Arçelik VMC194-08, Arka ışık sorunu

Başlatan tyilgin, 27 Haziran 2018, 17:11:42

tyilgin

Merhaba,

Aşağıdaki kartın Arkaışık floresanları, televizyonu açtıktan yaklaşık 3 saniye sonra kapanıyor. Servis manueline de ulaşamadım.

Kart hakkında tecrübesi olan var mı ?

Edit: C2042 ve yanıdaki 1000uf kapasiteler şişmişti, değiştirildi ancak sonuç aynı.

fatih_celebi24

lcd tv nin floransları saglanmı bi kontrol et içerden ayrı ksa devre veya kopuksa psu kendini koruma amaclı kapabilir.

tyilgin

Yaklaşık 4-5 saniye normal yandığından yola çıkarak floresanların sağlam olduğunu düşünüyorum, ama ısınınca aşırı akım çekmesi ihtimalinden bahsediyorsanız tabiiki mümkün,
Test için önerebileceğiniz bir yöntem var mı ?
Elimde bu iş için tasarlanmış bir ekipman mevcut değil.

Not : En azından tek tek takıp deneyebilirim diye düşünüyorum, ancak düşük akım kontrolü varsa yine kesecektir sanırım.

Evet, tek tek denediğimde de birkaç saniye sonra floresanlar sönüyor

Yusuf usta

Alıntı yapılan: tyilgin - 27 Haziran 2018, 18:02:25Yaklaşık 4-5 saniye normal yandığından yola çıkarak floresanların sağlam olduğunu düşünüyorum, ama ısınınca aşırı akım çekmesi ihtimalinden bahsediyorsanız tabiiki mümkün,
Test için önerebileceğiniz bir yöntem var mı ?
Elimde bu iş için tasarlanmış bir ekipman mevcut değil.

Not : En azından tek tek takıp deneyebilirim diye düşünüyorum, ancak düşük akım kontrolü varsa yine kesecektir sanırım.

Evet, tek tek denediğimde de birkaç saniye sonra floresanlar sönüyor

lambalar bozuk bile olsa birkaç saniye yanabilir. bu sağlamlığı göstermez.
bir tek kondansatör bile şişmişse eğer devredeki beslemeye ait tüm kondansatörler yenilenir. blok hariç. o en son şık.

inverter korumasını kandırmak için lamba soketi takılı iken lambaya paralel direnç bağlayabilirsiniz. (soketin içine direnç uçlarını sokuyoruz mümkünse) Değeri 47 R ile 1K arası değişiklik gösteren dirençleri büyük değerden küçüğe doğru bağlayın. bozuk olan lambaya denk gelirseniz lambalar yanmaya devam edecektir.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

tyilgin

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 27 Haziran 2018, 19:11:47lambalar bozuk bile olsa birkaç saniye yanabilir. bu sağlamlığı göstermez.
bir tek kondansatör bile şişmişse eğer devredeki beslemeye ait tüm kondansatörler yenilenir. blok hariç. o en son şık.

inverter korumasını kandırmak için lamba soketi takılı iken lambaya paralel direnç bağlayabilirsiniz. (soketin içine direnç uçlarını sokuyoruz mümkünse) Değeri 47 R ile 1K arası değişiklik gösteren dirençleri büyük değerden küçüğe doğru bağlayın. bozuk olan lambaya denk gelirseniz lambalar yanmaya devam edecektir.

Evet, Maalesef floresanlardan biri gitmiş, Yaklaşık 50cm uzunluğuna.

1k, 330r, 270r, 100r ve 47r ile test ettim ama bir türlü enerjinin kesilmesini engelleyemedim. Yoksa bir süreliğine tek floresanla idare ederim diye düşünüyordum.

Nereden tedarik edebileceğim konusunda bir fikriniz var mı ?

Furkan KELEŞOĞLU

bir süre idare edemezsin ekranın bir kısmı karanlık kalır.

nerede temin edebileleceğine gelir isek : https://www.stereojak.com/FLORASAN--LED-FLORASAN,LA_257-2.html#labels=257-2
bu adresten bulabilirsin.

Mekatronik Teknikeri. <br />Elektrik-Elektronik Teknisyeni.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: tyilgin - 28 Haziran 2018, 23:46:51Evet, Maalesef floresanlardan biri gitmiş, Yaklaşık 50cm uzunluğunda.

Nereden tedarik edebileceğim konusunda bir fikriniz var mı ?

https://www.volkanelektronik.com sitede telefonları var, ara bir sor bakalım, varsa onlarda fiyat uygun oluyor.

İnverter gücü yüksek olduğu için sanırım dirençle koruma kalkanını delmeyi başaramadın. Normaldir. Ama sana bir şık daha söyleyeyim. Çünkü lambanın diğeri de yakın zamanda uçar. sen lede çevir o cihazı. Led şeritler satılıyor değişik uzunluklarda. yanında inverteri de oluyor. alıp tak, uzun yıllar daha kullanırsın. Şahsen ben smd led stick alıp direkt cihazdan besleme alıyorum, aydınlatma için bir transistör koyup "back light on" ucundan tetikleme yaptırıyorum. orijinalinden farklı olmuyor.

Furkan KELEŞOĞLU

Benimde elime bugün bir monitör gecti calışmıyordu. yanımda ekipmanım yok yinede icini bir acıp bakamadan gecemedim beslemede trafo cıkışındaki kondansatörlerin şiştiğini gördüm elektronikcide tüm kondansatörleri değiştirdim 5tl tuttu fakat arıza hala devam ediyor.
standby ışığı bir gelip bir gidiyor galiba bir diyot kacırıyor. zener veya normal diyot trafonun cıkışındaki hızlı diyotlarda olabilir.
elektronikci yoğun olduğu icin pek üstüne yoğunlaşamadım.

seron

Alıntı yapılan: Furkan41 - 30 Haziran 2018, 15:47:13Benimde elime bugün bir monitör gecti calışmıyordu. yanımda ekipmanım yok yinede icini bir acıp bakamadan gecemedim beslemede trafo cıkışındaki kondansatörlerin şiştiğini gördüm elektronikcide tüm kondansatörleri değiştirdim 5tl tuttu fakat arıza hala devam ediyor.
standby ışığı bir gelip bir gidiyor galiba bir diyot kacırıyor. zener veya normal diyot trafonun cıkışındaki hızlı diyotlarda olabilir.
Furkan bu elimizdeki hurdalarla ne yapıcaz bilmiyorum :)
Bende de LCD widescreen bir monitör var. 19 ya da 20inç civarında sanırım.
Bir gün çat pat yapıp açılmamış. İçini açtık baktık. SMPS çıkış katındaki kondansatörlerin önceden değiştiğini farkettim. Daha evvel tamire gitmiş. İçini incelerken hiçbirşey yokken çaat dedi kıvılcım çıktı. Ne kısadevre var ne birşey. Ellemedim bile sadece devreye bakıyorduk. Hemen AC giriş tarafta soğutuculu bir amca var. Üç ayaklı. FET sanıtım. Muhtemelen doğrulttuktan sonra HF bobinine osilasyon üretmekten sorumlu amca bu olsa gerek. Yerinden sökemedim. Sökmeden ölçünce üç ayak da buzzer ötüyor. Yanında en az 3W iki adet çok küçük omajlı dirençler üzerlerinden parça atmış gümlemiş. Sahibi bir daha tamire göndermem al götür senin olsun dedi.
Evde söküp düşündüm düşündüm ben bunu yapamam. En iyisi TV tamircisine götüreyim. Yapar mı yapmaz mı ne kadar ister... bir haftadır fotosunu çekip buraya konu açıcam unutuyorum. :D

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 30 Haziran 2018, 16:10:35Furkan bu elimizdeki hurdalarla ne yapıcaz bilmiyorum :)
Bir gün çat pat yapıp açılmamış. İçini açtık baktık. SMPS çıkış katındaki kondansatörlerin önceden değiştiğini farkettim. Daha evvel tamire gitmiş. İçini incelerken hiçbirşey yokken çaat dedi kıvılcım çıktı. Ne kısadevre var ne birşey. Ellemedim bile sadece devreye bakıyorduk. Hemen AC giriş tarafta soğutuculu bir amca var. Üç ayaklı. FET sanıtım. Muhtemelen doğrulttuktan sonra HF bobinine osilasyon üretmekten sorumlu amca bu olsa gerek. Yerinden sökemedim. Sökmeden ölçünce üç ayak da buzzer ötüyor. Yanında en az 3W iki adet çok küçük omajlı dirençler üzerlerinden parça atmış gümlemiş. Sahibi bir daha tamire göndermem al götür senin olsun dedi.
Evde söküp düşündüm düşündüm ben bunu yapamam. En iyisi TV tamircisine götüreyim. Yapar mı yapmaz mı ne kadar ister... bir haftadır fotosunu çekip buraya konu açıcam unutuyorum. :D

kartın resmini görelim bir.
belki bende vardır aynı karttan...

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 30 Haziran 2018, 17:12:11kartın resmini görelim bir.
belki bende vardır aynı karttan...
Yükleme sınırı nedeniyle fotoları kırpa kırpa bir hal oldum buna rağmen boyut düşeceği yerde 2.2MBden 2.8MBye yükseldi.
Bende dosyatc'ye yükledim indirip bakabilirsin:
http://www.dosya.tc/server14/6la29g/seron_monitor.zip.html

Ben yapamam. Eğer bunu tamir edebilirlerse TV tamircisine götüreceğim üç aşağı beş yukarı fiyat tahmininde bulunabilirsiniz.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 30 Haziran 2018, 18:33:58Yükleme sınırı nedeniyle fotoları kırpa kırpa bir hal oldum buna rağmen boyut düşeceği yerde 2.2MBden 2.8MBye yükseldi.
Bende dosyatc'ye yükledim indirip bakabilirsin:
http://www.dosya.tc/server14/6la29g/seron_monitor.zip.html

Ben yapamam. Eğer bunu tamir edebilirlerse TV tamircisine götüreceğim üç aşağı beş yukarı fiyat tahmininde bulunabilirsiniz.

baktım şimdi resimlere. Bu karttan koli koli gelmişti. Tanesi 2-3 liraya sahibinden.com'a ilan açmıştım bir tane satılmadı :) arta kalan birkaç tane vardır dükkanda muhtemelen. Pazartesi bakayım da sana yollarım.

Furkan KELEŞOĞLU

Evet dayanamayıp elektronikciye gittim hızlı diyot istedim pahalıydı :D telekom diyot daha ucuzdu telekom aldım :D taktım cıkışta 2 diyot yaklaşık 3 amperlik giriştede 1.5 amperlik hızlı diyot ile değiştirdim. birtanede regüle icin 5.6v zener vardı dedim ne olur ne olmaz onuda değiştireyim 10 tl patladı hepsi eve geldim monitöre taktım kartı calıştı :D ya bizim gibi adamlar rahat duramıyor artık sağda solda bana birşey demeyin diyeceğim illa calışacak o bozuk yatamaz :D neye anneme hediye ettim mutfağa kuracağım televizyon niyetine yarın 4 lü LNB birde uydu alıcısı alıp sistemi kuracağım VGA cıkışlı uydu alıcısı yok galiba belkide vardı bilmiyorum bulamassam birtanede dönüştürücü ile monitöre aktarıcam. :D

Alıntı yapılan: seron - 30 Haziran 2018, 16:10:35Furkan bu elimizdeki hurdalarla ne yapıcaz bilmiyorum :)

ya bu smps lerde heleki beslemede bu kondansatörler değer kaybetse besleme acmıyor kendini zaten cok nadir farklı sorunlar cıkıyor genelde yaptıkları arızalar hep aynı. ya kondansatör şişer ya hızlı diyotlar gider. ya bir direnc ısıdan dolayı içten kesilir coğunlukla yanında mosfet veya transistörüde götürür.

tyilgin

Dün piyasaya inip uygun bir led bakayım dedim, Floresanlarla aynı boyda 1 takım led ve yanında sürücüsünü aldım. Bugün değiştirdim, sorunsuz çalışıyor.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

seron

@Yusuf usta , bu elimdeki monitörün aslında florasanı kısadevre ise ve o nedenle SMPS katını yemişse bunu nerden bilicez?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 01 Temmuz 2018, 15:58:43@Yusuf usta , bu elimdeki monitörün aslında florasanı kısadevre ise ve o nedenle SMPS katını yemişse bunu nerden bilicez?
Lamba kısa devre olmaz. Diyelim bir şekilde oldu, inverter korumaya geçer. İnverter kısa devre mi değil mi, onu bilemeyiz. Ama inverter (12V kısmı) kısa devre ise beslemeden ince bir cik cik sesi gelir, yani yine korumaya geçer. Besleme osilatörü veya kondansatöründe oluşacak bir dengesizlikten dolayı nadiren de olsa mosfet arızalanıyor ve dolayısı ile watt'lı ve düşük omajlı sigorta dirençleri patlatıyor.

Genelde osilatör entegresi de gitmiş oluyor. yahut gate uçlarındaki direnç, varsa zener vs.
Sonuç, power kartı takılınca lambalar bozuksa birkaç saniye ışık görürsün sonra back light kapanır arkada karanlık görüntü kalsa da görünmez.

Sen şanslısın çünkü 4 lamba var bir alt ve bir üst lamba bile yansa işini görür. O sonraki iş.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 01 Temmuz 2018, 17:37:59Lamba kısa devre olmaz. Diyelim bir şekilde oldu, inverter korumaya geçer. İnverter kısa devre mi değil mi, onu bilemeyiz. Ama inverter (12V kısmı) kısa devre ise beslemeden ince bir cik cik sesi gelir, yani yine korumaya geçer. Besleme osilatörü veya kondansatöründe oluşacak bir dengesizlikten dolayı nadiren de olsa mosfet arızalanıyor ve dolayısı ile watt'lı ve düşük omajlı sigorta dirençleri patlatıyor.

Genelde osilatör entegresi de gitmiş oluyor. yahut gate uçlarındaki direnç, varsa zener vs.
Sonuç, power kartı takılınca lambalar bozuksa birkaç saniye ışık görürsün sonra back light kapanır arkada karanlık görüntü kalsa da görünmez.

Sen şanslısın çünkü 4 lamba var bir alt ve bir üst lamba bile yansa işini görür. O sonraki iş.
O halde iş güç kaynağını yenilemeye kalıyor. Bulabilirsen gönder günahı neyse ödeyeyim. Yenisi çok pahalı monitörlerin. İkinci eli bile normalin üstünde.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: seron - 02 Temmuz 2018, 20:52:50O halde iş güç kaynağını yenilemeye kalıyor. Bulabilirsen gönder günahı neyse ödeyeyim. Yenisi çok pahalı monitörlerin. İkinci eli bile normalin üstünde.
Şu an bakındım bulamadım ama biraz dursun elinde, ben bir haftaya düzenleme yapacağım dükkandan bir yerden mutlaka çıkacak.

Öğretmen27

Alıntı yapılan: Furkan41 - 30 Haziran 2018, 15:47:13Benimde elime bugün bir monitör gecti calışmıyordu. yanımda ekipmanım yok yinede icini bir acıp bakamadan gecemedim beslemede trafo cıkışındaki kondansatörlerin şiştiğini gördüm elektronikcide tüm kondansatörleri değiştirdim 5tl tuttu fakat arıza hala devam ediyor.

Sizdiran diyotu olcu aletiyle nasil tespit ediyoruz Cift yonlu deger mi gosterir?

Yusuf usta

Alıntı yapılan: Öğretmen27 - 22 Ekim 2018, 16:21:36Sizdiran diyotu olcu aletiyle nasil tespit ediyoruz Cift yonlu deger mi gosterir?

Çift yönlü değer gösterirse şanslısınız hocam. bazıları sağlam gösterip hiç akım iletmiyor. Eskiden vestel tv'ler vardı, tüplü. bazı grundigler de öyle, bir 1N4007sağlam gösterip aslında bozuk olduğu için ekranın yarısı siyah oluyordu.

seron

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 22 Ekim 2018, 18:51:03Çift yönlü değer gösterirse şanslısınız hocam. bazıları sağlam gösterip hiç akım iletmiyor. Eskiden vestel tv'ler vardı, tüplü. bazı grundigler de öyle, bir 1N4007sağlam gösterip aslında bozuk olduğu için ekranın yarısı siyah oluyordu.
Kestane kebap, acele cevap. ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın