Mucit23 ferhat yol kulucka makinesiarkadaslar

Başlatan cooldishes, 15 Temmuz 2018, 01:30:12

cooldishes

Arkadaslar slm ferhat arkadasimizin kulucka makinesinin dosyalari olan arkadasimizda var ise siteye yükleyebilir mi

Furkan KELEŞOĞLU

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

cooldishes

Slm arkadasim 320volt sitesinde indirdim devreyi yaptim baski devre yazilim attim pic de bir sorun var ds1302 saat entegresi saniye saymiyor saniye ornek 7 sn durarak artiyor donma var gibi saat dk sıkıntı yok sn 10-17-24..vs artiyor bu neden kaynaklaniyor olabilir  bu devreyi yapan arkadsimiz varmi

Furkan KELEŞOĞLU

hep 7 saniye olarak mı gecikme yaşıyor yoksa ortalama bir değer mi söylüyorsunuz ? eğer hep 7 saniye gecikme yaşıyor ise program bir yerde bir iş yapıyor ve 7 saniye gecikme yaşıyor olabilir.

cooldishes

Aynen 7 sn sanki 7 ser saymali gibi ama simulasyonda onda da sanki 1-2sn gecikme var gibi gercekte gecer diye dusundum de olmadi hayret eger sen 320volt siteden indirirsen arkadasim bi bak istersen

Furkan KELEŞOĞLU

Ben daha önce onun ile ilgilenmiştimm yanlış hatırlamıyor isem de PBP dilinde yazılmış bir programı vardı. şimdi bu sorunu yaşamanın belli başlı nedenleri olabilir.

1-RTC entegresi anlık veri alıyordur fakat program lcd ekranı 7 saniyede bir yeniliyordur. bu yüzden ekran mesajı sizi yanılıtıyordur.
2-yanlış hatırlamıyor isem bu programın menü kısımları WHİLE döngüsü ile yapılmıştı yani menüden gezinirken başka işleri yapmıyor olur.  buda işte menüden cıktıktan sonra saatin birden bire büyük farkla değiştiğini ısı değerlerinin düştüğünü görmek normal uzun vadede menü kısmında takılmak. cünkü diğer işleri yapmaz hale gelir eğerki while ile yapılmış ise ki ben öyle hatırlıyorum.
3-RTC nin kristalinde bir sorun olabilir diyeceğim fakat 7 saniye maraton olarak yapması donanımsallık birşey değil fakat elemanları dğeiştirip yeniden gözlemlemek hiç olmassa ARIZA tespitini daraltır diye düşünüyorum.

cooldishes

Devreyi yapan  ferhat arkadasin oto. Cicek sulamasini yaptim sıkıntı yok cok guzel ama bu devrede takili kaldik bende dusunmuyor degilim kendi yapti denedi olmazsa kendi arectorn sitesine yukleyipte yarim bir projeyi sitesine koymazdi zaten kodlari hem egitim amacli paylasmis hemde eksik yapacagini zannetmiyorum bakacagim 3 tane kristal degistim bi iki tane daha malzeme degistirecegim bakacagim duruma yazdiklarin icinde  tesekkur ederim

Yusuf usta

bir devrede yanlış yere taktığım bir pull up direnci 16f876 saniyesini 6 katı kısa saydırıyordu. tek hatam bord altından pull up direncini +5 volt yerine 7805 girişindeki ana voltaja bağlamakmış. fark edip düzeltmiştim. Sizin devrede de benzer bir şeyler olmuştur belki montajda.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

cooldishes

Yusuf hocam devre sema ve baski devre yazilim ne varsa bakiyorum sıfır malzeme ile kurdum hic 1 kullandigim malzemeyi baska devreye kullanmadim bir iki yerde bi sıkıntı var ama nerde anlamıs degilim bakacagim bilgilendirme yaparim tesekkurler

cooldishes

Yusuf ustam slmlar  kulucka makinesinin sorunu sensörlerden sht11 takılı degil iken ds1302 entegre ile donma yapıyordu sorunu hallettim kaliteli bir karta benziyor simdilik sıkıntı yok . Saniye sorunu da ortadan kalkti. Insallah mekanik kismi da biterse  karti yapan paylasan arkadastan da Allah razi olsun dökümani paylasip elekronik bilgilerini ögrenmek isteyenlere sunduğu için .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın