Motosiklet'in stop lambası nasıl çalışıyor ?

Başlatan Nightblade166, 03 Ağustos 2018, 23:52:25

Nightblade166

Arkadaşlar selamlar, şu şey çok dikkatimi çekti, motosikletim de arkada bir adet stop lambası var 3 tane kablo gidiyor kontağı çevirip park lambalarını yaktığımda arka stop sürekli yanıyor düşük bi ışıkla, frene basıldığında daha parlak yanıyor bu nasıl oluyor ?
Birde bir sorum daha olacak benim stop lambam yanmıyor müşürü söktüm multimetrem ile ölçüm stop müşürüm omaj gösteriyor çalışıyor fakat frene bastığımda parlak yanmıyor ve müşürü sökerken farkettim bir tane iptal edilmiş ucu bantlı bi kablo farkettim acaba bu kablo mu olabilir diye düşündüm. Biraz uzun oldu kusura bakmayın, yardımcı olan herkese çok teşekkürler.

asma

https://goo.gl/images/yrPZVE
Bu tip ampuller çok uzun zamandır park ve fren lambası olarak kullanılır.
12V 21/5W ampul.
Duy gövdesi şase , 5W lık flamana ve 21W lık flamana ayrı uç gider.
Parklar yanarken 5W lık bölüm yanar az ışık verir , frene basınca stoplambası yani 21W lık bölüm yanar ve çok ışık verir.
LED uygulamalarında da bazen aynı yöntem kullanılır. Kablonun birine elektrik verince 5 tane led yanar diğeri ise 20 tane yakar. Ya da birine yüksek direnç bağlıdır , 10mA akım geçer. Diğer kablodan elektrik gelirse düşük dirençten geçer ve 20mA akımla daha parlak yanar.

Sizin lambanız niye az yanar , iptal edilen uç neyin nesidir bilebilmemiz için en azında resim paylaşın , marka model belirtin.
Ayrıca üç tane uç varsa bunları deneyerek bulabilirsiniz. Lambaya zarar veremezsiniz. Ama fren müşürü için aynı şeyi söyleyemem.

Kolay gelsin.

Nightblade166

Alıntı yapılan: asma - 04 Ağustos 2018, 02:56:14https://goo.gl/images/yrPZVE
Bu tip ampuller çok uzun zamandır park ve fren lambası olarak kullanılır.
12V 21/5W ampul.
Duy gövdesi şase , 5W lık flamana ve 21W lık flamana ayrı uç gider.
Parklar yanarken 5W lık bölüm yanar az ışık verir , frene basınca stoplambası yani 21W lık bölüm yanar ve çok ışık verir.
LED uygulamalarında da bazen aynı yöntem kullanılır. Kablonun birine elektrik verince 5 tane led yanar diğeri ise 20 tane yakar. Ya da birine yüksek direnç bağlıdır , 10mA akım geçer. Diğer kablodan elektrik gelirse düşük dirençten geçer ve 20mA akımla daha parlak yanar.

Sizin lambanız niye az yanar , iptal edilen uç neyin nesidir bilebilmemiz için en azında resim paylaşın , marka model belirtin.
Ayrıca üç tane uç varsa bunları deneyerek bulabilirsiniz. Lambaya zarar veremezsiniz. Ama fren müşürü için aynı şeyi söyleyemem.

Kolay gelsin.
Çok sağol kardeşim, teşekkür ederim. Motosikletim Lifan LF100, müşürün orda iptal edilmiş sarı kablo var. Baktım arka lambaya giden 3 kablonun içinde sarı renk yok büyük olasılıkla stop lambasının kablosu değil, bide şunu düşündüm acaba 21w'lık Flaman mı patladı, söküp bakacağım. Teşekkürler tekrardan :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın