Radyo/bluetooth amfi elektronik kart arızası

Başlatan avci, 23 Temmuz 2018, 12:31:10

avci

Elimde Cyber marka valiz amfi var. Pili sağlam olmasına rağmen açtığımda ekran veya seste hiçbir değişiklik yok sadece rgb ledleri yanıyor. Bu işlerde oldukça amatörüm. İçini açtığımda herhangi bir kopuk ya da devre elemanlarında gözle görülür bir fark göremedim. Sorun nerde olabilir, neresini kontrol etmeliyim? Multimetreyle kendimce biraz karıştırdım ama hiç birşey anlamadım. Eğer yardımcı olabilecek birisi varsa uğraşmak istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Furkan KELEŞOĞLU

Ekran ve seste hiç bir değişiklik yok demişsiniz nasıldı ki. yani hiç ekranda ışık göstergler kapkaranlık mı voltaj yokmuş gibi mi davranıyor bakın burada size ipucuda veriyorum VOLTAJ YOKMUŞ GİBİMİ ?

RGB ledler dediğiniz ledler nereye bağlı ?  işlemcinin koduyla birlikte googlede aratıp vcc-gnd hattın hangi bacaklar olduğunu bulun ve uygun voltaj geliyormu veya anormal mi ölcünüz ayrıca mikro işlemcinin RST pinine uygun voltaj geliyormu bakınız. bunlar üretici firmanın verdiği değerlere cok yakınsa  bunları bir kenara atıp işlemcinin kristaline yönelmemiz lazım kristalin bozulması cok nadirdir bir keresinde kendi devremde şahit olmuştum ki ondan kaynaklı olacak diye birşey yok ama olabilirde öyle bir sorun olur ise kristal değiştirirsiniz gelelim başka konulara ki RGB ledler eğer tüm devreyi besleyen beslemeden ortak şekilde besleniyor ise demek ki beslemen de sorun yoktur bu sefer beslemeden kontrol kartına giren hattı kontrol ede ede geleceğiz. sorunu böylede bulabilirsin butonlar önemli butonlar kısa devre kaldıysa mikro denetleyici kitliyor olabilir.

Ayrıca on-off tuşu sağlam mı calışıyor mu diye kontrol etmeniz lazım. en önemlisi catlak veya şüpheli gördüğüm lehim yapılarını yeniden lehimleyerek orada olulaşabilecke temassızlık sorunlarını gidermek.  birde varsa tiner ve sert bir diş fırcası devreye zarar vermiyecek birşey ile devreyi bir siliniz. ayrıca devre altın daki konnektörleri sökün bir bakın kararma var mı temassızlık orada da olabilir. oraları kontrol edin. temassızlık var mı yok mu diye.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

avci

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Eylül 2018, 12:55:19Ekran ve seste hiç bir değişiklik yok demişsiniz nasıldı ki. yani hiç ekranda ışık göstergler kapkaranlık mı voltaj yokmuş gibi mi davranıyor bakın burada size ipucuda veriyorum VOLTAJ YOKMUŞ GİBİMİ ?

RGB ledler dediğiniz ledler nereye bağlı ?  işlemcinin koduyla birlikte googlede aratıp vcc-gnd hattın hangi bacaklar olduğunu bulun ve uygun voltaj geliyormu veya anormal mi ölcünüz ayrıca mikro işlemcinin RST pinine uygun voltaj geliyormu bakınız. bunlar üretici firmanın verdiği değerlere cok yakınsa  bunları bir kenara atıp işlemcinin kristaline yönelmemiz lazım kristalin bozulması cok nadirdir bir keresinde kendi devremde şahit olmuştum ki ondan kaynaklı olacak diye birşey yok ama olabilirde öyle bir sorun olur ise kristal değiştirirsiniz gelelim başka konulara ki RGB ledler eğer tüm devreyi besleyen beslemeden ortak şekilde besleniyor ise demek ki beslemen de sorun yoktur bu sefer beslemeden kontrol kartına giren hattı kontrol ede ede geleceğiz. sorunu böylede bulabilirsin butonlar önemli butonlar kısa devre kaldıysa mikro denetleyici kitliyor olabilir.

Ayrıca on-off tuşu sağlam mı calışıyor mu diye kontrol etmeniz lazım. en önemlisi catlak veya şüpheli gördüğüm lehim yapılarını yeniden lehimleyerek orada olulaşabilecke temassızlık sorunlarını gidermek.  birde varsa tiner ve sert bir diş fırcası devreye zarar vermiyecek birşey ile devreyi bir siliniz. ayrıca devre altın daki konnektörleri sökün bir bakın kararma var mı temassızlık orada da olabilir. oraları kontrol edin. temassızlık var mı yok mu diye.

Hocam yazdıklarınızı tekrar tekrar okudum. On/off düğmesi tek ve çalışıyor. Açık konumdayken hoparlörde akım geçtiğinde oluşan cızırtı yok, 7 bacaklı dijital göstergede hiçbir şey yok fakat RGB yanıyor. Dediğiniz gibi voltaj yokmuş gibi davranıyor. RGB led, hoparlörün ortasında dekor amaçlı ve besleme ortak. Adaptör bağlantısı olduğunda dahili pil şarj oluyor. Konnektörler normal. Fakat işlemciyle ilgili dediklerinizi yapamadım çünkü işlemciye benzettiğim iki devre elemanını da google ye yazdım fakat datasheet filan bulamadım. Yalnız aklıma bir soru daha takıldı. Multimetre kısadevre konumundayken beslemenin artısı ve kartın herhangi bir GNDsine(örn. anten, soket) dokunduğum zaman sesli uyarı vermesi normal mi acaba?

Furkan KELEŞOĞLU

Tamam kısa devre var işte hocam senin kartta pozitif voltaj hattı ile şase arası ötüyorsa bir yerde kısa devre var demektir. bu ne olabilir yani hangi parca kısa devre tek tek kontrol etmek lazım RGB led baslara göremi vuruyor sese göre mi tepki veriyor yoksa normal devamlı yanıyormu sesten bağımsız şekilde ?

avci

Alıntı yapılan: Furkan41 - 19 Eylül 2018, 20:13:30Tamam kısa devre var işte hocam senin kartta pozitif voltaj hattı ile şase arası ötüyorsa bir yerde kısa devre var demektir. bu ne olabilir yani hangi parca kısa devre tek tek kontrol etmek lazım RGB led baslara göremi vuruyor sese göre mi tepki veriyor yoksa normal devamlı yanıyormu sesten bağımsız şekilde ?
Ledler karttan geçerek kareografik şekilde standart yanıyorlar, sesle alakası yok. Pilden itiberen hattı takip edeyim dedim ama fazlasıyla amatörüm SMD dirençler, transistörler, işlemci filan derken kayboluyorum.

avci

1.çift - RGB led bağlantısı
2.çift - Ses çıkışı
3.çift - Güç kaynağı(pil) soldaki +, sağdaki -

Furkan KELEŞOĞLU

Ses cıkışını multimetreyi AC kısma alıp bir cıkış varmı ölç Devre üstünde transistör varsa Transistörleride ölç Şu en sağda potansiyometrenin arkasındaki smd entegrenin ne olduğunu da yaz büyük ihtimal regülatör entegresi o ama bir bakalım cıkışı hangi pinden veriyormuş ona göre devreyi takip ederiz.

i3uz

Alıntı yapılan: avci - 19 Eylül 2018, 21:56:53
1.çift - RGB led bağlantısı
2.çift - Ses çıkışı
3.çift - Güç kaynağı(pil) soldaki +, sağdaki -
resimde entegrenin üzerinde iki delik varsa, geçmiş olsun.. entegren patlamış.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın