Ana içeriğe git
Konu: SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası (290 Kez okunmuş)

SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası

Değerli Forum arkadaşlarım, Bu konuyu da Elektronik Projelerde açıyorum ki aynı model marka cihazı için sorun yaşayan, çözüm önerilerini internet üzerinde arayan tüm arkadaşlarımıza faydalı ,güzel bir paylaşım olsun. Şimdiden, konuya destek veren ,çözüm önerisi sunanan Tüm Değerli Forum arkadaşlarımıza Teşekkür ediyorum. Sağolun varolun.

Sony Dav-SB100 cihazı bir arkadaş bana ücretsiz verdi. Arıza Tanımı : Cihaz Çalışmıyor. Cihazın Çok detaylı Tüm şema ve açıklamaları ekteki Service Manual de mevcuttur. (Sony yine yapmış yapacağını bu kadar detaylı bir Service Manual Gerçekten düzgün bir firma. )Ben ön inceleme yapmaya çalıştım . Power mainboard da sigorta sağlam ,köprü diyot OK . 450 Volt 330pf Kapasitöre de voltaj geliyor. Yakın bölümde IC 901 entegresine hiç voltaj gelmiyor. IC 902  de hiç voltaj gelmiyor çok tuhaf , köprü diyot devre üzerinde sağlam görünüyor  ama voltaj o bölümde kayboluyor.F yazan tüm sigortalar ve tüm diyotlar kontrol edildi hepsi OK. Ama gözümden kaçan olabilir . Çözüm önerilerinizi bekliyorum Değerli Forum arkadaşlarım.
.


Dosya boyutu 13,4Mb WinRar ile sıkıştırılmış PDF uzantılı dosyadır.
SERVICE MANUAL

Ynt: SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası

Yanıt #1
Değerli Forum arkadaşlarım Çok Değerli Aydın Hocamızın yardımları ile sorun çözüldü cihaz çalışıyor.  Aydın Hocam Sağolun Varolun.
Oleyyyyyyyy  ÇALIŞIYOR....İŞTE BU....
FM Radyo OK  CD OK...Fm tuneri daha öncesinde söküp temizlemiştim onun resminide paylaşıyorum.Ynt: SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası

Yanıt #2
Güle güle kullan.
Derdi neymiş?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası

Yanıt #3
Teşekkürler Seron. Temmuz dan beri uğraşıyoruz sonunda çalıştırdık.  IC901 9-885-073-46 IC FSDM0365RN  Entegre arızalıymış . 2,5$ lık bir entegre. Cihaz güzel gerçekten.

Ynt: SONY- DAV-SB100 5+1 DVD Mp3 Media player Arızası

Yanıt #4
Değerli Aydın Hocam ve tüm Forum arkadaşlarım. Bügün bir tecrübe daha kazandım. Cihazı ayağa kaldırdığımız günden bugüne kadar kulaklıkla dinliyordum. Bugün en azında Sol , sağ ön ve woofer bağlantısı yapıp cihazın ses kalitesini bir kontrol etmek istedim. Bağlantıları yaptım ODA NE! OLAMAZ! 5 + 1 çıkışlarında hiçbir şekilde ses çıkışı yok. Kulaklık ile ses dinlenebiliyor. Bunun üzerine hemen kolları sıvayıp cihazı tekrar açtım . Onarım yaptığımız power katında çıkış voltajlarını ölçerken şemada görüleceği üzere DC 32Volt olan 1,2 ve 3 Nolu pinlerde  DC 3,1Volt değer okunuyor. O yol üzerinde üstten hafif şişmiş 2200 uf 35 volt kapasitör .KApasitör ölçümü ile değerine baktım aşağıda resimde görüldüğü üzere kapasite normal. Ama şüpheli hemen değiştirdim.2200 uf 50Volt. Ve Ses geldi. 5 + 1 çıkışlarda ses var. Oleyy . Bir kondansatör alt tarafı demeyin. Vay be . Hemen voltaj kontrol .Pimlerdeki Voltajlar 31.8 Volt seviyesinde. Aydın Hocamızın bizlere öğrettiği gibi " sadece kapasitesini ölçmek yeterli değildir. ESR değerine de bakmalıyız. Kapasitesi normal görünen, ama yüksek bir ESR değerine sahip bir kondansatör, görevini yerine getiremez ve devrede ya hiç çalışmaz, yada sağlaması gerekek performansı sağlayamaz." Cihaza biraz yüklendim bakalım ısınma durumları nedir resimlerde göründüğü gibi. Ama ses çok tatlı baslar gerçekten çok güzel. DSGX farkı güzel. Tekrar teşekkürler Hocam Saygılar.
Şunuda ifade etmeliyim bunu bana veren arkadaş "Al yedek parça yap" demişti. :)