image

Ana içeriğe git
Konu: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör. (949 Kez okunmuş)

TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Merhaba arkadaşlar, ben TDA2050, TIP41 ve TIP42 ile bir amplifikatör devresi yapmak istiyorum.
Bir de ton kontrol düşünüyorum ancak nasıl bir şey yapsam bilemedim.
Bilgisayarımda kullanacağım için ön amplifikatöre ihtiyaç duymayacağımı düşünüyorum.
Tüm görüşlere açıktır.

Ynt: TDA2050 + TIP41 + TIP42 üçlüsü ile amplifikatör.

Yanıt #1
TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
X
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

Yanıt #2
TDA2050 gibi entegrelerle uygun performans alabilmek zordur.
Hele hele bir de çıkış için akım kuvvetlendirici transistörleri ilavesi sanıldığı kadar kolay olmayacaktır.
Çift besleme kullanmak istemediğine göre devre tasarımın biraz daha kalabalıklaşacaktır. Ayrıca çıkış kondansatörü de gerekecektir ki kartı epeyce büyütecektir.
Kullanman gereken voltajın en azından 24V olması gerektiği de hesaba katılırsa, böyle bir ampli devresini yapabilmen için bazı teknikleri de bilmen mutlaka şarttır.
X
Yine de ben ön verileri sunup senden haber bekleyeyim.
Başta malzemeler ve kutu temin edilmiş olmalıdır. PCB yapımı için de gerekli şartlar sağlanmalıdır.
Bu güçte bir ampli için de en azından 100W 24V çıkışlı transformatör de gerekmektedir.

Hocam yarın TDA2050'yi alırım. Kart çok büyük olur demişsiniz. Transistörler olmadan yapmayı düşünmedim diyemem. Ayrıca çift beslemeye geçiş yapabileceğimi düşünüyorum. Kartı olabildiğince ufak tutmak istiyorum. Ton kontrol vs. işin içine girince kutu iyice büyüyecek. Daha da büyük olmasını istemem. Bir de hoparlörlere kabin yapılacak ki iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alacak. İyisi mi transistörleri yerine koyayım :)
Ekleme: Hocam sizce bu nasıl olur? Bunu yeni buldum yani açıkçası bunu ilk defa görüyorum. Eğer olur derseniz alacağım da nereden alayım? Türkiye'de alabileceğim bir yer var mı orijinal satan?

Yanıt #3
Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

Yanıt #4
Teknik bilgin yeterli değilse bu tür entegrelere girme.
Sonuç hem büyük harcamalar olur, hem de hüsran olabilir.
Benim tavsiyem öncelikle 5W civarı güçlerde ampli yapmaya çalış.
5W çok küçük değildir. Aksine bir evde yeterli ses seviyesini rahatlıkla verebilecek bir güçtür.
İlle de biraz güçlü olsun dersen şu konuyu iyicene oku.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5515.0.html
Haliyle bazı şeyleri de bilmen gerekmektedir.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7647.0.html
Bu iki konuyu iyicene oku. Sonra bütçe belirle. Uygun bütçe ile LM1875 li ampli yapabilirsin.
En pahalı parça 2X18V 120W civarı trafo olacaktır.

Hocam şimdi kafam iyice karıştı. LM1875 mi yapayım, TDA2050 mi yapayım, yoksa başka bir şey mi yapayım bilemedim.
Aslında benim aklımdan ilk başta basit şeyler geçiyordu. LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.
Ekleme: Hocam senin dediğin değerlerde bir entegre buldum. Olur mu?

Yanıt #5
Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
LM386, TDA2822M gibi.
TDA2822M yaptım. Kesmedi. Bir tane daha yapayım dedim. Malum cızırtılar vs. çok. Ayrıca hoparlör gereğinden güçlü olduğundan dolayı sesi çok açınca bozulma oluyor.
Senin sözünü dinleyelim. Usta sensin :) Şimdi bana bir entegre önerisi yaparsan ona göre gideyim.
Bir de ton kontrol yapacağım. Ona göre bir şeyler yapalım.

Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

Yanıt #6
Hangi çıkış katını yapacağın önemli değildir.
Hangi çıkış katını YAPABİLECEĞİN önemlidir.
Bir ampli tasarımı, entegreyi bulup ta malzemeleri bir araya getirmek değildir.
Yapım aşamasında bazı teknikleri bilmek ve teknik hesaplamaları yapabilmek gereklidir.
Aksi takdirde senin de dediğin gibi ...
 Cızırtılar, bilmem neler derken sonuç kötü olacaktır.
Hoparlörlerin gereğinden güçlü olması sesin çok açınca bozulmasına etken değildir. Ses çok açıldığında ampli bozulma eğrisine giriyorsa ses bozuk demektir. Hoparlörlerin bunda hiçbir kabahati yoktur.
Ben 1W lık TEA (ÇAY) entegresi ile ampli yapmıştım. Forumdan birçok arkadaş dinledi. Sesi çok açtığımda hiçbir şekilde bozulma yapmıyor. Üstelik hangi hoparlörü takarsam takayım bozulma olmuyordu.
Tek beslemeli amplilere ton kontrol ilavesi sıkıntılıdır. Çünkü ton kontrol devresinin çıkış karakteristiği, 12V gibi düşük gerilimlerde yeterli ton kontrol alanına olanak sağlamazlar. Ton kontrol devresinin gerilimini mümkün olduğunca yüksek tutmalısın ki ton kontrol bölgesi yeterli seviyede yapılabilsin. İdeal ton kontrol besleme gerilimi 2X12V veya tek 24V olmalıdır. Bu doğrultuda kullanılabilecek entegre bulabileceksen tasarımını ona göre belirleyebilirsin.
Bak şu konuda bir arkadaşımıza da benzer bir ampli yapmıştık.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,7996.0.html
Konuyu baştan sona okursan gerekli teknik detayları öğrenebilirsin.

Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Yanıt #7
Hocam şimdi ne yapmamı öneriyorsun? Basit bir şeyle başlamam gerekiyor, biliyorum fakat neyle başlamam gerekiyor, onu bilmiyorum.

Öncelikli temin edilmesi gerekenler KUTU ve transformatör.
Transformatör elde hazır versa değerlendirilme yoluna gidilebilir. Bu doğrultuda yani trafo voltajları doğrultusunda çıkış katı ve entegre seçimi yapılabilir.
Eğer transformatör özel olarak sardırılacaksa, bütçe dahilinde bir plan yapılmalı ve tasarım prosedürleri belirlenmelidir.
Trafonun sardırılması gerektiğini düşündüğümüzde en ideal ve ucuz seçenek LM1875 li ve forumda yapıp paylaşmış olduğum ton kontrol devresi ideal olacaktır.
@memleket  arkadaşımızın yaptığı gibi hazır ton kontrol devresi temin edilip kullanılabilir.
Şimdiye kadar elinde olan malzemelerden hiç bahsetmedin. Bu sebeple şu entegreyi kullanmalısın diyemem.

Yanıt #8
Kutu olarak metal kutu kullanamam. O kadar bütçem yok. Transformatörü özel sardırmayı düşündüm fakat nerede sardıracağımı bilmiyorum. LM1875 kolay bir entegreye benziyor. Ama hoparlörlere kabin yaptırmak çok zahmetli olacak gibi.

Yanıt #9
Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

Yanıt #10
Kutusuz bir cihaz düşünülemez.
Kutu olmaksızın bir ampli yapabilmek mantık dışıdır.
Devre salkım saçak çalışsa da ilerde mutlaka aksaklıklara yol açacaktır.
Bu konuda önerilerim.
Bulunduğun şehirde hurdacılar varsa eski bir ampli satın alıp bu amplinin kutusunu kullanabilirsin.
Hele hele trafosu sağlamsa ve belli voltajları varsa dadından yinmez.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-fisher-ca-m101-582404134/detay
Bu ampliyi alırsan neler yapabilirsin.
1 Kutuyu kendi amacın için dilediğin gibi kullanabilirsin.
2 Trafosunu ölçerek voltajlarına göre uygun bir devre tasarlayabilirsin.
3 Dilersen ampliyi tamir veya modifiye ederek kendi amacın için kullanabilirsin.
Amplinin trafosunu ve kutusunu kullanman halinde iç devrelerini kendin yapabildiğin takdirde kendi imzanı atıp, BU AMPLİYİ BEN YAPTIM diyebilirsin.
Bir diğer seçenek.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-bruns-2503-alman-pikap-girisli-anfi-596964738/detay
Fiyat biraz daha pahalı olsa da ciddi bir kutu ve trafo için zaten daha fazla bütçe gerekmektedir.
Genel bir disiplin ve belli krtierler dahilinde üretilmiş olan bu ampli için harcanacak her türlü masraf mutlaka değecektir.
Bir de işin diğer bir yüzü vardır.
Bu ampliyi satın alıp önce düşük güçte bir ampli tasarımı yapabilirsin. @Kazasker  in yapmış olduğu gibi.
Bilgi birikimin arttıkça ilerde bir üst seviyeye geçip daha güçlü ve kaliteli bir tasarımı bu kutuya yerleştirebilmen hiç te zor olmaz.
Ama bilgi birikimim var direk en ideal seviyede bir ampli yapmak istiyorum dersen de sorun yoktur. Ben önerilerimi sunabilirim.

Hocam bu ilk verdiğiniz linkteki ampliyi biraz araştırayım. Bakalım neler çıkacak.
Ekleme: Hocam bu nasıl? Power kartı bozukmuş. Trafolar sağlam mı bilmiyoruz. Sizce alınır mı? Bir bakın siz. Benim çok bilgim yok.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-lg-5-plus1-anfi-onarim-ister-596828667/detay/

Yanıt #11
Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

Yanıt #12
Senin linkteki cihaz alınmaz.
Sadece kutusu elinde kalır ki hiçbirşey yapamazsın.
Ama benim vermiş olduğum linklerdeki amplilerin hem kutusunu hem de trafolarını ve hatta potlarını bile kullanabilirsin.
Yapacağın ampli analog olacağı için eski tip amplilere yönelmelisin.

Hocam ben TDA2050'yi ve malzemeleri aldım. Pazatesi de kutuyu alacağım. Şimdi başka bir ihtiyacım var mı?
@Mr_YAMYAM

Yanıt #13
Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

Yanıt #14
Kutu gelince trafoyu ölçüp voltajlarımızı belirlememiz lazım.
TDA2050 için voltajlar uygun değilse bu entegreyi kullanamazsın.

İç sesim: "Keşke almasaydım..." :D
Şaka şaka :) Başka zaman kullanırız sıkıntı olmaz.
Ekleme: Hocam burada 0.47uF diyor. Fakat 470nF bulamadım. 680nF kullansam olur mu?