pcbway

TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Başlatan H_SerhatY, 22 Ağustos 2018, 16:22:40

H_SerhatY

22 Ağustos 2018, 16:22:40 Son düzenlenme: 22 Ağustos 2018, 17:16:09 H_SerhatY
Merhaba arkadaşlar, ben TDA2050, TIP41 ve TIP42 ile bir amplifikatör devresi yapmak istiyorum.
Bir de ton kontrol düşünüyorum ancak nasıl bir şey yapsam bilemedim.
Bilgisayarımda kullanacağım için ön amplifikatöre ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.
Tüm görüşlere açıktır.

Mr_YAMYAM

TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
[attach type=image]9319[/attach]
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

H_SerhatY

22 Ağustos 2018, 19:03:21 #2 Son düzenlenme: 22 Ağustos 2018, 23:05:05 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Ağustos 2018, 18:11:16TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
[attach type=image]9319[/attach]
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

Hocam yarın TDA2050'yi alırım. Kart çok büyük olur demişsiniz. Transistörler olmadan yapmayı düşünmedim diyemem. Ayrıca çift beslemeye geçiş yapabileceğimi düşünüyorum. Kartı olabildiğince ufak tutmak istiyorum. Ton kontrol vs. işin içine girince kutu iyice büyüyecek. Daha da büyük olmasını istemem. Bir de hoparlörlere kabin yapılacak ki iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alacak. İyisi mi transistörleri yerine koyayım :)
Ekleme: Hocam sizce bu nasıl olur? Bunu yeni buldum yani açıkçası bunu ilk defa görüyorum. Eğer olur derseniz alacağım da nereden alayım? Türkiye'de alabileceğim bir yer var mı orijinal satan?

Mr_YAMYAM

Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

H_SerhatY

23 Ağustos 2018, 13:04:34 #4 Son düzenlenme: 23 Ağustos 2018, 13:22:42 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 00:50:11Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

Hocam şimdi kafam iyice karıştı. LM1875 mi yapayım, TDA2050 mi yapayım, yoksa başka bir şey mi yapayım bilemedim.
Aslında benim aklımdan ilk başta basit şeyler geçiyordu. LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.
Ekleme: Hocam senin dediğin değerlerde bir entegre buldum. Olur mu?

Mr_YAMYAM

Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2018, 13:04:34LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.

Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 15:03:58Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
 Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 23 Ağustos 2018, 15:18:47Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Öncelikli temin edilmesi gerekenler KUTU ve transformatör.
Transformatör elde hazır versa değerlendirilme yoluna gidilebilir. Bu doğrultuda yani trafo voltajları doğrultusunda çıkış katı ve entegre seçimi yapılabilir.
Eğer transformatör özel olarak sardırılacaksa, bütçe dahilinde bir plan yapılmalı ve tasarım prosedürleri belirlenmelidir.
Trafonun sardırılması gerektiğini düşündüğümüzde en ideal ve ucuz seçenek LM1875 li ve forumda yapıp paylaşmış olduğum ton kontrol devresi ideal olacaktır.
@memleket  arkadaşımızın yaptığı gibi hazır ton kontrol devresi temin edilip kullanılabilir.
Şimdiye kadar elinde olan malzemelerden hiç bahsetmedin. Bu sebeple şu entegreyi kullanmalısın diyemem.

H_SerhatY

Kutu olarak metal kutu kullanamam. O kadar bütçem yok. Transformatörü özel sardırmayı düşündüm fakat nerede sardıracağımı bilmiyorum. LM1875 kolay bir entegreye benziyor. Ama hoparlörlere kabin yaptırmak çok zahmetli olacak gibi.

Mr_YAMYAM

Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

H_SerhatY

23 Ağustos 2018, 20:48:50 #10 Son düzenlenme: 23 Ağustos 2018, 21:14:45 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 17:14:54Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

Hocam bu ilk verdiğiniz linkteki ampliyi biraz araştırayım. Bakalım neler çıkacak.
Ekleme: Hocam bu nasıl? Power kartı bozukmuş. Trafolar sağlam mı bilmiyoruz. Sizce alınır mı? Bir bakın siz. Benim çok bilgim yok.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

Mr_YAMYAM

Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

H_SerhatY

24 Ağustos 2018, 00:09:34 #12 Son düzenlenme: 24 Ağustos 2018, 20:18:22 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Ağustos 2018, 23:46:49Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

Hocam ben TDA2050'yi ve malzemeleri aldım. Pazatesi de kutuyu alacağım. Şimdi başka bir ihtiyacım var mı?
@Mr_YAMYAM

Mr_YAMYAM

Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

H_SerhatY

24 Ağustos 2018, 21:47:44 #14 Son düzenlenme: 24 Ağustos 2018, 21:54:03 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 24 Ağustos 2018, 21:46:02Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

İç sesim: "Keşke almasaydım..." :D
Şaka şaka :) Başka zaman kullanırız sıkıntı olmaz.
Ekleme: Hocam burada 0.47uF diyor. Fakat 470nF bulamadım. 680nF kullansam olur mu?

Mr_YAMYAM

[attach type=image]9321[/attach]

H_SerhatY

Peki. Kutuyu aldıktan sonra mı karar verelim baskı devre çizilecek mi diye?
@Mr_YAMYAM

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 24 Ağustos 2018, 23:36:04Peki. Kutuyu aldıktan sonra mı karar verelim baskı devre çizilecek mi diye?
@Mr_YAMYAM
Hangi Kutuyu aldın ?
Mekatronik Teknikeri.
Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Malicarpar

Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim

H_SerhatY

25 Ağustos 2018, 01:42:53 #19 Son düzenlenme: 25 Ağustos 2018, 01:59:58 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Furkan41 - 24 Ağustos 2018, 23:38:15Hangi Kutuyu aldın ?
Hocam daha almadım. @Mr_YAMYAM hocamın verdiği bir link var o ampliyi alıp kutusunu ve trafosunu kullanacağım.
Link bu: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Alıntı yapılan: Malicarpar - 25 Ağustos 2018, 01:07:32Merhaba oncelikle bu ise girmek istiyorsan en basit anfiyi yapmayi bir dene ornegin TDA2003  le eger basarili olursan ki zaten 10w bir anfi bilgisayar icin fazlasıyla yeterli olacaktir ardindan yuksek guclu anfileri yapmaya çalışın benim size onerim su olacaktır entegreli anfi yapmak istiyorsan kesinlikle simetrik beslemeli anfi yap yok illa tek kaynak anfi yapacagim diyorsan tda8560 2×40w
Tda7560 4×50w
Bu iki entegre den birini yap derim sana benimde deneyip tecrube ettigim entegrelerdir tabi bulunduğun bolgede ki fiyatlar nasil orasini bilemem lakin sana tavsiyem entegre yerine transistor lu anfilerdir ton kontrol devresine gelirsek elimde yaptigim denedigim 2 kanal bass ve tiz ayrica 5 kanal ton kontrol devrersi bulunuyor elinde ne tur malzemeler var oncelikle onlari yazarsan daha net fikirler verebilirim oncelikle sunu bilmeliyim elinde ne tur transformator  (trafo) var gücü ve çıkışı ne kadar yada kac wattlik bir trafo satin alabilirsin bunlari yazarsan ona gore bende devrelerin isimlerini ve baski pbc lerini yollarim
Hocam haklısınız ancak malzemeleri aldım. PCB çizimleri de hazır. Zaten simetrik beslemeli yapacağım. Dediğim linkteki amplinin içindeki trafoyu kullanacağım. Ne kadar bir gücü var bilmiyorum. Bir de TDA2822M ile başladım zaten :) TDA2003'e pek gerek kalmadı.

Mr_YAMYAM

Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 12:10:52Bu ampli biryerlerde satılıyormuş hala :D
https://picclick.co.uk/Fisher-CA-M101-Premain-Amplifier-Stereo-Voll-Verst%C3%A4rker-2x30W-113125877743.html
Kargosu şusu busu derken yaklaşık fiyatı 700TL civarına tekabül ediyor.

Amplinin çıkış gücü 2X30W imiş. Oldukça iyi bir güç.
Genel Fisher özellikleri incelendiğinde ise trafonun muhtemel voltajları şunlar olacaktır.
2X22 veya 2X26V trafo ana çıkışları.
18V 300mA AC çıkış.
16V 600mA AC çıkış.
Trafonun ana çıkışlarını bahsetmiş olduğun TDA serisinde kullanabilirmisin bilemiyorum.
Ama AC 2X18V un yukarısı için kullanılamaz görünmektedir.

Hocam bu şimdi mi söylenir ya :) Neyse.

Bu amplifikatörün PCB'si.

Bu da besleme kartının PCB'si.
Amplifikatörü datasheet'te bulunan şemayla aynı çizdim. Sadece filtre kondansatörlerini kaldırdım ve besleme kartına taşıdım.
Önceki linklerde gönderdiğiniz konulara baktım. Ona göre bir besleme kartı çizdim. Doğru olmuş mu?

Mr_YAMYAM

Bu kadar ince yolları ben bile göremiyorum :D
Anında yanar o yollar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 14:29:13Bu kadar ince yolları ben bile göremiyorum :D
Anında yanar o yollar.

Nasıl genişletebilirim?

Mr_YAMYAM

25 Ağustos 2018, 14:52:42 #24 Son düzenlenme: 25 Ağustos 2018, 15:09:34 Mr_YAMYAM
Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
[attach type=image]9323[/attach]
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

H_SerhatY

25 Ağustos 2018, 15:26:15 #25 Son düzenlenme: 25 Ağustos 2018, 15:33:41 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 14:52:42Çizim programındaki hat seçenekleri ile.
Hat (Çizgi) seçtiğinde beraberinde bir sürü seçenek çıkması lazımdır.
Her birisi bir kat daha kalına doğru gider.

Senin cihazdaki trafo muhtemelen şundandır.
[attach type=image]9323[/attach]
Kırmızı siyah kırmızı 2X25V
Yeşiller 18V
Beyazlar 16V
Veya yakın değerlerde.
Bence iyi birşey yapmak istiyorsan STK465 i araştırmaya başla.
Zaten kutu gereği ton kontrol da yapmak zorundasın. O halde 2X15V regüleli kaynak ta gerekecektir.
İşi biraz daha sağlama alıp iyi birşey yapmaya çalış.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.630.html
Burada STK465 PCB çizimleri hazır bulunuyor. Sen alıp bastıracaksın o kadar.
Daha sonra iyi bir besleme devresi çizimi yapmak zorundasın. Şimdilik trafo gelinceye kadar bekle.

Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?
Mekatronik Teknikeri.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Ağustos 2018, 16:03:26@Mr_YAMYAM  hocam rica etsem hoparlor kabinlerinin hesaplamalarinin püf boktalarinada deginebilirmisiniz mesela 800 watt bir hoparlorun kabini nasil olmali oval veya baska bir sekilde hoparlor kabinleri nasil tasarlanmali hangi malzemeden yapilmali hesaplamalari nasil olur neye bakilir hesaplarken ?

Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Boyut hesaplamasından sonra kabin malzemesi seçilmelidir.
En iyi malzeme MERMER olup, işlenmesi son derece meşakkatli ve pahalıdır.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
İkinci ideal malzeme ise iyi kalite suntadır.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bir de özel yapımlar bulunmaktadır.
Buna örnek benim kullanmakta olduğum eski model HECO hoparlörlerdir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Ağustos 2018, 15:26:15Hocam sen ne yaptın? STK465 nerede, TDA2050 nerede? Hadi TDA7294 desen neyse. STK465 yapabilmek için benim 5 yıl uğraşmam lazım :D
Ekleme: Bunu yaptım. Olmuş mu?

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 16:21:11Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.
İlk gereken unsur hoparlörün free air resonance (Serbest hava rezonansı) ölçümüdür.
Bu ölçüm neticesinde hoparlörün VAS değeri dahilinde ve yapılmak istenilen kabinin özellikleri doğrultusunda minumum kabin iç hacmi hesaplanır.
İç hacim hesaplanmasından sonra bu iç hacimde uygun şekilde bir kabin tasarlanarak boyutları bulunur.
Bir mermer kabinin iç izolasyonu için 1cm kalınlığında soğurucu malzeme yeterli olmaktadır. Bu da kabin içindeki ses titreşimlerinin kabin yanlarına çarparak rezonans yaratmasına engel olmaya yeterlidir.
Sunta MDF ye göre daha az titreşir ve titreşim bölgesi alt frekanslara doğrudur. Yine de sunta kabinin yanlarının ve arka plakasının titreşmemesi için çok iyi izolasyon şarttır. İzocam olarak bilinen cam yünü kullanıldığı takdirde güç durumuna göre (20cm 50W hoparlör için) yaklaşık 5cm kalınlık gerekmektedir.
MDF teknik olarak kabin yapımı için uygun değildir. 100Hz ve daha yüksek frekanslarda titreşime müsait olduğu için yalıtımı gerçek bir işçilik, spesifik malzeme ve itina gerektirmektedir.
Bu hoparlörlerin malzemeleri preslenmiş çam veya kavak ağacından yapılmıştır (Tam bilemiyorum)
Son derece alt frekanslarda rezonansa geldiği için firma tarafından bile iç izolasyon neredeyse ihmal seviyesinde basitçe yapılmıştır.
Buna rağmen küçücük kabinlerde son derece tatminkar bass derinliği bulunmaktadır.

Serhat olmamış. Memleketin yapmış olduğu besleme devresini iyice incele. Acele de etme. Şu trafo bi gelsin hele.
STK465 in yapımı diğer entegrelerden kolaydır. Tüm mesele baskı devreyi halledebilmektir.
Baskı devreyi ben elde yapmayı düşünüyorum. Yapabilir miyim? Yoksa şemaları PCB yapan birine mi vermem lazım?

Mr_YAMYAM

Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.

H_SerhatY

25 Ağustos 2018, 17:19:49 #30 Son düzenlenme: 25 Ağustos 2018, 17:45:00 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 17:10:03Daha önce PCB tecrüben yoksa daha masraflı olacaktır.
Bulunduğun şehirde PCB basan firma varsa, verilen dökümanları firmaya ver sana ikişer tane çıkartsın.

Hocam burada değil onu yapan firma bulmak, Fe3Cl bile bulamıyoruz. Tuz ruhu ve perhidrole girişeceğim :)
Ekleme: Hocam dediğiniz konuya baktım. Ona benzer bir şeyler yapmaya çalıştım. Büyük ihtimalle yine olmamıştır :D

Mr_YAMYAM

Yolların ince olmasından başka sorun yok şimdilik.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 18:56:20Yolların ince olmasından başka sorun yok şimdilik.

Eskisine oranla 5 kat kalın. Daha fazlası da olmuyor zaten. Köprü diyotun bacakları arasından geçmiyor.

Mr_YAMYAM

Şu dosyayı zipten çıkartıp bi yüükle bakalım.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 20:36:19Şu dosyayı zipten çıkartıp bi yüükle bakalım.

Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 16:21:11Hoparlör hesaplarında hoparlör gücü ele alınmaz.

Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?
Mekatronik Teknikeri.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 25 Ağustos 2018, 20:49:17Hocam Şu amfi benimm cok hoşuma gitti.

bunu power kartını ben tamir edebilirim istediğim şey ise ömürlük kullanabileceğim bir kere para basayım sonrası oturup tadını cıkarmalık birşey bu cihazda büyük ihtimal ile video oynatıcıda var usb girişinden.  ve sesleri ayırma özelliğinede sahip tam aradığım bir şey odam için sizin öneriniz nedir ? değer mi değmez mi ?

Gerekirse ben Mermer'den kabin yapmaya'da hazırım fakat bir yazınızda şuan piyasada olan hop ların coğunun dandik olduğunu okumuştum ? 0 dan bir hop yaptırmak maliyetli mi olur uygun fiyat ise yaptırmak daha mı iyi olur ?

O cihazın tamiri mümkün olsaydı o vatandaş yaptırıp 300-400TL ye satardı. Satamasa da fiyat bu derdi :D
Hoş yenileri bile belki birkaç yüz TL civarındadır belki.

Sıfırdan hop yapmak maliyetli olsa da, tekniğine uygun yapılabilirse, tüm masraflara değer. NEDEN?
Şu an piyasada 2000-2500TL civarı satılan hoplar bile dandik çin malı. Bakma belli markaları var ama kalite yok.
Kıyaslama yapalım anla.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-kef-ref-205-2-hi-end-kule-tipi-hoparlor-599204545/detay
Bu hoplar ile benim yapım hopları bir ara kapıştırmıştık. Duyarlılık haricinde benim hoplarım bunları köteklemişti.
Sahibi olan arkadaş gudurup değişelim demişti :D
Tabiiki akla hayale gelmeyecek uçuk fiyatla satılanlar da var.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-dynaudio-evidence-master-front-hoparlor-599191215/detay
Fiyatına göre eder mi etmez mi bilemeyeceğim ama bildiğim bir marka var ki fiyatının hakkını verebilir.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fostex-g2000a-kule-tipi-hoparlor-599212301/detay
FOSTEX dünya çapında iyi bir markadır. Ben yıllarca küçük modelini kullanmıştım.
Bütçemiz bu tür hoparlörlere yetmeyeceğine göre iki seçeneğimiz var.
Piyasadan iyi kalite hoparlör temin edip iyi kalite olanlarla yarışabilmek. (Benim prensibim)
Şu an piyasada iyi kalite hoparlör bulunması oldukça zor. Ancak ikinci el temin edilebilir. Ya da kabini hasarlı hoplardan bulunabilirse.
Kazara piyasada parti malı denilen ürünlerden görülürse hemen kapılabilir.
Ya da kalitesi bilinen ama ikinci ele düşmüş.
İşte benim hoplardan :D
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-1-cift-set-hoparloru-597610699/detay
Bu hoplarda herhangi bir hasar yoksa satın alınıp, 3 yollu kabin yapılabilir.
Haliyle iki adet mid ve tweeter de gereklidir.
Kabin harici masrafların ortalama 250TL olduğunu varsaysak. Mermer kabini de kendi yeteneğimiz doğrultusunda yapabilsek.
Bir de uygun kalite hoparlör filtresi temin edersek.
Piyasada anam anam denilen hoplarla yarış yapabilecek bir çift kabin elde edebiliriz.
Ya da uğraşamam dersen kalitesi bilindik bir çift kolon alıp işine bakacaan.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-grundig-box-860-a-dev-kolonlar-598022726/detay
Bana YAP desen bu fiyata bu kalitede yapamam :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 25 Ağustos 2018, 20:43:25Hocam sen ne yaptın ya :D Bende bunu yapacak yetenek yok. Ciddiyim. Zaten yetenek olsa da bütçe yok :D

O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

H_SerhatY

25 Ağustos 2018, 23:08:22 #38 Son düzenlenme: 25 Ağustos 2018, 23:38:56 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 22:37:04O devre senin çizdiğinle benzerdir. Zaten LM317 ve LM337 li regüle yapmak zorundasın ton kontrol için. Bu devrede hepisi bir arada.
Öyle çok malzemede yok.
Bağla 2X24V u hem 2X36V anfi için hem de 2X15V ton kontrol için voltaj al keyfine bak.
Sen bu devreye galabalık dersen anfilere bile hiç girme bence .

Yok hocam sen anlamadın. Daha sade bir çizim olabilirdi demek istedim ben :)
Ekleme: Hocam malzeme listesini verebilir misin? Ona göre bir şeyler yapalım.

Mr_YAMYAM

H_SerhatY

25 Ağustos 2018, 23:42:11 #40 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:18:14 H_SerhatY

Abi ben üzerinde biraz oynadım kusura bakma :)

Mr_YAMYAM

25 Ağustos 2018, 23:57:43 #41 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:06:11 Mr_YAMYAM
Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse
Bak o devrenin yapılmış hali.
[attach type=image]9326[/attach]

memleket

26 Ağustos 2018, 00:13:13 #42 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:14:35 memleket
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 23:57:43Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse

@Mr_YAMYAM‍ , çizdiğin şemada giriş tarafında hem köprü diyot kullanmışsın hemde normal diyot. Bunların ikiside aynı anda kullanılabilinir mi yoksa, bunların herhangi birimi kullanılacak... ikisinide aynı anda kullansak ne olur?

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 00:16:05 #43 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:16:44 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 25 Ağustos 2018, 23:57:43Hani resim nerde
Düzeltiriz gerekirse

Hocam bu şemada bir sıkıntı var sanki. Hem köprü diyot hem de normal diyot var. Hangisini kullanacağım?
Ekleme: @memleket hocamız söylemiş zaten :D

Mr_YAMYAM

Cahal civelek arkadaşlar :D
Eğer iyi kalite köprü bulabilirseniz onu kullanın. Yok daha kalite diyotlarla köprü yapayım derseniz ayrı ayrı diyotlar kullanın.
Hem köprü hem de diyot kullanımı doğru olur mu bilemiyorum :D
İşte sizlere işin HİN'liğini anlatıyorum.
Bakalım anlayabilecekmisiniz ? :D

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 00:20:45 #45 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:22:56 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:19:33Cahal civelek arkadaşlar :D
Eğer iyi kalite köprü bulabilirseniz onu kullanın. Yok daha kalite diyotlarla köprü yapayım derseniz ayrı ayrı diyotlar kullanın.

Yani... Hiçbir şey anlamadım desem :D
Ekleme: Ama çok kaliteli olmuş. Orası açık net belli.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:19:33Cahal civelek arkadaşlar :D

Sanırım hızlı diyotlarda gerilim düşümü daha az...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 00:23:37Sanırım hızlı diyotlarda gerilim düşümü daha az...

İyi bir güç kaynağının belli kuralları vardır adamım.
Hızlı diyotlar daha düşük gerilimlerde iletime geçerler. Avantajdır.
Ana kondansatörlerin LOW-ESR olması her zaman gereklidir. Eğer LOW - ESR kondansatör bulunamazsa, iki adet parelel bağlanabilir.
En can alıcı malzeme ise beyaz dört köşe olanlardır.
MO (Metal Oxide) yapısındaki bu kondansatörler zor bulunmakta olup sadece besleme devrelerinde veya dekuplaj amaçlı kullanılmaktadır.
Bu kondansatörlerden bulunamazsa bir adet 4.7uF HANTAL.. Pardon TANTAL ve parelel olarak 100nF kullanılabilir.
Devrenin gürültü karakteristiği osiloskop ile bile zor görülebilmektedir.

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 00:32:49 #48 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:36:01 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:28:49İyi bir güç kaynağının belli kuralları vardır adamım.
Hızlı diyotlar daha düşük gerilimlerde iletime geçerler. Avantajdır.
Ana kondansatörlerin LOW-ESR olması her zaman gereklidir. Eğer LOW - ESR kondansatör bulunamazsa, iki adet parelel bağlanabilir.
En can alıcı malzeme ise beyaz dört köşe olanlardır.
MO (Metal Oxide) yapısındaki bu kondansatörler zor bulunmakta olup sadece besleme devrelerinde veya dekuplaj amaçlı kullanılmaktadır.
Bu kondansatörlerden bulunamazsa bir adet 4.7uF HANTAL.. Pardon TANTAL ve parelel olarak 100nF kullanılabilir.
Devrenin gürültü karakteristiği osiloskop ile bile zor görülebilmektedir.

Hocam şimdi bu malzemeleri nereden alacağım? Tabii ki yurtiçinden.
Ekleme: Bakın burada ne varmış :D Yamyam hocamın tabiriyle Hantal kondansatör :D
https://www.direnc.net/47uf35v-tantal

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:32:49Hocam şimdi bu malzemeleri nereden alacağım? Tabii ki yurtiçinden.

Her yerde bulabilirsin. Ancak sahte olanlarına karışmam.
Devredeki tek özel malzeme 4 köşe beyaz kondansatörlerdir. Bunlardan zaten bulamazsın. Yerine 4.7uF tantal kullanırsın olur.
Diğer malzemeler bilindik direnç ve entegreler.

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 00:38:01 #50 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 00:43:09 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:36:35Her yerde bulabilirsin. Ancak sahte olanlarına karışmam.
Devredeki tek özel malzeme 4 köşe beyaz kondansatörlerdir. Bunlardan zaten bulamazsın. Yerine 4.7uF tantal kullanırsın olur.
Diğer malzemeler bilindik direnç ve entegreler.

Hocam UF5408 olur mu? @Mr_YAMYAM

H_SerhatY

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:47:423A 1kV Hızlı diyot. Yetmez mi :)

GED ULA :D  Beni mi gandırıyon.
1N 5408 in hızlısı o diyot :D

NOT:
Arkadaşlar ben devremde spesifik malzemeler kullanmış olsam da sizler mecbur değilsiniz.
Her türlü diyot her türlü kondansatör ile yapabilirsiniz. Benim kadar hassas yapmayabilirsiniz.
Zaten sizin devrenizde bu denli hassasiyete gerek te olmaz.
@memleket  kendi amplisini yaparken de malzemelerin özellikleri konusunda sorun yaşamadı.
Gayet gürültüsüz cısıl çısıl çalışan amplisini yapmıştı.
Hazır burdayken bir iki foto koysa da baksak ecik :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 00:53:52GED ULA :D  Beni mi gandırıyon.
1N 5408 in hızlısı o diyot :D

NOT:
Arkadaşlar ben devremde spesifik malzemeler kullanmış olsam da sizler mecbur değilsiniz.
Her türlü diyot her türlü kondansatör ile yapabilirsiniz. Benim kadar hassas yapmayabilirsiniz.
Zaten sizin devrenizde bu denli hassasiyete gerek te olmaz.
@memleket  kendi amplisini yaparken de malzemelerin özellikleri konusunda sorun yaşamadı.
Gayet gürültüsüz cısıl çısıl çalışan amplisini yapmıştı.
Hazır burdayken bir iki foto koysa da baksak ecik :D

Baktım anlayacak mısın diye hocam. Ama gözünden kaçmıyor ha :D
NOT:
Biz de senin sunduğun önerileri uygular, senin yaptığın kadar hassas olmasa da güzel bir şey yaparız.
Zaten ben de kendime yeni bir PCB tasarlıyordum. Bu sefer de olmamış deme ama :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 00:56:53Baktım anlayacak mısın diye hocam. Ama gözünden kaçmıyor ha :D
NOT:
Biz de senin sunduğun önerileri uygular, senin yaptığın kadar hassas olmasa da güzel bir şey yaparız.
Zaten ben de kendime yeni bir PCB tasarlıyordum. Bu sefer de olmamış deme ama :D

Olmamışsa olmamış der güzelce döverim :D
@memleket  i bile zamanında çok köteklemiştim okumuşsundur.
Adam.. Pardon BEY, dayağı yiyince akıllanıp dediğim şekilde yaptı. Ama nooldu.
Kendi yapmış olduğu amplisini zevkle lanse etti.
Üstelik daha sonraları bir de VİRTUAL SURROUND ilavesi yaptık, memleket gudurdu :D
Hi-Fi sistem ile sinama keyfini yaşamıştı gardaşım benim :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:04:29Olmamışsa olmamış der güzelce döverim :D
@memleket  i bile zamanında çok köteklemiştim okumuşsundur.
Adam.. Pardon BEY, dayağı yiyince akıllanıp dediğim şekilde yaptı. Ama nooldu.
Kendi yapmış olduğu amplisini zevkle lanse etti.
Üstelik daha sonraları bir de VİRTUAL SURROUND ilavesi yaptık, memleket gudurdu :D
Hi-Fi sistem ile sinama keyfini yaşamıştı gardaşım benim :D

Hocam bizim burada 2.2uF polyester yoktur, ne yapayım? 1uF yeter mi?

memleket

LM1875 Bir kaç  resim :) İç tarafını daha sonra çeker atarım..

memleket

Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)
Suntadan yaptım. Daha sonra üstünü yapışkan mobilya görünümlü kağıt ile kapladım. (Tv sehpasıyla uyumlu olsun istedim)

H_SerhatY

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 01:18:51Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)
Suntadan yaptım. Daha sonra üstünü yapışkan mobilya görünümlü kağıt ile kapladım. (Tv sehpasıyla uyumlu olsun istedim)
Hocam çok hoş olmuş. Ben de bir şeyler yapacağım ama ne zaman belli değil.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 01:11:00Hocam bizim burada 2.2uF polyester yoktur, ne yapayım? 1uF yeter mi?

Yeter de artar bile sorun olmaz.

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 01:18:51Kabinler 16 Cm Pioneer ( 20 yıllık)

Adamım önemli olan kabinlerin iç izolasyonu.
Nasıl yaptın ne kullandın anlat bakiim.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:46:29Yeter de artar bile sorun olmaz.
Hocam çok sağol. Şimdi ben yine PCB'yi çizemedim. Bana bir iyilik yapabilir misin? Besleme kartının PCB'sini çizmek gibi. Çizersen, çok teşekkürler. Çizmezsen de çok teşekkürler :) O kadar yardım ettin küçümsenecek şeyler değil bunlar.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 02:04:10Hocam çok sağol. Şimdi ben yine PCB'yi çizemedim. Bana bir iyilik yapabilir misin? Besleme kartının PCB'sini çizmek gibi. Çizersen, çok teşekkürler. Çizmezsen de çok teşekkürler :) O kadar yardım ettin küçümsenecek şeyler değil bunlar.

Yukarlarda zaten çizip vermiştim.
Sen o tasarıyı baskı devreciye verirsen sana plaketi verecektir. Sen de malzemeleri aynen benim yaptığım gibi karta yerleştirip lehimleyeceksin iş bitti.
LM317T ve LM337T entegrelerinin datasheetlerini incelersen tüm malzemeleri anlayabilirsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 02:53:42Yukarlarda zaten çizip vermiştim.
Sen o tasarıyı baskı devreciye verirsen sana plaketi verecektir. Sen de malzemeleri aynen benim yaptığım gibi karta yerleştirip lehimleyeceksin iş bitti.
LM317T ve LM337T entegrelerinin datasheetlerini incelersen tüm malzemeleri anlayabilirsin.

Hocam o zaman ben çıktısını alıp plakete yapıştırıp üzerinden ütü ile geçip aside atıp deldikten ve parçaları lehimledikten sonra gelirim :D

memleket

26 Ağustos 2018, 09:19:37 #64 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 09:20:20 memleket
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 01:46:29Yeter de artar bile sorun olmaz.

Adamım önemli olan kabinlerin iç izolasyonu.
Nasıl yaptın ne kullandın anlat bakiim.

@Mr_YAMYAM‍ kabin içinin resimlerini çekmemiştim ama aşağıdaki resimdeki gibi bir uygulama yapmıştım.

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 14:40:44 #65 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 15:11:49 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 02:53:42Yukarlarda zaten çizip vermiştim.

Hocam şu kullandığın dirençlerin değeri ne kadar? Bir de hangi regülatör hangi tarafta? Onu öğrensem kendi bulabileceğim malzemelere göre bir devre çizeceğim de.
Ekleme: Zaten resimde varmış :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Ağustos 2018, 09:19:37@Mr_YAMYAM‍ kabin içinin resimlerini çekmemiştim ama aşağıdaki resimdeki gibi bir uygulama yapmıştım.

Uygulama doğru. Malzeme de doğru ise mesele yok.
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 14:40:44Hocam şu kullandığın dirençlerin değeri ne kadar? Bir de hangi regülatör hangi tarafta? Onu öğrensem kendi bulabileceğim malzemelere göre bir devre çizeceğim de.

Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38Uygulama doğru. Malzeme de doğru ise mesele yok.
 Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm
240 ohm bulamayabilirsin. onun yerine 220 ohm kullansanda olur..

Furkan KELEŞOĞLU

@Mr_YAMYAM  hocam facebook'ta gezerken birisi bekonun müzik setini sattığını gördüm 300 tl demiş ben aradım 250 ye bırakırım dedi. ama Araştırmalarımda Beko'nun okadar iyi bir marka olmadığı karar verdim. fakat bunun kabinlerinde ki Hop lar iş görür mü ? öyle ki kabindeki hopları tek tek almaya kalksam 2-3 katına katlar fiyatı siz ne diyorsunuz ?
Mekatronik Teknikeri.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ağustos 2018, 15:22:04@Mr_YAMYAM  hocam facebook'ta gezerken birisi bekonun müzik setini sattığını gördüm 300 tl demiş ben aradım 250 ye bırakırım dedi. ama Araştırmalarımda Beko'nun okadar iyi bir marka olmadığı karar verdim. fakat bunun kabinlerinde ki Hop lar iş görür mü ? öyle ki kabindeki hopları tek tek almaya kalksam 2-3 katına katlar fiyatı siz ne diyorsunuz ?

Lociteklerin bile bir dünya parya satıldığı günümüzde o müzik seti bence kral bile sayılabilir.
Resimde pikap ta görülüyor. Sağlamsa bana gönder 150 kaat vereyim. Hoplar da sana beleşe gelir.

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 15:49:07 #70 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 15:49:42 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38Lem o kadar resim üzerinde yazdık. LM317 LM337diye. Bu kadar basit bir devreye soru bile soruyorsan iş kötü. LM317 ve 337 nin datasheetlerine bakarsan dirençleri zaten görürsün. 240 ohm
Hocam ben görmüyorum ki direncin üzerindeki renkleri :D
Ekleme: Dirençlerin değeri yazıyor muydu datasheet'te? Ben göremedim :D

Furkan KELEŞOĞLU

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:31:35Lociteklerin bile bir dünya parya satıldığı günümüzde o müzik seti bence kral bile sayılabilir.
Resimde pikap ta görülüyor. Sağlamsa bana gönder 150 kaat vereyim. Hoplar da sana beleşe gelir.

Herife Müzik Setini otogara getirebilirmisin ben bursayı bilmiyorum izmitten geleyim otogara ordan ücretini edeyip alıp gideyim getiremem falan diyor şimdi arabam yok birşeyim yok hadi gittim herifin evine aldım diyelim onları ne ile taşıycam otogara yakın bir yer de değil galiba halk otobüsünde uğraşılmaz onlar ile taksi desen dünya para , sayfa da bursa lı arkadaş varsa bir baksın adam bana herşeyi calışıyor dedi galiba şey kaset calarların mekanizmasında ki lastiklerin kopuk olması gerekiyor öyle birşey dedi diye hatırlıyorum ama o lastikler pek te önemli değil yerine bir sürü şey yapılabiliyormuş.   Kargo ile alsam dünya para tutar gecen kücücük kutuyu 25 tl yollamışlar.
Mekatronik Teknikeri.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 15:11:38.
Hocam şimdi senin verdiğin devre benim elimdeki plakete çok büyük geliyor. Daha büyük plaket bulamıyorum. Şimdi ben bunu plaketin boyutuna göre yeniden çizeyim dedim ama beceremedim. Elektronikçide LOW-ESR kondansatör yok. İki tane paralel bağlanacak. Onu hallettim. 2.2uF polyester yerine 1uF polyester kullanabilirsin demişsin. Onu da hallettim. Fakat şu regülatör devresini bir türlü beceremedim. Ne yapacağım bilmiyorum :(

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Furkan41 - 26 Ağustos 2018, 15:55:38Herife Müzik Setini otogara getirebilirmisin ben bursayı bilmiyorum izmitten geleyim otogara ordan ücretini edeyip alıp gideyim getiremem falan diyor şimdi arabam yok birşeyim yok hadi gittim herifin evine aldım diyelim onları ne ile taşıycam otogara yakın bir yer de değil galiba halk otobüsünde uğraşılmaz onlar ile taksi desen dünya para , sayfa da bursa lı arkadaş varsa bir baksın adam bana herşeyi calışıyor dedi galiba şey kaset calarların mekanizmasında ki lastiklerin kopuk olması gerekiyor öyle birşey dedi diye hatırlıyorum ama o lastikler pek te önemli değil yerine bir sürü şey yapılabiliyormuş.  Kargo ile alsam dünya para tutar gecen kücücük kutuyu 25 tl yollamışlar.

Tanıdık bir arkadaşın arabasına MAZOT koyacaksın.
Gidip yüklenip geleceksin.

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 16:22:32Hocam şimdi senin verdiğin devre benim elimdeki plakete çok büyük geliyor. Daha büyük plaket bulamıyorum. Şimdi ben bunu plaketin boyutuna göre yeniden çizeyim dedim ama beceremedim. Elektronikçide LOW-ESR kondansatör yok. İki tane paralel bağlanacak. Onu hallettim. 2.2uF polyester yerine 1uF polyester kullanabilirsin demişsin. Onu da hallettim. Fakat şu regülatör devresini bir türlü beceremedim. Ne yapacağım bilmiyorum :(

O devre daha küçük plakete yapılmaz. En büyük parçalar ana kondansatörlerdir. Senin bulacağın 4700uF 63V lar bile aynı büyüklükte olacaktır.
Diğer bölümler zaten LM317 ve LM337 devresidir. Bu devreyi ton kontrol için zaten yapmak zorundasın. Dolayıs ile LM317 ve 337 devresini yalayıp yutmalısın ki ne yapacağını bilebilmelisin.
Eğer elindeki plaketleri kulanmak istiyorsan, ana kondansatör devresi ile LM devrelerini ayırabilirsin. Böyece iki farklı küçük plakete devreyi yapabilirsin.

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 17:43:47 #74 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 17:47:05 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 16:28:56O devre daha küçük plakete yapılmaz. En büyük parçalar ana kondansatörlerdir. Senin bulacağın 4700uF 63V lar bile aynı büyüklükte olacaktır.
Diğer bölümler zaten LM317 ve LM337 devresidir. Bu devreyi ton kontrol için zaten yapmak zorundasın. Dolayıs ile LM317 ve 337 devresini yalayıp yutmalısın ki ne yapacağını bilebilmelisin.
Eğer elindeki plaketleri kulanmak istiyorsan, ana kondansatör devresi ile LM devrelerini ayırabilirsin. Böyece iki farklı küçük plakete devreyi yapabilirsin.
Yani tam olarak kırmızı çizgiden mi ayrılacak?
Ekleme: Hocam bir de 4700uF 50V olmaz mı :) Elimde bir tane var diğerlerini de alırım maksat boş boş durmasın :)

Mr_YAMYAM

BÖYLE YAPILACAK.
[attach type=image]9340[/attach]

H_SerhatY

26 Ağustos 2018, 19:59:59 #76 Son düzenlenme: 26 Ağustos 2018, 22:38:13 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ağustos 2018, 18:13:58BÖYLE YAPILACAK.
[attach type=image]9340[/attach]
Pardon hocam. Özür dilerim.
Ekleme: Hocam birkaç sorum var.
1- TDA7379 yapmayı düşünüyorum. STK465 çok pahalı burada. Ve orijinal değil. Şimdi ben bunu alacağım yeri de buldum. Devre 24V ile çok rahat çalışabiliyor. Sınır voltajı 28V. Simetrik değil. Trafoyu da buldum. Şimdi ne yapalım? TDA7379 olur dersen 3-4 haftada biter. Ama STK465'e devam diyorsan proje süresi 6-7 hafta olur. Çünkü para yetişmez. Öğrencinin halinden anlayıver hocam :)
2- Burada metal oksit kondansatör yok. O kesin zaten :) O yüzden 4.7uF tantal ve 100nF polyester kullanacağım paralel olarak. Fakat bu tantal kondansatörlerin hangi kutbu hangi tarafa gelecek?
3- Siz devrede trimpot'un iki ucunu birbirine bağlamışsınız. Öyle olması mı gerekiyor?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 26 Ağustos 2018, 19:59:59Pardon hocam. Özür dilerim.
Ekleme: Hocam birkaç sorum var.
1- TDA7379 yapmayı düşünüyorum. STK465 çok pahalı burada. Ve orijinal değil. Şimdi ben bunu alacağım yeri de buldum. Devre 24V ile çok rahat çalışabiliyor. Sınır voltajı 28V. Simetrik değil. Trafoyu da buldum. Şimdi ne yapalım? TDA7379 olur dersen 3-4 haftada biter. Ama STK465'e devam diyorsan proje süresi 6-7 hafta olur. Çünkü para yetişmez. Öğrencinin halinden anlayıver hocam :)
2- Burada metal oksit kondansatör yok. O kesin zaten :) O yüzden 4.7uF tantal ve 100nF polyester kullanacağım paralel olarak. Fakat bu tantal kondansatörlerin hangi kutbu hangi tarafa gelecek?
3- Siz devrede trimpot'un iki ucunu birbirine bağlamışsınız. Öyle olması mı gerekiyor?

Ampli yapabilecek bir kişi hangi kondansatörün nasıl bağlanacağını bilmelidir.
Üstelik te yapacağı ampli TA TDA veya benzer entegreler ile ise.
Günümüz modern entegreler birkaç eleman ile yapılıyor olsa da en basit baskı devre hatası ile çalışmayıp, çalışsa bile kısa sürede yanabilmektetedirler.
Üstelik piyasadaki tüm entegrelerin çin işi kötü üretim oldukları düşünülürse.
Eğer bir güç devresini bile tasarlamakta güçlük çekiyorsan, diğer forumdaki yorumları haklı görmelisin :D
Kısacası ister tek beslemeli olsun isterse çift beslemeli olsun, bir güç kaynağı devresi bir amplinin vazgeçilmez unsurudur.
Eğer pil ile çalıştırmak istiyorsan o başka tabii
Ne yazık ki ampli konusundaki önerilerimi artık geri çekmek zorundayım.
Yapmak istediğin ampliyi tahayyül ederek kendin bir plan yapmak zorundasın.
Bu plan dahilinde ton kontrol olacaksa, pre ampli olacaksa veya istenilen özellikleri belirleyip, bu yönde malzeme teminine gidebilirsin.
Al sana bir ampli procesi daha.
Gayet basit bir tasarım olup, 2X6W gibi yüksek bir gücü bulunmaktadır. Hem tek kaynak 12V ile çalışmakta olup, son derece de az malzeme gerekmektedir.

H_SerhatY

27 Ağustos 2018, 00:46:13 #78 Son düzenlenme: 27 Ağustos 2018, 00:50:23 H_SerhatY
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Ağustos 2018, 00:22:40Ampli yapabilecek bir kişi hangi kondansatörün nasıl bağlanacağını bilmelidir.
Üstelik te yapacağı ampli TA TDA veya benzer entegreler ile ise.
Günümüz modern entegreler birkaç eleman ile yapılıyor olsa da en basit baskı devre hatası ile çalışmayıp, çalışsa bile kısa sürede yanabilmektetedirler.
Üstelik piyasadaki tüm entegrelerin çin işi kötü üretim oldukları düşünülürse.
Eğer bir güç devresini bile tasarlamakta güçlük çekiyorsan, diğer forumdaki yorumları haklı görmelisin :D
Kısacası ister tek beslemeli olsun isterse çift beslemeli olsun, bir güç kaynağı devresi bir amplinin vazgeçilmez unsurudur.
Eğer pil ile çalıştırmak istiyorsan o başka tabii
Ne yazık ki ampli konusundaki önerilerimi artık geri çekmek zorundayım.
Yapmak istediğin ampliyi tahayyül ederek kendin bir plan yapmak zorundasın.
Bu plan dahilinde ton kontrol olacaksa, pre ampli olacaksa veya istenilen özellikleri belirleyip, bu yönde malzeme teminine gidebilirsin.
Al sana bir ampli procesi daha.
Gayet basit bir tasarım olup, 2X6W gibi yüksek bir gücü bulunmaktadır. Hem tek kaynak 12V ile çalışmakta olup, son derece de az malzeme gerekmektedir.

Haa. Öyle oldu yani. Peki. Cidden ben bu kondansatörün sizin verdiğiniz pcb çizimi üzerinde nereye geldiğini görsem bir şey demeyeceğim. Hatta "Ben hatalıyım. Kusura bakmayın." bile derim. Ama siz bilgiyi eksik verdikten sonra ben bilsem ne olur, bilmesem ne olur. Neyse. Çok kurcalamayalım buraları. Ben birkaç aydır kendi kendime elimdeki transistör gibi basit malzemelerle birkaç amplifikatör... Aa pardon "ses çıkış katı" yaptım ve parçaların hiçbiri yanmadı. Bunu düşündüğümde diyorum ki "Ulan ben ne safmışım..." Çünkü cidden verdiğiniz resimlerde ve çizimde o kondansatörün ne şekil bağlandığına dair bir bilgi yok. Fakat siz, buna rağmen yeni başlamış birini yapmak istediği işten vazgeçirebiliyorsunuz. Ne olur yani SMPS 24V kullanıp basit bir devre yapıp oturup iki dakika müzik dinlesem?
Ekleme: Bu da istediğiniz devreydi sanırım. Artık gerek kalmasa da paylaşayım dedim. Belki yararlanan olur.

Yusuf usta

27 Ağustos 2018, 11:47:47 #79 Son düzenlenme: 27 Ağustos 2018, 11:49:19 Yusuf usta
Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Ağustos 2018, 00:46:13Haa. Öyle oldu yani. Peki. Cidden ben bu kondansatörün sizin verdiğiniz pcb çizimi üzerinde nereye geldiğini görsem bir şey demeyeceğim. Hatta "Ben hatalıyım. Kusura bakmayın." bile derim. Ama siz bilgiyi eksik verdikten sonra ben bilsem ne olur, bilmesem ne olur. Neyse. Çok kurcalamayalım buraları. Ben birkaç aydır kendi kendime elimdeki transistör gibi basit malzemelerle birkaç amplifikatör... Aa pardon "ses çıkış katı" yaptım ve parçaların hiçbiri yanmadı. Bunu düşündüğümde diyorum ki "Ulan ben ne safmışım..." Çünkü cidden verdiğiniz resimlerde ve çizimde o kondansatörün ne şekil bağlandığına dair bir bilgi yok. Fakat siz, buna rağmen yeni başlamış birini yapmak istediği işten vazgeçirebiliyorsunuz. Ne olur yani SMPS 24V kullanıp basit bir devre yapıp oturup iki dakika müzik dinlesem?
Ekleme: Bu da istediğiniz devreydi sanırım. Artık gerek kalmasa da paylaşayım dedim. Belki yararlanan olur.

Değerli kardeşim, yeni başlayan birinde sabır olmalı bir de saygı.
sabırsızlığınızı hoş görebilir belki karşınızdaki ama saygı farklı bir şey. Daha saygılı olman gerekir. Kutupsuz bir kondansatörün hangi ucu nereye gelecek diye sorulmaz. Kutup olsa bile diyotları takip edip hangi uç nereye gelecek bilmen gerekir. Bilmesen olur mu? Olur elbette. Ama öğrendikten sonra bu tür bir işe kalkışman gerekir. Sabırla ve sırayla...

Adamcağızı takip ediyorum günlerdir seni muhatap alıyor, zaman ayırıyor, bildiğin "paylaşım" yapıyor. Gurur yok, kibir yok, senin bir "işi" halletmen ve bir şeyler öğrenmene "özel" olarak çalışıyor...

sonuç: "haa, öyle oldu yani"...

sen bence biraz şapkanı önüne koy düşün.
(Ayrıca paylaştığın resim kimsenin işine yaramaz. LYT dosyası olarak paylaşsaydın belki olurdu.)

selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 11:47:47Değerli kardeşim, yeni başlayan birinde sabır olmalı bir de saygı.
sabırsızlığınızı hoş görebilir belki karşınızdaki ama saygı farklı bir şey. Daha saygılı olman gerekir. Kutupsuz bir kondansatörün hangi ucu nereye gelecek diye sorulmaz. Kutup olsa bile diyotları takip edip hangi uç nereye gelecek bilmen gerekir. Bilmesen olur mu? Olur elbette. Ama öğrendikten sonra bu tür bir işe kalkışman gerekir. Sabırla ve sırayla...

Adamcağızı takip ediyorum günlerdir seni muhatap alıyor, zaman ayırıyor, bildiğin "paylaşım" yapıyor. Gurur yok, kibir yok, senin bir "işi" halletmen ve bir şeyler öğrenmene "özel" olarak çalışıyor...

sonuç: "haa, öyle oldu yani"...

sen bence biraz şapkanı önüne koy düşün.
(Ayrıca paylaştığın resim kimsenin işine yaramaz. LYT dosyası olarak paylaşsaydın belki olurdu.)

selamlar.
Hocam, bu çok farklı bir şey. Bize okulda 2x2=4 diye öğretiyorlar, değil mi? En basit örnek. Şimdi siz bu bilgiyi eksik verirseniz, karşınızdaki kişilerin bunu bilme olasılığı nedir? Şimdi bir PCB çizimi veriyor hocamız. Bir de resim. İkisinde de buna dair bilgi yok. Benim ne yapmam gerekiyor? Onu da bir söyleseniz. Bir de kutupsuz kondansatör demişsiniz. Tantal kondansatörlerde + ve - kutbu vardır. Aynı elektrolitik kondansatörlerde olduğu gibi. Tamam, hocamız belki kendi devresinde özel kutupsuz kondansatör kullanmış olabilir, ama biz kullanamıyoruz. Bunu da düşünmeniz lazım. Böyle bir devreyi ilk defa görüyorum. Açık ve net. Şimdi siz, bir devreyi ilk defa gördüğünüzde ve "FARKLI" malzemelerle yapmaya çalıştığınızda, elbette sormak zorundasınız. Ben o kondansatörü bulsam, zaten hocama sormama gerek kalmazdı. Ama, "Ben artık yardım etmeyeceğim. Tek başınasın." demesi hoş bir şey değil. Anlatabiliyor muyum?

Malicarpar

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 27 Ağustos 2018, 12:28:31Hocam, bu çok farklı bir şey. Bize okulda 2x2=4 diye öğretiyorlar, değil mi? En basit örnek. Şimdi siz bu bilgiyi eksik verirseniz, karşınızdaki kişilerin bunu bilme olasılığı nedir? Şimdi bir PCB çizimi veriyor hocamız. Bir de resim. İkisinde de buna dair bilgi yok. Benim ne yapmam gerekiyor? Onu da bir söyleseniz. Bir de kutupsuz kondansatör demişsiniz. Tantal kondansatörlerde + ve - kutbu vardır. Aynı elektrolitik kondansatörlerde olduğu gibi. Tamam, hocamız belki kendi devresinde özel kutupsuz kondansatör kullanmış olabilir, ama biz kullanamıyoruz. Bunu da düşünmeniz lazım. Böyle bir devreyi ilk defa görüyorum. Açık ve net. Şimdi siz, bir devreyi ilk defa gördüğünüzde ve "FARKLI" malzemelerle yapmaya çalıştığınızda, elbette sormak zorundasınız. Ben o kondansatörü bulsam, zaten hocama sormama gerek kalmazdı. Ama, "Ben artık yardım etmeyeceğim. Tek başınasın." demesi hoş bir şey değil. Anlatabiliyor muyum?
Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Ağustos 2018, 12:48:21Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim
Hocalarım, hepinizden özür dilerim. Bir daha bu konularla başınızı ağrıtmayacağım. Hepinizden tekrar özür dilerim. Kusura bakmayın. Bir dahaki konuya bitmiş bir devreyle gelsem daha iyi olacak sanırım. Hepinize iyi günler.

Yusuf usta

27 Ağustos 2018, 21:54:44 #83 Son düzenlenme: 27 Ağustos 2018, 21:57:48 Yusuf usta
Alıntı yapılan: Malicarpar - 27 Ağustos 2018, 12:48:21Bence sus otur oturduğun yerde sesini cikarma benzamaninda yamyam ustadan bir yardim istedim yusuf ustayla ikisinin bir olup beni bi dovmedigi kaldi fakat gunlerdir takip ediyorum bu konuyu yamyam usta sifirdan sana ozel ders veriyor farkinda degilsin ve ustune üstlük birde yaptigin basit bir anfi devresi benim gibi 5 kanal 1100w rms lik 3 degisik voltajla calisan 2×50 2×75 2×12 voltaj ile calisb bir devre de degil ben sadece uc aydir smps devresini yapmaya calisiyorum ve hala bitiremedim cunku voltaj da cokme oluyor bunun sebebini de bulamıyorum projemde 2 farkli ton kontrol devresi 3 ayri anfi 2×100w 2×200w &500w gücünde bulunuyor sen okul okumus birisin anladigim kadariyla elektronik bolumu ve daha 10w 20w gibi basit bir anfiyi bile tasarliyamiyorsun ben ilk okul mezunuyum gazalti kaynak ustasiyim aksamlari bir iki saat vakit harcayarak suan toplam 22 transistorlu anfi yaptim 4 tane sifirdan kendim trafo sardım diger ufak tefek devreleri saymiyorun bile ben bunca yol kat etmiş artik belirli duzeye gelmksken senin okudugun okul sayesinde suan benden kat ve kat ileri seviyede olman gerekir ben @Mr_YAMYAM ustaya artik yazmiyorum birsey de sormuyorum yedigim zilleden sonra fakat adam kac gundur resmen sana ozel ders verircesine yaziyor ciziyor anlatiyor bu yuzden de artik sus adamin hakkini yeme kustahligin lüzumu yok arkadasim

değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Öğrenmek isteyene bilgi sunmak bir erdem, bir hizmet, bir görevdir bilenler için.

Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

Temel bilgi edinmek yerine yaparken öğrenirim mantığına saygım var, fakat bu karşıdakini yorar. Her şeyi devletten beklememek lazımdır.

Sizin hatanız alakasız bir konu başlığına yazmaktı. Dahasını yazıp bu konuyu sabote etmek de yersiz. Forum az da olsa ciddiyeti, ustalar az da olsa saygıyı hak ediyor olmalı. yoksa başka türlü bu iş yürümez.

Okulda parasını alarak anlatan öğretmen kardeşimize nasıl ki "şimdi böyle oldu haa, iyi peki" diye trip yapamıyorsak burada karşılıksız anlatan ustaya da bunu yapmamak lazımdır.

@Mr_YAMYAM hocama da hızını bu tür paylaşımların kesmemesi için sabır diliyorum. Çünkü görüyorum bu kaçıncı kişiye taaa kaçıncı izahatıydı... Usanmadan bıkmadan yazıyor, ilgileniyor, cevaplıyor.

selamlar

Mr_YAMYAM

27 Ağustos 2018, 22:38:19 #84 Son düzenlenme: 27 Ağustos 2018, 22:43:10 Mr_YAMYAM
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

@Mr_YAMYAM hocama da hızını bu tür paylaşımların kesmemesi için sabır diliyorum. Çünkü görüyorum bu kaçıncı kişiye taaa kaçıncı izahatıydı... Usanmadan bıkmadan yazıyor, ilgileniyor, cevaplıyor.

selamlar

Yetersiz bir arkadaşı dışlamak gibi bir düşüncem asla olmadı.
Tek bir amaç uğruna çaba gösterdim. Bir kişi bilmiyorsa bile öğrenmelidir. Öğrenebilmek ise ne buradan, ne de başka bir forumdan bilgi olmayan bilgileri okumak değildir.
Öğrenebilmenin tek bir koşulu vardır. Bilimsel anlatımları anlayıp BİZZAT TEST ETMEKTİR.
Test sonuçlarında olası hataları forum içeriğinde eklerle belirterek olası hataların giderilmesini tartışabilmektir.
Aksi takdirde birisinin iddia etmiş olduğu konuları kıstas olarak getirmek değildir

Arkadaşımız @H_SerhatY‍    Foruma geldiğinde kendisini tanıyıp tanımadığımı sormuştu. Elbette ki sadece nik ile tanıyabilmem pek olası değildi. Buna rağmen madem beni tanıyor, ben de gerekeni yapayım demiştim. Ancak kendisi bilgi seviyesinden bahsetmediği için konu bu kadar uzamış oldu. Eğer bu konudan bahsetmiş olsaydı, daha basit öneriler ile yavaş yavaş biryerlere gidebilirdik.

Bilgi alışverişi sadece ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilmek değildir hocam. Herhangi bir başkası da olsa elimden geldiğince yardımcı olmaktan çekinmediğimi bilirsiniz. Yeterki o kişi konuyu açarken bazı kurallara dikkat etsin.

@Malicarpar 
Sen foruma geldiğinde kendin bir ampli yapmış olduğunu sadece SMPS devresinin kaldığını belirtmiştin.
Eğer forumda aktif olsaydın benim SMPS devrelerden anlamadığımı, hatta nefret ettiğimi bilebilirdin. Senin ihtiyacın olan SMPS devresi konusunda ne yazık ki benim yapabileceğim herhangi bir şey yoktu.
Esasen SMPS devreleri ile ilgilenmesem de benim önereceğim bir SMPS devresinin maliyeti 1000TL yi aşacaktır. Çünkü ben basit SMPS ler ile ilgilenmedim. Sadece profesyonel cihazlarda kullanılan veya 1988 li yıllarda üretilmiş olan TV SMPS devreleri.
Bunlarla ilgili öneride bulunmam anlamsız olacağı için haliyle bir şey demedim.
Ancak sen kendini tanıtmadan başka bir forumdan beni tanıdığını veya bir kişinin tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, benden yardım beklemen zaten bu durumda anlamsız olmakta idi. Gerçekten o kişi veya sen beni tanıyor olsaydın SMPS lerden nefret ettiğimi bilirdiniz. Üstelik bu forum en nefret ettiğim DON haber forumu ise :D

Forumlardaki şu anlayışın değişmesi umuduyla şunları belirteyim.
Forumda yazılan bir öneriye kimselerin itibar etmesi beklenemez. Bir kişi itibar etmedi diye de o'nu suçlamak ne yazık ki Türkiyedeki forum anlayışlarından birisidir.
BİLİYORUM.. ÇÜNKÜ
En yakın arkadaşım kendisine defalarca yardımcı olduğum hatta birşeyleri yapabilmesi için önce kendim test ederek masrafları çektiğim, olumlu netice aldıktan sonra kendisine öneride bulunduğum.
Don haber sitesinden bad sektörlü bir HDD temin edip, yana döne yardım arayan bu kişi, HDD i bana göndermiş, tamiri için günlerce PC mi açık bırakmak zorunda kalmış, ama diski tam anlamıyla halledip kendisine gönderdiğimde bir teşekkürü bile çok görerek.
(Teşekkür beklemesem de) Şu sözlerim meclis dışıdır. (Ülen ben ihtiyaca binayen müracaat edilen tamircimiyim) :D
Kendisinin yazdığı yazılara neden yanıt vermediğimi çemkirerek ve aleni olarak beni suçlayarak ortadan kaybolmuştur.
Çok ta umurumda değil zaten :D
Ne zaman ki bu anlayış değişir, o zaman daha fazla bilgilenmek mümkün olabilir.

Malicarpar

28 Ağustos 2018, 12:40:40 #85 Son düzenlenme: 28 Ağustos 2018, 12:44:30 Malicarpar
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Öğrenmek isteyene bilgi sunmak bir erdem, bir hizmet, bir görevdir bilenler için.

Ama sanal ortam diye karşındakini ciddiye almaz, yüzyüze iken demeyeceklerini kontrol edemeden buradan yazarsan elbette insanlar alınır. Siz de takdir etmişsiniz ki @Mr_YAMYAM haksızlık etmiş değil arkadaşa. Şemadan artı ve eksiyi okuyamamak, diyot yönünden bile olsa anlayamamak ayıp değil ama bu tür basit bir iş için bile yetersizlik anlamı taşır.

Temel bilgi edinmek yerine yaparken öğrenirim mantığına saygım var, fakat bu karşıdakini yorar. Her şeyi devletten beklememek lazımdır.

Sizin hatanız alakasız bir konu başlığına yazmaktı. Dahasını yazıp bu konuyu sabote etmek de yersiz. Forum az da olsa ciddiyeti, ustalar az da olsa saygıyı hak ediyor olmalı. yoksa başka türlü bu iş yürümez.

Okulda parasını alarak anlatan öğretmen kardeşimize nasıl ki "şimdi böyle oldu haa, iyi peki" diye trip yapamıyorsak burada karşılıksız anlatan ustaya da bunu yapmamak lazımdır.

selamlar
Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 27 Ağustos 2018, 22:38:19Yetersiz bir arkadaşı dışlamak gibi bir düşüncem asla olmadı.
Tek bir amaç uğruna çaba gösterdim. Bir kişi bilmiyorsa bile öğrenmelidir. Öğrenebilmek ise ne buradan, ne de başka bir forumdan bilgi olmayan bilgileri okumak değildir.
Öğrenebilmenin tek bir koşulu vardır. Bilimsel anlatımları anlayıp BİZZAT TEST ETMEKTİR.
Test sonuçlarında olası hataları forum içeriğinde eklerle belirterek olası hataların giderilmesini tartışabilmektir.
Aksi takdirde birisinin iddia etmiş olduğu konuları kıstas olarak getirmek değildir

Arkadaşımız @H_SerhatY‍    Foruma geldiğinde kendisini tanıyıp tanımadığımı sormuştu. Elbette ki sadece nik ile tanıyabilmem pek olası değildi. Buna rağmen madem beni tanıyor, ben de gerekeni yapayım demiştim. Ancak kendisi bilgi seviyesinden bahsetmediği için konu bu kadar uzamış oldu. Eğer bu konudan bahsetmiş olsaydı, daha basit öneriler ile yavaş yavaş biryerlere gidebilirdik.

Bilgi alışverişi sadece ihtiyacı olan kişilere yardımcı olabilmek değildir hocam. Herhangi bir başkası da olsa elimden geldiğince yardımcı olmaktan çekinmediğimi bilirsiniz. Yeterki o kişi konuyu açarken bazı kurallara dikkat etsin.

@Malicarpar 
Sen foruma geldiğinde kendin bir ampli yapmış olduğunu sadece SMPS devresinin kaldığını belirtmiştin.
Eğer forumda aktif olsaydın benim SMPS devrelerden anlamadığımı, hatta nefret ettiğimi bilebilirdin. Senin ihtiyacın olan SMPS devresi konusunda ne yazık ki benim yapabileceğim herhangi bir şey yoktu.
Esasen SMPS devreleri ile ilgilenmesem de benim önereceğim bir SMPS devresinin maliyeti 1000TL yi aşacaktır. Çünkü ben basit SMPS ler ile ilgilenmedim. Sadece profesyonel cihazlarda kullanılan veya 1988 li yıllarda üretilmiş olan TV SMPS devreleri.
Bunlarla ilgili öneride bulunmam anlamsız olacağı için haliyle bir şey demedim.
Ancak sen kendini tanıtmadan başka bir forumdan beni tanıdığını veya bir kişinin tavsiyesi üzerine geldiğini belirterek, benden yardım beklemen zaten bu durumda anlamsız olmakta idi. Gerçekten o kişi veya sen beni tanıyor olsaydın SMPS lerden nefret ettiğimi bilirdiniz. Üstelik bu forum en nefret ettiğim DON haber forumu ise :D

Forumlardaki şu anlayışın değişmesi umuduyla şunları belirteyim.
Forumda yazılan bir öneriye kimselerin itibar etmesi beklenemez. Bir kişi itibar etmedi diye de o'nu suçlamak ne yazık ki Türkiyedeki forum anlayışlarından birisidir.
BİLİYORUM.. ÇÜNKÜ
En yakın arkadaşım kendisine defalarca yardımcı olduğum hatta birşeyleri yapabilmesi için önce kendim test ederek masrafları çektiğim, olumlu netice aldıktan sonra kendisine öneride bulunduğum.
Don haber sitesinden bad sektörlü bir HDD temin edip, yana döne yardım arayan bu kişi, HDD i bana göndermiş, tamiri için günlerce PC mi açık bırakmak zorunda kalmış, ama diski tam anlamıyla halledip kendisine gönderdiğimde bir teşekkürü bile çok görerek.
(Teşekkür beklemesem de) Şu sözlerim meclis dışıdır. (Ülen ben ihtiyaca binayen müracaat edilen tamircimiyim) :D
Kendisinin yazdığı yazılara neden yanıt vermediğimi çemkirerek ve aleni olarak beni suçlayarak ortadan kaybolmuştur.
Çok ta umurumda değil zaten :D
Ne zaman ki bu anlayış değişir, o zaman daha fazla bilgilenmek mümkün olabilir.

https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,8017.0.html

Su linke bakarsaniz orada kendimi bilgi seviyemi ne yapmaya çalıştığımi ve ne tur sorunlar yaşadığımi anlattigimi gorursunuz ben sizin branşınız olan seslendirme sistemi hakkinda yardim istemistim ozellikle 5 farkli devrenin birlesiminden kaynaklanan THD si icindi acmis oldugum konunun sonlarina dogru acik olarak yazdigim smps kismi ayri bir olaydi  neyse bunlarin artik bir onemi kalmadi 

Malicarpar

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Ağustos 2018, 21:54:44değerli kardeşim abartma bu kadar istersen. Birisi ile bir olup başkasını ezmek ne tarzımdır, ne insanlığımıza yakışır. Her şeyin yolu yordamı üslubu var. Size karşı yazdığımda da bu kardeşime yazdığımda da sadece "sitem" var. acizane "nasihat, dost tavsiyesi" var.

Evet alakasız bi konuya yorum yaptim haklisin bunun sebebide o an icin yamyam ustayi aktif gordugumden dolayi oldu actigim konuyla ilgilenmesini rica etmek icin di

Malicarpar

Neyse artık bunlarin bir onemi kalmadi ayni @Mr_YAMYAM  ustayi oneren kisi bu olaylar uzerine baska bir ustayi onerdi bende kendisine ozelden mesaj attim sagolsun bana hicbir ustanin vermeyecegi bilgileri puf noktakari verdi o gun bu gundur sohbet ederiz ve bana da ses sistemi dahil her konuda yardci oluyor artik burda konu acmiyorum acmam da sadece arada bir girip bakiyorum o kadar herkes herkese yardim etmek zorunda değil elbet bilgi sizin tecrube sizin o yuzden de önemli değil saygilar

Furkan KELEŞOĞLU

Şu foruma bir anda damlayıp bir kavramı olmadığı halde bu kadar yardım edilip buna rağmen anlamamazlığını kendine meyil etmeyip anlatanlara meyil edenlere kıl olmaya başladım. Hepten Ergen Kız Tripleri ile doldurdular konuları.

Mekatronik Teknikeri.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Furkan41 - 29 Ağustos 2018, 00:33:05Şu foruma bir anda damlayıp bir kavramı olmadığı halde bu kadar yardım edilip buna rağmen anlamamazlığını kendine meyil etmeyip anlatanlara meyil edenlere kıl olmaya başladım. Hepten Ergen Kız Tripleri ile doldurdular konuları.

aynen dostum. küstüm verin misketlerimi olayları :)
yazılacak şey çok da, boş ver. kimsenin zoruna gitmesin, üç günlük ömür sonuçta, değmez kalp kırmaya.

H_SerhatY

Özür dilemem bir işe yaramamış anlaşılan. En iyisi çekip gitmek. Ancak susturur.