Tda 7293 x3 mono anfi ve low filter ne5532 sorunu çözemedım :/

Başlatan Akin.8784, 12 Temmuz 2018, 15:06:32

Akin.8784

Selam arkadaslar,  aranıza yenı geldım , bende sızler kadar meraklıyım . elektrık okudugumdan bılgım yetersız kalıyor, bu konularda yardımcı olursanız cok sevınırım, Çok heves edıp aylarca bekledıgım projem ıcın sparıs ettıgım devrelerı sızlerle önce paylasmak ıstıyorum .Elimde z5500 den kalan toroıd trafomu degerlendırmek uzere yola cıkarak stklı hıfı sıstemıme destek ıcın aktıf bas yapma fıkrıne dustum,  devrelerı bır araya getırdım , besleme katında ölcumlerımde DC 33-0-33 V elde edıyorum , burda herhangı bı sorun yok hop koruması da calısıyor ,  güç katını montaj olacak sekılde kutuda göderısler bende kendm topladım  lehımlemeler bıttıkten sonra sentetık tınerle sıldım , devreyı önce bosta calıstırdım cıkısnı hopa bagladım,  ama cok az bır cıkıs gucu elde ettım oysa trafom 300w a yakın ayrıca guc devremde 250w ve ustunu vermesı gerekırken ben sankı 20w alıyomusum gıbı  az bır ses elde ettım.  bırde cok ısınıyor tda7293 ler.  sogutucu bagladım bosta ıken bıle ısınıyor..  anlam veremedım sorun benı asıyor yardımınızı beklıyorum.  bırde low pas fılter  sesı gecırmıyor . ne5532 uzerıne dusen gerılım 23.5v  anlayabıldıgım kadar ölctum ettım ama yok cıkısta hc bır sınyal alamadım oda sorun cıkarttı.  sızce neden kaynaklanıyor tum bunlar ..

https://tr.aliexpress.com/item/Aiyima-Amplifikat-r-Do-rultucu-kurulu-Kayna-Korumak-G-Kurulu-Y-ksek-G-Do-rultucu-Filtre/32831781359.html?shortkey=R7JjURbq&addresstype=600
https://tr.aliexpress.com/item/Low-pass-Filter-NE5532-Subwoofer-Volume-Process-Circuit-Amplifer-Board-AC-9V-15V/32830720273.html?

https://tr.aliexpress.com/item/TDA7293-300W-Mono-Power-Amplifier-Board-three-Parallel-BTL-AMP-DIY-Kits/32824000816.html?shortkey=VFvUfmeQ&addresstype=600

[IMG]https://resmim.net/f/HWC3xw.jpeg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/JIzWJK.jpeg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/izSiqw.jpeg[/img]
[IMG]https://resmim.net/f/8OYOh6.jpeg[/img]

asma

Merhaba
TDA 7293 ler soğutucusuz boşta el yakacak kadar ısınır hatta düşük seste bile denersen bozulabilir.
Kullandığın soğutucu tam gücte belki de yetmeyecek. Bu haliyle boşta ılık olması normal.
Amplifikatör beslemesi güzel , soğutucu normal (ideal değil) telefon çıkışından mono giriş yaparak güçlü ses alabilmen lazım.
Yine boşta (ses bağlamadan) hoparlöre giden uçları DCV kademesinde ölçmelisin. >1Vdc ise çek fişi kullanma öyle , >0,5V ise giriş gerilimini ölçmelisin 33-0-33 ölçmüştün , 30Voltun altındaysa yine sorun var.
Sıfır ila 0,1 volt dc olması beklenir.
Paralel amplifikatörlerde %1 töleranslı dirençler ve birbiriyle uyumlu elemanlar çok önemlidir. Arada fark oluştukça farkı eşitlemek için uğraşır ısınırlar. Genellikle el yapımında fark oluşur , hazır kitlerde bu farkın çok küçük olması beklenir.

NE 5532 yi 7812 ve 7912 besler. Yani 12-0-12 şeklinde. Toplamda 24V dc olmalı. (ölçtüğünüz değer normal sayılabilir)
Kartın girişi stereo , çıkışı mono olması lazım. Ses sinyalini bu karta , çıkışını da amp. a bağlayıp hoparlörden ses alamadığınızı varsayıyorum.
Daha sonra devam ederiz.
Kolay gelsin.

İlave olarak trafodaki kullanılmayan iki mavi ucun voltajını merak ettim.
9 ila 15Vac ise diğer trafoyu kullanmayabilirsiniz. 0 ve 12 girişlerine bağlamanız yeterli olur.

Akin.8784

low fılter, sımetrık beslenıyor hocam,  dıger trafodakı mavı cıkıs tek ac13-14v verıyor..  sogutucuyu gecıcı taktım yanmasınn dıye denemek ıcın. buyuk sogutucu ve fan takıcam bıterse en son.  telden bas fılıtre devrsıne ordanda guc katına gırdım hıcbırsey algılamıyor. bas fılıtr cıkısını dırek hopa bagladım . hıc hıssedılen bı kıpırdama yok.. guc katı cıkısını olcucem...  yardımcı olursanız sevınırım . ne yapılması gerekıyorsa ..

Akin.8784

giriş 
çıkış

bu sekılde  bagladıgımda ses cıkısı alıyorum ama 3 tda ya gore cok dusuk bence . ısınma olayı bosta neyse son sestede aynıydı degısmedı.. ıcımden entegrelerın sahte oldugu yönunde gecıyor. aklınıza takılan ne varsa sorun lutfn

Yusuf usta

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 15 Temmuz 2018, 14:31:54watt yerinde ama desibell olarak ses düşük gibi bir durum olabilir mi?

watın yerınde oldugunu nasıl anladınız hocam, desıbel olarak ses 3 tda ya göre ınanın dusuk kalıyor, kaldıkı 250w gıbı rms deger beklerken,  trafom beslemem bu guc ıcın fazlasıyla yetıyor.

asma

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 15 Temmuz 2018, 11:23:18low fılter, sımetrık beslenıyor hocam,  dıger trafodakı mavı cıkıs tek ac13-14v verıyor..  sogutucuyu gecıcı taktım yanmasınn dıye denemek ıcın. buyuk sogutucu ve fan takıcam bıterse en son.  telden bas fılıtre devrsıne ordanda guc katına gırdım hıcbırsey algılamıyor. bas fılıtr cıkısını dırek hopa bagladım . hıc hıssedılen bı kıpırdama yok.. guc katı cıkısını olcucem...  yardımcı olursanız sevınırım . ne yapılması gerekıyorsa ..
Trafodaki mavi çıkışı , tarif ettiğim gibi bağlarsan  filtre devren simetrik beslenmiş olur.
Ayrıca fan olacaksa onun için de kullanabilirsin o çıkışları.
Bas filtre çıkışını hoparlöre bağladığında ses duyamaman normal. (normal çalışıyor olsaydı bile)
Power amplifikatörü gözünde büyütme. Sonuçta tda7293 ü paralel bağlamak soğutmayı kolaylaştırır , yüksek voltajda düşük empedanslı hoparlör bağlama imkanı sağlar. Tek başına veremiyeceği gücü sağlar , asla 3 katı güç veremez.
33Vdc simerik besleme ile 4 ohm da 120W lık güç beklenebilir. Daha fazlası için hayal gücü de gerekir.
Senin kolonlarının empedansı ne kadar?

Çıkıştaki -0,13V biraz yüksek ama olsun. (ısının biraz fazla olmasına sebep olur)
Filtre devrenizin ses girişi mutlaka stereo olsun. Onun çıkışı ve amp. girişi mono olsabile.

Kolay gelsin.

Yusuf usta

az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
yeterince güçlü bir ses ile sürülmeyen amplifikatör on bin watt bile olsa fark etmez. Tam çıkış almak için gereken miktar güç ile sürülmesi gerekir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Temmuz 2018, 21:49:05az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
yeterince güçlü bir ses ile sürülmeyen amplifikatör on bin watt bile olsa fark etmez. Tam çıkış almak için gereken miktar güç ile sürülmesi gerekir.
yanı preamp mı gereklı hocam, elımdekı bas fılter ıle surmustum hıc gecırmedıydı sesı,  ben dırek telden tek kanal gırısi yaptım son sese kadar actım teli, ses cıkıyor  ama sankı tek tda7293 un yarısı sevıyesınde,burda 3 tda köpru baglı .o rms degerlere ulasmak mumkun degılmıdır ,  elımde 8 ohm kabınler var 50-60rms degerınde stk4231 ıle besledıgım , onun  yarısı bıle etmıyor ses.   amacım sıstemıme aktıf bass  yapmaktı, :/

Akin.8784

Alıntı yapılan: asma - 16 Temmuz 2018, 18:04:20Trafodaki mavi çıkışı , tarif ettiğim gibi bağlarsan  filtre devren simetrik beslenmiş olur.
Ayrıca fan olacaksa onun için de kullanabilirsin o çıkışları.
Bas filtre çıkışını hoparlöre bağladığında ses duyamaman normal. (normal çalışıyor olsaydı bile)
Power amplifikatörü gözünde büyütme. Sonuçta tda7293 ü paralel bağlamak soğutmayı kolaylaştırır , yüksek voltajda düşük empedanslı hoparlör bağlama imkanı sağlar. Tek başına veremiyeceği gücü sağlar , asla 3 katı güç veremez.
33Vdc simerik besleme ile 4 ohm da 120W lık güç beklenebilir. Daha fazlası için hayal gücü de gerekir.
Senin kolonlarının empedansı ne kadar?

Çıkıştaki -0,13V biraz yüksek ama olsun. (ısının biraz fazla olmasına sebep olur)
Filtre devrenizin ses girişi mutlaka stereo olsun. Onun çıkışı ve amp. girişi mono olsabile.

Kolay gelsin.
7w gıbı bı cıkısı vardır   yeterlı olur mu ne5532 ye hocam,fan baglamayı dusunuyorum, onun ıcınde fan kontroller aldım olmassa o cıkısı ona kullanırız..  dedıgınız gıbı denıcem.. deneme amaclı 8 ohm hıfı hop bagladım ama amacım aktıf bas yapmak 30cm 4 ohm 250 rms subwoofer kullanıcam. ama guc katı bu gucte benı tatmın etmez bıyerde yanlıslık var cözemıyorum. 

asma

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 16 Temmuz 2018, 23:04:17burda 3 tda köpru baglı .o rms degerlere ulasmak mumkun degılmıdır ,  elımde 8 ohm kabınler var 50-60rms degerınde stk4231 ıle besledıgım , onun  yarısı bıle etmıyor ses.   amacım sıstemıme aktıf bass  yapmaktı, :/ş
Elinizdeki amp. 3 adet paralel amplifikatör devresinden oluşur.
Paralel amplifikatörün çıkış voltajı artmaz , çıkış akımı daha yüksektir. Düşük empedanslı hoparlör sürmeye uygundur.
Köprü amplifikatörde çıkış voltajı iki katına çıkar. Çıkış elemanları seri olduğundan empedansı da iki katı önerilir.
Köprü çift (birbirinin aynı iki amfi) olarak kurulur. Birine uygulanan sisyalin tersi diğerine (devre içinde) uygulanır.
Çıkış terminallerinde GND bulunmaz. İki amfi çıkışı arasına hoparlör bağlanır.
İki uygulamanın birleşimi paralel köprü amp. için en az 4 amp. gerekir. (2x2 , 2x3 , 2x4 , ... şeklinde sayıları olur)
Hem düşük empedans sürebilir hem de çıkış voltajı artar.

Amplifikatörünüzü tam güç sürebildiğiniz taktirde stk ile kapışır. (geçermi bilmem)
Kolay gelsin.

Akin.8784

Alıntı yapılan: asma - 16 Temmuz 2018, 23:43:32Elinizdeki amp. 3 adet paralel amplifikatör devresinden oluşur.
Paralel amplifikatörün çıkış voltajı artmaz , çıkış akımı daha yüksektir. Düşük empedanslı hoparlör sürmeye uygundur.
Köprü amplifikatörde çıkış voltajı iki katına çıkar. Çıkış elemanları seri olduğundan empedansı da iki katı önerilir.
Köprü çift (birbirinin aynı iki amfi) olarak kurulur. Birine uygulanan sisyalin tersi diğerine (devre içinde) uygulanır.
Çıkış terminallerinde GND bulunmaz. İki amfi çıkışı arasına hoparlör bağlanır.
İki uygulamanın birleşimi paralel köprü amp. için en az 4 amp. gerekir. (2x2 , 2x3 , 2x4 , ... şeklinde sayıları olur)
Hem düşük empedans sürebilir hem de çıkış voltajı artar.

Amplifikatörünüzü tam güç sürebildiğiniz taktirde stk ile kapışır. (geçermi bilmem)
Kolay gelsin.
hocam ılgınız ıcın cok tesekkur ederım,tam guc nasıl surebılırız,  bas flitresi ses sınyalını gecırmıyor hocam onun sebebı nedır, stereo gırıs saglıyorum ...    benım bu sıstemde 250w rms elde edebilmem ıcın ne yapmam gerekıyor yada ne alsak uygun olur. 2x33Vdc ıle calısacak 250rm net verıcek devre tavsıye edebılırmısnız

i3uz

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 17 Temmuz 2018, 01:04:40hocam ılgınız ıcın cok tesekkur ederım,tam guc nasıl surebılırız,  bas flitresi ses sınyalını gecırmıyor hocam onun sebebı nedır, stereo gırıs saglıyorum ...    benım bu sıstemde 250w rms elde edebilmem ıcın ne yapmam gerekıyor yada ne alsak uygun olur. 2x33Vdc ıle calısacak 250rm net verıcek devre tavsıye edebılırmısnız
Senin elindeki tda7293 2x33v ile çalışmaz. minimum 2x40 ile aktif olmaya başlar.. tda7294 lu entegre 2x33 volt ile mükemmel çalışır..
dolasıyla devren çalışıyor ama istediği voltajı alamıyor. datasheetine bakmadım. eger bacak baglantıları, tda7294 ile 7293 aynı ise tda7294 alarak uygun entegreleri değiştirip kullanırsın.. yada trafo almalısın...
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Akin.8784

Alıntı yapılan: i3uz - 17 Temmuz 2018, 10:22:45Senin elindeki tda7293 2x33v ile çalışmaz. minimum 2x40 ile aktif olmaya başlar.. tda7294 lu entegre 2x33 volt ile mükemmel çalışır..
dolasıyla devren çalışıyor ama istediği voltajı alamıyor. datasheetine bakmadım. eger bacak baglantıları, tda7294 ile 7293 aynı ise tda7294 alarak uygun entegreleri değiştirip kullanırsın.. yada trafo almalısın...
z5500 un ıcınden cıkma trafo bu, ıcındekı anfı katında da tda7294 ler mevcuttu,  sızden rıcam entegreler uyumlumu kontrol edebılırmısınız,  gerekıse alır degıstırırım,  bu sekılde toplam 200w gıbı bı rms deger alabılırmıyım ..

i3uz

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 17 Temmuz 2018, 11:30:07z5500 un ıcınden cıkma trafo bu, ıcındekı anfı katında da tda7294 ler mevcuttu,  sızden rıcam entegreler uyumlumu kontrol edebılırmısınız,  gerekıse alır degıstırırım,  bu sekılde toplam 200w gıbı bı rms deger alabılırmıyım ..

resimlerde gördüğün gibi kritik nokta 11, ile12ci bacak..çünkü 3 entegreyi köprüleyip gücü artırmış devre şemasında aktif görevleri olabilir. onun haricinde tda7293 ü çıkarıp onun yerine tda7294 takarsan, senin voltajında sıkıntı çıkarmaz. ama köprüleme yapmaya bilir. elektronik bilgin varmı bilmiyorum ama en mantıklısı tda7294lu anfi yapman.. yada elindekini buna dönüştürmen..Ama belki çalışır. sonuçda trafo alma maliyeti ile entegre maliyeti arasındaki farka göre 7294 al, dene.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Akin.8784

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 16 Temmuz 2018, 21:49:05az dediğin sesi bir video yardımı ile bize dinletir misin?
normal preamp devresı ıle surdum bugun tda7293 lerı ses barız arttı , ama yıne ıstedıgım sevıyeye gelmıs degıl. muhtemelen gırı voltajı dusuk kalıyor. VDC 33-0-33 .  Kısa bı vıdeo cektım buyrun ..

https://youtu.be/y46FeCPpjKo

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 18 Temmuz 2018, 01:10:46normal preamp devresı ıle surdum bugun tda7293 lerı ses barız arttı , ama yıne ıstedıgım sevıyeye gelmıs degıl. muhtemelen gırı voltajı dusuk kalıyor. VDC 33-0-33 .  Kısa bı vıdeo cektım buyrun ..

https://youtu.be/y46FeCPpjKo
bas içeri vuruyor, hoparlör uçlarını ters bağlamışsınız. bas vurunca membran dışarı doğru fırlamalı. hem ses kalitesi açısından hem de hoparlörün sağlığı açısından.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 18 Temmuz 2018, 11:36:42bas içeri vuruyor, hoparlör uçlarını ters bağlamışsınız. bas vurunca membran dışarı doğru fırlamalı. hem ses kalitesi açısından hem de hoparlörün sağlığı açısından.

dıkkat etmıstım oysa, denerım  bıdakıne hocam,  sımdı flıtrem neden calısmıyor hocam cıkıste dc gerılım ölcuyorum . volum potunu kısıp actıgımda gerılım degısıyor.. ama ses hıc gecırmıyorr. ne5532ler dıger preama taktım vıdeoda göruldugu uzere calısıyor.. çözzemıyorum sorunu :(

Mr_YAMYAM

İyi bir bass kanal ampli yapmanın kriteri ampli gücü değildir.
Öncelik, istenilen bass derinliği için, çok iyi rezonans frekansına sahip bass karakterli hoparlördür.
Bu rezozns frekansı en azından 30-35Hz civarı olmalıdır ki, bu tür hoparlörler son derece pahalıdır.
Bir diğer husus ise bass hoparlörün kazanç faktörüdür. Yani SPL değeri. Teknikteki adı SENSITIVTY Türkçe olarak duyarlılığı.
Bu iki unsurun bile tam anlamıyla yerine getirilebilmesi neredeyse servet harcama anlamına bile gelmektedir.
Çünkü bazı hazır bass kanallı subwoofer'ları incelersek, fiyatının uçuk derecelerde olduğunu görebiliriz.
O HALDE NELER YAPABİLİRİZ.
Elimizdeki devreleri değerlendirmek istersek, öncelikle bu devrelerin teknik karakteristiklerini ölçebilmeliyiz.
Gerçek anlamda ölçümler pahalı cihazlarla yapılabildiği için, ancak bilen bir kişiden profesyonel yardım alınarak kabaca ölçüm de yapılabilir. Zaten bindeler, yüzdeler seviyesinde hassas ölçümler çok ta gerekli olmayacaktır.
Yani amplimiz 200 küsür watt değil de 50-80W civarı olsa bile çok önemli sayılmaz. Çünkü insan kulağı ile 80W ile 200W lık güç arasındaki fark fazla sayılmaz. Sadece 4-5dbA dır.
Ancak hoparlörümüzün duyarlılığı bu 4-5dbA sevilerinin çok çok ötesinde bir olgu yaratmaktadır.
Piyasada ucuz olarak satılan ve takribi 77-80dbA hassasiyetine sahip oto bass hoparlörleri ile, kendi kullanmakta olduğum, WESTRA 20cm lik bass hoparlörlerin duyarlılığı (87-90 dbA) kıyaslanırsa, ( @memleket‍ bizzat dinleyip test etti) ucuz oto hoparlöründen uygun ses seviyesini elde edebilmek için birkaç yüzz wattlık ampli kullanılması gerekirken, aynı ses şiddeti için kendim evde STK465 (2X30W) modüllü ampli kullanmaktayım :D
Yüksek duyarlıklı hoparlör temini zor ve pahalı olacağı için ne yapılabilir.
Duyarlılığı artırabilmek için her hoparlörden birer tane daha ilave etmek gerekmektedir. Tek hoparlörümüzün duyarlılığı 77dbA ise ikinci hoparlörü eklediğimizde duyarlılığımız 80dbA olacaktır. Ancak 83dbA duyarlılığa ulaşabilmek için 2 adet daha hoparlör kullanmalıyız. Yani toplamda 4 adet hoparlör.
Ancak 4 hoparlör kullanmamız başka sorunlara sebebiyet verebilecektir. O da empedans sorunudur.
4 adet 8 ohm hoparlörü bağladığımızda toplam empedansımız 2 ohm'a düşecektir ki piyasadaki çoğu amplilerin bu yükü taşıyabilmeleri mümkün değildir.
Peki konumuz içeriğindeki TDA7293 entegreli ampli bu yükü kaldırabilir mi?
TDA7293 ün teknik verilerini incelediğimizde D sınıfı MOS çıkış katlı ve oldukça yüksek çıkış akımına sahip ürünler olduğunu görmekteyiz. Üstelik bu devre köprü bağlı ise (3 entegrenin parelel bağlanabilmesi benim mantığıma ters) iki TDA entegresi ile son derece yüksek çıkış akımlarına ulaşabiliriz demektir.
Ön önerimizde belirttiğim üzere 4 adet hoparlör kullanımında empedansımız 2 ohm olacağına göre hemen güç faktörleri hesaplarımıza girişelim.
Doğrultmaç gerilimimiz 33VX2 olduğuna göre Trafo çıkışımızdaki RMS gerilim değerimiz 2X24V civarıdır. Demekki ampli çıkış gücü için 24V temel kriterimiz olmalıdır.
TDA entegresi D sınıfı olduğu için neredeyse bu gerilimin tamamını yük üzerine verebilmektedir. O halde önerdiğimiz 2 ohm yük altında elde edebileceğimiz gücümüzü hesaplayalım.
24/2=12A Tek bir TDA entegresinin sınırları aşıldı. İki adet kullanılıyorsa sorun yok demektir.
P=UXI P=24X12 P=288Watt.
Sınırlı da olsa üreticinin vaad etmiş olduğu güç değerine ulaşabildik :D
Yani bir vatandaş çıkıp ta kardeşim bu ampli 200 küsür watt'ı veremiyor derse firma bu formülleri o kişinin gözleri önüne koyacaktır. Tabii ki devrenin ilmine uygun ve uygun kalite ile yapıldığını varsayıyorum.
ÖZETLE:
Öncelikli olarak o ampliden beklenen verimi alabilmeniz için 4 adet 8 ohmluk bass hoparlörü ilmine uygun şekilde yapılmış bir kabin ile (Bir buzdolabı büyüklüğü denilebilir) kullanmalısınız.
Bu şartı yerine getirdikten sonra diğer devrelerin çalışıp çalışmadığı konusunda ayrıca bir yol izlenecektir.

i3uz

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 18 Temmuz 2018, 21:20:27İyi bir bass kanal ampli yapmanın kriteri ampli gücü değildir.
Öncelik, istenilen bass derinliği için, çok iyi rezonans frekansına sahip bass karakterli hoparlördür.
Bu rezozns frekansı en azından 30-35Hz civarı olmalıdır ki, bu tür hoparlörler son derece pahalıdır.
Bir diğer husus ise bass hoparlörün kazanç faktörüdür. Yani SPL değeri. Teknikteki adı SENSITIVTY Türkçe olarak duyarlılığı.
Bu iki unsurun bile tam anlamıyla yerine getirilebilmesi neredeyse servet harcama anlamına bile gelmektedir.
Çünkü bazı hazır bass kanallı subwoofer'ları incelersek, fiyatının uçuk derecelerde olduğunu görebiliriz.
O HALDE NELER YAPABİLİRİZ.
Elimizdeki devreleri değerlendirmek istersek, öncelikle bu devrelerin teknik karakteristiklerini ölçebilmeliyiz.
Gerçek anlamda ölçümler pahalı cihazlarla yapılabildiği için, ancak bilen bir kişiden profesyonel yardım alınarak kabaca ölçüm de yapılabilir. Zaten bindeler, yüzdeler seviyesinde hassas ölçümler çok ta gerekli olmayacaktır.
Yani amplimiz 200 küsür watt değil de 50-80W civarı olsa bile çok önemli sayılmaz. Çünkü insan kulağı ile 80W ile 200W lık güç arasındaki fark fazla sayılmaz. Sadece 4-5dbA dır.
Ancak hoparlörümüzün duyarlılığı bu 4-5dbA sevilerinin çok çok ötesinde bir olgu yaratmaktadır.
Piyasada ucuz olarak satılan ve takribi 77-80dbA hassasiyetine sahip oto bass hoparlörleri ile, kendi kullanmakta olduğum, WESTRA 20cm lik bass hoparlörlerin duyarlılığı (87-90 dbA) kıyaslanırsa, ( @memleket‍ bizzat dinleyip test etti) ucuz oto hoparlöründen uygun ses seviyesini elde edebilmek için birkaç yüzz wattlık ampli kullanılması gerekirken, aynı ses şiddeti için kendim evde STK465 (2X30W) modüllü ampli kullanmaktayım :D
Yüksek duyarlıklı hoparlör temini zor ve pahalı olacağı için ne yapılabilir.
Duyarlılığı artırabilmek için her hoparlörden birer tane daha ilave etmek gerekmektedir. Tek hoparlörümüzün duyarlılığı 77dbA ise ikinci hoparlörü eklediğimizde duyarlılığımız 80dbA olacaktır. Ancak 83dbA duyarlılığa ulaşabilmek için 2 adet daha hoparlör kullanmalıyız. Yani toplamda 4 adet hoparlör.
Ancak 4 hoparlör kullanmamız başka sorunlara sebebiyet verebilecektir. O da empedans sorunudur.
4 adet 8 ohm hoparlörü bağladığımızda toplam empedansımız 2 ohm'a düşecektir ki piyasadaki çoğu amplilerin bu yükü taşıyabilmeleri mümkün değildir.
Peki konumuz içeriğindeki TDA7293 entegreli ampli bu yükü kaldırabilir mi?
TDA7293 ün teknik verilerini incelediğimizde D sınıfı MOS çıkış katlı ve oldukça yüksek çıkış akımına sahip ürünler olduğunu görmekteyiz. Üstelik bu devre köprü bağlı ise (3 entegrenin parelel bağlanabilmesi benim mantığıma ters) iki TDA entegresi ile son derece yüksek çıkış akımlarına ulaşabiliriz demektir.
Ön önerimizde belirttiğim üzere 4 adet hoparlör kullanımında empedansımız 2 ohm olacağına göre hemen güç faktörleri hesaplarımıza girişelim.
Doğrultmaç gerilimimiz 33VX2 olduğuna göre Trafo çıkışımızdaki RMS gerilim değerimiz 2X24V civarıdır. Demekki ampli çıkış gücü için 24V temel kriterimiz olmalıdır.
TDA entegresi D sınıfı olduğu için neredeyse bu gerilimin tamamını yük üzerine verebilmektedir. O halde önerdiğimiz 2 ohm yük altında elde edebileceğimiz gücümüzü hesaplayalım.
24/2=12A Tek bir TDA entegresinin sınırları aşıldı. İki adet kullanılıyorsa sorun yok demektir.
P=UXI P=24X12 P=288Watt.
Sınırlı da olsa üreticinin vaad etmiş olduğu güç değerine ulaşabildik :D
Yani bir vatandaş çıkıp ta kardeşim bu ampli 200 küsür watt'ı veremiyor derse firma bu formülleri o kişinin gözleri önüne koyacaktır. Tabii ki devrenin ilmine uygun ve uygun kalite ile yapıldığını varsayıyorum.
ÖZETLE:
Öncelikli olarak o ampliden beklenen verimi alabilmeniz için 4 adet 8 ohmluk bass hoparlörü ilmine uygun şekilde yapılmış bir kabin ile (Bir buzdolabı büyüklüğü denilebilir) kullanmalısınız.
Bu şartı yerine getirdikten sonra diğer devrelerin çalışıp çalışmadığı konusunda ayrıca bir yol izlenecektir.

Cok guzel aciklamisin ama arkadas devreye 2x33 volt verdigi icin tam verimli calismiyor. Tda7293 enaz -+40 volt ile calisan bir entegre.arti olarak benim kafama takilanda bu oldu neden 3 entegre? Galiba bu entegrenin Baska bi ozelligi var  kopruleme uzerine.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: i3uz - 18 Temmuz 2018, 22:25:01Cok guzel aciklamisin ama arkadas devreye 2x33 volt verdigi icin tam verimli calismiyor. Tda7293 enaz -+40 volt ile calisan bir entegre.

Ben o ölçümdeki gerilimin 2X33V olamayacağını açıkladım zaten :D
2X24V gerilim kaynağımız bulunmaktadır. RMS hesabımız bu değer üzerine yapıldığına göre ve transformatör çıkışımızı RMS olarak 2X24V civarı ölçtüğümüze göre...
Extradan 2ohm yük altında, yük akımımızın 12A olacağı, çıkış katının bu kadar çıkış akımını karşılayabileceği cihetiyle.
P=24V*12A P=288W. Mevcut beslememiz ve trafomuz ile teorideki güce ulaşabiliyoruz demektir.
Sözlerindeki bilimsel gerçeklikleri mıncıklayalım :D  Böylece okuyucular da bilgilenebilirler.
Bir amplideki besleme gerlimi koşulu belli kriterlere bağlıdır.
Çıkış transistörlerinden akıtılabilecek max. akım. Çıkış transistörlerinden elde edilebilecek max. güç.
Bu iki kriter doğrudan Volt * Amper formülü ile hesaplandığı için gerilimi artırıp ta şu kadar güç elde edebilelim mantığı genel hesaplamalar doğrultusunda ezbere olacaktır.
Ancak yükümüz 2 ohm değil de 4 ohm ise...
Önermiş olduğun 40V gerilimin esas RMS değeri 28V olacağına göre hemen hesaplamalarımız yapabiliriz.
28/4=7Amper.
28X7=196Watt :D
Ya yükümüz 8 ohm ise :D
28/8=3.5A
P=28X3.5 P=98Watt İyicene düştük.
Gerilimi artırırsak ne olur.?
Atmasyon olarak 40V RMS AC ile besleyip 8 ohm hoparlör kullanalım.
40/8=5Amper.
40X5=200Watt. Hah istenilen kritere yaklaştık.
İyi de karşımıza başka sorun çıkacak.
40V RMS gerilimin peak değeri 40X1.414=56V
O entegre 2X56V ile çalışabiliyorsa bence sorun yoktur :D
Bakalım..
[attach type=thumb]9285[/attach]
Bence yemedi :D Sınırlar aşıldı. 2X40V AC RMS Bu entegreyi cortlattı.

Yani o devreyi 2X28V ile besleyip (Bahsi mevzuu 40V doğrultma gerilimi) 4 ohm yük altında iyi bir güç sağlamış olacağız.
Yukarda da belirtmiş olduğum üzere 200W olsun 300W olsun çok ta önemi bulunmamaktadır. Bu gibi uğraşıların esas temelini yükümüz yani hoparlörümüzün karakteristikleri ortaya koymaktadır.
Uygun frekanslarda (Bass için 30-80Hz) yeterli ses basınç seviyesine ulaşabilmemiz için binlerce dolarlık bass hoparlör kullanmamız şarttır. Çünkü konu içeriğindeki gibi basit yapıdaki bir hoparlörün bu frekanslardaki kazancı (db SPL) tartışılır.

asma

Merhaba
Konunun tda7293 ile ilgili kısımına tekrar yorum yazma gereği duydum.

Devre 3adet tda lı amfi yapısının birlikte / paralel kullanılmış halidir. Köprü değildir.
Neden tercih edilir , nereden anlaşılır kısmını yazmıştım.
Ben de iki tanesini bile bu kadar basit bir şekilde paralel kullanımı beğenmiyorum. 7 taneye kadar abartanlar var.

Tda7293 bu voltajda gayet güzel çalışır , düşük değildir. Seçim yanlış sadece.
Yani 8ohm hoparlör ile yüksek güç istiyorsak 40V simetrik besleme daha doğru seçim olurdu.
33V simetrik besleme ile 4 ohm hoparlör kullanılabilirdi. Kaldı ki 3 adet paralel bağlı.
Bu durumda tek bir TDA7293 ün hakkını vermeden çalıştırmış oluruz.

Entegrenin çıkış katında DMOS  türünde eleman kullanımı var , çalışma sınıfı ise AB

Çıkış gücünü hesaplarken üreticinin ölçüm değerlerini baz alırsak:
29V simetrik besleme , d: %1 , 4 ohm hoparlör ile 80W değerini vermiş. (100W a ulaştığıda d: %10 a çıkıyor)
Çıkış voltajı 18V a ulaştığında 81W / 4 ohm değerine ulaşırız. 18 volt rms değeri olduğuna göre tepe değeri 25V olur.
Bu da 29 - 25 = 4 Volt (4,5A değerinde) kayıp öngörmemize sebep olur.
33V simetrik beslememiz regüleli değil , çökme olacaktır ama görmezden gelelim.
33 - 4 = 29V
29V tepe değeri için efektif değeri hesaplarsak 20,5V  buluruz. (görmezden gelecektim ama bucuğu izninizle atıyorum)
20V ile 4 ohm da 100W elde ederiz. Yani 33V ile beslediğimizde hoparlör üzerindeki rms değerler 20V ve 5A olur.
Bu hesap için tek tda kayıplarını kabulettik. İki adet kullanıp 2 ohm hoparlör kullanırsak aynı çıkış voltajını elde etmeyi umarız. Güç iki katına çıkar.
Üreticinin değerlerine göre biraz sınırda gezinen değerler risk oluşturur mu?
3 Adet amfiyi paralel kullanırsak , ısı düşer , her bir çıkış akımı düşeceği için çıkış voltajındaki kayıp azalır , güvenli bölgede çalışmış olur.
4 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsak , mevcut besleme ile 200Wrms gücü sorunsuz şekilde elde etmemiz gerekir.
Zaten trafodan elde edeceğimiz gücün sınırına ulaşmış oluruz.

Kolay gelsin.

Not: Paralel yapıda açığa çıkan ısı düşer şeklinde anlaşılmasın yalnızca bölünür.

i3uz

Alıntı yapılan: asma - 18 Temmuz 2018, 23:45:15Merhaba
Konunun tda7293 ile ilgili kısımına tekrar yorum yazma gereği duydum.

Devre 3adet tda lı amfi yapısının birlikte / paralel kullanılmış halidir. Köprü değildir.
Neden tercih edilir , nereden anlaşılır kısmını yazmıştım.
Ben de iki tanesini bile bu kadar basit bir şekilde paralel kullanımı beğenmiyorum. 7 taneye kadar abartanlar var.

Tda7293 bu voltajda gayet güzel çalışır , düşük değildir. Seçim yanlış sadece.
Yani 8ohm hoparlör ile yüksek güç istiyorsak 40V simetrik besleme daha doğru seçim olurdu.
33V simetrik besleme ile 4 ohm hoparlör kullanılabilirdi. Kaldı ki 3 adet paralel bağlı.
Bu durumda tek bir TDA7293 ün hakkını vermeden çalıştırmış oluruz.

Entegrenin çıkış katında DMOS  türünde eleman kullanımı var , çalışma sınıfı ise AB

Çıkış gücünü hesaplarken üreticinin ölçüm değerlerini baz alırsak:
29V simetrik besleme , d: %1 , 4 ohm hoparlör ile 80W değerini vermiş. (100W a ulaştığıda d: %10 a çıkıyor)
Çıkış voltajı 18V a ulaştığında 81W / 4 ohm değerine ulaşırız. 18 volt rms değeri olduğuna göre tepe değeri 25V olur.
Bu da 29 - 25 = 4 Volt (4,5A değerinde) kayıp öngörmemize sebep olur.
33V simetrik beslememiz regüleli değil , çökme olacaktır ama görmezden gelelim.
33 - 4 = 29V
29V tepe değeri için efektif değeri hesaplarsak 20,5V  buluruz. (görmezden gelecektim ama bucuğu izninizle atıyorum)
20V ile 4 ohm da 100W elde ederiz. Yani 33V ile beslediğimizde hoparlör üzerindeki rms değerler 20V ve 5A olur.
Bu hesap için tek tda kayıplarını kabulettik. İki adet kullanıp 2 ohm hoparlör kullanırsak aynı çıkış voltajını elde etmeyi umarız. Güç iki katına çıkar.
Üreticinin değerlerine göre biraz sınırda gezinen değerler risk oluşturur mu?
3 Adet amfiyi paralel kullanırsak , ısı düşer , her bir çıkış akımı düşeceği için çıkış voltajındaki kayıp azalır , güvenli bölgede çalışmış olur.
4 adet 8 ohm hoparlörü paralel bağlarsak , mevcut besleme ile 200Wrms gücü sorunsuz şekilde elde etmemiz gerekir.
Zaten trafodan elde edeceğimiz gücün sınırına ulaşmış oluruz.

Kolay gelsin.

Not: Paralel yapıda açığa çıkan ısı düşer şeklinde anlaşılmasın yalnızca bölünür.

Yani şunu diyebiliriz ozaman,
Arkadaş bu voltajla verim alamadığından sitemde köprü bağlantı şekli kullanılmadığı için tda7293 yerine tda 7294 u direk olarak değiştirip istediği güçü elde edebilir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Akin.8784

arkadaslar yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım,  sızlerden bırseyler ögrenebılıyorsam ne mutlu bana,  sımdı ben hangı yolu ızlmelıyım,  4- yada 6 ohm gıbı bı bas baglayabılırım , anfı cıkısına,  preamp devrem calısmıyor yenısını sparıs ettım.. durum boyleyken ıstenılen rms degerıne ulasamadım . devre ama kopru ama paralel. aldık belkıde hata ettık.  sımdı 7293 yerıne 7294 takarsak sorun olur mu bacak baglantıları uyar mı, rms deger bu calısma gerılımınde artar mı..  kafamda delı sorular var.  ızmırde oturan varsa devreyı getırebılırım. yada benı arayabılırsınız 05074354573 tesekkur edıyorum tekrardan

i3uz

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 19 Temmuz 2018, 12:27:12arkadaslar yorumlarınız ıcın cok tesekkur ederım,  sızlerden bırseyler ögrenebılıyorsam ne mutlu bana,  sımdı ben hangı yolu ızlmelıyım,  4- yada 6 ohm gıbı bı bas baglayabılırım , anfı cıkısına,  preamp devrem calısmıyor yenısını sparıs ettım.. durum boyleyken ıstenılen rms degerıne ulasamadım . devre ama kopru ama paralel. aldık belkıde hata ettık.  sımdı 7293 yerıne 7294 takarsak sorun olur mu bacak baglantıları uyar mı, rms deger bu calısma gerılımınde artar mı..  kafamda delı sorular var.  ızmırde oturan varsa devreyı getırebılırım. yada benı arayabılırsınız 05074354573 tesekkur edıyorum tekrardan
şunla ilgili bir sorunun olmasın...tda7293 yerine tda7294 takarsam devre bozulur biyerler yanar gibi düşüncen olmazsın hiç birşey bozulmaz.. Eğer asma arkadaşın dediği gibi entegreler paralel bağlı ise sen bir tane tda7294 alıp taktığında, mevcut sisteminden daha fazla ses alıcaksın. bir tane alıp dene sıkıntı olmaz..
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Akin.8784

Alıntı yapılan: i3uz - 19 Temmuz 2018, 12:39:30şunla ilgili bir sorunun olmasın...tda7293 yerine tda7294 takarsam devre bozulur biyerler yanar gibi düşüncen olmazsın hiç birşey bozulmaz.. Eğer asma arkadaşın dediği gibi entegreler paralel bağlı ise sen bir tane tda7294 alıp taktığında, mevcut sisteminden daha fazla ses alıcaksın. bir tane alıp dene sıkıntı olmaz..
hocam ucunuda 7294 yapsam nasıl olur , kesın denıcem . bu arada bas fılıtresını yaptım potarın lehımlerı atmıs, duzenledım bırazdan vıdeo paylasıcam...

i3uz

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 19 Temmuz 2018, 14:13:48hocam ucunuda 7294 yapsam nasıl olur , kesın denıcem . bu arada bas fılıtresını yaptım potarın lehımlerı atmıs, duzenledım bırazdan vıdeo paylasıcam...
acıkcası bana paralel bağlı 3 entegre saçma geldiği için 1 tane al dene dedim.. köprü olsaydı yap derdim ama köprü değilmiş. senin kolonun için 1 tane yeterde artar. ama istersen tak sıkıntı olmaz. ilerde köprüye çevirirsin.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Akin.8784

i3uz

Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Mr_YAMYAM

Arkadaşlar.
Kurulu bir devreyi değiştirmek büyük hata olacaktır.
Belirtmiş olduğum üzere bu tür uygulamalarda 100W 500W gibi değerlerin pek önemi yoktur.
Hoparlörün veremediği sesleri güç basarak alamazsınız. BU ŞU DEMEKTİR.
Elimizde medium hoparlör var. bass ampli yapıyoruz ve bu hoparlörü çalıştırıyoruz. Belki de 1W lık bir bass seviyesi duyabiliriz. Demekki bu hoparlör istenilen bass sesleri çok çok fazlaca düşürmektedir. Yani verememektedir.

Tek önemli unsur hoparlörümüzün duyarlılığı ve rezonans frekansıdır.
Bu söylediklerimi test etmek isteyebilirsiniz.
Mevcut 4 yollu kabinlerinizin ikisini de TDA lı ampli modülüne bağlayıp çalıştırarak, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Test sonucuna göre gerekirse yeni ve ilmine uygun bir ampli veya hoparlör sistemine yönelmek daha bilimsel olacaktır.
Üstelik trafo ve bağlantı kablolarına bakıldığında, bu denli yüksek bir gücün bu kablolardan akıtılabilmesi hiç te olası görülmemektedir. (Şahsi kanaatim)
12A gibi bir akım için nereden baksanız 2.5mm2 lik kalın iletken kullanılmalıdır. Bu kalınlık, kullanılan kablolamanın uzunluğu ile bile doğrudan ilişkilidir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Temmuz 2018, 15:41:24Arkadaşlar.
Kurulu bir devreyi değiştirmek büyük hata olacaktır.
Belirtmiş olduğum üzere bu tür uygulamalarda 100W 500W gibi değerlerin pek önemi yoktur.
Hoparlörün veremediği sesleri güç basarak alamazsınız. BU ŞU DEMEKTİR.
Elimizde medium hoparlör var. bass ampli yapıyoruz ve bu hoparlörü çalıştırıyoruz. Belki de 1W lık bir bass seviyesi duyabiliriz. Demekki bu hoparlör istenilen bass sesleri çok çok fazlaca düşürmektedir. Yani verememektedir.

Tek önemli unsur hoparlörümüzün duyarlılığı ve rezonans frekansıdır.
Bu söylediklerimi test etmek isteyebilirsiniz.
Mevcut 4 yollu kabinlerinizin ikisini de TDA lı ampli modülüne bağlayıp çalıştırarak, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
Test sonucuna göre gerekirse yeni ve ilmine uygun bir ampli veya hoparlör sistemine yönelmek daha bilimsel olacaktır.
Üstelik trafo ve bağlantı kablolarına bakıldığında, bu denli yüksek bir gücün bu kablolardan akıtılabilmesi hiç te olası görülmemektedir. (Şahsi kanaatim)
12A gibi bir akım için nereden baksanız 2.5mm2 lik kalın iletken kullanılmalıdır. Bu kalınlık, kullanılan kablolamanın uzunluğu ile bile doğrudan ilişkilidir.

6A max gucu trafonun hocam kablolar o yuzden cok kalın degıl, o kabınlrımı tda ıle kırletemem hocam :D  stk nın tadıın alıınca gerek bıle duymam sızın demek ıstedıgınızı anladım .. bas amp yamak ıstedıgımm ıcınn tda va sectım oda sansımıza boyle cıktı, yenı devre ıle umarım trafomum max sınırlarına dayanabılırım. ılerıde 30-38cm capında bas hop alıcam oyuzden gucu yuksek olmasını ıstıyorum, gerekırse aynı trafodan bır adet daha var paralel gırerım. olur 10-12A gucunde . yanı hocam guzel bıssey olsun ıstıyorum. tecrube edınmek ıcın ıse paramızı sokaga atıyoz devre secemedıgımızden.  tavsılerınızı beklıyorum.  elımdekı malzemeler bunlar. daha sonra bass alıcam zaten ..

Mr_YAMYAM

Elindeki malzemelerin çoğu hurda :D
Belli bir disiplin ile elektroniğin temellerini uygulamazsan tatminkar kaliteye erişemezsin.
Bu sebeple yukarda dedim ki, yeni bir ampli modülüne para yatırma. Önce elindekini değerlendir.
Değerlendirebilmen için teknik detayları bilmelisin. Bilmiyor olsan bile forumdaki bilgili arkadaşlar seni bilgilendirecektir.
Kabinlerini TDA ile kirletemezsin. O kabinlerin kalitesi doğrultusunda TDA devreden elde edebileceğin performansı hoparlör unsuruna göre az da olsa kıyaslayabileceksin. İlla o hoparlörleri kullanmak zorunda da değilsin. Ama videoda görülen uyduruk hoparlörü kullanırsan bass değil sadece medium ağırlıklı ses alabilirsin. Çünkü 4 yollu hoparlörlerin rezonans frekansı ve alt frekans kazancı nispeten o uyduruk hoparlörden iyidir. O 4 yollu hoparlörleri kullandığında yeterli bass gücünü elde edebiliyorsan önce hatayı hoparlörde arayıp bizlere diyeceksin ki...
TEKNİĞİ BİLEN BİRİSİ...
30Hz te 100dbA ses gücüne tam ulaşabilmem için hangi hoparlörü kullanmalıyım.
Bilgili kişiler anında önerilerini sunacaklardır.
BİLMEYEN BİRİSİ İSE...
Abiler benim mevcut sistemde STK lı sistemden almış olduğum bass gücüne erişebilmem veya takviye olarak subbass sistem kullanmak suretiyle yeterli bass gücüne nasıl erişebilirim.
Her iki anlatım da aynı kapıya çıkacağı için önerilerin bilen birileri tarafından yapılması gerekmektedir.
Bilmeyen birisi sana der ki...
Tak oraya 500W lık bir ampli keyfine bak :D
Bilen birisi der ki...
Kullanılan STK nın gücü 50W civarı olduğuna göre 3dbA bass kompanzasyonu için ampli gücünü iki kat artırmalı, ya da hoparlör duyarlılığının 30Hz te 4 yollu kolonlardakinden 3 dbA fazla seçilmesi yeterli olacaktır.
Amatör olarak elbette ki çoğu arkadaşlar ve senin bu deyimlere uzak olduğun gerçektir. Ve ne anlama geldiğini anlamayabilirsin. Önemli değildir.
Önemli olan buradaki önerinin tekniğine uygun olup olmadığıdır ki, eğer benim tavsiyelerimi yerine getirebilirsen ancak o zaman doğru mu yanlış olduğunu anlayabilirsin.
Zamanında GROUNDING GROUNDING diye diye birçok kişi ile papaz olsam da :D  @memleket  arkadaşımız grounding konusunda söylediklerimi harfiyen uygulayınca, o uyduruk TDA1875 lerden harika ses almıştır.
SANA ŞİMDİ ŞU ÖNERİLERİ YAPABİLİRİM.
Bass için bulabildiğin her türlü hoparlörü kullan ve amplini test et. Hoparlör farkını anlayabilmen için her bir hoparlörden duyduğun bass gücünü bir yere not et. Sonra da bizlerden öneri bekle.
Madem para verip uyduruk ta olsa bir ampli aldın bu uğurda bazı harcamalar yaptın, önce bu harcamaların semeresini almaya gayret et. Direkman gidip te BU AMPLİ YARAMAZ 500W lık olanını alacağım deme :D

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 19 Temmuz 2018, 18:38:54Elindeki malzemelerin çoğu hurda :D
Belli bir disiplin ile elektroniğin temellerini uygulamazsan tatminkar kaliteye erişemezsin.
Bu sebeple yukarda dedim ki, yeni bir ampli modülüne para yatırma. Önce elindekini değerlendir.
Değerlendirebilmen için teknik detayları bilmelisin. Bilmiyor olsan bile forumdaki bilgili arkadaşlar seni bilgilendirecektir.
Kabinlerini TDA ile kirletemezsin. O kabinlerin kalitesi doğrultusunda TDA devreden elde edebileceğin performansı hoparlör unsuruna göre az da olsa kıyaslayabileceksin. İlla o hoparlörleri kullanmak zorunda da değilsin. Ama videoda görülen uyduruk hoparlörü kullanırsan bass değil sadece medium ağırlıklı ses alabilirsin. Çünkü 4 yollu hoparlörlerin rezonans frekansı ve alt frekans kazancı nispeten o uyduruk hoparlörden iyidir. O 4 yollu hoparlörleri kullandığında yeterli bass gücünü elde edebiliyorsan önce hatayı hoparlörde arayıp bizlere diyeceksin ki...
TEKNİĞİ BİLEN BİRİSİ...
30Hz te 100dbA ses gücüne tam ulaşabilmem için hangi hoparlörü kullanmalıyım.
Bilgili kişiler anında önerilerini sunacaklardır.
BİLMEYEN BİRİSİ İSE...
Abiler benim mevcut sistemde STK lı sistemden almış olduğum bass gücüne erişebilmem veya takviye olarak subbass sistem kullanmak suretiyle yeterli bass gücüne nasıl erişebilirim.
Her iki anlatım da aynı kapıya çıkacağı için önerilerin bilen birileri tarafından yapılması gerekmektedir.
Bilmeyen birisi sana der ki...
Tak oraya 500W lık bir ampli keyfine bak :D
Bilen birisi der ki...
Kullanılan STK nın gücü 50W civarı olduğuna göre 3dbA bass kompanzasyonu için ampli gücünü iki kat artırmalı, ya da hoparlör duyarlılığının 30Hz te 4 yollu kolonlardakinden 3 dbA fazla seçilmesi yeterli olacaktır.
Amatör olarak elbette ki çoğu arkadaşlar ve senin bu deyimlere uzak olduğun gerçektir. Ve ne anlama geldiğini anlamayabilirsin. Önemli değildir.
Önemli olan buradaki önerinin tekniğine uygun olup olmadığıdır ki, eğer benim tavsiyelerimi yerine getirebilirsen ancak o zaman doğru mu yanlış olduğunu anlayabilirsin.
Zamanında GROUNDING GROUNDING diye diye birçok kişi ile papaz olsam da :D  @memleket  arkadaşımız grounding konusunda söylediklerimi harfiyen uygulayınca, o uyduruk TDA1875 lerden harika ses almıştır.
SANA ŞİMDİ ŞU ÖNERİLERİ YAPABİLİRİM.
Bass için bulabildiğin her türlü hoparlörü kullan ve amplini test et. Hoparlör farkını anlayabilmen için her bir hoparlörden duyduğun bass gücünü bir yere not et. Sonra da bizlerden öneri bekle.
Madem para verip uyduruk ta olsa bir ampli aldın bu uğurda bazı harcamalar yaptın, önce bu harcamaların semeresini almaya gayret et. Direkman gidip te BU AMPLİ YARAMAZ 500W lık olanını alacağım deme :D

hahaha aynen öle oldu valla yenı ampi sıparıs ettım bıde bas fılıtre, bugun fılıtremı elden gecırdım kargolamadan dolayı potlarınn lehımlerı kalkmıs onları lehımledım ve oldu :D sonra devreyı toparladım denedım , önce o gırı kabın vardı 6ohm,  sonrnada z5500 un basını denedım oda 6ohm 180rms,  kolonlarımı paralel gırmedım  onlarda 8 er ohm , suan ıcın baska bas olmadıgından baska alternatıfım yok hocam.  bu arada dedıgınızı anlıyorum az cok ,, belkı yanlıs ıfade etmısımdır kendımı ondan dır bu söylenısınz :D.. sımdı hangı yolları ızlemelıyım .. suan ıcın hepsını denedım . 4 yolllu kabınler bas vurmaz fazla kagıt hop onları ıkı kere tamır ettırdım . zaten aktıf subbass  yapma nedenımmde bu yuzde . kolonlarımı yormamak ıcın. ayrıca çöp sayılmaz bızde de muzık kulagı var her ne kadar hz detaylarına ınemesekte , ızmırde ısenız dınletmek ısterdım :)) ne dersenız harfıyle yapacagıma söz verıyorum :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 19 Temmuz 2018, 19:22:18hahaha aynen öle oldu valla yenı ampi sıparıs ettım bıde bas fılıtre, bugun fılıtremı elden gecırdım kargolamadan dolayı potlarınn lehımlerı kalkmıs onları lehımledım ve oldu :D sonra devreyı toparladım denedım , önce o gırı kabın vardı 6ohm,  sonrnada z5500 un basını denedım oda 6ohm 180rms,  kolonlarımı paralel gırmedım  onlarda 8 er ohm , suan ıcın baska bas olmadıgından baska alternatıfım yok hocam.  bu arada dedıgınızı anlıyorum az cok ,, belkı yanlıs ıfade etmısımdır kendımı ondan dır bu söylenısınz :D.. sımdı hangı yolları ızlemelıyım .. suan ıcın hepsını denedım . 4 yolllu kabınler bas vurmaz fazla kagıt hop onları ıkı kere tamır ettırdım . zaten aktıf subbass  yapma nedenımmde bu yuzde . kolonlarımı yormamak ıcın. ayrıca çöp sayılmaz bızde de muzık kulagı var her ne kadar hz detaylarına ınemesekte , ızmırde ısenız dınletmek ısterdım :)) ne dersenız harfıyle yapacagıma söz verıyorum :D

Forumumuzda Özgürece adlı bir arkadaşımız var. O da izmirde bulunuyor. Eğer görüşebilirseniz, o kişiye yapmış olduğum STK 465 li ampli ve sesini sana bir dinletsin. (Sakıncası yoksa)

Bu konuda izlenecek tek yol bilimsel yöntemlerdir. Ne yazık ki amatör arkadaşlara işkence gibi gelir.
Eğer işkenceye katlanabilirim dayanıklıyım dersen aşağıdaki önerileri sırasıyla yapmalısın.
1) Ampline mümkünse iki adet hoparlörü parelel bağla ve sesi yarıdan daha fazla açarak +/- gerilimleri ayrı ayrı ölç. Boşta 33V olarak ölçülen bu voltajlar ampli nispeten yüksek güçte çalışırken 24Vun aşağısına iniyorsa öncelikli olarak beslemen yeterli değildir.
2) Beslemede problem yoksa bir tane ibreli bir AC voltmetre temin etmelisin. İbreli olmasının amacı RMS ölçüm yapmasıdır. Bu voltmetreyi hoparlöre parelel bağlayarak, hoparlör uçlarındaki gerilimin kaç volta kadar yükseldiğini görmelisin. (Bu ölçüm digital voltmetrelerde sağlıklı okunamaz.)
Aynı zamanda hoparlörlere serii bağlı bir ampermetre de bağlarsan bass vuruşları anındaki akımı da ölçebilirsin. Böylece elde etmiş olduğun ampli çıkış gücü hakkındaki tartışmalar son bulacaktır.
3) Ses yarıdan fazla açıkken ve iki adet hoparlör parelel bağlı iken hoparlör uçlarında 10V ve daha fazlasını görebiliyorsan, amplinde sorun yok demektir. Sorun hoparlör kazancından kaynaklanmakta olup bu konuya yoğunlaşmalıyız.
4) Ancak amplini sonuna kadar açtığında bile 10V ve daha üzeri gerilimi (Normalde 18V ve üzeri olması lazımdır) göremiyorsan, amplin yeterli gücü veremiyor demektir. İşte bu ölçüm dahilinde amplini tamir veya modifiye yoluna giderek, veya bağlantılarını ve montajını ilmine göre yaparak en üst performansı almaya çalışacağız.

Akin.8784

Abi bunlar altın bılgıler valla cok tesekkur derım gecekten bızzat denıyecegım , o arkadasada ulasıp dınlemeye calıscam ıns, suan baglı olan bası odanın kosesıne konumladım baslar baya arttı, ampının gucunden emın olduktan sonra hop tavsıyelerını alıcam sızden, 4 yollu hopları baglayıp sesı acarken basları kısmam gerekecek bu sekılde olcumumde voltaj dususu yasanmaz mı hocam..  burdakı amac 4 ohm da max gucu hesalamak sanırım ..  dedıklerınızı yapıcam
 - Bu arada sesı yarıdan fazla acıp ölctugumde besİemeyi 32,5 v dc alıyorum   :D  4x 10000mf var hocam beslemede

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 19 Temmuz 2018, 20:29:07Abi bunlar altın bılgıler valla cok tesekkur derım gecekten bızzat denıyecegım , o arkadasada ulasıp dınlemeye calıscam ıns, suan baglı olan bası odanın kosesıne konumladım baslar baya arttı, ampının gucunden emın olduktan sonra hop tavsıyelerını alıcam sızden, 4 yollu hopları baglayıp sesı acarken basları kısmam gerekecek bu sekılde olcumumde voltaj dususu yasanmaz mı hocam..  burdakı amac 4 ohm da max gucu hesalamak sanırım ..  dedıklerınızı yapıcam
 - Bu arada sesı yarıdan fazla acıp ölctugumde besİemeyi 32,5 v dc alıyorum  :D  4x 10000mf var hocam beslemede

İşte bu olay hoparlör olayının basit bir açıklamasıdır.
Sen hoparlörü oda köşesine almakla iyi ettin. Çünkü bass sesler yayılarak dağıldığı için nispeten uygun rezonansta eşdeğer duyumu sağlamış oldun.

Bass sesleri kısarsan çıkış geriliminde hatalı ölçüm yapabilirsin.
4 yollu hoparlörleri kullanarak düşük seviyede test edebilirsin. Yani fazla açmadan. Önemli olan bass seslerdeki duyumunun ne kadar değiştiğidir.
Eğer hoparlörlerin riske girecekse hoparlör voltaj testini iki adet başka hoparlör ile yapabilirsin. Burada duyacağın ses önemli değildir. Hoparlörlerin üzerindeki gerilim değeri ve besleme geriliminin değeri önemlidir. Amplin parelel ampli olduğu için hoparlör empedansını mümkün olduğunca düşük tutman ölçümlerin doğruluğu açısından önemlidir. Yani 4 ohm değil de 2-3 ohm gibi olsun.
İki hoparlör parelel bağlı iken besleme gerilimini mutlaka ölçmelisin. Unutma yarıdan daha fazla açmalısın. Hatta uygunsa sesi sonuna kadar açıp hem hoparlörlerdeki voltajı hem de besleme voltajını ölçmelisin.

Akin.8784

Akin.8784

İbreli avometre bulamadıgım ıcın volt ve amperı olcemedım , daha önce 6 ohm bas kullanıyordum , 4 ohm denemek ıcın bırınden aldım 20cm power bas , baslar da artıs oldu,  yakında cıftbobın  bas alıp 2ohm da dınlemek ıstıyorum, baslarda daha da artıs olucagını dusunuyorum fakat tda laar 2 ohm mu kaldırır mı uzunn sure , mr-yamyam hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 21 Temmuz 2018, 21:27:02İbreli avometre bulamadıgım ıcın volt ve amperı olcemedım , daha önce 6 ohm bas kullanıyordum , 4 ohm denemek ıcın bırınden aldım 20cm power bas , baslar da artıs oldu,  yakında cıftbobın  bas alıp 2ohm da dınlemek ıstıyorum, baslarda daha da artıs olucagını dusunuyorum fakat tda laar 2 ohm mu kaldırır mı uzunn sure , mr-yamyam hocam

Devrenin yapısı nispeten iyi ise rahatlıkla kaldırır.
Ancak dikkat etmen gereken bir husus var.
Güç harcaması toplamda 200W üzeri olacaksa çok büyük bir soğutucu kullanmalısın. Devreden tam performans alabildiğini varsayarsak, soğutucu büyüklüğü en az 40cm ye 12 cm gibi bir ebatta olmalıdır.
HAA NOT:
Çift bobinli hoparlörün bağlantılarını ters yaparsan hiç bas ses duyamayabilirsin. Buna dikkat etmelisin.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 22 Temmuz 2018, 00:01:50Devrenin yapısı nispeten iyi ise rahatlıkla kaldırır.
Ancak dikkat etmen gereken bir husus var.
Güç harcaması toplamda 200W üzeri olacaksa çok büyük bir soğutucu kullanmalısın. Devreden tam performans alabildiğini varsayarsak, soğutucu büyüklüğü en az 40cm ye 12 cm gibi bir ebatta olmalıdır.
HAA NOT:
Çift bobinli hoparlörün bağlantılarını ters yaparsan hiç bas ses duyamayabilirsin. Buna dikkat etmelisin.

hocam buyuk sogutucuya daha sonra gecıcem,  sıdılık fan vs ıle ıdare edıp ılerde, z5500 basın ıcıne monte edıcem , buyuk sogutucusu var 
çift bobınlı basın + + - -  şeklınde paralel gırcem hocam 2ohm a duscek , baslarda artıs olucagı kesın ,6 dan 4 e dusurunce bıle farkettı..  devrenın lehımlerını kalınlastırdım, bass kablosunu kalın tuttum baya..  şimdi sizden alt frekanslara rahat ınebılecek basları uzatmıcak tatlı vurucak sankı woofer mus gıbı davranabılecek subwoofer tavsıyesı ıstıyorum sayın hocam  :)

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 22 Temmuz 2018, 23:42:50hocam buyuk sogutucuya daha sonra gecıcem,  sıdılık fan vs ıle ıdare edıp ılerde, z5500 basın ıcıne monte edıcem , buyuk sogutucusu var
çift bobınlı basın + + - -  şeklınde paralel gırcem hocam 2ohm a duscek , baslarda artıs olucagı kesin ,6 dan 4 e dusurunce bıle farkettı..  devrenın lehımlerını kalınlastırdım, bass kablosunu kalın tuttum baya..  şimdi sizden alt frekanslara rahat ınebılecek basları uzatmıcak tatlı vurucak sankı woofer mus gıbı davranabılecek subwoofer tavsıyesı ıstıyorum sayın hocam  :)

İşte şimdi ciğerimden burdun beni :D
İsteğin tam anlamıyla profesyonel tekniğe girmektedir. Ancak bu teknik doğrultusunda yardımcı olabilirim.
Piyasada satılan her türlü amatör woofer hoparlörlerin rezonans frekansı tabiri caizse ALLAHLIK :D
Pek çok üründe teknik değerler verilmemekte veya abartılı olarak verilmektedir. Bu da kullanıcıların aldatılmasına sebebiyet vermektedir. Çoğu kullanıcı bu gibi ürünleri temin ederken ilk baktığı değer WATT değeridir :D
İkinci olarak ise o eski kabin ile istenilen rezonansı elde edebilmen pek mümkün değildir. Bakma uyduruk Z bilmem kaç olmasına :D
İLK KURAL:
Kaliteden ödün vermeden ve bilinen en iyi hoparlörleri kullanarak iyi bir bass kabin tasarlanam ve daha önce test edilmiş kaliteli hoparlörden 2 ya da 4 adet kullanmandır. Bu iyi bir kabin yapımını da gerektirmektedir.
Ancak bu yöntem ile başarı seviyesi en üst düzeyde olacaktır.
İKİNCİ KURAL:
Piyasada çift bobinli olarak satılan hoparlörleri araştırıp, bütçene uygun birisini tercih etmendir.
Ne yazık ki oto için tasarlanmış bu hoparlörlerin hiçbirisinin kalitesinden emin olamamaktayız.
Teknik verileri belli şekilde verilmiş bir örnek:
https://urun.n11.com/subwoofer/hertz-sx-300-d-spl-cift-bobinli-subwoofer-P203808359
Ürünün tek dikkat çeken özelliği, duyarlılık seviyesidir. 91dbA olarak verilmiştir.
Eğer bu değeri alamazsan firmaya ürünü rahatlıkla iade edebilirsin. Çünkü bu değer ölçülebilir bir değerdir ve kesin olarak verilmiştir.
Fiyat unsuru gösterge olmasa da eğer 91dbA hassasiyetinde ise bu kadar para elbette verilir.
Hiçbir teknik değer verilmemiş uyduruk bir PEYNİİR hoparlör.
https://www.hepsiburada.com/pioneer-pioneer-ts-311d4-1400w-cift-bobinli-400w-rms-profesyonel-woofer-p-HBV0000081NON?magaza=%C3%B6zg%C3%BCvenelektronik&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMI7O2Jq9Kz3AIViYKyCh0SxAXVEAQYASABEgKGPvD_BwE
Görüleceği üzere sadece dayanma gücü ve marka verilmiştir. Yani bu ürün alındığında NE ÇIKARSA BAHTINA :D
https://urun.n11.com/subwoofer/jbl-cs-1214-30-cm-bass-hoparlor-P265013130

Ne yazık ki çok aramama rağmen önerebileceğim hoparlör bulamadım.
Hala piyasada olsaydı 20cm lik WESTRA 8 ohm hoparlörlerden 4 tane al keyfine bak diyecektim ama artık yoklar.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Temmuz 2018, 01:14:21İşte şimdi ciğerimden burdun beni :D
İsteğin tam anlamıyla profesyonel tekniğe girmektedir. Ancak bu teknik doğrultusunda yardımcı olabilirim.
Piyasada satılan her türlü amatör woofer hoparlörlerin rezonans frekansı tabiri caizse ALLAHLIK :D
Pek çok üründe teknik değerler verilmemekte veya abartılı olarak verilmektedir. Bu da kullanıcıların aldatılmasına sebebiyet vermektedir. Çoğu kullanıcı bu gibi ürünleri temin ederken ilk baktığı değer WATT değeridir :D
İkinci olarak ise o eski kabin ile istenilen rezonansı elde edebilmen pek mümkün değildir. Bakma uyduruk Z bilmem kaç olmasına :D
İLK KURAL:
Kaliteden ödün vermeden ve bilinen en iyi hoparlörleri kullanarak iyi bir bass kabin tasarlanam ve daha önce test edilmiş kaliteli hoparlörden 2 ya da 4 adet kullanmandır. Bu iyi bir kabin yapımını da gerektirmektedir.
Ancak bu yöntem ile başarı seviyesi en üst düzeyde olacaktır.
İKİNCİ KURAL:
Piyasada çift bobinli olarak satılan hoparlörleri araştırıp, bütçene uygun birisini tercih etmendir.
Ne yazık ki oto için tasarlanmış bu hoparlörlerin hiçbirisinin kalitesinden emin olamamaktayız.
Teknik verileri belli şekilde verilmiş bir örnek:
https://urun.n11.com/subwoofer/hertz-sx-300-d-spl-cift-bobinli-subwoofer-P203808359
Ürünün tek dikkat çeken özelliği, duyarlılık seviyesidir. 91dbA olarak verilmiştir.
Eğer bu değeri alamazsan firmaya ürünü rahatlıkla iade edebilirsin. Çünkü bu değer ölçülebilir bir değerdir ve kesin olarak verilmiştir.
Fiyat unsuru gösterge olmasa da eğer 91dbA hassasiyetinde ise bu kadar para elbette verilir.
Hiçbir teknik değer verilmemiş uyduruk bir PEYNİİR hoparlör.
https://www.hepsiburada.com/pioneer-pioneer-ts-311d4-1400w-cift-bobinli-400w-rms-profesyonel-woofer-p-HBV0000081NON?magaza=%C3%B6zg%C3%BCvenelektronik&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMI7O2Jq9Kz3AIViYKyCh0SxAXVEAQYASABEgKGPvD_BwE
Görüleceği üzere sadece dayanma gücü ve marka verilmiştir. Yani bu ürün alındığında NE ÇIKARSA BAHTINA :D
https://urun.n11.com/subwoofer/jbl-cs-1214-30-cm-bass-hoparlor-P265013130

Ne yazık ki çok aramama rağmen önerebileceğim hoparlör bulamadım.
Hala piyasada olsaydı 20cm lik WESTRA 8 ohm hoparlörlerden 4 tane al keyfine bak diyecektim ama artık yoklar.

hocam ben tek hopta bıtıremem mı bu ısı,  gerekırse anfımı degıstırırım , ılla  bu 3 tda7293 baglı kalmama gerek yok.  sırf ıyı rms versın dıye hoarlorlerı paralel gırmek zorunda kalıyoz, hoplar anfıden pahalı, :D ayrıca o pioneeri düşünnmedım degıl :D  ben daha cok clup mekanlardakı o bas vuran hopların tadında bas ıstıyorum. bunu ıfade edemedım sanırım..  elımızdekı trafo besleme ıle ıyı guc elde etmek varken 80-100 rms degerınde kalıyoz, tamam suan bıle baslar fena degıl ama ımkan varken ıyı bısey olsun ıstıyorum hoocam,  ayrıca okadar bası bır arada tutmak ıcın yerde gerek odada , tek basla ısı bıtırmem gerek :D ayrıca anfıyı kutularız hatta o trafodan bır adet daha var 2.1  yaparz tek kutuda..  daha cok sorum olcak sızlere :D

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 23 Temmuz 2018, 12:10:59hocam ben tek hopta bıtıremem mı bu ısı,  gerekırse anfımı degıstırırım , ılla  bu 3 tda7293 baglı kalmama gerek yok.  sırf ıyı rms versın dıye hoarlorlerı paralel gırmek zorunda kalıyoz, hoplar anfıden pahalı, :D ayrıca o pioneeri düşünnmedım degıl :D  ben daha cok clup mekanlardakı o bas vuran hopların tadında bas ıstıyorum. bunu ıfade edemedım sanırım..  elımızdekı trafo besleme ıle ıyı guc elde etmek varken 80-100 rms degerınde kalıyoz, tamam suan bıle baslar fena degıl ama ımkan varken ıyı bısey olsun ıstıyorum hoocam,  ayrıca okadar bası bır arada tutmak ıcın yerde gerek odada , tek basla ısı bıtırmem gerek :D ayrıca anfıyı kutularız hatta o trafodan bır adet daha var 2.1  yaparz tek kutuda..  daha cok sorum olcak sızlere :D

Tek hopalör ile bitirebilmen için hoparlörünün çok pahalı olması lazımdır. İstersen 1000W lık ampli kullan sonuç değişmez.
Ama tekniğine uygun bir kabin yapabilirsen 100W lık ampli gücü ile mevcut sistemine 3 dbA bass kompanzasyonu sağlarsın.
Sen subwoofer yapacaksın.  Doğal olarak istediğin şey bass sestir. Bass seslerin de ilk bölgesi 20Hz tir.
Bu frekansa inebilmek bir hoparlör için ciddi bir şeydir. Zaten piyasada bu frekansa inebilen bir hoparlör pek yoktur.
Bass derinliği için en azından 30-35Hz bölgesini referans alırsak, bu frekansları bile verebilen hoparlörler çok fazla değildir. O halde seçeneklerimiz fazla olmamaktadır.
Önceki linkte vermiş olduğum PEYNİİR gibi bir hoparlör temin edebilirsin.
Sonra bu hoparlöre uygun ölçüde (En az 1 metreye 1 metre) kabin yapabilirsen en azından bir araç rezonansı elde edebiliriz.
Yer sorunu var ise kabin ölçülerimizi değiştirebiliriz. 1.5m ye yarım metre gibi
Bu tür hoparlörler araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardır. Araçların arka bagaj hacmi bu tür hoparlörler için ölçü teşkil etmektedir.

Akin.8784

hocam standart bas kabınlerınden alsam olur mu 30cm bas ıcın,  bırde 4ohm 6ohm paralel gırdım , son seslerde baslar patlıcak gıbı oldu, baslarda artısta oldu..  4ohm luk basımın nomınal rms degerı 200w , bas vururken zorlanıyorsa , o degerlere ulasabılmısmıyızdır. hala ıbrelı avometre bulamadım.  besleme gerılımı ses kısıkken 32.8 vdc ıken full seste bas vururken 30.5 e kadar dusuyordu anlık..  suan ıcın bunları söylıyebılıyorum.  hocam cıft bobınlı 30cm bas alırsam power bass yada pioneer vs gıbı sızce hıssedılebılır bı artıs olur mu,  aldıgıma deger mı hocam, cok soru soruyorum  ama her söyleyısınızden bıseyler kaptıgım dogrudur .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 23 Temmuz 2018, 20:01:20hocam standart bas kabınlerınden alsam olur mu 30cm bas ıcın,  bırde 4ohm 6ohm paralel gırdım , son seslerde baslar patlıcak gıbı oldu, baslarda artısta oldu..  4ohm luk basımın nomınal rms degerı 200w , bas vururken zorlanıyorsa , o degerlere ulasabılmısmıyızdır. hala ıbrelı avometre bulamadım.  besleme gerılımı ses kısıkken 32.8 vdc ıken full seste bas vururken 30.5 e kadar dusuyordu anlık..  suan ıcın bunları söylıyebılıyorum.  hocam cıft bobınlı bas alırsam power bass yada pioneer vs gıbı sızce hıssedılebılır bı artıs olur mu,  aldıgıma deger mı hocam, cok soru soruyorum  ama her söyleyısınızden bıseyler kaptıgım dogrudur .

Sözlerimden birşeyler kapabiliyorsan hiç sorun yok. Önemli olan da budur.
Tek bir bass hoparlör ile büyük bir hacimde yeterli alt frekans şiddetine ulaşamazsın. O hoparlörler araç için yapılmıştır. Yani birkaç metre karelik bir alan için. Senin odan 3x4m olsa 12 metre kare eder. Bir araba içerisine göre kıyaslarsan çok büyük kaybın olacak demektir.
Bu işin tekniğine uygun tasarlanmış hazır ürünleri görürsen nedenini anlayabilirsin.
Örnek bir ürün.
https://urun.n11.com/subwoofer/klipsch-r-115sw-aktif-subwofer-P103190041
Teknik özelliklerine baktığımızda 18Hz-125 Hz olup, istenilen bass derinliğini rahatlıkla verebilir.
122dbA ses basınç seviyesi ile tabiri caizse manyak bir ses şiddeti elde edilebiliyormuş :D
Ben evde aynı ses şiddetine 10 adet 20cm WESTRA 20cm lik hoparlör ile ulaşabiliyorum.
Bu sebeple hoparlörün faktörü büyük olmaktadır. Ancak bütçeyi aşmamak için uygun bir harcama ile halledelim diyorsan, tek bir çaresi vardır. O da uygun ölçülerde iyi bir KABİN yapımıdır.
Kabinden asla ödün veremezsin. Abi şu kadar küçük olsa olmaz mı diyemezsin. Bu tekniğin gereği olan bir olaydır. Referans olarak ta zaten bir aracın bagajıdır.
Ancak uygun rezonans için hoparlör karakteristiği uygunsa kabin ölçüleri küçültülebilir. Bu ise ezbere olmaz. Yukarda linkini vermiş olduğum HERTZ marka SPL hoparlör bu sebeple pahalıdır.
Thiele Small parametre değerleri ve rezonans frekansı verilmiş olduğu için takribi 0.5m ye 0.5m lik bir kabin kabaca uygun olacaktır.
Gel gelelim bu hoparlör de oldukça pahalıdır.
Yani teknikte bazı şartlara erişebilmek sanıldığı kadar kolay değildir. Biraz feragat ederim diyorsan önerimi sundum.
Al o PEYNİİR hoparlörü ve buna uygun bir kabin yapalım üç aşağıdan biraz şurdan tatminkar netice alırız. Mükemmel olmaz. Çok iyi olmaz. Ama belli bir bass seviyesine ulaşabilirsin.
TEKRAR EDEYİM:
Bu işin tekniğe uygun tek bir çaresi vardır.
4 adet 8 ohm uygun kalite bass hoparlör bulacaksın. Bunları uygun fiyatla bile bulabilirsin. Tahmini tanesi 100TL olsa 400TL eder. Uygun bir de kabin yaptırabilirsen dadından yinmez.
Örnek bir ürün göstereyim.
https://urun.n11.com/subwoofer/8-bass-hoparlor-20cm-P242248924?gclid=EAIaIQobChMIhJ_h69213AIVlfdRCh23bw5jEAQYASABEgKoZ_D_BwE&gclsrc=aw.ds
Bu ürünü alma. Ama izmirdeki hoparlör satan yerlere git. 20cm bass hoparlör fiyatlarını sor. Uygun fiyatlı ve uygun kalitede bulursan tek yapman gereken şey uygun ölçüde bir kabin olacaktır.
Bizim @memleket  e sorabilirsin. O kabinleri değiştirdikten sonra uyduruk 20W lık TDA entegreler ile harika bass ses alıyordur :D

Akin.8784

haha , tamam hocam dusunup karar verıcemm,  sımdı 4 adet 8ohm bası alıp paralel mı gırcez .

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 23 Temmuz 2018, 20:25:39haha , tamam hocam dusunup karar verıcemm,  sımdı 4 adet 8ohm bası alıp paralel mı gırcez .

Aynen. Hepsi parelel olacak.  8 ohm olması zaten şarttır.
Tek mesele kabin yapımıdır. Bunu da bir marangoza yaptırabilir veya elinden geliyorsa kendin de yapabilirsin.
Ancak öncelikli olarak 20cm hoparlörleri araştırmalı, mümkünse teknik verilerini elde edebilmelisin.
Alacağın hoparlörler markalı olursa belki internetten teknik verilerine ulaşabiliriz.
AKLIMA GELDİ:
İlla 4 adet hoparlör kullanmak zorunda değilsin. Eğer 30cm ve 4 ohm olan hoparlörlerden de iyi kalite bulabilirsen 2 adet hoparlör ile de bu işi halledebiliriz.
Böylece kabinimizin ölçüleri de biraz düşecektir.

Akin.8784

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 23 Temmuz 2018, 20:40:48Aynen. Hepsi parelel olacak.  8 ohm olması zaten şarttır.
Tek mesele kabin yapımıdır. Bunu da bir marangoza yaptırabilir veya elinden geliyorsa kendin de yapabilirsin.
Ancak öncelikli olarak 20cm hoparlörleri araştırmalı, mümkünse teknik verilerini elde edebilmelisin.
Alacağın hoparlörler markalı olursa belki internetten teknik verilerine ulaşabiliriz.
AKLIMA GELDİ:
İlla 4 adet hoparlör kullanmak zorunda değilsin. Eğer 30cm ve 4 ohm olan hoparlörlerden de iyi kalite bulabilirsen 2 adet hoparlör ile de bu işi halledebiliriz.
Böylece kabinimizin ölçüleri de biraz düşecektir.

bas sayısının fazla olması rezonansımı arttıyor, anladıgım kadarıyla oda ıcınde hıssedılebılır bas yogunlugu artıyo dogrumudur , arac ıcı kucuk oldugundan tek bas  yeterlı oluyor, fakat oda bagaja göre buyuk oldugundan  ıkı yada dört bas anca tad verır. dogrumu anladım hocam

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Akin.8784 - 23 Temmuz 2018, 20:50:36bas sayısının fazla olması rezonansımı arttıyor, anladıgım kadarıyla oda ıcınde hıssedılebılır bas yogunlugu artıyo dogrumudur , arac ıcı kucuk oldugundan tek bas  yeterlı oluyor, fakat oda bagaja göre buyuk oldugundan  ıkı yada dört bas anca tad verır. dogrumu anladım hocam

Bas sayısı rezonansı etkilemez. Rezonans tamamen hoparlörün yapım kalitesi ile ilgilidir.
Bas hoparlör miktarının artırılması alt frekanslardaki kazancı yükseltir. Bir hoparlöre bir tane daha ilave etmek 3 db kazanç demektir ki, bu da iki kat ampli gücüne denk gelir.
Oda meselesine gelirsek.
Arabaların bagajının hoparlör kabini olduğunu düşün. 1.5 metreye 1 metre ebatları gibi. Arabanın içerisini de oda gibi düşün.
Arabanın içerisi kaç metre küptür. de ki 2-3 metre küp. Ama oda hacim olarak düşünüldüğünde 3x4x3=36 metre küptür.
Bass sesler mesafeye bağlı olarak düşerler. Dolayısı ile hacim arttıkça uygun ses şiddeti için daha fazla ses şiddeti gerekmektedir.
Basit bir örnek vereyim.
Kulaklığı tak ve gümbür gümbür müzik dinle. Kulaklığı çıkartıp 20cm uzaklaştırdığın zaman sadece cızıl cızıl ses duyarsın. Halbuki sadece 20cm uzaklaştırdık :D
Kulaklık mesafesi bir iki cm olsa kulaklık için harcanan güç belki de 100 mili watt dır. Yani bir wattın 10 da biri.
Odanın büyüklüğü bir hoparlörün verebileceği max ses şiddeti ile bağdaşabilir. Yukarda örnek olarak vermiş olduğum linkteki 8.000TL lik bass 122 dbA ses şiddeti verebiliyor. Bu da demektir ki 3 metre için sadece 3-4dbA kayıp olacak demektir. Tabii ki yan duvarlardan yansıyan seslerin de etkisi vardır. Yarı yarıya bölünebilir. Yani 1.5 metre. İşte bu sebeple hoparlörün yeri önem arzeder.
Yani paran varsa al böyle bir hoparlör sağır olacak seviyede bass dinle :D
İşte bu gibi pahalı hoparlörler belli hacimde belli ses şiddeti verebilmektedir. Zaten bu sebeple pahalıdırlar.

Akin.8784

zahmet edıp yanıtlaadıgın ıcın cok tesekkur ederım hocam, ne kaa ekmek o kaa köfte hesabı :D  30cm cıft bobın bas benım ısı görcek gıbı hocam, sımdı apartmandayız alsamda acamıcam cok, eskı evıme gecınce sıkıntı olmıcak yuksek ses dınlemek bas vs, orada 12m2 gıbı bı odam var.. artık oldugu kadar bakalım :) , hersey bıtınce trafodan max kac watt guc tukettıgıı bulabılırsem araya lm3886 dan stereo anfı sıkıstırayım 2.1 kapalı kutu anfımız olsun dıyoum cok mu ıstıyorum hocam :D

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın