparlörlerin hepsini test eder, kulağıma en hoş geleni alırım. Ama dediğim gibi, nerede...
Hocam buna ne diyorsunuz?
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-canavar-gibi-hoparlor-607353730/detay/
Bulabildiğim düşük bütçeli, en iyi hoparlörler bunlar. Yani şimdilik.

cevat1

Eski eşya alım/satım her yerde var. Bit pazarı her il/ilçe de var. Olmayan yer yok.
Çevrenizi iyice tanımaya çalışın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 23 Eylül 2018, 12:38:34Eski eşya alım/satım her yerde var. Bit pazarı her il/ilçe de var. Olmayan yer yok.
Çevrenizi iyice tanımaya çalışın.
Hocam benim babam eskiden zabıta çevre ekibindeydi. Bulunduğum şehrin her yerini gezdi. Ona sordum, yok dedi. Eski eşya satıcısı vardır belki ama bit pazarı yokmuş. Bizim bir arkadaş vardı, elektronik eşya hurdacısı varmış bir yerde. Yarın ona sorarım. Yerini öğrenir, giderim. Hoparlör adına ne varsa alırım. Hepsini evde denerim. Bozuk çıkarsa atarım. Zaten verdiğimiz parça başına 50 kuruş değil mi :) Yarısı bozuk çıksa 1 TL'ye gelir. Körüğü patlak olan, ezik, çürük derken birkaç tane daha atılır. Parça başına en fazla 2 TL'ye gelir yani.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam cidden konu çok dağıldı. Artık belirli bir noktadayım.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-ss-38-temiz-uygun-fiyat-604112740/detay/
Şu hoparlörler gitmez ise pazartesi alırım. Artık başlamak istiyorum :)
Ama arkadaşla biraz konuşmam gerekecek. Hoparlörlerde bir sıkıntı var mı, yok mu ona bir bakalım.
Eğer o olmaz ise bunu alacağım.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-cok-guclu-150-watt-arcelik-raf-veya-set-hoparlorleri-603649360/detay/
Şimdi bunlardan herhangi birini aldım varsayalım. Sonrasında besleme kartı ve çıkış katını yapıp bitireceğim. Fakat aklımda birkaç şey var.
1 - Forumda sormuş bulunduğum ve sizin de katılmış olduğunuz bir Push-Pull yükselteç vardı. Sizce LM1875 ile mi, yoksa bu Push-Pull yükselteç ile mi amplimi yapmalıyım?
2 - Şu an 2 olasılık var. Birincisi LM1875 entegreli çıkış katı. Diğeri ise MOSFET kullanılan Push-Pull çıkış katı. LM1875 kullanır isem +-20V ile 15W güç harcaması, 10W güç çıkışı alıyorum. Fakat MOSFET kullanır isem TEORİK olarak 9VDC kullanarak yaklaşık olarak 10W güç çıkışı alıyorum. Bu durumda maliyeti düşüyor gibi görünüyor. Şu an isteğim maliyetin olabildiğince düşmesi. Zaten hoparlörlere bir ton para vereceğim. Bir de trafoya vermeyeyim diyorum. Ancak sizce hangisi mantıklı, onu öğrenmek istedim.
3 - LM1875 entegreli çıkış katının ve MOSFET Push-Pull çıkış katının avantajları ve dezavantajları nelerdir?
4 - Besleme kartına gelince, herhangi bir ön devre kullanmayacağım için, çift voltajlı besleme kartı değil de normal bir besleme kartı düşünüyorum. Olur mu?

Mr_YAMYAM

Linkteki ilk sony leri alma. Onların içerisinde 8cm lik kücücük aporlöler vardır.
Aynısından bende de var.
Arçelikler nispeten iyi olsa da, 100TL lik hoparlör değiller. Bakma 150W denildiğine 15W ile normal çalışır 30W ta yanarlar. :D
MOS_FET amplilere girme başın ağrır.
En ideal seçim LM1875 lerdir. Acemi birisinin profesyonel disiplinle hareket ederek yapabileceği en masrafsız tasarımdır.
ET'li ve de kıym'etli @memleket    yapmıştı.
Profesyonel disiplin sende olmayabilir. Bu konuda benden yardım alabilirsin. Okumuşsundur birçok arkadaşı dövdüm :D
Yeterki benim sözlerimi yabana atma harfiyen uygulamaya çalış.
Bir tek civata somun bile disiplin gereği önem arzeder. İhmal etme, ama neden gerekli olduğunu öğrenmeye çalış.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Eylül 2018, 22:44:09Linkteki ilk sony leri alma. Onların içerisinde 8cm lik kücücük aporlöler vardır.
Aynısından bende de var.
Arçelikler nispeten iyi olsa da, 100TL lik hoparlör değiller. Bakma 150W denildiğine 15W ile normal çalışır 30W ta yanarlar. :D
En ideal seçim LM1875 lerdir. Acemi birisinin profesyonel disiplinle hareket ederek yapabileceği en masrafsız tasarımdır.
ET'li ve de kıym'etli @memleket    yapmıştı.
Profesyonel disiplin sende olmayabilir. Bu konuda benden yardım alabilirsin. Okumuşsundur birçok arkadaşı dövdüm :D
Bir tek civata somun bile disiplin gereği önem arzeder. İhmal etme, ama neden gerekli olduğunu öğrenmeye çalış.

Sayende :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 27 Eylül 2018, 22:46:01Sayende :)

Ben sadece seni gıdıkladım adamım.
Esas işi sen yaptın.
O amplinin yüksek kaliteli ve Hi-Fi standartlarında bir üst versiyonunu yapmak istersen yine birlikte yapabiliriz.
Bu konuda da sana önayak olabilirim. Yeter ki iste.
Ama yapar da forumda paylaşırsan görenler GUDURUR :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Eylül 2018, 22:44:09Linkteki ilk sony leri alma. Onların içerisinde 8cm lik kücücük aporlöler vardır.
Aynısından bende de var.
ET'li ve de kıym'etli @memleket    yapmıştı.

O zaman bu söyledikleriniz üzerine bir sorum ve birkaç çıkarımım var.
Soru: Arçelik hoparlörlere en ideal ne kadar para vermeliyim?
Çıkarımlarım:
1 - Dikkatli olmaz isem dayak yerim :)
2 - Tekniği öğrenmeden yaparsam dayak yerim :)
3 - Sizin söyledikleriniz normal bir kişi için hiçbir şey ifade etmese de, bu tekniğin gereklerini öğrenmeye çalışanlar için altın değerindedir.
Sanırım bunları anlamam gerekiyordu?? Yanlış anlamış olmayalım, yoksa her şekilde dayak kaçınılmaz :D

Mr_YAMYAM

50-60TL verebilirsin. Yine de iyi bir sonuç bekleme.
Ben forumdan birçok arkadaşımı dövdüm. Ama hiç birisi bana kızmadı. Hatta teşekkür edenler bile oldu :D
(İyi iş be hem dövüyorum hem de tşk ediyorlar :D )
Elbette dövmek kelimesi şiddet anlamında değildir. Tekniğin bir detayını incelikleri ile tarif ederek yapabilmesini sağlamaktır.
Bu sayede bu kişiler teknik hakkında birşeyler öğrenmektedirler.
Bizler bir aile anlayışı içerisinde şakalarla hem konuyu eğlenceli hale getirebilmeyi, hem de bu eğlenceden bir pay çıkartmayı amaç edinmişizdir.
Ancak bir işi yapabilmenin ve o konuda teknik bir şeyler öğrenmenin tek yolu, o kişinin verilen önerileri harfiyen yerine getirmesine bağlıdır. Ben burada en ince detaylarına kadar anlatsam bile, bizzat uygulayıp ve hatta gerekli ölçü aletleri ile ölçmedikten sonra asla o konuyu öğrenemezler.
Seni örnek alırsak.
Bir güç kaynağı dedik, elde avuçta hala birşey yok. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde umut ediyorum :D
Sen ise şu aralar hoparlör peşindesin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Eylül 2018, 17:43:5750-60TL verebilirsin. Yine de iyi bir sonuç bekleme.
Ben forumdan birçok arkadaşımı dövdüm. Ama hiç birisi bana kızmadı. Hatta teşekkür edenler bile oldu :D
(İyi iş be hem dövüyorum hem de tşk ediyorlar :D )
Elbette dövmek kelimesi şiddet anlamında değildir. Tekniğin bir detayını incelikleri ile tarif ederek yapabilmesini sağlamaktır.
Bu sayede bu kişiler teknik hakkında birşeyler öğrenmektedirler.
Bizler bir aile anlayışı içerisinde şakalarla hem konuyu eğlenceli hale getirebilmeyi, hem de bu eğlenceden bir pay çıkartmayı amaç edinmişizdir.
Ancak bir işi yapabilmenin ve o konuda teknik bir şeyler öğrenmenin tek yolu, o kişinin verilen önerileri harfiyen yerine getirmesine bağlıdır. Ben burada en ince detaylarına kadar anlatsam bile, bizzat uygulayıp ve hatta gerekli ölçü aletleri ile ölçmedikten sonra asla o konuyu öğrenemezler.
Seni örnek alırsak.
Bir güç kaynağı dedik, elde avuçta hala birşey yok. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde umut ediyorum :D
Sen ise şu aralar hoparlör peşindesin.
Hocam çatlıyorum şu an ;D Hocam trafo da arıyoruz ama yok, sipariş vereyim diyorum, nereden alacağımı bilmiyorum.
Bir de siz Sony markalı hoparlörleri almayın dediğinizden beri o set üzerine araştırma yaptım.
Bu şekilde özellikleri var ise başlangıç için gayet ideal olacağını düşünüyorum. Özellikle sizin şaseleme konunuzdaki tüm mesajları tekrar tekrar okuduktan sonra bir hoparlör için hassasiyet değerinin ne kadar önemli olduğunu anlamış bulunmaktayım. Şahsen başlangıç seviyesinde bir sistem için 90dB/W/m hassasiyet yeterli olacaktır. Çünkü okuduğuma göre 12dB HEADROOM seviyesi bass hoparlörler için en uygun seviye. Bu durumda 102dB seviyede 1W için 16W yeterli olur. Zaten içerisindeki bass hoparlör 15W. Yani bu durumda yaklaşık olarak 101dB seviyeye ulaşabiliyorum. Ve bence FAZLASIYLA yeterli :)

Mr_YAMYAM

O hoparlör 10W güçte bile yanar.
8cm membran çapı, 10cm metal çapı olan bir hoparlör.
Creative firmasının bir zamanlar stereo üretiminde kullanmış olduğu hop'lar.
O HOP'ları @Kazasker  'in TA7240 amplisi bile yakabilir. Yine de sen bilirsin.
Çok fazla güç istemiyorsan alabilirsin. Ancak LM1875 ler için o HOP'lar uygun değil.

NOT:
Trafo siparişleri buradan.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Page=UrunDetay&UrunID=8

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 28 Eylül 2018, 18:27:44O hoparlör 10W güçte bile yanar.
8cm membran çapı, 10cm metal çapı olan bir hoparlör.
Creative firmasının bir zamanlar stereo üretiminde kullanmış olduğu hop'lar.
O HOP'ları @Kazasker  'in TA7240 amplisi bile yakabilir. Yine de sen bilirsin.
Çok fazla güç istemiyorsan alabilirsin. Ancak LM1875 ler için o HOP'lar uygun değil.

NOT:
Trafo siparişleri buradan.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Page=UrunDetay&UrunID=8
Allah allah, benim aklım almıyor ya :) Nasıl oluyor da 25W'lık hoparlörler 10W güçte yanıyor, anlayamıyorum :) Zaten istediğim çok ses değil, temiz ses. Bunu da sen öğretmiştin hocam :)
Ekleme: 2 adet LM1875 için trafonun çıkış gerilimi ve gücü ne olmalı? Bir de monofaze ve trifaze yazıyor, bu aklımı karıştırdı. Ne almam gerektiğini şu an anlayamadım.

memleket

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 28 Eylül 2018, 19:29:23Allah allah, benim aklım almıyor ya :) Nasıl oluyor da 25W'lık hoparlörler 10W güçte yanıyor, anlayamıyorum :) Zaten istediğim çok ses değil, temiz ses. Bunu da sen öğretmiştin hocam :)
Ekleme: 2 adet LM1875 için trafonun çıkış gerilimi ve gücü ne olmalı? Bir de monofaze ve trifaze yazıyor, bu aklımı karıştırdı. Ne almam gerektiğini şu an anlayamadım.
Aradığın cevap burada var.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.msg34359.html#msg34359

Monofaze: Tek faz
Trifaze: Üç Faz
Senin alacağın trafo 100-120 Watt olmalıdır.
Benim kullandığım trafo 100W bir trafodur. Daha aşağı bir güçte trafo alırsan sesi biraz açtığın zaman voltaj düşecektir. Haliyle ses bozulacaktır.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 28 Eylül 2018, 19:29:23Allah allah, benim aklım almıyor ya :) Nasıl oluyor da 25W'lık hoparlörler 10W güçte yanıyor, anlayamıyorum :) Zaten istediğim çok ses değil, temiz ses. Bunu da sen öğretmiştin hocam :)

O Aporlöler 25W değildir.
Aynı cihazdan bende de var. İçerisinde 7.5W lık bir STK çıkış katı var.
O boyuttaki hoparlörler gerçekten 25W olup, belirtildiği üzere 75Hz 20 KHz olsaydı bile fiyatının en az 1000TL olması gerekirdi  :D
Her yazılana inanmayın. O HOP'ların dayanma sınırı olsa olsa 7.5-8W hadi bilemedim 10W tır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2018, 00:13:59O Aporlöler 25W değildir.
Aynı cihazdan bende de var. İçerisinde 7.5W lık bir STK çıkış katı var.
O boyuttaki hoparlörler gerçekten 25W olup, belirtildiği üzere 75Hz 20 KHz olsaydı bile fiyatının en az 1000TL olması gerekirdi  :D
Her yazılana inanmayın. O HOP'ların dayanma sınırı olsa olsa 7.5-8W hadi bilemedim 10W tır.

Hocam o zaman Arçelik olanları alacağım. Bir de önceden sizin gönderdikleriniz vardı. Ona da bakarım. Gitmemiş ise o da olur.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam bir şey aklıma takıldı. LM1875 entegresinin datasheet dosyasında bulunan şemayı mı uygulayacağım yoksa farklı bir şema öneriniz var mı? Ona göre malzemeleri alayım. Bu hafta boyunca malzemeleri alırım. Haftaya da yapmaya başlarım.

Mr_YAMYAM

Üst seviye tasarım prosedürleri uygulayacaksan farklı malzemeler.
Zaten sen üst seviyeye girişemeyeceğine göre şemadaki değerlere uygun alabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2018, 13:37:00Üst seviye tasarım prosedürleri uygulayacaksan farklı malzemeler.
Zaten sen üst seviyeye girişemeyeceğine göre şemadaki değerlere uygun alabilirsin.

Yaaani :) Bir de hocam ben bir şey daha soracağım. Ben baskıyı lazer yaıcıdan alıyorum, ütü ile basıyorum ama çıkmıyor. Neden olabilir? Yaklaşık 10 dakika bekliyorum. Az mı bekliyorum acaba?

Mr_YAMYAM

Bilmem ki.
Baskı kağıdın KÖŞE KAĞIT olmalıdır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2018, 14:16:15Bilmem ki.
Baskı kağıdın KÖŞE KAĞIT olmalıdır.

Zaten ona bastım :( Bir de malzemeleri alırken internetten bakır plaket alayım. Eğer olursa burada satılanda bir problem vardır.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 14:31:27Zaten ona bastım :( Bir de malzemeleri alırken internetten bakır plaket alayım. Eğer olursa burada satılanda bir problem vardır.
30 saniye plaka ısınma süresi, 1 dakika max ütüleme süresi. hadi 2 dakika olsun. 10 dk ne? toner bile istifa eder, kimyasal değişime uğrar o sürede. hatta sağa sola gezmeye çıkabilir. ütüyü sabit tutup bekletmeyip gezdirmen gerekir. ama belli ufak oval  hareketlerle.
bakır plakada hata olmaz. toner ya da kağıttan kaynaklıdır kötü sonuç...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 29 Eylül 2018, 21:54:5930 saniye plaka ısınma süresi, 1 dakika max ütüleme süresi. hadi 2 dakika olsun. 10 dk ne? toner bile istifa eder, kimyasal değişime uğrar o sürede. hatta sağa sola gezmeye çıkabilir. ütüyü sabit tutup bekletmeyip gezdirmen gerekir. ama belli ufak oval  hareketlerle.
bakır plakada hata olmaz. toner ya da kağıttan kaynaklıdır kötü sonuç...
Hocam değil sağa sola gezmeye çıkmak, bakır plakete bile geçmiyor. Bir de birkaç kez denedim. Bakır plaket şişti. Herhangi bir yerinde açık yok ama içinde hava baloncuğu oluştu. Ben anlamadım bir şey.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 22:22:12Hocam değil sağa sola gezmeye çıkmak, bakır plakete bile geçmiyor. Bir de birkaç kez denedim. Bakır plaket şişti. Herhangi bir yerinde açık yok ama içinde hava baloncuğu oluştu. Ben anlamadım bir şey.

Bakır plaketi YALANACAK derecede temiz yapmalısın.
Öyle temiz olmalı ki en ince böcük bile olmamalıdır.
Ütü sıcaklığının çok yüksek olmaması gereklidir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 29 Eylül 2018, 23:30:44Bakır plaketi YALANACAK derecede temiz yapmalısın.
Öyle temiz olmalı ki en ince böcük bile olmamalıdır.
Ütü sıcaklığının çok yüksek olmaması gereklidir.
Hocam su ile yıkarken bulaşık teli ile iyice temizledim. Yine de olmadı. Ütü sıcaklığı ne kadar bilmiyorum. Son ayara getirip yaptım :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 23:50:25Hocam su ile yıkarken bulaşık teli ile iyice temizledim. Yine de olmadı. Ütü sıcaklığı ne kadar bilmiyorum. Son ayara getirip yaptım :)

Orta ayara getirip dene.
Plaketi mikropskopla incelediğinde mikroplar varsa da olmaz.
Hadi abarrtım. Ama plakete bakınca asla kir leke vbg şeyler olmamalıdır.
Özellikle yağ ve kimyasallar çok önemlidir. Plaket gerçekten temizse elini dokunduğunda BARNAK izlerini görebilmelisin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 00:35:26Orta ayara getirip dene.
Plaketi mikropskopla incelediğinde mikroplar varsa da olmaz.
Hadi abarrtım. Ama plakete bakınca asla kir leke vbg şeyler olmamalıdır.
Özellikle yağ ve kimyasallar çok önemlidir. Plaket gerçekten temizse elini dokunduğunda BARNAK izlerini görebilmelisin.

Hocam iyice temizlemiştim. Parmağımı da sizin dediğiniz gibi bastım. İzler gayet netti. Bir de orta ayara getirip dene demişsiniz. Denenecek bir şey kalmadı ki :) Bir tane plaket vardı, o da patladı :)

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 29 Eylül 2018, 22:22:12Hocam değil sağa sola gezmeye çıkmak, bakır plakete bile geçmiyor. Bir de birkaç kez denedim. Bakır plaket şişti. Herhangi bir yerinde açık yok ama içinde hava baloncuğu oluştu. Ben anlamadım bir şey.

kağıdı ütü ile basarken aşırı ısı uygulaman plaketi şişirip kabartır. Kağıt ilk bir dakika ütü ile yapışır zaten. daha devam etme.

Kağıt soğudukça tonersiz olduğu için  yapışmayan kısımlar şişer baloncuk olur. bu "iyi" bir şey. yazıcı kağıdın her satıtına birkaç saniye ısı uyguluyor ve o toner yapışıyor. sen ütüyü ne zaman bırak biliyor musun? kağıdı ütülerken plaka elle tutulduğunda yakıyorsa işte o zaman. Bu da en çok bir dakika sürer.

Ütüyü son ayara alırsın, ama ütülerken kağıdın üzerine bir A4 koy. Ütüyü sabit tutma. Üste koyduğun A4 kağıdın rengi kahverengileşmesin asla. en son bırakırken o A4'ü kaldır. ütüyü sadece üç dört saniye asıl kağıt üzerinde presleyerek gezdir ve bırak. soğudukça balonlaşır. Tamamen soğusun sonra suya at. üstten katman katman yıpratarak kuşe kağıdı çözdür. bu iş de en çok iki dakika sürer. Suda bekleme süresi olan birkaç dakika hariç.

Bakır plaka üzerinde @Mr_Yamyam ustamızın bahsettiği gibi bir oksidasyon, leke kir olmamalı. bu aşırı önemli. Toner yapışmaz yoksa. sıfır zımpara ile zımparala, varsa sellülozik tnerle nemlendirdiğin peçeteyle üstündeki bakır tozlarını al.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Eylül 2018, 11:02:49kağıdı ütü ile basarken aşırı ısı uygulaman plaketi şişirip kabartır. Kağıt ilk bir dakika ütü ile yapışır zaten. daha devam etme.

Kağıt soğudukça tonersiz olduğu için  yapışmayan kısımlar şişer baloncuk olur. bu "iyi" bir şey. yazıcı kağıdın her satıtına birkaç saniye ısı uyguluyor ve o toner yapışıyor. sen ütüyü ne zaman bırak biliyor musun? kağıdı ütülerken plaka elle tutulduğunda yakıyorsa işte o zaman. Bu da en çok bir dakika sürer.

Ütüyü son ayara alırsın, ama ütülerken kağıdın üzerine bir A4 koy. Ütüyü sabit tutma. Üste koyduğun A4 kağıdın rengi kahverengileşmesin asla. en son bırakırken o A4'ü kaldır. ütüyü sadece üç dört saniye asıl kağıt üzerinde presleyerek gezdir ve bırak. soğudukça balonlaşır. Tamamen soğusun sonra suya at. üstten katman katman yıpratarak kuşe kağıdı çözdür. bu iş de en çok iki dakika sürer. Suda bekleme süresi olan birkaç dakika hariç.

Bakır plaka üzerinde @Mr_Yamyam ustamızın bahsettiği gibi bir oksidasyon, leke kir olmamalı. bu aşırı önemli. Toner yapışmaz yoksa. sıfır zımpara ile zımparala, varsa sellülozik tnerle nemlendirdiğin peçeteyle üstündeki bakır tozlarını al.
Selülozik tiner yerine su kullansam olmuyor mu? Yani ciddi soruyorum, elimde yok çünkü.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Eylül 2018, 22:49:50Ben sadece seni gıdıkladım adamım.
Esas işi sen yaptın.
O amplinin yüksek kaliteli ve Hi-Fi standartlarında bir üst versiyonunu yapmak istersen yine birlikte yapabiliriz.
Bu konuda da sana önayak olabilirim. Yeter ki iste.
Ama yapar da forumda paylaşırsan görenler GUDURUR :D

Yapacak olursam ön panele bu zımbırtıdan yerleştirmek istiyorum.

Özelliği:
* Destek USB, TF, FM
* Destek bluetooth (sonra cep telefonları ile eşleştirilmiş edilmiştir gerçekleştirebilir kablosuz müzik çalma)
* Destek USB/TF/Bluetooth/FM/hat anahtarı. MP3/WMA, WAV kayıpsız müzik çözme çip.
* Destek USB/TF kart anahtarı, önceki, sonraki, hızlı ileri, hızlı geri sarma, hacim, EQ, oyun/duraklatma, durdurma, tek tekrar, dilsiz, kapatma ve doğrudan seçim.
* Destek Bluetoot önceki, sonraki, hacim, EQ, çalma/duraklatma, susturma, kapatmak.
Giriş gerilimi: 5-12 V

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 30 Eylül 2018, 16:48:16Yapacak olursam ön panele bu zımbırtıdan yerleştirmek istiyorum.

Özelliği:
* Destek USB, TF, FM
* Destek bluetooth (sonra cep telefonları ile eşleştirilmiş edilmiştir gerçekleştirebilir kablosuz müzik çalma)
* Destek USB/TF/Bluetooth/FM/hat anahtarı. MP3/WMA, WAV kayıpsız müzik çözme çip.
* Destek USB/TF kart anahtarı, önceki, sonraki, hızlı ileri, hızlı geri sarma, hacim, EQ, oyun/duraklatma, durdurma, tek tekrar, dilsiz, kapatma ve doğrudan seçim.
* Destek Bluetoot önceki, sonraki, hacim, EQ, çalma/duraklatma, susturma, kapatmak.
Giriş gerilimi: 5-12 V
Hocam güzel bir zımbırtıya benziyor :) Yalnız @Mr_YAMYAM hocamızın şaseleme kurallarına ne kadar uyulmuştur, orasını bilemem.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 30 Eylül 2018, 16:48:16Yapacak olursam ön panele bu zımbırtıdan yerleştirmek istiyorum.

Bu zımbirikler üst seviye bir cihaza hakaret sayılmaktadırlar.
Adı üzerinde ZIMBIRTI :D
Bir pikabın 500TL ila 500.000TL gibi fiyatlarda satılabildiğii düşünürsek, bu tür zımbırtılar, beklenilen kailteye ciddi zarar verecektir.
Kalite unsurunun hasar görmemesi için sıralama.
1 Master band. Sadece stüdyolarda bulunur.
2 Pikap. Her bütçeye uygun iyi bir seçenek bulunmaktadır.
3 CD player.MP3 çalarlar olmaz. 4 times oversampling digital filtre ve 44.1KHz 16 bit PCM olmalıdır. SACD temin edilebilirse iyi bir seçenektir ve pikapların önüne geçer.
5 Kaset teypler.
6 FM RADYO.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 30 Eylül 2018, 22:02:49Bu zımbirikler üst seviye bir cihaza hakaret sayılmaktadırlar.
Adı üzerinde ZIMBIRTI :D
Bir pikabın 500TL ila 500.000TL gibi fiyatlarda satılabildiğii düşünürsek, bu tür zımbırtılar, beklenilen kailteye ciddi zarar verecektir.
Kalite unsurunun hasar görmemesi için sıralama.
1 Master band. Sadece stüdyolarda bulunur.
2 Pikap. Her bütçeye uygun iyi bir seçenek bulunmaktadır.
3 CD player.MP3 çalarlar olmaz. 4 times oversampling digital filtre ve 44.1KHz 16 bit PCM olmalıdır. SACD temin edilebilirse iyi bir seçenektir ve pikapların önüne geçer.
5 Kaset teypler.
6 FM RADYO.
Bu aletül kübrada bluetooth, USB, kart okuyucu ve FM radyo var diye şey ettirmiştim..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 30 Eylül 2018, 22:06:42Bu aletül kübrada bluetooth, USB, kart okuyucu ve FM radyo var diye şey ettirmiştim..

Önemli olan kaliteli sestir.
BlueDİŞ dediğin zaten 1-2Mb/sn veri transferi yapabilen aptal aletlerdir.
1-2Mb/sn band genişliğinde 256Kb/sn veri transferi yapabilirsin. 256Kb veri transferinde elde edebileceğin müzik eserinin band genişliği 15KHz tir.
Nerde kaldı Hi-Fi kelimesinde bulunan 20KHz frekans bandı :D
Şöyle bişii almalısın.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-cdp-297-kumandali-tertemiz-cd-calar-515445710/detay
Ya da daha kalite bir cihaz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-nad-c-521bee-ust-seviye-cd-player-sifir-422251868/detay
İş kalite olunca SACD (Super Audio CD) yi anmadan olmaz. İşte bir örnek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-scd-xb770-qs-super-audio-cd-player-610484835/detay

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 03 Ekim 2018, 16:12:28Hocam şaka yapıyon dimi ;D Çok ciddiyim, şaka dimi?

Şaka değil.
Bazı ürünler bu gibi fiyatları fazlasıyla hakederler. Bu hakkaniyeti ise ancak tekniği bilen profesyonel kişiler takdir edip anlayabilirler.
Resimde görülen hoparlörler oldukça küçük hoparlörlerdir. Kabin olarak düşünüldüğünde yüksekliği yaklaşık 25-30cm falandır.
Bass hoparlörün çapı ise yaklaşık 10-15cm civarıdır.
Ancak teknik karakteristikler incelendiğinde bu denli küçük hoparlörler elde edilebilecek frekans responsu ve kazanç faktörü, hiç te kolay değildir.
O hoparlörler senin benim bildiğim 20cm lik hoparlörü olan peynir veya zeytin, sony mony gibi çoğu firmanın hoparlörlerini 4 e katlar bir de üzerinde zıplar.
https://www.fostexinternational.com/docs/products/GX100BJ.shtml
Ben işyerinde o firmanın 6301B modelini kullanıyordum :D
[attach type=image]9523[/attach]

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM Hmm... Yani, anladığım kadarıyla hoparlörlerin değerini belirlerken bunlara bakıyoruz.
1 - Frekans Aralığı
2 - Hassasiyet
3 - Kazanç Faktörü
Doğru anladım, dimi :) Bir de peynir demişken, bizim bir akraba peynir marka araç içi subwoofer'a sahip, ancak alınması gereken ampli ne kadar güçlü olmalı, onu bilmiyorlar. Bir şeyler yapabilir miyiz bu konu hakkında? Çünkü çok güçlü olursa patlar diye düşünüyorum, acaba yanlış mı düşünüyorum?
Ekleme: Şu hoparlörlerin özelliklerine baktım, 55Hz - 45kHz frekans aralığı, 82dB/W/m hassasiyet ve 100W çıkış gücü gördüm. Şimdi anlaşıldı...

Mr_YAMYAM

Yanlış..
Hoparlörlerde kazanç faktörü olmaz. Duyarlılık (sensitivity) olur.
Önceki mesajımda yazdığım bu ibareyi seni ve bazı kulakları kandırmak için kullanmıştım.  :D
Hemen de oltaya takılmışsın.
Ama önemli değildir. Önemli olan kullanılan bu teknik terimleri anlayabilmendir.
Ne yazık ki kendisini odyo-fil olarak tanıtan çoğu kişilere bile öğretemiyorum. Sen yanlış telaffuz etsen de sorun yok.
Duyarlılık nedir.?
Bir hoparlöre referans mesafesinde ve referans giriş gücünde bir frekans verildiğinde, kulağa iletilen ses gücü duyarlılıktır.
ÖRNEK :
Referans mesafesi temel olarak 1 metre olarak verilir. Referans seviyesi ise hoparlör üzerindeki güçtür 1W olarak verilir. Bu da hoparlörün empedansı doğrultusunda bobinine verilen gerilimdir. 4-8 veya 16 ohm hoparlörlerde bu gerilim 1W için değişiklik göstermektedir. Ancak hesabı kolayıdır.
Hoparlör üzerindeki gerilim (Ölçülebilir) hoparlörden akan akım (ölçülebilir) akımı ve gerilimi çarparsak hoparlöre verilen gücü bulmuş oluruz.
Dedik ki HOPARLÖRE FREKANS VERDİĞİMİZDE.
Nedir bu olay?
Profesyonel sistemlerde, hoparlörlere bazı frekanslar verilerek 1 metre mesafedeki hassas SPL metrelerce ölçülür. Ölçümler insan kulağının algıladığı ses şiddeti olup birimi dbA dır.
Bu değer ne denli yüksek olursa, hoparlörümüz o denli duyarlıdır diyebiliriz.
Ancak bir de şu durum var.
İnsan kulağı 20Hz ten 20KHz e kadar duyabilir. (Sınır değerlerdir) Bizler bir hoparlörün duyarlılığını ölçerken muhtelif frekanslar vererek ölçeriz. 1 metredeki ses şiddetini ölçeriz. Peki 20Hz ten 20KHz e kadar kaç tane frekans vardır?
THERE is THE QUESTION :D
İşte bu olaya lineerite veya frekans cevabı denilmektedir. Profesyonel sistemlerde bu lineerite +/-2dbA dır.
Linkteki FOSTEX hoparlörlerin lineeritesi ise 55Hz ten 24KHz e kadar +/-1db olup, 24KHz ten 45 KHz e kadar -10 db lik bir zayıflama bulunmaktadır. Zaten insan kulağının duyma sınırları dışında kalan bu 10 db lik azalma çok kayda değer değildir. Hatta 24KHz gibi insan kulağının duyma sınırını aşan frekansları bile eşit seviyede verebilmesi son derece yeterlidir. Ancak band genişliği de önem arzettiği için adamlar.. Pardon BEY'ler 45KHz e kadar yapmışlar ve ne kadar kayıp olduğunu açık yüreklilikle belirtmişlerdir.
55Hz i bile lineer seviyede verebilmesi o denli küçük bir hoparlör için son derece iyi bir özellik olup 20cm lik çoğu hoparlörün eşdeğer alt frekansı 60-70Hz ler civarındadır.

H_SerhatY

@Mr_YAMYAM hocam bugün gidip LM1875'leri alıyorum. Yanındaki malzemeleri falan da alacağım. Fakat şu kutupsuz kondansatör olayı beni çok gıcık etti. 2.2uF istiyor, nereden bulurum bilmiyorum. 4.7uF bipolar var, seri bağlasam değeri biraz fazla olur, sıkıntı olmaz, dimi?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 04 Ekim 2018, 16:02:06@Mr_YAMYAM hocam bugün gidip LM1875'leri alıyorum. Yanındaki malzemeleri falan da alacağım. Fakat şu kutupsuz kondansatör olayı beni çok gıcık etti. 2.2uF istiyor, nereden bulurum bilmiyorum. 4.7uF bipolar var, seri bağlasam değeri biraz fazla olur, sıkıntı olmaz, dimi?

Bende var. Gel vereyim :D Hem de askeri tip 3.3uF yüksek kaliteli.
4.7uF bip kondansatörler o devrede kullanılabilir. Senin devren geniş band üst seviye tasarım olmayacaktır. Dolayısı ile sakınca yoktur.
Ancak yine de bilgi isterken şöyle yapmalısın.
Abi bende şu gondansatörlerden var bunları gullansam olur mu diyerek ...
FOTO
Ekleyeceksin ve kondansatörler hakkında detaylı bilgi vereceksin. Sadece kondansatörler değil, tüm devre elemanları önem arzedebilir. Bilmediğin devre elemanları hakkında bilgi isteyebilirsin.