Hangi Mosfeti Kullanmalıyım ?

Başlatan grknuzn, 13 Temmuz 2018, 15:58:55

grknuzn

Merhabalar
6v - 24v Girişe sahip 5v 3A çıkış DC DC Usb Power Modülü ile telefon şarj etmek istiyorum, bu işi 12v akü ile yapacağım Arduino ile şarj çıkışlarını kontrol etmem için pnp mosfet mi npn mosfet mi kullanmam gerekiyor.
Ben npn kullanarak gnd yi kontrol ediyorum fakat modüle 12v sabit akımı verdiğimde modülün gnd çıkışında 12v ölçüyorum gnd yi mosfet ile açtığımda devre kendi tamamlayıp çıkışa 5v veriyor. Fakat gnd yi vermediğim zaman USB nin + çıkışında ve - çıkışında 12v ölçüyorum. Telefon veya bağlayacağım cihaz zarar görür mü, sonuçta gnd yok devre kendini tamamlamıyor diye düşünüyorum. Pcb çizimini de yaptırıp bastırdım fakat yanlış mı yaptım acaba pnp ile kontrol etmem için ekstradan npn bir transistörede ihtiyaç duyacağım.

thekme

Sa eğer arduino ile çekilen akım ve gerilimi ölçüceksen,gerilim için gerilim bölücülü bir adc uygulaması yapabilirsin.Akım içinse aynı mantıkla akımı gerilim cinsinden adc ile okursun(opamplı devreler var) .Birde eğer gerilim düşümü felan yapıcaksan buck converter yapıp yada satın alıp daha sağlam bir sistem kurabilirsin.Eğer rasgele 12v ve 5 v geliyorsa telefonuna zarar verebilirsin dikkatli olmalısın.Şemayı felan paylaşırsan daha sağlam bir yardım elde edersin
Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir.

grknuzn

Söylemek istediğim olay resimde mevcut resimde düşününki mosfet var ve kapalı modülün gnd bacağında ve 5v çıkışında 12v ölçüyorum. Modülün içinde gerilim bölücü direnç mi var acaba

Şöyle bir durum daha var, eğer gnd yi modüle açarsak farzedinki mosfet açıldı devre çıkıştan 5v veriyor. Herşey yolunda gnd olmadığı için telefona bir zarar geleceğini sanmıyorum. 100 kere açıp kapattım ama yinede içimde kaldı danışmak istedim.

thekme

Devrede gerilim regülatörü vardır,gerilim bölücü sanmıyorum resimde pek gözükmüyor. sen gnd yi ayırıp gnd ile çıkıştaki 5v kablosuna probları değidirince kaynağın gerilimini ölçüyorsundur. Çünkü multimetreler 2 nokta arasındaki potansiyel farkı ölçer.Devreyi takip ederek bulabilirsin.Mosfet mevzusunu anlamadım :) .Ama module güvenmiyorsan kullanacağın malzemein zarar görmemesi için kullanma bence çünkü babam güç kaynağından şarj aleti yaparken 2 telefonu yakmıştı :)

grknuzn

Aslında modüle güveniyorum piyasadakilerin en iyi şarj edeni ama modüle gnd gelmediğinde 12v modülün çıkış tarafına geçiyor.

thekme

Şunu deneyebilirsin multimetreyi AC konuma al prizin fazına bir probu diğer probuda toprağa değdir arada 220v görürsün bu toprakta 220v anlamındamıdır.Hayır cevabı bunun ölçü aletleri 2 nokta arasındaki potansiyel farkı ölçer.Zaten gerilimde iki nokta arasındaki potansiyel farktır.Akımın artı uçdan sıfır gerilim yani toprak ucuna doğru akması. Modulde de bu oluyordur.Şöyle yani
Gerilimi giriş gerilimi ve çıkış gerilimi olarak ölç.Ama yinede güvenliği sağlamak için 2 ucuda yalıtabilirsin ki zaten yalıtımlı olması lazım o uçların  resimde gördüğüm kadarıyla buck converter yapmışlar sıkıntı olacağını sanmıyorum :) yınede sen bilirsin eski yada ucuz bir usb cihazda deneyip öyle kullanabilirsin.

grknuzn

Eski bir huawei telefonla en az 100 kere aç kapa yaptım iPhone ilede denedim sıkıntı yaratmadı ama konunun başlığına dönecek olursak mosfet ile + dan mı yoksa - denmi anahtarlasam modülü, 12v açıp kapatmak benim için biraz hüzünlü olacak çünkü pcbleri n kanal mosfete göre bastırdım. N kanal mosfet ile yaparsam modül kapalıyken modülün bacağında 12v var

thekme

Niye anahtarlama yapıyorsun onu anlamadım ben :D illa kapatıp açma yapıcaksan + uçu kapat diğer uç zaten toprak :) pcb deki yolu kazıyıp kablo ile bağlantıları değiştireblirsin buda bir yöntem ama görüntüsü bozulur :)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın