TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Başlatan H_SerhatY, 22 Ağustos 2018, 16:22:40

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:36:35Her yerde bulabilirsin. Ancak sahte olanlarına karışmam.
Devredeki tek özel malzeme 4 köşe beyaz kondansatörlerdir. Bunlardan zaten bulamazsın. Yerine 4.7uF tantal kullanırsın olur.
Diğer malzemeler bilindik direnç ve entegreler.

Hocam UF5408 olur mu? @Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:47:423A 1kV Hızlı diyot. Yetmez mi :)

GED ULA :D  Beni mi gandırıyon.
1N 5408 in hızlısı o diyot :D

NOT:
Arkadaşlar ben devremde spesifik malzemeler kullanmış olsam da sizler mecbur değilsiniz.
Her türlü diyot her türlü kondansatör ile yapabilirsiniz. Benim kadar hassas yapmayabilirsiniz.
Zaten sizin devrenizde bu denli hassasiyete gerek te olmaz.
@memleket  kendi amplisini yaparken de malzemelerin özellikleri konusunda sorun yaşamadı.
Gayet gürültüsüz cısıl çısıl çalışan amplisini yapmıştı.
Hazır burdayken bir iki foto koysa da baksak ecik :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:53:52GED ULA :D  Beni mi gandırıyon.
1N 5408 in hızlısı o diyot :D

NOT:
Arkadaşlar ben devremde spesifik malzemeler kullanmış olsam da sizler mecbur değilsiniz.
Her türlü diyot her türlü kondansatör ile yapabilirsiniz. Benim kadar hassas yapmayabilirsiniz.
Zaten sizin devrenizde bu denli hassasiyete gerek te olmaz.
@memleket  kendi amplisini yaparken de malzemelerin özellikleri konusunda sorun yaşamadı.
Gayet gürültüsüz cısıl çısıl çalışan amplisini yapmıştı.
Hazır burdayken bir iki foto koysa da baksak ecik :D

Baktım anlayacak mısın diye hocam. Ama gözünden kaçmıyor ha :D
NOT:
Biz de senin sunduğun önerileri uygular, senin yaptığın kadar hassas olmasa da güzel bir şey yaparız.
Zaten ben de kendime yeni bir PCB tasarlıyordum. Bu sefer de olmamış deme ama :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:56:53Baktım anlayacak mısın diye hocam. Ama gözünden kaçmıyor ha :D
NOT:
Biz de senin sunduğun önerileri uygular, senin yaptığın kadar hassas olmasa da güzel bir şey yaparız.
Zaten ben de kendime yeni bir PCB tasarlıyordum. Bu sefer de olmamış deme ama :D

Olmamışsa olmamış der güzelce döverim :D
@memleket  i bile zamanında çok köteklemiştim okumuşsundur.
Adam.. Pardon BEY, dayağı yiyince akıllanıp dediğim şekilde yaptı. Ama nooldu.
Kendi yapmış olduğu amplisini zevkle lanse etti.
Üstelik daha sonraları bir de VİRTUAL SURROUND ilavesi yaptık, memleket gudurdu :D
Hi-Fi sistem ile sinama keyfini yaşamıştı gardaşım benim :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:04:29Olmamışsa olmamış der güzelce döverim :D
@memleket  i bile zamanında çok köteklemiştim okumuşsundur.
Adam.. Pardon BEY, dayağı yiyince akıllanıp dediğim şekilde yaptı. Ama nooldu.
Kendi yapmış olduğu amplisini zevkle lanse etti.
Üstelik daha sonraları bir de VİRTUAL SURROUND ilavesi yaptık, memleket gudurdu :D
Hi-Fi sistem ile sinama keyfini yaşamıştı gardaşım benim :D

Hocam bizim burada 2.2uF polyester yoktur, ne yapayım? 1uF yeter mi?

memleket

LM1875 Bir kaç  resim :) İç tarafını daha sonra çeker atarım..

memleket

Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)
Suntadan yaptım. Daha sonra üstünü yapışkan mobilya görünümlü kağıt ile kapladım. (Tv sehpasıyla uyumlu olsun istedim)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 01:18:51Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)
Suntadan yaptım. Daha sonra üstünü yapışkan mobilya görünümlü kağıt ile kapladım. (Tv sehpasıyla uyumlu olsun istedim)
Hocam çok hoş olmuş. Ben de bir şeyler yapacağım ama ne zaman belli değil.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 01:11:00Hocam bizim burada 2.2uF polyester yoktur, ne yapayım? 1uF yeter mi?

Yeter de artar bile sorun olmaz.

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 01:18:51Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)

Adamım önemli olan kabinlerin iç izolasyonu.
Nasıl yaptın ne kullandın anlat bakiim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:46:29Yeter de artar bile sorun olmaz.
Hocam çok sağol. Şimdi ben yine PCB'yi çizemedim. Bana bir iyilik yapabilir misin? Besleme kartının PCB'sini çizmek gibi. Çizersen, çok teşekkürler. Çizmezsen de çok teşekkürler :) O kadar yardım ettin küçümsenecek şeyler değil bunlar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 02:04:10Hocam çok sağol. Şimdi ben yine PCB'yi çizemedim. Bana bir iyilik yapabilir misin? Besleme kartının PCB'sini çizmek gibi. Çizersen, çok teşekkürler. Çizmezsen de çok teşekkürler :) O kadar yardım ettin küçümsenecek şeyler değil bunlar.

Yukarlarda zaten çizip vermiştim.
Sen o tasarıyı baskı devreciye verirsen sana plaketi verecektir. Sen de malzemeleri aynen benim yaptığım gibi karta yerleştirip lehimleyeceksin iş bitti.
LM317T ve LM337T entegrelerinin datasheetlerini incelersen tüm malzemeleri anlayabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 02:53:42Yukarlarda zaten çizip vermiştim.
Sen o tasarıyı baskı devreciye verirsen sana plaketi verecektir. Sen de malzemeleri aynen benim yaptığım gibi karta yerleştirip lehimleyeceksin iş bitti.
LM317T ve LM337T entegrelerinin datasheetlerini incelersen tüm malzemeleri anlayabilirsin.

Hocam o zaman ben çıktısını alıp plakete yapıştırıp üzerinden ütü ile geçip aside atıp deldikten ve parçaları lehimledikten sonra gelirim :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:46:29Yeter de artar bile sorun olmaz.

Adamım önemli olan kabinlerin iç izolasyonu.
Nasıl yaptın ne kullandın anlat bakiim.

@Mr_YAMYAM‍ kabin içinin resimlerini çekmemiştim ama aşağıdaki resimdeki gibi bir uygulama yapmıştım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 02:53:42Yukarlarda zaten çizip vermiştim.

Hocam şu kullandığın dirençlerin değeri ne kadar? Bir de hangi regülatör hangi tarafta? Onu öğrensem kendi bulabileceğim malzemelere göre bir devre çizeceğim de.
Ekleme: Zaten resimde varmış :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 09:19:37@Mr_YAMYAM‍ kabin içinin resimlerini çekmemiştim ama aşağıdaki resimdeki gibi bir uygulama yapmıştım.

Uygulama doğru. Malzeme de doğru ise mesele yok.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 14:40:44Hocam şu kullandığın dirençlerin değeri ne kadar? Bir de hangi regülatör hangi tarafta? Onu öğrensem kendi bulabileceğim malzemelere göre bir devre çizeceğim de.

Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38Uygulama doğru. Malzeme de doğru ise mesele yok.
 Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm
240 ohm bulamayabilirsin. onun yerine 220 ohm kullansanda olur..

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  hocam facebook'ta gezerken birisi bekonun müzik setini sattığını gördüm 300 tl demiş ben aradım 250 ye bırakırım dedi. ama Araştırmalarımda Beko'nun okadar iyi bir marka olmadığı karar verdim. fakat bunun kabinlerinde ki Hop lar iş görür mü ? öyle ki kabindeki hopları tek tek almaya kalksam 2-3 katına katlar fiyatı siz ne diyorsunuz ?
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ağustos 2018, 15:22:04@Mr_YAMYAM  hocam facebook'ta gezerken birisi bekonun müzik setini sattığını gördüm 300 tl demiş ben aradım 250 ye bırakırım dedi. ama Araştırmalarımda Beko'nun okadar iyi bir marka olmadığı karar verdim. fakat bunun kabinlerinde ki Hop lar iş görür mü ? öyle ki kabindeki hopları tek tek almaya kalksam 2-3 katına katlar fiyatı siz ne diyorsunuz ?

Lociteklerin bile bir dünya parya satıldığı günümüzde o müzik seti bence kral bile sayılabilir.
Resimde pikap ta görülüyor. Sağlamsa bana gönder 150 kaat vereyim. Hoplar da sana beleşe gelir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm
Hocam ben görmüyorum ki direncin üzerindeki renkleri :D
Ekleme: Dirençlerin değeri yazıyor muydu datasheet'te? Ben göremedim :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:31:35Lociteklerin bile bir dünya parya satıldığı günümüzde o müzik seti bence kral bile sayılabilir.
Resimde pikap ta görülüyor. Sağlamsa bana gönder 150 kaat vereyim. Hoplar da sana beleşe gelir.

Herife Müzik Setini otogara getirebilirmisin ben bursayı bilmiyorum izmitten geleyim otogara ordan ücretini edeyip alıp gideyim getiremem falan diyor şimdi arabam yok birşeyim yok hadi gittim herifin evine aldım diyelim onları ne ile taşıycam otogara yakın bir yer de değil galiba halk otobüsünde uğraşılmaz onlar ile taksi desen dünya para , sayfa da bursa lı arkadaş varsa bir baksın adam bana herşeyi calışıyor dedi galiba şey kaset calarların mekanizmasında ki lastiklerin kopuk olması gerekiyor öyle birşey dedi diye hatırlıyorum ama o lastikler pek te önemli değil yerine bir sürü şey yapılabiliyormuş.   Kargo ile alsam dünya para tutar gecen kücücük kutuyu 25 tl yollamışlar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38.
Hocam şimdi senin verdiğin devre benim elimdeki plakete çok büyük geliyor. Daha büyük plaket bulamıyorum. Şimdi ben bunu plaketin boyutuna göre yeniden çizeyim dedim ama beceremedim. Elektronikçide LOW-ESR kondansatör yok. İki tane paralel bağlanacak. Onu hallettim. 2.2uF polyester yerine 1uF polyester kullanabilirsin demişsin. Onu da hallettim. Fakat şu regülatör devresini bir türlü beceremedim. Ne yapacağım bilmiyorum :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ağustos 2018, 15:55:38Herife Müzik Setini otogara getirebilirmisin ben bursayı bilmiyorum izmitten geleyim otogara ordan ücretini edeyip alıp gideyim getiremem falan diyor şimdi arabam yok birşeyim yok hadi gittim herifin evine aldım diyelim onları ne ile taşıycam otogara yakın bir yer de değil galiba halk otobüsünde uğraşılmaz onlar ile taksi desen dünya para , sayfa da bursa lı arkadaş varsa bir baksın adam bana herşeyi calışıyor dedi galiba şey kaset calarların mekanizmasında ki lastiklerin kopuk olması gerekiyor öyle birşey dedi diye hatırlıyorum ama o lastikler pek te önemli değil yerine bir sürü şey yapılabiliyormuş.  Kargo ile alsam dünya para tutar gecen kücücük kutuyu 25 tl yollamışlar.

Tanıdık bir arkadaşın arabasına MAZOT koyacaksın.
Gidip yüklenip geleceksin.

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 16:22:32Hocam şimdi senin verdiğin devre benim elimdeki plakete çok büyük geliyor. Daha büyük plaket bulamıyorum. Şimdi ben bunu plaketin boyutuna göre yeniden çizeyim dedim ama beceremedim. Elektronikçide LOW-ESR kondansatör yok. İki tane paralel bağlanacak. Onu hallettim. 2.2uF polyester yerine 1uF polyester kullanabilirsin demişsin. Onu da hallettim. Fakat şu regülatör devresini bir türlü beceremedim. Ne yapacağım bilmiyorum :(

O devre daha küçük plakete yapılmaz. En büyük parçalar ana kondansatörlerdir. Senin bulacağın 4700uF 63V lar bile aynı büyüklükte olacaktır.
Diğer bölümler zaten LM317 ve LM337 devresidir. Bu devreyi ton kontrol için zaten yapmak zorundasın. Dolayıs ile LM317 ve 337 devresini yalayıp yutmalısın ki ne yapacağını bilebilmelisin.
Eğer elindeki plaketleri kulanmak istiyorsan, ana kondansatör devresi ile LM devrelerini ayırabilirsin. Böyece iki farklı küçük plakete devreyi yapabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 16:28:56O devre daha küçük plakete yapılmaz. En büyük parçalar ana kondansatörlerdir. Senin bulacağın 4700uF 63V lar bile aynı büyüklükte olacaktır.
Diğer bölümler zaten LM317 ve LM337 devresidir. Bu devreyi ton kontrol için zaten yapmak zorundasın. Dolayıs ile LM317 ve 337 devresini yalayıp yutmalısın ki ne yapacağını bilebilmelisin.
Eğer elindeki plaketleri kulanmak istiyorsan, ana kondansatör devresi ile LM devrelerini ayırabilirsin. Böyece iki farklı küçük plakete devreyi yapabilirsin.
Yani tam olarak kırmızı çizgiden mi ayrılacak?
Ekleme: Hocam bir de 4700uF 50V olmaz mı :) Elimde bir tane var diğerlerini de alırım maksat boş boş durmasın :)

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 18:13:58BÖYLE YAPILACAK.
[attach type=image]9340[/attach]
Pardon hocam. Özür dilerim.
Ekleme: Hocam birkaç sorum var.
1- TDA7379 yapmayı düşünüyorum. STK465 çok pahalı burada. Ve orijinal değil. Şimdi ben bunu alacağım yeri de buldum. Devre 24V ile çok rahat çalışabiliyor. Sınır voltajı 28V. Simetrik değil. Trafoyu da buldum. Şimdi ne yapalım? TDA7379 olur dersen 3-4 haftada biter. Ama STK465'e devam diyorsan proje süresi 6-7 hafta olur. Çünkü para yetişmez. Öğrencinin halinden anlayıver hocam :)
2- Burada metal oksit kondansatör yok. O kesin zaten :) O yüzden 4.7uF tantal ve 100nF polyester kullanacağım paralel olarak. Fakat bu tantal kondansatörlerin hangi kutbu hangi tarafa gelecek?
3- Siz devrede trimpot'un iki ucunu birbirine bağlamışsınız. Öyle olması mı gerekiyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 19:59:59Pardon hocam. Özür dilerim.
Ekleme: Hocam birkaç sorum var.
1- TDA7379 yapmayı düşünüyorum. STK465 çok pahalı burada. Ve orijinal değil. Şimdi ben bunu alacağım yeri de buldum. Devre 24V ile çok rahat çalışabiliyor. Sınır voltajı 28V. Simetrik değil. Trafoyu da buldum. Şimdi ne yapalım? TDA7379 olur dersen 3-4 haftada biter. Ama STK465'e devam diyorsan proje süresi 6-7 hafta olur. Çünkü para yetişmez. Öğrencinin halinden anlayıver hocam :)
2- Burada metal oksit kondansatör yok. O kesin zaten :) O yüzden 4.7uF tantal ve 100nF polyester kullanacağım paralel olarak. Fakat bu tantal kondansatörlerin hangi kutbu hangi tarafa gelecek?
3- Siz devrede trimpot'un iki ucunu birbirine bağlamışsınız. Öyle olması mı gerekiyor?

Ampli yapabilecek bir kişi hangi kondansatörün nasıl bağlanacağını bilmelidir.
Üstelik te yapacağı ampli TA TDA veya benzer entegreler ile ise.
Günümüz modern entegreler birkaç eleman ile yapılıyor olsa da en basit baskı devre hatası ile çalışmayıp, çalışsa bile kısa sürede yanabilmektetedirler.
Üstelik piyasadaki tüm entegrelerin çin işi kötü üretim oldukları düşünülürse.
Eğer bir güç devresini bile tasarlamakta güçlük çekiyorsan, diğer forumdaki yorumları haklı görmelisin :D
Kısacası ister tek beslemeli olsun isterse çift beslemeli olsun, bir güç kaynağı devresi bir amplinin vazgeçilmez unsurudur.
Eğer pil ile çalıştırmak istiyorsan o başka tabii
Ne yazık ki ampli konusundaki önerilerimi artık geri çekmek zorundayım.
Yapmak istediğin ampliyi tahayyül ederek kendin bir plan yapmak zorundasın.
Bu plan dahilinde ton kontrol olacaksa, pre ampli olacaksa veya istenilen özellikleri belirleyip, bu yönde malzeme teminine gidebilirsin.
Al sana bir ampli procesi daha.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Gayet basit bir tasarım olup, 2X6W gibi yüksek bir gücü bulunmaktadır. Hem tek kaynak 12V ile çalışmakta olup, son derece de az malzeme gerekmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Ağustos 2018, 00:22:40Ampli yapabilecek bir kişi hangi kondansatörün nasıl bağlanacağını bilmelidir.
Üstelik te yapacağı ampli TA TDA veya benzer entegreler ile ise.
Günümüz modern entegreler birkaç eleman ile yapılıyor olsa da en basit baskı devre hatası ile çalışmayıp, çalışsa bile kısa sürede yanabilmektetedirler.
Üstelik piyasadaki tüm entegrelerin çin işi kötü üretim oldukları düşünülürse.
Eğer bir güç devresini bile tasarlamakta güçlük çekiyorsan, diğer forumdaki yorumları haklı görmelisin :D
Kısacası ister tek beslemeli olsun isterse çift beslemeli olsun, bir güç kaynağı devresi bir amplinin vazgeçilmez unsurudur.
Eğer pil ile çalıştırmak istiyorsan o başka tabii
Ne yazık ki ampli konusundaki önerilerimi artık geri çekmek zorundayım.
Yapmak istediğin ampliyi tahayyül ederek kendin bir plan yapmak zorundasın.
Bu plan dahilinde ton kontrol olacaksa, pre ampli olacaksa veya istenilen özellikleri belirleyip, bu yönde malzeme teminine gidebilirsin.
Al sana bir ampli procesi daha.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Gayet basit bir tasarım olup, 2X6W gibi yüksek bir gücü bulunmaktadır. Hem tek kaynak 12V ile çalışmakta olup, son derece de az malzeme gerekmektedir.

Haa. Öyle oldu yani. Peki. Cidden ben bu kondansatörün sizin verdiğiniz pcb çizimi üzerinde nereye geldiğini görsem bir şey demeyeceğim. Hatta "Ben hatalıyım. Kusura bakmayın." bile derim. Ama siz bilgiyi eksik verdikten sonra ben bilsem ne olur, bilmesem ne olur. Neyse. Çok kurcalamayalım buraları. Ben birkaç aydır kendi kendime elimdeki transistör gibi basit malzemelerle birkaç amplifikatör... Aa pardon "ses çıkış katı" yaptım ve parçaların hiçbiri yanmadı. Bunu düşündüğümde diyorum ki "Ulan ben ne safmışım..." Çünkü cidden verdiğiniz resimlerde ve çizimde o kondansatörün ne şekil bağlandığına dair bir bilgi yok. Fakat siz, buna rağmen yeni başlamış birini yapmak istediği işten vazgeçirebiliyorsunuz. Ne olur yani SMPS 24V kullanıp basit bir devre yapıp oturup iki dakika müzik dinlesem?
Ekleme: Bu da istediğiniz devreydi sanırım. Artık gerek kalmasa da paylaşayım dedim. Belki yararlanan olur.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Ağustos 2018, 00:46:13Haa. Öyle oldu yani. Peki. Cidden ben bu kondansatörün sizin verdiğiniz pcb çizimi üzerinde nereye geldiğini görsem bir şey demeyeceğim. Hatta "Ben hatalıyım. Kusura bakmayın." bile derim. Ama siz bilgiyi eksik verdikten sonra ben bilsem ne olur, bilmesem ne olur. Neyse. Çok kurcalamayalım buraları. Ben birkaç aydır kendi kendime elimdeki transistör gibi basit malzemelerle birkaç amplifikatör... Aa pardon "ses çıkış katı" yaptım ve parçaların hiçbiri yanmadı. Bunu düşündüğümde diyorum ki "Ulan ben ne safmışım..." Çünkü cidden verdiğiniz resimlerde ve çizimde o kondansatörün ne şekil bağlandığına dair bir bilgi yok. Fakat siz, buna rağmen yeni başlamış birini yapmak istediği işten vazgeçirebiliyorsunuz. Ne olur yani SMPS 24V kullanıp basit bir devre yapıp oturup iki dakika müzik dinlesem?
Ekleme: Bu da istediğiniz devreydi sanırım. Artık gerek kalmasa da paylaşayım dedim. Belki yararlanan olur.

Değerli kardeşim, yeni başlayan birinde sabır olmalı bir de saygı.
sabırsızlığınızı hoş görebilir belki karşınızdaki ama saygı farklı bir şey. Daha saygılı olman gerekir. Kutupsuz bir kondansatörün hangi ucu nereye gelecek diye sorulmaz. Kutup olsa bile diyotları takip edip hangi uç nereye gelecek bilmen gerekir. Bilmesen olur mu? Olur elbette. Ama öğrendikten sonra bu tür bir işe kalkışman gerekir. Sabırla ve sırayla...

Adamcağızı takip ediyorum günlerdir seni muhatap alıyor, zaman ayırıyor, bildiğin "paylaşım" yapıyor. Gurur yok, kibir yok, senin bir "işi" halletmen ve bir şeyler öğrenmene "özel" olarak çalışıyor...

sonuç: "haa, öyle oldu yani"...

sen bence biraz şapkanı önüne koy düşün.
(Ayrıca paylaştığın resim kimsenin işine yaramaz. LYT dosyası olarak paylaşsaydın belki olurdu.)

selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 11:47:47Değerli kardeşim, yeni başlayan birinde sabır olmalı bir de saygı.
sabırsızlığınızı hoş görebilir belki karşınızdaki ama saygı farklı bir şey. Daha saygılı olman gerekir. Kutupsuz bir kondansatörün hangi ucu nereye gelecek diye sorulmaz. Kutup olsa bile diyotları takip edip hangi uç nereye gelecek bilmen gerekir. Bilmesen olur mu? Olur elbette. Ama öğrendikten sonra bu tür bir işe kalkışman gerekir. Sabırla ve sırayla...

Adamcağızı takip ediyorum günlerdir seni muhatap alıyor, zaman ayırıyor, bildiğin "paylaşım" yapıyor. Gurur yok, kibir yok, senin bir "işi" halletmen ve bir şeyler öğrenmene "özel" olarak çalışıyor...

sonuç: "haa, öyle oldu yani"...

sen bence biraz şapkanı önüne koy düşün.
(Ayrıca paylaştığın resim kimsenin işine yaramaz. LYT dosyası olarak paylaşsaydın belki olurdu.)

selamlar.
Hocam, bu çok farklı bir şey. Bize okulda 2x2=4 diye öğretiyorlar, değil mi? En basit örnek. Şimdi siz bu bilgiyi eksik verirseniz, karşınızdaki kişilerin bunu bilme olasılığı nedir? Şimdi bir PCB çizimi veriyor hocamız. Bir de resim. İkisinde de buna dair bilgi yok. Benim ne yapmam gerekiyor? Onu da bir söyleseniz. Bir de kutupsuz kondansatör demişsiniz. Tantal kondansatörlerde + ve - kutbu vardır. Aynı elektrolitik kondansatörlerde olduğu gibi. Tamam, hocamız belki kendi devresinde özel kutupsuz kondansatör kullanmış olabilir, ama biz kullanamıyoruz. Bunu da düşünmeniz lazım. Böyle bir devreyi ilk defa görüyorum. Açık ve net. Şimdi siz, bir devreyi ilk defa gördüğünüzde ve "FARKLI" malzemelerle yapmaya çalıştığınızda, elbette sormak zorundasınız. Ben o kondansatörü bulsam, zaten hocama sormama gerek kalmazdı. Ama, "Ben artık yardım etmeyeceğim. Tek başınasın." demesi hoş bir şey değil. Anlatabiliyor muyum?

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Ağustos 2018, 12:28:31Hocam, bu çok farklı bir şey. Bize okulda 2x2=4 diye öğretiyorlar, değil mi? En basit örnek. Şimdi siz bu bilgiyi eksik verirseniz, karşınızdaki kişilerin bunu bilme olasılığı nedir? Şimdi bir PCB çizimi veriyor hocamız. Bir de resim. İkisinde de buna dair bilgi yok. Benim ne yapmam gerekiyor? Onu da bir söyleseniz. Bir de kutupsuz kondansatör demişsiniz. Tantal kondansatörlerde + ve - kutbu vardır. Aynı elektrolitik kondansatörlerde olduğu gibi. Tamam, hocamız belki kendi devresinde özel kutupsuz kondansatör kullanmış olabilir, ama biz kullanamıyoruz. Bunu da düşünmeniz lazım. Böyle bir devreyi ilk defa görüyorum. Açık ve net. Şimdi siz, bir devreyi ilk defa gördüğünüzde ve "FARKLI" malzemelerle yapmaya çalıştığınızda, elbette sormak zorundasınız. Ben o kondansatörü bulsam, zaten hocama sormama gerek kalmazdı. Ama, "Ben artık yardım etmeyeceğim. Tek başınasın." demesi hoş bir şey değil. Anlatabiliyor muyum?
Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Ağustos 2018, 12:48:21Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim
Hocalarım, hepinizden özür dilerim. Bir daha bu konularla başınızı ağrıtmayacağım. Hepinizden tekrar özür dilerim. Kusura bakmayın. Bir dahaki konuya bitmiş bir devreyle gelsem daha iyi olacak sanırım. Hepinize iyi günler.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Ağustos 2018, 12:48:21Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim

değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Öğrenmek isteyene bilgi sunmak bir erdem, bir hizmet, bir görevdir bilenler için.

Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

Temel bilgi edinmek yerine yaparken öğrenirim mantığına saygım var, fakat bu karşıdakini yorar. Her şeyi devletten beklememek lazımdır.

Sizin hatanız alakasız bir konu başlığına yazmaktı. Dahasını yazıp bu konuyu sabote etmek de yersiz. Forum az da olsa ciddiyeti, ustalar az da olsa saygıyı hak ediyor olmalı. yoksa başka türlü bu iş yürümez.

Okulda parasını alarak anlatan öğretmen kardeşimize nasıl ki "şimdi böyle oldu haa, iyi peki" diye trip yapamıyorsak burada karşılıksız anlatan ustaya da bunu yapmamak lazımdır.

@Mr_YAMYAM hocama da hızını bu tür paylaşımların kesmemesi için sabır diliyorum. Çünkü görüyorum bu kaçıncı kişiye taaa kaçıncı izahatıydı... Usanmadan bıkmadan yazıyor, ilgileniyor, cevaplıyor.

selamlar

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

@Mr_YAMYAM hocama da hızını bu tür paylaşımların kesmemesi için sabır diliyorum. Çünkü görüyorum bu kaçıncı kişiye taaa kaçıncı izahatıydı... Usanmadan bıkmadan yazıyor, ilgileniyor, cevaplıyor.

selamlar

Yetersiz bir arkadaşı dışlamak gibi bir düşüncem asla olmadı.
Tek bir amaç uğruna çaba gösterdim. Bir kişi bilmiyorsa bile öğrenmelidir. Öğrenebilmek ise ne buradan, ne de başka bir forumdan bilgi olmayan bilgileri okumak değildir.
Öğrenebilmenin tek bir koşulu vardır. Bilimsel anlatımları anlayıp BİZZAT TEST ETMEKTİR.
Test sonuçlarında olası hataları forum içeriğinde eklerle belirterek olası hataların giderilmesini tartışabilmektir.
Aksi takdirde birisinin iddia etmiş olduğu konuları kıstas olarak getirmek değildir

Arkadaşımız @H_SerhatY‍    Foruma geldiğinde kendisini tanıyıp tanımadığımı sormuştu. Elbette ki sadece nik ile tanıyabilmem pek olası değildi. Buna rağmen madem beni tanıyor, ben de gerekeni yapayım demiştim. Ancak kendisi bilgi seviyesinden bahsetmediği için konu bu kadar uzamış oldu. Eğer bu konudan bahsetmiş olsaydı, daha basit öneriler ile yavaş yavaş biryerlere gidebilirdik.

Bilgi alışverişi sadece ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilmek değildir hocam. Herhangi bir başkası da olsa elimden geldiğince yardımcı olmaktan çekinmediğimi bilirsiniz. Yeterki o kişi konuyu açarken bazı kurallara dikkat etsin.

@Malicarpar 
Sen foruma geldiğinde kendin bir ampli yapmış olduğunu sadece SMPS devresinin kaldığını belirtmiştin.
Eğer forumda aktif olsaydın benim SMPS devrelerden anlamadığımı, hatta nefret ettiğimi bilebilirdin. Senin ihtiyacın olan SMPS devresi konusunda ne yazık ki benim yapabileceğim herhangi bir şey yoktu.
Esasen SMPS devreleri ile ilgilenmesem de benim önereceğim bir SMPS devresinin maliyeti 1000TL yi aşacaktır. Çünkü ben basit SMPS ler ile ilgilenmedim. Sadece profesyonel cihazlarda kullanılan veya 1988 li yıllarda üretilmiş olan TV SMPS devreleri.
Bunlarla ilgili öneride bulunmam anlamsız olacağı için haliyle bir şey demedim.
Ancak sen kendini tanıtmadan başka bir forumdan beni tanıdığını veya bir kişinin tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, benden yardım beklemen zaten bu durumda anlamsız olmakta idi. Gerçekten o kişi veya sen beni tanıyor olsaydın SMPS lerden nefret ettiğimi bilirdiniz. Üstelik bu forum en nefret ettiğim DON haber forumu ise :D

Forumlardaki şu anlayışın değişmesi umuduyla şunları belirteyim.
Forumda yazılan bir öneriye kimselerin itibar etmesi beklenemez. Bir kişi itibar etmedi diye de o'nu suçlamak ne yazık ki Türkiyedeki forum anlayışlarından birisidir.
BİLİYORUM.. ÇÜNKÜ
En yakın arkadaşım kendisine defalarca yardımcı olduğum hatta birşeyleri yapabilmesi için önce kendim test ederek masrafları çektiğim, olumlu netice aldıktan sonra kendisine öneride bulunduğum.
Don haber sitesinden bad sektörlü bir HDD temin edip, yana döne yardım arayan bu kişi, HDD i bana göndermiş, tamiri için günlerce PC mi açık bırakmak zorunda kalmış, ama diski tam anlamıyla halledip kendisine gönderdiğimde bir teşekkürü bile çok görerek.
(Teşekkür beklemesem de) Şu sözlerim meclis dışıdır. (Ülen ben ihtiyaca binayen müracaat edilen tamircimiyim) :D
Kendisinin yazdığı yazılara neden yanıt vermediğimi çemkirerek ve aleni olarak beni suçlayarak ortadan kaybolmuştur.
Çok ta umurumda değil zaten :D
Ne zaman ki bu anlayış değişir, o zaman daha fazla bilgilenmek mümkün olabilir.

Malicarpar

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Öğrenmek isteyene bilgi sunmak bir erdem, bir hizmet, bir görevdir bilenler için.

Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

Temel bilgi edinmek yerine yaparken öğrenirim mantığına saygım var, fakat bu karşıdakini yorar. Her şeyi devletten beklememek lazımdır.

Sizin hatanız alakasız bir konu başlığına yazmaktı. Dahasını yazıp bu konuyu sabote etmek de yersiz. Forum az da olsa ciddiyeti, ustalar az da olsa saygıyı hak ediyor olmalı. yoksa başka türlü bu iş yürümez.

Okulda parasını alarak anlatan öğretmen kardeşimize nasıl ki "şimdi böyle oldu haa, iyi peki" diye trip yapamıyorsak burada karşılıksız anlatan ustaya da bunu yapmamak lazımdır.

selamlar
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Ağustos 2018, 22:38:19Yetersiz bir arkadaşı dışlamak gibi bir düşüncem asla olmadı.
Tek bir amaç uğruna çaba gösterdim. Bir kişi bilmiyorsa bile öğrenmelidir. Öğrenebilmek ise ne buradan, ne de başka bir forumdan bilgi olmayan bilgileri okumak değildir.
Öğrenebilmenin tek bir koşulu vardır. Bilimsel anlatımları anlayıp BİZZAT TEST ETMEKTİR.
Test sonuçlarında olası hataları forum içeriğinde eklerle belirterek olası hataların giderilmesini tartışabilmektir.
Aksi takdirde birisinin iddia etmiş olduğu konuları kıstas olarak getirmek değildir

Arkadaşımız @H_SerhatY‍    Foruma geldiğinde kendisini tanıyıp tanımadığımı sormuştu. Elbette ki sadece nik ile tanıyabilmem pek olası değildi. Buna rağmen madem beni tanıyor, ben de gerekeni yapayım demiştim. Ancak kendisi bilgi seviyesinden bahsetmediği için konu bu kadar uzamış oldu. Eğer bu konudan bahsetmiş olsaydı, daha basit öneriler ile yavaş yavaş biryerlere gidebilirdik.

Bilgi alışverişi sadece ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilmek değildir hocam. Herhangi bir başkası da olsa elimden geldiğince yardımcı olmaktan çekinmediğimi bilirsiniz. Yeterki o kişi konuyu açarken bazı kurallara dikkat etsin.

@Malicarpar 
Sen foruma geldiğinde kendin bir ampli yapmış olduğunu sadece SMPS devresinin kaldığını belirtmiştin.
Eğer forumda aktif olsaydın benim SMPS devrelerden anlamadığımı, hatta nefret ettiğimi bilebilirdin. Senin ihtiyacın olan SMPS devresi konusunda ne yazık ki benim yapabileceğim herhangi bir şey yoktu.
Esasen SMPS devreleri ile ilgilenmesem de benim önereceğim bir SMPS devresinin maliyeti 1000TL yi aşacaktır. Çünkü ben basit SMPS ler ile ilgilenmedim. Sadece profesyonel cihazlarda kullanılan veya 1988 li yıllarda üretilmiş olan TV SMPS devreleri.
Bunlarla ilgili öneride bulunmam anlamsız olacağı için haliyle bir şey demedim.
Ancak sen kendini tanıtmadan başka bir forumdan beni tanıdığını veya bir kişinin tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, benden yardım beklemen zaten bu durumda anlamsız olmakta idi. Gerçekten o kişi veya sen beni tanıyor olsaydın SMPS lerden nefret ettiğimi bilirdiniz. Üstelik bu forum en nefret ettiğim DON haber forumu ise :D

Forumlardaki şu anlayışın değişmesi umuduyla şunları belirteyim.
Forumda yazılan bir öneriye kimselerin itibar etmesi beklenemez. Bir kişi itibar etmedi diye de o'nu suçlamak ne yazık ki Türkiyedeki forum anlayışlarından birisidir.
BİLİYORUM.. ÇÜNKÜ
En yakın arkadaşım kendisine defalarca yardımcı olduğum hatta birşeyleri yapabilmesi için önce kendim test ederek masrafları çektiğim, olumlu netice aldıktan sonra kendisine öneride bulunduğum.
Don haber sitesinden bad sektörlü bir HDD temin edip, yana döne yardım arayan bu kişi, HDD i bana göndermiş, tamiri için günlerce PC mi açık bırakmak zorunda kalmış, ama diski tam anlamıyla halledip kendisine gönderdiğimde bir teşekkürü bile çok görerek.
(Teşekkür beklemesem de) Şu sözlerim meclis dışıdır. (Ülen ben ihtiyaca binayen müracaat edilen tamircimiyim) :D
Kendisinin yazdığı yazılara neden yanıt vermediğimi çemkirerek ve aleni olarak beni suçlayarak ortadan kaybolmuştur.
Çok ta umurumda değil zaten :D
Ne zaman ki bu anlayış değişir, o zaman daha fazla bilgilenmek mümkün olabilir.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8017.0.html

Su linke bakarsaniz orada kendimi bilgi seviyemi ne yapmaya çalıştığımi ve ne tur sorunlar yaşadığımi anlattigimi gorursunuz ben sizin branşınız olan seslendirme sistemi hakkinda yardim istemistim ozellikle 5 farkli devrenin birlesiminden kaynaklanan THD si icindi acmis oldugum konunun sonlarina dogru acik olarak yazdigim smps kismi ayri bir olaydi  neyse bunlarin artik bir onemi kalmadi 

Malicarpar

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Evet alakasız bi konuya yorum yaptim haklisin bunun sebebide o an icin yamyam ustayi aktif gordugumden dolayi oldu actigim konuyla ilgilenmesini rica etmek icin di

Malicarpar

Neyse artık bunlarin bir onemi kalmadi ayni @Mr_YAMYAM  ustayi oneren kisi bu olaylar uzerine baska bir ustayi onerdi bende kendisine ozelden mesaj attim sagolsun bana hicbir ustanin vermeyecegi bilgileri puf noktakari verdi o gun bu gundur sohbet ederiz ve bana da ses sistemi dahil her konuda yardci oluyor artik burda konu acmiyorum acmam da sadece arada bir girip bakiyorum o kadar herkes herkese yardim etmek zorunda değil elbet bilgi sizin tecrube sizin o yuzden de önemli değil saygilar

Furkan KELEŞOĞLU

Şu foruma bir anda damlayıp bir kavramı olmadığı halde bu kadar yardım edilip buna rağmen anlamamazlığını kendine meyil etmeyip anlatanlara meyil edenlere kıl olmaya başladım. Hepten Ergen Kız Tripleri ile doldurdular konuları.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 29 Ağustos 2018, 00:33:05Şu foruma bir anda damlayıp bir kavramı olmadığı halde bu kadar yardım edilip buna rağmen anlamamazlığını kendine meyil etmeyip anlatanlara meyil edenlere kıl olmaya başladım. Hepten Ergen Kız Tripleri ile doldurdular konuları.

aynen dostum. küstüm verin misketlerimi olayları :)
yazılacak şey çok da, boş ver. kimsenin zoruna gitmesin, üç günlük ömür sonuçta, değmez kalp kırmaya.

H_SerhatY

Özür dilemem bir işe yaramamış anlaşılan. En iyisi çekip gitmek. Ancak susturur.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın