8x8 Dot Matrix Devresinde Sorun Yaşıyorum Yardım Eder misiniz?

Başlatan seron, 18 Ağustos 2018, 22:42:27

seron

Devrede R1 ve R2
C1 aktifken yanıyor tamam.
Ama R3-C2 kesişimindeki LED'i yakmaya kalkarsam,
R1-R2/C2 ve
R3/C1 de yanıyor.
Resimde kırmızılar yanması gerekeni, maviler yanmaması gerekeni gösteriyor. (Ama yanıyorlar.)

İstediğim o ki ben hangisini istersem o yanmalı. Özetle durum bu.
Bir masa oyunu yapmak istiyorum. Çizimi yaptım.

Dikkat ederseniz onda da aynı sorun mevcut. Kapı devresi kullanmadan bu sorunu çözebiliyor muyuz. Biraz kafa patlattım ama işin içinden çıkamadım. Bir harf yazmak isteseydiniz nasıl yapacaktınız? (Devredeki besleme katını boşverin onu daha sonra düzeltiriz.)

Yardım ederseniz sevinirim.

Yusuf usta

ledleri yakma işini ne ile yapıyorsun? Anladığım kadarı ile sayısal çıkışlı bir entegre vs kullanmıyorsun, dolayısı ile kullandığın örneğin bir transistör malzemesinin iletimde değilken beyzine akan bir voltaj diğer ledleri de hesap dışı yakıyor. eğer kullandığın transistör ise beyzlere pull down uygula.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Furkan KELEŞOĞLU

ilk önce elinde olan dot matrixin bacak bağlantılarınını 5 volt luk bir gerilimme 220 ohmluk bir direnc bağlayarak satır ve sutunların olduğu bacakları belirliyerek bir kağıda not alıp tekrardan dene.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

seron

Çok teşekkürler.
İkinize de yanıtlıyorum.
Arkadaşlar henüz yeni başlıyorum. Dot matrixi almadım. Mantığını çözmeye çalışıyorum. Devreye bakınca böyle bir sorun çıkıyor gibi gözüküyor.  Nasip olursa "Amiral Battı" oyunu yapmaya çalışıyorum. Dot matrix satın almayacağım ve 8x8 kare ızgara yapıp ledleri yerleştireceğim. İlgili anahtarları elle çıt çıt kapatıp istediğim koordinattaki ledi/ledleri yakacağım. İstemediğim ledlerin yanmaması gerekiyor ama yanıyor. Transistör, entegre vb kullanmama gerek yok sadece anahtar ile yapmaya çalışıyorum, oluyorsa tabi.(ikinci resmi yapmaya çalışıyorum anahtarlara dikkat edin)
Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 00:29:12ledleri yakma işini ne ile yapıyorsun? Anladığım kadarı ile sayısal çıkışlı bir entegre vs kullanmıyorsun, dolayısı ile kullandığın örneğin bir transistör malzemesinin iletimde değilken beyzine akan bir voltaj diğer ledleri de hesap dışı yakıyor. eğer kullandığın transistör ise beyzlere pull down uygula.
ben senin birşey demeye çalışığını hissediyorum ama daha açıklayıcı olursan daha iyi anlarım :) "trasnsistörsüz, mantık devresiz olmaz" gibi mesela.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 19 Ağustos 2018, 18:10:05Çok teşekkürler.
İkinize de yanıtlıyorum.
Arkadaşlar henüz yeni başlıyorum. Dot matrixi almadım. Mantığını çözmeye çalışıyorum. Devreye bakınca böyle bir sorun çıkıyor gibi gözüküyor.  Nasip olursa "Amiral Battı" oyunu yapmaya çalışıyorum. Dot matrix satın almayacağım ve 8x8 kare ızgara yapıp ledleri yerleştireceğim. İlgili anahtarları elle çıt çıt kapatıp istediğim koordinattaki ledi/ledleri yakacağım. İstemediğim ledlerin yanmaması gerekiyor ama yanıyor. Transistör, entegre vb kullanmama gerek yok sadece anahtar ile yapmaya çalışıyorum, oluyorsa tabi.(ikinci resmi yapmaya çalışıyorum anahtarlara dikkat edin)ben senin birşey demeye çalışığını hissediyorum ama daha açıklayıcı olursan daha iyi anlarım :) "trasnsistörsüz, mantık devresiz olmaz" gibi mesela.

bu ürünler taramalı çalıştırılır. örneğin birinci ve ikinci satırda + var. birinci satırdan ab, ikinci satırdan sadece a yakmak istedin. yakamazsın. her iki satırın da a-b aynı anda yanar. bunun dışında her satır ve sütundan tek led yakayım dersen yanar zaten.

bunun önüne geçmek için ledleri matrix bağlamayıp bağımsız yapılandırman gerekir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

seron

Abi çok sağolasın.
Olmuyor demek ki. O zaman ya vazgeçeceğim ya da alternatif düşüneceğim.
vakit harcadın bana da vakit kazandırdın teşekkürler.
Furkan sana da teşekkürler. Laz uşağu :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın