TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Başlatan H_SerhatY, 22 Ağustos 2018, 16:22:40

H_SerhatY

Merhaba arkadaşlar, ben TDA2050, TIP41 ve TIP42 ile bir amplifikatör devresi yapmak istiyorum.
Bir de ton kontrol düşünüyorum ancak nasıl bir şey yapsam bilemedim.
Bilgisayarımda kullanacağım için ön amplifikatöre ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.
Tüm görüşlere açıktır.

Mr_YAMYAM

TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
[attach type=image]9319[/attach]
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2018, 18:11:16TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
[attach type=image]9319[/attach]
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

Hocam yarın TDA2050'yi alırım. Kart çok büyük olur demişsiniz. Transistörler olmadan yapmayı düşünmedim diyemem. Ayrıca çift beslemeye geçiş yapabileceğimi düşünüyorum. Kartı olabildiğince ufak tutmak istiyorum. Ton kontrol vs. işin içine girince kutu iyice büyüyecek. Daha da büyük olmasını istemem. Bir de hoparlörlere kabin yapılacak ki iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alacak. İyisi mi transistörleri yerine koyayım :)
Ekleme: Hocam sizce bu nasıl olur? Bunu yeni buldum yani açıkçası bunu ilk defa görüyorum. Eğer olur derseniz alacağım da nereden alayım? Türkiye'de alabileceğim bir yer var mı orijinal satan?

Mr_YAMYAM

Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 00:50:11Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

Hocam şimdi kafam iyice karıştı. LM1875 mi yapayım, TDA2050 mi yapayım, yoksa başka bir şey mi yapayım bilemedim.
Aslında benim aklımdan ilk başta basit şeyler geçiyordu. LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.
Ekleme: Hocam senin dediğin değerlerde bir entegre buldum. Olur mu?

Mr_YAMYAM

Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2018, 13:04:34LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.

Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 15:03:58Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
 Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2018, 15:18:47Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Öncelikli temin edilmesi gerekenler KUTU ve transformatör.
Transformatör elde hazır versa değerlendirilme yoluna gidilebilir. Bu doğrultuda yani trafo voltajları doğrultusunda çıkış katı ve entegre seçimi yapılabilir.
Eğer transformatör özel olarak sardırılacaksa, bütçe dahilinde bir plan yapılmalı ve tasarım prosedürleri belirlenmelidir.
Trafonun sardırılması gerektiğini düşündüğümüzde en ideal ve ucuz seçenek LM1875 li ve forumda yapıp paylaşmış olduğum ton kontrol devresi ideal olacaktır.
@memleket  arkadaşımızın yaptığı gibi hazır ton kontrol devresi temin edilip kullanılabilir.
Şimdiye kadar elinde olan malzemelerden hiç bahsetmedin. Bu sebeple şu entegreyi kullanmalısın diyemem.

H_SerhatY

Kutu olarak metal kutu kullanamam. O kadar bütçem yok. Transformatörü özel sardırmayı düşündüm fakat nerede sardıracağımı bilmiyorum. LM1875 kolay bir entegreye benziyor. Ama hoparlörlere kabin yaptırmak çok zahmetli olacak gibi.

Mr_YAMYAM

Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 17:14:54Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

Hocam bu ilk verdiğiniz linkteki ampliyi biraz araştırayım. Bakalım neler çıkacak.
Ekleme: Hocam bu nasıl? Power kartı bozukmuş. Trafolar sağlam mı bilmiyoruz. Sizce alınır mı? Bir bakın siz. Benim çok bilgim yok.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

Mr_YAMYAM

Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 23:46:49Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

Hocam ben TDA2050'yi ve malzemeleri aldım. Pazatesi de kutuyu alacağım. Şimdi başka bir ihtiyacım var mı?
@Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ağustos 2018, 21:46:02Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

İç sesim: "Keşke almasaydım..." :D
Şaka şaka :) Başka zaman kullanırız sıkıntı olmaz.
Ekleme: Hocam burada 0.47uF diyor. Fakat 470nF bulamadım. 680nF kullansam olur mu?

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Malicarpar

Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Furkan41 - 24 Ağustos 2018, 23:38:15Hangi Kutuyu aldın ?
Hocam daha almadım. @Mr_YAMYAM hocamın verdiği bir link var o ampliyi alıp kutusunu ve trafosunu kullanacağım.
Link bu: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Alıntı yapılan: Malicarpar - 25 Ağustos 2018, 01:07:32Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim
Hocam haklısınız ancak malzemeleri aldım. PCB çizimleri de hazır. Zaten simetrik beslemeli yapacağım. Dediğim linkteki amplinin içindeki trafoyu kullanacağım. Ne kadar bir gücü var bilmiyorum. Bir de TDA2822M ile başladım zaten :) TDA2003'e pek gerek kalmadı.

Mr_YAMYAM

Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 12:10:52Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

Hocam bu şimdi mi söylenir ya :) Neyse.

Bu amplifikatörün PCB'si.

Bu da besleme kartının PCB'si.
Amplifikatörü datasheet'te bulunan şemayla aynı çizdim. Sadece filtre kondansatörlerini kaldırdım ve besleme kartına taşıdım.
Önceki linklerde gönderdiğiniz konulara baktım. Ona göre bir besleme kartı çizdim. Doğru olmuş mu?

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
[attach type=image]9323[/attach]
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 14:52:42Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
[attach type=image]9323[/attach]
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Ağustos 2018, 16:03:26@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?

Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Boyut hesaplamasından sonra kabin malzemesi seçilmelidir.
En iyi malzeme MERMER olup, işlenmesi son derece meşakkatli ve pahalıdır.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
İkinci ideal malzeme ise iyi kalite suntadır.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bir de özel yapımlar bulunmaktadır.
Buna örnek benim kullanmakta olduğum eski model HECO hoparlörlerdir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Ağustos 2018, 15:26:15Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 16:21:11Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Baskı devreyi ben elde yapmayı düşünüyorum. Yapabilir miyim? Yoksa şemaları PCB yapan birine mi vermem lazım?

Mr_YAMYAM

Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 17:10:03Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.

Hocam burada değil onu yapan firma bulmak, Fe3Cl bile bulamıyoruz. Tuz ruhu ve perhidrole girişeceğim :)
Ekleme: Hocam dediğiniz konuya baktım. Ona benzer bir şeyler yapmaya çalıştım. Büyük ihtimalle yine olmamıştır :D

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 18:56:20Yolların ince olmasından başka sorun yok şimdilik.

Eskisine oranla 5 kat kalın. Daha fazlası da olmuyor zaten. Köprü diyotun bacakları arasından geçmiyor.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 20:36:19Şu dosyayı zipten çıkartıp bi yüükle bakalım.

Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 16:21:11Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.

Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Ağustos 2018, 20:49:17Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?

O cihazın tamiri mümkün olsaydı o vatandaş yaptırıp 300-400TL ye satardı. Satamasa da fiyat bu derdi :D
Hoş yenileri bile belki birkaç yüz TL civarındadır belki.

Sıfırdan hop yapmak maliyetli olsa da, tekniğine uygun yapılabilirse, tüm masraflara değer. NEDEN?
Şu an piyasada 2000-2500TL civarı satılan hoplar bile dandik çin malı. Bakma belli markaları var ama kalite yok.
Kıyaslama yapalım anla.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-kef-ref-205-2-hi-end-kule-tipi-hoparlor-599204545/detay
Bu hoplar ile benim yapım hopları bir ara kapıştırmıştık. Duyarlılık haricinde benim hoplarım bunları köteklemişti.
Sahibi olan arkadaş gudurup değişelim demişti :D
Tabiiki akla hayale gelmeyecek uçuk fiyatla satılanlar da var.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-dynaudio-evidence-master-front-hoparlor-599191215/detay
Fiyatına göre eder mi etmez mi bilemeyeceğim ama bildiğim bir marka var ki fiyatının hakkını verebilir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fostex-g2000a-kule-tipi-hoparlor-599212301/detay
FOSTEX dünya çapında iyi bir markadır. Ben yıllarca küçük modelini kullanmıştım.
Bütçemiz bu tür hoparlörlere yetmeyeceğine göre iki seçeneğimiz var.
Piyasadan iyi kalite hoparlör temin edip iyi kalite olanlarla yarışabilmek. (Benim prensibim)
Şu an piyasada iyi kalite hoparlör bulunması oldukça zor. Ancak ikinci el temin edilebilir. Ya da kabini hasarlı hoplardan bulunabilirse.
Kazara piyasada parti malı denilen ürünlerden görülürse hemen kapılabilir.
Ya da kalitesi bilinen ama ikinci ele düşmüş.
İşte benim hoplardan :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-1-cift-set-hoparloru-597610699/detay
Bu hoplarda herhangi bir hasar yoksa satın alınıp, 3 yollu kabin yapılabilir.
Haliyle iki adet mid ve tweeter de gereklidir.
Kabin harici masrafların ortalama 250TL olduğunu varsaysak. Mermer kabini de kendi yeteneğimiz doğrultusunda yapabilsek.
Bir de uygun kalite hoparlör filtresi temin edersek.
Piyasada anam anam denilen hoplarla yarış yapabilecek bir çift kabin elde edebiliriz.
Ya da uğraşamam dersen kalitesi bilindik bir çift kolon alıp işine bakacaan.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-grundig-box-860-a-dev-kolonlar-598022726/detay
Bana YAP desen bu fiyata bu kalitede yapamam :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Ağustos 2018, 20:43:25Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 22:37:04O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

Yok hocam sen anlamadın. Daha sade bir çizim olabilirdi demek istedim ben :)
Ekleme: Hocam malzeme listesini verebilir misin? Ona göre bir şeyler yapalım.

H_SerhatY

Abi ben üzerinde biraz oynadım kusura bakma :)

Mr_YAMYAM

Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse
Bak o devrenin yapılmış hali.
[attach type=image]9326[/attach]

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 23:57:43Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse

@Mr_YAMYAM‍ , çizdiğin şemada giriş tarafında hem köprü diyot kullanmışsın hemde normal diyot. Bunların ikiside aynı anda kullanılabilinir mi yoksa, bunların herhangi birimi kullanılacak... ikisinide aynı anda kullansak ne olur?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 23:57:43Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse

Hocam bu şemada bir sıkıntı var sanki. Hem köprü diyot hem de normal diyot var. Hangisini kullanacağım?
Ekleme: @memleket hocamız söylemiş zaten :D

Mr_YAMYAM

Cahal civelek arkadaşlar :D
Eğer iyi kalite köprü bulabilirseniz onu kullanın. Yok daha kalite diyotlarla köprü yapayım derseniz ayrı ayrı diyotlar kullanın.
Hem köprü hem de diyot kullanımı doğru olur mu bilemiyorum :D
İşte sizlere işin HİN'liğini anlatıyorum.
Bakalım anlayabilecekmisiniz ? :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:19:33Cahal civelek arkadaşlar :D
Eğer iyi kalite köprü bulabilirseniz onu kullanın. Yok daha kalite diyotlarla köprü yapayım derseniz ayrı ayrı diyotlar kullanın.

Yani... Hiçbir şey anlamadım desem :D
Ekleme: Ama çok kaliteli olmuş. Orası açık net belli.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:19:33Cahal civelek arkadaşlar :D

Sanırım hızlı diyotlarda gerilim düşümü daha az...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 00:23:37Sanırım hızlı diyotlarda gerilim düşümü daha az...

İyi bir güç kaynağının belli kuralları vardır adamım.
Hızlı diyotlar daha düşük gerilimlerde iletime geçerler. Avantajdır.
Ana kondansatörlerin LOW-ESR olması her zaman gereklidir. Eğer LOW - ESR kondansatör bulunamazsa, iki adet parelel bağlanabilir.
En can alıcı malzeme ise beyaz dört köşe olanlardır.
MO (Metal Oxide) yapısındaki bu kondansatörler zor bulunmakta olup sadece besleme devrelerinde veya dekuplaj amaçlı kullanılmaktadır.
Bu kondansatörlerden bulunamazsa bir adet 4.7uF HANTAL.. Pardon TANTAL ve parelel olarak 100nF kullanılabilir.
Devrenin gürültü karakteristiği osiloskop ile bile zor görülebilmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:28:49İyi bir güç kaynağının belli kuralları vardır adamım.
Hızlı diyotlar daha düşük gerilimlerde iletime geçerler. Avantajdır.
Ana kondansatörlerin LOW-ESR olması her zaman gereklidir. Eğer LOW - ESR kondansatör bulunamazsa, iki adet parelel bağlanabilir.
En can alıcı malzeme ise beyaz dört köşe olanlardır.
MO (Metal Oxide) yapısındaki bu kondansatörler zor bulunmakta olup sadece besleme devrelerinde veya dekuplaj amaçlı kullanılmaktadır.
Bu kondansatörlerden bulunamazsa bir adet 4.7uF HANTAL.. Pardon TANTAL ve parelel olarak 100nF kullanılabilir.
Devrenin gürültü karakteristiği osiloskop ile bile zor görülebilmektedir.

Hocam şimdi bu malzemeleri nereden alacağım? Tabii ki yurtiçinden.
Ekleme: Bakın burada ne varmış :D Yamyam hocamın tabiriyle Hantal kondansatör :D
https://www.direnc.net/47uf35v-tantal

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:32:49Hocam şimdi bu malzemeleri nereden alacağım? Tabii ki yurtiçinden.

Her yerde bulabilirsin. Ancak sahte olanlarına karışmam.
Devredeki tek özel malzeme 4 köşe beyaz kondansatörlerdir. Bunlardan zaten bulamazsın. Yerine 4.7uF tantal kullanırsın olur.
Diğer malzemeler bilindik direnç ve entegreler.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın