Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Başlatan Akin.8784, 12 Temmuz 2018, 15:06:32

Mr_YAMYAM

Çok istemiyorsun da yanlış şeyler istiyorsun :D
Uydur gaydır çin işi kitlerle birşey elde edemezsin.
Bence ufkunu biraz genişlet.
Eski tip Hi-Fi sistemlere yönel.
Al sana sizin oralarda bir cihaz.
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-ev-elektronigi-ev-muzik-sistemleri-sony-klasik-500-lira-578621995/detay
Bir çift iyi hoparlör de temin edebilirsen dadından yinmez.
Ama önce araştırmalısın.

Akin.8784

fazla bılgım yok bu yuzden sınırlı kalıyorum. oysa dınleme sansımm olsa anında ne ıyı ne kötu hemen karar verırdım. bu ısın sonu yokk valla hocam. elımdekı ıkı trafoyuda degerlendırmek uzere yola cıkayım dedım kafayı yedım valla :D

Akin.8784

Yamyam hocam :D sıze krıtık bı sorum olcak ..  ıkı adet trafomu paralel baglasam gucu ıkı katına cıkarabılırmıyım.. her trafodan 4ohm 200-220w alabılırsek eger, cıft trafo paralel baglayıp tek besleme devresınden ıkı ayrı tda7293x3 lu devreden besleyıp 4ohm da 2x200-250w alıp 38cm cıft bobın bas besleyebılırız dıye dusundum .. sızce nasıl olur hocam .. trafo bılgılerım resımde mevcut. beslememde nomınal 500w yazıyor lakın 4x10000mf yeterlı olucakmı tam gucte buda ayrı sorum sıze hocam ....

Mr_YAMYAM

Trafoları parelel bağlayamazsın. Bu iş öyle sanıldığı kadar kolay değildir.
Güç artırımı yapmak istiyorsan her bir trafoyu ayrı ayrı doğrultup. birer tane gerilim elde edebilir ve bu iki gerilimin birer uçlarını birleştirerek split suplly güç kaynağı yapabilirsin.
Sen hala güç ile uğraşıyorsun. Mevcut sisteminden elde etmiş olduğun gücü bile tam ölçebilmiş değilsin.
Sistem gücünü 1000W a çıkartsan bile iyi bir sonuç alamazsın. Zaten mevcut sisteminde elde etmiş olduğun güç, büyük kayıplarla sese dönüştürülmektedir.
Defalarca belirttim. Yine söyleyeyim. Bu tür bir işin ilk önemli unsuru hoparlördür. Güç en sonraki meseledir. 50W lık STK kuvvetlendiriciye iyi kalite bir bass hoparlör ile 50W lık bass amplisi ile çok rahat bass kompanzasyonu yapabilirsin. Sen 200W tan daha yukarı güçler ile boğuşuyorsun :D
Güç artırımına gireceğine elindeki mevcut hoparlörler ile performans alabilmek için çalış.
En iyi test iyi bir kabin olup, iyi bir kabinin neler kazandırdığını görebilmen için şunu yapabilirsin.
Büyükçe bir su bidonu, bir büyük su testisi, veya kabin olabilecek herhangi bir eşya bulmalısın. Bir büyük etejer, bir dolap, gardrop veya kabin vazifesi yapabilecek başka bir eşya önemli değil. Bu eşyayı mümkün olduğunca kapalı bir kabin olarak kullanıp, bass kazancını kulağınla test edebilirsin.
Elindeki sony hoparlörü büyükçe bir su bidonunun ağzına kapatıp çalıştırdığında bile bass kazancının ne denli arttığını görebilirsin.
Su bidonu değil de odanda büyükçe bir dolap varsa bu dolabı da kabin olarak kullanmayı deneyebilirsin. Sadece hoparlörü yerleştirebileceğin bir açıklık bulmalısın.
Bu basit test, bir hoparlör kabininin temel hesaplamalarını sağlamaz. Amatör bir kullanıcı için bu hesaplamalar zaten çok zordur. Ancak uygun şekilde tasarlanmış bir kabinin neler kazandırabileceği hakkında iyi bir fikir verir ve iyi bir testtir.

Akin.8784

stk anfım sabıt kalıcak, fakat elımdekı basları unutun, daha ıyı bas alıcam , suan kı durumda 20 cm basım bıle tadmın edıyor oda ufak dıye, odada köseye mobılyanın dıbıne konumladım en guzel bası böyle alıyorum ve oda 7m2  kadar bıse, daha sonra kendı evıme gecınce 12 13m2 lık odamda 30-38cm bas kullanmayı dusunuyorum ve ben bunun hayalıyle yola cıktım . sımdı sızden bu guclere ulasabılmem aadına yardım ıstıyorum . aldıgım devrede 250rms gıbı bı deger alabılcegımı dusunemıyorum 200 e razıyım , , madem durum böyle ıken aynısından bır adet daha yaparsam ve bunu cıft bobın basa gırersem guc 2 katına cıkar dıye bı tahmınde bulundum . ılerde stk anfımın trafosunu 120w dan 250w a cıkarttıgımda guc ıkı katına cıkıcak , halıyle kabınlerımıde degıstırıcem, ben ılerıye yönelık oynuyorum .. sızı sorularımla cok fazla mesgul ettıgımın farkındayım ama hocam bırazda benım acımdan bakın :) bız antremanlarımızda bıle sınırları zorluyoruz yoksa nasıl gelısecegız :D  suan 20cm power 2xl basım bıle 4ohm da yarıyı gecerken patlıcakmıs gıbı oluyor ve o bas 200rms nomınal gucu var.. burdan yola cıkarsak eger.  ne gıbı tahmınde bulunabılırsınız.. benım en buyuk sorunum anfımın gucunu hesaplayamamıs olmam. ve denemek ıcın elımde 30-38cm bas olmayısı.  ılerıde dusundugum bass bu hocam ve bunu max performansta kullanmak ıstıyorum ...

38cm - http://www.mobilesoundworks.com/product_p/powerbass-2xl-1504d.htm
30cm - http://www.mobilesoundworks.com/product_p/powerbass-2xl-1204d.htm

Mr_YAMYAM

BEN DE DİYORUM Kİ...
Gücü iki katına çıkartacağına iyi bir bass hoparlör alıp iyi bir kabin yap, 50W lık bir güç ile dilediğin bass seviyesini al.
Yahu istersen 1000W ampli yap birşey değişmez..
Ben evde 30W lık ampli ile evi sallıyorum. @memleket   gördü ve tanık oldu.
Kendisi 20W lık ampli ile arkadaşlarını gudurtmakla meşgül.
Gelse de anlatsa.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Temmuz 2018, 01:31:24BEN DE DİYORUM Kİ...
Gücü iki katına çıkartacağına iyi bir bass hoparlör alıp iyi bir kabin yap, 50W lık bir güç ile dilediğin bass seviyesini al.
Ben evde 30W lık ampli ile evi sallıyorum. @memleket   gördü ve tanık oldu.
Gelse de anlatsa.

haklısınız abı w olaylarına cok takıldım ... bu benım tecrubesızlıgım vede acelecılıgımden kaynaklanıyor . sımdı benım anfım tahmını cıkıs gucu ne olabılır bunu cok merak edıyorum . devredekı tda7293 ler 20cm basımı bıle barız ötturuyoken 30cm bası ne yapar kımbılır.. bu arada hazır kutulu bas alıcam , belkı dedıgınız gıbı kabın yaptırabılırım hatta anfıyı sogutusunu ıcıne monte edebılırım . madem aklımdakını yapmama sıcak bakmadınız böyle bı cözum glıyor aklıma sızce de dogru olur mu ... arkadasınızla ıletısıme hala gecemedım . merak ettım dogrusu..

Akin.8784

Alıntı yapılan: asma - 18 Temmuz 2018, 23:45:15Merhaba
Konunun tda7293 ile ilgili kısımına tekrar yorum yazma gereği duydum.

Devre 3adet tda lı amfi yapısının birlikte / paralel kullanılmış halidir. Köprü değildir.
Neden tercih edilir , nereden anlaşılır kısmını yazmıştım.
Ben de iki tanesini bile bu kadar basit bir şekilde paralel kullanımı beğenmiyorum. 7 taneye kadar abartanlar var.

Tda7293 bu voltajda gayet güzel çalışır , düşük değildir. Seçim yanlış sadece.
Yani 8ohm hoparlör ile yüksek güç istiyorsak 40V simetrik besleme daha doğru seçim olurdu.
33V simetrik besleme ile 4 ohm hoparlör kullanılabilirdi. Kaldı ki 3 adet paralel bağlı.
Bu durumda tek bir TDA7293 ün hakkını vermeden çalıştırmış oluruz.

Entegrenin çıkış katında DMOS  türünde eleman kullanımı var , çalışma sınıfı ise AB

Çıkış gücünü hesaplarken üreticinin ölçüm değerlerini baz alırsak:
29V simetrik besleme , d: %1 , 4 ohm hoparlör ile 80W değerini vermiş. (100W a ulaştığıda d: %10 a çıkıyor)
Çıkış voltajı 18V a ulaştığında 81W / 4 ohm değerine ulaşırız. 18 volt rms değeri olduğuna göre tepe değeri 25V olur.
Bu da 29 - 25 = 4 Volt (4,5A değerinde) kayıp öngörmemize sebep olur.
33V simetrik beslememiz regüleli değil , çökme olacaktır ama görmezden gelelim.
33 - 4 = 29V
29V tepe değeri için efektif değeri hesaplarsak 20,5V  buluruz. (görmezden gelecektim ama bucuğu izninizle atıyorum)
20V ile 4 ohm da 100W elde ederiz. Yani 33V ile beslediğimizde hoparlör üzerindeki rms değerler 20V ve 5A olur.
Bu hesap için tek tda kayıplarını kabulettik. İki adet kullanıp 2 ohm hoparlör kullanırsak aynı çıkış voltajını elde etmeyi umarız. Güç iki katına çıkar.
Üreticinin değerlerine göre biraz sınırda gezinen değerler risk oluşturur mu?
3 Adet amfiyi paralel kullanırsak , ısı düşer , her bir çıkış akımı düşeceği için çıkış voltajındaki kayıp azalır , güvenli bölgede çalışmış olur.
4 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsak , mevcut besleme ile 200Wrms gücü sorunsuz şekilde elde etmemiz gerekir.
Zaten trafodan elde edeceğimiz gücün sınırına ulaşmış oluruz.

Kolay gelsin.

Not: Paralel yapıda açığa çıkan ısı düşer şeklinde anlaşılmasın yalnızca bölünür.

hocam be bu durumda, çıft bobın bası paralel gırıp kullansam  2ohm da , anfımıde ıyı sogutsam,  beslememdekı 4 adet 10000mf  ıle 200-250w rms derını sıkıntı yasamadan besleyebılırmıyım . trafomda 300va yazıyor ama tam gucu kac w a denk gelır bılemıyorum  kayıplarla beraber 250w alırım dıye dusunuyorum .. başa baş kaldırsın ıstıyorum hocam .. bu sorum cok önem arz edyor :)

yamyam hocam, dıgıtal ac voltmetreyle bas uclarını ölcum yaptım ses yarıdan fazlaydı bas patlamasın dıye acamadım fazla, anı degerlerde 20v ve uzerını gördum .. bu durumda nasıl yorum yapabılırız..

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 26 Temmuz 2018, 01:44:49. bu arada hazır kutulu bas alıcam , belkı dedıgınız gıbı kabın yaptırabılırım hatta anfıyı sogutusunu ıcıne monte edebılırım . madem aklımdakını yapmama sıcak bakmadınız böyle bı cözum glıyor aklıma sızce de dogru olur mu ... arkadasınızla ıletısıme hala gecemedım . merak ettım dogrusu..

Senin amplinin çıkış gücü yeterince fazla.
Sen sadece hoparlörden dolayı verim alamıyorsun. Memleket buralarda değil demekki. Olsaydı gelip LAF atardı. Sanırım memlekete gitti :D
Piyasadaki hazır kabinlerden de alma. Onlar uyduruk şekilde yapılmış karadüzen kabinlerdir. Bir kabinin yapılması bile ciddi hesaplamalar gerektirmektedir. Bu yüzdendir ki iyi kalite kabinler özel malzemeler ve özel tekniklerle yapılmaktadır.
Alacağın hoparlörün teknik verileri doğrultusunda kabini burada tasarlayıp halledeceğiz.
Son linkteki 250$ lık hoparlörü alırsan ve o hoparlörün teknik verileri doğru ise harika bir kabin tasarlayıp en üst performansı alabiliriz.
Hem üst seviye olur hem de ileriye yönelik olur.

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 26 Temmuz 2018, 10:47:42hocam be bu durumda, çıft bobın bası paralel gırıp kullansam  2ohm da , anfımıde ıyı sogutsam,  beslememdekı 4 adet 10000mf  ıle 200-250w rms derını sıkıntı yasamadan besleyebılırmıyım . trafomda 300va yazıyor ama tam gucu kac w a denk gelır bılemıyorum  kayılarla beraber 250w alırı dıye dusunuyorum .. basa bas kaldırsın ıstıyorum hocam .. bu sorum cok önem arz edyor :)

yamyam hocam, dıgıtal ac voltmetreyle bas uclarını ölcum yaptım ses yarıdan fazlaydı bas patlamasın dıye acamadım fazla, anı degerlerde 20v ve uzerını gördum .. bu durumda nasıl yorum yapabılırız..

Mevcut beslemen yeterlidir. Çünkü ampli D sınıfı çalışıyor. Tam emin olabilmek için ve kesin değerleri alabilmek için 2 ohm hoparlör kullanmamız şarttır.
20V gördüysen... Tahmini hesaplamalar.
Hoparlörün 4 ohm ise..
20/4= 5A.
20X5= 100W
Hoparlörün 6 ohm ise.
20/6= 3.33A
20X3.33=66.6W
Gayet iyi değerler.
2 ohm hoparlör empedansında 18V RMS ve üzeri görebilirsen  tam gücü alabiliyorsun demektir.
Bu ölçümler net ve doğru ölçümler olmayabilir. Ancak kabaca elde edilmiş ölçümlerdir. Bir amatör için çok ta hassas ölçümlere gerek yoktur. Önemli olan çıkış voltajını kabaca da olsa görebilmektir. Zaten geriye kalan ohm kanunu ile hesaplanır.

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Temmuz 2018, 01:31:24BEN DE DİYORUM Kİ...
Ben evde 30W lık ampli ile evi sallıyorum. @memleket  gördü ve tanık oldu.
Gelse de anlatsa.

@Mr_YAMYAM‍ 30W anfisinin sesini evin her köşesinde dinledim (wc de ile :D ) Baslarda ne ufak bir bozulma nede gürültü var. Harika sesi vardı. Gözümle görüp, dinlememiş olsam bu 500W derdim...
Bende 16cm lik 2 adet (20 yıllık hoparlör) 100W pioneer hoparlörleri kabine yerleştirdim. Baslar acaip arttı...

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Temmuz 2018, 22:28:00@Mr_YAMYAM‍ 30W anfisinin sesini evin her köşesinde dinledim (wc de ile :D ) Baslarda ne ufak bir bozulma nede gürültü var. Harika sesi vardı. Gözümle görüp, dinlememiş olsam bu 500W derdim...
Bende 16cm lik 2 adet (20 yıllık hoparlör) 100W pioneer hoparlörleri kabine yerleştirdim. Baslar acaip arttı...

Eski PEYNİİR'ler nispeten kalitelidir. Hepsi aynı olmasa da .
Adamım esas olarak bass derinliğini hatırlıyormusun benim evdeki. Sana deprem hissini yaratıyormuydu acaba.? :D
İşte bu bass derinliği 30Hz ler civarı frekansların kulağa tam iletilebilmesi ile ilgilidir.
Başta hoparlörlerin özellikleri ve ampli dahil tüm sistemin belli hesaplamalar dahilinde belli özellikleri doğrultusunda elde edilebilmektedir.
İşte burada çok ince hesaplamalar sözkonusudur ki, zaten basitçe yapılmış ucuz cihazlarda böyle bir bass derinliği yoktur.
Senin LM1875 li ampline de böyle bir uygulama yapabiliriz. Ancak çok ciddi hesaplamalar ve kafa yedirici uğraşılar gerektirmektedir.
Eğer yine LM1875 ile üst seviye bir cihaz yapmak istersen forumda yaz. Ben yönlendiririm sen yaparsın.
Hatta son ürünlerimden birer tane ton kontrol ve LOUDNESS devresi bile hedaye edebilirim sana.
Böylece sen de geniş dinamik band genişliğinde bir ampli yapmış olursun.
UYARI:
Üst seviye cihaz yapımı hem pahalı hem de. hem de ciddi emek gerektirmektedir. Bunları yazarken kanına girip te seni tahrik etmeyeyim :D

memleket

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Temmuz 2018, 23:18:21Eski PEYNİİR'ler nispeten kalitelidir. Hepsi aynı olmasa da .
Adamım esas olarak bass derinliğini hatırlıyormusun benim evdeki. Sana deprem hissini yaratıyormuydu acaba.? :D
İşte bu bass derinliği 30Hz ler civarı frekansların kulağa tam iletilebilmesi ile ilgilidir.
Başta hoparlörlerin özellikleri ve ampli dahil tüm sistemin belli hesaplamalar dahilinde belli özellikleri doğrultusunda elde edilebilmektedir.
İşte burada çok ince hesaplamalar sözkonusudur ki, zaten basitçe yapılmış ucuz cihazlarda böyle bir bass derinliği yoktur.
Senin LM1875 li ampline de böyle bir uygulama yapabiliriz. Ancak çok ciddi hesaplamalar ve kafa yedirici uğraşılar gerektirmektedir.
Eğer yine LM1875 ile üst seviye bir cihaz yapmak istersen forumda yaz. Ben yönlendiririm sen yaparsın.
Hatta son ürünlerimden birer tane ton kontrol ve LOUDNESS devresi bile hedaye edebilirim sana.
Böylece sen de geniş dinamik band genişliğinde bir ampli yapmış olursun.
UYARI:
Üst seviye cihaz yapımı hem pahalı hem de. hem de ciddi emek gerektirmektedir. Bunları yazarken kanına girip te seni tahrik etmeyeyim :D

Bass seslerde insanın içi titriyordu sanki.
 İzinim bitsin eve dönünce kafa yorarız, içerisine birazda sevgi ve duygusallık katarız, tatından yenmez :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: memleket - 26 Temmuz 2018, 23:33:29Bass seslerde insanın içi titriyordu sanki.
 İzinim bitsin eve dönünce kafa yorarız, içerisine birazda sevgi ve duygusallık katarız, tatından yenmez :D

Karar verdiğin anda KUTU için araştırmalarına başla.
Devreleri hallederiz.
Bir de uygun bir trafo.

Akin.8784

Dedıgım devre geldı dırek taktım ve 4ohm 2oow rsm olan powerbass 2xl 20cm bas ıle test ettım ,  ses ve bas  frekans yarım sevıyede iken hop uclarında 26v gördum anlık . hersey böyle ıken , 26/4 x 26 = 170 rms elde ettım. elımdekı bas yetersız kaldıgından fazlasını deneme sansım olmadı.. 420w 4 ohm da max degerı olan bu devreyı. 300w trafom ıle 250 rms gıbı degerde bozulma kayıp olmadan guclu bı bas ıle stabıl dınlemek ıstıyorum tabıkı devrem yanmaz ıse,, uzerındekı sogutucu kucuk alır almaz termal macun surdum,  fan calısıyorken ısı namına bırsey yok ... yorumlarınızı beklıoyorum ...

https://tr.aliexpress.com/item/XH-M253-TDA8954TH-Core-BTL-Mode-HIFI-Class-amplificador-audio-420W-High-Power-Mono-Digital-Amplifier/32854797660.html?spm=a2g10.10010108.1000014.5.5787185fdlJzrN&scm=1007.13338.106568.000000000000000&scm_id=1007.13338.106568.000000000000000&scm-url=1007.13338.106568.000000000000000&pvid=f5822aad-a98d-4510-81c7-af9b0422c1f1&_t=pvid%3Af5822aad-a98d-4510-81c7-af9b0422c1f1%2Cscm-url%3A1007.13338.106568.000000000000000

asma

O ölçü aletiyle bu devrenin çıkış voltajını sağlıklı ölçemezsin , ölçtüğün değere fazla güvenme.
Bu kartın 4 ohm da 24voltta (veya senin trafo voltajıda) 420W güç üretmek gibi bir iddiası yok.
Simetrik 41V ile bu gücü %10 distorsyonla sağlayabiliyormuş.
Ancak 200 - 250W arası bir güç elde edebilirsin. Beklentin doğru yönde.
300VA trafo böyle bir devreye %87 gibi bir oranla DC güç sağlayabilir. Amfi ise %90 gibi bir verimle çalışıyor ise (özellikle BTL için %93 verimden bahsedilmiş) 240Wrms beklenti normal bir değer olur.
Bu beslemede 4 - 6 - 8 ohm hoparlör kullanabilirsin. Düşük empedans deneme.
Trafon , amfi ve 4 ohm hoparlör birbirine uygun gözüküyor.

Kolay gelsin.

Akin.8784

Alıntı yapılan: asma - 04 Ağustos 2018, 02:24:05O ölçü aletiyle bu devrenin çıkış voltajını sağlıklı ölçemezsin , ölçtüğün değere fazla güvenme.
Bu kartın 4 ohm da 24voltta (veya senin trafo voltajıda) 420W güç üretmek gibi bir iddiası yok.
Simetrik 41V ile bu gücü %10 distorsyonla sağlayabiliyormuş.
Ancak 200 - 250W arası bir güç elde edebilirsin. Beklentin doğru yönde.
300VA trafo böyle bir devreye %87 gibi bir oranla DC güç sağlayabilir. Amfi ise %90 gibi bir verimle çalışıyor ise (özellikle BTL için %93 verimden bahsedilmiş) 240Wrms beklenti normal bir değer olur.
Bu beslemede 4 - 6 - 8 ohm hoparlör kullanabilirsin. Düşük empedans deneme.
Trafon , amfi ve 4 ohm hoparlör birbirine uygun gözüküyor.
Kolay gelsin.
hocam benım trafo cıkıslarıda 24-0-24Vac  , trafom 300VA  max sınırlarına kadar cıkarsam , sızın dedıgınız gıbı 0,87 verımde 250 260w gıbı bı gucte , verımlı bı sekılde kullanırım dıye dusunuyordum.  Devre bu guclerde ve bu gerılım altında cok zorlanmaz dıye dusunerek ve hatta fanda devreye sokarak. uzun ömurlu bı  bas anfısi olur kanaatındeyım . su duruma kadar hersey normal dımı hocam .. basımı 30cm 300-400rms secıcem .. ve son sorum , cıft bobın alsam 8 ohm da yıne 250w rms degere cıkabılırmıyım ...

asal

Selamlar sayın yamyam hocam... Uzmanlığınıza ve tecrübenize binaen stk 4141 II serisi ile V serisi arasında bariz audio kalitesi, performans farkı var mıdır? Ayrıca fotoğraftaki Sony müzik setinden çıkma  STK lı amplifikatör devresi için ben de loudness li ton kontol devresini  rica edebilir miyim? bedeli ne olur? Yamyam hocam. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.  :) 

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asal - 07 Ağustos 2018, 20:55:31Selamlar sayın yamyam hocam... Uzmanlığınıza ve tecrübenize binaen stk 4141 II serisi ile V serisi arasında bariz audio kalitesi, performans farkı var mıdır? Ayrıca fotoğraftaki Sony müzik setinden çıkma  STK lı amplifikatör devresi için ben de loudness li ton kontol devresini  rica edebilir miyim? bedeli ne olur? Yamyam hocam. Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler.  :) 

Hemen hemen tüm STK serilerinin insan kulağı ile algılayabileceği performans farkı bulunmaz.
Sadece güç faktörü  ve tasarım özellikleri, tekniğin gelişimi ile değişiklik göstermiştir.
Yani 1988 model STK 465 ile çok daha yeni seri olan 41xx serisi çok ta farklı değildir. Sadece çıkış güçleri farklıdır. Bir de 41xx serisinde üst güçlerde güç harcaması daha düşüktür, yani verimi yüksektir.
Bununla beraber bazı özel üretimler de bulunmaktadır ki bunlardan ilk aklıma gelen STK050 ve STK070 serisidir.
Bu seriiler 20Hz 20KHz güç bandı (POWER BANDWIDTH) verebilmeleri ile ünlüdür. Bu sebeple revaçta olduğu yıllarda daha pahalı idiler.
[attach type=image]9301[/attach]
Düşük distorsiyonlu olarak üretilip piyasaya lanse edilmiş olan STK086G serisi ise yeterli ilgiyi bulamamıştır. Ancak STK050 ve 070 serileri profesyonel cihazlarda yıllardır kullanılmıştır.
Bunlardan örnek verebileceğim üretim. ELEKTROVOICE SENTRY 100EL serisi stütyo monitörüdür. Bu cihazda STK050 kullanılmakta idi.
https://www.manualslib.com/manual/43746/Electro-Voice-Sentry-100el.html
[attach type=image]9303[/attach]
Benim ürettiğim ön devreler, profesyonel disiplinle yapılmış devrelerdir. Sadece arkadaşlarıma satabilir veya hediye edebilirim. Dışardan bir kişi bu devreleri kolaylıkla satın alamaz. Yıllar önce birisi bu devreleri benden satın almak istemişti. Diyaloğumuz şöyle oldu..
Bu devrelerden bana birer örnek sat.
Satayım gardaşım tanesi 100$ (Senin için) dedim :D
Yuhh bu kadar malzemecik için 100$ mı istiyorsun, uçmuşsun sen..
Yoo uçmadım ama devrenin değeri o.
Aabi tüm malzemeleri alsan kaç kuruş tutar toplasan 15-20$ etmez.
Devrelerimi malzeme ile kıyaslıyorsan zaten anlaşamayız. Ancak ne amaçla alacağın söylersen kıyak yapabilirim.
Amacımı ne yapacaksın? Sen alacağın paraya bak.
Ben de dedim ki.
Benim devreyi alıp kopya yapmak niyetinde isen, zaten başaramazsın. İşin tekniğini bilmeyen veya elinde belli ölçü aletleri olmayan birisinin yapabileceği birşey değildir.
Tamam kopya yapmayacağım. Evde kendim kullanacağım. Sen devreleri bana sat.
O halde tanesine 50$ isterim. Performans alabilmen için 3 tane kart gerekli. Ton kontrol, ön kuvvetlendirici ve loudness kartı. (Aynı devreleri Özgürecenin amplisine de yapmıştım.)
Tamam. Ama devrelerin performansından sorumlusun. STK 086G li ampliyi sürebilecek.
OK denildi ve 150$ a anlaşma sağlandı.
Aradan 2 ay geçmişti. Bizimkisi yana döne geldi. Aabi senin devrelerden 100 adet kart yaptırdım hiç birisi doğru dürüst çalışmıyor. Gelsen de şunlara bir baksan :D
Sırf gıcıklık olsun diye gittim. Dedi ki. Senin devrede hata var.
Hata olsa sana satmış olduğum devreler düzgün çalışmazdı. Sen de bana kopya etmeyeceğini kendin kullanacağını söylemiştin. Bu yüzden benden bu konuda herhangi bir yardım bekleme. Eğer işi ticarete dökeceksen proje parasını atarsın önüme ben de sana prje detaylarını hazırlar döküman halinde veririm.

Kısaca söylemek gerekirse, profesyonel bir kişi bu işin HİN'liğini gayet iyi bilir. Aksi takdirde bilmem PEYNİİR marka ampli veya CONY marka ampliyi birisi alıp rahatlıkla üretir, sonra da ÇİN'liler gibi ucuz ucuz satarlardı :D
Forumda bu tür devreleri zaten şemaları ile birlikte sunmuştum. Dileyen alıp kendisi yapabilir. Ancak teknik detay istiyorlarsa forumda aktif olmadırlar.

asal

Gençliğimde hobi olarak bir ölçüde  ticari bir boyutu olmadan uğraşmıştım audio sistemlerle.  Sohbetinizde geçtiğinden sorayım dedim ton kontrol devresini. Bir amplifikatör kiti için müsait bir zamanda delikli plakette bir şey yapmaya çalışırım kısmetse. STK II ve V farkını da 20 yıldır elimde bulunan 4141 V  yi kitteki 4141 II nin yerine takmanın bir anlamı olur mu diyedir sorma nedenim. Cevabınız için teşekkür ederim.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: asal - 07 Ağustos 2018, 23:41:24Gençliğimde hobi olarak bir ölçüde  ticari bir boyutu olmadan uğraşmıştım audio sistemlerle.  Sohbetinizde geçtiğinden sorayım dedim ton kontrol devresini. Bir amplifikatör kiti için müsait bir zamanda delikli plakette bir şey yapmaya çalışırım kısmetse. STK II ve V farkını da 20 yıldır elimde bulunan 4141 V  yi kitteki 4141 II nin yerine takmanın bir anlamı olur mu diyedir sorma nedenim. Cevabınız için teşekkür ederim.

İnsan kulağının algılayabileceği farklar STK üretimleri ile belli olmaz.
Bu farkları tasarım prosedürü ile sen belirleyebilirsin. Yani temelde ön devreler ile tasarımındaki teknik ölçümlerindir.
Bu ölçümlerin belli değerde olabilmeleri için ise spesifik malzemeler ve belli hassasiyette kullanman şarttır.
Sadece devreyi verilmiş şemaya göre bir araya getirip, voltajı vererek iyi bir neticeye ulaşamazsın.
Amplifikatörler ve tasarım teknikleri başlıklı konuda buununla ilgili ipuçları vermiştim.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,5224.0.html
Gel gelelim bazı uygulamalar belli teknik ile yapılamaz.
Topik içerisinde bahsedilmiş olan giriş empedansına değinmiştik. Bu empedansın düşürülmesi S/N (Gürültü) avantajı sağlasa da, düşük empedans kullanımı, ROLL-OFF frekansını da yükseltecektir. Bu da bass seslerdeki derinliği azaltacaktır. Eğer düşük empedanslı kullanılmak istenirse, bu sefer de girişe özel BUFFER (Pre-ampli) kullanılması gerekecektir. Doğal olarak bu sefer de bu devrenin karakteristiği devreye girecek işler iyice çetrefilleşecektir.
Kısacası bu gibi detayları amatör birisine anlatabilmek mümkün değildir. Ancak belli düzeyde eğitim almış kişiler bu anlatılanları anlayabileceklerdir.
Bu konuyu açmamın amacı az da olsa bu tekniği bilen arkadaşlarla fikir alışverişi idi. Ne yazık ki sadece amatör arkadaşlar ile tartışabildik.
Haliyle de konu zaman zaman dağılıp anlaşılmaz hale geldi.

Akin.8784

ne guzel konular bunlar böyle agzınıza saglık :) her gırdıgımde yenı bılgıler edınıyorum .. tşk .bu arada anfıyı kutulamak ıstıyorum resım atıcam ..

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın