image

Ana içeriğe git
Konu: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :) (1532 Kez okunmuş)

Ynt: Besleme kartı yaptım. Acaba oldu mu :)

Yanıt #45

İşini bilen birisi 100Hz te değil 31Hz te isterdi :D
100Hz dediğin frekanslar bizim buralarda UĞULTU olarak adlandırılır. İlla ben uğultu istiyorum diyorsan o ayrı tabii.
Kazaskerin loudnesinin kondansatörünü 22uF yap. Giriş dirençlerini de 47K değil 15-22K civarı yap, bol bol uğultu duyarsın :D
Dinamik loudness sistemi genellikle frekansları artırmaz. Aksine azaltır.
Özellikle insan kulağının çok fazla duyduğu frekans olan 4KHz ve civarı kesim frekansı olup, gelişmiş sistemlerde band genişliği 100Hz ten 10KHz e hatta 12KHz e kadar gitmektedir.
100Hz ten 12KHz e kadar olan frekans bölgesi belli bir eğri ile aşağıya çekilmektedir. Yani düşürülmektedir.
Bu sebeple bu sistemde kullanılan kondansatör tipleri toleransları son derece önemli olup, ayrıca ampli giriş empedansı ile doğrudan ilişkilidir.
Tüm hesaplamalar ampli giriş empedansı baz alınarak yapılmaktadır. Bu sebeple, aynı loudnes devresi bir başka amplide doğru çalışmayacak, aksine daha da kötüleştirebilecektir.
X

Volume karakteristiğinin doğru yakalanabilmesi için 5 uçlu pot kullanımı gerekmektedir. Sınırlı imkanlarla ve özel tasarımla 4 uçlu potlar da kullanılabilmektedir.

Hmm. Anladığım kadarıyla;
1 - Girişte Op-Amp kullanmak şart.(Ya da değil?)
2 - Özel pot gerekiyor.(Nereden bulunur bilmiyorum.)
3 - Düzgün yapılırsa 30Hz'te +70dB yükselme alıyoruz.(Biraz fazla değil mi yahu??)
4 - Bir daha 100Hz istemiyoruz :)
Benim anladığım bunlar. Yanlış anlamış isem düzeltiverin hocam :)

Yanıt #46
Hmm. Anladığım kadarıyla;
1 - Girişte Op-Amp kullanmak şart.(Ya da değil?)
2 - Özel pot gerekiyor.(Nereden bulunur bilmiyorum.)
3 - Düzgün yapılırsa 30Hz'te +70dB yükselme alıyoruz.(Biraz fazla değil mi yahu??)
4 - Bir daha 100Hz istemiyoruz :)
Benim anladığım bunlar. Yanlış anlamış isem düzeltiverin hocam :)

1 Girişte zaten op-amp kullanılacaktır. İstersen kullanmayabilirsin ama tiz kompanzasyonunu başk şekilde halletmeisin.
2 Günümüzde zor. Bir ara ALPS in motorlu potları vardı. Servet değerinde idi. Motorlu idi.
Hah motursuz olanından buldum bi dene. Ama 4 uçlu. Olsun bu da olur.
https://www.ebay.com/p/Alps-Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-Amp-Rh2702-100/13003920443?iid=201963087970
Fiyatı ucuzlamış. 9 küsür dolar. Artı kamyon ücreti yaklaşık 25 dolarcık oluyo.
Ben arkadaşa ampliyi yaparken 1 TL den tüm potları kapmıştım :D
Bi de moturlusunu buldum. Bu da 26 dolarcık :D
https://www.ebay.com/p/Original-Alps-Rk27-27-Type-Dual-50k-Potentiometer-BRAND/1739219073?iid=281950552227
3 Oradaki eğriler senin kulağının hassasiyeti. Cihazlarda 70 db fark 1000 den fazla demektir.
İyi bir amplide bass kompanzasyonu 31Hz +3db, 4KHz -6db 18KHz +3db olsa fazlasıyla yeterlidir.
4 İlerde 100Hz ila 31 Hz farkını sen de görebilirsin.
Bunu anlayabilmen için geniş band EQUALIZER ve iyi bir sistem gereklidir.

Yanıt #47

1 Girişte zaten op-amp kullanılacaktır. İstersen kullanmayabilirsin ama tiz kompanzasyonunu başk şekilde halletmeisin.
2 Günümüzde zor. Bir ara ALPS in motorlu potları vardı. Servet değerinde idi. Motorlu idi.
Hah motursuz olanından buldum bi dene. Ama 4 uçlu. Olsun bu da olur.
https://www.ebay.com/p/Alps-Dual-Potentiometer-100k-Ohms-for-Amplifier-Preamp-Headphones-Amp-Rh2702-100/13003920443?iid=201963087970
Fiyatı ucuzlamış. 9 küsür dolar. Artı kamyon ücreti yaklaşık 25 dolarcık oluyo.
Ben arkadaşa ampliyi yaparken 1 TL den tüm potları kapmıştım :D
Bi de moturlusunu buldum. Bu da 26 dolarcık :D
https://www.ebay.com/p/Original-Alps-Rk27-27-Type-Dual-50k-Potentiometer-BRAND/1739219073?iid=281950552227
3 Oradaki eğriler senin kulağının hassasiyeti. Cihazlarda 70 db fark 1000 den fazla demektir.
İyi bir amplide bass kompanzasyonu 31Hz +3db, 4KHz -6db 18KHz +3db olsa fazlasıyla yeterlidir.
4 İlerde 100Hz ila 31 Hz farkını sen de görebilirsin.
Bunu anlayabilmen için geniş band EQUALIZER ve iyi bir sistem gereklidir.
Hocam bu pot olmadan olmuyor mu :D
Şaka bir yana o kadar paraya ampliyi yaparım.

Yanıt #49
@Mr_YAMYAM usta ben o motorlu trimpotları koliyle birisinden beleşe almıştım. çizgi izleyen ufak araçların tekerleklerine iki sene kullandım bitirdim. o zaman hazır motor tekerlek takımı yoktu piyasada. Şimdi kafamı duvara vurayım :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #51
@Mr_YAMYAM hocam cidden bu 100Hz ile 30Hz arasında fark varmış :) Bende müziklerin frekans ayarı ile oynamamı sağlayan bir program var.
100Hz denedim, yok. Ne adamın sesi, ne de arkadaki müzik duyulmuyor. Yani, bir "UĞULTU" var :D
30Hz denedim. İşte bu. Tam istediğim gibi. Yalnız ara sıra kulaklık kulağımdan düşüyor bass olduğunda :D Bir de bass olunca hafif cızırtı oluyor. Belki+15dB artış yaptığım içindir. Belki de programdan dolayıdır. Nedenini anlayamadım ama, neyse.

Yanıt #52
+15 değil de +6 ya da +8 db yap bakiim.

Yanıt #53
+15 değil de +6 ya da +8 db yap bakiim.

+9 yaptım. Müthiiiiişşş ;D
Hocam bir de şu hoparlörleri buldum. Sony'nin SS-H10 hoparlör seti. Üç yollu. Arkadaş elindekinin değerini bilmiyor galiba. Çıkış gücü kanal başına 80W.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoparlor-607015724/detay/

Yanıt #54
+9 yaptım. Müthiiiiişşş ;D
Hocam bir de şu hoparlörleri buldum. Sony'nin SS-H10 hoparlör seti. Üç yollu. Arkadaş elindekinin değerini bilmiyor galiba. Çıkış gücü kanal başına 80W.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-hoparlor-607015724/detay/

Ancak o kadar eder. Daha fazla etmez.
Hoparlörsüz birisi için uygun sayılabilir.

Yanıt #55
@Mr_YAMYAM usta ben o motorlu trimpotları koliyle birisinden beleşe almıştım. çizgi izleyen ufak araçların tekerleklerine iki sene kullandım bitirdim. o zaman hazır motor tekerlek takımı yoktu piyasada. Şimdi kafamı duvara vurayım :)

Eskilerimiz demiş ki...
BEDAVA ET'in YAHNİSİ YAVAN OLUR. :D
Dert etme @Yusuf usta  
Sonuçta bir amaç için kullanmışsınız.
Birkaç tane elinizde kalmış olsaydı Hi-End ampli yapmanız için size önayak olabilirdim.

Yanıt #56

Ancak o kadar eder. Daha fazla etmez.
Hoparlörsüz birisi için uygun sayılabilir.

Öyle ise, alıyorum. Size gösterdiklerime mesaj attım, hiçbiri geri mesaj atmadı. Zaten hoparlör arayışı çok uzun sürdü. Artık ampliyi yapmak istiyorum.

Yanıt #57
Öyle ise, alıyorum. Size gösterdiklerime mesaj attım, hiçbiri geri mesaj atmadı. Zaten hoparlör arayışı çok uzun sürdü. Artık ampliyi yapmak istiyorum.

Hoparlörlerin ön perdelerini açtırın. Göbekler de işlem var mı? Tweter lara bakın yanık mı?
3 tane resim konmuş ama perdeler kapalı? Düşündürücü...
İlana dikkat  " Görsel olarak çok temiz ( görseli öyle de... temizse perdeleri aç) ve çalışmalarında bir sıkıntı yoktur( göbekler de işlem varsa kısık seste çalışırken belli olmaz)  . Sistem değişikliğinden dolayı satışa sunulmuştur . ( Sistem değişmez FG serilerinde kullanılan mini setlerin hoparörleridir)
kontrol etmeden almayın.
Piyasa değeri 100 tl altında değil. Üründe sıkıntı olmazsa o fiyatı yazmazlar. İyice kontrol edin.

Yanıt #58
Hoparlörlerin ön perdelerini açtırın. Göbekler de işlem var mı? Tweter lara bakın yanık mı?
3 tane resim konmuş ama perdeler kapalı? Düşündürücü...
İlana dikkat  " Görsel olarak çok temiz ( görseli öyle de... temizse perdeleri aç) ve çalışmalarında bir sıkıntı yoktur( göbekler de işlem varsa kısık seste çalışırken belli olmaz)  . Sistem değişikliğinden dolayı satışa sunulmuştur . ( Sistem değişmez FG serilerinde kullanılan mini setlerin hoparörleridir)
kontrol etmeden almayın.
Piyasa değeri 100 tl altında değil. Üründe sıkıntı olmazsa o fiyatı yazmazlar. İyice kontrol edin.
Peki. Almadan önce fotoğraf isterim. İç fotoğrafı, hoparlörler, vs... bakarım. Bir sıkıntı varsa almam. Sıkıntı yoksa da alırım.

Yanıt #59
Körükler de yırtık, göbeğe iyice bakın , çatlak/patlak işlem var mı?
Bu tip aygıtları yerinde görerek, deneyerek almalısınız. İnternet sitelerinden resimlerini görerek almayın.
Arızalı çıkabilir. Satıcıya arızalı olduğunu veya işlem yapıldığını bildirdiğinizde ( çoğu eski eşya satıcısıdır). Bende böyle aldım kardeşim diyerek savuşturacak olan ödediğiniz paraya olacak.
Eski eşya satan bit pazarlarına gidin. Alacağınız hoparlörü cihazlara takın dinleyin, iyice inceleyin. Temiz kullanılmış, markalı ,kaliteli bir çok cihaz ve aygıt bulabilirsiniz