Transistörlü yükselteç için transistörlü ön yükselteç

Başlatan H_SerhatY, 18 Ağustos 2018, 00:58:36

H_SerhatY

Aslında pek yeni başlamadım ama sizin için öyleyim(yani sanırım). Elimde 2N2222 transistörlü ses yükselteci var.  Sesi çok temiz, az güç harcıyor hatta şu an kondansatörden güç alıyor. Fakat sesi çok az. Bunun için transistörlü ön yükselteç devresi bilen varsa gönderebilir mi? Yanlız elimde sadece 2N2222 var, ondan da 3 tane var(yükselteçteki hariç). Buna göre bir şey yapabilirsek sevinirim.
Not: Direkt olarak bir pile bağlayınca ses azalıyor.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 18 Ağustos 2018, 00:58:36Aslında pek yeni başlamadım ama sizin için öyleyim(yani sanırım). Elimde 2N2222 transistörlü ses yükselteci var.  Sesi çok temiz, az güç harcıyor hatta şu an kondansatörden güç alıyor. Fakat sesi çok az. Bunun için transistörlü ön yükselteç devresi bilen varsa gönderebilir mi? Yanlız elimde sadece 2N2222 var, ondan da 3 tane var(yükselteçteki hariç). Buna göre bir şey yapabilirsek sevinirim.
Not: Direkt olarak bir pile bağlayınca ses azalıyor.
ön yükselteç kolay iş. sen önce yaptığın yükselticiyi paylaş bakalım nedir ne değildir, ona göre bir öneride bulunalım. pile bağlanınca sesi azalan bir devrede ters giden bir şeyler vardır. önce onu çözelim. bazı transistörlü basit yükselticiler 1.2 volta göre ayarlanır örneğin, 1,5V pil ile çalışmazlar. geri besleme direnci nedeni ile...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Ağustos 2018, 13:05:00ön yükselteç kolay iş. sen önce yaptığın yükselticiyi paylaş bakalım nedir ne değildir, ona göre bir öneride bulunalım. pile bağlanınca sesi azalan bir devrede ters giden bir şeyler vardır. önce onu çözelim. bazı transistörlü basit yükselticiler 1.2 volta göre ayarlanır örneğin, 1,5V pil ile çalışmazlar. geri besleme direnci nedeni ile...
Devre budur hocam.

H_SerhatY

Pek gerek kalmadı, TDA2822M entegre alıp bir devre yaptım, müthiş denemez ama eskisine oranla 10 kat iyi :)
Ama yine de bir tane yaparsam çok iyi olacak.

Yusuf usta

özellikle gerekmiyor ise bu verdiğin şemadaki yükseltici ile uğraşma zaten. ondan bir şey çıkmaz. Ayrıca giriş ucu kondansatör kuplajı ile direkt olarak hoparlöre gidiyor iken transistör akımı 4,7 K gibi bir dirençle geri besleme yapılmış. bence 4.7 k üzerinden geçen geri besleme giriş sinyalinden düşük kalır. ve hiçbir iş görmeyen zorlama hatta gereksiz bir amplifikatör elde etmiş olursun.

preamplifikatör için şu işlemleri uygulayabilirsin:

2n2222, BC547,548 vs bir npn transistörün emiter ucunu - gerilime direkt bağla. kollektör ucuna + gerilimin kaç ise fark etmez, 4,7k ile + ver. transistörün beyz ucuna 470nF ile sesi gir, kollektör ucundan (4k7) bağladığın uçtan yine 470nF kullanarak çıkış al. yine bu kollektör ucu ile beyz arasına 470k, 680k gibi yüksek bir direnç koy. bitti...

eğer girişe kapasitif mikrofon düşünüyorsan mikrofonun artı ayağına 10k ile + gerilim ver.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 00:37:05özellikle gerekmiyor ise bu verdiğin şemadaki yükseltici ile uğraşma zaten. ondan bir şey çıkmaz. Ayrıca giriş ucu kondansatör kuplajı ile direkt olarak hoparlöre gidiyor iken transistör akımı 4,7 K gibi bir dirençle geri besleme yapılmış. bence 4.7 k üzerinden geçen geri besleme giriş sinyalinden düşük kalır. ve hiçbir iş görmeyen zorlama hatta gereksiz bir amplifikatör elde etmiş olursun.

preamplifikatör için şu işlemleri uygulayabilirsin:

2n2222, BC547,548 vs bir npn transistörün emiter ucunu - gerilime direkt bağla. kollektör ucuna + gerilimin kaç ise fark etmez, 4,7k ile + ver. transistörün beyz ucuna 470nF ile sesi gir, kollektör ucundan (4k7) bağladığın uçtan yine 470nF kullanarak çıkış al. yine bu kollektör ucu ile beyz arasına 470k, 680k gibi yüksek bir direnç koy. bitti...

eğer girişe kapasitif mikrofon düşünüyorsan mikrofonun artı ayağına 10k ile + gerilim ver.
Hocam devreyi yaptım ön yükselteç için fakat çok cızırtı var. Başka devreler bakayım bir internetten belki bir tane bulurum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Ağustos 2018, 12:57:17Hocam devreyi yaptım ön yükselteç için fakat çok cızırtı var. Başka devreler bakayım bir internetten belki bir tane bulurum.
bu söylediğim devre parazit yapmaz. çok temiz sesi var. standart herkesin yaptığı bir devre. güç kaynağı sebebi ile veya ses kablolarının koaksiyel olmaması nedeni ile parazit olur. besleme nedeni ile eğer seste distorsiyon varsa kollektöre bağladığın 10K artı besleme gerisine bir 100uF kondansatör bağlayıp bu kondansatör bağladığın noktaya 1K direnç üzerinden + gerilim vererek sorunu çözersin. öteki türlü distorsiyon varsa ya ampli arasına bağlantındaki kabloların şaselemesi ve ekranlaması zayıftır ya da ses giriş ucuna bağladığın sinyal kablosunda aynı şey geçerlidir. Ses db miktarı normalin üzerinde bir aux bağlıyorsan zaten gürültü kaçınılmaz.
nasıl yaptın ne yaptın göremediğimiz için bir şey diyemiyorum.

Ayrıyeten tda2822 ile kullanıyorsan o entegrenin giriş empedansı normal değil, genelde giriş uçları 2k2 gibi bir direnç ile şaselenerek empedans uyumu sağlanır. girişte direnç ile yapılan topraklama yoksa durduk yere bile o entegre gürültü seviyesi yüksek çalışır.

H_SerhatY

Hocam devre bu.

Tek kanalda kullanıyorum ön yükselteç yokken ses normal geliyor ama ön yükselteç varken seste çok bozulma oluyor.
Güç kaynağı olarak 9V pil kullanıyorum. Ses kablosu koaksiyel değil. Fakat nereden bulacağıma dair en ufak bir fikrim yok.
Not: Telefon yok şu an bende o yüzden devrenin fotoğrafını atamıyorum. Kusura bakmayın.

Yusuf usta

tamam da ses girişine ne bağlıyorsun? telefon mu, mikrofon mu, başka bir şey mi? net olarak yaz düşünelim nasıl çare bulunur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 18:01:42tamam da ses girişine ne bağlıyorsun? telefon mu, mikrofon mu, başka bir şey mi? net olarak yaz düşünelim nasıl çare bulunur.

Bilgisayar bağlıyorum. Ön yükselteç yokken ses seviyesi yüzde 30'u geçmediği sürece çok net. Ama sonrasında fena halde bozulma başlıyor. Ön yükselteç varken girişi bağladığım anda cızırtı yapıyor. Ses seviyesini yüzde 4'e getirdiğimde cızırtı gidiyor ama ses çok çıkıyor :) Ne yapsam bilemedim.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Ağustos 2018, 18:09:37Bilgisayar bağlıyorum. Ön yükselteç yokken ses seviyesi yüzde 30'u geçmediği sürece çok net. Ama sonrasında fena halde bozulma başlıyor. Ön yükselteç varken girişi bağladığım anda cızırtı yapıyor. Ses seviyesini yüzde 4'e getirdiğimde cızırtı gidiyor ama ses çok çıkıyor :) Ne yapsam bilemedim.

bilgisayara preamplifikatör ile bağlantı yapılmaz. zaten line çıkış var ve preamplifikatör gerektirmeyecek kadar yüksek bir çıkıştır line out veya headphone out. ön yükselteci sök at ilk önce. 9 Volt pil ile çalıştırıyorsun -ki sıradan 9V pilin hem gücü yetmez hem de kısa süre sonra yükteki voltajı 5-6 seviyesine düşer. bunun yerine madem bilgisayara bağlıyorsun, beslemeyi de bilgisayarın usb bağlantısından al. bir usb kablo edinip dene. bilgisayar ve amplifikatör arasındaki kablon koaksiyel değilse münkün mertebe kısa tutmaya çalış.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 18:47:00bilgisayara preamplifikatör ile bağlantı yapılmaz. zaten line çıkış var ve preamplifikatör gerektirmeyecek kadar yüksek bir çıkıştır line out veya headphone out. ön yükselteci sök at ilk önce. 9 Volt pil ile çalıştırıyorsun -ki sıradan 9V pilin hem gücü yetmez hem de kısa süre sonra yükteki voltajı 5-6 seviyesine düşer. bunun yerine madem bilgisayara bağlıyorsun, beslemeyi de bilgisayarın usb bağlantısından al. bir usb kablo edinip dene. bilgisayar ve amplifikatör arasındaki kablon koaksiyel değilse münkün mertebe kısa tutmaya çalış.
Abi ilk defa şu alüminyum folyo denen şeyin işe yaradığını gördüm :) Kabloyu sardım parazit gitti :D USB kablomu alıp hemen geliyorum :D

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 19 Ağustos 2018, 18:47:00bilgisayara preamplifikatör ile bağlantı yapılmaz. zaten line çıkış var ve preamplifikatör gerektirmeyecek kadar yüksek bir çıkıştır line out veya headphone out. ön yükselteci sök at ilk önce. 9 Volt pil ile çalıştırıyorsun -ki sıradan 9V pilin hem gücü yetmez hem de kısa süre sonra yükteki voltajı 5-6 seviyesine düşer. bunun yerine madem bilgisayara bağlıyorsun, beslemeyi de bilgisayarın usb bağlantısından al. bir usb kablo edinip dene. bilgisayar ve amplifikatör arasındaki kablon koaksiyel değilse münkün mertebe kısa tutmaya çalış.
Abi bu USB kabloyla çalışmıyor çok fena cızırtı yapıyor. Demek ki 9V olması lazım. Fakat pil kullanma diyorsun. Ne yapalım şimdi?

dhan000

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Ağustos 2018, 19:02:24Abi bu USB kabloyla çalışmıyor çok fena cızırtı yapıyor. Demek ki 9V olması lazım. Fakat pil kullanma diyorsun. Ne yapalım şimdi?

usb ile devre arasına 1n4001 tarzı bir diyot koyun cızırtı gidecektir.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 19 Ağustos 2018, 19:02:24Abi bu USB kabloyla çalışmıyor çok fena cızırtı yapıyor. Demek ki 9V olması lazım. Fakat pil kullanma diyorsun. Ne yapalım şimdi?

2822 CİNS BİR ENTEGREDİR. gıcık cinsgillerden. beslemeye yani + ve - arasına 220,470uF falan bir kondansatör koymazsan ses vermeyebiliyor bile. sırf bu yüzden 1000 adet 2822 kartı çöpe attım yeniden çizip bastım. böyle bir pis entegredir kendisi. çok yüksek mikrofarad kullanma. bu kez de usb makine çalışırken takılınca anlık akım çekiyor makine reset atıyor. diğer türlü ses on numara çıkar.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Ağustos 2018, 00:05:322822 CİNS BİR ENTEGREDİR. gıcık cinsgillerden. beslemeye yani + ve - arasına 220,470uF falan bir kondansatör koymazsan ses vermeyebiliyor bile. sırf bu yüzden 1000 adet 2822 kartı çöpe attım yeniden çizip bastım. böyle bir pis entegredir kendisi. çok yüksek mikrofarad kullanma. bu kez de usb makine çalışırken takılınca anlık akım çekiyor makine reset atıyor. diğer türlü ses on numara çıkar.

Valla hocam şu an beslemenin + ve - uçları arasında 1000uF var çok iyi. Onun dışında dediğin gibi ön yükselteci çıkarttım. Olması gereken bir direnç varmış entegrenin 2 numaralı bacağından çıkıp beslemenin eksi kutbuna gidiyor. Onu taktım on numara oldu. Bir de şu koaksiyel kablo olayını çözebilsek. Ha ama alüminyum folyo iyi işe yaradı kabloları sardım eskisi kadar gürültülü değil.
Not: 1000 adet kart atılacak kadar iyi bir şey olsa bari :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Ağustos 2018, 01:31:55Valla hocam şu an beslemenin + ve - uçları arasında 1000uF var çok iyi. Onun dışında dediğin gibi ön yükselteci çıkarttım. Olması gereken bir direnç varmış entegrenin 2 numaralı bacağından çıkıp beslemenin eksi kutbuna gidiyor. Onu taktım on numara oldu. Bir de şu koaksiyel kablo olayını çözebilsek. Ha ama alüminyum folyo iyi işe yaradı kabloları sardım eskisi kadar gürültülü değil.
Not: 1000 adet kart atılacak kadar iyi bir şey olsa bari :D
hayırlı olsun.
alüminyum folyonun üzerine ses kablosunun eksi ucunu bitiştir. yani folyoya eksi ver. böylece koaksiyel kablon olur.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Ağustos 2018, 11:33:23hayırlı olsun.
alüminyum folyonun üzerine ses kablosunun eksi ucunu bitiştir. yani folyoya eksi ver. böylece koaksiyel kablon olur.
Teşekkür ederim :) Bu arada bir sonraki proje TDA2003 :) Yardımlarınızı bekliyorum :)

asma

Merhaba

pam8403 kullanan modüller ucuz ve erişilebilir durumda. Hazır alıp kullanabilirsiniz.
usb kablosu ve eski bir kulaklık kablosu ile PC ye bağlayıp stereo ses elde edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 20 Ağustos 2018, 18:11:47Merhaba

pam8403 kullanan modüller ucuz ve erişilebilir durumda. Hazır alıp kullanabilirsiniz.
usb kablosu ve eski bir kulaklık kablosu ile PC ye bağlayıp stereo ses elde edebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Merhaba hocam. Ben kendim yapmayı tercih ederim. Tabii ki sizin görüşünüz farklıdır. Sonuçta daha yeni başladım. Ama benim hazır devrelerle bir problemim var. Elimde bulunan 2 adet kartı 10 dakika içerisinde yakmış bulunmaktayım :) Kullandığım kartları da Türkiye'de bulamadım. Bulsam ondan kullanırım. Ama yok maalesef :( Kartın resmini ekleyeyim, siz bulursanız bana haber verin. Çok ihtiyacım olacağına eminim. Not: Yurtdışından almak istemiyorum.

Yusuf usta

yurtdışından almak istemiyorsun ama, buradakileri de oradan getiriyorlar bilgin olsun :)

cevat1

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 20 Ağustos 2018, 20:25:09Merhaba hocam. Ben kendim yapmayı tercih ederim. Tabii ki sizin görüşünüz farklıdır. Sonuçta daha yeni başladım. Ama benim hazır devrelerle bir problemim var. Elimde bulunan 2 adet kartı 10 dakika içerisinde yakmış bulunmaktayım :) Kullandığım kartları da Türkiye'de bulamadım. Bulsam ondan kullanırım. Ama yok maalesef :( Kartın resmini ekleyeyim, siz bulursanız bana haber verin. Çok ihtiyacım olacağına eminim. Not: Yurtdışından almak istemiyorum.

Yeni başladıysanız bu tip devreler, başlangıç için ağır gelir.  Çok fazla teknik bilgi  gerektirir.
Ustaların önerisini dinlemelisiniz.
Pratik modülleri kullanarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Hem çok daha ucuza gelir

İyi çalışmalar, Kolay gelsin..

asma

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Ağustos 2018, 20:48:39yurtdışından almak istemiyorsun ama, buradakileri de oradan getiriyorlar bilgin olsun :)
Ben de yurt içinden almayı tercih ediyorum.  ;)

Verdiğim örnek için kolay erişilebilir ifadesini kullanmıştım. Ayrıca resimdeki kartın amp. katı pam8403 e benziyor.
Sonuç olarak 3 - 10 lira arasında usb ile çalışan 2 x 3W çıkışa sahip kartlar iç piyasada mevcut.
Eğer sd card , bluetooth veya usb bellek okuma gibi özellikler isteniyorsa onlardan da var.
PC veya telefon çıkışından ses alınacaksa medya oynatıcı olmasına gerek yok diye düşündüğüm için en basitini öneriyorum.

https://www.robiz.net/audio/pam8403pot

Aynısı gereksiz pahalı ve yerli piyasada mevcut:
https://www.roboshop.com.tr/u-disk-tf-card-mp3-player-modulu?gclid=EAIaIQobChMI7Yz548P83AIVwR0YCh1vowWWEAkYBiABEgK9Q_D_BwE
Ayrıca:
https://www.roboshop.com.tr/Elektronik-Kartlar/Cesitli-Kartlar/mp3-player-modulu-kumandali-tf-card-modulu

Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: cevat1 - 20 Ağustos 2018, 22:01:28Yeni başladıysanız bu tip devreler, başlangıç için ağır gelir.  Çok fazla teknik bilgi  gerektirir.
Hangi tip devreler?

Alıntı yapılan: asma - 21 Ağustos 2018, 00:19:47Ben de yurt içinden almayı tercih ediyorum.  ;)

Verdiğim örnek için kolay erişilebilir ifadesini kullanmıştım. Ayrıca resimdeki kartın amp. katı pam8403 e benziyor.
Sonuç olarak 3 - 10 lira arasında usb ile çalışan 2 x 3W çıkışa sahip kartlar iç piyasada mevcut.
Eğer sd card , bluetooth veya usb bellek okuma gibi özellikler isteniyorsa onlardan da var.
PC veya telefon çıkışından ses alınacaksa medya oynatıcı olmasına gerek yok diye düşündüğüm için en basitini öneriyorum.

https://www.robiz.net/audio/pam8403pot

Aynısı gereksiz pahalı ve yerli piyasada mevcut:
https://www.roboshop.com.tr/u-disk-tf-card-mp3-player-modulu?gclid=EAIaIQobChMI7Yz548P83AIVwR0YCh1vowWWEAkYBiABEgK9Q_D_BwE
Ayrıca:
https://www.roboshop.com.tr/Elektronik-Kartlar/Cesitli-Kartlar/mp3-player-modulu-kumandali-tf-card-modulu

Kolay gelsin.

Bunu alabilir miyim?
https://www.direnc.net/pam8610-2x15w-stereo-amfi-modulu

asma

Elbette alıp kullanabilirsiniz. Ben pot , jak ve klemensi olan modelini almıştım. 22liraydı.
Ses kalitesi ve gücünden memnunum ,halen kullanıyorum.
Önerim ile bunun farkı:
Ayrı güç kaynağı gereksinimi (usb ile kullanamazsın)
Anahtarlı pot olmadığı için üzerinden ayar yapamazsın.
Soğutucusuz uzun süre çalıştırmak sorun olabilir.
Bendeki 8 ohm ile çalışıyor hiç ısınmadı.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 21 Ağustos 2018, 20:49:19Elbette alıp kullanabilirsiniz. Ben pot , jak ve klemensi olan modelini almıştım. 22liraydı.
Ses kalitesi ve gücünden memnunum ,halen kullanıyorum.
Önerim ile bunun farkı:
Ayrı güç kaynağı gereksinimi (usb ile kullanamazsın)
Anahtarlı pot olmadığı için üzerinden ayar yapamazsın.
Soğutucusuz uzun süre çalıştırmak sorun olabilir.
Bendeki 8 ohm ile çalışıyor hiç ısınmadı.

Hocam bilmiyorum ne desem şimdi... Aslında hazır almayı hiç istemiyorum. Çünkü bir şeyleri gerçekten öğrenmem lazım. Mesela şu an TDA2822M ile yaptığım devre breadboard'da duruyor. Ve çalışıyor. Bir kere havya almıştım, elimdeyken kırıldı. Ondan dolayı artık onunla uğraşmak istemiyorum. Tabii ki lehimsiz çok iyi olmuyor. Mesela bahsettiğim devre çok cızırtılı. Belki de lehimle bir plakete yapsam daha iyi olacak. Ama dediğim gibi, uğraşmak istemiyorum.

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 20 Ağustos 2018, 20:48:39yurtdışından almak istemiyorsun ama, buradakileri de oradan getiriyorlar bilgin olsun :)

Hocam siz ne diyorsunuz?

asma

Kendin yap tabi ama:
https://www.robiz.net/audio/PAM8403
Bu haliyle 3,5 liraya satılıyor. Entegreyi alıp pcb çizip birkaç ucuz malzemeyle 5 liraya yapamazsın.
Geriye kablo bağlantısı kalıyor.
Eski usb şarj kablosu , bir tarafı çalışmayan kulaklık her evde olur. Bizim evde bir kutuya atılır ,  çoğu insan çöpe atar.  :)
Havya kullanmadan kendim yapacam deme zaten.
Uğraşmak istemiyorsan da:
https://www.robiz.net/audio/pam8610module
Hazırını al.
İki tarafı erkek stereo jak lı kablo alacaksın.
12V adaptör 2-3A lik olmalı.
İki hoparlör ve kablosunu da unutmamak lazım.
Bu arada ben İzmitte alış veriş yaptığım yerden örnek veriyorum. Piyasada bol ve yakın fiyatta (yurt içi) olduğu için istediğin yerden alabilirsin.

Kolay gelsin.

H_SerhatY

Alıntı yapılan: asma - 21 Ağustos 2018, 22:49:31Kendin yap tabi ama:
https://www.robiz.net/audio/PAM8403
Bu haliyle 3,5 liraya satılıyor. Entegreyi alıp pcb çizip birkaç ucuz malzemeyle 5 liraya yapamazsın.
Geriye kablo bağlantısı kalıyor.
Eski usb şarj kablosu , bir tarafı çalışmayan kulaklık her evde olur. Bizim evde bir kutuya atılır ,  çoğu insan çöpe atar.  :)
Havya kullanmadan kendim yapacam deme zaten.
Uğraşmak istemiyorsan da:
https://www.robiz.net/audio/pam8610module
Hazırını al.
İki tarafı erkek stereo jak lı kablo alacaksın.
12V adaptör 2-3A lik olmalı.
İki hoparlör ve kablosunu da unutmamak lazım.
Bu arada ben İzmitte alış veriş yaptığım yerden örnek veriyorum. Piyasada bol ve yakın fiyatta (yurt içi) olduğu için istediğin yerden alabilirsin.

Kolay gelsin.

Hocam peki, son bir sorum var. Havya olarak bir öneriniz var mı? Sizin verdiğiniz sitede baktım, bulamadım. Yanlız kalem havya değil, diğerinden lazım. Dedim ya, kalem havya elimde kırıldı. Bizim buradaki elektronikçilerde var ama çok pahalı.

asma

Alıntı yapılan: H_SerhatY - 21 Ağustos 2018, 23:22:02Hocam peki, son bir sorum var. Havya olarak bir öneriniz var mı? Sizin verdiğiniz sitede baktım, bulamadım. Yanlız kalem havya değil, diğerinden lazım. Dedim ya, kalem havya elimde kırıldı. Bizim buradaki elektronikçilerde var ama çok pahalı.
Elektronikle uğraşacaksan kalem havye kullanacaksın. Elinin altında tabanca havya olsun istiyorsan 300 liraya 100W lık Weller alıp kenarda bekleteceksin.  Yedek ucunu da al , bulunsun.
Pek çok kalem havya eskittim , hiç biri kırılmadı. Aslında kırılan oldu.
Seramik rezistası bozulmuş bir seferinde , sökeyim de aynısından alayım dedim. İşte o zaman benim elimde de bir havya kırıldı.
Sövdüm , attım. Yenisini aldım. Artık nasıl söküleceğini ve nasıl sökülmeyeceğini de biliyorum.
Şekli şemali şuna benzesin : 
https://www.direnc.net/30w-8pk-s112b-kalem-havya-proskit
Markalı/kaliteli/pahalı havya için 25-30W yeter , isimsiz/ucuz modeller için 30-40W uygundur.
Ucuz ürün : https://www.direnc.net/30w-standart-kalem-havya
Markalı ürün : https://www.direnc.net/25w-kalem-havya-ersa
Profesyonel  f/p ürünü : https://www.direnc.net/solomon-sl-20-isi-ayarli-havya   
Yedek ucu bulunan , ucuz modeli alıp kullanmanı öneririm. (bulunduğun yerde ne varsa)

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.