Jbl gto 6000 tamir edebilmek için yardima ihtiyacim var

Başlatan Onurozcelik, 20 Temmuz 2018, 00:11:58

Onurozcelik

Herkrse merhabalar baya baya amotorum jbl gto amfimde kisa devre var kendini acip kapatip acip kapatiyor olcu aletim var 50n06 mosfetleri yeniledim cok isindigi icin ama durum gene ayni + voltaji veriirken her seferinde cat cat ediyor amfi sanki + voltaji istemiyor gibi sizce nerden baslamaliyim

Furkan KELEŞOĞLU

fotoğraflarını buraya koyu ver  + yı dokundurduğun gibi ark atıyor ise kısa devre var demektir. cıkışlarda ne varsa sök hop filan bağlama.
OLASI İHTİMALLER.
-cıkışı süren transistörler yanık olabilir.
eğer cıkışı süren transistörler yanık ise base direncleri ve onları süren transistörlerdede arıza var demektir.

-güc katındaki mosfetlerde arıza devam edebilir hepsini değiştirip base direncleri kontrol edilmeli acık devre ise yine mosfeti yakar.
-cıkış katı ile besleme arasında wattlı zenerler olur 2 adet onlarıda kontrol edi ver.
-devrede şişik kondansatör varmı bir bak göz ile incele.
-devre kartını güzelce tiner veya saf alkol ile temizle beyazlıklar oluşur oksitlenmeler onları gider.

son olarak 2 kart vardır amfi icinden birincisi potansları ve giriş jacklarının bağlı olduğu kart diğeri ise besleme ve cıkış katını bulunduruan kart bu 2 kart birbirine kablo ile bağlıdır kabloyu konnektörden cıkar.  amfinin + kutbuna ampermetre bağla ve enerji verip akım değerindeki oynamalara bak bir anda yükseleip düşüyormu veya sürekli yüksek akım mı cekiyor veya 1-2 amper değerlerinde sabitmi kalıyor bunları gözlemle.

sonuclar ile birlikte buraya fotoğrafları koymayıda ihmal etme.
Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Onurozcelik

Hocam cok teşekkür ederim oncelikle ilgi alakanizdan oturu amfimi daha once tamir ettirmiştim ama bu sefer bir 120 tl daha vericek param yok belki daha fazla bile tutabilir tamamdir ben dediklerinizi harfi harfiyen uygulayip fotograflR + yeni güncellemelerle beraber donüş yapicam saygilar

asma

Merhaba
Besleme girişinde GND , REM , +12V  bağlantıları mevcut.
Eğer , GND bağlı , REM bağlı değilken +12V bağlantısını yaparken ark yapıyorsa arıza çok küçük bir alandadır.
Kendini açıp kapatıyor ifadesinden bütün bağlantıların yapıldığını anlıyorum.
Beslemede olan arıza ise yüksek voltaj çıkışında olmalı.
Yani smps yi trafo ile iki bölüme ayırırsak giriş ve çıkış olarak adlandırabiliriz. Çıkış kondansatörleri , diyotlar kontrol edilir ve değiştirilir. Amplifikatöre giden güç bağlantısı ayırılarak (mümkünse) smps tek çalıştırılır. Normal ise;
Her bir amfi kanalı (mümkünse) ayrı beslenir. Olmuyorsa , çıkış transistörleri ölçülür sorunlu olan çift sökülerek denenir.
Resimler ve bilgiler gelsin , ben de takipteyim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın